CS221282B2 - Method of melting the metals and device for executing the said method - Google Patents

Method of melting the metals and device for executing the said method Download PDF

Info

Publication number
CS221282B2
CS221282B2 CS827680A CS827680A CS221282B2 CS 221282 B2 CS221282 B2 CS 221282B2 CS 827680 A CS827680 A CS 827680A CS 827680 A CS827680 A CS 827680A CS 221282 B2 CS221282 B2 CS 221282B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
melting
melting chamber
heat
flue gas
chamber
Prior art date
Application number
CS827680A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Zeug
Original Assignee
Josef Zeug
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Zeug filed Critical Josef Zeug
Publication of CS221282B2 publication Critical patent/CS221282B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B14/00Crucible or pot furnaces
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B14/00Crucible or pot furnaces
    • F27B14/08Details peculiar to crucible or pot furnaces
    • F27B14/14Arrangements of heating devices
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S266/00Metallurgical apparatus
    • Y10S266/90Metal melting furnaces, e.g. cupola type

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Crucibles And Fluidized-Bed Furnaces (AREA)
  • Furnace Details (AREA)

Description

Vynález se týká způsofbu tavení kovů, při kterém se dosahuje lepšího využití tepla spalin při tavení kovů v kelímcích nebo vanách; podstata tohoto zsobu spočívá v tom, že spaliny kapalných, plynných nebo i . pevných paliv se vedou z tavím pece (2) společně s -nespálenými podíly paliv do tavící komory (8), kde dochází k expanzi proudu -sjpalin a dodatečnému s^lovárn nespálených . částeček teplem, vyzařovaným ze stěn taviči komo-ry (8).
Podstata zaNzern podta vynálezu spočívá v tom, že tavící peci (2) je přiřazena tavW komora (8), do ‘které jsou spaliny převáděny z tavící pece (2) kanálem (7^ ostřeným uzavíratelným bočním otvorem a majícím plochu příčného průřezu . (FJ osmkrát až dvanáckráí menší, než je příčný průřez (F2) tavím komory (8K osazené tavímmi kelímky (I4, 15, l6) a popřípadě také -teplo· vyzařujímmi prvky (2°L po<^í^l^-ejímmi se spole.čně s vyzaiOvam ptochou (W) akumulační vrstvy stěn na zachycování a vracení tepla proudu spalin. Za tavící komorou (8) je umístěn komín (9) pro odvod před jehož vstapem je umeteno -regulační hradrtko- (11).
w z 3
Okr. 1
Vynález se týká způsobu tavení kovů, zejména lehkých, téžkých a vzácných kovů a jejich slitin, v -kelímcích nebo vanách, při kterém se spalují kapalná, plynná nebo pevná ' paliva a spalinami se zahřívá tavený kov; vynález se také týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Zlepšování tepelné účinnosti tavných procesů bylo· předmětem již velkého , množství nejrůznějších řešení. Tak například z patentního spisu Spolk. řep. Něm. ' ě. 444 535 je známa kelímková taviči pec pro slévárny neželezných kovů °patíiená částí, vyhřívanou zplodinami spalování v peci, ve které probíhá předtavení. Pece tohoto -druhu jsou nevýhodné pfedev&m z toho , ^vodu, že -částice nečistot, unášené v proudu spalin, se -dostóvaj do předtaveného kovu, což po přidání materiálu · vede k výraznému zvýšeni obsahu nemstot a plynů v tavernne. Jiná známá řešení se snažila -tento nedostatek odstranit například tím, že se použije nepřímo ohřívané -předehřívací komory, jako je tomu u - zařízení podle spisu Spolk. rep. Něm. DAS č. 12 10 132, které je opatřeno předehřívací komorou pře· předehřívání kovového odpadu, oddělenou plynotěsnou mezistěnou od tahu spalin.
I když se u tohoto řešení dosahuje odstranění původních nedostatků, plynoucích z puvodu nečistot na ^edelírivaný kov, zůstává ještě -nevyřešen problém dobré tepetoé účinnosti takové úpravy v -důsledku poměrně nízké tepelné vodivosti -dělicí stěny nebo mezistropu, zvláště když ohřívání kovového odpadu - -se uskutečňuje jen z jedné strany, zespodu, a přenos tepla zářením je nedostatečný.
Základním úkolem, který měl být vynálezem vyřešen, je nalezení vhodného způsobu tavern kovů a zaHzení k prov^ěm takového . způsobu, který by plně zamezoval vypařování, - - -přehřátí - a znečišťování vytvářené _ taveniny, přičemž v průběhu tavení by mělo - být po celém plášti kelímku zajištěno rovnoměrné rozdělení teploty při co nejmenší ' - spotřebě paliva - a tím tedy při co největší - tepelné účinnosti.
Tento - -- úkol - - je vyřešen způsobem tavení kovů, zejména lehkých, těžkých a vzácných kovů - á - také jejich slitin, v kelímcích nebo vanách, - - - podle vynálezu, při kterém dochází k ohřevu tavených kovů zplodinami hořem kalných -plynných nebo- pevných paliv, kde podstata způsobu spočívá v tom, že spaliny z tavící pece -a ^flpadě sousedního vyvíječe tepla se přivádějí společně -s jejich nespálenými podíly paliv do nejméně jedné další taviči komory, osazené tavnou -n^obou a tato- směs -se v tavící komoře nechá rozepnout a uvolnit a nespálené Částice paliv -se -dotatečně spalují a jejich tepelná kapacita se předává a akumuluje -do těles, umístěných uvnitř tavící komory.
Podstata zařízení k provádění tohoto způsobu podle -vynálezu spočívá v tom, že mezi tavící pecí a tavící komorou, ve -které jsou umístěny kelímky, je kanál pro- vedení -spalin, opatřený uzavíratelným bočním otvorem, přičemž -plocha příčného průřezu kanálu je 8- až 12krát menší než. příčný průřez tavící komory. Podle konkrétního výhodného provedení zařízení podle vynálezu je mezi tavící -komoru a komín umístěno h·řa·dítke pro současné ovládání objemu spalin a jejich teploty. Kromě spodního základního hradítka je v -komíně umístěno pomocné hradítko, - spojené prostřednictvím 'blokovacího obvodu s hořákem- pro ovládání v závislosti na pracovním režimu hořáku.
Podle jiného -výhodného provedení zařízení podle vynálezu je tavící komora ohranmena stěnami, sestávanými z vnější tepelně izolační vrstvy a z vnitřní tepelně akumulační -vrstvy, například magnezitové. Tavící komora může být ještě opatřena vloženými tepelně akumulačními tělesy. Podle •dalšího význaku vynálezu jsou v tavící komoře a/nebo v tavící pecí umístěny usměrňovači prvky pro usměrňování proudu spalin, které jsou popřípadě přemístitelné.
Uvnitř taviči komory umístěná tepelně akumulační a teplo vyzařující tělesa jsou podle posledního konkrétního provedení vynálezu přemístitelná.
Způsob tavení kovů podle -vynálezu je oproti dosud známým obdobným postupům výhodný zejména tm že tavený kev, nacházející se v kelímcích uvnitř tavící komory, nepřichází do styku se spalinami, přicházejícími z prostoru tavící pece a v poměrně -krátkém časovém intervalu se dosahuje úplného roztavení kovu. Tento pochod je podporován příznivým vytvořením •vnitrní -vrstvy obvodového zdivá tavící komory, která je tvořena vysoce tepelně akumulačním materiálem, například magnezitem, - který je vůiri vnějšímu okOU kolován dostatečně silnou a účinnou - vrstvou tepelné izelace, která .snižuje- tepelné ztráty na minimum.
Tavenina potom- může být buď přemístěna do· tavím ^cé,- n-eto .můž^e být takě - primo - odlévána - z - kelímků umístěných - v - tavící Provádlí-li - se taven! - v tavící peci v kelímcích, - zaplněných bárníky - a - ' houskami surového kovu . -se na počátku tavení zaplm -vzduchové pro^^ory mezi sténami kelímku a kovovými tělesy tekutým kovem, aby se zlepšil přenos tepla a -zkrátil -se -.celkový časový . intérval, - potaetaý pro taveni - Způsob podle vynálezu kromě toho poskytuje možnost- isoučasného tav-ern v jedné tavící ^more někohka vsázek -různých kovů - nebo slitin a odebírání několika různých dávek k dalšímu zpracováni
Zařízení podle vynálezu má oproti jiným dosud známým zarizemm ta záktadrn ^ednost, že může být přestavěno bez větších technických obtíží z kteréhokoliv známého typu tavícího zařízení bez velkých pořizovacích nákladů a -přitom -se dosahuje výborných ^vozních výsledků.
V oblasti připojené tavící komory je v důsledku uzavřeného spalování nižší zbytkový obsah kyslíku než v tavící peci. Kromě toho je také rychlost proudění spalin v tavící komoře nižší než v tavící peci. Obě tyto skutečnosti mají za následek, že trvanlivost kelímků v tavící peci může dosahovat několikanásobku trvanlivosti a životnosti kelímku v tavící pecí.
Zařízení к provádění způsobu podle vynálezu je v příkladu provedení zobrazeno na výkresu, kde představuje obr. 1 svislý řez zařízením, jehož některé části jsou zobrazeny v bočním pohledu, a obr. 2 vodorovný řez zařízením, vedený rovinou II— —II z obr. 1.
Tavící pec 2, vytápěná olejovým hořákem 1, je opatřena kelímkem 3 (obr. 1 a 2), který se plní kovem, například hliníkem, určeným к tavení. Tavící kelímek 3 je zakryt víkem nebo krytem 4. Horké plyny proudí od olejového hořáku 1 ve směru šipky 5 tangenciálně spalovacím prostorem 6 a obtékají kolem obvodu kelímku 3 a jsou potom odváděny kanálem 7 pro odvod spalin, který má plochu Ft příčného průřezu a potom tavící komorou 8 s plochou F2 příčného průřezu do komína 9.
A'by se proud spalin rozptýlil pokud možno rovnoměrně po celé velké ploše F2 příčného průřezu tavící komory 8 a dosáhlo se co nejrovnoměrnějšího rozdělení teploty, mohou být do tavící komory 8 umístěny usměrňovači prvky 10.
V oblasti vstupního prostoru komína 9 je uloženo hradítko 11 známého konstrukčního provedení a umístění, které má regulovat tah v komínu 9, a které je například na svém spodním konci opatřeno bezpečnostním otvorem 12, který zajišťuje odtah spalin při sníženém tahu. Hradítko 11 slouží také к tomu, aby tvořilo určitý hradící prvek pro spaliny, jejichž rychlost se sníží, aby se mohlo ještě zbývající množství tepla převést do okolních oblastí taviči komory 8. Hradítko 11 může být ovládáno bud ručně, nebo může být opatřeno některou ze známých pohonných a ovládacích jednotek.
Jestliže se olejový hořák 1 při dosažení licí teploty taveniny obvyklým ovládacím ústrojím vypíná, je s ohledem na dosažení co nejlepší tepelné účinnosti výhodné, jestliže se do komína 9 umístí ještě pomocné hradítko 13, které není opatřeno žádnou bezpečnostní drážkou nebo otvorem, a které má pouze zabraňovat odvádění akumulovaného tepla přirozeným tahem komína 9 do okolní atmosféry. Pomocné hradítko 13 a olejový hořák 1 jsou vzájemně spřaženy, aby olejový hořák 1 mohl být uveden v činnost pouze tehdy, je-li pomocné hradítko 13 otevřeno. Blokovací obvod je schematicky znázorněn čárkovanou čarou 13a na Obr. 1.
V zobrazeném příkladném provedení jsou v tavící komoře 8 umístěny tři kelímky 14, 15, 16, přičemž první dva z nich, první kelímek 14 a druhý kelímek 15 jsou ve směru podélné osy pece umístěny po obou stranách od této osy a třetí kelímek 16, který je nejblíže к hradítku 11, je uložen v podélné ose tavící pece 2.
Aby se dosáhlo akumulace tepla, potřebné pro zdárný průběh tavícího procesu a alby se zabránilo ohrožení obsluhy pece například unikajícími spalinami, musí být hradítko 11 tak nastaveno a ovládáno, aby v závislosti na druhu použité spalovací soustavy byla rychlost spalin, vystupujících z kanálu 7 pro jejich odvod, snížena v prostoru tavící komory 8 s plochou F2 příčného průřezu nejméně osmkrát až dvanáctkrát.
Tímto opatřením je kromě krátkého časového intervalu při uvádění pece do činnosti ze studeného stavu zajištěno dokonalé spalování veškerého množství přiváděného paliva, přičemž pro dosažení tohoto cíle se částice uhlovodíků, které se ještě jako nespálené podíly paliva přivádějí do tavící komory 8, spalují s pomocí akumulovaného tepla. Pro vyrovnání kolísání tlaků při spouštění za studená je v boční stěně kanálu 7 pro odvod spalin vytvořen průchozí otvor 18, jehož průřez je možno regulovat tou nejjednodušší formou, například posouváním krycího bloku 19.
Pro zvýšení vyzařování tepla do prostoru tavící komory 8, opatřené vyzařovací plochou W, je výhodné, umístí-li se do tohoto prostoru ještě další teplo vyzařující prvky 20 z materiálů, pohlcujících ve značném rozsahu teplo, například z magnezitu.
Provedené zkoušky ukázaly, že zařízením podle vynálezu je možno ve spojení s dosud obvyklým ovládáním jeho provozu v 'závislosti na tlaku a teplotě v celém pecním prostoru dosáhnout při stejné spotřebě paliva podstatného zvýšení tavícího výkonu, takže investiční náklady, vynaložené na postavení takového zařízení podle vynálezu se ve velmi krátkém čase vrátí.
Základní myšlenka vynálezu se může různě obměňovat, aniž by se řešení a konkrétní provedení dostala mimo rozsah předmětu vynálezu. Například je možné místo olejového hořáku použít jiného zdroje tepla, například hořáku na zemní plyn nebo topeniště na pevná paliva. V jiném případě, zejména u větších zařízení, mohou být použity místo tavících kelímků tavící vany. Tvar a rozměry tavící komory 8 mohou být také přizpůsobeny daným podmínkám a místo pravoúhelníkového tvaru půdorysu může mít tavící komora 8 jiný půdorys, který se například může směrem ke komínu 9 zužovat. Kromě toho může být celý provoz v zařízení plně automatizován pomocí programovacího řízení známého druhu.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Způsob tavení kovů, zejména lehkých, těžkých a vzácných kovů a jejich slitin v kelímcích nebo· vanách, při kterém se kovy ohřívají spalinami ze spalování kapalných, plynných nebo pevných paliv, vyznačující se · tím, že spaliny se z taviči pece a popřípadě ze sousedního vyvíječe tepla vedou společně s nespálenými podíly paliv do nejméně jedné tavim komory, opatřené tavícími nádobami, ve které se směs spalin a nespálených podílů a Mstíc pahv necvá rozpínat a nespálené částice paliv se dodatečně spalují, přičemž jejich tepelná kapacita se předává do těles, umístěných v tavící komoře, nebo po jejím obvodu a v nich se akumuluje.
  2. 2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, vyznačující se tím, že je tvořeno taviči komorou (8) spojenou s taviči pecí (2) kanálem (7) s uzavíratelným bočním průchozím otvorem (18), jež je osazena tavícími kelímky [14, 15, 16), přičemž příčný průřez (F±) kanálu (7) pro odtah spalin je osmkrát až dvanáctkrát menší než příčný průřez (F2.) tavící komory (8) pro dosažení náhlého rozepnutí spalin náhlým zvětšením průřezu.
  3. 3. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že za 'tavící komorou (8) je umístěn komín (9) a mezi něj a tavící komoru (8) je vřazeno hradítko (11) pro ovládání objemu odváděných spalin a jejmh teploty.
  4. 4. Zařízení podle bodů 2 a 3, vyznačující se tím, že za hradítkem (11) je v komíně (9) umístěno pomocné hradítko· (13), ovládané blokovacím ústrojím a obvodem, spojeným s hořcem (1).
  5. 5. Zařízení podle bodů 2 až 4, vyznačující se tím, že taviči komora (8) je ohraničena stěnami, sestávajícími z vnější tepelně izolační vrstvy a z vnitřní tepelně akumulační vrstvy, například magnezitov^ s vyzařovací plochou (W) pro zpětné vyzařování tepla.
  6. 6. Zařízern podle bodů 2 až 5, vyznaMjmí se tím, že · v tavící komoře (8) jsou uloženy přídavné akumulační a . teplo zpět vyzařující prvky (20), například ' 'z magnezitu.
  7. 7. Zařízení podle bodů 2 až 6, vyznačující se tím, že v tavící komoře (8) a/nebo v tavící peci (2) jsou umístěny usměrňovači prvky (10) pro usměrňování proudu spalin.
  8. 8. Zařízení podle bodu 7, vyznačující se tím, že usměrňovači prvky (10) jsou přemístitelné.
  9. 9. Zařízení podle bodů 2 až 8, vyznačující se že ahmu^ní a tepta vyzařuji prvky (20) jsou přemístitelné.
CS827680A 1980-02-09 1980-11-28 Method of melting the metals and device for executing the said method CS221282B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3004906A DE3004906C2 (de) 1980-02-09 1980-02-09 Schmelzofen für Metalle und Metallegierungen mit einer über einen Abgaskanal verbundenen wärmeisolierten Kammer und Verfahren zum Schmelzen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221282B2 true CS221282B2 (en) 1983-04-29

Family

ID=6094233

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS827680A CS221282B2 (en) 1980-02-09 1980-11-28 Method of melting the metals and device for executing the said method

Country Status (16)

Country Link
US (2) US4378105A (cs)
JP (1) JPS5851192B2 (cs)
AT (1) AT384296B (cs)
BE (1) BE884983A (cs)
CH (1) CH653367A5 (cs)
CS (1) CS221282B2 (cs)
DD (1) DD155433A5 (cs)
DE (1) DE3004906C2 (cs)
FR (1) FR2475706A1 (cs)
GB (1) GB2070213B (cs)
HU (1) HU178902B (cs)
IT (1) IT1150071B (cs)
PL (1) PL124677B1 (cs)
RO (1) RO82076A (cs)
SU (1) SU1063296A3 (cs)
YU (1) YU40780B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6074205A (en) * 1997-10-17 2000-06-13 South African Bureau Of Standards Determination of volatile matter in samples
US5980818A (en) * 1998-07-08 1999-11-09 Valiant Machine & Tool Inc. Melt tank assembly
US7328799B2 (en) * 2003-07-24 2008-02-12 Rubbermaid Incorporated Task trays
US8246715B2 (en) 2010-05-26 2012-08-21 Thut Bruno H Adjustable vortexer apparatus
CN102914155A (zh) * 2012-11-15 2013-02-06 天津口岸检测分析开发服务有限公司 一种样品熔融炉
CN106766971B (zh) * 2017-03-14 2018-03-20 永兴县东宸有色金属再生利用有限公司 能处理含铅二次物料的富氧侧吹强化熔炼炉
CN111238038A (zh) * 2020-03-08 2020-06-05 瑞德(新乡)路业有限公司 一种灌缝机上的预热箱

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US515261A (en) * 1894-02-20 Liquid-fuel furnace
US1370139A (en) * 1921-03-01 John tjbban mcdowald
US1192946A (en) * 1915-08-28 1916-08-01 Juan N Silva Kiln.
US1454358A (en) * 1922-06-12 1923-05-08 Weeks Leroy System of kilns
GB220837A (en) * 1923-10-03 1924-08-28 Bellis Heat Treating Company An improved method of heat treating metals and furnace therefor
DE444535C (de) * 1926-02-05 1927-05-24 Martin Gramss Schmelztiegelofen mit Vorschmelzer
GB266923A (en) * 1926-04-06 1927-03-10 Alfred Smallwood Improvements in or relating to furnaces
US2656171A (en) * 1947-05-13 1953-10-20 George E Markley Furnace for heating crucibles and the like
US2681854A (en) * 1951-12-11 1954-06-22 Kautz Karl Method and apparatus for smelting hydrogen-reducible ores
DE935332C (de) * 1953-05-24 1955-11-17 Ver Deutsche Metallwerke Ag Vorrichtung zum Trocknen und Vorwaermen des Einsatzgutes fuer Schmelzoefen, vorzugsweise Drehtrommeloefen
FR1121161A (fr) * 1955-02-07 1956-07-24 Fond Montupet Montupet Perfectionnements apportés aux fours doubles, notamment pour la métallurgie
NL286791A (cs) * 1961-12-18 1900-01-01
DE1210132B (de) * 1962-08-24 1966-02-03 Westofen G M B H Tiegelschoepfofen zum Schmelzen von Nichteisenmetallen

Also Published As

Publication number Publication date
FR2475706B1 (cs) 1985-01-25
HU178902B (en) 1982-07-28
RO82076A (ro) 1983-08-03
JPS5851192B2 (ja) 1983-11-15
AT384296B (de) 1987-10-27
ATA503380A (de) 1987-03-15
IT1150071B (it) 1986-12-10
JPS56113982A (en) 1981-09-08
US4466827A (en) 1984-08-21
YU191680A (en) 1983-02-28
PL124677B1 (en) 1983-02-28
BE884983A (fr) 1981-03-02
DE3004906A1 (de) 1981-08-20
RO82076B (ro) 1983-07-30
IT8026891A0 (it) 1980-12-23
DE3004906C2 (de) 1982-04-08
DD155433A5 (de) 1982-06-09
GB2070213B (en) 1983-10-19
PL228662A1 (cs) 1981-09-04
FR2475706A1 (fr) 1981-08-14
CH653367A5 (de) 1985-12-31
US4378105A (en) 1983-03-29
YU40780B (en) 1986-06-30
GB2070213A (en) 1981-09-03
SU1063296A3 (ru) 1983-12-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100439547B1 (ko) 알루미늄괴(塊)의 용해 유지로
US4353532A (en) Aluminum melting furnace
CS221282B2 (en) Method of melting the metals and device for executing the said method
JPH0369975B2 (cs)
RU2639078C2 (ru) Способ плавления металлического материала в плавильной установке и плавильная установка
CN201241178Y (zh) 套装式双室再生铝熔炼炉
US3942260A (en) Method and apparatus for drying the refractory lining
US4455016A (en) Convertible melting furnace
JPS60247464A (ja) 冶金鍋内張の加熱装置
US5160477A (en) Temperature maintenance and metallurgical treatment furnace
JP2001141367A (ja) 銅溶解用シャフト炉
US3552949A (en) Metal melting process
JPS59150005A (ja) リアクタ−製鉄装置
US4457494A (en) Metal melting furnace
JPS6160261A (ja) 取鍋加熱装置
RU2119201C1 (ru) Устройство для плавления радиоактивного зольного остатка
JP3584982B2 (ja) 水冷炉壁
JP3650193B2 (ja) 金属原料の溶解方法
US4552342A (en) Method and apparatus for preheating and charging scrap in steelmaking
JP2798203B2 (ja) 容器等に内張りされる不定形耐火物施工体の乾燥方法及び装置
US6136264A (en) Melting apparatus and method for melting metal
RU2119844C1 (ru) Способ сушки и разогрева футеровки сталеразливочного ковша
US1509277A (en) Nonferrous melting furnace
RU2079788C1 (ru) Устройство для плавления радиоактивных отходов
JPS5913598Y2 (ja) 溶湯保持炉