CS242874B2 - Equipment for breaking of highdipping deposits,especially of coal seams,and method of installation of mining equipment into a dipping roadway - Google Patents

Equipment for breaking of highdipping deposits,especially of coal seams,and method of installation of mining equipment into a dipping roadway Download PDF

Info

Publication number
CS242874B2
CS242874B2 CS817802A CS780281A CS242874B2 CS 242874 B2 CS242874 B2 CS 242874B2 CS 817802 A CS817802 A CS 817802A CS 780281 A CS780281 A CS 780281A CS 242874 B2 CS242874 B2 CS 242874B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
members
crossbars
face
sections
longitudinal
Prior art date
Application number
CS817802A
Other languages
English (en)
Other versions
CS780281A2 (en
Inventor
Yavier Arsuaga
Original Assignee
Gewerk Eisenhuette Westfalia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gewerk Eisenhuette Westfalia filed Critical Gewerk Eisenhuette Westfalia
Publication of CS780281A2 publication Critical patent/CS780281A2/cs
Publication of CS242874B2 publication Critical patent/CS242874B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D23/00Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor
    • E21D23/0082Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor specially adapted for vertical or steep gradient seams

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Ladders (AREA)
  • Movable Scaffolding (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení k rubání strmě uložených ložisek, zejména uhelných slojí, s nosnou vodicí konntrukcí na způsob žebříku, která probíhá po délce porubu a jejíž podélníky sestávají z úseků spojených klouby s osami kolmými k rovině uhelné vrstvy a jsou spojenypříčníky na způsob příček žebříku, a s výstrooovými členy, které jsou umístěny meei podélníkem na pilřoovl straně a podélníkem na základkové straně a opírají se o příčníky, přčeemž výstrojové členy jsou spojeny posouváními nim chán ismy s nosnou vodicí konstrukcí a jsou posuvné nezívisle na ní ve smum postupu porubu, a na podélníku na pilkové straně je podélně posuvný dobývací stroj, zejména uhelný pluh nebo brázdící stroj. Dále se vynález týká způsobu zavádění takového dobývacího zařízení do strmé úklonné porubní chodby.
Hospodárná těžba strmé uložených uhelných slojí je jak známo spojena s technickými problémy, které se v loosi nedaly uspokooivě vyřešit. Těžké ukladače výztuže a dobývací zařízení, které se ksvěěiily při plochém nebo mírně dovrchním úklonu ložiska, se neddaí se žádoucím úspěchem pouužt při strmém uložení ložiska v důsledku sil, kterými na ně působí strmý svah.
Hospodárné rubání strmě uložených slo^jí mimoto předpokládá, že se výztuž porubu po provedení dovichní prorážky dá pokud možno co nejrychleji umístit v porubu a po vyrubání příslušného pole se dá co neΖγυοΙίΙιζší v porubu demoonovat a znovu pouužt v novém přppavvnném porubu. Toto není možné při poožžtí známých rubaťcích zařízení.
Jv známé, žv strmé uložené uhelné sloje se dají dobývat pomocí rubícího zařízení, které sestává z žebř·íOovitl nosné vodící konstrukce sahljíhí po celé délce porubu a spojované vysouváním, p^eemž podélník na píIíoovI straně nese vodicí k^o^l^jni.ci pro uhelný pluh, zatímco podélník přiváácený k základce nese základk.ový kryt.
Oba podééníky jsou spojeny příčkami tvořenými opěrnými kostrami, které m^ajL stojky, jež se duai upnout oozí pošvou a stropem. Takové zařízení je popsáno v DE pat. spise č. 1 2 1.7 905 . Jde přiOor o poměrně těžké a prostorové náročné zařízení, které se používá tak, že během rubání se jedno o li vé opěrné kostry snímá jí ve spodní do^ira^ní chodbě a znova se Inížtjí k podélní kuní připevnit na horní dopravní chodbě.
U jinlhk známého zařízení k rubání strmých slojí se rovněž používá žeb^lccvi-té nosné v^cd-cí konstrukce, jejíž pkdélníO na pilíjovl straně, seesáva-iící z vertikálně kloubově spojených úseků, tvoří vodicí kojejnici pro dobývací stroj.
Toto zařízení je popsáno v DOS č. 16 08 278. Oba p^c^dníky jsou spojeny příčkami, po kterých jsou vedeny rámy výztuže svými stropiícvoí. Každý rám výztuze je na obou lehlých stranách veden vždy jednou vodicí kojejnicí.
Pro každý rám výztuže museí byt tedy upraveny nejméně dvě nelbo ctyrr v^chcí kolejnice, které spai^í na způsob příček p^(^ř^j.níky a jsou po évojihícl spojeny travo^ami , o které se optají posouvací válce rámů výztuže.
Jde tedy o poměrně konstrukčně složité a těžké dobývací zařízení, jehož montáž v úklonné chodbě vyžaduje m^oho času a práce.
Vynález vychází z rubací^ho zařízení zmíněného druhu. Účelem vynálezu je vytvořit takové zařízení tak, aby se bez nadměrné konstrukční složitosti mohla urycM-it montáž a umístění rubacího ziÍízvií v porubu a jeho demontáž po skončeném rubání, a aby byla tedy dána možnost hospodárné těžby v úklonné porubní chodbě.
Dále je účelem vynálezu vytvojit pokud možno při po^iužií lehké výztuze s menší unosnnosí tak, aby v^mka j ící síly př.i provozu a zejména síly, kterými působí svah, byly spolehlivé zachycovány, a aby byla zajištěna tt při způsobení dobývacího zařízení okařitým provozním poměrům. Dalším účelem vynálezu je vypracovat jednoduchý a hospodárný způsob k rycldcrιž zavádění dobývacího zařízení do porubu.
Zaaízení podle vynálezu se vyznačuje tím, že spojených rámů, žebříku a úseky sestavena ze vzájemně uvolnitenně zarhnuje příčník na způsob příčky žebříkovitá nosná vodicí konstrukce je s výhodou tvaru písmene U, z nichž každý podeln íků.
Při této konstrukci rubacího zařízení sestává tedy poměrně lehká nosná vodicí konstrukce, opřená o počvu, z jednoHivých rámových úseků, z nichž každý zahrnuje pouze jediný příčník s úseky podHu^ků. , připljenýoi k jeho oběma koncům, a tvoří tedy rám ve tvaru písmene U nebo písmene Hj tento rám tvoří společně s přísluonýo výttrolvvýo členem, přip^oenným k příčníku, dopravní jednotku, která se dá z horní dopravní chodby spoust<ět do strmého porubu a tam se dá s^pojt rychlými spojkami, například svorníkovými spojkami, s délkovým úsekem rubacího zařízení, který byl již předtím v porubu upevněn.
Tímto v porubu a
Tím je dán způsobem se dá celé rubací zařízení po skončené dovrchní prorážce rychle шОбШ po vyrubání pole se dá právě tak rychle hlavní předpoklad pro hospodárnou těžbu demcoinovat a odtransportovat z porubu. strmých slojí.
U rubacího zařízení uvedeného druhu, kde se užívá Zebříkovitl nosné vodící konstrukce, jejíž počvy vertikálně kloubově rozděleny a tvoří tedy ky na způsob příček žebříku byly spojeny prottřednictvío kloubů s osami kolmými k uhelné vrstvě s úseky podélníků.
podepření a vedení výstrojových členů popodélníky jsou k vyrovnávání nerovnoosí kloubový nosník, se doporucuie, aby příčnímezi jedno tlivými příčníky pak mj:í lChhoběžsíkovou, od pravoToto kloubové s^(^ZÍe^:L aby se nosná vodicí konstrukce přizpůsobna okaooitéol průběhu porubní stěny, á dává možnost nassaait celou nosnou vodící konstrukci i k vyklenuté porubní stěně, přieemž pole úhělníka se lišící formu.
Přioom je konstrukce s jen jediný výstrojový člen, výhodou vytvořena tak, že ke každému příčníku je posuvně připopohy'Уřivý ve směru postupu porubu.
Při uvedeném vytvoření rubacího ním. příčníky je umístěn vždy jediný tak, že výstrojové členy jso posuvně chodby leží nahoře.
zařízení, výstrojový člen, je spojeny pouze s tím kde v jednotlivých polích mezi dvěma sousedkonstrukce podle vynálezu vytvořena přícH^tkem, který ve sméru úklonu
Pomocí tohoto,opatření lze vytvooit rubaoí zařízeni poměrně jednoduché celkové konstrukce, u kterého se jedno01iil výstrojové členy daaí zavistt na příčníky tak, že oo aí značnou volnost pohybu. Žeebíkovitá nosná vodicí konstrukce s výsin^vými členy umožňuje snadné přizpůsobení okamiitým provozním poměrům.
Nemůže dojt k deformaci ve vedeních výstroiových členů, a výstrojové členy jsou účelně spojeny s posouvacími mechanismy, které je tpplují s příslušnými příčníky.
Jako kráččjící výztuž lze ve strmé sloj poušžt lehké výztuže s poměrně malou nosnoosí. Aby se zab^ánlo nežádoucímu sklonu a výkyvnému pohybu stojkořadí v úklonné chodbě, doporučuje se pouužt výstrojových členů, kde hydraulické stojky jsou jak u paty tak v blízkosti hlavy svých válců vzájemně spojeny elasticky pohhybivě prostřednictvím spojovacích plochých pružin, přčeemž spc^^jovací ploché pružiny umístěné nad člen se společným posouvacím mechanismem.
sebou jtou vždy spojeny přet tažný
S výhodou sestávva í tažné členy z vodicích jena prostřednictvím kloubů s osami ležícími ve plochými pružinad ležícími nad nimi a jednak s táhel směru posouvatem mechanismem.
umístěných nad sebou, postupu porubu jednak která jsou spose spojovacími
Výstrojové cleny oa.jí s výhodou vždy po čtyřech stojkách umístěných do obdélníka, přičemž stojky jsou u paty a v blízkostii horních konců svých válců spojeny vzájemně prostřednic242874 tvím pružného kříže nebo plochého pružinového systému ve tvaru písmene I; uprostřed těchto pružinových systémů je přitom vždy připojen alespoň jeden tažný clen případně jedno vodicí táhlo.
Aby bylo možno vyrovnávali případné pohyby výstrojových členů sw/rem dolů po svahu chodby, a/nebo aby bylo možno celou radu výztuže nosné vodicí konstrukce nastavit podle průběhu porubní stěny, jsou výstrojové členy případné jejich posouvací mechanismy s výhodou ve směru pohybu úhlově navtavitelně spojeny s příčníky. Posouvací mechanismy jsou s výhodou opatřeny posouvacími válci s průběžnými pístní cení i, které jsou připojeny k příčnkkům, přčeemž výstrojové členy jsou spojeny přes tažné cleny případné přes vodicí táhla s válci těchto posouvacích mechanismů. '
Pro úhlové nastavení jsou na příčníkách výkyvné uloženy kyvné kolejnice nebo podobné členy, výkyvné alespoň v rovině rovnoběžné s počvou a ustavitelné v různých výkyvných polohách, přčeemž k těmto kyvným kolejnicím jsou připojeny posouvací válce spojené s výstrojovými členy případně jejich pístnice. Kyvné kolejnice mohou alespoň částečně obklopovat posouvaci válce a tím je chránit protni vnějším vlivům.
Podle dalšího význaku vynálezu je s podélníkem na pilkové straně spojeno vedení dobývacího stroje, po kterém je vedeta uhelný pluh nebo brázdící stroj a které je s výhodou nastavitenné stavěcím ústrojím, například stavecími válci, k nastavení pracovní roviny dobývacího stroje. Přioom lze konstrukci vytvoořt tak, že klouby spisující úseky podélníků s příčníky maaí volnost pohybu kolem osy pro^íl^Ě^v^ící v podélném sm^iru porubu tak, že úseky podélníků společně s úseky vedení dobývacího stroje jsou úhlově nastavitelné pomocí stavěčích válců.
Příčníky jsou účel.ně umístěny nad počvou mezi poddéníky, které se opíraví o počvu prostřednictvím skluznic. Aby se zvýšila možnost při způsobení nosné vodicí konstrukce nerovnostem počvy, a aby se zaběááňlo kroucení a deformacím, je účelné, aby podélníky byly teleskopicky prodloužitelné a zkracovatelné v délkových úsecích, například ve vzdálenoosi tří až pěti výstrojových členů, takže lze vyrovnávat délkové rozdíly vzníkav^í následkem nastavovacích pohybů podélníků.
Přioom mohou být upravena speciální přemísEovací ústrotí, s výhodou přemísEovací válce apod. , kterými lze realL^j^ovat teleskopické přestavování.
Vynález se dále týká způsobu zavádění rubacího zařízení popsaného provedení nebo podobné konstrukce, kde k podepření a vedení jednotlivých výstrojových členů slouží nosná vodicí konstrukce se sestaveným, podééníky a mezi nimi uloženými příčníky, do úklonné chodby.
Podle vynálezu se jednooiivé výstrojové členy, spojené vždy s přisazenými dílčími úseky nosné vodicí konstrukce, tpotšittí postupně z horní dopravní chodby do porubu, přčeemž vždycky po spc^^jeníí posledně spuštěného dílčího úseku nosné vodicí konstrukce s tím úsekem nosné vodicí konstrukce, který se už nachází v porubu, se tento úsek spolu s připojenými výstrojovými členy tpušSí o dílčí délku v úklonné chodbě, načež se zavádí nový dílčí úsek nosné vodicí konstrukce s výstroóovým členem.
Zavádění jediotlivých dílčích úseků nosné vodicí konstrukce a jednotlivých výttrotových členů spojených ^ěmtio dílčími úseky probíhá účelně s pouuitím spouštěcího zařízení umístěného v horní dopravní chodbě, - které má alespoň jeden spouštěcí válec, jenž se dá střidavě sp^jt s nosnou vodicí konstrukcí a je pohyyěivý ve sm^ru a proti sm^ru spouštění.
D^Ví^jl vý znaky vynálezu vyplynou z nássedu uícího popisu vynálezu v totšiitotti s při pojenými výkresy, kde značí obr. 1 ve schematickém zjednodušení ruěvcí zařízení podle vynálezu, umístěné ve strmé dovrchní chodbě, v půdorysném pohledu, obr. 2 perspřetivní pohled na horní část zařízení z obr. 1 v blízkost horní dopravní chodby, obr. 3 pohled ve sm^ru šipky III na obr. 2, obr. 4 rubací zařízení podle obr. 1 až 3 v dílčím pohledu, přičemž stojky výstrojových členů jsou znázorněny v řezu, obr. 5 zařízení podle obr. 1 až 4 v příčném řezu porubní chodbou, obr. 6 řez vedený rovinou VI-VI na obr. 5, obr. 7 pohled ve směru šipky VII na obr. 5, obr. 8 rubací zařízení v oblasSi horní dopravní chodby, se spouštěcím zařízením ke spouštění jednej tlivých dílčích úseků do porubu, obr. 9 pohled ve směru šipky IX-IX na obr. 8, obr. 10 pohled odpo^ldaící obr. 8, kde je vypuštěna část spouštěcího zařízení a celé rubací zařízení je zavěšeno na saních vedených v homX dobývací chodbě a a obr. 11 druhé provedení spouštěcího zařízení podle vynálezu v oblassi horního konce porubu v pohledu od základky.
Na obr. 1 je znázorněna spodní dopravní chodba Ю, horní dopravní chodba 11, porub 12 spcoující obě dopravní chodby JO, 11, porubní pilíř 13 a základka · 14. Šipka E označuje směr úklonu a šipka A směr postupu porubu.
V úklonném porubu 12 je umístěno porubové těžní zařízení £5. Toto zařízení 15 zahrnuje v podstatě nosnou voddcí konstrukci 16 na způsob žebříku, která sahá při-blinně po celé délce porubu 12 a po které jsou vedeny a na které jsou připojeny jednoolivé výstrojové Členy · 17.
Nosná voddcí konstrukce 16 sestává ze dvou, alespoň částečně a při^Hž^r^ě rovnoběžných podélníků 18, 19, které jsou spojeny příčníky 20 do útvaru na způsob žebříku. V polích meei dvěma sousedními příčníky 20 je vždycky jeden výstrojový člen 17.
Na podélníků 19 na pilkové straně je umístěno vedení 21 pro dobývací stroj, po kterém je veden dobývací stroj, v konkrétním případě uhelný pluh 29, kterým se známým způsobem dobývá užitková hornina z porubní stěny .13. Místo uhelného pluhu 22 lze rovněž pouužt brázdícího nebo podobného stroje. ·
Jak ukazuje zejména obr. 2 až 6 a 8, sestávají oba podélníky £8, 19 z jednotlivých úseků 18, 19, jejceh^ délka odpovídá přiblžžně délce jednooiivých poo! nosné voddcí konstrukce υδ, ve kterých jsou umístěny výstrojové členy 17, a které jsou na koncích vzájemně spojeny v rovině kolmé k uhelné vrstvě svorníkovými klouby 23, jejcchž osy smířují do směru postupu porubu A.
Každý podélník £8., 19 sestává tedy z kloubového nosníku, který se může ořizoUsotίt průběhu a nerovnostem počvy £4· s výhodou ma^í úseky 18, , 19 podélníků 1B, 19 na spodní straně výstupky ve tvaru vodicích patek 25, kterými se o^pi^í^Sí v Hízkossi svého jednoho konce o počvu 24.
Poddéníky Л8, 19 jsou spojeny ve vzdálenostech, tdpotVddSících při^blž^r^e délce jejcch úseků 13, 19 příčníky 20 · na způsob příček žebříku, které jsou umístěny nad počvou· 24 a spojeny s podélníky .18, 19 kloubově /obr. 5/.
Připojovací klouby 26 . sestávvsí ze svorníkových kloubů, jejčchž osy jsou kolmé k uhelné vrstvě. Tyto kloubové spoje umc^ožňují nastavovací pohyby nosné vodicí konstrukce · 16 podle okamžitých provozních pom^ů, přče^mž nosná vodicí konstrukce 16 se dá př:ista^iit i k lehce převislé porubní stěně 13 . V tomto případě nemmaí pole mezi jednej tlivými příčníky nosné voddcí konstrukce 16 tvar obéH-níků, nýbrž jsou kosodélná.
S ohledem na uvedené nastavovací pohyby se dále doporučuje vytvoořt podélníky · 18, .19 tak, aby se daly místně teleskopicky prodlužovat a zkracovat. K tomuto· účelu může být nasíí-ч klad každý třetí až šestý úsek 18, 19 podélníků 18, 19 teleskopicky prodluži^^ý a zkracovaaelný.
Tato je znázorněna na obr. 6 pro úsek 18 podélníků 18 na straně základky 14.
Úsek 18 sestává z dílu 18a, jehož nástavec 18c vyčnívá teleskopicky do druhého dílu 18b, což umcJtňujč délkovou změnu fjolelníků 18.
Celá nosná vodicí konstrukce 16 je vytvořena tedy na způsob dvojitého lamelového řetězu, jehož jednotlivé lamelové řetězy tvořené podélníky _18, 19 jsou spolu spojeny kloubově připojenými příčníky 20.
Výstrojové členy 17, uložené v polích mezi příčníky 20/ jsou přitom připojeny pouze k hornímu příčníku 20. Výstrojové členy 17 sestávají každý z lehkého výstrojového kozlíku se čtyřmi hydraulickými stojkami 28 uloženými v rozích obdélníka, přičemž dvě stojky 28, které stojí ve směru A postupu porubu za sebou, nesou společnou stropnicl 29.
Jak ukazují zejména obr. 3 až 7, jsou stojky 28 umístěné ve směru A za sebou, spojeny na patkách 31 prostřednictvím dolní spojovací ploché pružiny 30, přičemž obě spojovací ploché pružiny 30 obou dvojic stojek 28 jsou spolu spojeny uprostřed spojovací plochou pružinou 22.
Tím vzniká systém plochých pružin ve tvaru písmene H, který umožňuje nezávislé výškové nastavování stojek 28 podle nerovností počvy 24. V jisté vzdálenosti nad touto soustavou spojovacích plochých pružin 30, 32 jsou stojky 28 na horních koncích svých válců spojeny další soustavou plochých pružin .33/ 34, která tvoří rovněž písmeno H /obr. 3, 5, 7/.
Výstrojové členy 17 jsou zavěšeny na horním příčníku 20 posouvacím mechanismem S. Každý posouvací mechanismus S obsahuje dvojčinné hydraulické posouvací válce 35 s průběžnou pístnicí 36 /obr. 3, 4, 6/. S posouvacím válcem 35 je příslušný výstrojový člen 17 spojen přes tažné členy, které sestávají ve znázorněném příkladě provedení z dvojice dolních vodicích táhel 37 a z jednoho horního vodícího táhla 38.
Vodicí táhla 37, 38 jsou svými konci spojena prostřednictvím kloubů .39, 40 ke spojovacímu kusu .41, který je upevněn na příslušném posouvacím válci .35· Obě rovnoběžná dolní vodicí táhla 37 jsou svými druhými konci spojena prostřednictvím kloubů .42, jejichž osy souhlasí se směrem A postupu porubu, se spojovacími kusy .43, které jsou upevněny uprostřed na dolní spojovací ploché pružině 32.
Horní vodicí táhlo 38 je prostřednictvím kloubu 44 připojeno ke spojovacímu kusu ' 45, který je umístěn uprostřed na spodní straně horní ploché spojovací pružiny 34. V důsledku tohoto připojení výstrojového členu 17 k posouvacímu válci 35 je možno výstrojový člen ‘ 17 výškově nastavovat v širokém rozmezí podle nerovností počvy .24, přičemž stojky 28 výstrojového členu 17 jsou současně zajištěny proti zešikmení a vykyvování ve směru úklonu E.
Protože se posouvací válec 35 může natáčet kolem pístu, je současně vytvořeno otočné spojení ve spoji výstrojového členu 17 s příčníkem 20.
Výstrojové členy 17 jsou svými posouvacím! mechanismy S. spojeny s příčníkem' 20 úhlově nastavitelně ve směru A postupu porubu. K tomuto účelu jsou na příčníkách 20 uloženy kyvné kolejnice 46 s profilem U, které jsou na svém předním konci spojeny s příčníkem 20 prostřednictvím kloubu 47.
V kloubu 47 je rovněž připojen přední konec pístnice 36 příslušného posouvacího válce 35 ke kyvné kolejnici 46>. Kloubový spoj s kloubem 47 je vytvořen tak, že kyvná kolejnice .46. je spolu s posouvacím válcem 35 výkyvná vůči příslušnému příčníku ' 20 v rovině rovnoběžné s počvou 24., přičemž okamžitou vykývnutou polohu lze aretovat.
Jak ukazuje obr. 3 a 6, má příčník ' 20 na konci přivráceném k základce 14 desku 48, která je překryta krycí deskou 49 upevněnou na zadním konci kyvné kolejnice' .46. Obě desky 48, 49 jsou po sobě vedeny obloukovým vedením' 50 a dají se vzájemně zablokovat v okamžité vykývnuté poloze zasouvacím svorníkem 51.
Kyvná kolejnice 46 s příslušným posouvacím válcem 35 je tedy vůči příčníku 20 výkyvná '7 ze znázorněné střední polohy na obě strany o rucitý úhel alfa, jehož velikost je nappíklad 3% a v okarnzité v^ývnut^ poloze je sstaviiclnr zasouvacím svorníkem 51. V důsl.edku* možnoosi výkyvu posouvacího válce 35 mohou být výstrojové cleny 17 vedeny tak, aby při každém posuvném kroku ve směru *A postupu porubu se posouvaly nepatrné v úklonné chodbě směrem nahoru, čími se vyrovnávíaí dolů smёéuSící pohyby v úklonné chodbě nebo je dána možiost, aby celá nosná vodicí konstrukce 16 byla přistavena k porubní stěně *13, která sto oí pod určitým úhlem k úklonu.
Na podélníku 19 na pi:íío^\^é straně je uloženo vedení 21 pro dobývací stroj, které sestává rovněž z jeinoolivých úseků. K nastavení roviny řezu uhelného pluhu 22 nebo jňného dobývacího stroje je vedení 2 1 společně s úseky 19 * podélníku 19 výkyvné kolem osy, která probíhá v podélném směru porubu 12, a to nahoru i dolů.
K tomuto účelu jsou podle obr. 5 pohyblivé kolem osy ležící v podélném připojovací klouby 26 vytvořeny tak, že jsou volně porubu 12. Mezi příčníky 20 a podélníkeni 19 jsou při-pojeny v jšsýých odstupech hydraulické úhlové nastavování vedení 21 dobývacího stroje nastavovací válce 5 2, kterými se dá provádět ve směru.dvojité Šipky P na obr. 5.
Na podélníku 18 přivrácnném k základce 14 je uložen záklaikový kryt 5 4, který je výškové oaataviiclrlt pomocí hydrulických válců 5 3 a vymezuje porub 12 oppooi prostoru záklaiky 14. Analogickým způsobem je na podélníku 19 na ^Ι^ονύ straně umístěn kryt 56 jízdního pole, který je výškově nastavitelný prostřednictvím hydraulického válce 55 a chrání po celé výšce porubové těžní zařízení 15 na straně porubního pilíře 13.
Klouby 23, kterými jsou vzájemně spojeny úseky 18 19 * podélníku. 18, £9, jsou vytvořeny jako rychle uvoSniiclné svorníkové klouby. Nosná vodící konstrukce 16 sestává tedy z velkého počtu za sebou zařazených dílčích úseků, z nichž každý zahrnuje příčník 20 a dva úseky 18 *, 19 * podélníků £8, £9, spojené s příčníky připojovacími klouby 26 v rám ve tvaru písmene U.
Tyto dílčí úseky, tvořené rámy ve tvaru U, tvoří společně s posouvacím sechaoisses £ upevněným na příčníku 20 a s přísun^ým iýsirojivýs členem 17 dopravní jednotku, která se dá zavádět do porubu 12 z horní dopravní chodby 11, načež se posledně zavedená dopravní jednotka spooí vytvořením svorníkového kloubu 23 s délkovým úsekem nosné vodicí konstrukce 16, který se již nachází i povubu 12.
je znázorněno zařízení k zaiádění dopravních jednotek do chodbě 11 jsou po kolejnicích 60 vedeny vc směru A postupu
Na obr. 8 a
V horní dopravní které jsou spojeny prostřednictvím nejméně jednoho dvojčinného přesouvacího mi saněmi 6.3·, druhé saně 6 3 nesou účelně pohon 6 4 pro dobývací stroj a jsou po kolejnicích 60. Kooejnice 60 jsou s výhodou zakotveny v horní spojovací chodbě 11.
povubu 12. povubu saně 61, válce 62 s druhývovněž vedeny
Na saních 61 je výkyvné v kloubech 65 uložen sklopný stůl 66, který vyčnívá z horní dopravní chodby 11.do úklonného porubu 12 a opírá se zde o prohlubeň 6 7 v počvě 24. Na stole 66 jsou vedeny zdvihací saně £8 cích válců saním 68, které se dají spustit prostřednictvím hydraulických zdviha69 leží ve stole 66 a jejich pístnice 70 jsou připevněny klouby 71 ke zdvihacím obr. 8 jsou v porubu 12 zavedeny tři délkové úseky 15A, 151B, 15C nosné vodicí a spolu spojeny svorníkovými klouby 23 obou podélníků £8, £9, Každý dílčí
15B, 15C zahrnuje, jak již bylo uvedeno, rám ve tvaru písmene U sestávvaící z jed19, a s tímto rámem je svým posouvacm
Podle konstrukce úsek 15A, 15B, 15C zahrnuje, jak již bylo uvedeno noho příčníku 20 a dvou úseku 18 , 19 podélníků £8, 19, mechanismem £ spojen výstrojový člen 17 v popravní jednotku.
• Délkový úsek, tvořený dílčími úseky 15A, 15B, 15C vodící nosné konstrukce £6, které jsou již zavedeny do porubu £2, je zajištěn proti sklouznuí po poCvé 2 4 úklonného porubu *12* tím, že nejhooejší úsek 15C je upevněn, na .stole 66.
Upevnění je provedeno například svorníky 72, které jsou posuvné uloženy ve stole 66 a zapadají do otvorů v úsecích 18, 19 podélníků 18 , 19 dílčího úseku 15C. Svorníky 72 mohou být uváděny do pohybu speciálním ovládacím zařízením, například neznázorněným hydraulickým ovládacím válcem.
Na zdvihací saně 6 8, které vyjely nahoru, se upevní další dílčí úsek 15E nosné vodicí konstrukce 16 , který odpovídá dílčím úsekům l5A až 15C a zahrnuje analogicky rám ve tvaru písmene U, tvořený příčníkem 20 a úseky 1S 19 podélníků 18, 19. a přiřazený výstrojový člen 17.
Zdvižení dílčího úseku 15E na zdvihací saně 68 se může provádět například kladkostrojem 73, který je připojen к výstroji 74 horní dopravní chodby 11 . Dílčí úsek 15E se upevní na zdvihacích saních 68 pomocí svorníku 75, které mohou být uváděny do pohybu rovněž pomocí hydraulických válců nebo jiného ovládacího zařízení.
Potom se zdvihací saně 68 zasunutím zdvihacích válců 69 spustí dolů tak hluboko, až se konce úseků 18 , 19 podélníků 18, 19 dílčího úseku 15E setkají s kloubovými konci úseků 18 19 předchozího dílčího úseku 15C, takže se vytvoří svorníkový kloub 23.
Jakmile je provedeno toto upevnění, uvolní se zablokování realizované svorníkem 72, a délkový úsek, sestávající ze spojení dílčích úseků 15A až 15E, se spustí dalším spuštěním zdvihacích saní 68 dále dolů do porubu 12 , přičemž poslední dílčí úsek 15E zaujme polohu dílčího úseku 15C, který byl do porubu 12 spuštěn před ním.
Po tomto spouštěcím pohybu se znova provede zablokování pomocí svorníku 72 a zdvihací saně 68 se po uvolnění svorníků 75 vrátí do zdvižené polohy podle obr. 8, načež se stejným způsobem zavádí další dílčí úsek porubového těžního zařízení 15.
Jakmile je celé porubové těžní zařízení 15 spuštěno do porubu 12 z horní dopravní chodby 11, vyjedou hydraulické stojky 28 výstrojových členů 17 a tím se porubové těžní zařízení 15 zajistí v úklonném porubu 12.
Je samozřejmé, že ke každému dílčímu úseku 15A až 15E je připojen příslušný úsek vedení 21 pro dobývací stroj i odpovídající část krytu 54 proti základce a krytu 56 jízdního pole.
Jakmile je celé porubové těžní zařízení 15 zajištěno v porubu 12 , sejme se stůl 6 6 se zdvihacími saněmi 68 ze saní 61 uvolněním spojovacích kloubů 65. Sáné 61 mohou být podle obr. 10 spojeny s posledním dílčím úsekem 15X pomocí soutyčí nebo řetězu 76 , čímž je celé porubové těžní zařízení 15 chráněno proti sklouznutí po úklonné počvě 2 4 . Toto přídavné zakotvení lze však případně vynechat.
Během rubání se výstrojové členy 17 pomocí posouvacích mechanismů S_ přemísťují ve směru A postupu porubu oproti nosné vodicí konstrukci 16 , načež vpuštěním tlakového média na opačnou stranu pístů v posouvacích válcích 35 posouvacích mechanismů S se nosná vodicí konstrukce 16 přemístí za výstrojovými členy 17 o jeden krok nebo úsek.
Saně 61 a 63 se pomocí dvojčinného přesouvacího válce 62 posouvají stejným způsobem ve směru A po kolejnicích 60.
Na obr. 4 a 11 je znázorněno obměněné provedení zařízení к zavádění a spouštění porubového těžního zařízení 15. Toto zařízení má v oblasti horního konce porubu 12 na každé straně porubového těžního zařízení 15 hydraulický zdvihací válec 18, ktese opírá kloubem 81 o kotevní kozlík 82 , jenž se dá upnout mezi počvou a stropem pomocí hydraulické kotevní stojky 83.
Oba kotevní kozlíky 82 nesou skluznice 84, o které se opírají a po kterých se vedou podélníky 18, 19 .
Na skluznicích 84 jsou umístěny zástrčkové svorníky £6, uváděné do pohybu pomocí hydraulických ovládacích válců 85 a w^oožující upevnění délkového úseku porubního těžního zařízení 15, který byl zaveden do porubu 12 , a jeho zajištění prooi sklouznuuí.
Oba kotevní kozlíky 82 jsou spojeny přes vložený trámec 87 s dalším kotevním kozlíkem
88, který se dá rc^v^něž zatočt v porubu 12 hydraulickou kotevní stojkou ' 89 . Pístnice hydraulického zdvihacího válce 80 je spojena kloubem 90 se skluznicí 91, která vede přísuusný podélníO 1 8 , 19 . Na dílech nesoucích skluznice 91 je umístěn další zástrčkový svorník £2, který je uváděn do pohybu hydraulickým ovládacím válcem 93 a kterým se dá zablokovat délkový úsek porubního těžního zařízení 15 prostřednictvím pístnice hydraulických zdvihacích válců 80.
Podle obr. 11 jsou do porubu 12 zavedeny čtyři délkové úseky 15A až' 15D a spojeny svorníkovými kl^ouby 2 3. κ zavedení dalšího délkového dílčího úseku ' 15E se tento úsek sppoí v horní dopravní chodbě 11 s pposl^edni^m dílčím úsekem ' 15D svorníkovými klouby ' 2 3.
Vyjeté hydraulické zdvihací válce 80 se spooi zástrčkovými svorníky '92 s úseky '18“, 19 podélníků £8, £9.posledního dílčího úseku 15D. Po uvolnění zástrčkových svorníků může zajetím zdvihacích válců 80 sppučt do porubu 12 celý pruh dílčích piččemž poslední dílčí úsek 15E je stažen z horní dq^irw^:í chodby ££ do se
15E, úseků 15A až porubu 12.
Potom se opět upevní zástrčkové svorníky 86 a uvolní se zástrčkové svorníky ' 92, aby zdvihací válce mohly vyjet a tppjttt do porubu 12 d^!_ší dílčí úsek. Jakmile je celé porubové těžní zařízení 15 spuštěno do porubu £2, může se popsané spouutěci zařízení vysunout 12 do horní dopravní chodby 11.
z. porubu
Aby se výstrojové členy 17 mohly pohybovat ve směru A postupu porubu dostatečně kroky, je žádoucí naasaait vzájemnou vzdálenost podélníků £8, 19 tak, aby odpooídala ně dvojnásobnému kroku výstrojových členů 17.
velkými přibližBěhem krokového pohybu jsou výstrojové členy 17 vedeny po příčníkách £0. Výstrojové členy 17 sestáváaí z lehkých kozlíků, které jsou zavěšeny na příčníkách ' 20 a' jsou výškově nastavitelné. Kloubovým spojením příčníků 20 s podélníky £8, 19 ju možné posouvat podélníky
18, 19 na způsob čtyřkCoubovéhc mechanismu, aby bylo možno pracovat i u převislé porubní stěny 13 nebo aby bylo možné nassavít úhel porubní stěny 13.
Ve znázorněném příOVadé provedení je nosná vodicí konstrukce 16 tvořena jednotlivými rámy ve tvaru písmene U, které jsou na způsob článků sestaveny pomocí kloubových spojek. Místo této konstrukce by bylo možné vyyvooit jedno^^é díly nosné vo^í.cí konstrukce £6 z rámů ve tvaru I, přčeemž jednoolivé příčníky 20 by byly umístěny vždy ve střední čássi mmei oběma úseky 18“, 19 “ podélníků 18, 19.
Demootáž porubového těžního zařízení 15 z poruby 12 se provádí v opačném sledu než jeho zavádění pomocí popsaného spouštěcího zařízení.

Claims (21)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení к rubání strmě uložených ložisek, zejména uhelných slojí, s nosnou vodicí konstrukcí, která probíhá po délce porubu a jejíž podélníky jsou spojeny příčníky a sestávají z úseků, vzájemně kloubově spojených v rovině kolmé к uhelné vrstvě, a s výstrojovými členy, které jsou umístěny mezi oběma příčníky, jsou zavěšeny na příčníkách a jsou krokově pohyblivé prostřednictvím posouvacích mechanismů nezávisle na směru postupu porubu a jsou spojeny s nosnou vodicí konstrukcí, přičemž na podélníku na pilířové straně je podélně pohyblivý dobývací stroj, zejména uhelný pluh nebo brázdící stroj, vyznačené tím, že nosná vodicí konstrukce /16/ je sestavena ze vzájemně uvolnitelně spojených rámů, s výhodou ve tvaru písmene U, které zahrnují jeden příčník /20/ a úseky /18”, 19”/ podélníků /18, 19/.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že příčníky /20/ nosné vodicí konstrukce /16/ jsou spojeny s kloubově spojenými úseky /18, 19”/ podélníků /18, 19/ prostřednictvím připojovacích kloubů /26/, jejichž osy jsou kolmé к uhelné vrstvě.
  3. 3. Zařízení podle bodu 1 nebo 2, vyznačené tím, že na každém příčníku /20/ je zavěšen jediný výstrojový člen /17/ posuvně ve směru A postupu porubu.
  4. 4. Zařízení podle bodu 3, vyznačené tím, že v jednotlivých polích mezi dvěma sousedními příčníky /20/ je vždy umístěn jeden výstrojový člen /17/, který je posuvně spojen pouze s horním příčníkem /20/.
  5. 5. Zařízení podle jednoho z bodů 1 až 4, vyznačené tím, že výstrojové členy /17/ jsou spojeny s příčníky /20/ prostřednictvím posouvacích mechanismů s.
  6. 6. Zařízení podle jednoho z bodů 1 až 5, vyznačené tím, že podélníky /18, 19/ jsou v podélných odstupech opatřeny teleskopicky prodlužitelnými a zkracovatelnými díly /18a, 18b/.
  7. 7. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že na teleskopických dílech /18a, 18b/ podélníků /18, 19/ jsou umístěny stavěči mechanismy, zejména hydraulické stavěči válce /27/.
  8. 8. Zařízení podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačené tím, že příčníky /20/ jsou umístěny s mezerou nad počvou /24/ mezi podélníky /18, 19/, které jsou opřeny o počvu /24/ s výhodou přes krátké vodicí patky /25/.
  9. 9. Zařízení podle jednoho z bodů 1 až 8, vyznačené tím, že hydraulické stojky /28/ výstrojových členů /17/ jsou jak u paty tak v blízkosti horních konců válců elasticky pohyblivě spojeny spojovacími plochými pružinami /30, 32 , 34/, přičemž nad sebou ležící spojovací ploché pružiny /30, 32, 34/ jsou spojeny nejméně jedním tažným členem se společným posouvacím mechanismem /S/.
  10. 10. Zařízení podle bodu 9, vyznačené tím, že tažné členy /37, 38/ sestávají z vodicích táhel umístěných nad sebou, která jsou spojena jednak s nad sebou ležícími spojovacími plochými pružinami /30, 32, 33, 34/ a jednak s posouvacím mechanismem /S/ prostřednictvím kloubů, jejichž osy leží ve směru /А/ postupu porubu.
  11. 11. Zařízení podle bodu 9 nebo 10, vyznačené tím, že výstrojové členy /17/ mají čtyři stojky /28/ tvořící obdélník, které jsou spojeny u patek a v blízkosti horních konců válců přes pružný kříž nebo prostřednictvím pružinového systému ve tvaru písmene I, přičemž uprostřed tohoto pružinového systému je připojen nejméně jeden tažný člen případné vodicí táhlo /37, 38/.
  12. 12. Zařízení podle jednoho z bodů 1 až 11, vyznačené tím, že výstrojové členy /17/ připadne jejich posouvací mechanismy /S/ jsou úhlově nastavitelné ve směru krokového pohybu a jsou spojeny s příčníky /17/.
  13. 13. Zaaízení podle jednoho z bodů 5 až 12, vyznačené tím, že posouvací mechanismy /S/ jsou opatřeny posouvacími válci /35/ s průběžnou pistnicí /36/, a výstrojové členy /17/ jsou spojeny s pcsouvacím válcem /35/ tažnými členy případně vodícími táhly /37, 38/.
  14. 14. Zařízení podle bodu 12 nebo 13, vyznačené tím, že na příčníkách /20/ jsou uloženy kyvné kolejnice /46/ výkyvné alespoň v rovině rovnoběžné s počvou /24/ a nassavitelné v různých vykývnutých polohách, píčeemž k těmto kyvným kolejnicím /46/ jsou připojeny posouvací válce /35/ spojené s výstrojovými členy /17/ případně jejich pístnice /36/.
  15. 15. Zaaízení podle bodu 14, vyznačené tím, že kyvné kolejnice /46/ obklopují alespoň částečné posouvací válce /35/.
  16. 16. Zařííení podle jednoho z bodů 1 až 15, vyznačené tím, že s podélníkem /19/ na plířové straně je spojeno vedení /21/ dobývacího stroje, které je nassavitelné k nastavení pracovní roviny dobývacího stroje /22/ prostřednictvím nastavovacího ússrojí, s výhodou nastavovacích válců /52/.
    /20/
  17. 17. Z^a^:íz^^:í podle bodu 16, vyznačené tím, že připojovací klouby /26/, které spojuží úseky /19*/ podélníku /19/ na pilkové straně s příčníky /20/, jsou uohybbivl kolem osy ( smíjužjcí do podélného sm^ěru porubu /12/, a nas tavovací ússroo í /52/ meei příčníky a úseky /19*/ případně úseky vedení /21/ jsou s nimi, kloubově spojeny.
  18. 18. Zaaízení podle jednoho z bodů 1 až 17, vyznačené tím, že podělník /19/ na straně je opatřen výškově nastavitelýým kryeem /56/ jízdního pole, a podélník /18/ základky /14/ je opatřen výškově nastavitelýým kryeem /54/ proo-i základce /14/.
    pilířové na straně
  19. 19. Způsob zavádění porubového těžního zařízení do strmého úklonného porubu, přičemž toto zařízení má nosnou vodící konstrukci s podééníky sestáváaícími z úseků a z příčníků upevněnými mezi nimi a spojenými s kráčejícími výstrojovými členy, zejména podle některých z bodů 1 až 18, vyznačený tím, že jednooiivé výstrojové členy /17/, spojené s uřiřaeenými dílčími úseky /15A, 15B, 15C .../ nosné vodicí konstrukce /16/ se za sebou zaváddjí z horní dopravní chodby /11/ do porubu /12/, a po spojení posledně zavedeného dílčího úseku nosné vodící konstrukce /16/ s dílčím úsekem, který byl j:Lž zaveden do porubu /12/, se tento dílčí úsek společně s uřipojenými výstrojovými členy /17/ spuutí o délku dílčího úseku do porubu /12/, načež se další dílčí úsek nosné vodicí konstrukce /16/ s výstroovvým členem /17/ zavede do porubu /12/ shora.
  20. 20. Způsob podle bodu 19, vyznačený tím, že se použije spouštěcího zařízení umístěného v horní dopravní chodbě, píieemž toto zařízení má nejméně jeden zdvihací člen /68, 80/, který je uvo 1_ηitelně spojen s nosnou vodicí konstrukcí /16/ a je pohhyiivý ve směru spouštění a v opačném směru.
  21. 21. Způsob podle bodu 19 nebo 20, vyznačený tím, že dílčí úsek /16/, který se již nachází v porubu /12/, se společně s připojenými spuutí do porubu /12/ o dílčí délku prostřednictvím zdvihacích saní ny v horní dopravní chodbě /11/, načež se dílčí úsek na svém horním kování saní se uvolní a zdvihací saně se zdvihnou do své horní polohy pro zachycení dalšího dílčího úseku.
    nosné vodící konstrukce výstrořovými členy /17/ /68/, které jsou umístěko^(^:Í zajistí, zablo7 výkresů
CS817802A 1980-10-31 1981-10-24 Equipment for breaking of highdipping deposits,especially of coal seams,and method of installation of mining equipment into a dipping roadway CS242874B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803041101 DE3041101A1 (de) 1980-10-31 1980-10-31 Einrichtung zum abbau steilstehender lagerstaetten, insbesondere kohlenfloeze, sowie verfahren zum einbringen der abbaueinrichtung in den steilstehenden gewinnungsstreb

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS780281A2 CS780281A2 (en) 1985-06-13
CS242874B2 true CS242874B2 (en) 1986-05-15

Family

ID=6115678

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS817802A CS242874B2 (en) 1980-10-31 1981-10-24 Equipment for breaking of highdipping deposits,especially of coal seams,and method of installation of mining equipment into a dipping roadway

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4391469A (cs)
CA (1) CA1153901A (cs)
CS (1) CS242874B2 (cs)
DE (1) DE3041101A1 (cs)
ES (1) ES506727A0 (cs)
PL (1) PL132639B1 (cs)
SU (1) SU1132793A3 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3300167A1 (de) * 1982-01-08 1983-07-21 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Einrichtung zum abbau steilstehender lagerstaetten, insbesondere kohlenfloeze
US4679856A (en) * 1983-09-21 1987-07-14 Klockner-Becorit Gmbh Mine self-advancing roof support and method of relocating a mine winning face equipped with self-advancing roof support
DE3343311A1 (de) * 1983-11-30 1985-06-05 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Einrichtung zum einbringen hydraulischer schreitausbaueinheiten in einen untertaegigen gewinnungsbetrieb, insbesondere in einen steilstreb
US4710064A (en) * 1985-04-15 1987-12-01 Stafford Frank K Movable roof support and bolter system
US4676697A (en) * 1985-04-15 1987-06-30 Stafford Frank K Movable roof support and bolter system
US6857706B2 (en) * 2001-12-10 2005-02-22 Placer Dome Technical Services Limited Mining method for steeply dipping ore bodies
US7695071B2 (en) * 2002-10-15 2010-04-13 Minister Of Natural Resources Automated excavation machine
US7192093B2 (en) * 2004-04-23 2007-03-20 Placer Dome Technical Services Limited Excavation apparatus and method
EP3137739A4 (en) * 2014-04-28 2017-10-18 Cougar Can Company Pty Ltd A telescopic pumpable prop assembly with improved ceiling impact properties
CN104234733A (zh) * 2014-07-04 2014-12-24 四川省华蓥山煤业股份有限公司李子垭南煤矿 一种俯伪斜综采工作面的支护方法及掩护支架
CN104047627A (zh) * 2014-07-15 2014-09-17 沈阳天安矿山机械股份有限公司 回采巷道框架式超前支护支架
CN105240038A (zh) * 2015-10-30 2016-01-13 安徽省矿业机电装备有限责任公司 一种煤矿液压支架用脚踏板装置
CN106121699A (zh) * 2016-08-25 2016-11-16 枣庄矿业集团中兴建安工程有限公司 一种液压支架可调角度脚踏板装置
CN109763822A (zh) * 2019-01-21 2019-05-17 西安科技大学 大倾角厚煤层多区段无煤柱错层护巷及段间煤柱充填方法
CN117588248B (zh) * 2024-01-19 2024-03-29 阳泉市广凯机械制造有限公司 一种顶梁和液压支架及其使用方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1608278A1 (de) * 1968-03-12 1970-12-03 Konrad Grebe Wanderausbau fuer einen Streb,vorzugsweise der steilen und halbsteilen Lagerung
GB1259785A (en) * 1968-04-26 1972-01-12 Gewerk Eisenhuette Westfalia A mineral mining installation
GB1310228A (en) * 1969-10-16 1973-03-14 Gullick Dobson Ltd Method of mining and an apparatus for the carrying out of said method
DE2033807A1 (de) * 1970-07-08 1972-01-27 Gewerkschaft Eisenhütte Westfaha, 4628Altlunen Verfahren und Vorrichtung zum Abbauen von flozartig gelagerten Mineralien
DE2219272A1 (de) * 1972-04-20 1973-11-08 Gewerk Eisenhuette Westfalia Vorrichtung zur verankerung der antriebsstation, insbesondere der hilfsantriebsstation, eines kettenkratzfoerderers in bergbau-gewinnungsbetrieben

Also Published As

Publication number Publication date
ES8301319A1 (es) 1982-11-16
CA1153901A (en) 1983-09-20
CS780281A2 (en) 1985-06-13
ES506727A0 (es) 1982-11-16
PL132639B1 (en) 1985-03-30
DE3041101A1 (de) 1982-06-09
PL233642A1 (cs) 1982-05-24
DE3041101C2 (cs) 1987-12-23
SU1132793A3 (ru) 1984-12-30
US4391469A (en) 1983-07-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS242874B2 (en) Equipment for breaking of highdipping deposits,especially of coal seams,and method of installation of mining equipment into a dipping roadway
RU2391512C2 (ru) Секция крепи для камерно-столбовой системы разработки с выемкой целиков в обратном порядке
EP1298283B1 (de) Tunnelvortriebseinrichtung
US5033605A (en) Conveyor installations
JPS6011199B2 (ja) 坑道の仮補強装置
CN206888989U (zh) 岩巷炮掘钻装运成套设备
RU2184846C2 (ru) Проходческий комплекс
AU2011274296B9 (en) Improvements relating to belt conveyors
US4095434A (en) Mine equipment
HU198888B (en) Apparatus for in situ mounting large-size machine units particularly mine shields
RU2750918C1 (ru) Складной блок моста
SU1656134A1 (ru) Временна проходческа крепь
GB2043740A (en) Positioning roof arches
US20020043426A1 (en) Modular ladder assembly for mine raise and kit therefor
GB2093515A (en) Improvements in or relating to mine roof supports
GB1594031A (en) Advancing support structures for galleries in mines and tunnel construction
PL242401B1 (pl) Urządzenie do wybudowania i załadunku sekcji obudowy zmechanizowanej na płytę transportową w procesie likwidacji ściany wydobywczej
SU1617101A1 (ru) Землеройна машина
WO2006130918A1 (en) Roof support for mines
PL147407B1 (en) Longwall,in particular caving longwall lining and method of providing a longwall,in particular caving longwall with such lining
DE3034207C2 (cs)
CN113482655A (zh) 一种高效隧道作业桥设备
AU2006255491A1 (en) Roof support for mines
GB2067624A (en) Apparatus for use in constructing arches in a mine gate
GB1558712A (en) Spaced apart cable guide support