CS239936B2 - Agent for improving effectiveness of growing plants in vitro - Google Patents

Agent for improving effectiveness of growing plants in vitro Download PDF

Info

Publication number
CS239936B2
CS239936B2 CS829321A CS932182A CS239936B2 CS 239936 B2 CS239936 B2 CS 239936B2 CS 829321 A CS829321 A CS 829321A CS 932182 A CS932182 A CS 932182A CS 239936 B2 CS239936 B2 CS 239936B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
plants
align
formula
vitro
grown
Prior art date
Application number
CS829321A
Other languages
English (en)
Inventor
Tibor Farkas
Ferenc Foeglein
Ibolya Horvath
Janos Nagy
Laszloe Vigh
Annamaria Maszaros
Istvan Toeth
Original Assignee
Eszakmagyar Vegyimuevek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eszakmagyar Vegyimuevek filed Critical Eszakmagyar Vegyimuevek
Publication of CS239936B2 publication Critical patent/CS239936B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N5/00Undifferentiated human, animal or plant cells, e.g. cell lines; Tissues; Cultivation or maintenance thereof; Culture media therefor
    • C12N5/0018Culture media for cell or tissue culture
    • C12N5/0025Culture media for plant cell or plant tissue culture

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Cell Biology (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

Vvnniez se týká prostředku ke zlepšení účinnosti při rozmnožování kulturních rostlin in vitro na bázi sloučenin obecného vzorce I
kde R znamená mmthylový, chlormethylový, dichlormethnlový nebo trccboormethylový radikál, R; a R2 mohou být stejné nebo různé a znamennjí alkylový radikál s 1 až 6 atomy uldíku, alkenylový radikál se 2 až 5 atomy uhlíku, cykloalkylový radikál se 4 až 8 atomy uhLíku, fenylový radikál nebo benzylový radikál nebo i vodík s podmínkou, že R; a R2 nemůže znamenat současně vodík, a R, a R2 spolu tvoří hexane thylenovou skupinu, a R; může také znamenat skupinu “(CHg^ -NH-CO-R kde R má shora uvedený význam a n značí celé číslo 1 až 8, jestliže R2 je atom vodíku.
Vynález se týká prostředku ke zlepšení stupně účinnosti při rozmnožování kulturních rostlin in vitro.
Způsoby rozmnožování rostlin kultivací tkáně, prováděné za podmínek in vitro, se v posledních dvou desítiletích v praxi značně rozšířily. Ve Spojených státech amerických bylo zřízeno více než dvacet laboratorních velkoorovozů pro rozmnožování rostlin a v západní Evropě.existuje velký počet laboratoří, ve kterých se pěstuje měsíčně 100 až 20 000 rostlin mikrorozmnožováním no bázi kultivace tkáně.
S přihlédnutím к praxi soočívá způsob rozmnožování kultivací tkáně v tom, Že se z meristemového pletiva vrcholů výhonků nebo vrcholů kořenů mohou za sterilních podmínek rychlostí převyšující o více řádů rychlost obvyklé produkce rozmnožování v podstatě s menší potřebou plochy a posléze ekonomicky rozmnožiti rostliny prosté jakýchkoliv rostlinných- škůdců.
V Maáarsku se dnes rozšířil způsob rozmnožování rostlin kultivací tkáně ve velkoprovozech.
Ačkoliv rozmnožování kultivací tkáně je ekonomičtější než obvyklé způsoby rozmnožování, nebylo přece možné využít v něm skryté možnosti vzhledem к různým nedostatkům dosavadních způsobů.
Největší nedostatek způsobů, které byly až dosud známy,spočívá v tom,že zatím co se rostliny za podmínek in vitro rozmožují neomezeně, zašlo až dosud při přesazování do půdy vždy podle rostlinné xultury - 20 až 60 % rostlin, vypěstovaných za sterilních podmínek, které jsou nejvýhodnější než dřívější podmínky /Broome, Zimmermann; Hort. Science^ 13 . 151 - 153 (1978); Earle; Langhans; Hort. Science, £0, 608 - 610 (1975); Sutter, Langhans; J. Am. Soc. Hort. Science, 104. 494 - 496 (1979)/
Ačkoliv se badotelé zabývající se tímto tématem snažili zlepšit účinek rozmnožování zlepšením technických podmínek při pěstování in vivo (menší kolísání teploty, vysoká relativní vlhkost atd.), nevedla tato opatření к žádanému výsledku.
Cíl bádání, týkajícího se zkoumání způsobu rozanožování pomocí kultivace tkáně, spočíval v objasnění, co způsobuje špatnou přizpůsobivost rostlin rozmnožených in vitro a značné množství zajití přesazených rostlin.
Dalším cílem bádání bylo vypracovat způsob, pomocí něhož by bylo možné podstatně zlepšit účinnost rozmnožování a převážnou část rostlin rozmnožených za podmínek in vitro udržeti při Životě a rychlém rozvíjení i za podmínek in vivo.
Při těchto pokusech bylo studováno při pokusech ve skleníku i ve volné přírodě složení vosků a membránových lipidů většího počtu kulturních rostlin (karafiátů, gerber, révy, kapradí), jakož i procesy biosyntézy těchto buněčných složek. Jako výsledek těchto pokusů bylo zjištěno, že u rostlin, rozmnožovaných pomocí kultivace tkáně, bylo možno prokázat ve struktuře zmíněných buněčných složek znáčné změny.
Z tohoto vyplynulo, že dochází к inhibici syntézy vosků, povlékajících-povreh listů rostlin. Bylo zjištěno, že zatímco u rostlin, pěstovaných obvyklým způsobem, se v lipoidních složkách buněčné membrány syntetizují:.výše nenasycené vyšší alifatické karboxylové kyseliny, u rostlin, rozmnožovaných pomocí kultivace tkáně, byla syntéza výše nenasycených vyšších alifatických karboxylových kyselin inhibována. To vede к tomu, že buněčné membrány jsou křehké a nemohou přiměřeně plnit rozdílnou funkci membrán.
V řadě pokusů bylo zkoumáno složení složek vosku izotopovou technikou, e to jek u rostlin pěstovaných podle obvyklých způsobů, tak i u rostlin, pěstovaných způsobem rozmnožování in vitro. Rostliny byly podrobeny 4 hodiny trvající inkubaci při teplotě 25 С з 1 — 14 C—acetá— tovým roztokem tenké vrstvě a aktivitou lO/KCiýtmol, potom . se jejich poměry se určovaly na bázi složky vosku oddělily chromatografií na specifických aktivit.
Výsledky pokusu jsou shrnuty v následující tabulae:
Rozdělení složek vosku v %
kyselina hydroxydiketon , primární alkohol sekundární alkohol aldehyd ester uhlohydrát
kontrola 31,13 3,32 19,44 1,53 14,33 5,40 24,84
in vitro 42,56 ve stopách 3,24 2,04 20,95 2,71 28,48
se množství primárních alkoholů oůsoZ těchto výsledků měření lze odvoditi, že u vosků rostlin, rozmnožovaných in vitro se rozdělení složek značně liěí od rozdělení složek vosku kontrolních rostlin. Zvýšení množství kyselin zvyšuje propustnost povrchu listů a snižující bí obdobně.
Tyto oba jevy se odehrávají současně □ ‘ .odvozeno vané za podmínek in vitro, přesazené do volné přírody obsah vody.
z jejich účinků nejsou rostliny pěsto(in vivo)'.schopné udržet v buňkách
Při pokusech se rovněž zkoumalo složení kyselin totálních lipidů, izolovaných z rostlin, pěstovaných dvěma různými způsoby. Výsledky tohoto pokusu jsou shrnuty v následující tabulce:
Složení vyšších alifatických karbéxylových kyselin obsazených v lipidech, v %
' kyselina palmitová kyselina palmitoolejová kyselina stearová kyseliolejová kyselina linolová kyselina linolénová
počet atomůuhlíku 16 16 18 18 18 18
počet nenasycených vazeb 0 1 0 1 2 3
kontrola 14,72 0,79 0,59 5,53 30,29 48,07
in vitro 25,82 3,52 7,11 27,97 17,18 18,04
Změna složení kyselin ukazuje na to, že se v lipidech rostlin, oěstovarý.ch in vitro, shromažňuje kyselina olejová ve velkém množství. Podle všeho jsou na základě nějakého důvodu inhibovány desaturační kroky, které vedou od kyseliny olejové ke kyselině linolenové. Vícenásobně nenasycené vyšší alifatické karboxylové kyseliny (například kyselina linolová a kyselina linolénová) hrají při flexibilitě buněčnýcn membrán, a tím i při přizpůsobivosti rostlin významnou úlohu. Jestliže v buněčné membráně schází vyšší nenasycené alifatické karboxy4
lové ' kyeeliny, vede to k touiu, že se významnou měrou snižuje přizpůsobivost rostlin.
Tyto pokusy potvrdily, že u rostlin, rozmnožovaných in vitro, biosyntéza vosku povrchu listů a v první ředě vyšší alifatické karboxylové kyseliny přítomné v buněčných membránách utrpí újmu a proto rostliny, vypěstované z výhonků, nejsou schopny samy snést nepatrné kolír sání teploty a vzhledem k poškození membrány i v okolí s vysokým obsahem vzdušné vlhkosti vyschnou a ze značné části zajdou. Se znalostí těchto skutečností byly výzkumná práce zaměřeny na zjištění, jak by bylo možné při rozmnožování in vitro ovlivniti složení složek vosků, jakož i poměr vyšších alifatických karboxylových kyselin obsažených v lipidech a jejich biosyntézu.
Cílem výzkumu bylo vypracovat způsob, oři němž by se významně snížilo poškození rostlin, pěstovaných in vitro, po jejich vysázení a při němž by se zlepšila přizpůsobivost rostlin.
Podstatou vynálezu je tedy prostředek ke zlepšení stupně účinnosti oři rozmnožování kulturních rostlin in vitro, který obsahuje jako účinnou složku vodný roztok sloučeniny nebo více sloučenin obecného vzorce I
(I), kde R znamená methylovou, chlormethylovou, dichlormethylovou, nebo trichlormethylovou skupinu,
R, a Rg mohou být stejné nebo různé a znamenají alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, cykloalkylovou skupinu se 4 až 8 atomy uhlíku, fenylovou skupinu nebo benzylovou skupinu anebo vodík s podmínkou, že R, a Rg nemohou současně znamenat vodík, nebo Rj a Rg spolu tvoří hexamthylenovou skupinu a
R^ může také znamenat skupinu obecného vzorce II
-(CHg)n-N(H)-C(O)-R ' (II), kde R má shora uvedený význam s n značí celé číslo 1 až 8, jestliže Rg znamená atom vodíku.
Během velmi četných zkoušek se zjistilo, že jestliže se při jinak o sobě známým zoůsobem prováděném rozmnožování na bázi kultivace tkáně, rostliny, které se mají rozmnožovat, ošetří vodným roztokem sloučeniny obecného vzorce I nebo i vodným roztokem dvou nebo více sloučenin obecného vzorce I, značně se sníží hynutí rostlin, pěstovaných in vitro, po jejich přesázení, za podmínek in vivo a podstatně více rostlin po vysázení přežije a rovněž vývoj přeživších rostlin je mohutnější.
Ošetřování vodným roztokem sloučenin obecného vzorce I se může provádět tak, že se sloučenina rozpustí v koncentraci 1 až 20 mg/1 v kořenící živné půdě, ale může se postupovat také tak, že rostliny, pěstované.na kořenící živné půdě se před vzejitím (t.j. zapuštěním kořenů rostliny) ponoří do vodného roztoku (koncentrace 1 až 20 mg/1) sloučeniny obecného vzorce I. Ošetření se může provést i tak, že se rostlinky, vypěstované in vitro, nasázejí do směsi půdy, napuštěné vodným roztokem sloučenin obecného vzorce I. Může se oostupovat i tak, že se rostlinky, pěstované in vitro, po' vysázení postříkají jednou, popřípadě vícekrát vodným roztokem sloučeniny obecného vzorce I v koncentraci 5 až 15 mg/j.
Sloučeniny obecného vzorce I jsou známy z následujících míst literatury popřípadě se mohou vyráběti podle metod popsaných v těchto literaturních místech: Res. Discl. (1976) 143 - 148; J. Agric. Food. Chem. (1978), 26, 1,137 - 140; J. Agric. Food. Chem. (1979), ' 239936
2£, 3, 543 - 547; a Houben-Wail: Methoden der organischen Chemie , Band XI/2, 0, 3 - 37 (1958).
Dále bylo při výzkumech zjištěno, jek se nejdůležitější složky vosků rostlin, ošetřených vodným roztokem sloučenin obecného vzorce I rozmnožovaných technikou kultivace tkáně in vitro, znění ve srovnání s neošetřenými rostlinami, jakož i jak ovlivňuje ošetření slože* ní vyšších alifatických karboxylovýeh kyselin totálních lipidů rostlin.
Při pokusech byly pro kultivaci rostlin in vitro použity živné půdy následujícího složení: Murashige, T. Skoog, P.: Physiol. Plant. 15 473 - 497 (1962):
CaClg.2HjO CoClg.ZHgO CuSO4.5H2O FeNaBDTA 439,300 mg/1 0,025 mg/1 0,025 ml/1 336,600 mg/1 ZnS04.7H204 8,600 mg/1 cukr 3 - 45,000 g/1 inosit 100,000 mg/1 kyselina niko- tinová 10,000 mg/1
H3BO3 6,200 mg/1 kyselá sůl so- li thiaminu 30,000 mg/1
KH2PO4 170,000 mg/1 kyselá sůl soli pyridoxinu 10,000 mg/1
KJ 0,830 mg/1 adeninsulfát
. 2H2O 0-80,000 mg/1
KN03 1 900,000 mg/1 indoloctová kyselina C-10,000 mg/1
MgS04.7H20 370,000 mg/1 kinetin 0-30,000 mg/1
UnS04.4H20 22,300 mg/1 agar-agar 7* 10,000 g/1
NaH2PO4.2H2O 96,000 mg/1
NajMoO^HjO 0,250 mg/1
nh4no3 1 650,000 mg/1
Vypočtené látky se rozpustí v destilované vodě, hodnota pH roztoku se nestaví na 5,8^ potom se přidá agar., agar a živná půda se vaří až do vyčiření, potom se za sterilních podmínek naplní do baněk, jejichž otvor se uzavře papírovou zátkou. Baňky se potom vloží do autoklávu a živné půdy se sterilizují při teplotě 121 °C. V první pokusné řadě byl ze sloučenin obecného vzorce I zkoumán účinek dichloracetylhexamethylenimina· na syntézu nejdůležitějších složek vosků karafiátů. Paralelně byly pěstovány rostliny rozmnožované tradiční technikou, jakož i rostliny rozmnožované technikou kultivace tkáně in vitro, na živné půdě předchozího složení, popřípadě na živné půdě, před jejíž sterilizací bylo к půdě přidáno 6 mg/1 dichloracetáthexamethyleniminu. Při stejném vývojovém úseku rostlin bylo určováno procentuální množství dvou nejdůležitějších složek vosků již dříve popsanou metodou. Naměřené hodnoty jsou obsaženy v následující tabulce.
metoda kultivace složky vosků v %
kyseliny primární alkoholy
tradiční (kontrola) 32,11 20,55
in vitro 45,21 3,05
podle vynálezu in vitro 30,73 22,18
Výsledky pokusu ukazují jasně, že se vzhledem к účinku dichloracetylhexaaethyleniminu
V Karafiátech, pěstovaných in vitro, nastaví složení vosku na hladinu, která se podobá hladině tradičně pěstovaných rostlin.
V následnicí řadě pokusů bylo zjištováno, jak použití dichloracetylhexameehhleniminu, vybraného ze sloučenin obecného vzorce I v různých konccenracích ovlivňuje složení vyšších alifatidých karboxylových kyselin obsažených v totálních lipidech karafiáty, pěstované in vitro. Při poklusech byly pěstovány na shora již popsaných živných půdách jakož i na jejich mnžžtví 250 ml, ·ke kterému byla přivážena různá mnžžtví dichloracetylhexamethfleniminu, in vitro karafiáty, ve kterých bylo při sterém vývojovém stadiu pomocí již dříve popsaných metod, zkoumáno složení vyšších alifatických karboxylových kyselin obsažených v totálních lipidech.
Výsledky měření jsou obsaženy v následující tabulce koncentrace vyšší alifatické karboxylové kyseliny ošetřovacího --------------------------------------------—
prostředku [m^1! kyselina palmitová kysseina' palmitoolejová kyselina stearová kyselina olejová kyselina linolová kyselina linolenová
0,00 25,82 3,89 7,11 27,97 17,18 18,04
15,60 25,16 - 3,09 13,94 32,85 23,96
30,80 23,08 - 4,37 16,53 25,18 28,85
61,60 24,61 - 2,50 15,68 32,85 23,26
154,00 21,13 - 3,38 19,15 29,20 27,04
308,00 26,57 - 4,00 25,71 25,29 18,43
Výeledky měření dobře objasňuuí, že se v důsledku působení dichloracetylhexamethyleniminu, použitého v různých konceenracích, posunulo složení vyšších allfaiiclýih karboxylových kyselin ve směru k nenasycerým vyšším alifalickým karboxylovým kyselinám.
Způsob podle vynálezu je blíže vysvětlen pomocí následnících příkladů, aniž by se ale rozsah ochrany omeezi pouze na tyto příklady.
Příklad 1
Výroba rozmnožovací látky pro rozmnožovaní karafiátů na báizi kultivace tkáně.
Meeistemová pletiva sazeniček karafiátů, pěstovaných známým způsobem ve skleníku, byla předem upravena za sterilních podmínek a rozmnožována na Muurschige-Skoogových živných půdách, které již byly popsány. Meeistemová pletiva karafiátů počala nejdříve růsti, a potom se dělit. Z každého vrcholu výhonku vyrostlo za 6 týdnů·po přesazení do živné půdy 10 až 15 výhonků, 'které - když byly odděleně vysázeny na nové čerstvé živné půdy - se hodily pro další rozmnožování. RyyciXosb rozmnožoviání výhonků činila měěíčně 10 až 15 výhonků.
?o fázi dělení výhonků karafiátů následovala na oddělených živných půdách indukce tvorby kořenů, k čemu? byly používány živné půdy s pětinásbbným zředěním koncentrace s tím rozdílem, že do živných půd byla přidána kyselina indoloctová v konceenraci 0,1 mg^1.
Z živných půd byla přidáním různých mnoství dichloracetyieexamethyleniminu vyrobena konceenrační řada a kultivace se prováděla na těchto živných půdách.
Když tvorba kořenů dosáhla Dožadované míry, byly rostinnky in vivo do skleníku. * karafiátů pro pěstování sazenic přesazeny za podmínek
Přesazené rostlinky se ly se rostliny, které zašly jely se.
přizpůsobily různou mírou podmínkám a rostliny, které se přizpůsobily a pěstování přesazení in vivo, vyskytpřežily a rozvíPři pěstování in vivo byl vyčíslen počet rostlinek, pěstovaných na různých živných půdách, které zašly, popřípadě přežily a výsledky byly procentuálně shrnuty v následující tabulce:
Obsah přežžtí dichloracetyheexamethyleniminu v živné půdě [ag/lj
1 45
2 40
4 64
6 96
8 87
10 75
12 70
14 50
20 43
/ kontrola
Ze zjištěiých údajů vyplývá, že se u karafiátů může přídavkem diclloracetyheeχametltleniminu k živné půdě při konncenraci 6 mgQ zvýšit přežžtí výhonků sazeniček karafiátů na 96 %, tedy, že se účinek techniky rozmnožování může zvýýit o více než 100 % /dvojnásobek, což značně zlepší ekonomičnost způsobu.
Bylo možno pozorovat, že zelená barva rostlin, pěstovaných podle vynálezu, vykazovaly tmavší tón a jejich stonek a listy byly silnější než u kontrolních rostlinek a kromě toho povrch jejich listů pokrývala silnější vrstva vosku.
P říkl ad 2
Podobně jako v předchozím příkladě byla vyrobena rozmnožovací látka pro karafiáty, přičemž meristémové pletivo bylo rovněž rozmnožováno na Murashige-Skoogově živné půdě a potom bylo pro indukci tvorby kořenů přesázeno na živnou půdu, pětinásobně zředěnou a obsahující 0,1 mmpl kyseliny indoloctové. Rootlinky vypěstované takto in vitro byly přesázeny ve skleníku do takové smě^sL půdy, která byla napuštěna následovně roztokem diclloracetylleeam^t^lh^JLeni^minu, vybraného ze sloučenin obecnóho vzorce I podle vynálezu. 5 g dicllorecetylleeametlhrleniminu se rozpustilo v 500 ml 7<^í6 ethylalkoholu, potom se vmíchalo do 19,5 1 vody. 20 litrů takto vyrobeného roztoku se po vícenásobném přeházení lopatou přidalo do 1 пЛ síísí půdy. Do takto vyrobené půdy, jakož i do půdy, která neobsahovala uvedenou sloučeninu obecné239936 В ho vzorce I se nasázely rostlinky, vypěstované in vitro a jejich růst byl ve skleníku pozorován. in vivo.
Bylo zjištěno, že zatím co na neošetřené půdě zašlo 58 % (tedy 42 % přesazených rostlinek přežilo) rostlinek, na půdě, obsahující dichloreacetylhexamethylenimin zašlo pouze 8 % rostlinek, 92 % se dále mohutně vyvíjelo.
Příklad 3
Podobně jako v předchozím příkladě se vyrobila rozmnožovací látka pro karafiáty a rostliny byly po vývinu kořenů přesázeny do skleníku za účelem dalšího in.vivo na neošetřené půdě.
Polovina rostlin byla potom po vysázení ošetřena postřikem obsahujícím dichloracetylhexamethylenimin obecného vzorce I a potom ještě třikrát v rozmezí 3 až 4 dnů.
Litr postřikového prostředku obsahoval 10 mg dichloracetylhexamethyleniminu, 0,1 ml emulgátoru značky Tween 80 a 0,05 M Tris-HCl-pufru, jeho hodnota pH činila 6,5. Při jeho výrobě se postupovalo tak, Že se dinhloracetylhexamethylenimin rozpustil v několika kapkách 70% alkoholu, potom ae přidala voda, obsahující pufr a do směsi přimíchal emulgátor.
Pokusy ukázaly, Že 88 % rostlin, ošetřených postřikovým prostředkem, přežilo přesazení, zatím co z neošetřených pouze 42 %.
Příklad 4
Výroba rozmnožovací látky ото gerbery, rozmnožované kultivací tkáně.
Rostlinky gerbery byly rozmnožovány již známou metodou, vypracovanou pro rozmnožování a tvorbu kořenů Murashigem et al. /J. Hort. Sci. 9, 175-180 (1974)/. К části kořenící yivné půdy byl přidán dichloracetylhexamethylenimin v koncentraci 10 mg/1 a polovina rostlin zapustila na této živné půdě kořeny. Rostliny, pěstované in vitro byly potom přesazeny do skleníku a u rostlin, pěstovaných dále in vivo, byl počítán počet sazeniček, které zašly, popřípadě které přežily. Bylo zjištěno, že 98 až 100 % rostlin, které zapustily kořeny do živné půdy, obsahující dichloracetylhexamethylenimin v koncentraci 10 mg/1 přežilo přesazení, zatím co 30 až 35 % rostlin, které zapustily kořeny na neošetřené kontrolní živné půdě, zašlo.
Chování rostlinek gerbery vykazovalo také významné změny, ošetřené rostliny byly hustější, jejich listy tvrdší a vyvinutější.
Příklad 5
Rozmnožovací látka pro karafiáty rozmnožované na bázi kultivace tkáně, byla vyrobena stejně jako v příkladě 1, e tím rozdílem, že к základní, pětkrát zředěné živné půdě by.la pro iniciaci tvorby kořenů přidána místo kyseliny indoloctové s koncentrací 0,1 mg/1 kyselina p-chlorfenoxyoctová v koncentraci 0,1 mg/1.
Potom byly к živné půdě přimíšeny různé sloučeniny obecného vzorce I v různých koncentracích (2, 5, 10 nebo 20 mg/1) a rostliny byly pěstovány až do vývinu kořenů na Živné půdě.
Jakmile byly kořeny dostatečně velké pro přesazení přesadily se rostliny do skleníku a tam se dále pěstovaly.
Rostliny se přizpůsobily různou mírou podmínkám in vivo.
Po rovnoměrném a bezpečném vývinu byl zjištován o vyčíslen počet, oopřípadě poměr z^š9 lých a přeživších rostlin.
Výsledky jsou shrnuty v následující tabulce:
chemibký název sloučeniny obecného vzorce I nebo II podíl'rostlin ,zapudivších přiměřené kořeny, popřípadě přeživších rostlin v %, jestliže je koncentrace sloučenin obecného vzorce I nebo II následující:
2 5 mg/i 10 20 mg/1
neošetřená kontrola 61 61 61 61
N·acetylhexamethylenimin 80 81 80 81
N-chloracetyhhexamethylenimin 76 76 76 70
N-dichlvracetyhhexamethylenimin 100 100 100 100
N-trichlorecetylhexamethylenimio 65 65 63 63
N- d ic li lo racetyl disoo i) ut yla mi o 68 66 77 61
N-dichloracetylivopoopylamio 72 71 71 71
N-dichlooaceeyl-ter.-buУylamio 71 72 72 72
N,N'·tbis/iichlvrlcetyl/-hexlt
methyldiamid 95 100 100 100
N-dichlorlcetylhexamethyt
lenimin 94 95 98 100
Z údajů v tabulce je zřejmé, že kyselina p-chlorfenoxyoctová , pouužtá místo kyseliny in-
doloctové zvýšila podíl přežívajících sazeniček karafiátů ue 46 na 61 % a na druhé straně, že pouuití roztoků sloučenin obecného vzorce I podle vynálezu déle zvýšilo životnost vysázených rostlin.
Dále se pozorovalo, že stonky a listy karafiátů pěstovaných podle způsobu podle vynálezu byly silnější a jejich zelená barva vykazovala tmavší tón než u kontrolních neopatřených rostlin.
Příklad 6
Rozmnožovvcí látka pro pěstování gerber, na · bázi kultivace tkáně byla vyrobena jako v příkladě 5. Název použitých sloučenin obecného vzorce I, jejich pouužtá koncentrace a procentuální mnnoství rostlin, přeživších po přesazení byly shrnuty v následnici tabulce:
chemický název sloučenin obecného vzorce I podťl rostlin, zapudivších přiměřeně kořeny, , popřípadě přeživších rostlin v í v případě, kdy koncentrace sloučenin obecného vzorce I je následníci:
2 m/1 5 io mg/1 20 mg/1
neošetřená kontrola 63 63 «3 «3
N-ecetylhexamethylenimin 83 84 83 82
N-chloncetylhexamethyleniLmin 78 82 79 80
N-d ichlorece ty! hexamethylenimin 100 100 100 100
N-УrichloraceУylheaamethylenimin 70 69 68 68
N-dichlvrlcetyliiivobuУylamio 73 72 70 70
pokr. tabulky
N-dichloracetylizopoopy1emin 75 73 74 73
. -butyaamin 75 75 75 72
-hexamethyldiamid 100 100 100 100
N-dichУorrcetyheeramethyl·amid 100 100 · 100 100
Příklad 7
Způsob podle příkladu 5 byl pouužt pro netrnité ostružiny. Výsledky měření jsou uve-
děny v následující tabulce:
chemický název sloučeniny obecného vzorce I podíl rostlin, zapustivších přiměřeně kořeny, popřípadě přeživších rostlin v %, jestliže koncentrace sloučeniny obecného vzorce I je následující:
mg/1 5 mg/1 10 még/1 20 mj/1
neošetřená konzola 65 65 65 65
N-acetylhexamethylenimin 85 86 86 86
N-chloracetyhhexamethylenimin 80 82 81 80
N-d d chloracetylieexamethyl enimin 100 100 100 100
N-trichlorccttyheeramethylenimin 70 70 70 70
N-díchlzracetyldíizobutylадin 70 68 65 65
N-dichlzrrcctyl-izoρoopylamin 75 76 75 74
N-díchlzrθcetyl-terc.-butyraшin 76 78 76 75
N, N'-bie(dichlzracetyl)heexamethyl-
diamid 100 100 100 100
N-dlchlorrcetyheeramethylemid 100 100 100 100
Příklad 8
Rozmmnžovvcí látka pro rozmnoŽov&ií hroznorodých rostlin kultivací tkáně byla vyrobena jako v příkladě 5. Pouužté sloučeniny obecného vzorce I, jejich koncentrace a procentuální mnžotví přeživších rostlin lze seznat z následnicí tabulky.
chemický název sloučeniny podíl rostlin, zapustivšchh přirněřnné kořeiy , popříobecného vzorce I nebo II padS přežvvšíhh rostinn v %, e^sližee koncentraee . sloučeniny obecného vzorce I je následnu^!:
2 ^1 5 mg/1 to mg/1 20
nezšetřená kontrola 62 62 62 62
N-acetylhexamethylenimin 81 84 84 85
N-chlorrcetylheχaméthylenimin 73 72 ' 70 68
N-d iclhLzrrcetyhhexадethyl enimin 100 100 100 100
N-trichloracetyheeaamethylenimin 65 65 63 63
N-d d chloracetyld izoo butyaamin 72 70 68 66
polor. tabulky
N-dichloracetyizzopoopylmin - 72 72 71 69
N-dichloracetyl-terc.-butylamin 72 72 70 70
N, Я'-bis (dichloracetyl)hexame-
thylendiamid 100 100 100 100
N-dichloracetylhexemethylenimin 100 100 100 100
Příklad 9
Způsob podle příkladu 5 byl pouust i pro rozmnožování jabloňových roubů prostých virů. Pouuité sloučeniny, jejich koncentrace . a procentuální mnŽsSví přeživších rostlin lze seznat! z následnicí tabulky.
chemický název sloučeniny obecného vzorce I podíl rostlin, zapustivších přiměřeně kořeny, popřípadě přeživších rostlin v %, jestliže koncentrace sloučeniny obecného vzorce I je následující:
2 5 m&/1 10 mg/1 20 mg/1
neošetřená kontrola 70 70 70 ' 70
N-ac etylhexame thylenimin 83 85 85 85
N-chloracetyDeexamethylenimin 83 79 79 75
N-dichloracetylhexamethylenimin 100 100 100/ 1 00
N-tr ic hl orac itVl^lhexmet^hyl^e^n^í^min 74 78 78 72
N--ichlorac6ttldiizo-utylaшin 80 82 80 80
H-diehlorecettlizopoopylamin 80 81 80 79
N-dichloraceeyl-terc.-butylamin 90 91 90 89
N, N-bisCdichloracetyl)-hexeme thyldi amid 100 ' 100 100 100
N-dichLoracetylheeame thylemid 100 100 100 100
Příklad 10
RozmnŽovací látka pro pěstování karafiátů na bázi kultivace tkáně byla vyrobena jako V příkladě 5. Název použitých sloučenin obecného vzorce I, jejich pouužtá koncentrace a procentuální mužství rostlin, přeživších po přesazení, byly shrnuty v následnicí tabulce:
chemický název sloučeniny obecného vzorce I podíl rostlin, zapotivších přiměřeně kořeny, popřípadě .přeživších rostlin v % v případě, kdy koncentrace sloučeniny obecného vzorce I je následuuící:
2 5 m&^1 10 mg/1 20 mg/1 50 i
neoSe^ená kontrola 61 61 61 61 61
N-d ichlvracetyCtykVohe]grl amid 93 94 96 98 100
Щ&/1
239936 pokr. tabulky
N-dichloracetylallylamid 74 75 75 76 76
N-dichloracetylanilin 80 81 83 85 85
N-d i chlora c e ty1-n-bu ty 1amid 75 76 78 80 80
N-dichloracetyl-di-nbutylamid 63 65 68 73 75
N-dichloracetylbenzylamid 86 87 90 90 90
N-dichloracetyl-N-methyl- Ň-benzylemid 91 94 97 99 100
Příklad 11
Rozmnožovací látka pro pěstování gerber na bázi kultivace tkáně byla vyrobena jako v příkladě 5. Název použitých sloučenin obecného vzorce I, jejich použitá koncentrace a procentuální množství rostlin, přeživších po přesazení, byly shrnuty v následující tabulce:
chemický název sloučeniny podíl rostlin, zapustivších přiměřeně kořeny, obecného vzorce I popřípadě přeživších rostlin v % v případě, kdy koncentrace sloučeniny obecného vzorce I je následující:
2 mg/1 5 mg/1 10 mg/1 20 mg/1 50 mg/1
neošetřená kontrola 63 63 63 63 63
N-dichloracetylcyklohexylamid 94 96 100 100 100
N-dichloracetylallylamid 75 77 60 78 76
N-dichloracetylanilin 82 83 83 85 85
N-dichlorac e tyl-n-butylamid 77 79 82 83 83
N-dichloracetyl-di-n-butylamid 75 77 78 78 80
N-dichloracetylbenzylamid 83 85 90 95 95
N-dichlorace tyl-N-me thy1-N-benzylamid 95 98 100 100 100
Příklad 12
Způsobem a s preparáty podle příkladu 10 byla vyrobena rozmnožovací látka pro Aetrnité ostružiny, hrozny a jabloňové rouby prosté virů. Sloučeniny obecného vzorce I byly použity v koncentracích 2, 5, 10,20 a 50 mg/1, přičemž bylo pozorováno, že podíl rostlin, zapustivších přiměřeně kořeny, popřípadě přeživších rostlin, nezávisí na koncentraci, proto jsou uvedeny v následující tabulce použité sloučeniny a procenta přežití pozorovaná u rostlin.
23993« chemický název sloučeniny obecného vzorce I podíl rostlin, zapustivších přiměřeně kořeny, popřípadě přeživších rostlin v % ostružiny hrozny jablka
neošetřená kontrola 65 62 70
R-dichloracetyccykoohexylamid 100 100 100
N-dichloracetylellyamid 75 78 85
eyyanilin 79 80 90
N-dionioracetyl-n-butylamid 78 95 96
N-díchloracetyl-di-n-butyasmid 80 100 100
N-d ichloracetyl 13 enzyl amid 90 100 100
N-dichltrjcetyl-N-methcl-
-N-benzylamid 100 . 100 ' 100
Způsob podle vynálezu lze úspěšně použžt pro zlepšení stupně účinku při rozmnožování jak kulturních rostlin, tek i okrasných rostlin na bázi kultivace tkáně, jakož i pro zvýšení schopnnoti přežít po vysázení rostlinek. Kromě toho jsou stonky a listy ošetřených rostlinek silnější, jsou více vyvinuté, jejich barva je intenzivnější než u neošetřených rostlin a vrstva vosku na listech je tlustší.
Způsob podle vynálezu má i tu přednost, že rostliny ošetřené roztokem obecného vzorce dva týdny
I začaly po vysázení rychleji růst a vcelku dosáhly dříve.
nutných rozměrů pro obchod o

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLE
    1. Prostředek ke zlepšení stupně účinnosti při vyznnčuuící se tím, že jako účinnou .složku obsahuje čenin obecného vzorce I ' rostlin tailtivací in vodný roztok sloučeniny nebo vitro, více slou- (I).
    kde R znamená methylovou, chlormethylovou, dichlormethylovou nebo trCchtormetlylovou skupinu,
    Rj a Rg mohou být stejné nebo různé a znamenej alkylovou skupinu s 1 ež 6 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, cykloalkylovou skupinu se 4 ež 8 atomy uhlíku, fenylovou skupinu nebo benzylovou skupinu anebo vodík s podmínkou, že Пa Rg nemohou současně znamenat vodík, nebo R^ a Rg mohou společně tvooit hexam ethylenovou skupinu, a
    R, může také znamenat skupinu obecného vzorce II
    -(CHg)n-N(H)-C(O)-R (XI),
    J^<de R má shora uvedený význam a n značí celé číslo 1 až 8, jestliže Rg znamená atom vodíku
  2. 2. Prostředek podle bodu 1, vyznnččuící se tím, že jako účinnou složku obsahuje vodný roztok sloučeniny nebo více sloučenin obecného vzorce I, kde R a R| a Rg mají shore uvedený význam a může také znamenat skupinu obecného vzorce II*
    -(CHg)n-N(H)-C(O)-CHClg (II)' kde n značí celé číslo 4 až 8, jestliže Rg znamená atom vodíku
CS829321A 1981-12-18 1982-12-17 Agent for improving effectiveness of growing plants in vitro CS239936B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU813840A HU187396B (en) 1981-12-18 1981-12-18 Process for the improvement of the multiplication efficiency of cultural plants in in vitro tissue cultures

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS239936B2 true CS239936B2 (en) 1986-01-16

Family

ID=10965724

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS829321A CS239936B2 (en) 1981-12-18 1982-12-17 Agent for improving effectiveness of growing plants in vitro

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4554252A (cs)
JP (1) JPS58165714A (cs)
AU (1) AU555018B2 (cs)
BE (1) BE895365A (cs)
BG (1) BG37679A3 (cs)
BR (1) BR8207370A (cs)
CA (1) CA1179858A (cs)
CS (1) CS239936B2 (cs)
DD (1) DD208795A5 (cs)
DE (1) DE3246864A1 (cs)
FR (1) FR2518531A1 (cs)
GB (1) GB2112413B (cs)
HU (1) HU187396B (cs)
IL (1) IL67506A (cs)
NL (1) NL8204874A (cs)
PH (1) PH20018A (cs)
PL (1) PL132926B1 (cs)
SU (1) SU1417787A3 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU182177B (en) * 1980-08-13 1983-12-28 Eszakmagyar Vegyimuevek Composition for influencing plant growth
GB8616685D0 (en) * 1986-07-09 1986-08-13 Ici Plc Micropropagation process
US4813997B1 (en) * 1987-04-06 1995-07-18 Cpc International Inc Method for regulating plant growth

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4021224A (en) * 1971-12-09 1977-05-03 Stauffer Chemical Company Herbicide compositions
GB2097375A (en) * 1981-03-30 1982-11-03 Murphy Chemical Ltd Agricultural treatment using guanidated aliphatic polyamines

Also Published As

Publication number Publication date
JPS58165714A (ja) 1983-09-30
AU555018B2 (en) 1986-09-11
PH20018A (en) 1986-09-01
PL132926B1 (en) 1985-04-30
US4554252A (en) 1985-11-19
DD208795A5 (de) 1984-04-11
IL67506A (en) 1986-02-28
BR8207370A (pt) 1983-10-18
CA1179858A (en) 1984-12-27
IL67506A0 (en) 1983-05-15
DE3246864A1 (de) 1983-06-30
FR2518531A1 (fr) 1983-06-24
BG37679A3 (en) 1985-07-16
GB2112413A (en) 1983-07-20
SU1417787A3 (ru) 1988-08-15
PL239589A1 (en) 1983-06-20
BE895365A (fr) 1983-06-16
HU187396B (en) 1985-12-28
AU9170882A (en) 1983-06-23
NL8204874A (nl) 1983-07-18
GB2112413B (en) 1985-07-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Yepes et al. Micropropagation of thirteen Malus cultivars and rootstocks, and effect of antibiotics on proliferation
Ziv et al. Control of oxidative browning and in vitro propagation of Strelitzia reginae
KR100889342B1 (ko) 체세포배 발생을 이용한 백합나무의 번식방법
Jaiswal et al. In vitro propagation of guava from shoot cultures of mature trees
JP5612605B2 (ja) クローン苗の生産方法
US4353184A (en) Method for asexual reproduction of coniferous trees
Rodriguez et al. Walnut (Juglans spp.)
Steinitz et al. Control of precocious gladiolus corm and cormel formation in tissue culture
Johansson Increased induction of embryogenesis and regeneration in anther cultures of Solanum tuberosum L.
EP0462630A1 (en) Method of multiplicating plant seedlings
CA1244241A (en) Asexual propagation of pine trees
Ahee et al. Root culturing of Faidherbia= Acacia albida as a source of explants for shoot regeneration
Ma et al. Clonal multiplication of azaleas through tissue culture
Barna et al. Effects of thidiazuron on micropropagation of rose
US5324707A (en) Method of in vitro application of bioregulator compounds
Gomez et al. Factors controlling adventitious bud induction and plant regeneration in mature Juniperus oxycedrus leaves cultured in vitro
Häggman et al. Early-flowering Scots pines through tissue culture for accelerating tree breeding
CS239936B2 (en) Agent for improving effectiveness of growing plants in vitro
Tetsumura et al. Some factors affecting the rooting of softwood cuttings of Japanese persimmon
Babić et al. Propagation of three blackberry cultivars from small apical buds in vitro
Kauppinen et al. Propagation of Japanese quince (Chaenomeles japonica) plants
Saito et al. In vitro propagation from axillary buds of Acacia mangium, a legume tree in the tropics
Van Tran Thanh et al. In vitro control of morphogenesis in conifers
Paek et al. Micropropagation of Raphanus sativus L. var. longipinnatus (Japanese radish) cv. Gungjung
John Tissue culture of coniferous trees