Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob přípravy niklového katalyzátoru na nosiči s vysokou aktivitou

Abstract

Podstata vynálezu spočívá ve skutečnosti, že roztok niklu získaný při regeneraci upotřebeného katalyzátoru kyselinou solnou obsahuje látky příznivě ovlivňující aktivitu katalyzátoru. Řízeným srážením roztoku nikelnatých solí nebo s přídavkem roztoku síranu nikelnatého při použití hmotnostního poměru křemeliny k niklu 0,8 až 1,2 a o 20 % až 60 % většího přebytku alkálie proti stechiometrickému množství se připraví katalyzátor na nosiči s vysokou aktivitou, kterého lze využít s výhodou při hydrogenacích v tukovém průmyslu, v organické a palivářské technologii.

Landscapes

Show more

CS229154B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Rostislav Ing Csc Kudlacek
Milan Doc Ing Csc Pospisil
Viliam Doc Ing Csc Mucka
Josef Prof Dr Csc Cabicar

Worldwide applications
1982 CS

Application CS671482A events

Description

(54) na nosiči s vysokou aktivitou
Podstata vynálezu spočívá ve skutečnosti, že roztok niklu získaný při regeneraci upotřebeného katalyzátoru kyselinou solnou obsahuje látky příznivě ovlivňující aktivitu katalyzátoru. Řízeným srážením roztoku nikelnatých solí nebo s přídavkem roztoku síranu nikelnatého při použití hmotnostního poměru křemeliny k niklu 0,8 až 1,2 a o 20 % až 60 % většího přebytku alkálie proti stechiometrickému množství se připraví katalyzátor na nosiči s vysokou aktivitou, kterého lze využít s výhodou při hydrogenacích v tukovém průmyslu, v organické a palivářské technologii.
229 154
229 1S4
Vynález se týká přípravy niklového katalyzátoru na nosiči, s vysokou aktivitou, vhodného zejména pro totální hydrogenaci polynenasycených organických sloučenin·
Niklové katalyzátory na nosiči, např· na křemelině, silikagélu apod., patří mezi nejdéle a v praxi nejčastěji používané heterogenní katalyzátory. Pro jejich přípravu byla navržena řada postupů, při nichž katalytický účinná hmota vzniká kalcinací a redukcí výchozího hydroxidu nikelnatého nebo zásaditého uhličitanu nikelnatého, který se získává srážením nikelnatých solí hydroxidy nebo alkalickými uhličitany. Nevýhodou některých katalyzátorů bývá jejich nízká aktivita, zejména pro totální hydrogenaci. Tuto nevýhodu odstraňuje postup podle vynálezu, který řeší přípravu katalyzátoru s vysokou aktivitou, vhodného zejména pro hydrogenaci polynenasycených organických sloučenin·
Podrobným studiem bylo zjištěno, že aktivitu niklového katalyzátoru je možno zvýšit použitím niklu z roztoku chloridu nikelnatého, získaného při regeneraci použitého niklového katalyzátoru, přičemž část chloridu nikelnatého může být nahrazena síranem nikelnatým bez výrazného poklesu aktivity katalyzátoru. V důsledku působení látek z roztoku chloridu nikelnatého, získaného regenerací niklu z upotřebeného katalyzátoru kyselinou solnou, dochází k několikanásobnému zvýšení aktivity katalyzátoru·
- 3 229 154
Podstata vynálezu spočívá ve skutečnosti, že roztok niklu získaný při regeneraci upotřebeného katalyzátoru kyselinou solnou, obsahuje látky'příznivě ovlivňující aktivitu katalyzátoru, přičemž část tohoto rozteku chloridu nikelnatého může být nahrazena roztokem síranu nikelnatého bez výrazného poklesu aktivity. K roztoku nikelnatých solí se přidá křemelina v hmotnostním poměru 0,8 až 1,2 k niklu. Pro srážení roztoku nikelnatých solí se použije alkálie v množství o 20 % až 60 % vyšším než stechiometrické množství. Získaná hmota se promyje, vysuší a po úpravě na požadovanou velikost zrna se zredukuje při teplotě 240 °C - 500 °C do stupně redukce 0,6 - 0,9.
Dále je uvedeno několik příkladů provedení způsobu podle vynálezu.
Příklad 1
Do zahřátého roztoku nikelnatých solí o koncentraci 22 g niklu na 1 litr, v němž podíl Ni z chloridu nikelnatého získaného regenerací upotřebeného katalyzátoru byl 80 % a ze síranu nikelnatého 20 %, byla za míchání přidána při 80 °C křemelina v množství odpovídajícím hmotnosti použitého niklu a k suspenzi za stálého míchání se při teplotě 80 - 100 °C přidával roztok uhličitanu sodného tak, aby molární poměr alkálií k niklu byl 2 : 2,9. Získaná sraženina po filtraci a vysušení byla kalcinována při 350 - 400 °C a redukována vodíkem při teplotě 430 - 480 °C.
Takto připravený katalyzátor byl 1,7 krát aktivnější ve srovnání s běžně připravovaným katalyzátorem.
Příklad 2
Byl použit postup jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že byl použit výhradně roztok chloridu nikelnatého získaný při regeneraci upotřebeného katalyzátoru. Katalyzátor připravený podle tohoto postupu byl 1,9 krát aktivnější než stávající katalyzátor.
- 4 229 154
Katalyzátor připravený postupem podle vynálezu je vhodný zejména pro totální hydrogenaci rostlinných a ži~ vočišných tuků a hydrogenaci mastných kyselin. S výhodou je možno jej použít i pro částečnou hydrogenaci olejů a tuků, dále při hydrogenacích v organické a palivářské technologii.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    229 154
    Způsob přípravy niklového katalyzátoru na nosiči s vysokou aktivitou pro hydrogenaoi polynenasycených organických sloučenin řízeným srážením vodného roztoku nikelnaté soli alkáliemi, přičemž se použije pro srážení roztok chloridu nikelnatého získaný při regeneraci niklu z upotřebeného katalyzátoru nebo směs tohoto roztoku a roztoku síranu nikelnatého, vyznačený tím, že hmotnostní poměr niklu ke křemelině je 0,8 až 1,2, s výhodou 1,0, a tím, že celkové množství alkálie je o 20 % až 60 %, s výhodou o 45 %, vyšší než stechiometrické množství.