CS236775B2 - Jet setting for weaving machine - Google Patents
Jet setting for weaving machine Download PDFInfo
- Publication number
- CS236775B2 CS236775B2 CS816654A CS665481A CS236775B2 CS 236775 B2 CS236775 B2 CS 236775B2 CS 816654 A CS816654 A CS 816654A CS 665481 A CS665481 A CS 665481A CS 236775 B2 CS236775 B2 CS 236775B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- channel
- weft
- control slide
- nozzle arrangement
- air
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03D—WOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
- D03D47/00—Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
- D03D47/28—Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
- D03D47/30—Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
- D03D47/3026—Air supply systems
- D03D47/3053—Arrangements or lay out of air supply systems
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03D—WOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
- D03D47/00—Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
- D03D47/28—Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
- D03D47/30—Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
- D03D47/3006—Construction of the nozzles
- D03D47/3013—Main nozzles
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Looms (AREA)
Description
V řídicím šoupátku (16) tryskového uspořádání (8) je uspořádán zaváděcí kanál (24) ústící pod ostrým úhlem do vodícího kanálu (12) pro útek tkalcovského stroje (1) pro zavádění vzduchu. Zaváděcí kanál (24) se může nastavit tak, že zaváděný vzduch je směrován za účelem brzdění útku (14) v opačném směru (25) íke směru (13) zanášení. Řídicí šoupátko (16) se může natočit o 180°, takže zaváděcí kanál (24) je v poloze (24a). Potom proudí zaváděný vzduch ve směru (13) zanášení útku (14), taikže se může použít pro navlékání přetrženého útku do tryskového uspořádání (8).
Vynález se týká tryskového uspořádání pro tkalcovský stroj, s vodicím kanálem pro útek a se zařízením, připojovatelným na zdroj tekutiny a sloužícím pro přivádění tekutinového1 paprsku, zaváděného střídavě ve směru dopravování útku nebo ve směru k němu opačnému do· vodicího kanálu, přičemž toto· zařízení má řídicí část, přestavitelnou mezi dvěma provozními polohami a zaváděcí kanál pro tekutinový paprsek, ústící pod ostrým úihledem do· vodícího- kanálu.
U známého· uspořádání shora uvedeného druhu podle švýcarského patentu č. -462 061 ústí do vodicího kanálu útku pod ostrým úhlem- dva kanály pro zavádění vzduchu, jež jsou přes řídicí šoupátko střídavě připojovatelné na přívodní vedení stlačeného· vzduchu. Jeden kanál pro zavádění vzduchu je upraven ve směru -dopravování útku ve vodicím kanálu útku -a druhý kanál je upraven ve směru k tomu opačnému. Uspořádání může -být tím použito- taiké jako brzdicí tryska pro útek a na -druhé straně, například při přetrhu útku, může být po přepojení kanálů pro- zavádění vzduchu použito k navlečení útku do- vodicího- kanálu.
Toto známé uspořádání lze připojit jen na jediné vedení pro přivádění vzduchu. Jestliže má být tryskového- uspořádání během tkacího provozu použito- ' jako- brzdicí trysky a například po- přetrhu útku p.ro navlečení, musí být toto jediné vedení pro přívod vzduchu zásobováno^ přímo- ze sítě stlačeného vzduchu tkalcovského -stroje. To je zapotřebí, aby i po zastavení tkalcovského stroje a s tím souvisejícím uzavřením hlavního ventilu stroje byl ik -dispozici vzduch pro navlečení přetrženého útku do brzdicí trysky. Z toho důvodu jsou ztráty vzduchu u známých uspořádání při zastavení tkalcovského ^stroje nevyhnutelné.
Úkolem vynálezu je vytvořit takové tryskové uspořádání, které bude zdokonalené zejména v tomto -uvedeném ohledu.
Podstata vynálezu -spočívá v tom, že přestavitelná řídicí část je vytvořena jako- řídicí šoupátko, které je -otočně uloženo- kolem o-sy probíhající napříč -k vodícímu kanálu a že zaváděcí kanál pro tekutinový paprsek, například pro- vzduchový paprsek, je vytvořen v řídicím šoupátku, přičemž ústí zaváděcího kanálu, přivrácené k vodícímu kanálu, směřuje v jedné provozní poloze řídicíhošoupátka do směru dopravování útku a v druhé provozní poloze do opačného- směru. Výkyvným uspořádáním zaváděcího- kanálu v řídicím šoupátku se -konstrukce zejména zjednoduší.
Zpravidla lze vystačit s jediným těsněním u řídicího- šoupátka. Dále se dosáhne toho, že vstup zaváděného tekutinového paprsku je vždy na stejném místě - vodicího kanálu útku. Na rozdíl -od toho jsou místa vyústění obou stacionárních, volitelně _ zapojovatélných -zaváděcích kanálů u zmíněného známého tryskového -uspořádání -od sebe značně vzdáleny, takže i celé tryskové uspořá dání vyžaduje více prostoru a je relativně nákladné.
U dalšího rozvinutí vynálezu může se zejména jednoduché a kompaktní, prostorově nenáročné konstrukce tryskového uspořádání dosáhnout tím, že řídicí šoupátko je -opatřeno řídicím kanálem, který je předřazen zaváděcímu kanálu a -otáčením -řídicího šoupátka je střídavě spojitelný s jedním ze dvou vstupních kanálů tekutiny, přičemž - jeden vstupní kanál je příno připojen a druhý vstupní kanál je přes hlavní ventil tkalcovského stroje připojen na tekutinový zdroj.
Zejména provozně spolehlivého provedení tryskového- uspořádání podle vynálezu lze dosáhnout tím, že zaváděcí kanál je v provozní poloze řídicího šoupátka, působící ve směru dopravování útku, spojen s tekutinovým zdrojem přímo- a v provozní poloze řídicího šoupátka, působící v opačném směru, je s tekutinovým zdrojem spojen přes hlavní ventil tkalcovského- stroje.
Tím se umožní, že při použití tryskového uspořádání jako brzdicí trysky může být potřebná brzdicí tekutina odebírána za hlavním ventilem tkalcovského stroje, zatímco· například pro· -zastavení v - důsledku přetrhu útku může být tekutina potřebná pro navlečení přetrženého- útku - do- vodicího kanálu, což musí nastat ve směru zanášení útku, odebrána přímo· z tekutinového zdroje. Při zastavení tkalcovského stroje a -s tím 'souvisejícím uzavřením hlavního ventilu tkalcovského- stroje, může být tak zabráněno tomu, aby tekutina -v důsledku přímého připojení tryskového uspořádání na tekutinový zdroj mohla odcházet do okolí. Tím se dá zabránit ztrátám tekutiny.
Vynález bude nyní popsán na několika příkladech provedení v souvislosti s výkresy, na kterých obr. 1 znázorňuje částečně schematizované přehledné zobrazení tryskového uspořádání podíle vynálezu ve spojení s tkalcovským strojem, -obr. 2 ve větším měřítku řez podle čáry C—C v· obr. 1, obr. 3 řez podle čáry A—A v obr. 2, obr. 4 řez podle čáry B—B v -obr. 2, obr. 5 řez -odpovídající obr. 4 při jiné poloze součástí.
U tkalcovského stroje 1 podle obr. 1 se předpokládá, že jde o stroj se zanášením vzduchem, u kterého je útek do· prošlupu zanášen podél čárkovaně vyznačené útkové čáry 2. Neznázorněné zanášení trysky jsou přes vedení 3 připojeny na tekutinový zdroj 4, například na síť stlačeného vzduchu. Vedení 3 obsahuje filtr 5 a hlavní ventil 6. Při tkacím provozu .na tkalcovském stroji 1 jsou všechny spotřebiče vzduchu, zejména zanášení trysky, - zásobovány přes vedení 3 a přes otevřený hlavní - ventil 6. - Při zastavení tkalcovského- stroje 1, -například v důsledku přetrhu útku se hlavní ventil 6 samočinně uzavře pro zabránění ztrát vzduchu.
Na vedení 3 je před hlavním ventilem 6 v- místě 32 napojeno- přímé přívodní vedení obsahující škrticí ústrojí 42 a za hlavním
238775 ventilem 6 je v místě 31 napojeno přívodní vedení 28 brzdicího vzduchu, obsahující škrticí ústrojí 48. Přívodní vedení 7 a 28 jsou vedena vždy к jednomu vstupnímu kanálu 35, resp. 29 tryskového uspořádání 8, které je upraveno na zanášecí straně tkalcovského stroje 1.
Tryskové uspořádání 8 (obr. 2) obsahuje tryskové těleso 11, ve kterém je umístěn vodicí kanál 12 pro· útek 14, zanášený ve směru 13 a v obr. 1 ne,znázorněný. V tryskovém tělese 11 je upraveno řídicí šoupátko 16, otáčivé kolem svislé osy 15, s těsněním 17 a listovou pružinou 18. Řídicí šoupátko obsahuje řídicí kanál, sestávající ze svislého úséku 21, z vodorovného úseku 22 a ze středního svislého úseku 23 a který je střídavě napojitelný na jeden ze spojovacích kanálů 53, resp. 54. Na střední svislý úsek 23 je pod ostrým úhlem například 10° připojen zaváděcí kanál 24.
Zařízení podle vynálezu pracuje následovně. Při tkacím provozu tkalcovského stroje 1 je tryskové uspořádání 8 v brzdicí poloze podle obr. 2 až 4. Hlavní ventil 6 je otevřen. Nyní proudí vzduch přes vedení 3, 28 a zaváděcí kanál 24 v opačném směru 25, 41 к zanášení útku 14, který je zanášen podle směru 13. Útek 14 je proto účinkem zaváděného brzdicího vzduchu vystaven nepatrnému trvalému brzdicímu účinku, popřípadě napětí, čímž může být udržován v dosednutí na odměřovaní bubínek 43, upravený na zanášecí straně tkalcovského stroje 1.
Jestliže například v tkalcovském stroji 1 dojde к přetrhu útku 14, stroj se zastaví a hlavní ventil 6 se samočinně uzavře. Nyní může být pomocí páky 34 řídicí šoupátko 16 vykývnuto z brzdicí polohy podle obr. 2 až 4 o 18'0° do navlékací polohy podle obrázku 5. Přitom jsou kanálové úseky 21 a 22 řídicího kanálu a zaváděcí kanál 24 řídicího šoupátka 16 v polohách 21a, 22a podle obrázku 5 a tím jsou připojeny na přímé přívodní vedení 7. Nyní se vzduch z vedení 3 přes odbočku v místě 32 a prostřednictvím přívodního vedení 7 vede přímo z tekutinového zdroje 4 do tryskového uspořádání 8 a ve směru 13 do vodícího kanálu 12. Tím může být utržený útek 14 navlečen do tryskového uspořádání 8, popřípadě do vodícího kanálu 12, a je přiváděn к dalším součástem pro zanášení útku.
Claims (3)
1. Tryskové uspořádání pro tkalcovský stroj, s vodicím kanálem pro útek a se zařízením, připojovatelným na zdroj tekutiny a sloužícím pro· přivádění tekutinového paprsku, zaváděného střídavě ve směru dopravování útku nebo ve směru к němu opačném do vodícího kanálu, přičemž toto zařízení má řídicí část, přestavitelnou mezi dvěma provozními polohami a zaváděcí kanál pro tekutinový paprsek, ústící pod ostrým
Pro vykývnutí zaváděcího kanálu 24 z brzdicí polohy podle obr. 4 do navlékací polohy 24a podle obr. 5, je na řídicím šoupátku 16 vytvořen úsek 37 prstencového osazení, probíhající po oblouku 180° a spolupracující s nepohyblivým nárazným čepem 38. Tímto způsobem se docílí, že tryskové uspořádání 8 v průběhu tkacího provozu dostává vzduch z vedení 3 přes odbočku v místě 31, takže při přetrhu útku 14 a zastavení tkalcovského stroje 1 se ihned také vzduch, přiváděný tryskovému uspořádání 8 a používaný při tkacím provozu jako brzdicí vzduch, při uzavření hlavního ventilu 6 rovněž okamžitě zastaví, viz obr. 2 až 4.
Pro navlečení útku do tryskového uspořádání 8 se řídicí šoupátko 16 přepojí do polohy podle obr. 5, takže jen v tomto případě a pro dobu navlékání může být odebírán vzduch přímo z tekutinového zdroje 4. Když je navlečení provedeno a tkací provoz znovu zahájen, nastaví se řídicí šoupátko 16 pomocí páky 34 opět z polohy podle obr. 5 nazpět do brzdicí polohy podle obr. 2 až 4. V této poloze lze přiváděný útek 14 zase při provozu trvale udržovat pod napětím na odměřovacím bubínku 43.
U pozměněného provedení je vynecháno přívodní vedení 28, které je samočinné a je zapojené při tkacím provozu. Tryskové uspořádání 8 obsahuje pak pouze výkyvný zaváděcí kanál 24, kterému lze přivádět vzduch přes přívodní vedení 7 přímo od tekutinového· zdroje 4. Vodicí kanál 12 může být také ohnut například u osy 15.
U jiného provedení je vynechána závěrná zátka 52. Přitom může být například páka 34 upevněna z venku na řídicím šoupátku 16 a přívodní vedení 7 v obr. 2, 3 může být napojeno nahoře na střední svislý úsek 23 řídicího kanálu, takže přiváděný vzduch se zavádí touto cestou. Přívodní vedení 28 je v tomto případě vynecháno.
U tohoto provedení odpadají pak také spojovací kanály 53, 54 v tryskovém tělese
11. Místo vzduchu lze použít také i jiné tekutiny, například vody, což může přijít v úvahu zejména u tkalcovských strojů na vodní paprsek. Pod pojmem útek je třeba rozumět každý vlákenný materiál, který je zanášen do prošlupu.
YNÁLEZU uhlem do vodícího kanálu, vyznačující se tím, že přeistavitelná řídicí část je vytvořena jako řídicí šoupátko (16), které je otočně uloženo kolem osy (15) probíhající napříč к vodícímu kanálu (12), kde zaváděcí kanál (24) pro tekutinový paprsek, například pro vzduchový paprsek, je vytvořen v řídicím šoupátku (16), přičemž ústí zaváděcího kanálu (24), přivrácené к vodícímu kanálu (12), směřuje v jedné provozní poloze ří dicího· šoupátka (116) do směru (13) dopravování útku (14) a v druhé provozní poloze do opačného: směru (41).
2. Tryskové uspořádání podle bodu 1, vyznačující se tím, že řídicí šoupátko (16) je opatřeno řídicím kanálem, který sestává ze svislého· úseku (21), z vodorovného úseku (22) a ze středního svislého úseku (23), přičemž řídicí kanál je předřazen zaváděcímu kanálu (24) a otáčením řídicího šoupátka (16) je střídavě spojitelný s jedním ze dvou vstupních kanálů (29, 35), přičemž jeden vstupní kanál (35) je přímo a druhý vstup ní kanál (29) přes hlavní ventil (6) tkalcovského stroje (1) připojen na tekutinový zdroj (4).
3. Tryskové uspořádání podle bodu 2, vyznačující se tím, že zaváděcí kanál (24) je v provozní poloze řídicího šoupátka (16), působící ve směru (13) dopravování útku (14), spojen .s tekutinovým zdrojem (4) přímo a v provozní poloze řídicího šoupátka (16), působící v opačném směru (41), je s tekutinovým zdrojem (4) spojen přes hlavní ventil (6) tkalcovského stroje (1).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
EP80105387A EP0047335B1 (de) | 1980-09-09 | 1980-09-09 | Düsenanordnung für eine Webmaschine |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS236775B2 true CS236775B2 (en) | 1985-05-15 |
Family
ID=8186783
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS816654A CS236775B2 (en) | 1980-09-09 | 1981-09-09 | Jet setting for weaving machine |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4410018A (cs) |
EP (1) | EP0047335B1 (cs) |
JP (1) | JPS5777356A (cs) |
CS (1) | CS236775B2 (cs) |
DE (1) | DE3069800D1 (cs) |
SU (1) | SU1228791A3 (cs) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0100806B1 (de) * | 1982-08-11 | 1985-11-27 | GebràDer Sulzer Aktiengesellschaft | Düsenanordnung für eine Webmaschine |
JPS5966548A (ja) * | 1982-10-08 | 1984-04-16 | 株式会社豊田自動織機製作所 | 織機における緯糸張力付与装置 |
US4658866A (en) * | 1984-08-06 | 1987-04-21 | Tsudakoma Corp. | Method of and apparatus for removing and replacing a broken weft yarn |
JPH0318527Y2 (cs) * | 1985-02-18 | 1991-04-18 | ||
BE1000598A4 (nl) * | 1987-05-20 | 1989-02-14 | Picanol Nv | Werkwijze voor de herstelling van een inslagdraad in een weefmachine, en weefmachine die deze werkwijze toepast. |
JP2007239164A (ja) * | 2006-03-13 | 2007-09-20 | Tsudakoma Corp | エア噴射織機 |
GB2545218A (en) * | 2015-12-09 | 2017-06-14 | Griffith Textile Mach Ltd | Improvements in or relating to weaving looms |
CN105821565B (zh) * | 2016-06-07 | 2017-12-08 | 青岛百佳机械有限公司 | 一种喷气织机引纬选纬装置 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE7022965U (de) * | Nickel & Mueller Gmbh | Fadenbremse für Textilmaschinen | ||
NO120027B (cs) * | 1966-07-14 | 1970-08-10 | Strake Maschf Nv | |
NL6610174A (cs) * | 1966-07-19 | 1968-01-22 | ||
NL6700828A (cs) * | 1967-01-18 | 1968-07-19 | ||
NL7003045A (cs) * | 1970-03-03 | 1971-09-07 | ||
CH508074A (de) * | 1970-07-03 | 1971-05-31 | Sulzer Ag | Webmaschine |
CH562346A5 (en) * | 1973-10-26 | 1975-05-30 | Rueti Ag Maschf | Storing a loop of yarn for weft insertion - using a flow of air accurately adjusted to requirements |
JPS5314868A (en) * | 1976-07-23 | 1978-02-09 | Nissan Motor | Device for inserting weft in fluiddjet loom |
JPS5324458A (en) * | 1976-08-10 | 1978-03-07 | Nissan Motor | Device for inserting weft in storage tube |
-
1980
- 1980-09-09 EP EP80105387A patent/EP0047335B1/de not_active Expired
- 1980-09-09 DE DE8080105387T patent/DE3069800D1/de not_active Expired
-
1981
- 1981-08-20 SU SU813320783A patent/SU1228791A3/ru active
- 1981-08-27 US US06/296,647 patent/US4410018A/en not_active Expired - Fee Related
- 1981-09-08 JP JP56141618A patent/JPS5777356A/ja active Pending
- 1981-09-09 CS CS816654A patent/CS236775B2/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0047335A1 (de) | 1982-03-17 |
SU1228791A3 (ru) | 1986-04-30 |
DE3069800D1 (en) | 1985-01-24 |
US4410018A (en) | 1983-10-18 |
EP0047335B1 (de) | 1984-12-12 |
JPS5777356A (en) | 1982-05-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS236775B2 (en) | Jet setting for weaving machine | |
EP0635599B1 (en) | Method and device in the regulation of the headbox | |
JP6747803B2 (ja) | 半径方向においてずらされた2つの室と両室の間における鋭い突合せ縁部とを備えた、軸方向において分割されたスプライシング通路ユニット、このようなスプライシング通路ユニットを備えたスプライサ並びにこのようなスプライサを備えた繊維機械 | |
US6606847B2 (en) | Method of spinning-in yarn on an operating unit of a rotor spinning machine and a device for carrying out the method | |
CS694390A3 (en) | Weft carrier for needle and gripper shuttle looms | |
US5674364A (en) | Method and device in the regulation of a headbox | |
JPS61502969A (ja) | ロータ式オープンエンド型紡績装置の糸つぎ方法及び装置 | |
CN107161800B (zh) | 生产交叉卷绕筒子的纺织机的工位用的纱线捻接装置 | |
CS219346B2 (en) | Method of connecting the upper threads with bottom thread and device for performing the same | |
EP0026360A1 (en) | A thread treating apparatus | |
JP4275802B2 (ja) | 紡績準備機械で、木綿、化学繊維の如き、空中を浮遊して移送される繊維塊を案内する装置 | |
JP2883704B2 (ja) | 紡織機の緯糸の為の吹出し装置 | |
KR19990063635A (ko) | 최소한 하나의 무한세섬유실(이하"실"이라칭함)의 텍스쳐(texture)를 위한 방법 및 장치 | |
IT1259551B (it) | Dispositivo elettropneumatico per l'infilaggio automatico di apparecchi alimentatori di trama a macchine tessili ed apparecchio alimentatore di trama incorporante detto dispositivo | |
US5339768A (en) | Floor watering system for feeding water to animals | |
GB1170869A (en) | Twisting device for pneumatic break spinning. | |
JP3875741B2 (ja) | カレンダ−車の締付けスリットの前に繊維テ−プを空気の支援により導入する方法及び装置 | |
JPS62211275A (ja) | スプライシング結合部を形成する方法と装置 | |
US5816296A (en) | Method and apparatus for controlling the tension and the presentation of a weft thread for insertion into a loom shed | |
JP6747802B2 (ja) | スプライシング空気用の特殊に構成された入口通路を備えたスプライシング通路ユニット、このようなスプライシング通路ユニットを備えたスプライサ並びにこのようなスプライサを備えた繊維機械 | |
US4563872A (en) | Start spinning arrangement for an open end friction spinning machine | |
CS210695B2 (en) | Apparatus for uncoupling and recoupling of spinning or doubling spindle especilly of two-for-one spinning or two-for-one twisting spindle | |
KR100248532B1 (ko) | 그립퍼 및 투사 직기용 위사 공급기 | |
US4936000A (en) | Lacing up of thread treating nozzles | |
US3379224A (en) | Method for filling loom shuttles with cut-to-length pieces of weft thread and apparatus for the performance of the aforesaid method |