V řídicím šoupátku (16) tryskového uspořádání (8) je uspořádán zaváděcí kanál (24) ústící pod ostrým úhlem do vodícího kanálu (12) pro útek tkalcovského stroje (1) pro zavádění vzduchu. Zaváděcí kanál (24) se může nastavit tak, že zaváděný vzduch je směrován za účelem brzdění útku (14) v opačném směru (25) íke směru (13) zanášení. Řídicí šoupátko (16) se může natočit o 180°, takže zaváděcí kanál (24) je v poloze (24a). Potom proudí zaváděný vzduch ve směru (13) zanášení útku (14), taikže se může použít pro navlékání přetrženého útku do tryskového uspořádání (8).
Vynález se týká tryskového uspořádání pro tkalcovský stroj, s vodicím kanálem pro útek a se zařízením, připojovatelným na zdroj tekutiny a sloužícím pro přivádění tekutinového1 paprsku, zaváděného střídavě ve směru dopravování útku nebo ve směru k němu opačnému do· vodicího kanálu, přičemž toto· zařízení má řídicí část, přestavitelnou mezi dvěma provozními polohami a zaváděcí kanál pro tekutinový paprsek, ústící pod ostrým úihledem do· vodícího- kanálu.
U známého· uspořádání shora uvedeného druhu podle švýcarského patentu č. -462 061 ústí do vodicího kanálu útku pod ostrým úhlem- dva kanály pro zavádění vzduchu, jež jsou přes řídicí šoupátko střídavě připojovatelné na přívodní vedení stlačeného· vzduchu. Jeden kanál pro zavádění vzduchu je upraven ve směru -dopravování útku ve vodicím kanálu útku -a druhý kanál je upraven ve směru k tomu opačnému. Uspořádání může -být tím použito- taiké jako brzdicí tryska pro útek a na -druhé straně, například při přetrhu útku, může být po přepojení kanálů pro- zavádění vzduchu použito k navlečení útku do- vodicího- kanálu.
Toto známé uspořádání lze připojit jen na jediné vedení pro přivádění vzduchu. Jestliže má být tryskového- uspořádání během tkacího provozu použito- ' jako- brzdicí trysky a například po- přetrhu útku p.ro navlečení, musí být toto jediné vedení pro přívod vzduchu zásobováno^ přímo- ze sítě stlačeného vzduchu tkalcovského -stroje. To je zapotřebí, aby i po zastavení tkalcovského stroje a s tím souvisejícím uzavřením hlavního ventilu stroje byl ik -dispozici vzduch pro navlečení přetrženého útku do brzdicí trysky. Z toho důvodu jsou ztráty vzduchu u známých uspořádání při zastavení tkalcovského ^stroje nevyhnutelné.
Úkolem vynálezu je vytvořit takové tryskové uspořádání, které bude zdokonalené zejména v tomto -uvedeném ohledu.
Podstata vynálezu -spočívá v tom, že přestavitelná řídicí část je vytvořena jako- řídicí šoupátko, které je -otočně uloženo- kolem o-sy probíhající napříč -k vodícímu kanálu a že zaváděcí kanál pro tekutinový paprsek, například pro- vzduchový paprsek, je vytvořen v řídicím šoupátku, přičemž ústí zaváděcího kanálu, přivrácené k vodícímu kanálu, směřuje v jedné provozní poloze řídicíhošoupátka do směru dopravování útku a v druhé provozní poloze do opačného- směru. Výkyvným uspořádáním zaváděcího- kanálu v řídicím šoupátku se -konstrukce zejména zjednoduší.
Zpravidla lze vystačit s jediným těsněním u řídicího- šoupátka. Dále se dosáhne toho, že vstup zaváděného tekutinového paprsku je vždy na stejném místě - vodicího kanálu útku. Na rozdíl -od toho jsou místa vyústění obou stacionárních, volitelně _ zapojovatélných -zaváděcích kanálů u zmíněného známého tryskového -uspořádání -od sebe značně vzdáleny, takže i celé tryskové uspořá dání vyžaduje více prostoru a je relativně nákladné.
U dalšího rozvinutí vynálezu může se zejména jednoduché a kompaktní, prostorově nenáročné konstrukce tryskového uspořádání dosáhnout tím, že řídicí šoupátko je -opatřeno řídicím kanálem, který je předřazen zaváděcímu kanálu a -otáčením -řídicího šoupátka je střídavě spojitelný s jedním ze dvou vstupních kanálů tekutiny, přičemž - jeden vstupní kanál je příno připojen a druhý vstupní kanál je přes hlavní ventil tkalcovského stroje připojen na tekutinový zdroj.
Zejména provozně spolehlivého provedení tryskového- uspořádání podle vynálezu lze dosáhnout tím, že zaváděcí kanál je v provozní poloze řídicího šoupátka, působící ve směru dopravování útku, spojen s tekutinovým zdrojem přímo- a v provozní poloze řídicího šoupátka, působící v opačném směru, je s tekutinovým zdrojem spojen přes hlavní ventil tkalcovského- stroje.
Tím se umožní, že při použití tryskového uspořádání jako brzdicí trysky může být potřebná brzdicí tekutina odebírána za hlavním ventilem tkalcovského stroje, zatímco· například pro· -zastavení v - důsledku přetrhu útku může být tekutina potřebná pro navlečení přetrženého- útku - do- vodicího kanálu, což musí nastat ve směru zanášení útku, odebrána přímo· z tekutinového zdroje. Při zastavení tkalcovského stroje a -s tím 'souvisejícím uzavřením hlavního ventilu tkalcovského- stroje, může být tak zabráněno tomu, aby tekutina -v důsledku přímého připojení tryskového uspořádání na tekutinový zdroj mohla odcházet do okolí. Tím se dá zabránit ztrátám tekutiny.
Vynález bude nyní popsán na několika příkladech provedení v souvislosti s výkresy, na kterých obr. 1 znázorňuje částečně schematizované přehledné zobrazení tryskového uspořádání podíle vynálezu ve spojení s tkalcovským strojem, -obr. 2 ve větším měřítku řez podle čáry C—C v· obr. 1, obr. 3 řez podle čáry A—A v obr. 2, obr. 4 řez podle čáry B—B v -obr. 2, obr. 5 řez -odpovídající obr. 4 při jiné poloze součástí.
U tkalcovského stroje 1 podle obr. 1 se předpokládá, že jde o stroj se zanášením vzduchem, u kterého je útek do· prošlupu zanášen podél čárkovaně vyznačené útkové čáry 2. Neznázorněné zanášení trysky jsou přes vedení 3 připojeny na tekutinový zdroj 4, například na síť stlačeného vzduchu. Vedení 3 obsahuje filtr 5 a hlavní ventil 6. Při tkacím provozu .na tkalcovském stroji 1 jsou všechny spotřebiče vzduchu, zejména zanášení trysky, - zásobovány přes vedení 3 a přes otevřený hlavní - ventil 6. - Při zastavení tkalcovského- stroje 1, -například v důsledku přetrhu útku se hlavní ventil 6 samočinně uzavře pro zabránění ztrát vzduchu.
Na vedení 3 je před hlavním ventilem 6 v- místě 32 napojeno- přímé přívodní vedení obsahující škrticí ústrojí 42 a za hlavním
238775 ventilem 6 je v místě 31 napojeno přívodní vedení 28 brzdicího vzduchu, obsahující škrticí ústrojí 48. Přívodní vedení 7 a 28 jsou vedena vždy к jednomu vstupnímu kanálu 35, resp. 29 tryskového uspořádání 8, které je upraveno na zanášecí straně tkalcovského stroje 1.
Tryskové uspořádání 8 (obr. 2) obsahuje tryskové těleso 11, ve kterém je umístěn vodicí kanál 12 pro· útek 14, zanášený ve směru 13 a v obr. 1 ne,znázorněný. V tryskovém tělese 11 je upraveno řídicí šoupátko 16, otáčivé kolem svislé osy 15, s těsněním 17 a listovou pružinou 18. Řídicí šoupátko obsahuje řídicí kanál, sestávající ze svislého úséku 21, z vodorovného úseku 22 a ze středního svislého úseku 23 a který je střídavě napojitelný na jeden ze spojovacích kanálů 53, resp. 54. Na střední svislý úsek 23 je pod ostrým úhlem například 10° připojen zaváděcí kanál 24.
Zařízení podle vynálezu pracuje následovně. Při tkacím provozu tkalcovského stroje 1 je tryskové uspořádání 8 v brzdicí poloze podle obr. 2 až 4. Hlavní ventil 6 je otevřen. Nyní proudí vzduch přes vedení 3, 28 a zaváděcí kanál 24 v opačném směru 25, 41 к zanášení útku 14, který je zanášen podle směru 13. Útek 14 je proto účinkem zaváděného brzdicího vzduchu vystaven nepatrnému trvalému brzdicímu účinku, popřípadě napětí, čímž může být udržován v dosednutí na odměřovaní bubínek 43, upravený na zanášecí straně tkalcovského stroje 1.
Jestliže například v tkalcovském stroji 1 dojde к přetrhu útku 14, stroj se zastaví a hlavní ventil 6 se samočinně uzavře. Nyní může být pomocí páky 34 řídicí šoupátko 16 vykývnuto z brzdicí polohy podle obr. 2 až 4 o 18'0° do navlékací polohy podle obrázku 5. Přitom jsou kanálové úseky 21 a 22 řídicího kanálu a zaváděcí kanál 24 řídicího šoupátka 16 v polohách 21a, 22a podle obrázku 5 a tím jsou připojeny na přímé přívodní vedení 7. Nyní se vzduch z vedení 3 přes odbočku v místě 32 a prostřednictvím přívodního vedení 7 vede přímo z tekutinového zdroje 4 do tryskového uspořádání 8 a ve směru 13 do vodícího kanálu 12. Tím může být utržený útek 14 navlečen do tryskového uspořádání 8, popřípadě do vodícího kanálu 12, a je přiváděn к dalším součástem pro zanášení útku.