CS236869B2 - Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů - Google Patents

Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů Download PDF

Info

Publication number
CS236869B2
CS236869B2 CS28383A CS28383A CS236869B2 CS 236869 B2 CS236869 B2 CS 236869B2 CS 28383 A CS28383 A CS 28383A CS 28383 A CS28383 A CS 28383A CS 236869 B2 CS236869 B2 CS 236869B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
grams
reaction mixture
hours
mixture
added
Prior art date
Application number
CS28383A
Other languages
English (en)
Inventor
Ferenc Nagyorodi
Enikoe Koppany
Istvan Toth
Tibor Bodi
Karoly Balogh
Rezsoe Bognar
Gyoergy Litkei
Sandor Makleit
Miklos Rakosi
Zoltan Dinya
Original Assignee
Eszakmagyar Vegyimuevek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eszakmagyar Vegyimuevek filed Critical Eszakmagyar Vegyimuevek
Priority to CS28383A priority Critical patent/CS236869B2/cs
Publication of CS236869B2 publication Critical patent/CS236869B2/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu výroby substiRi a R2 znamenají nezávisle na sobě atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku a Rí znamená alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, přičemž všechny uvedené skupiny mohou být s přímým nebo rozvětveným řetězcem. Je známo, že některé typy substituovaných chloracetanilidů shora uvedeného obecného vzorce I byly použity jako účinné složky selektivních herbicidních prostředků vzhledem k jejich biologické účinnosti. Pro přípravu těchto biologicky účinných sloučenin bylo vyvinuto několik způsobů jejich přípravy.

Description

Vynález se týká způsobu výroby substi-
Ri a R2 znamenají nezávisle na sobě atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku a
Rí znamená alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, přičemž všechny uvedené skupiny mohou být s přímým nebo rozvětveným řetězcem.
Je známo, že některé typy substituovaných chloracetanilidů shora uvedeného obecného vzorce I byly použity jako účinné složky selektivních herbicidních prostředků vzhledem k jejich biologické účinnosti. Pro přípravu těchto biologicky účinných sloučenin bylo vyvinuto několik způsobů jejich přípravy.
Tak například podle amerických patentových spisů č. 3 442 945, 3 547 620 a 3 630 716 se do reakce uvádí N-methyleo-2,6-dialkylanilin s chloracetylchloridem v organickém rozpouštědle, jako je například n-heptan, a takto získaný N-chloracetyl-N-chlormethyl-2,6-dialkylanilin se potom uvádí do reakce bez předběžného oddělení nebo po oddělení a vyčištění, s odpovídajícím alkoholem v přítomnosti činidla, které váže kyselinu, jako je například triethylamin. Po ukončení reakce se získané produkty vyčistí od znečišťujících látek promytím ve vodě, destilací a krystalizaci. Nevýhoda tohoto postupu spočívá v dosahovaném nízkém výtěžku, což je způsobeno jednak komplikovaným syntézním postupem a reakčními podmínkami a jednak relativně komplikovaným postupem čištění, který je nutný k získání produktu požadované odpovídající čistoty. Kromě toho je nutno poznamenat, že nutnost promývání produktu ve vodě doprovází vznik podstatného množství odpadní vody, což zase nese problém s udržováním čistoty životního prostředí.
Podobný postup je rovněž popisován v maďarském patentu č. 176 581, který se odlišuje od shora uvedených postupů v tom, že se uvedené reakce provedou v inertní atmosfé236869
236863 ře v přítomnosti amoniaku jako činidla, které váže kyselinu.
Při provádění postupu, který je popsán ve výše uvedeném maďarském patentu, se N-methylen-2,6-dialkylanilin přidává ke chloracetylchloridu za míchání a za chlazení, přičemž potom se reakční směs zahřeje na teplotu 90 °C a míchá se po dobu 0,5 hodiny při této uvedené teplotě a potom se znovu ochladí na teplotu 25 CC. Takto získaná reakční směs se potom probublá dusíkem a k této směsí se přidá odpovídající množství suchého alkoholu. Potom se tato reakční směs zpracuje plynným amoniakem při teplotě v rozmezí od 35 do 40 °C a po skončení tohoto zpracovávání se směs zahřeje na teplotu 85 °C a při této teplotě se udržuje po dobu 0,5 hodiny. Takto vzniklá reakční směs se potom opět ochladí, promyje se vodou a vytvořené fáze se oddělí. Organická fáze se odpaří ve vakuu, čímž se získá konečný produkt ve výtěžku v rozmezí od 84 do 85 °/o.
Tento výše uvedený postup je zcela zjevně podobný předchozímu postupu, pokud se týče komplikovanosti reakčního postupu, neboť při obou těchto postupech se vychází ze Schiffovy báze, to znamená z N-methylen-2,6-dial’kylaminu.
Z dosavadního stavu techniky je známo, že N-methylen-2,6-dialltylaniliny mohou být připraveny reakcí 2,6-dialkylanilinu s formaldehydem. Tato posledně uváděná sloučenina se připravuje obvykle depolymerlzací paraformaldehydu v absolutním methanolu v přítomnosti triethylaminu. Takto získaný N-methylen-2,6-dialkylanilid se vyčistí a zbaví vody destilací prováděnou ve vakuu, přičemž potom tato látka se ihned uvádí do další reakce, nebo se skladuje pod atmosférou dusíku.
Předmětem vynálezu je způsob výroby substituovaných chloracetanilidů obecného vzorce I
N ^C-CH-Cl ll *
(U ve kterém
Ri a R2 znamenají nezávisle na sobě atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku a
R3 znamená alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, přičemž všechny uvedené skupiny mohou být s přímým nebo rozvětveným řetězcem.
Postup způsobem podle tohoto vynálezu je ve srovnání s postupy podle dosavadního stavu techniky mnohem jednodušší, ekono4 mičtější a umožňuje získávat mnohem čistší produkt.
Podstata způsobu podle tohoto vynálezu je v tom, že se na anilin obecného vzorce II
(II I ve kterém Ri a R2 mají shora uvedený význam, působí chloracetylačním činidlem vybraným ze skupiny zahrnující chloracetylchlorid, směs kyseliny monochloroctové s chloridem fosforitým nebo s oxychloridem fosforitým nebo s chloridem fosforečným, směs kyseliny monochloroctové s chloridem fosforitým za současného uvádění plynného chloru a kyselinu monochloroctovou za současného uvádění fosgenu nebo difosgenu, při teplotě 10 až 120 °C, popřípadě v prostředí rozpouštědla, v přítomnosti činidla, které váže kyselinu a chlormethylchlormravenčanem, a na takto získaný meziprodukt se potom působí alkoholem obecného vzorce III
Rs—H (III), ve kterém R3 má shora uvedený význam, popřípadě v prostředí rozpouštědla, v přítomnosti činidla, které váže kyselinu, a vzniklý produkt obecného vzorce I se oddělí známým způsobem.
Při způsobu podle vynálezu lzs postupovat tak, že se na anilin obecného vzorce II působí nejprve chloracetylačním činidlem a potom chlormethylchlormravenčanem, nebo obráceně, to jest na anilin obecného vzorce II se působí nejprve chlormethylchlormravenčanem a potom chloracetylačním činidlem.
Hlavní výhody postupu podle uvedeného vynálezu je možno shrnout do následujícího:
a) jako výchozí látky se nepoužívá N-methylenanilinu, takže není nutné používat paraformaldehydu nebo formaldehydu a methanolu, a dále není nezbytné provádět obtížný několikastupňový postup čištění a vůbec používání N-methylenanilinů, bj postup podle uvedeného vynálezu je možno provést i v případech, kdy není k dispozici chloracetylchlorid a paraformaldehyd.
Postup podle uvedeného vynálezu bude v dalším objasněn detailně pomocí příkladů praktického provedení, které nijak neomezují rozsah vynálezu.
236863
Příklad 1
Podle tohoto příkladu provedení se odváží 118 gramů chloracetylchloridu a tato látka se vloží do reaktoru, který se zahřeje na teplotu 60 C,C a potom se k této látce přidá 149,0 gramů 2,6-diethylanilinu. Takto vzniklá reakční směs se potom zahřeje na teplotu 80 °C a při této teplotě se udržuje po dobu čtyř hodin.
K této reakční směsi se potom v další fázi přidá 4,70 gramu dimethylformamldu při teplotě 80 °C a potom se po kapkách přidá 159,0 grramů chlormethylchlormravenčanu, přičemž tento přídavek se uskuteční v intervalu 1,5 hodiny. Tato reakční směs se potom zahřeje na teplotu 90 °C a při této teplotě se udržuje po dobu tří hodin.
Takto získaná reakční směs se potom přidá ke 320,0 gramům methanolu, přičemž se teplota udržuje pod 60 CC. Potom se provádí míchání směsi při teplotě 60 °C po· dobu 0,5 hodiny a v dalším se reakční směs ochladí, 160 gramů methanolu se odstraní oddestilováním za pomoci vakua a malé množství vysrážené pevné látky se odstraní odfiltrováním. Rozpuštěný produkt, kterým je N-methoxymethyl-2,6-dif.;thylchloracetanilid, je možno použít buďto ve formě roztoku, nebo je možno rozpouštědlo odstranit, čímž se získá krystalický produkt.
Množství získaného produktu: 256 gramů, obsah účinné látky: 88 %, výtěžek: 84.5 °/o, teplota tání: v rozmezí od 41 do 41,5 °C.
Příklad 2
Podle tohoto příkladu provedení se 158 gramů chlormethylchlormravenčanu a 86 gramů xylenu zahřívá při teplotě 80 °C a potom se po kapkách přidá 149 gramů 2,6-dimethylanilinu. V dalším postupu se reakční směs zahřeje na teplotu v rozmezí od 100 do 105 °C a při této teplotě se udržuje tak dlouho, dokud se reakční směs nevyjasní, to znamená po dobu v rozmezí od asi 2 do 2,5 hodin. Potom se k této reakční směsi přidá 4,7 gramu dimethylformamldu a 118 gramů chloracetylchloridu, přičemž tento přídavek se uskuteční po kapkách, a po· ponechání této směsi při teplotě 100 °C po dobu 4 hodin se tato reakční směs nalije do 320 gramů methanolu, přičemž teplota této reakční směsi se udržuje pod 60 °C. Potom se reakční směs promíchá při teplotě 60 °C po dobu 0,5 hodiny, dále se ochladí na teplotu 20 CC a methanol v množství 240 gramů se odstraní oddestilováním za použití vakua. Malé množství vysráženého pevného podílu se odstraní odfiltrováním. Tímto způsobem se získá rozpuštěný produkt, kterým je N-methoxymethyl-2,6-dimethyl-chloracetanilid, který je možno použít ve formě roztoku nebo je možno rozpouštědlo odstranit, čímž se získá krystalický produkt.
Množství získaného produktu: 262 gramů, obsah účinné látky: 84 %, výtěžek: 82 %, index lomu nn 25 = 1,4938. :
P ř í k 1 a d 3
Podle tohoto příkladu provedení se do reaktoru vloží 97 gramů monochloroctové kyseliny a dále se přidá 149 gramů 2,6-diethylanilinu a 1,8 gramu dimethylformamldu, přičemž tento přídavek se provede po kapkách. Tato reakční směs se potom zahřeje na teplotu v rozmezí od 80 do 85 °C a potom se po dobu dvou hodin zavádí fosgen v průtokovém množství 50 gramů/hodinu.
Potom se k reakční směsi přidá 158 gramů chlormethylchlormravenčanu v intervalu 0,5 hodiny při teplotě 80 CC a potom se tato směs udržuje při teplotě 90 °C po dobu tří hodin.
Tato reakční směs se potom přidá ke 320 gramům methanolu, přičemž teplota reakční směsi se udržuje pod 60 °C. Potom se provádí míchání reakční směsi při teplotě 60 °C po dobu 0,5 hodiny a reakční směs se ochladí a potom se 160 g methanolu odstraní oddestilováním za použití vakua. Malé množství vysráženého pevného podílu se odstraní odfiltrováním.
Tímto způsobem se získá rozpuštěný produkt, kterým je N-methoxymethyl-2,6-diethylchloracetanilid, který je možno použít buďto v rozpuštěné formě, nebo je možno rozpouštědlo odstranit, čímž se získá krystalický produkt.
Množství získaného produktu: 275 gramů, obsah účinné látky: 83,8 %, výtěžek: 85 %, teplota tání: v rozmezí od 41 do 41,5 °C.
Příklad 4
Podle tohoto příkladu provedení se do reaktoru odváží 97 gramů monochloroctové kyseliny a 2,7 gramu dimethylformamldu a po zahřátí na teplotu 100 °C se reakční směs převede na chloracetylchlorid zavedením fosgenu do této reakční směsi, což se provádí po dobu dvou hodin a při průtokovém množství 50 gramů za hodinu.
Po ochlazení reakční směsi na teplotu 80 °C se přidá 149 gramů 2.6-diethyla,nilinu a potom se reakční směs udržuje na. této shora uvedené teplotě po dobu jedné hodiny. Potom se znovu přidá k reakční směsi dimethylformamid, v tomto případě v množství 4,5 gramu. V dalším postupu se do reakční směsi přidá 158 gramů chlormethylchlormravenčanu, což se provede v intervalu 1,5 hodiny, získaná směs se zahřeje na teplotu 90 CC a při této teplotě sě udržuje po dobu 3 hodin. Potom se tato reakční směs nalije do 320 gramů methanolu, přičemž teplota se udržuje pod 60 °C. Tato směs se
236863 potom ponechá při teplotě 60 °C po dobu 0,5 hodiny, načež se odstraní 160 gramů methanolu oddestilováním za použití vakua. Po ochlazení se vysrážený pevný podíl odfiltruje. Tímto postupem se získá rozpuštěný produkt, kterým je N-methoxymethyl-2,6-diethylchloracetanilid, který je možno použít buďto ve formě roztoku, nebo je možno odstranit rozpouštědlo, čímž se získá produkt v krystalické formě.
Množství získaného produktu: 263 gramů, obsah účinné látky: 84,1 %, výtěžek: 82 %, teplota tání: v rozmezí od 41 do 41,5 °C. Příklad 5
Podle tohoto příkladu provedení se postupuje tak, že se do reaktoru odváží 118 gramů chloracetylchloridu, tato látka se zahřeje na 60 °C a potom se přidá 135,2 gramu 2-ethyl-6-methylamilinu. V tomto provedení se reakce provádí při teplotě 80 °C, reakční směs se udržuje při této teplotě po dobu jedné hodiny. Po přidání 4,5 gramu dimethylformamidu se k reakční směsi přidá po kapkách 158 gramů chlormethylchlormravenčanu, přičemž tento přídavek se provede v intervalu 1,5 hodiny.
Tato reakční směs se potom udržuje při teplotě 90 °C po dobu 3 hodin a v dalším postupu se nalije do 320 gramů ethanolu, přičemž teplota směsi se udržuje pod 60 CC. Reakční směs se potom promíchává při teplotě 60 °C po dobu 0,5 hodiny a potom se ochladí a odstraní se 160 gramů ethanolu oddestilováním za použití vakua. Malé množství vysráženého pevného podílu se odfiltruje. Tímto způsobem se získá rozpuštěný produkt, kterým je 2-methyl-6-ethyl-N-ethoxymethylchloracetanilid, který je možno použít buďto V9 formě roztoku nebo je možno odstranit rozpouštědlo, čímž se získá produkt v krystalické formě.
Množství získaného produktu: 251 gramů, obsah účinné látky: 89 %, výtěžek: 83 %, index lomu nD 25 = 1,5233.
Příklad 6
Podle tohoto příkladu provedení se do reaktoru odváží 97 gramů monochloroctové kyseliny a potom se přidá 135,2 gramu 2-methyl-6-ethylanilinu a 1,8 gramu dimethylformamidu. Takto vzniklá reakční směs se potom zahřeje na teplotu v rozmezí od 80 do· 85 °C a do této reakční směsi se potom zavádí fosgen v množství 50 gramů/hodinu, což se provádí po dobu dvou hodin. Potom se po kapkách přidá 158 gramů chlormethylchlormravenčanu při teplotě 80 °C, přičemž tento přídavek se provede v intervalu 0,5 hodiny, a potom se tato směs udržuje při teplotě 90 °C po dobu tří hodin,
Takto získaná reakční směs se potom přidá do 320 gramů ethanolu, přičemž teplota reakční směsi se udržuje pod 60 °C.
Reakční směs se potom míchá při teplotě 60 °C, ochladí se a provede se odstranění 160 gramů ethanolu oddestilováním za použití vakua. Malé množství vysráženého pevného podílu se odfiltruje.
Tímto způsobem se získá rozpuštěný produkt, kterým je N-ethoxymeíhyl-2-methyl-6-ethylchloracetanilid, který je možno použít buďto ve formě roztoku, nebo je možno odstranit rozpouštědlo, čímž se získá produkt v krystalické formě.
Množství získaného produktu: 259 gramů, obsah účinné látky: 89 °/o, výtěžek: 86 %, index lomu nu 25 = 1,5233.
Příklad 7
Podle tohoto příkladu provedení se do reaktoru odváží 97 gramů monochloroctové kyseliny a 2,7 gramu dimethylformamidu a po zahřátí na 100 °C se reakční směs převede na chloracetylchlorid zaváděním fosgenu po dobu dvou hodin v množství 50 gramů/hodinu.
Získaná reakční směs se potom ochladí na teplotu 80 CC a dále se k ní přidá 135,2 gramu 2-ethyl-6-methylanilinu. Tato směs se potom udržuje na této uvedené teplotě po dobu 0,5 hodiny a po přidání 4,5 gramu dimethylformamidu se do této· směsi odměří 158 gramů chlormethylchlormravenčanu, což se provede >v intervalu 1,5 hodiny, a potom po zahřátí směsi na teplotu 90 °C se tato reakční směs udržuje při této teplotě po dobu tří hodin.
Tato- reakční směs se potom přidá do 320 gramů ethanolu, přičemž teplota se udržuje pod 60 °C. Po půl hodině se reakční směs ochladí na teplotě 20 °C a potom se odstraní 160 gramů ethanolu, což se provede oddestilováním za použití vakua.
Takto získaný zbytek se ochladí a malé množství vysráženého pevného podílu se odfiltruje.
Tímto způsobem se získá rozpuštěný produkt, kterým je N-ethoxymethyl-2-methyl-6-ethylchloracetanilid, který je možno použít buďto ve formě roztoku, nebo je možno rozpouštědlo odstranit, čímž se získá produkt v krystalické formě.
Množství získaného produktu: 263 gramů, obsah účinné látky: 85 %, výtěžek: 83 %, index lomu: nD 25 = 1,5233.
Příklad 8
Podle tohoto příkladu provedení se postupuje tak, že se odměřené množství 118 gramů chloracetylchloridu vloží při teplotě 600
236389
Celsia do reaktoru a k této látce se .potom přidá 149 gramů 2,6-diethylanilinu. Tato reakční směs se potom udržuje při této teplotě po dobu 0,5 hodiny.
K reakční směsi se potom přidá 4,5 gramu dimethylformainidu a potom se k této reakční směsi přidá po kapkách 158 gramů chlormethylchlormravenčanu, přičemž tento přídavek se uskuteční v intervalu 1,5 hodiny, a reakční směs se potom udržuje při teplotě 90 °'C po dobu tří hodin.
Tato reakční směs se potom přidá do 400 gramů n-butanolu, přičemž teplota se udržuje pod 60 °C. Poté co se reakční směs udržuje při teplotě 80 =C po dobu 4 hodin se tato reakční směs ochladí a potom se odstraní 240 gramů rozpouštědla, což se provede oddestilcváním za použití vakua.
Tímto způsobem se získá rozpuštěný produkt, který je možno buďto vykrystalovat, jestliže se odstraní rozpouštědlo, nebo je možno tento produkt použít ve formě roztoku.
Množství získaného produktu: 300 gramů, obsah účinné látky: 81 °/o, výtěžek: 79 %, teplota varu: 196 cC/66.6 Pa, index lomu: nD 25 = 1,5163.
Příklad 9
Podle tohoto příkladu provedení se do reaktoru odměří 97 gramů monochloroctové kyseliny, a k této látce se potom po kapkách přidá 149 gramů 2,6-diethylanilinu a 4,5 gramu dimethylformamidu. Po zahřátí na teplotu v rozmezí od 80 do 85 °C se do reakční směsi zavádí fosgen, což se provádí po dobu dvou hodin a při průtokovém množství 50 gramů/hodinu.
K reakční směsi se potom přidá 158 gramů chlormethylchlormravenčanu při teplotě 80 CC v intervalu 0,5 hodiny a potom se reakční směs udržuje při teplotě 90 °C po dobu tří hodin.
Potom se tato reakční směs přidá do směsi 101 gramů triethylaminu a 160 gramů n-butanolu, přičemž se teplota udržuje pod 60 °C. V dalším se reakční směs míchá po dobu 0,5 hodiny, ochladí se na 20 CC, zfiltruje se, promyje se dvakrát vodou a oddělí se a nakonec se dehydratuje nebo se malé množství rozpouštědla odstraní oddestilováním za použití vakua.
Takto získaná látka se pro· další účely použije ve formě v jaké byla získána nebo je možno po odstranění rozpouštědla získat produkt v krystalické formě.
Množství získaného produktu: 302 gramů, obsah účinné látky: 83,5 %, výtěžek: 85 %, teplota varu: 196 °C/66,6 Pa, index lomu: nD 25 = 1,5163.
Příklad 10
Podle tohoto příkladu provedení se postupuje tak, že se do reaktoru odměří 118 gramů chloracetylchloridu, potom se provede zahřátí na teplotu 60 UC a po přidání 149 gramů 2,6-diethylanilinu se reakční směs udržuje při teplotě 80 CC po dobu jedné hodiny. Potom se k reakční směsi přidá 4,5 gramu dimethylformamidu a 158 gramů chlormethylchlormravenčanu v intervalu 1,5 hodiny.
V dalším postupu se reakční směs míchá při teplotě 90 ‘C po dobu tří hodin. Ihned po ukončení reakce se tato reakční směs přidá do směsi 160 gramů n-propanolu a 101 gramů triethylaminu za míchání. Během provádění tohoto kroku se udržuje teplota 60 CC.
Tato reakční směs se potom míchá po dobu půl hodiny, opět se ochladí, triethylaminhydrochlorid se odfiltruje a organická fáze se promyje pomocí 100 mililitrů vody a nakonec se dehydratuje oddestilováním ve vakuu.
Množství získaného produktu: 289 gramů, obsah účinné složky: 89 %, výtěžek: 84,5 %, teplota varu: 100 cC/0,133 Pa, index lomu: n;3 25 = 1,5 1 93.
P ř í k 1 a d 11
Podle tohoto příkladu provedení se do reaktoru odměří 118 gramů chlcracetylchloridu, provede se zahřátí na teplotu 60 CC a po přidání 149 gramů 2,6-diethylanilinu se reakční směs udržuje při teplotě 80 °C po dobu jedné hodiny.
K reakční směsi se potom přidá 4,5 gramu dimethylformamidu a 153 gramů chlor,methylchlorroravenčanu, přičemž tento přídavek se provede po kapkách v intervalu 1,5 hodiny. Reakční směs se potom udržuje při teplotě 80’C po dobu tří hodin.
V další fázi postupu se reakční směs přidá do směsi 165 gramů oktanolu a 101 gramů triethylaminu za míchání.
Alkoholýza proběhne při teplotě 60 °C, přičemž reakční směs se udržuje při této uvedené teplotě po dobu čtyř hodin.
Po ochlazení reakční směsi se triethylaminhydrochlorid odfiltruje. Organická fáze se promyje 100 mililitry vody, oddělí se a dehydratuje se destilací za použiti vakua.
Množství získaného produktu: 341 gramů, obsah účinné látky: 82 %, výtěžek: 83 %, index lomu: nD 25 = 1,5239.
Příklad 12
Do baňky s kulatým dnem, opatřené zpět236 863 ným chladičem, míchadlem, teploměrem a kapací nálevkou, se odměří 10,0 g kyseliny monochloroctové a 6,8 g chloridu fosforitého. Směs se zahřeje na 55 až 60 °C a po kapkách se k ní přidá 14,9 g 2,6-diethylanllinu tak, aby teplota reakční směsi nepřesáhla 100 °C. Reakční směs se potom míchá 1 hodinu při teplotě 110 až 120 °C a tavenina se potom vlije do vody. Po ochlazení se ztuhlý produkt promyje na filtru vodou a vysuší. Získaný krystalický produkt taje při 131 až 133 CC. Výtěžek je 80 °/o.
Analýza:
vypočteno:
6,21 % N, 15,74 % Cl nalezeno:
6,12 % N, 15,81 % Cl.
Příklad 13
Do baňky s kulatým dnem, opatřené zpětným chladičem, teploměrem, míchadlem a kapací nálevkou, se odměří 12,1 g 2,6-dimethylanilinu. Za míchání se po kapkách přidá 8,9 g oxychloridu fosíoritého a potom 10,0 g kyseliny monochloroctové v jedné dávce. Směs se samočinně rychle zahřeje. Jakmile se reakční směs přestane zahřívat, zahřeje se na 120 až 130 °C a při této teplotě se udržuje 1 hodinu. Potom se reakční směs ochladí na 50 °C a za míchání se k ní přidá 100 ml vody o teplotě 50 °C. Krystalický produkt se promyje vodou na filtru a vysuší. Získá se 16,8 g produktu, který taje při 150 až 151 °C. Výtěžek je 85 %. Analýza:
vypočteno:
7,08 % N, 17,79 % Cl nalezeno:
6,92 % N, 17,68 % Cl.
P ř í k 1 a d 14
Do baňky s kulatým dnem obsahu 250 ml, opatřené zpětným chladičem, míchadlem a trubičkou na uvádění plynu, sahající ke dnu baňky, se odměří 47 g kyseliny monochlorooctové a 22,8 g chloridu fosíoritého. Baňka se postaví ,na miskové váhy. Za míchání se uvádí plynný chlor do směsi tak dlouho, až hmotnostní přírůstek činí 3,5 g. Během uvádění chloru se směs zahřeje samočinně na asi 50 CC. Potom se ke směsi přidá 74,5 g 2,6-diethylanilinu a směs se míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 110 až 120 °C.
Tavenina se vlije do 300 ml vody za stálého míchání, ochladí se, získaný tuhý produkt se odfiltruje, promyje chladnou vodou a vysuší. Získá se 98,0 g (87 %) bílého krystalického produktu. Teplota tání je 131 až 133°C.
Analýza:
vypočteno:
6,21 % N, 15,74 % Cl nalezeno:
6,08 % N, 15,53 % Cl.
Příklad 15
Do baňky s kulatým dnem, opalřené zpětným chladičem, míchadlem, teploměrem a kapací nálevkou se odváží 10,0 g kyseliny monochloroctové a 20,0 g chloridu fosforečného. Směs se důkladně promíchává za chlazení ledem z vnějšku. Potom se reakční směs nechá zahřát ,na teplotu místnosti a udržuje se při této teplotě až do úplného rozpuštění. Ke směsi se přidá po kapkách a za míchání 27,0 g 2-methyl-6-ethylanilinu a 10,0 g kyseliny monochloroctové v jedné dávce. Po zahřátí na teplotu 130 až 140 °C se reakční směs udržuje při této teplotě po dobu jedné hodiny. Tavenina se vlije za stálého míchání do 200 ml vody, vysrážený krystalický produkt se odfiltruje, promyje vodou a vysuší. Získá se 34 g bílého, krystalického produktu, který taje při 122 až 123 °C. Výtěžek je 80 °/o.
Analýza:
vypočteno:
6,66 % N, 16,78 % Cl nalezeno:
6,98 % N, 16,88 °/o Cl.
A
236863

Claims (3)

  1. PREDMET
    1. Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů obecného vzorce I ve kterém
    Ri a R2 znamenají nezávisle na sobě atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku a
    R3 znamená alkoxyskupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, přičemž všechny uvedené skupiny mohou být s přímým nebo rozvětveným řetězcem, vyznačující se tím, že se na anilin obecného vzorce II RZ (II ) ve kterém Ri a R2 mají shora uvedený význam, působí v libovolném pořadí jednak vynalezu chloracetylačním činidlem vybraným ze skupiny zahrnující chloracetylchlorid, směs kyseliny monochloroctové s chloridem fosforitým nebo s oxychloridem fosforitým nebo s chloridem fosforečným, směs kyseliny monochloroctové s chloridem fosforitým za současného uváděni plynného chloru a kyselinu monochloroctovou za současného uvádění fosgenu nebo difosgenu, při teplotě 10 až 120 ‘O, popřípadě v prostředí rozpouštědla, v přítomnosti činidla, které, váže kyselinu a jednak chlormethylchlormravenčanem, a na takto získaný meziprodukt se potom působí alkoholem obecného vzorce III
    R3—H (III), ve kterém Rs má shora uvedený význam, popřípadě v prostředí rozpouštědla, v přítomnosti činidla, které váže kyselinu, a vzniklý produkt obecného vzorce I se oddělí známým způsobem.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se na anilin obecného vzorce II, v němž Ri a R2 mají význam uvedený v bodě 1, působí nejprve chloracetylačním činidlem a potom chlormethylchlormravenčanem.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se na anilin obecného vzorce II, v němž Rt a Rz mají význam uvedený v bodě 1, působí nejprve chlormethylchlormravenčanem a potom chloracetylačním činidlem.
CS28383A 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů CS236869B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS28383A CS236869B2 (cs) 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS28383A CS236869B2 (cs) 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS236869B2 true CS236869B2 (cs) 1985-05-15

Family

ID=10947924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS28383A CS236869B2 (cs) 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS236869B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2013272007B2 (en) Processes to produce certain 2-(pyridine-3-yl)thiazoles
JPS62289544A (ja) 含フツ素化合物
US4003912A (en) Dicarboximido-N-phenylsubstituted carbamates and derivatives
CH641154A5 (fr) Benzamides heterocycliques substitues.
CA1082194A (en) Aliphatic sulfamates
CS236869B2 (cs) Způsob výroby substituovaných chloracetanilidů
US4061663A (en) Process for preparation of aliphatic primary sulfamates
US2832767A (en) Amides of polychlorophenoxyacetic acid
PL135984B1 (en) Method of obtaining derivatives of chloracetoanilide
JP3640319B2 (ja) ベンズアミド誘導体の製造方法
SU415876A3 (ru) Способ получения производных бензимидазола
US2321278A (en) Preparation of chloroacetamide
JPS5838261A (ja) 新規な1,3−二置換イミダゾ−ル誘導体及びその製造方法
US4634788A (en) Herbicidal glyphosate oxime derivatives
Gray et al. Methyl β-(m-Chloroanilino)-acrylate
US3247218A (en) Certain alkylidene-bis-oxazolidinone compounds
JPS5888361A (ja) 3−アミノ−1,4−ビス(アルコキシカルボニル)マレイミド類およびその製法
JPS5913513B2 (ja) シンキシツフエンキカゴウブツ ノ セイゾウホウ
JPS6075466A (ja) 4−アルキルイミダゾ−ル誘導体及びその製造方法
KR820000511B1 (ko) 2-클로로-6-니트로아닐린의 제조방법
JPS604176B2 (ja) 2,3−ジヒドロ−4(1h)−キナゾリノン誘導体の製法
US757329A (en) Process of making xanthin derivatives.
JPS58206569A (ja) イミダゾリジン−2−オン誘導体
JPS62267267A (ja) ピラゾ−ル誘導体およびその製造法
JPS6242975A (ja) 複素環化合物の製造方法