CS221527B2 - Method of preparation of n-/1-methyl-2-pyrrolidinylmethyl/2,3-dimethoxy-5-methylsulphamoylbenzamide - Google Patents

Method of preparation of n-/1-methyl-2-pyrrolidinylmethyl/2,3-dimethoxy-5-methylsulphamoylbenzamide Download PDF

Info

Publication number
CS221527B2
CS221527B2 CS796663A CS666379A CS221527B2 CS 221527 B2 CS221527 B2 CS 221527B2 CS 796663 A CS796663 A CS 796663A CS 666379 A CS666379 A CS 666379A CS 221527 B2 CS221527 B2 CS 221527B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
methyl
dimethoxy
solution
acid
pyrrolidinylmethyl
Prior art date
Application number
CS796663A
Other languages
English (en)
Inventor
Michel Thominet
Jacques Perrot
Original Assignee
Ile De France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ile De France filed Critical Ile De France
Publication of CS221527B2 publication Critical patent/CS221527B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D207/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D207/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D207/04Heterocyclic compounds containing five-membered rings not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D207/08Heterocyclic compounds containing five-membered rings not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hydrocarbon radicals, substituted by hetero atoms, attached to ring carbon atoms
    • C07D207/09Radicals substituted by nitrogen atoms, not forming part of a nitro radical
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P13/00Drugs for disorders of the urinary system
    • A61P13/02Drugs for disorders of the urinary system of urine or of the urinary tract, e.g. urine acidifiers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P15/00Drugs for genital or sexual disorders; Contraceptives

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Endocrinology (AREA)
  • Reproductive Health (AREA)
  • Urology & Nephrology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Pyrrole Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výrioby nového veratramidu, N- (l-methyl-2-pyrr|oMdinylinethyl-2,3-dímethoxy-5-methylsulfamoylbenzamidu, jeho farmaceuticky vhodných edičních solí s kyselinami, kvartémích amoniových solí a jeho levotočivých a pravotočivých isomerů.
Sloučenina podle vynálezu vzorce I
může být připravena reakcí sloučeniny obecného vzorce II
COX
госн3 ^осн3
(ti)
ve kterém
X znamená atom halogenu, hydhoxyskupinu nebo skupinu schopnou tvořit reaktivní kyselý derivát s l-methyl-2-aminomethylpyrrolidínem nebo jeho reaktivními deriváty.
Ve výchozí sloučenině je skupina schopná tvořit reaktivní kyselý derivát vybrána ze skupin schopných tvořit nižší alkylestery, jako jsou methyl-, ethyl-, propyl-, isobutyl-, butyl-, pentyl- a isopentylestery, reaktivní kyselé estery, jako jsou methoxymethylestery, kyanomethylestery, substituované nebo nesubstituované aromatické estery a N-hydroxyimidestery, kyselé azidy, kyselé hydrazidy, symetrické anhydridy, směsné anhydridy, jako jsou anhydridy vzniklé z esterů karboxylových kyselin a z esterů kyselin halogenmravenčích, azolídy, jakio jsou triazolidy, tetrazolidy a zejména imidazolidy, substituované tó-trihalogenacetofenony, substituované «-oxobenzenacetonitrily, na jádře substituované benzamidy nebo jiné ekvivalenty nebo sloučenina vzorce III
(lili (vzniklá z 2,3-dimethoxy-5-methylsulfamoylbenzioiové kyseliny a isioxazoliové soli). Vynález však není omezen výše uvedenými reaktivními deriváty.
Způsobem podle vynálezu může reagovat amin ve formě svých reaktivních derivátů. Například lze uvést reakční produkty aminu s chloridy fosforu, oxichloridem fosforu, dialkyl- nebo diarylortofenylen, chlorfosforitany, alkyl- nebo aryldichlorfosforitany nebo l-methyl-2-aminopyrrolidlnisothiokyanátem nebo symetrickými nebo nesymetrickými N-l-methyl-2-pyrrolidinylmethylisulfamidy, nebo N.NUbis- (l-methyil-2-pyrrolldinylmethyljmočovinou, nebo N-(1-methyl-2-pyrroHidinylmethyl) enaminem nebo nějakým dalším ekvivalentem.
Výše uvedené reaktivní deriváty mohou reagovat s kyselou složkou in šitu nebo po předchozí izolaci. Vynález není však těmito výše uvedenými reaktivními deriváty omezen.
Je také možno provést reakci volné kyseliny a volného aminu za přítomnosti kondenzačního činidla, jako· je například chlorid křemičitý, kysličník fosforečný nebo karbodiimid, jako dicyklohexylkarbodiiniid, nebo alkoxyacetyleny, jako je methoxyacetylen nebo ethoxyacetylen.
Amidační reakce může být provedena v přítomností rozpouštědla nebo bez rozpouštědla, popřípadě na iontoměničích.
Používaná rozpouštědla, která jsou inertní vzhledem к amidační reakci, jsou například alkoholy, vícesytné alkoholy, benzen, toluen, dioxan, chloroform, dlethylenglykol, dimethylether. Rozpouštědlem může být také výchozí amin použitý v přebytku. Může být výhodnější zahřát reakční směs během amidační reakce, například na teplotu varu výše uvedených rozpouštědel.
Sloučenina získaná způsobem podle vynálezu může reagovat, je-lí to potřebné, s farmaceuticky přijatelnými organickými nebo minerálními kyselinami, jako jsou kyselina chlorovodíková, bnomlovodíková, sírová, fosforečná, šťavelová, octová, vinná, citrónová a methansulfonová za vzniku kyselých adičních solí.
Je-li to třeba, může také reagovat s alkylhaltogenidy nebo sírany za vzniku kvartérních amoniových solí. Může být také oxidována známými způsoby, například působením peroxidu vodíku a kysličníkem manganičitým za vzniku N-pxidu,
К ilustraci technických údajů uvedeného vynálezu jé dále uvedena řada příkladů, které tento vynález dokládají, aniž by jej jakkoli omezovaly.
Příklad 1
N- (l-meth.yl-2-pyrrolidinylmethyl) -2,3-dimethoxy-5-methylsulfamoylbenzamid
Stupeň I: 2,3-dimethoxy-5-chlorsulfonylbenzoová kyselina
Do baňky s kulatým dnem opatřené míchadlem, chladičem a teploměrem se umístí 1620 ml kyseliny chlorsulfonové a potom se po částech přidá 164 g kyseliny 2,3-dimethoxybenzoové, přičemž se teplota udržuje v rozmezí 10 až 15 °C.
Pio zvýšení teploty se reakční směs míchá 4 minuty při teplotě 22 až 28 °C a pak se udržuje při teplotě okolí.
Roztok se pak po kapkách vlije do zevně chlazené baňky s kulatým dnem obsahující 600 g drceného ledu tak, aby teplota byla v rozmezí 0 až 5°C. Vzniklá sraženina se Odfiltruje sáním, prlomyje vodou a vysuší vzduchem.
Získá se 207 g 2,3-dlmethoxy-5-chlorsulfonylbenzoové kyseliny (teplota tání 155 až 156 °C, výtěžek 92 %).
Stupeň II: 2,3-dimethoxy-5-methylsulfamoylbenzoová kyselina
200 g 33% vodného roztoku methylamin.u se umístí dio baňky s kulatým dnem opatřené míchadlem a teploměrem a potom se po částech přidá 98,5 g 2,3-dimethoxy-5-chlorsulfonylbenzoové kyseliny, přičemž se teplota udržuje v rozmezí 0 až 5 °C.
Po opětovném vystoupení teploty se směs vlije do 1,7 litru drceného ledu. Potom se roztok filtruje а к filtrátu se přidá 130 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové. Vzniklé krystaly se odfiltrují sáním, pnomyjí vodou a suší pří 50 °C.
Získá se 83 g 2,3-dimethOKy-5-methylsulfamoylbenzioové kyseliny (teplota tání 164 až 165°C, výtěžek 84 %).
Stupeň III: methyl-2,3-dimethoxy-5-methylsulfamoylbenzoát
Do baňky s kulatým dnem opatřené chla221527 dičem se umístí 310 ml methylalkoholu, . pak se za cM-azern pidá po cás:tech 15,5 g 93% kyseliny sinové a nakonec se přidá 76 g 2,3-dimet^h^oixy-^-^^^1thylsu]^j^c^n^o^ylH^í^n;ioové kyseliny.
Směs se vari pod zpětným chladičem 6 hodin, potom se roztok ochladí a vlije do 3 litrů vody obsahující 20 g uhličitanu sodného. Vzniklé krystaly se odfiltrují sáním, promyjí vodou a vysuší vzduchem.
s se 76 g methyl-2,3-dimethbxy-5-methylsuifamoylbenzoátu [teplota tání 76 °C, výtěžek 95 %).
Stupeň IV: N-l-methyl-2-pyrrolidinylmethyl-2,3-diniethoxy-5-niethylsulfam'oylbenzamid
Do baňky s kulatým dnem opatřené míchadlem a teploměrem se · umístí 95 g methyl-2,3-dimtth·oxy-5-mtthylsiuiaamíoylbenzoátu a 443 ml ethylenglykolu za současného zahřívání na 90 °C.
Potom se směs ochladí na 50 °C a přidá se 45 g l^-^met^t^yll2^-^a^mi^r^c^meth^ylp^y^]^rO[idinu. Tento roztok se míchá při 50 °C a udržuje se při této teplotě po· dobu několika hodin. K roztoku se potom přidá 1,8 ’ litru vody a okyseh se . 50 ml. koncentrované kyselmy chlorovodíkové. Kyselý roztok se zfiltruje a přidá se 75 nd 20% roztoku amoniak. Vzniklé krystaly se odfiltrují sáním, promyjí vodou a vysuší při 50 °C.
Po čištění převedením na hydro-chlorid a rekrystalizací volné báze z isopropylalkoholu se získá 66 g N-tl-metliy 1-2^140^nylmethyl )-2,3--^imethoxy-b-methyl^s^ul^tomOylbenzamidu (teplota tání 120 až 121 °C, výžek 54 %).
Příklad 2
Levotočivý N- (l-methyI-2-pyrroiidinylniethyl) -2,3-dimee.hoxy-5-meehylsulfamkoylbenzamid
170 g methy^2,3-dimethoxy-5-methylsull tomoylbenzoáto a 850 m1 ettytengtykolu se umístí do dvoulitrové baňky s kulatým dnem.
Směs· se zahřívá na 60' °C až do úplného rozpu^rn a pak se ochladí na 50 °C. Při Se 80 g levoto&vého l-methyl^-aminomethylpyrnolídinu a roztok se udržuje · při 50 °C až je vzorek zcela rozpustný ve zředěných kyselinách.
K reakční směsi se pak přidá 3,5 litru vody. Vzniklé krystaly se odfiltrují sáním, promyjí vodou a vysuší při 40 °C. 150 gramů takto získané báze se rozpustí v 500 ml absolutního alkoholu a pak se přidá 155 ml alkoholického roztoku kyselrny cMorovodl· kiové. Roztok se pak zahřeje a po přidání rostlinné čer.m fíltruje. po ochlazení se sraženina hutoocJhloridu odWtruje . sámm a vysuší při 50 °C.
Získá se 141 g hydrochloridu (teplota tání 156 až 158 °C). Těchto 141 g hydrochloridu se potom rozpustí ve 423 ml Vody. Získaný roztok se zfiltruje za přítomnosti rostlinné černi a přidáním· 35 ml 20% roztoku amoniaku se vysráží báze. Vzrnklá sraženina se odfiltruje Srním, príomyje vodou a vysuší při 50 °C.
Získá se 108,5 g levotočivého N-(l-methyl^-pyrrolidinylmethyl j -2,3-dimethoxyl5-methylsuliamoylbenzamidu (teptota tání 111 až 112 výféžek 49,5 [ajD20 = = — 38° v _ 5% roztoku ^meth^ormamd du).
Příklad 3
Pravotočlvý N- (l-methyll2lpyгroidmylmel t-hyl) -2,3-dimethoxy-5-methyysulfamoylbenzamid
170 g methyl-2,3l(fimethoxyl5-methylsulfamloiylbenzoátu a 850 m1 etoylenglykoto se vloží do dvoulitrové baňky ·s kulatým dnem. Směs se zahřívá na 50 °C do rozpuštění a pak se přidá 82 g pravotočivéhoi l-metoyb l2-aminomethylpyrrolidinu. Roztiok se idržuje při 50 °C tak dlouho, až je vzorek zcela rozpustný ve zředěných kyselinách.
Po ochlazení se k reakční směsi přidá 3,4 litru vody a 80 ml koncentrované kyseliny chlorovodtové. po přidání rostHnne černi se roztok zflttruje a pak se přidá 70 miiilitrů 20% roztoku amoniaku. íSraženina vzniklá po přidání 300 g uhličitanu draselného se odfiltruje sáním, promyje vodou a vysuší. 180 g získané báze se čistí stejným způsobem jako v příkladě 2.
Získá se 133 g pravotočiho ^flme thyl-2-pym>lidinylmethyl) -2,3-dimethoxyl -5-methylsulfamoylbenzamidu (teplota tání 109 až 110 výtěžek 61 [w]D 20 = = 38°15‘ v 5% roztoku dimet^hormamu du).
příklad 4
N- (l-methyll2lpyrrolidinylmethyl )-2,3-^methoxy-5-те thy lsulfarnoylbenzamid-N-oxid
Do dvoulitrové baňky s kulatým dnem se vnese 2'61 g N-(l-шethyl-2lpyr:roιlidinylшel thyl) -^-dimeehoixy^-me^lsuh amoytoenzamidu a 875 ml absolutního ethanolu a přidá se 142 ml peroxidu · vodíku ve 110 podílech. Ten-to roztok se ' zalmvá při 45 °C několik hodin a pak se ochladí na 40 °C.
Potom se po částech přidají 2 g kysličníku manganičitého a směs ' se míchá jeden a půl hodiny. Po· přidání 20 g rostlinné če.rni se roztok zfHtruje a fhtrát se odpaří. Získaný produkt se rekrystalizuje z vody.
Získá se 97 g N-tl-methyl^-pyrrrolidinylтеШу!) -2,3-dimethoxy-5-meehy duh amoyl benzamid-N-oxidu (teplota tání 142 až 143 stupňů Celsia, výtěžek 35,5 %].
Látky připravené podle vynálezu jsou používány vie formě želatinových kapslí, tablet, past, pilulek, granulí a injekčních roztoků, které se připraví známými způsoby. Lze použít látky, které jsou inertní ke sloučeninám podle vynálezu, jako je laktóza, stearan hořečnatý, škrob, talek, celulóza, levilit, laurylsírany alkalických kovů, sacharóza a vehikula běžně používaná v léčivých přípravcích.
Při přípravě tablet se vybraná sloučenina smíchá se škrobem· a laktózou metodou postupného zřeďování. Směs se granuluje s methylcelulózou. Ke granulátu se přidá levilit, stearan horečnatý a talek a směs se tabletuje. Methylcelulózu lze také nahradit jinou vhodnou granulační látkou, jako je například ethylcelulóza, polyvinylpyrroličton, škrobová pasta, arabská guma a podobně. Také škrob může být nahrazen jinou látkou usnadňující rozpadavost, Jako je kukuřičný škrob, karboxymethylamylázy, algináty, mikrokrystallcká celulóza a jiné.
К přípravě injekčních roztoků je možné rozpustit sloučeninu podle vynálezu v těchto kyselinách:
chlorlovodíklové, levulové, glukonové nebo glukoheptonové.
Roztok připravený sterilním způsobem se isotonizuje chloridem alkalického kovu, jako je chlorid sodný a potom se přidají konzervační látky.
Tento roztok lze také připravit bez přidání konzervačních látek, jsou-И ampule plněny pod dusíkem a sterilizovány 30 minut při 100 °C.
Sloučeniny podle vynálezu mohou být podávány v dávkách od 100 do 300 mg denně, výhodná dění dávka je 150 mg. Příklady dále uvádějí farmaceutické přípravky
Toxicita
Sloučenina
Í. Ve
130 — 135
90 — 94,6
Farmakiotogická studie sloučenin podle vynálezu, která se skládá ze studie jejich účinků na cystomanometrické hodnoty u králíků a krys, se provede za těchto podmínek:
anestesie zvířat se provede pentobarbitalem a zavede se umělé dýchání. Levá vnější véna jugularis se katetrizuje, aby byla umožněna intravenosní injekce studovaného produktu. Zpřístupní se močový měchýř, oba močovody se spojí a zavedou se dva katetry, z nichž jeden slouží к měření intravesikálního tlaku a druhý prd plnění vesík!u;
získané známým způsobem ze sloučenin podle vynálezu.
Příklad 5
Želatlnové kapsle
N- (l-methyl-2-pyrr olidinylmethyl }-2,3-dimethoxy-5-methylsulfa-
moylbenzamlď suchý bramborový škrob laktóza methylcelulóza 1500 talek stearan hořečnatý na 1 kapsli o* 50 mg 30 mg 113 mg 1.6 mg 2.7 mg 2,7 mg 200 mg
Příklad 6
Injekční roztok
N- (l-miethyl-2-pyrrolidln.ylmethyl) -
-2,3-dimethoxy-5-methylsulfa-
moylbenzamid 100 mg
IN kyselina chlorovodíková 0,27 mg
chlorid sodný 8 mg
voda pro injekce 2 ml
na 2 ml roztoku
Sloučeniny podle vynálezu mají zajímavé farmakioiloiglcké vlastnosti a jsou zejména účinné při léčení onemocnění ddlních močových cest. Jejich nízká toxicita je slučitelná s použitím v humánní terapii bez nebezpečí vedlejších účinků.
Akutní toxicita sloučenin podle vynálezu byla stanovena na švýcarských myších parenterálně (intravenosně, intraperitoneálně, subkutánně) a orálně.
Měřením letálních dávek N-(l-methyl-2-pyrrblidmylmethyl) -2,3-dimethO'xy-5-methylsulfamoylbenzamidu (sloučenina 1) a jeho levotočivého izomeru [sloučenina 2) byly získány tyto výsledky:
LDso mg/kg
s. c. i. p. p. o.
936 — 960 315 — 32i3 992 — 1050
741 — 780 310 — 336 1080 — 1152 vesikl se naplní perfúzí 0,9% solným roztokem při konstantním průtoku 40 ml/min pro králíky a 5 ml/min pro krysy.
Měří se intravesíkální tlak před perfúzí a množství promývacího roztoku.
Sledují se tyto parametry:
— intravesíkální tlak před porfúzí Pí — intravesíkální tlak na začátku urínace P2 — ΔΡ = rozdíl P2 — Pi — objem promývacíhio solného roztoku — množství odstraněné urinací — množství zbylé v močovém měchýři.
Cystomaniometrická studie se provede za těchto podmínek:
— první perfúze se provede po stabilizaci preparátu pio 5 minutách — druhá perfúze se provede 15 minut po první perfúzi — třetí perze se provede 5 minut po druhé perfúzi.
Studie se provede dlouhodobým a jednorázovým podáním králíkům a jednorázovým podáním krysám.
Studie na toáHcfch se provede tímto zpiisobem:
— 10 králicfch samců o pmměrné hmotnosti · 2500 + 100 g se použije jako kontrolní skupina — pro studii dlouhodobého podání se použije skupina 10 kráhmch samců o průmerné hmotností 2500 + 100 g, kterým se podává každé ráno po dobu 8 dnů formou intramuskulární injekce N-íl-methyl^-pyrrolidinylmtthyl)-2,3-dimettoxy-5-mtrhylsulfamoylbenzamid v vce 10 mg/kg/d. Poslední injekce se podá 30 minut před pokusem — pro studii jednorázového podání se použijí dvě skupiny 10 králičích samců o průměrné taiotností 2500 + 100 g > kterým se podá intravenosně N-(l-methyl-2:-pyrroliďinylmelhy 1) -2,3-άύηβύιοχγ-5--ηΘ'Πιγ1δΐΠί .amoylbenzamid v dávce 5 a 50 mg/kg.
Studie jednorázového podání krysám se provede tímto způsobem:
— 10 krysích samců o průměrné hmotnosti 490 + 20 g se použije jako kiontrolrn skupina — 20 krysrn samcům o průměrné hmotnosti 480 + 20 g se intravenosně podá dávka 50 a 1°0 mg/kg N-(l-methyl-2-pyrrioliďinylmethyll-2,3-ďimethoxy-5-methylsulfal moylbenzamiďu.
Pro kontrolní skupinu a pro všechny ošetřené skupiny je první perfúze použita jako standard pro následující perfúze (každé zvíře je použito jako vlastní kontrolní vzorek).
V případě jednorázového podání N-(1-methyl-2-pyrr olidinylmethy 1) -2,3-dimethoxy-S-methylsutfamo^benzamtou jak к-МПm, tak krysám se tétha po^vá rnjekčně na konci první perfúze.
Následuje ^5]^lnut^ová prodleva před dalšími dvěma perfúzemí (toto se též dodržuje pro kontrolní skupiny, aby se zajistily stejné experimentální podmínky).
Zaznamenané výsledky:
—-u kráhků — intramuskulární podání N-n-methyl^-pyrroliton^methy^^^-dimethoxy-S-methy]^sú]^f^a^^oyl^t^enzamidu po dobu 8 dnů v vce 10 m.g/kg/d změnito parametry · vzhtodem ke kontrolní skupině tímto způsobem:
—redukuje o jednu třetinu Δρ vzhledem k první perfúzi, tato diference ve srovnání s kontrolní skupinou se snižovala při třetí perfúzi — významně snižuje asi o jednu polovinu perfúzní objem vzhledem ke kontrolní skupině.
O^^ť^l^h^lky ve stejném smyslu těchto parametrů a ve stejných propormch byly pozorovány během druhé a třetí perfúze po jednorázovém intravenosním podání N-(i-merhyl-2-pyrгιoliďinylmerhy)--2,3-dimetho^xy-5-mιethyls.ulfamoylbenzamiďu v dávkách 5 a 50 mg/kg. Tyto diference vzhledem ke kontrolním skupinám jsou velice významné a je možno z nich usoudit, že N-(l-methyl-2-pyrгoliďinylmtthy1) -2,3-dimethoxy-5-merhylsulfamιoylbenzamiď snižuje urinární práh anestetizovaných králíků.
U krys nebyly pozorovány stejné jevy jako u králíků. Nicméně je zde významné zvýšení urinačního objemu během druhé a třetí perirnze, zejména pn i. v. po^ní 50 mg/ /kg.
Tyto výsledky u zvířat ukazují změněné vesikální chování, které kolísá * s druhem a vedlo k hledání účinků na urinaci člověka.
Plynová cystomanornetrická studie u člověka ukazuje zvýšení vesikální tolerance v těchto dvou případech * vážných neurologických poruch močového měchýře.
341etý muž trpící sklerózou multiplexu, trpěl močovou inkonti^r^encí, pollakiurií .a častou potřebou močh. Intramuslíutórm injekce dvou *lOOmg dávek sloučeniny podle vynálezu prodloužila potřebu močení na objem 150 ml ve srovnání s 80 ml před léčbou.
581etá žena mající psychogenní urinární potíže s močovou i.nkontinencí a pollakiurií dostala dvě 100 mg dávky sloučeniny podle vynálezu intramuskulárním podáním. Potřebovala nyní močit až objem 400 ml ve srovnání s .200 ml před léčbou. Byla schopná z^l^ráj^^t močení 2 minuty ve srovnání s 15 sekundami před léčbou.
1. Klinické studie
Tyto studie se týkaly více než 200 pacientů a vedly k těmto dvěma indikacím:
— funkční onemocnění dolních močových cest mu^ zejména v případě prostatísmu — cystalgie s čirou močí u žen.
2. Pro ověření těchto· domněnek byly provedeny · dvě studie způsobem dvojité slepé studie:
a) u žen pro nepříromnюst referenčm Шку by!a aktivita látky podle vynálezu porovnána s placebem. · Nadřazenost N-( l-methyl-2-pyr221527 nolidinylmethyl) -2,3-dimethoxy-5-methylsulfamioylbenzamidů je skutečně významná p < 0,001.
b) u mužů
Studie byla provedena s jedinou možnou referenční látkou: lipidosterolovým komplexem extrahovaným z pygeum africanum.
Zde je opět nadřazenost látky podle vynálezu staticky významná p < 0,05.
Pro obě výše uvedené indikace byla oceněna pohodlnost orálního podání léčiva a jeho výborná snášenlivost.
U látky podle vynálezu byla také zjištěna pozoruhodná účinnost při intramuskulárním nebo intravenosním podání při léčení pánevních spasmů při sondáži v urologické nebo gynekologické chirurgii.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob přípravy N- (l-methyl-2-pyrrolidinylmethyl)-2)3-dimethoxy-5-methylsulfamio·ylbenzamidu vzorce I jeho oxidu, farmakologicky přijatelných kyselých adičních solí, kvartérních amoniových solí a jeho levotočivých a pravotočivých isomerů, vyznačující se tím, že se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce II
    СОЛ (II) kde
    X značí atom halogenu, hydroxyskupinu nebo skupinu schopnou tvořit reaktivní derivát kyseliny, s l-methyl-2-aminomethylpyrrolidinem nebo jeho reaktivním derivátem, a popřípadě se získaná sloučenina převede na svůj oxid, nebo adiční kyselou sůl, nebo· kvartérní amioniovou sůl, popřípadě se izoluje ve formě levotočivého nebo pravotočivého isomeru.
CS796663A 1978-10-11 1979-10-02 Method of preparation of n-/1-methyl-2-pyrrolidinylmethyl/2,3-dimethoxy-5-methylsulphamoylbenzamide CS221527B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7829005A FR2438650A1 (fr) 1978-10-11 1978-10-11 N-(1-methyl 2-pyrrolidinyl methyl) 2,3-dimethoxy 5-methylsulfamoyl benzamide et ses derives, leurs methodes de preparation et leur application dans le traitement des troubles du bas appareil urinaire

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221527B2 true CS221527B2 (en) 1983-04-29

Family

ID=9213607

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS796663A CS221527B2 (en) 1978-10-11 1979-10-02 Method of preparation of n-/1-methyl-2-pyrrolidinylmethyl/2,3-dimethoxy-5-methylsulphamoylbenzamide

Country Status (44)

Country Link
US (1) US4364867A (cs)
JP (1) JPS5553268A (cs)
AR (1) AR223186A1 (cs)
AT (1) AT376203B (cs)
AU (1) AU528827B2 (cs)
BE (1) BE879139A (cs)
BG (1) BG30926A3 (cs)
CA (1) CA1133913A (cs)
CH (1) CH641775A5 (cs)
CS (1) CS221527B2 (cs)
CY (1) CY1203A (cs)
DD (1) DD146459A5 (cs)
DE (1) DE2939914C2 (cs)
DK (1) DK146157C (cs)
EG (1) EG14181A (cs)
ES (1) ES484814A0 (cs)
FI (1) FI68220C (cs)
FR (1) FR2438650A1 (cs)
GB (1) GB2033900B (cs)
GR (1) GR65219B (cs)
HK (1) HK12384A (cs)
HU (1) HU178113B (cs)
IE (1) IE48957B1 (cs)
IL (1) IL58379A (cs)
IN (1) IN151482B (cs)
IT (1) IT1162680B (cs)
JO (1) JO1041B1 (cs)
LU (1) LU81745A1 (cs)
MA (1) MA18603A1 (cs)
MC (1) MC1288A1 (cs)
MX (1) MX6194E (cs)
NL (1) NL7907307A (cs)
NO (1) NO152971C (cs)
NZ (1) NZ191699A (cs)
OA (1) OA06351A (cs)
PH (1) PH15431A (cs)
PL (1) PL125527B1 (cs)
PT (1) PT70277A (cs)
RO (1) RO78157A (cs)
SE (1) SE434835B (cs)
SU (1) SU946401A3 (cs)
YU (1) YU43460B (cs)
ZA (1) ZA795375B (cs)
ZM (1) ZM8179A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2489327B1 (fr) * 1980-08-28 1984-05-18 Ile De France N (1 allyl 2 pyrrolidinyl methyl) 2 methoxy 4 amino 5 methylsulfa moyl benzamide, son procede de preparation et son application comme medicament
SE8101536L (sv) * 1981-03-11 1982-09-12 Astra Laekemedel Ab Bensamid-derivat
SE8205135D0 (sv) * 1982-09-09 1982-09-09 Astra Laekemedel Ab Benzamido-derivatives
US4751236A (en) * 1987-05-20 1988-06-14 Avihou Mishniot Method for treating genital herpes
EP1102593B1 (en) 1998-08-03 2007-11-14 Ronald E. Wheeler Prostate formula

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3342826A (en) * 1964-01-13 1967-09-19 Ile De France Heterocyclic aminoalkyl benzamides
FR5916M (cs) * 1966-01-21 1968-05-06
US3891671A (en) * 1968-08-01 1975-06-24 Ile De France N-(2-pyrrolidyl or piperidyl alkyl)-4-hydroxy benzamides
FR2313935A1 (fr) * 1975-06-10 1977-01-07 Ile De France Nouveaux benzamides substitues, leurs derives et leur procede de preparation
US3862139A (en) * 1972-06-23 1975-01-21 Delmar Chem Heterocyclic benzamide compounds
CH605793A5 (cs) * 1974-03-05 1978-10-13 Ile De France
US4158060A (en) * 1974-12-18 1979-06-12 Synthelabo 2-Methoxy-benzamide derivatives
FR2358892A1 (fr) * 1976-07-19 1978-02-17 Ile De France N(1'-allyl 2'-pyrrolidylmethyl)2,3-dimethoxy 5-sulfamoyl benzamide, ses derives

Also Published As

Publication number Publication date
OA06351A (fr) 1981-06-30
IE791903L (en) 1980-04-11
AR223186A1 (es) 1981-07-31
CY1203A (en) 1983-12-31
BG30926A3 (en) 1981-09-15
GB2033900A (en) 1980-05-29
NO793240L (no) 1980-04-14
HK12384A (en) 1984-02-24
ZM8179A1 (en) 1980-07-21
MA18603A1 (fr) 1980-07-01
IT1162680B (it) 1987-04-01
SE434835B (sv) 1984-08-20
IE48957B1 (en) 1985-06-26
FI793041A (fi) 1980-04-12
CH641775A5 (fr) 1984-03-15
FR2438650A1 (fr) 1980-05-09
CA1133913A (en) 1982-10-19
NZ191699A (en) 1981-11-19
JPS5553268A (en) 1980-04-18
PL218673A1 (cs) 1980-07-28
MC1288A1 (fr) 1980-07-22
IL58379A0 (en) 1980-01-31
YU232279A (en) 1983-02-28
HU178113B (en) 1982-03-28
AT376203B (de) 1984-10-25
US4364867A (en) 1982-12-21
NL7907307A (nl) 1980-04-15
PH15431A (en) 1983-01-18
ES8102093A1 (es) 1980-12-16
IN151482B (cs) 1983-04-30
DK422879A (da) 1980-04-12
NO152971C (no) 1985-12-27
SU946401A3 (ru) 1982-07-23
SE7908227L (sv) 1980-04-12
RO78157A (ro) 1982-02-01
LU81745A1 (fr) 1980-05-07
JO1041B1 (en) 1982-07-10
DE2939914C2 (de) 1986-05-22
ZA795375B (en) 1980-10-29
IL58379A (en) 1983-03-31
PL125527B1 (en) 1983-05-31
ATA639179A (de) 1984-03-15
YU43460B (en) 1989-08-31
MX6194E (es) 1984-12-13
PT70277A (fr) 1979-11-01
DK146157C (da) 1983-12-05
FR2438650B1 (cs) 1981-08-14
AU528827B2 (en) 1983-05-12
JPS641470B2 (cs) 1989-01-11
DE2939914A1 (de) 1980-04-30
IT7950444A0 (it) 1979-10-03
GB2033900B (en) 1982-09-15
EG14181A (en) 1984-09-30
FI68220B (fi) 1985-04-30
DD146459A5 (de) 1981-02-11
FI68220C (fi) 1985-08-12
GR65219B (en) 1980-07-30
BE879139A (fr) 1980-04-02
DK146157B (da) 1983-07-11
ES484814A0 (es) 1980-12-16
AU5151979A (en) 1980-04-17
NO152971B (no) 1985-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO155490B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk aktivt 4-)1&#34;-hydroksy-2&#34;-(n-imidazolyl)etyl)bibenzyl.
EP0248824B1 (en) Use of cis-n-(2 aminocycloaliphatic) benzene acetamide and benzamide for the manufacture of anticonvulsants
EP0497001B1 (en) Oxidized-type glutathione alkyl ester
PL187691B1 (pl) Nowa postać N-metylo-N-{(1S)-1-fenylo-2-[(3S)-3-hydroksypirolidyn-1-ylo]etylo}-2,2-difenyloacetamidu, jego zastosowanie i sposób wytwarzania
KR100352899B1 (ko) 새로운3-페닐설포닐-3,7-디아자바이사이클로[3,3,1]노난-화합물을함유하는약제
CS221527B2 (en) Method of preparation of n-/1-methyl-2-pyrrolidinylmethyl/2,3-dimethoxy-5-methylsulphamoylbenzamide
US4258033A (en) 2,6-Diaminonebularines
CS219885B2 (en) Method of making the n-lallyl-2-pyrolidylmethyl/-2,3-dimethoxy-5-sulphamoylbenzamide
DK154136B (da) Analogifremgangsmaade til fremstilling af 2-amino-3-benzoylphenylacetamider
EP0621037A1 (de) Pyrido-pyrimidindione, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Arzneimittel
US4263316A (en) N-(1-Methyl-2-pyrrolidinylmethyl)-2,3-dimethoxy-5-methylsulfamoyl benzamide and its derivatives, methods of preparing them and their application to the treatment of troubles of the lower part of the body
PT100216B (pt) N-{{4,5-di-hidroxi- e 4,5,8-tri-hidroxi-9,10-di-hidro-9,10-dioxo-2-antracentil} carbonil}-aminoacidos uteis na terapia de afeccoes osteoarticulares, processo para a sua preparacao e composicoes farmaceuticas que os contem
US4294854A (en) Pharmaceutical compositions
US4205071A (en) Pharmaceutical compositions having immunosuppressant activity and methods therefor
SK695188A3 (en) Enolether amide 1,1-dioxo-6-chloro-4-hydroxy-2-methyl-n-(2- -pyridyl)-2h-thieno (2,3-e)-1,2-thiazine-3-carboxylic acid, method of its production and pharmaceutical agent
US4539402A (en) Quinazolinone derivatives
US4100287A (en) Pyrimidine derivative
KR830001211B1 (ko) N-(1-메틸-2-피롤리디닐-메틸)-2,3-디메톡시-5-메틸설파모일 벤즈아미드의 제조방법
JPS6117832B2 (cs)
US4016285A (en) Acetic acid derivative having choleretic and anti-inflammatory activity
KR101172472B1 (ko) 4급 암모늄 화합물, 그 제조 방법, 뇌혈관 장애 치료제 및 심장 질환 치료제
EP0045473A1 (en) A pharmaceutical composition containing a benzofuran-carboxamide derivative as the active ingredient
US4378365A (en) Pharmaceutical compositions
US4490387A (en) Pharmaceutical compositions
DD247452A5 (de) Verfahren zur herstellung von n-phenyl-4-phenyl-1-piperazin-carboxamidin und verwandten verbindungen