CS229931B2 - Overhuug revolving centring spindle - Google Patents

Overhuug revolving centring spindle Download PDF

Info

Publication number
CS229931B2
CS229931B2 CS823883A CS388382A CS229931B2 CS 229931 B2 CS229931 B2 CS 229931B2 CS 823883 A CS823883 A CS 823883A CS 388382 A CS388382 A CS 388382A CS 229931 B2 CS229931 B2 CS 229931B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
centering spindle
centering
spindle
groove
Prior art date
Application number
CS823883A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Mayer
Stephan Wittmann
Original Assignee
Schubert & Salzer Maschinen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schubert & Salzer Maschinen filed Critical Schubert & Salzer Maschinen
Publication of CS229931B2 publication Critical patent/CS229931B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H57/00Guides for filamentary materials; Supports therefor
    • B65H57/14Pulleys, rollers, or rotary bars
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Winding Filamentary Materials (AREA)
  • Replacing, Conveying, And Pick-Finding For Filamentary Materials (AREA)

Description

Vynález se týká letmo uloženého otočného středícího vřetena pro středění příze, opatřeného. střední obvodovou drážkou, do které ústí z obou stran vzájemně protiběžné šroubovicové drážky.
Dopřádací stroje pro předení s otevřeným koncem jsou u známých provedení opatřovány středícím vřetenem, které může být spuštěno na přízi, vedenou od cívky k ústí odsávací trubičky, a které je poháněno v takovém směru, že jeho šroubovicové drážky se vzájemně opačným stoupáním se nezávisle na své výchozí poloze postupně přibližují k obvodové drážce. Příze je těmito obvodovými drážkami posouvána do polohy, ve které může být zachycena podavačem a přivedena k dvojici pomocných válečků zapřádacího vozíku. Po vystředění příze a jejím zachycení pomocnou dvojicí pomocných válečků se může středící vřeteno zvednout z příze, přičemž tato operace musí být provedena válečkem, nacházejícím se v bezprostřední blízkosti středícího vřetena. Pokud by váleček nebyl v bezprostřední blízkosti středícího vřetena, vznikalo by nebezpečí, že v důsledku případného šikmého průběhu příze vzhledem k ose středícího vřetena by moblo docházet k bočnímu posuvu středícího vřetena působením boční složky sil z příze a tím by mohlo. docházet k přetrhům příze nebo k jiným závadám.
Úkolem vynálezu je vyřešit středící vřeteno, u kterého by bylo jednoduchou konstrukční úpravou dosaženo uvolnění vřetena po dokončeném vystřelování příze.
Tento úkol je vyřešen letmo uloženým otočným středícím vřetenem podle vynálezu, určeným pro vystřeďování příze a opatřeným obvodovou drážkou, do které ústí z obou stran šroubovicové drážky s opačným stoupáním, přičemž podstata středícího vřetena pcdle vynálezu spočívá v tom, že směr stoupání obou závitových drážek, které mají rozdílný vnitřní průměr, je opačný, přičemž menší z těchto vnitřních průměrů závitu je vytvořen na části středícího vřetena, přivrácené k jeho volnému konci. Je-li středící vřeteno poháněno v prvním směru otáčení, pak nezávisle na tom, kde se příze nachází v okamžiku dotyku se středícím vřetenem, dochází známým způsobem k posunu příze směrem ke středové obvodové drážce středícího vřetena, a tak k jejímu vystřeďování, takže p loha příze v úseku mezi pevným vedením příze a středícím vřetenem je přesně zajišťována. Pracovní operace, pro· které je předpokladem takové přesné vedení příze, mohou začít probíhat.
Aby později, kdy již vystřeďování nebude nutné, bylo možno středící vřeteno oddálit od příze bez omezení jejího, vedení, je středící vřeteno opatřeno dvěma sbíhajícími se závitovými drážkami s rozdílným vnitřním průměrem závitu. Protože se úsek s menším vnitřním průměrem závitu nachází na straně, přivrácené k volnému konci vřetena, je při obráceném smyslu otáčení vřetena příze odváděna spolehlivě obvodovou drážkou s menším vnitřním průměrem, takže příze se vede pomocí této závitové drážky k volnému konci středícího vřetena a odhazuje se. Středící vřeteno se potom může zastavit, aniž by to ovlivnilo. dráhu příze, která již není s vřetenem v dotyku; středicí vřeteno se může popřípadě přemístit do klidové polohy, jestliže nemá trvale zůstávat v předchozí poloze.
Aby se příze při obracení smyslu otáčení středícího. vřetena dostala co· nejrychleji z oblasti dotyku s vřetenem, je podle jiného konkrétního převedení vynálezu středicí vřeteno opatřeno závitovou drážkou na části přivrácené k volnému konci vřetena, která probíhá až ke střední obvodové drážce a má stejný malý průměr jako střední obvodová drážka. Tímto opatřením je příze vedena bezpečně ihned po· obrácení smyslu otáčení středícího· vřetena do závitové drážky, obstarávající odhoz příze.
U předchozích řešení se ukázalo jako nevýhodné, byly-li závitové drážky příliš hluboké, protože vždy ve výchozí poloze příze při jejím vystřelování vedením po bočních stěnách drážek vznikala větší styčná oblast bočních stěn s přízí, která měla nepříznivý vliv· na přízi. Aby · se tento nedostatek odstranil, má středicí vřeteno na své části, přivrácené ke svému volnému konci menší vnější průměr než na části, odvrácené od· jeho volného konce.
Středicí vřetena podle vynálezu mají velmi jednoduchou konstrukci a ovládání a mají různé možnosti praktického využití. Středicí vřeteno podle vynálezu může být například využito ve funkci podavače, který podává přízi pomocné dvojici válců zapřádacího vozíku. Středicí vřeteno může však také zastupovat dva výkyvné středicí držáky, které přízi podávají k uzlovači, vsunutelnému do· dráhy příze, jak je patrno z patentního· spisu NSR č. 2 758 064. Středicí vřeteno může být využito i pro jiné účely.
Příklady provedení středícího vřetena podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, kde obr. 1 znázorňuje čelní pohled · na dopřádací místo pro· · předení s otevřeným koncem, opatřené středícím vřetenem podle vynálezu, obr. 2 znázorňuje boční pohled na dopřádací místo z obr. 1 a na obr. 3 je boční pohled na středicí vřeteno· podle vynálezu.
Pro jednoduchost je předmět vynálezu popsán u příkladu využití pro dopřádací zařízení pro předení s otevřeným koncem, vy4 tvořené podle obr. 4 patentního· spisu NSR
č. 2 758 064.
Příze 1, která se známým způsobem dopřádá na dopřádacím zařízení pro předení s otevřeným koncem, které není ve zobrazených příkladech provedení zobrazeno, se odtahuje odtahovou trubičkou 2 pomocí dvojice odtahových válečků 20, 21 a · potom se vede přes vyrovnávací držák 22 pro vyrovnávání napětí příze 1 na cívku 23, poháněnou hnacím hřídelem 26, přičemž před cívkou 23 je umístěn vodič 24 příze 1, vratně posuvný ve dvou opačných směrech pro vedení příze 1 do křížového· návinu na cívce svými axiálními posuvy. Vedle cívky 23 je umístěn podpěrný prvek 27, kterým může být cívka 23 nadzvednuta a oddálena od hnacího hřídele 26.
Aby se mohl při zapřádání příze odstranit napojovač příze a mohl být nahrazen uzlovačem, je příze 1 vedena mezi odtahovými válečky 20, 21 a cívkou 23 po úseku dráhy, který má tvar písmene N se dvěma vzájemně rovnoběžnými úseky 11, 12 a jedním šikmým spojovacím úsekem 10. Uzlovač 25, který je pojízdný po délce stroje a je pohyblivý ze strany obsluhy směrem · ke stroji, je vytvořen tak, že v průběhu vytváření uzlů vypadává střední šikmý spojovací úsek 10 mezi oběma navzájem rovnoběžnými úseky 11, 12 z pracovní oblasti uzlovače 25.
Příze 1 je na své části dráhy tvaru písmene N vedena dvěma vodiči 30, 31, přičemž první vodič 30 je vytvořen ve formě nasávací hubice, zatímco druhý vodič 31 je vytvořen ve formě háčku na konci výkyvné páky 3, jejímž úkolem je změnit dráhu příze 1 z přímého vedení mezi odtahovými válečky 20, 21 a prvním vodičem 30 příze 1 na dráhu Tvaru písmene N. Další nasávací tryska 4 se nachází mezi odtahovými válečky 20, 21 a uzlovačem 25, nacházejícím se v pracovní poloze.
Úsek 12 příze 1 je fixován odtahovými válečky 20, 21 a druhým vodičem 31 příze 1; druhý úsek 11 · příze 1 je fixován prvním vodičem 30, vytvořeným ve formě nasávací hubice, a středícím vřetenem 5 podle vynálezu rovnoběžně s prvním úsekem 12 příze 1.
Středicí vřeteno 5 je uloženo na držáku 6, který pomocí neznázorněné pohonné jednotky přisouvá středicí vřeteno 5 do normální dráhy příze 1, popřípadě je vysouvá z této· normální dráhy. Protože pohonné jednotky, zejména otočné a výsuvné jednotky, popřípadě ústrojí opatřená vodícími křivkami, jsou známé a běžně používané, je možné popis takových ústrojí vynechat.
Držák 6 nese motor 60, který je neznázorněným ovládacím spojením spojen s neznázorněnou ovládací jednotkou, která ovládá dobu otáčení motoru 60 a také smysl jeho· otáčivého pohybu.
Středicí vřeteno 5 sestává ze dvou délko229931 vých úseků 50, 51, které jsou od sebe odděleny obvodovou drážkou 52. Oba tyto délkové úseky 50, 51 jsou na svém obvodu opatřeny závitovými drážkami 500, 510, ústícími na jednom konci do obvodové drážky 52, přičemž první délkový úsek 50 s první závitovou drážkGu 500 je umístěn na straně přivrácené к motoru 60 a má větší malý průměr dt závitu než druhý délkový úsek 51 s druhou závitovou drážkou 510, který má malý průměr dz závitu. Obě závitové drážky 500, 510 mají vzájemně opačné stoupání, takže při určitém smyslu otáčení přivádí středící vřeteno 5 přízi 1 do obvodové drážky 52. V příkladném provedení, zobrazeném na obr. 3, probíhá druhá závitová drážka 510, vytvořená na části přivrácené к volnému konci středícího vřetene 5, až do obvodové drážky 52 a má přitom menší malý průměr dž závitu než je průměr d3 obvodové drážky 52. Ve znázorněném provedení předmětu vynálezu je kromě toho vnější průměr Di prvního délkového úseku 50 větší než vnější průměr D2 druhého délkového úseku 51.
Dojde-li u příkladného provedení dopřádacího zařízení к přetrhu příze 1 nebo к poklesu jejího napětí, způsobenému jinými příčinami, zjistí se tato změna neznázorněným čidlem přetrhu a rovněž neznázorněným pohonem se vsune pod cívku 23 podpěrný prvek 27, takže se cívka 23 oddálí cd hnacího hřídele 26 a zastaví se. Obsluha potom přisune vhodným způsobem, například ručně nebo automaticky sepnutím spínače středící vřeteno 5 ve směru dvojité šipky 71 [obr. 2) z jeho klidové polohy mimo normální dráhu Г příze 1 do znázorněné polohy. Jakmile zvedne obsluha cívku 23 z opěrného prvku 27, najde volný konec příze 1 a vytáhne dostatečně dlouhý úsek příze 1 z cívky 23, který potom zkrátí oddělením na přesnou zapřádací délku. Tento konec příze 1 s délkou přesně odpovídající potřebám zapřádání se nyní zavede do odtahové trubičky 2, přičemž se známým způsobem spustí podávání ojednocených vláken a příze 1 se zavede do svěrné linie odtahových válečků 20, 21. Odtahovaná příze 1 je vedena do odsávací oblasti prvního vodiče 30 příze 1, vytvořeného ve formě nasávací hubice a je odtahována. Přitom se také odvádí místo napojení v přízi 1.
К dopřádacímu místu se známým způsobem· přivede uzlovač 25 a zastaví se. Neznázorněnými prostředky spustí uzlovač 25 motor 60 středícího vřetena 5, takže příze 1 se nezávisle na své původní poloze na středícím vřetenu 5 přesune ze své okamžité polohy do střední polohy. Podle toho, na kterém kcnci cívky 23 je příze 1 navinuta v okamžiku zapřádání, zaujme šikmou polohu [obr. 1), skloněnou doprava nebo doleva. Na obr. 3 jsou znázorněny tři výchozí polohy příze 1, levá šikmá poloha 102, praYŮ ŠiKmá poloha 103 a střední poloha 101. Otáčením středícího vřetena 5 ve směru první šipky 7 se příze 1 posouvá směrem к obvodové drážce 52, přičemž první úsek 11 příze 1 mezi prvním vodičem 30, vytvořeným ve formě nasávací hubice, a obvodovou drážkou 52 se přivede do vymezené polohy. Nutné naklonění dráhy příze 1 к jednomu konci cívky 23 začíná potom v obvodové drážce 52 středícího vřetena 5. Po určitém časovém intervalu, který je dostačující к přivedení příze 1 v jakémkoliv případě a bezpečně do obvodové drážky 52, se motor 60 vypne.
Také před uzlovačem 25 se známým způsobem vykývne výkyvná páka 3 a druhým vodičem 31 příze 1, takže oba úseky 11, 12 příze 1 se dostanou do navzájem rovnoběžné polohy a společně se spojovacím úsekem 10 vytvářejí dráhu příze 1 ve tvaru písmene N. Uzlovač 25 potom může známým způsobem provést uzlovací operaci, přičemž příze 1 je pomocí pomocného zásobníku v nasávací trysce 4 udržována v oblasti uzlovače 25 v klidu. Při vázání uzlu se oddělí spojovací úsek 10 příze 1, který se odvádí nasávací hubicí, tvořící první vodič 30 příze 1. Po dovázání uzlu se vytáhne podpěrný prvek 27 zpod cívky 23, která tak poklesne na hnací hřídel 26 a je jím poháněna. Současně se sepnutím motoru 60 začne středící vřeteno 5 otáčet ve směru druhé šipky 70. Při tomto otáčení se příze 1 zavede do druhé závitové drážky 510, zaústěné až do obvodové drážky 52, a při dalším otáčení středícího vřetena 5 je příze 1 vedena druhou závitovou drážkou 510 až na volný konec středícího vřetena 5, kde se odhodí. Příze 1 je tedy potem vedena kombinovaným pohybem ve směru dvojitých šipek 71, 72 přemístit do klidové polohy, která je ma obr. 2 vlevo od normální dráhy Г příze 1.
V průběhu svého posuvu podél druhého délkového úseku 51, vyvolaného otáčením středícího vřetena 5, se příze 1 navíjí na cívku 23, která se mezitím rovněž začala otáčet. Středící vřeteno 5 zamezuje opětnému vniknutí příze 1 do vodiče 24, který tak při svých vratných posuvech nemůže navádět přízi 1 na cívku 23 do křížového návinu. Protože se však příze 1 pohybuje působením otáčejícího se středícího vřetena 5 podél cívky 23, zajišťuje středící vřeteno 5 v jednom směru navíjení příze 1 do poloviny křížového návinu a přebírá tak funkci pomocného vratně pohyblivého prvku, který zamezuje navíjení příze 1 na jedno místo obvodu cívky 23.
Ve znázorněném příkladu provedení vynálezu má závitová drážka 510 malý průměr d.21 závitu, který je menší než průměr obvedové drážky 52, který je průměrem th. Tím se dosáhne okamžitého převedení příze 1 do druhé závitové drážky 510 při otáčení středícího, vřetena 5, zatímco při stejných hodnotách průměrů dž, d3 by nemuselo vždy docházet к okamžitému převední příze 1.
Ί
Je-li tedy požadováno zvláště rychlé uvolnění příze 1 středícím vřetenem 5, je tohoto cíle možno velmi snadno dosáhnout volbou menšího malého průměru ch závitu vzhledem к průměru ds obvodové drážky 52.
Jestliže však není bezpodmínečně nutné volit hodnoty vnějších průměrů Di, D2 různě velké, pak je výhodné, jsou-li hloubky závitových drážek 500, 510 stejně velké, protože oblast dotyku první závitové drážky 500 s přízí 1 nemá být větší než je naprosto nutné, aby se nepříznivě neovlivňoval vnější vzhled příze 1 příliš velkým třením.
Sklon závitových drážek 500, 510 je volen zejména tak, odpovídá výchozí poloze příze 1 v šikmých polohách 102, 103. Dosedá-li příze 1 na spodní stranu středícího vřetena 5, jsou nutné závitové drážky, jejichž sklon je opačný než u znázorněného provedení, ve kterém příze 1 ze strany pozorovatele spočívá na horní straně středícího vřetena 5.
Středící vřeteno 5 bylo popsáno v příkladu jeho použití pro dopřádací místo pro předení s otevřeným koncem, na kterém se provádí vázání uzlů pomocí pohyblivého uzlovače 25. Jsou však také jiné možností využití středícího vřetena 5. Tak například může být středící vřeteno 5 umístěno do dráhy příze 1, která je vedena od cívky 23 к výkyvné odsávací hubici, která napřed zachytí přízi 1 na cívce 23 a potom ji z cívky 23 odtahuje. Tato neznázorněná odsávací hubice je zpravidla jednou ze základních součástí automatických zapřádacích ústrojí. Příze 1 přítem musí být pomocí několika orgánů znovu zaváděna do odtahové trubičky 2. Aby při těchto operacích byla příze 1 spolehlivě zachycena jednotlivými orgány, je také v tomto případě nutné, aby příze 1 zaujala přesně definovanou polohu a aby se vyloučily její šikmé polohy vzhledem к jednotlivým zapřádacím orgánům. Tato poloha se zajišťuje pomocí středícího vřetena 5, které je umístěno buď do dráhy příze 1 mezi cívku 23 a odsávací hubici, nebo které přízi 1 přivádí v průběhu trvalého odsávání z cívky 23 к příslušně vytvořené odsávací hubici.
Cívka 23 se může v průběhu popsané práce vždy po dokončeném úkolu zastavit nebo může být poháněna svým hnacím hřídelem 26 nebo individuálním pohonem, který není znázorněn.
Středící vřeteno 5 může být pevně umístěno na každém dopřádacím místě nebo může být umístěno na zařízení, pojíždějícím podél stroje. Nezabírá příliš mnoho místa a může být použito i v těch případech, kde není možno pro nedostatek místa použít výkyvných vodičů příze.

Claims (3)

1. Letmo uložené otočné středící vřeteno pro vystřeďování příze, opatřené střední obvodovou drážkou, do které ústí z obou stran vzájemně protiběžné závitové drážky, vyznačující se tím, že obě závitové drážky (500, 510) středícího vřetena (5), otočného ve vzájemně opačných směrech, mají rozdílný vnitřní průměr (di, ds), přičemž menší z těchto vnitřních průměrů (d2) závitu je vytvcřen na části středícího vřetena (5), přivrácené к jeho volnému konci.
2. Letmo uložené otočné středící vřeteno podle bodu 1 vyznačující se tím, že závito-
VYNÁLEZU vá drážka (510), přivrácená к volnému konci středícího vřetena (5), probíhá až do oblasti střední obvodové drážky (52) a má menší vnitřní průměr (d2) závitu než střední obvodová drážka (52).
3. Letmo uložené otočné středící vřeteno podle bodu 1 nebo 2 vyznačující se tím, že v oblasti závitové drážky (510) s menším vnitřním průměrem (dz) je menší vnější průměr (Ó2) než v oblasti kolem závitové drážky (500) s větším vnitřním průměrem (dt).
CS823883A 1981-06-02 1982-05-26 Overhuug revolving centring spindle CS229931B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3121759A DE3121759C2 (de) 1981-06-02 1981-06-02 Fliegend gelagerte drehbare Zentrierspindel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS229931B2 true CS229931B2 (en) 1984-07-16

Family

ID=6133680

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS823883A CS229931B2 (en) 1981-06-02 1982-05-26 Overhuug revolving centring spindle

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4438624A (cs)
EP (1) EP0066058B1 (cs)
JP (1) JPS57199822A (cs)
CS (1) CS229931B2 (cs)
DE (1) DE3121759C2 (cs)
GB (1) GB2101640B (cs)
HK (1) HK44585A (cs)
IN (1) IN157735B (cs)
MY (1) MY8600114A (cs)
SG (1) SG20985G (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2140042B (en) * 1983-05-20 1988-06-08 Rieter Ag Maschf Open-end yarn piecer
DE3918946A1 (de) * 1989-06-09 1990-12-13 Schubert & Salzer Maschinen Vorrichtung und verfahren zum anspinnen eines fadens an einer offenend-spinnvorrichtung
US5193332A (en) * 1989-07-04 1993-03-16 Albert Kriegler Spinning or twisting device with a pipe shaped element capable of being subjected to negative pressure
JPH03125763U (cs) * 1990-03-30 1991-12-19
US5393002A (en) * 1990-07-21 1995-02-28 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag Process and device for the constitution of a yarn end reserve winding on yarn packages of a textile machine
IT1284683B1 (it) * 1996-07-18 1998-05-21 Comoli Fermo S R L Macchina e procedimento per la raccolta in bobine di filati con scambio automatico delle bobine.
ITMI20032003A1 (it) * 2003-10-16 2005-04-17 Savio Macchine Tessili Spa Dispositivo viaggiante di servizio alle unita' di filatura dei filatoi open-end
ITMI20060008A1 (it) * 2006-01-04 2007-07-05 Savio Macchine Tessili Spa Dispositivo posizionatore del bandolo del filo per carrelli di servizio a filatoi open-end
CZ2017798A3 (cs) * 2017-12-13 2019-06-26 Rieter Cz S.R.O. Způsob řízení kompenzátoru rozdílu odtahové a navíjecí rychlosti příze při navíjení příze na cívku na pracovním místě dopřádacího stroje a zařízení k jeho provádění
CN108792809B (zh) * 2018-07-06 2020-10-09 芜湖博康机电有限公司 一种汽车线束压接用自动导向装置

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1143298B (de) * 1960-03-12 1963-02-07 Gerresheimer Glas Ag Vorrichtung zum Auflegen eines aus thermoplastischem Material zu ziehenden Fadens auf eine Aufwickelspule
NL264951A (cs) * 1960-05-19
NL267608A (cs) * 1960-08-01
DE1267155B (de) * 1961-06-19 1968-04-25 Reiners Walter Dr Ing Vorrichtung zum Vermeiden von Doppelfaeden im Knoter einer automatischen Spulmaschine
US3248063A (en) * 1963-09-12 1966-04-26 Bausch & Lomb Fiber guide
CH417422A (de) * 1964-01-10 1966-07-15 Hamel Edmund Fadenführungs-Einrichtung für Aufwärtszwirnmaschinen
DE1535097B2 (de) * 1965-01-29 1973-06-14 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag, 5600 Wuppertal Aufwickelvorrichtung mit einer einrichtung zum bilden von hilfswickeln am anfang des aufwickelvorganges
US3695017A (en) * 1969-03-15 1972-10-03 Daiwa Spinning Co Ltd Automatic yarn piecing apparatus for spindleless spinning machine
US3599416A (en) * 1969-06-09 1971-08-17 Ver Volkseigener Betriebebaumw Method of and apparatus for spinning, doubling and twisting
US3739566A (en) * 1971-07-01 1973-06-19 P Smith Apparatus to produce yarn
US4022011A (en) * 1974-02-13 1977-05-10 Hironori Hirai Yarn piecing method for open-end spinning machine
DE2758064C3 (de) * 1977-12-24 1980-10-16 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Verfahren und Vorrichtung zum Beseitigen einer Unregelmäßigkeit im Faden an einer Spinnstelle einer Offen-End-Spinnvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
DE3121759A1 (de) 1982-12-23
JPS57199822A (en) 1982-12-07
JPH0214448B2 (cs) 1990-04-09
EP0066058B1 (de) 1984-11-21
HK44585A (en) 1985-06-14
US4438624A (en) 1984-03-27
MY8600114A (en) 1986-12-31
DE3121759C2 (de) 1983-03-17
GB2101640B (en) 1984-11-28
EP0066058A3 (en) 1983-01-05
GB2101640A (en) 1983-01-19
SG20985G (en) 1985-09-13
IN157735B (cs) 1986-05-31
EP0066058A2 (de) 1982-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6080153B2 (ja) 紡績機及び紡績機における糸の製造を中断する方法
JP2730585B2 (ja) 紡績運転を迅速に再開する方法と装置
US4943009A (en) Plying or doubling machine
US5681000A (en) Servicing apparatus for a yarn package-producing textile machine
CS229931B2 (en) Overhuug revolving centring spindle
JPS5924059B2 (ja) 巻糸機における糸条切断及び口付け装置
US3640059A (en) Method of spinning-in yarn upon interruption of the spinning process in spindleless spinning machines and device for performing said method
JP2014043348A (ja) 巻取り機の作業部において上糸と下糸とを糸継ぎする方法並びに巻取り機の作業部
JP2014043347A (ja) 巻取り機の作業部で上糸と下糸とを結合する方法ならびに巻取り機の作業部
US3819123A (en) Winding apparatus
DE19641060A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Garnanspinnen an einer Offenend-Spinnmaschine
CN105645178B (zh) 纱线卷取机
US3478504A (en) Method of and apparatus for remedying a thread break
SE454876B (sv) Tradmatarreserv
ITMI940578A1 (it) Filatoio ad estremita' aperta producente bobine incrociate
US5871168A (en) Winding station of a textile machine for producing cheeses
JP2009502692A (ja) 綾巻きボビンを製造する紡績機の巻き取りステーション
JP2019163164A (ja) 繊維機械のワークステーションで糸を自動的に糸継ぎする方法及び繊維機械
US5224330A (en) Arrangement for the intermediate storage of a yarn
JPH02145833A (ja) 織機用糸通し装置
EP1065163B1 (en) Bunch winding method
JPS61127574A (ja) 連続的に逆り出される複数の繊維糸条の同時的投与のための方法および装置
CZ288492A3 (en) Process and apparatus for making supply package on rotating tube
CZ281430B6 (cs) Způsob a zařízení k navíjení nitě na kuželovou cívku u dopřádacích strojů s otevřeným koncem
JPH03199436A (ja) 自動糸通し装置及び自動糸継装置