CS225123B2 - The fuel for spark-ignition engines - Google Patents

The fuel for spark-ignition engines Download PDF

Info

Publication number
CS225123B2
CS225123B2 CS641674A CS641674A CS225123B2 CS 225123 B2 CS225123 B2 CS 225123B2 CS 641674 A CS641674 A CS 641674A CS 641674 A CS641674 A CS 641674A CS 225123 B2 CS225123 B2 CS 225123B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
gasoline
mixture
ether
lead
alcohol
Prior art date
Application number
CS641674A
Other languages
English (en)
Inventor
Rezsu Dr Csikos
Janos Dipl Ing Laky
Istvan Dipl Ing Pallay
Laszlo Dr Vajta
Original Assignee
Magyar Asvanyolaj Es Foeldgaz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Magyar Asvanyolaj Es Foeldgaz filed Critical Magyar Asvanyolaj Es Foeldgaz
Publication of CS225123B2 publication Critical patent/CS225123B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L1/00Liquid carbonaceous fuels
    • C10L1/02Liquid carbonaceous fuels essentially based on components consisting of carbon, hydrogen, and oxygen only
    • C10L1/023Liquid carbonaceous fuels essentially based on components consisting of carbon, hydrogen, and oxygen only for spark ignition

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Liquid Carbonaceous Fuels (AREA)

Description

Vynález ее týká pohonné směsi prosté olova nebo β Bělým obsahem olova pro zážehové (benzinové) motory, jenž mé mnohem příznivějMí spalovací a užitné vlastnosti a znečisťuje méně ovzduší než obvyklé pohonné hmoty.
Je* známo, že vývoj zážehových (benzinových) motorů e zvýšení jejich měrného výkonu je spojeno se změnou jakosti pohonných hmot, jenž se projevila zejména zvýšením odolnosti benzinů prpti klepání. Oktanové číslo uhlovodíků získaných operečerni zpracování ropy samo obvykle nestačí a rovněž účinnost alkylátů olova používaných ke zlepšení antidetonačních vlastností je z hlediska funkce složení uhlovodíků specifická a omezené. К překročení hranice oktanového čísla bylo navrženo použít, kromě uhlovodíkových složek, též sloučenin * neuhlovodíkového typu.
Tak například považuje pat. spis USA 2334 006 z hlediska jakosti benzinu (oktanového čísle) za výhodnou přísadu alifatických esterů kyseliny mravenčí a nebo octové, pat. spis USA 3 009 792 arylaminokarbonové, pat. spis USA 3 166 365 společnou přísedu terciárního alkylesteru monokarbonové kyseliny a dielkyléteru, pat. spis USA 2 210 942 přísadu 1в obuty leldehydu. Je i znáno, že bouřlivý rozvoj motorizace přináší mimořádné a Škodlivé znečišťování biosféry, к jehož snížení se v celém světě vyvíjí značné úsilí. Snahy o ochranu prostředí se projevují částečně formou bezprostředních konstrukčních zněn (například novými soustavami zplynovačů, elektronicky řícenými vstřikovacími zařízeními a podobně), nebo formou přídavných zařízení (například termických reaktorů, katalytických konvertorů), částečně použitím jiných než kapalných paliv (například metanu) a částečně se hledá bezprostřední а nejrychlejší způsob omezení znečišťování ovzduší omezením nebo dokonce vyloučením používání alkylátů olova.
' Z mezinárodní literatury však vyplývá, Že úplné vypuštění alkylátů olova, ketělyzujících spalování, by bylo spojeno se zvýšením jiných složek škodlivin (CO, uhlovodíky).
Z údajů mezinárodních měření jakosti a z výsledků vlastních zkoušek lze dojít к závěru, že oktanové číslo benzinů necharakterizuje jednoznačně jejich výkonnost nebo jejich účinek na akceleraci motorů, protože oktanová čísla frakcí benzinů s různým bodem věru jsou různá'a v důsledku toho se liší zásadně průběh spalování a charakteristika emise škodlivin těchto frakcí z hlediska znečišťování ovzduší. Je zejména charakteristické, že oktanové číslo složek benzinů s teplotou varu pod 100 °C, tzv. hodnota *RQN/100* (HON = oktanové číslo stanovené zkušební metodou) se může odchylovat o 20 ež 25 jednotek od oktanového čísle celého benzinu a této skutečnosti se dá částečně Čelit použitím tetremetylu olova místo tetraetylu olova. Částečné nebo dokonce úplné vypuštění alkylátů olova však zvětšuje tuto * oktanovou mezeru** na hodnotu vykazovanou původními uhlovodíkovými složkami. Možnost příměsi uhlovodíkových složek (isopentanu, alkylátů atd.) vyráběných sekundárními pochody technologie zpracování ropy je z ekonomických nebo technických důvodů poměrně omezená.
Z toho vyplývá praktická skutečnost, že hodnota RON/100 °C” je u benzinů prémium* prodávaných ne celém světě o 6 až 16 jednotek nižší než oktanové číslo celého benzinu. Uvedená skutečnost zřejmě souvisí в nevýhodnou ekcelerační a spalovací charakteristikou, jakož i s množstvím škodlivých složek ve spalinách.
Použití některých alkoholů, např. etanolu nebo metanolu v množství 10 až 40 % jako přísady к motorovým pohonným hmotám ne bázi uhlovodíků je dlouho známé. Je sice z hlediska rozložení oktanového čísla skutečně nevýhodné; nevýhodná hydroskopičnost a kromě toho citlivost ne olovo směsi však Stěžuje a v některých případech dokonce znemožňuje rozšíření praktického využití.
Mnohem výhodnější a ve smyslu kompenzace kvalitativních nedostatků nahrazující je po1 2 ·* honná směs, která obsahuje kromě uhlovodíkových složek ještě étery typu R -O-R a alkylát olova odpovídající nejvýše množství 0,5 g Pb/kg bez shora uvedených nevýhodných jevů.
Účelem vynálezu je nelezení pohonné směsi prosté olova nebo s malým obsahem olova, hodící se jako pohonná hmotě zážehových motorů, jenž má mimořádně příznivé antidetonační vlastnosti a rozložení oktanového čísle a tím 1 příznivější ekcelereční spalovací a-užitné vlastnosti než benziny ne světovém trhu a při jejímž použití dochází к menšímu znečisťování ovzduší než u benzinů na čistě uhlovodíková bázi.
1
Během zkoušek bylo překvapivě zjištěno, že směsi éteru typu R -0-R , kde R je metyl nebo etyl a R terciární butylová skupina, jakož alifatického alkoholu se 4 atomy uhlíku 8 výhodou sekundárního a/nebo leobutylalkoholu terciárního butylalkoholu ve směsi se základními benzinovými uhlovodíky ve vhodném poměru, jsou nosiči všech výhodných vlastností, jež činí z motorových benzinů z hlediska oktanového Čísla rozložení oktanového čísla, akceleraČní schopnosti a úrovně výkonu plnohodnotné pohonné hmoty, odpovídající současným požadavkům.
Předmětem vynálezu je pohonná směs zážehových motorů prostá olova nebo s malým obsahem olova, s příznivými vlastnostmi spalování a snižující znečlštování ovzduší, obsahující kromě uhlovodíkových složek smšs 6 až 30 %, s výhodou 8 až 25 % alifatických alkoholů se 4 atotpy uhlíku, např. sek.butylalkoholu nebo leobutylalkoholu nebo terc.butylalkoholu nebo jejich směs, a éterů typu Rj-O-R2, kde R^ je metylový nebo etylový zbytek a R2 terc.butylový úbytek nebo jejich směsi, přičemž poměr alkoholů se 4 atomy uhlíku к éteru typu R|-O-R2 činí 20:80 až 80:20, s výhodou 30:70 až 70:30.
Pohonná směs podle vynálezu obsahuje s výhodou jako uhlovodíkovou složku benzinové frakce vyrobené přímými nebo vedlejšími postupy technologie zpracování ropy.
Je výhodné, obsahuje-li pohonná směs podle vynálezu alkylát olova zvyšující oktanové číslo v množství odpovídajícím nejvýše 0,5 g Pb/kg.
Použitím shora uvedené přísady podle vynálezu složené z éterů typu R^-O-R2 ® alkoholů C4, jak shora uvedeno, je možno?získat benzinové pohonné hmoty s malým obsahem olova a popřípadě prosté olova 8 uvedenými výhodnými vlastnostmi pokud jde o oktanové číslo a rozložené oktanové číslo, ekcelereční schopnost a úroveň výkonu, a to bez nepříznivých vlastností, jako hydroskopičnost, u nichž je zároveň sníženo množství Škodlivin, znečišťujících ovzduší.
Další překvapivý a důležitý výsledek spočívá v tom, že při použití shora uvedené směsi éterů typu Ř|-0-R2 a alkoholů řady byly prokázány v oblasti účinku zvyšování oktano^ vého čísla též synergické účinky, jež činí výrobu benzinu podle vynálezu zvlášť hospodárnou.
Uvedené příznivé účinky vyplývají z vlastností směsi mety1-terc.butyléteru nebo etyl-terc.butyléteru a alkoholů C^, že se jednak jedná o sloučeniny o neobyčejně vysokém směsném oktanovém čísle (120 až 140 případně 105 až 115) a jeho složky benzinové pohonné hmoty mají velmi příznivý bod varu (55 až 75 °C případně 80 až 100 °C), čímž odstraňují prakticky ' úplně *oktanovou mezeru, jež je obecně nejzávažnějším kvalitativním nedostatkem motorových benzinů, jednak jako kyslíkaté sloučeniny podporují hoření větší měrou než odpovídá jejich poměrnému obsahu ve směsi, což se projevuje snížením emise CO. Přitom se neprojevují známé nepříznivé důsledky vyplývající ze snížení obsahu nebo úplné vynechání přídavku alkylátů olova.
Obvyklý způsob výroby benzinů 8 oktanovým číslem 98 případně 92 spočívá v tom, že se tzv. reformingová benzinová frakce s oktanovým číslem 92/94, případně 86/88 mísí s uhlovodíkovými materiály s nízkým rozmezím varu, poměrně vysokým oktanovým Číslem a příznivou citlivostí na olovo, například s benzinovými frakcemi bohatými na isopenten^iaohexen, stabilizovaným gasolinem, alkylátovým benzinem a podobně. Ty jsou vhodné pro vyplnění oktanové mezery, což je charakteristickou vlastností reformovaných benzinů. Přísadou olovnatých , alkylátů ke směsi některého z uvedených (nebo několika) meteriálů a reformovaným základním surovinám se dosáhne obvykle oktanové číslo přes 98 popřípadě 92.
Typický výrobní pochod směsi uhlovodíků uvedených benzinů . spočívá v míšení ref armovaného benzinu a oktanovým číslem 92/94 popřípadě 86/68 s lehkou frakcí (obsahující nejméně 50 % isppentenu); směšovací poměr činí řádově 70:30.
Nejdříve bylo zkoumáno, jaký'účinek na zvýšení oktanového číslo má náhrada poloviny lehké frakce směsmi mettl.-terciárního butyléteru a sekundárního butylalkoholu. Na svislé ose obr. 1 je znázorněno zvýšení oktanového čísle (RON +) v zártslostl na různých poměrech míšení celkem 15 % sekundárního bitylelkoholu e me^y-terciárního butyléteru, nanesených na vodorovné ose. Křivka. označená A ukazuje zvýšení oktanového čísla při použití reformingového benzinu 92,/94 a křivka označená ”D” při pouuití reformingového benzinu 86/88.
U obou benzinů se ukazuje jednoznačně synergický účinek a to, ie smmsi připravené s meeyl-terciárním butyléterem s vyšším oktanovým číslem a sekundárním butylalkoholem s nižším oktanovým číslem zvyšuuí oktanová čísla benzinů mnohem více, nei by vyplývalo z poměru složené s^es.
V tabulce 1 jsou uvedeny kromě.oktanových čísel (RON) stejných směsí téi oktanová čísla RON/100 frakcí přechhzeeících do 100 °C, jakoi i rozdíly obou hodnot ( Δ R 100 °C). Za účelem ještě dokooaaejšího znázornění rozdělení oktanových čísel v závdslosti na bodu varu byla frakce přechhzzeící do 100 °C rozdělena ne další dvě frakce a to ne frakci pře^mazeicí do 80 °C e ne éYakci vroucí mmzi 80 e 100 °C. Jejich oktanové čísle R0N/8° příponě RON 80 ai 100 byle rovněi zjištěné. Z údajů v tabulce 1 lze jednoznačně zjistit, ie pouze benziny obsahujeí kombinace butylelkoholu e éterů Rj-O-Rg maaí téměř rovnoměrné rozdělení oktanového čísla nezávisle ne teplotě varu, zatímco.benziny čistě'ne bázi uhlovodíků vykazuj směsi obsahvujcí étery Rj-O-Rg pak menší ' nedostatky.
Dále byla zkoumána citlivost ne přísadu olova u benzinů s obsahem kommbnace éterů typu Rj-O-Rg a alkoholů . C4 s použitím tetrrametylu olova. Ne vodorovné ose obr. 2 je nanesen obeeh olova vyjádřený v g P&/kg, na svLslé ose oktanová čísla benzinů (RON). Sloieni benzinů pří sluše jících k jednotným křivkám citlivosti na přísadu olova je následnicí:
A . = 15 % %
B = 10 % %
C= 20 % %
směsi meetl-ter c.bityléteru a sek.butylalkoholu (směšovaaí poměr - 70:30) základního uhlovodíkového baninu, směsi ze 70 dílů reformovaného benzinu 92,/94 a 15 dílů lehké frakce, bohaté na isopentan smmsi z etyl-terč. butyléteru a terč.butylalkoholu (směšovrací poměr = 70:30) základního uhlovodíkového benzinu, směsi ze 70 dílů reformovaného benzinu e 20 dílů lehké frakce, bohaté ne isopentan.
směsi z metyУ-ttгc.iutyláttru a terč.butylalkoholu (směšovací poměr · = 50:50) základního uhlovodíkového benzinu smmsi 70 dílů reformovaného benzinu 92/94 a 10 dílů lehké frakce'bohaté ne isopentan.
Z křivek je zřejmé, ie benziny obsahnjcí smés éterů typu Rj-O-Rg a alkoholu C. maaí příslu&iou citlivost na přísady olova a tudíi lze vyrobbt benziny poiadovaného oktanového čísla i s malou přísadou olova. Tato statečnost je zřejmá z obr. 3, kde je znázorněna možnost výroby benzinů s oktanovým číslem nad 92 (přesně 92,5) tím způsobem, ie je uvedeno kolik Pí (alkylétu olova) je třeba přidat, aby z uhlovodíkových surovin s oktanovým číseem mezi 84 ai 90 pH současném (kombinovaném) pouHtí směsi imeth^--terciární ho bityléteru + sekundárního butylakoholu v poměru 50:50 získat benzin s oktanovým číslem 92,5. Je zřejmá, ie lze z benzinů s obvyklým oktanovým číseem vyrob!, t benziny s vysokým oktanovým číseem prosté olova nebo s malým obsahem olova jii při poměrně malé koncentraci směsí éterů Rj-O-Rg + alkohol c4. ·
Sloiení pohonných směsí podle vynálezu je uvedeno v následnících. příkladech provedení, přičemi pod pojmem benzin” je třeba rozumět benzin na čistě uhlovodíkové bázi·
Přikladl
Benzin prostý olova typu 92 následujícího složení:
% benzinu β oktanový· číslem 88, jenž je směsí ze 73 dílů reformovaného benzinu
86/66, 5 dílů toluenu a 7 dílů lehkého destilátu, bohatého na isopentan,
16% metyl-terciárního butyléteru * sekundárního butylalkoholu ve směsi v poměru 50:50.
Příklad 2
Benzin prostý olova typu 92 následujícího složení:
% etyl-terciární butyléter + terciární butylálkóhol ve směsi v poměru 70:30 % benzinu s oktanovým Číslem 86, jenž je. směsí zě 70 dílů reformovaného benzinu 86/88 a 8 dílů lehkého přímého destilátu.
Příklad3 , Benzin s nízkým obsahem olove typu 92 následujícího složení:
% směsi metyl-terciárního butyléteru se sekundárním butylalkoholem * terciárním butylalkoholem (1:1) v poměru prvního ke směsi obou druhých 40:60 % základního uhlovodíkového benzinu s oktanovým číslem 86, jenž je směsí 68 reformovaného benzinu 66/88, 4 dílů alkylátového benzinu, 10 dílů isopentenu a 8 dílů benzinu z přímé destilace s tetřemetylolovem jako aditivem, odpovídajícím 0,15 g Pb/kg.
P ř í к 1 a d 4
Benzin в nízkým obsagem olova typu 92 následujícího složení:
% směsi metyl-terč.butyléteru ♦ isobutylalkoholu a terciárního butylalkoholu (poměr 1:2) ve směrovacím poměru 70:30 % základního uhlovodíkového benzinu druhu 85, jenž je směsí ze 63 dílů reformovaného benzinu 86/88, 20 dílů isopentenu-isohexenu 8 10 dílů lehkého benzinu z přímé destilace, jakož i tetrametylu olova jako editive, odpovídajícího 0,24 g Pb/kg. .
Příklad - 5
Benzin prostý olova typu 98 následujícího složení:
% směsi metyl-terciárního butyléteru a terciárního butylalkoholu v poměru 60:40 % základního uhlovodíkového benzinu s oktanovým číslem 91, jenž je směsí 66 dílů
Příklad 6
Benzin s nízkým obsahem olove typu 98 následujícího složení:
16% směsi e tyl-terci ér ní ho butyléteru + metyl terciárního butyléteru (1:1) s terciárním butylalkoholem v poměru směsi obou prvních к posléze uvedenému 40:60
84% základního uhlovodíkového benzinu s oktanovým číslem 91, jenž je směsí 70 dílů reformovaného benzinu 92/94» 4 dílů alkylátového benzinu a 10 dílů přímého lehkého destilátu, dále tetremetylu olove jako aditiva, odpovídajícího 0,24 g Pb/kg
Příklad 7
Benzin s nízkým obsahem olove typu 98 následujícího složení:
% .oSsí metyl-terciárpího - butyléteru se sekundárním butylalkoholem (směšovací poměr 50:50) * základního uhlovodíkového benzinu s oktanovým číslem 90, jenž je smmsi 66 dXlů reformovaného- - benzinu 92/94, 10 dílů isopentenu-isohexenu e 12 dílů přímého lehkého destilátu, jakož i tetremetylu olova jeko adltiva odpooíddjícího 0,4 g Pb/kg
Pí k la .d8
Benzin s nízlým ' obsevem olova typu 98 následujícího složení:
% meetl-terciárního bityléteru-a etyl-terciárního bityléteru (směs 1:1) + sekundárního butylalkoholu a isobutylalkoholu (směs 2:1), smmšovvaí poměr 60:40 % základního uhlovodíkového benzinu typu 88, jenž sestává ze . směsi 60 dílů reformovaného benzinu typu - 92/94, 18 dílů' eehké frakce bohaté na isopentan a 7 dílů lehkého přímého deesilátu, jakož i tetrametylu olova jako aditiva, odpř^dej^ího 0,48 g - Pb/kg.
Jako referenční vzorek, to znamená jako standardní látky, bylo pouužto dornmáích obchodních benzinů podle maeíerské normy s obsahem olova 0,8 případně ' 0,9 g Pb/kg . druhu ESz-92 a ESz-98.
V následnících tabulkách 2 a 3 jsou shrnuty výsledky laboratorních zkoušek benzinů podle příkladů provedení jakož i benzinů použitých jako p*o ti vzorků . s uvedením stávajících předpisů norem.
Z tabulek 2 a 3 je zřejmé, že vSechny benziny podle příkladů provedení vyhoiv^í v každém směru požadavkům .normy. Je třeba jeStě vyzdvihnout velmi příznivé hodnoty - tenze par benzinů- podle - příkladů provedení, čímž se um^žž^i^je přimíšení větších mnoožsví lehkých destilátů urnn^čd^uuících - spouěšění motorů.
V tabulce -4 - jsou shrnuty výsledky iTření provedených v laboratoři a ne silnici. V této tabulce jsou též uvedena oktanová čísle motorových benzinů, chearakteizuuících současnou evropskou situaci.
Z příznivých vlastností benzinů podle příkladu provedení je třeba vyzdvihnout charakterizující nepoměrně příznivější oktanové číslo RON v závislosti ne bodu varu ( Δ R 100 °C), jakož i to, že oktanová čísle naměřená na silnici prakticky souhlasí s oktanovými čísly nanSíenými zkušební metodou v laboratoři.
V tabulce 5 jsou uvedeny výsledky emisních zkoušek (evropský test) získané s pouužtm pohornných směsí podle jedno tlivých příkladů provedení.
Z výsledků zkoušek je zřejmé, že při srovnání s ref^ren^^m'.vzorkem ESz-98 se nevyskytuje žádný nepříznivý projev emise uhlovodíků ani u benzinů prostých olova pokud jde o e^isi uhlovodíků, u- některých značek vozů dókonce dochází k určiémrnu zlepšení; rozhod^ící je skutečnost, že se - sidžuje podle značky vozu em.se CO u benzinů - podle příkladů provede ní o 18 až 28 % ve srovnání - e hodnotami dosaženými s referenčním benzinem ESz-98. Z - tabulky 5 dále vyplývá, že benzin typu 92 podle příkladu 1 ve srovnání s obchodním benzinem typu 98 dává rovněž příznivější emisní hodnoty. Teto skutečnost již sama ukazuje ne -výhodný průběh spalovacího pochodu u pohonných hmot podle příkladů provedenn.
Tabulka 1
Výsledky zkoušek oktanového čísla při použití směsi metyl-terc.butyléteru (sek.bi tylelkovi ol) různého složení
Složeni benzinu Výsledky zkoušek oktanového Čísla
Reformovaný základní metterál Lehká frakce Meeil-ierc.butyléter a sek.- RON RON 100 R/100 RON80 RON 80-100
typ % % celk. % složení směsi
A 70 70 30 90,4 80,3 10,1 91,5 77,3
A 70 15 15 100:0 95,0 91,7 3,3 94,3 92,5
A 70 15 15 80:20 95,0 91,5 • -3,5 91,6 90,5
A 70 15 15 60:40 94,8 91 ,0 3,8 90,8 91,2
A 70 15 15 40:60 94,6 90,4 4,2 89,4 91,2
A 70 15 15 20:80 94,2 89,6 4,6 88,6 91,7
A 70 15 15 0:100 93,6 88,8 4,8 85,5 96,7
B 70 30 - - 86,4 76,8 9,6 80,0 70,2
B 70 15 15 1^0:0 91,6 88,8 2,8 92,2 83,1
B 70 15 15 80:20 91,5 88,5 3,0 88,8 87,2
B 70 15 15 60:40 91,4 88,5 2,9 88,5 88,5
B 70 15 15 40:60 91,1 88,0 3,1 87,6 89,0
B 70 15 15 20:80 90,7 87,2 3,5 86,0 89,7
B 70 15 15 0:100 90,1 86,4 3,7 93,8 93,2
TabblLe 2 .
Výsledky laboratorních zkouSek s benziny typu 92
Parametry
Číslo příkladu provedení
1. 2.
3. 4.
Předpis maň. normy
ESz-92
Deestlační zkouška
10 %, do °C 59 62 55 ‘ 58 max. 65
50 %, do °C 10'9 102 99 110 max. 115
90 %, do °C 170 168 165 174 max. . 180
Konec varu,-°C 204 201 200 198 max. 205
2bytek, % 1,0 1,0 ',o 1,0 max. 1,5
Tenze par Reid Hg mm 260 150 260 350 max. 600
Indukční ' perioda minut >400 >4^00 >400 >4100 min. 360
Kyselost mg KOH/100 ml 1,4 1,5 1,3 1,6 max. 3,0
Oktanové číslo stanovené zkušební metodou 92,8 92,6 9.3,0 93,1...... ran. 92
Obsah Pb, g/kg 0 0 0,15 < 0,24 max. 0,8
Tabulka 3
Výsledky laboratorních zkoušek s benziny typu 98
Parametry číslo příkladu . provedení Předpis оеЗ. normy ESz-92
1. 2. 3. 4.
DesSilační zkouška 10 %, do °C 55 56 68 55 max. 60
50 %, do °C 102 105 106 105 max. 110
90 %, do °C 161 168 174 175 max. 180
Konec varu, °C 199 202 201 200 max. 205
Zbytek, % , 1,0 1,2 1,2 1,3 max. 1,5
Tenze per Reid Hg mm 140 250 300 360 max. 490
Indukční.perioda minut >400 >400 >400 >400 min. 360
Kyselost mg . KOH/100 ml 1,6 1,5 1,5 1,8 max. 3,0
Oktanové číslo .stanovení zkušební metodou 98.,6 98,3 96,5 99,0 min. 98
Obsah, Pb, g/kg 0 0,24 0,40 0,48 max. 0,9
Tabulka 4
Výsledky zkoušek oktanového čísla provedených v laboratoři e ne silnici
Pohonné' hmota Okt. číslo naměřené Oktanové číslo . naměřené na silnici Rozzíl oktanového čísla zkušební metodou a naměřeného ne silnici
RON v laboratoři
RON/1OO °C Z1RH00 °C
Podle příkladu 1. 92,8 90,0 -2,8 92,8 0
‘ 2. 92,6 92,8 +0,2 - -
3. 93,0 91 ,0 -2,0 92,7 0,3
4. 93,1 88,6 -4,5 92,5 0,6
Referenční vzorek ESz-92 92,5 80,0 -12,5 90,3 2,2
Evropský průměr Reegilfir (1) 92,5 82,5 -10,0 90,5 2,0
Podle příkladu 5. 98,6 100,6 +2,0 - - '
6. 98,3 95,0 -3,3 98,2 0,1
7. 98,5 96,5 -2,0 98,3 0,2
8. 99,0 95,3 -3,7 98,6 0,4
Referenční vzorek EZz-98 98,5 90,0 -8,5 96,4 2,1
Evropský průměr Prémium (1) 99,3 88,8 -10,5 98,5 0,8
(1) The Ass. Octel Co. ' Lid., Seriel No. OP. 73/1 -
Tabulka · 5
Celkové výsledky emisních zkoušek (evropský test)
e) CO, •g/cyklus
Značka vozu
CO, g/cyklus při
Referenční vzorek ESz-98
Příklad provedení 1. · · 7.
Snížení emise škoddivin pohonné hmoty podle vynálezu oppoti ref. vzorku ESz-98 %
125 PoldkL Fiat 105 75 - 28
Petugeot 504 265 217 - 18
Audi 60-L 252 188 - 25
Škoda S-100 169 - 133 22
' ч» *
b)
Značka vozu
CH v g/cyklus při
Referenční vzorek ESz-98
Příklad provedení
1. 7.
Snížení emise škooiivin pohonné hmoty podle vynálezu oppoti ref. vzorku ESz-98 %
125 Polski Fiat 7,3 6,5 - 1 1
Penugeoit 504 5,9 6,0 - 0
Audi 60-L 6,0 5,4 - 10
Škoda S-100 5,4 - 5,4 0

Claims (5)

1. Pohonná hmota pro zážehové molory, vyznaačjící · se tím, že obsahuje kromě uhlovodíkových složek celkem 6 až 30 %, s výhodou 8 až 25 %, smési· nejméně jednoho aliaatického alkoholu se 4 atomy uhlíku nebo jejich směsi e nejméně jednoho éteru typu R-0-Rg, kde R je metylový nebo etylový zbytek a R2 terc.butylový zbytek - ·· nebo jejich směsi, přičemž poměr alkoholů, se 4 · atomy uhlíku k éteru typu Rj-O-Rj činí 20:80 až 80:20, s výhodou 30:70 až 70:30. .
2. Pohonná hmota podle bodu 1, vyznačená tím, že jako uhlovodíkovou složku obselhiuje benzinové·frakce vyrobené přímými nebo·vedlejšími postupy obvyklé technologie zpracování ropy.
3. Pohonná hiota podle bodu 1 a 2, vyznačená tím, že obsahuje elkylát olova zvy&uící oktanové číslo v mnnžssví odpoovdajícím 0,5 g · Pb/kg.
4. Pohonná hmota podle bodů 1 až 3, vyznačená tím, že složkou aliaetikéého alkoholu se 4 atomy uhlíku je selkuiddání butylalkohol nebo isobutylalkohol nebo terciární butylalkohol nebo jejich směs.
5. Pohonná hmota podle bodů 1 až 4, vyznačená tím, že éterem typu R-O-Rg je meťyl-terciární h^u^t^^Léter nebo etyl-terciární butyléter nebo jejich směs.
CS641674A 1973-09-18 1974-09-18 The fuel for spark-ignition engines CS225123B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUMA002506 HU168072B (cs) 1973-09-18 1973-09-18

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS225123B2 true CS225123B2 (en) 1984-02-13

Family

ID=10998672

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS641674A CS225123B2 (en) 1973-09-18 1974-09-18 The fuel for spark-ignition engines

Country Status (11)

Country Link
JP (1) JPS5344166B2 (cs)
BE (1) BE820054A (cs)
CS (1) CS225123B2 (cs)
DD (1) DD114276A5 (cs)
DE (1) DE2444528B2 (cs)
FR (1) FR2243991B1 (cs)
GB (1) GB1461966A (cs)
HU (1) HU168072B (cs)
IT (1) IT1030614B (cs)
NL (1) NL7412363A (cs)
RO (2) RO72819A (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR7908370A (pt) * 1979-02-23 1980-09-09 Texaco Development Corp Combustivel e processo para estabilizar etanol hidratado na gasolina
EP0020012A1 (en) * 1979-05-14 1980-12-10 Aeci Ltd Fuel and method of running an engine
DE3116734C2 (de) * 1981-04-28 1985-07-25 Veba Oel AG, 4650 Gelsenkirchen Vergaserkraftstoff
WO2001046345A1 (fr) * 1999-12-21 2001-06-28 Shimura, Yoshiharu Carburant liquide peu polluant et procede de production correspondant
WO2002083821A1 (en) * 2001-04-17 2002-10-24 Gold Chance Int'l. Limited Low pollution liquid fuel and manufacturing method of the same

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2240040A (en) * 1941-04-29 Stabilization of ethers
US1907309A (en) * 1929-12-07 1933-05-02 Schaack Bros Chemical Works In Liquid fuel
FR791258A (fr) * 1935-06-13 1935-12-06 Standard Oil Dev Co Carburant pour moteurs
FR828581A (fr) * 1936-11-04 1938-05-20 Ig Farbenindustrie Ag Procédé pour préparer des composés de la série anthraquinonique
FR829581A (fr) * 1936-12-18 1938-06-30 Standard Oil Dev Co Combustible pour moteur
NL103620C (cs) * 1957-06-27
GB1185801A (en) * 1967-04-03 1970-03-25 Atlantic Richfield Co Gasoline Motor Fuel
US3482952A (en) * 1968-04-29 1969-12-09 Chevron Res Process for production of gasoline
BE786624A (fr) * 1971-07-31 1973-01-24 Snam Progetti Procede de reduction de la teneur en oxyde de carbone des gaz d'echappement des moteurs a combustion interne
BE791661A (fr) * 1971-11-22 1973-05-21 Sun Oil Co Pennsylvania Fabrication de composes d'essence contenant du methyl-2-methoxy-2-propane

Also Published As

Publication number Publication date
FR2243991A1 (cs) 1975-04-11
DD114276A5 (cs) 1975-07-20
DE2444528A1 (de) 1975-03-20
DE2444528B2 (de) 1977-12-22
IT1030614B (it) 1979-04-10
BE820054A (fr) 1975-01-16
GB1461966A (en) 1977-01-19
JPS5344166B2 (cs) 1978-11-27
JPS5076105A (cs) 1975-06-21
HU168072B (cs) 1976-02-28
RO72820A (ro) 1982-09-09
RO72819A (ro) 1982-05-10
FR2243991B1 (cs) 1977-11-04
NL7412363A (nl) 1975-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4390345A (en) Fuel compositions and additive mixtures for reducing hydrocarbon emissions
US4468233A (en) Motor fuel containing tert-butyl ethers
EP0235280B2 (en) Nonleaded fuel composition
US6206940B1 (en) Fuel formulations to extend the lean limit (law770)
GB9922553D0 (en) Fuel compositions
BG107007A (bg) Метод зо понижаване на парното налягане на етанолсъдържащи моторни горива за двигатели с вътрешно горене с искрово запалване
US4175927A (en) Fuel compositions for reducing hydrocarbon emissions
US20220073830A1 (en) Fuel oil composition
US20060052650A1 (en) Novel fuel with high octane index and reduced lead content
CS225123B2 (en) The fuel for spark-ignition engines
US5511517A (en) Reducing exhaust emissions from otto-cycle engines
PL192607B1 (pl) Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper
EP0656045A1 (en) Unleaded mmt fuel composition
RU2235117C1 (ru) Высокооктановая добавка к автомобильным бензинам
Hamid et al. Effect of MTBE blending on the properties of gasoline
RU2074232C1 (ru) Способ получения маловязкого судового топлива
US2622971A (en) Amino phenols as rich mixture additives
Алиева et al. Effect of oxygen-containing additives on the fuel properties
US2776262A (en) Knock-suppressing composition
RU2110561C1 (ru) Топливная композиция для двигателей внутреннего сгорания с искровым зажиганием
US2399413A (en) Aviation gasoline
RU2061736C1 (ru) Углеводородная топливная композиция для двигателей внутреннего сгорания с искровым воспламенением
WO2024136691A1 (ru) Альтернативное топливо для бензиновых двигателей
CA3113825A1 (en) Aviation gasoline compositions
CN115109623A (zh) 一种车用汽油复合添加剂、制备方法及其使用方法