CS232162B1 - Zařízení pro ovládání přestavitelného válce - Google Patents
Zařízení pro ovládání přestavitelného válce Download PDFInfo
- Publication number
- CS232162B1 CS232162B1 CS833441A CS344183A CS232162B1 CS 232162 B1 CS232162 B1 CS 232162B1 CS 833441 A CS833441 A CS 833441A CS 344183 A CS344183 A CS 344183A CS 232162 B1 CS232162 B1 CS 232162B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- unit
- cylinder
- adjustable cylinder
- machines
- adjustable
- Prior art date
Links
Landscapes
- Metal Rolling (AREA)
Abstract
Vynález se týká zařízení pro ovlá dání přestavitelného válce, zejména u strojů pro příčné klínové válcování. Podstatou vynálezu je, že do blízkosti pracovní plochy přestavitelného válce se umísti alespoň jedno bezkontaktní čidlo, které je připevněno na rámu stroje a je spojeno bud přímo s indikační jednotkou nebo s logickou jednotkou, k níž jsou připojeny jednotka předvolby diference, indikační jednotka a dva akční členy, připojené k přestavovacímu mechanismu přestavovaciho válce. Vynález je s výhodou možno využít u strojů pro tváření za tepla, zejména u strojů pro příčná klínová válcování.
Description
Vynález se týká zařízení pro ovládání přestavitelného válce, zejména u strojů pro příčné klínové válcování.
Při válcování teplých polotovarů na strojích pro příčné klínové válcování dochází zejména v období krátce po započetí práce v důsledku styku teplého polotovaru se studenou pracovní plochou válců k ohřevu a tím i k dilataci válců i stojanu stroje. Pro udržení rozměrů vývalků ve stanovených mezích je proto zapotřebí neustále kontrolovat a dostavovat vzájemnou polohu pracovních ploch válců. Rozměrová přesnost vývalků je takto dána četností měření. Každé měření přitom znamená přerušení pracovního procesu a tím dalšího snížení produktivity práce. Přitom není vyloučena možnost omylu lidského činitele.
Uvedené nevýhody současného stavu techniky do značné míry odstraňuje zařízení podle vynálezu, jehož podstatou je, že v blízkosti pracovní plochy přestavitelného válce je na rámu stroje umístěno alespoň jedno bezkontaktní čidlo, připojené ke vstupů indikační jednotky. Podstatou vynálezu rovněž je, že mezi alespoň jedno bezkontaktní čidlo a indikační jednotku je vloždna logická jednotka, která je svými dalšími výstupy připojena k jednotce předvolby diference a k prvnímu akčnímu členu a druhému akčnímu členu,, připojeným k přestavovacímu mechanismu přestavovacího válce.
Výhodou zařízení pro automatické ovládání přestavitelného válce je, že vzájemná poloha vývalků a pracovní plochy válců je průběžně indikována a při překročení předem nastavených mezí ručně nebo automaticky korigována na požadovanou hodnotu. Nedochází přitom k přerušování provozu v zájmu měření vzdálenosti pracovních
232 182
- 2 ploch válců a zařízení podle vynálezu takto zajišluje vyšší produktivitu práce. Současné je zejména v případě automatického přestavování pracovních válců vyloučena možnost omy«JLu lidského činitele, čímž dochází ke snížení procenta zmetkovitosti.
Vynález bude blíže popsán na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn stroj pro příčné klínové válcování vybavený bezkontaktním čidlem, logickou jednotkou a indikační jednotkou podle vynálezu a na obr. 2 je znázorněno uspořádání automatického přestavování vzdálenosti válců stroje pro příčné klínové válcování.
Na obr. 1 je znázorněn pevný válec 1 a přestavitelný válec 2 stroje pro příčné klínové válcování, mezi nimiž je umístěn odvalek J. Přestavitelný válec 2 je upevněn v přestavovacím mechanismu 4. ' ' ‘
U pracovní plochy přestavválce 2 je umístěno první bezkontaktní čidlo 2* které je připojeno k logické jednotce 6. Logická jednotka 6 je pak spojena s indikační^jednotkou 2·
Na obr. 2 je znázorněno uspořádání automatického přestavování vzdálenosti pracovních válců stroje pro příčné klínové válcování, sestávající z prvního bezkontaktního čidla £, druhého bezkontaktního čidla 8, které jsou obě připojeny ke vstupům logické jednotky 6, přičemž k jejím výstupům je připojena indikační jednotka,2 první akční člen <?,druhý akční člen 10 a jednotka 11 předvolby diference. První akční člen £ a druhý akční člen 10 jsou přitom připojeny k přestavovacímu mechanismu 12 přestav/ác^M^O válce 2.
V činnosti po zapnutí stroje pro příčné klínové válcování přichází na vysokou teplotu, na příklad na 1000°C, vyhřátý materiál mezi pracovní plochy pevného válce 1 a přestavitelného válce 2.
Stykem pracovních.ploch obou Válců a zpracovávaného materiálu dochází k ohřevu válců a tím k jejich teplotní dilataci, čímž se zmenšuje nastavená vzdálenost pracovních ploch pevného válce 1 a přestavitelného válce 2. Bezkontaktní čidlo 2 snímá tuto teplotní dilataci a indikační jednotka 2 indikuje přibližování pracovních ploch pevného a přestavitelného válce 1 a 2. U jednoduchého, neautomatizovaného provedení obsluha sleduje výchylku indikační jednotky 2 a ručně přestavuje vzdálenost přestavitelného válce 2 od pevného válce 1.
- 3 232 162
TJ automatizovaného provedení, znázorněného na obr. 2, přichází signál z bezkontaktního čidla £ do logické jednotky 6, k níž je připojena jednotka 11 předvolby diference. Při překročení mezí,, nastavených jednotkou 11 předvolby diference, vysílá logická jednotka £ signál druhému akčnímu členu 10 pro pohyb směrem od pevného válce 1, který přesune přestavitelný válec 2 do polohy, v níž jsou vzdálenosti pracovních ploch pevného válce 1 a přestavitelného válce 2 v mezích daných nastavením*jednotky 11 předvolby diference. Indikační jednotka 2 přitom umožňuje kontrolu současného stavu „ indikováním současné vzdálenosti obou válců. V případě, že dojde k přerušení přísunu zpracovávaného materiálu a tím k ochlazování * pevného válce 1 i přestavitelného válce 2, zmenší se v důsledku teplotní dilatace rozměry obou válců. Bezkontaktní čidlo £ signalizuje tento stav v případě neautomatizovaného provedení zařízení podle vynálezu indikační jednotce 2» načež obsluha musí před znovuzapoóetím práce provést přestavení přestavitelného válce 2 směrem k pevnému válci 1. V případě automatizovaného provedení zařízení podle vynálezu je signál z bezkontaktního čidla J5 přiveden na logickou jednotku 6, která v případě překročení mezí, nastavených jednotkou 11 předvolby diference, vyšle signál prvnímu akčnímu členu j? Pro pohyb směrem k pevnému válci 1, který přesune přestavitelný válec 2 do polohy, v níž jsou vzdálenosti pracovních ploch pevného válce £ a přestavitelného válce 2 opět v mezích, daných nastavením jednotky 11 předvolby diference. Indikační jednotka 2 přitom umožňuje kontrolu současného stavu indikováním současné vzdálenosti pracovních ploch pevného válce 1 a přestavitelného válce 2.
Vzhledem k hysterezi bezkontaktních čidel je výhodné, je-li stroj pro příčné klínové válcování opatřen prvním bezkontaktním čidlem snímajícím zvětšování rozměrů pevného válce 1 a přestavitelného válce 2 při jejich zahřívání, a druhým bezkontaktním spínačem 8, snímajícím zmenšování rozměrů pevného válce 1 a přestavitelného válce 2 při jejich chladnutí.
Vynález je s výhodou možno využít' u strojů pro tváření za tepla, zejména u strojů pro příčné klínové válcování.
Claims (2)
1. Zařízení pro ©vládání přestavitelného válce, zejména u strojů pro příčné klínové válcováni, vyznačující se tím, že (( pracovní plochy přestavitelného válce (2) je na rámu stroje umístěno alespoň jedno bezkontaktní čidlo (5, 8), připojené k vstupu indikační jednotky (7)·
2, Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že mezi alespoň jedno bezkontaktní čidlo (5* 8) a indikační jednotku (7) je vložena logická jednotka (6), která je arými dalšími výstupy připojena k jednotce (ll) předvolby diference a k prvnímu akčnímu členu (9) a druhému akčnímu členu (lO), připojeným k přestavovacímu mechanismu (12) přestavovacího válce (2).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS833441A CS232162B1 (cs) | 1983-05-17 | 1983-05-17 | Zařízení pro ovládání přestavitelného válce |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS833441A CS232162B1 (cs) | 1983-05-17 | 1983-05-17 | Zařízení pro ovládání přestavitelného válce |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS344183A1 CS344183A1 (en) | 1984-05-14 |
| CS232162B1 true CS232162B1 (cs) | 1985-01-16 |
Family
ID=5374478
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS833441A CS232162B1 (cs) | 1983-05-17 | 1983-05-17 | Zařízení pro ovládání přestavitelného válce |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS232162B1 (cs) |
-
1983
- 1983-05-17 CS CS833441A patent/CS232162B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS344183A1 (en) | 1984-05-14 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US12042833B2 (en) | Method and a control device for operating a combined casting/rolling installation | |
| CA2648131A1 (en) | Device for measuring the width and/or the position of a metal strip or slab | |
| CA2652878C (en) | Roll stand and method for rolling a rolled strip | |
| US20230271238A1 (en) | Adaptation of a roll model | |
| UA61132C2 (uk) | Спосіб регулювання роликової секції установки для безперервної розливки | |
| CS232162B1 (cs) | Zařízení pro ovládání přestavitelného válce | |
| EP3233317B1 (en) | A roller guide and a method for guiding stock | |
| KR100368491B1 (ko) | 슬라브 형상검출 및 다이나믹 폭압연 제어방법 | |
| KR200227135Y1 (ko) | 슬라브최적절단장치 | |
| KR20150073414A (ko) | 연연속 압연 공정에서의 바 두께 제어장치 및 방법 | |
| KR101629754B1 (ko) | 에저롤 영점 조절 방법 및 장치 | |
| JP2794875B2 (ja) | 幅圧下プレスによる鋼材のキャンバ制御方法及び装置 | |
| JP2018158365A (ja) | 熱間圧延方法及び熱間圧延装置 | |
| KR101449186B1 (ko) | 디스케일러 제어 장치 및 방법 | |
| KR20140002127A (ko) | 슬라브 사이징 프레스의 동기화 장치 및 방법 | |
| CA2977816C (en) | Edging method and edging device | |
| KR20210087138A (ko) | 알칼리 금속 또는 알칼리 금속 합금 압연 장치 및 이를 이용한 알칼리 금속 또는 알칼리 금속 합금의 압연 방법 | |
| JPH06262228A (ja) | 板圧延機の圧延制御方法 | |
| JPH01321010A (ja) | 熱間シートバーの加熱方法 | |
| JPS619917A (ja) | 圧延材のスキツドマ−ク除去方法 | |
| Nakamura et al. | Slab width control for hot direct rolling | |
| KR101160005B1 (ko) | 냉각시스템의 압연제품 감지장치 | |
| JPH026009A (ja) | 熱間シートバーの加熱装置 | |
| JPH01321011A (ja) | 熱間シートバーの加熱方法 | |
| JPH01321009A (ja) | 熱間シートバーの圧延方法 |