CS218556B2 - Method of joining the aluminium components - Google Patents

Method of joining the aluminium components Download PDF

Info

Publication number
CS218556B2
CS218556B2 CS762378A CS237876A CS218556B2 CS 218556 B2 CS218556 B2 CS 218556B2 CS 762378 A CS762378 A CS 762378A CS 237876 A CS237876 A CS 237876A CS 218556 B2 CS218556 B2 CS 218556B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
flux
alloy
brazing
aluminum
slurry
Prior art date
Application number
CS762378A
Other languages
English (en)
Inventor
Wiliam E Cooke
Original Assignee
Alcan Res & Dev
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alcan Res & Dev filed Critical Alcan Res & Dev
Publication of CS218556B2 publication Critical patent/CS218556B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K35/00Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting
    • B23K35/22Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting characterised by the composition or nature of the material
    • B23K35/36Selection of non-metallic compositions, e.g. coatings, fluxes; Selection of soldering or welding materials, conjoint with selection of non-metallic compositions, both selections being of interest
    • B23K35/3601Selection of non-metallic compositions, e.g. coatings, fluxes; Selection of soldering or welding materials, conjoint with selection of non-metallic compositions, both selections being of interest with inorganic compounds as principal constituents
    • B23K35/3603Halide salts
    • B23K35/3605Fluorides
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K35/00Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting
    • B23K35/02Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting characterised by mechanical features, e.g. shape
    • B23K35/0222Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting characterised by mechanical features, e.g. shape for use in soldering, brazing
    • B23K35/0244Powders, particles or spheres; Preforms made therefrom
    • B23K35/025Pastes, creams, slurries

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electric Connection Of Electric Components To Printed Circuits (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Chemical Treatment Of Metals (AREA)
  • Molten Solder (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu spojování hliníkových součástí, popřípadě součástí z hliníkových slitin.
Je již známo, že hliníkové součásti je možné spojovat tak, že se mezi hliníkovými povrchy, které mají být spojeny, nebo na povrchu hliníkové součásti, která má být připojena, roztaví hliníková slitina na tvrdé pájky v přítomnosti tavidla, které rozpouští nebo naruší vrstvu kysličníku hlinitého, . nacházející se na povrchu ploch, určených ke spojování.
K tomuto účelu se obvykle volí hliníková slitina na tvrdé pájky, jejíž teplota tání je alespoň o 30 až 40 °C nižší než teplota tání hliníku nebo hliníkové slitiny, ze které jsou zhotoveny součásti, které mají být spojeny. Jakožto příklad vhodné slitiny na tvrdé pájky je možné uvést eutektickou směs Al-Si, která taje při teplotě 577 °C, což je teplota alespoň o 30 °C nižší než bod tání hliníku a většiny obvykle používaných hliníkových slitin.
I když j'e v praxi zcela běžné, že alespoň jedna ze součástí je provedena ve formě pájecí fólie (plátovaná fólie hliníkové slitiny s hliníkovou slitinou na tvrdé pájky), je rovněž známé aplikovat slitinu na tvrdé pájky ve formě prášku, rozptýleného ve vhodném kapalném nebo pastovitém nosiči.
t
Rovněž je známé pájení na tvrdo hliníku bez tavidla, které se však . provádí za podtlaku a je tedy poměrně nákladné, a proto i nevyhovující. Dále jsou známé metody pájení na tvrdo- hliníku bez použití tavidla, které vyžadují provedení vlastního pájení sice za atmosférického tlaku avšak v inertní atmosféře; tyto metody jsou však rovněž velmi nákladné a náročné vzhledem k tomu, že dosažený výsledek, tedy kvalita produkovaného spoje je značně závislá na dodržení inertní atmosféry; jakkoliv malé stopy kyslíku a vodní páry z atmosféry se projeví velmi nepříznivě.
Vzhledem k výše uvedeným nevýhodám beztavidlových metod je tedy nejpoužívanější metodou k pájení na tvrdo hliníkových součástí metoda s použitím tavidla, které slouží, jak již bylo- výše uvedeno, k rozpouštění nebo narušení vrstvičky kysličníku hlinitého, vytvořeného na plochách hliníkových součástí, určených ke spojení.
Materiál, který má být použit jako tavidlo, musí být schopen rozpuSfit nebo narušit uvedený kysličník hlinitý při. použité teplotě pájení, přičemž musí. . tento- ' materiál zůstat za uvedených podmínek v . podstatě inertní vůči hliníku nebo použité . hliníkové slitině.
Je obvyklé, že se jako tavidel pro . pájení na tvrdo hliníkových součástí používá ' směsi chloridů kovů. Tato tavidla - jsou v podstatě ve vodě rozpustná a obvykle hygroskopická, přičemž jsou v přítomnosti vody vůči hliníku a vůči hliníkovým slitinám na tvrdé pájky korozívní. Z tohoto důvodu musí být tato tavidla po ukončení pájení na tvrdo z povrchu pájených součástí odstraněna smytím.
Rovněž již bylo navrženo použití směsi práškové slitiny na tvrdé pájky a chloridového tavidla ve vhodném kapalném nosiči. Jakožto uvedeného kapalného nosiče - lze· v daném případě použít organických kapalin, ve kterých chloridové tavidlo neatakuje rozptýlené částice slitiny na tvrdé pájky. Vzhledem k tomu, že použitá tavidla jsou hygroskopická, ukazuje se i tento způsob použití tavidel jako· nevyhovující, poněvadž je při vlastním pájení na , tvrdo hliníkových součástí potřeba používat neustále vysušovaných organických kapalin, sloužících jako nosiče.
Byla již popsána tavidla pro· pájení na tvrdo hliníku, seslá vající v podstatě 'z jednoho nebo více komplexních fluorohlinitanů draselných (buď KAIF4 samotný nebo ve směsi K3AIF6] a · v podstatě prostého· nezreagovaného fluoridu draselného. Tato tavidla jsou nehygroskopická a nezanechávají žádný ve vodě rozpustný zbytek. Taká tavidla jsou při teplotách nad asi 560 °C schopna rozpustit nebo narušit vrstvu kysličníku hlinitého, vytvořenou na povrchu hliníku, přičemž jsou za těchto uvedených podmínek v podstatě inertní vůči kovovému hliníku, takže v tomto případě není nutné - omývat pájenou sestavu za účelem odstranění zbytku tavidla, · ' které by jinak korodovalo pájenou sestavu.
Předmětem vynálezu je způsob pájení hliníku · na ' tvrdo, při kterém se směs práškové hliníkové slitiny na tvrdé pájky a práškového · tavidla na bázi fluorohlinitanu draselného· výše uvedeného typu nanese na plochy, které mají být spojeny, ve vodném nosiči, načež se součásti, určené ke - spojení, zahřejí v poloze, v jaké mají být - spojeny, tak se prášek - slitiny na tvrdé - pájky - roztaví a · vytvoří pájený spoj. Po uvedeném zahřátí se součásti ochladí ' za účelem ztuhnutí tohoto spoje.
Nyní bylo nově nalezeno, že uvedené - tavidlo, sestávající v · podstatě z . fluorohlinitanu draselného, který případně · obsahuje malé' množství nezreagovaného fluoridu hlinitého, avšak který je prost nezreagovaného fluoridu - draselného, může - být udržováno· ve vodné kaši s práškovými slitinami na tvrdé pájky - po delší ' časový úsek aniž by · při tom došlo k atakování části Slitiny - na tvrdé · pájky po delší časový úsek, aniž by zjištěno, že částice · hliníkové slitiny na - tvrdé pájky a částice tavidla mohou - být ve · formě uvedené kaše nanášeny na povrch hliníku a mohou být vysušeny k vytvoření filmu, který má rozumnou adhezi k povrchu hliníku.
Na rozdíl od toho, kaše obsahující pouze částice hliníkové slitiny na - tvrdé pájky, nevytváří film, který by vykazoval adekvátní adhezi. V některých případech je dokonce postačující přítomnost asi pouze 2 % tavidla, vztaženo na · pevný podíl kaše. Obvykle je výhodné používat tavidlo v množství 10 až 20 -%, vztaženo na množství -hmotnostní částic na tvrdé pájky. Množství - vody, ve které jsou dispergovány tavidlo a- práškový kov, se může měnit v závislosti na· - požadované konsistence disperze; obvykle bývá menší než množství prášku, kteýý· je - v ní dispergován.
I když uvedená kaše může být nanášena postřikem nebo - natíráním, je pro průmyslovou výrobu - pájených sestav nejvhodnější způsob, který - spočívá v namáčení součástí; určených ke spojení, do uvedené kaše·, a to před nebo po jejich sestavení do sestavy, v jaké mají - být spojeny. Tímto způsobem se dosáhne nanesení uvedené kaše na veškeré dostupné povrchy uvedených součástí. V důsledku povrchových jevů - dochází v případě, že se namáčejí již sestavené sestavy, k deponování kaše především mezi spojené povrchové plochy.
Velikost částí tavidla a kovového prášku by měla být menší než 200' - mesh (menší než 75 - J, a to z toho- důvodu, -aby byl zajištěn průchod těchto částic mezi přitištěnými povrchy sestavy,· určené ke spojení pájením na tvrdo.
Obměňování množství vody v kaši a regulováním dalších faktorů, zejména regulováním rychlosti vytahování součástí nebo sestav z kaše, obsahující tavidlo a slitinu pro tvrdé - pájky, je možné - dosáhnout - toho, že nanesená vrstvička - kaše má obsah - - pevného podílu rovný několika stovkám - gramů na plošný metr, přičemž je výhodné,- obsahuje-li tato vrstvička- pevný - podíl- v - rozmezí 30 až 180 gramů- na plošný metr. Takové povlaky mají po vysušení dostatečnou- - adhezi k povrchu hliníkových- - součástí. Je - sa* mozrejmě nezbytné předběžně - upravit - uvedený povrch odmaštěním, aby se - dosáhlo . dostatečné - smáčitelnosti tohoto - povrchu - uvedenou kaší.
Takto - deponované povlaky tavidla· a prášku slitiny na - tvrdé pájky mohou obsahovat dostatečné množství tavidla - k tomu, aby pájení hliníku na- tvrdo- mohlo být prováděno v normální oxidační - atmosféře pájecí pícky. Nicméně toto nezbytné množství tavidla je - příliš vysoké a - při vlastním - pájení potom odpadá značné množství - znečištěného tavidlového zbytku, což významně- zvyšuje nákladnost- pájecího procesu.
Vzhledem k tomu je dalším znakem vynálezu provedení pájecí operace v pájecí - pícce, ve které - je atmosféra bezvodého inertního plynu. Tato atmosféra - je zpravidla^ tvořena bezvodým. dusíkem, který je- - pros^ kyslíku, tj. - dusíkem, - který - je - vysušen na·' obsah vlhkosti menší než -250 ppm- vodní páry, a který obsahuje méně než 3000 ppm kyslíku. Kromě dusíku může být použito i dalších plynů, které jsou inertní vůči hliníku, jako například štěpeného amoniaku, a to za předpokladu, že jsou prosté kyslíku a že jejich obsah vlhkosti je udržován ve výše uvedených mezích.
Atmosféra v pícce je udržována na teplotě, která leží nad teplotou tání práškové hliníkové slitiny na tvrdé pájky a tavidla avšak pod teplotou tání hliníku nebo hliníkové slitiny, ze které jsou vyrobeny součásti, určené ke spojení pájení na tvrdo. Výše uvedený pájecí postup probíhá s uspokojivými výsledky pro všechny hliníkové slitiny, jejichž teplota tání je vyšší než teplota tání hliníkové slitiny na tvrdé pájky. Nicméně přítomnost tavidla vede к méně uspokojivým výsledkům v případě, že součásti, určené ke spojení (nebo alespoň jedna z nich) obsahují více než 1 % hořčíku.
Jak již bylo uvedeno, může být poměr tavidlo/slitina na tvrdé pájky ve výše uvedené kaši měněn ve velmi širokém rozsahu; nicméně je obvyklé použít obsahu tavidla ve vysušeném filmu rovný 3,29 až 15 g/m2. Takto se poměr práškové slitiny na tvrdé pájky a vody к tavidlu výhodně zvolí tak, aby došlo к nanášení povlaku s obsahem slitiny na tvrdé pájky a tavidla ve stanovených mezích.
Pokud jde o kvalitu vytvořeného spoje, neexistuje zde žádná horní hranice pro množství použitého tavidla. Nicméně v případě vysokých množství tavidel je vzhled vytvořeného spoje kažen nevzhledným zbytkem tavidla, pročež se množství použitého tavidla s výhodou omezuje na množství nepřevyšující hodnotu 50 gramů na plošný metr.
Výše uvedená kaše, obsahující slitinu na tvrdé pájky a tavidlo, může dále obsahovat činidla pro stabilizaci suspenze a inhibitory koroze, nicméně přítomnost uvedených látek se neukazuje nezbytnou při operaci, kde čas prodlení kaše v lázni má omezené trvání. Přítomnost malého množství povrchově aktivních činidel může podpořit pronikání výše uvedené kaše mezi povrchy sestavené sestavy, určené ke spojení.
Způsob podle vynálezu je mimořádně výhodný obzvláště při výrobě soustav tepelných výměníků, jako například olejových chladičů pro motorová vozidla.
Jak již bylo uvedeno, sestává tavidlo v podstatě ze směsi fluorohlinitanů draselných, v podstatě prosté nezreagovaného fluoridu draselného. Ve významu, v jakém je zde uveden, vztahuje se výraz „fluorohlinitan draselný“ na látky vytvořené stavením fluoridu hlinitého a fluoridu draselného, přičemž uvedené komplexy mají vzorce K3AIF6 a KAIF4. Zkouška stanovením difrakce rentgenových paprsků po průchodu ztuhlým zbytkem roztavené eutektické směsi fluoridu draselného a fluoridu hlinitého, která má složení asi 45,8 % fluoridu drasel ného a 54,2 % fluoridu hlinitého, prokazuje, že veškerý obsah fluoridů se nachází ve formě K3AIF6 a KAIF4, které jsou jen málo rozpustné ve vodě a které nejsou hygroskopické. Roztavená eutektická směs sestává z uvedených dvou fází a je prostá fluoridu draselného a fluridu hlinitého.
Teplota liquidus uvedené směsi fluorohlinitanů draselných se mění v závislosti na složení této směsi (toto složení je vyjádřeno jako vzájemný poměr fluoridu hlinitého a fluoridu draselného, přičemž tato teplota dosahuje minima (asi 560 °C) pro složení odpovídajícímu právě uvedené eutektické směsi, přičemž je výhodné použít tavidlo, jehož složení leží v blízkosti složení uvedené eutektické směsi.
Zatímco teplota tání tavidla, vynášená v diagramu, publikovaném v Journal Američan Ceramic Society, 49, str. 631—34, prosinec 1966, velmi rychle stoupá v případě, že množství fluoridu draselného stoupá nad množství, které je nezbytné pro dosažení eutektické směsi, stoupá uvedená teplota tání tavidla pouze mírně к hodnotě asi 574 stupňů Celsia, jestliže stoupá obsah fluoridu hlinitého nad složení odpovídající eutektické směsi к celkovému obsahu asi 60 % (50 mol. '% A1F6).
Pro pájení na tvrdo hliníkových součástí je obvykle výhodné, aby poměr fluoridu hlinitého ku fluoridu draselnému ve fluorohlinitanů draselném byl takový, že se tavidlo stává reaktivním při teplotě nepřevyšující 600 °C. Tavidlo je s výhodou intimní směsí K3AIF6 a KAIF4, odpovídající poměru AIF3/ /KF v rozmezí asi 60 : 40 až asi 50 : 50 (hmotových dílů], která je prosta nezreagovaného fluoridu draselného.
Při složení, odpovídajícímu obsahu fluoridu hlinitého pod asi 60 % sestává směs fluorohlinitanu draselného v suchém stavu z K3AIF6 a KAIF4. Při vyšších obsazích fluoridu hlinitého v rámci stanoveného rozmezí sestává uvedená směs z KAIF4 a z malého množství nezreagovaného fluoridu hlinitého (který je nerozpustný ve vodě), přičemž však tato směs je prosta nezreagovaného fluoridu draselného. V tavidle mohou být přítomny v malých množstvích i ostatní fluoridy (jako například fluorid lithný, fluorid sodný nebo fluorid vápenatý).
Vzhledem к tomu, že tavidlo na bázi fluorohlinitanu draselného neatakuje slitinu na tvrdé pájky, obsaženou v tavidle ve formě prášku, v přítomnosti vody, má lázeň práškového tavidla a práškové slitiny na tvrdé pájky dobrou životnost rovnou až několika dnům nebo i více, zatímco konvenční chloridové tavidlo vydrží v uvedené lázni pouze omezenou krátkou dobu právě vzhledem ke skutečnosti, že tavidlo tohoto typu atakuje v přítomnosti vody částice slitiny na tvrdé pájky. Bylo rovněž zjištěno, že uvedená kaše tavidla a slitiny na tvrdé pájky podle vynálezu může být regenerována 10% hmotnostním přídavkem tavidla a slitiny na tvrdé pájky v požadovaném poměru.
К vodné kaši tavidla a slitiny na tvrdé pájky podle vynálezu mohou býti přidány rozličné přísady, aniž by při tom byl překročen vlastní rámec vynálezu. Tak může být například použito konvenčních povrchově aktivních látek, zahušťovadel a/nebo dispergačních činidel. V praxi se však dosáhne uspokojivých výsledků i bez těchto přísad.
Příklad 1
Sto hmotových dílů práškovité slitiny, sestávající z hliníku a 12 % Si, o velikosti částic —200 mesh a 25 hmotových dílů práškovitého flurohlinitanu (směs KAIF4 a K3AIF6) o velikosti částic —200 mesh se smísí se 75 díly deionizovaná vody a uvedené prášky se udržují v rezultující kaši v suspenzi pomocí mechanického míchadla. Malý vzorek vyčištěného hliníku se potom ponoří (vzor.ek hliníku má velikost 2,5 X X 2,5 cm) do uvedené mechanicky míchané kaše a z této kaše se opět vytáhne takovou rychlostí, že se na povrchu vzorku hliníku utvoří jednotný depozit práškového tavidla a slitiny na tvrdé pájky.
Po vysušení se povlak tavidla a slitiny na tvrdé pájky odstraní ze všech ploch s výjimkou jediné. Tento postup se provede s několika vzorky výše uvedené velikosti. Tímto způsobem se dosáhne pouhým měněním konzistence kaše zředění této kaše vodou povlaků s plošnou hmotou 30 až 180 gramů na plošný metr. Všechny uvedené vzorky se s uspokojivým výsledkem připájí к nepovlečenému vzorku v pájecí pícce, ve které se udržuje atmosféra bezvodého dusíku.
Příklad 2 z 4 gramů fluorohlinitanu draselného (práškové tavidlo), 160 gramů práškové slitiny na tvrdé pájky Al-Si a 108 ml deionizované vody. Tato kaše se potom aplikuje na povrch hliníkových vzorků tak, aby se dosáhlo po vysušení plošné hmoty 135 gramů na plošný metr. S takto povlečenými vzorky se dosáhne účinného spojení pájením, ačkoliv poměr kov/tavidlo činil v tomto případě 40 : 1.
Příklad 3
Kaše sestávající z 10 dílů práškové slitiny na tvrdé pájky Al-10 % Si a z jednoho· dílů tavidla (eutektická směs KAIF4 a K3AIF6) se smíchá s dostatečným množstvím vody к tomu, aby se po nonoření desek z hliníkové slitiny AA3Ó03, určených pro výrobu olejových chladičů, v míchané kaši dosáhlo po vysušení povlaku s plošnou hmotou 45 až 135 gramů.
Desky vytažené z kaše se ještě zavlhka rozvěsí. Koncové desky se použijí nepovlečené uvedenou pastou; slitina na tvrdé pájky, obsažená v kaši, vytvoří na vnějšku teplovýměnných desek vrstvu kovu pro připájení koncových desek. Po sestavení se jednotka zahřívá na teplotu 200 °C po dobu 5 minut, čímž se vysuší. Potom se umístí do pájecí pícky, kde se udržuje atmosféra bezvodého dusíku. Jednotka se potom zahřeje na teplotu 590 °C po dobu 12 minut a potom se před vytažením z pícky nechá vychladnout na teplotu 550 °C. Po ochlazení na pokojovou teplotu byla jednotka zkoušena tlakem 1,4 atp stlačeného vzduchu. U jednotek s použitou plošnou hmotou povlaku asi 70 gramů na plošný metr nebo více, nebyly po zkoušce tlakem zjištěny žádné trhliny.
Stejně jako v příkladu 1 se připraví kaše

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Způsob spojování hliníkových součástí pomocí hliníkové slitiny na tvrdé pájky, mající teplotu tání nižší, než je teplota tání hliníkových součástí, při kterém se sestavené součásti zahřejí na teplotu, která je vyšší než teplota tání uvedené slitiny na tvrdé pájky a nižší než teplota tání uvedených součástí, v přítomnosti tavidla na bázi fluorohlinitanu draselného, které je v podstatě prosté nezreagovaného fluoridu draselného, vyznačený tím, že tavidlo a slitina na tvrdé pájky se aplikují na povrch alespoň jedné ze součástek ve formě vodné kaše prášku, tvořeného jemně rozdruženým tavidlem a jemně rozdruženou slitinou na tvrdé pájky, načež se film této kaše, vytvořený na uvedeném povrchu vysuší a součásti se případně po předcházejícím sestavení spájí zahrátím v bezvodé, kyslíku prosté, inertní plynné atmosféře, přičemž se aplikace kaše tavidlo/slitina na tvrdé pájky provádí tak, že se na plošný metr povrchu součástí nanese
    30 až 180 gramů pevného podílu kaše, přičemž poměr tavidlo/slitina na tvrdé pájky je volen tak, že se dosáhne nanesení alespoň 3,29 gramů tavidla na plošný metr povrchu součástí.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že poměr práškové slitiny na tvrdé pájky к tavidlu v uvedené kaši je roven 4 až 40 :1.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačený tím, že se směs slitiny na tvrdé pájky a tavidla nanáší na uvedenou součástku ponořením této součástky do lázně, tvořené uvedenou kaší.
  4. 4. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že se již sestavené součásti ponoří do lázně, tvořené uvedenou kaší, к deponování směsi slitiny tvrdé pájky/tavidlo mezi přilehlé plochy vytvořené sestavy.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačený tím, že se jako inertního plynu použije dusíku.
CS762378A 1975-04-09 1975-04-09 Method of joining the aluminium components CS218556B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/566,299 US3971501A (en) 1975-04-09 1975-04-09 Method of brazing aluminum

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218556B2 true CS218556B2 (en) 1983-02-25

Family

ID=24262318

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS762378A CS218556B2 (en) 1975-04-09 1975-04-09 Method of joining the aluminium components

Country Status (18)

Country Link
US (1) US3971501A (cs)
JP (1) JPS51123749A (cs)
AU (1) AU503483B2 (cs)
BE (1) BE840577A (cs)
BR (1) BR7602181A (cs)
CA (1) CA1055318A (cs)
CH (1) CH596929A5 (cs)
CS (1) CS218556B2 (cs)
DD (1) DD124585A5 (cs)
DE (1) DE2614872B2 (cs)
ES (1) ES446779A1 (cs)
FR (1) FR2306775A1 (cs)
GB (1) GB1542323A (cs)
IT (1) IT1058905B (cs)
NL (1) NL169698C (cs)
SE (1) SE412334B (cs)
SU (1) SU946393A3 (cs)
ZA (1) ZA761905B (cs)

Families Citing this family (64)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5827451Y2 (ja) * 1977-09-05 1983-06-15 日新電機株式会社 ブツシング
US4358485A (en) * 1980-03-17 1982-11-09 Union Carbide Corporation Method for forming a porous aluminum layer
CH642910A5 (fr) * 1980-12-18 1984-05-15 Castolin Sa Procede d'assemblage d'un fond composite d'ustensile culinaire en acier inoxydable.
JPS58167097A (ja) * 1982-03-29 1983-10-03 Nikkei Giken:Kk ろう付用フラツクス
US4619716A (en) * 1983-10-13 1986-10-28 Kabushiki Kaisha Toyota Chuo Kenkyusho Method of brazing an aluminum material
JPS60172191A (ja) * 1984-02-16 1985-09-05 日本特殊陶業株式会社 セラミツクス発熱体の電極取付け方法
US4732311A (en) * 1984-05-31 1988-03-22 Nippondenso Co., Ltd. Process of producing lightweight and corrosion-resistant heat exchanger
US4593851A (en) * 1984-07-17 1986-06-10 United Stirling Ab Method of connecting elements by brazing
JPS61162295A (ja) * 1985-01-11 1986-07-22 Toyota Central Res & Dev Lab Inc ろう付け用フラツクス
JPS61184395A (ja) * 1985-02-12 1986-08-18 Sanden Corp アルミニウム製熱交換器の防食処理法
JPS61186164A (ja) * 1985-02-15 1986-08-19 Sanden Corp アルミニウム製熱交換器の製造方法
JPS63309395A (ja) * 1987-06-10 1988-12-16 Showa Alum Corp ろう付用フラックスの製造方法
US4906307A (en) * 1987-10-16 1990-03-06 Calsonic Corporation Flux used for brazing aluminum-based alloy
GB8814056D0 (en) * 1988-06-14 1988-07-20 Alcan Int Ltd Treating aluminium workpieces
US5156326A (en) * 1990-12-12 1992-10-20 Park Metallurgical Corporation Brazing flux and method of using the same
US5100048A (en) * 1991-01-25 1992-03-31 Alcan International Limited Method of brazing aluminum
JPH04333390A (ja) * 1991-05-07 1992-11-20 Nippon Genma:Kk アルミニウムろうペースト
WO1993008952A1 (en) * 1991-10-28 1993-05-13 Alcan International Limited Method for modifying the surface of an aluminum substrate
US5232788A (en) * 1992-02-12 1993-08-03 Alcan International Limited Aluminum brazing sheet
US5180098A (en) * 1992-03-23 1993-01-19 General Motors Corporation Air conditioner condenser assembly
US5251374A (en) * 1992-09-01 1993-10-12 Gary A. Halstead Method for forming heat exchangers
DE4315475A1 (de) * 1993-05-10 1994-11-17 Degussa Lotsuspension zum Aufbringen dünner Lotschichten auf Unterlagen
GB9312328D0 (en) * 1993-06-15 1993-07-28 Lexor Technology Limited A method of brazing
US5418072A (en) * 1993-09-20 1995-05-23 Alcan International Limited Totally consumable brazing encapsulate for use in joining aluminum surfaces
US5333776A (en) * 1993-09-30 1994-08-02 Air Products And Chemicals, Inc. Atmospheres for brazing aluminum and aluminum alloys
JP3674053B2 (ja) * 1993-12-24 2005-07-20 株式会社デンソー ロウ付け用フラックス、熱交換器、及び熱交換器の製造法
US5450666A (en) * 1994-02-28 1995-09-19 S.A. Day Mfg. Co., Inc. Flux composition for aluminum brazing
US5549927A (en) * 1994-03-01 1996-08-27 Modine Manufacturing Company Modified substrate surface and method
GB2299287A (en) * 1995-03-31 1996-10-02 T & N Technology Ltd Joining aluminium articles
DE19548244B4 (de) * 1995-12-22 2006-03-02 Behr Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung von hartgelöteten Aluminium-Wärmetauschern
JP3212927B2 (ja) * 1996-12-14 2001-09-25 三菱アルミニウム株式会社 アルミニウム合金粉末ろう材および該粉末ろう材を用いたろう付方法
US5925173A (en) * 1997-08-11 1999-07-20 Prestone Products Corporation Method of inhibiting corrosion of flux-treated metal surfaces
DE19749042C1 (de) * 1997-11-06 1999-02-25 Solvay Fluor & Derivate Abwasser vermeidendes Lötverfahren
DK1187699T3 (da) 1999-04-22 2003-09-22 Corus Aluminium Walzprod Gmbh Kompositplademateriale til hårdlodning
US7041385B2 (en) * 1999-04-22 2006-05-09 Corus Aluminium Walzprodukte Gmbh Composite sheet material for brazing
US6475301B1 (en) 1999-07-06 2002-11-05 Visteon Global Technologies, Inc. Conversion coatings on aluminum from KF solutions
DE10141883A1 (de) * 2001-08-28 2003-03-20 Behr Gmbh & Co Flussmittelzusammensetzungen zum Hartlöten von Teilen, insbesondere auf der Basis von Aluminium als Grundmaterial, sowie deren Verwendung
DE60125777T3 (de) 2001-10-26 2012-01-26 Furukawa-Sky Aluminum Corp. Flussmittelfreies Verfahren zum Hartlöten unter Schutzgas
EP1452260A1 (de) * 2003-02-26 2004-09-01 Behr GmbH & Co. Vorrichtung und Verfahren zum Aufbringen eines Flussmittels für das Hartlöten von Teilen
DE10314700A1 (de) * 2003-03-31 2004-10-14 Behr Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung oberflächenmodifizierter Werkstücke
US20040251008A1 (en) * 2003-05-30 2004-12-16 O'neill Patrick S. Method for making brazed heat exchanger and apparatus
US8002905B2 (en) * 2003-06-25 2011-08-23 Behr Gmbh & Co. Kg Fluxing agent for soldering metal components
DE102004049107A1 (de) * 2004-10-07 2006-04-13 Behr Gmbh & Co. Kg Beschichtungsverfahren
KR101021397B1 (ko) * 2006-02-17 2011-03-14 가부시키가이샤 고베 세이코쇼 이재 접합용 플럭스 코어드 와이어, 이재 접합 방법 및 그 접합 방법을 이용한 알루미늄재 또는 알루미늄 합금재와, 강재와의 접합 이음 구조체
WO2007131993A1 (en) * 2006-05-15 2007-11-22 Solvay Fluor Gmbh Flux for brazing of aluminium
JP2011513552A (ja) 2008-03-03 2011-04-28 ハネウェル・インターナショナル・インコーポレーテッド ろう付けされたアルミニウムを含む熱伝達システム、方法、熱伝達流体、及び添加剤パッケージ
WO2009127707A1 (en) * 2008-04-18 2009-10-22 Solvay Fluor Gmbh Anticorrosive process for fluoroaluminate brazed aluminium parts
ES2719299T3 (es) * 2008-11-25 2019-07-09 Solvay Fluor Gmbh Fundente anticorrosivo
JP2013514887A (ja) 2009-12-21 2013-05-02 ゾルファイ フルーオル ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング 脱水K2AlF5を含有する増加した動的粘度のフラックス調剤、その製造方法およびその使用方法
HUE042734T2 (hu) 2010-02-10 2019-07-29 Solvay Fluor Gmbh Oldhatatlan keményforrasz maradványt képezõ folyasztószer
DE202010017865U1 (de) 2010-02-10 2013-01-16 Solvay Fluor Gmbh Flussmittel zur Bildung eines nichtlöslichen Lötrückstandes
MX2012010428A (es) 2010-03-11 2012-12-17 Solvay Fluor Gmbh Fundente en particulas finas.
DE102010042294A1 (de) * 2010-10-12 2012-04-12 Behr Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Herstellen eines Verbundwerkstoffs und Verbundwerkstoff
CN102451940A (zh) * 2010-10-26 2012-05-16 广东增城市基业汽车空调有限公司 燃气热水器的铝合金热交换器连续钎焊的方法
US11504814B2 (en) 2011-04-25 2022-11-22 Holtec International Air cooled condenser and related methods
CN102744478B (zh) * 2012-07-30 2015-09-02 浙江创新汽车空调有限公司 一种复合热交换器的制造工艺
CN105026087A (zh) * 2012-12-03 2015-11-04 霍尔泰克国际股份有限公司 钎焊组合物及其用途
US9303321B2 (en) * 2013-03-21 2016-04-05 Caterpillar Inc. Cladding composition with flux particles
JP5989596B2 (ja) * 2013-04-25 2016-09-07 株式会社神戸製鋼所 フラックス組成物及びブレージングシート
US20170072515A1 (en) * 2014-03-11 2017-03-16 Solvay Sa Flux for brazing
US10730150B2 (en) 2017-08-07 2020-08-04 Honeywell International Inc. Flowable brazing compositions and methods of brazing metal articles together using the same
WO2019081690A1 (en) 2017-10-27 2019-05-02 Solvay Sa IMPROVED BRAZING METHOD AND FLOW-COVERED PARTS
WO2019234209A1 (en) 2018-06-08 2019-12-12 Solvay Sa Concentrate comprising brazing flux
CN113242778A (zh) 2018-12-20 2021-08-10 索尔维公司 钎焊焊剂、钎焊焊剂组合物及制造方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2171041A (en) * 1934-12-14 1939-08-29 Magnesium Dev Corp Flux for welding magnesium and magnesium alloys
US2686354A (en) * 1949-10-17 1954-08-17 Lundin Helen Marie Process for coating and uniting metal shapes with aluminum
US2893903A (en) * 1955-06-24 1959-07-07 Martin Co Method of brazing
US3001277A (en) * 1955-08-18 1961-09-26 Bridgeport Brass Co Process for pattern brazing metal surfaces together
US2909643A (en) * 1956-11-01 1959-10-20 Gibson Electric Company Solder joint containing metallic particles
GB871813A (en) * 1958-12-01 1961-07-05 Martin Co Brazing paste and method of brazing using brazing paste
US3432910A (en) * 1965-08-23 1969-03-18 Refrigeration Research Method of applying a non-ferrous corrosion resistant coating to refrigeration components
FR2194527A1 (en) * 1973-08-01 1974-03-01 Alcan Res & Dev Welding aluminium (alloy) pieces - using low melting point aluminiyum alloy as filler metal

Also Published As

Publication number Publication date
IT1058905B (it) 1982-05-10
US3971501A (en) 1976-07-27
JPS51123749A (en) 1976-10-28
SU946393A3 (ru) 1982-07-23
SE7604121L (sv) 1976-10-10
GB1542323A (en) 1979-03-14
ZA761905B (en) 1977-03-30
ES446779A1 (es) 1977-06-01
NL169698C (nl) 1982-08-16
DD124585A5 (cs) 1977-03-02
NL7603788A (nl) 1976-10-12
CH596929A5 (cs) 1978-03-31
FR2306775A1 (fr) 1976-11-05
AU1281676A (en) 1977-10-13
NL169698B (nl) 1982-03-16
DE2614872B2 (de) 1979-06-07
JPS5526949B2 (cs) 1980-07-17
SE412334B (sv) 1980-03-03
CA1055318A (en) 1979-05-29
FR2306775B1 (cs) 1980-12-12
AU503483B2 (en) 1979-09-06
DE2614872A1 (de) 1976-10-14
BR7602181A (pt) 1976-10-05
BE840577A (fr) 1976-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS218556B2 (en) Method of joining the aluminium components
US5100048A (en) Method of brazing aluminum
US6019856A (en) Solderless aluminum brazing
US4689092A (en) Brazing flux
US3988175A (en) Soldering flux and method
JPH0232072B2 (cs)
JPS6366638B2 (cs)
US5139704A (en) Fluxless solder
EP0225406A1 (en) Method of brazing aluminium or aluminium alloy parts
JPH0569631B2 (cs)
EP0399050A1 (en) GASEOUS PHASE BRAZING METHOD OF Al OR Al ALLOY
JPS5827037B2 (ja) ろう付け継目の形成法
CA2023928A1 (en) Process for soldering allowing low ionic contamination without cleaning operation
WO1993008952A1 (en) Method for modifying the surface of an aluminum substrate
JPS5919799B2 (ja) ろう付用フラツクス
US3321829A (en) Brazing flux and method of brazing with same
RU1774907C (ru) Припой дл лужени и пайки алюмини и его сплавов
KR100507031B1 (ko) 땜납을사용하지않는알루미늄용접방법및그에사용되는용제및용제조제품
JPS6037294A (ja) アルミニウム及びその合金のろう付方法
JPS61249700A (ja) アルミニウムろう付用フラツクス
JPS6037292A (ja) アルミニウム及びその合金のろう付方法
JPS6362319B2 (cs)
PL23049B1 (pl) Sposób lutowania, spawania lub powlekania metali oraz srodek do wykonywania tego sposobu.
JPH0751274B2 (ja) アルミニウム材のろう付方法
JPH03151190A (ja) ろう付用フラックス