CS216923B2 - Clamping device for rearranging the carriers of the brush bodies of the machines for making the brushes - Google Patents

Clamping device for rearranging the carriers of the brush bodies of the machines for making the brushes Download PDF

Info

Publication number
CS216923B2
CS216923B2 CS786969A CS696978A CS216923B2 CS 216923 B2 CS216923 B2 CS 216923B2 CS 786969 A CS786969 A CS 786969A CS 696978 A CS696978 A CS 696978A CS 216923 B2 CS216923 B2 CS 216923B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
brush
control
carriers
switching device
hydraulic
Prior art date
Application number
CS786969A
Other languages
English (en)
Inventor
Emil Schnekenburger
Rudolf Schnekenburger
Original Assignee
Schlerf Coronet Werke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE2747855A external-priority patent/DE2747855C3/de
Application filed by Schlerf Coronet Werke filed Critical Schlerf Coronet Werke
Publication of CS216923B2 publication Critical patent/CS216923B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D3/00Preparing, i.e. Manufacturing brush bodies
    • A46D3/08Parts of brush-making machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Motor Or Generator Current Collectors (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)

Description

Úložné součásti pro přemísťování nosičů těles kartáčů nebo přímo tyto nosiče jsou spojeny s lineárními zesilovači síly upevněnými na stacionárních dílech stroje. Hydraulické lineární zesilovače síly jsou opatřeny primárním pohybovým prvkem reagujícím na elektrické vstupní řídicí signály, přičemž pro vydávání řídicích signálů je upraven programovatelný řídicí logický obvod, který je v pracovním spojení s primárními pohybovými prvky.
Vynález se týká spínacího zařízení pro přestavování nosičů těles kartáčů u - strojů na výrobu kartáčů, zejména -u Strojů pro vrtání a/nebo ucpávání kartáčů, s- uložením pro- nosiče kartáčů, které umožňuje jejich přestavování a/nebo natáčení v libovolných předem daných směrech o předem zadané dílčí vzdálenosti.
Je známa celá řada spínacích zařízení pro přestavování nosičů těles kartáčů u strojů na výrobu kartáčů, která jsou popsána například v německých patentových spisech 1 186 027, 1 072 956 a v dalších.
Jelikož je průběh pohybu nosičů kartáčů při vrtání nebo ucpávání kartáčů, smetáků apod. poměrně velmi složitý a na druhé straně nemá pracovní pochod trvat příliš dlouho, bylo- doposud pro přestavování nosičů těles kartáčů užíváno složitých řídicích a pohybových 'složek. Obvykle jsou informace, speciálně předem kódované pro každý zvláštní druh tělesa kartáče a nacházející se na nosičích informací, podobných děrné pásce, snímány snímacími kolíky, popřípadě i elektricky, a slouží pak k provádění přestavování, přičemž jsou způsobem odpovídajícím stávajícímu sledu informací uváděny do- záběru rychle běžící mechanické převodové prvky, pastorky, západky nebo podobně, čímž se nosič tělesa kartáče opět posune - o - dílčí délku dráhy. Jelikož nosiče těles - kartáčů musí být posouvány - nebo natáčeny alespoň v rovině souřadnic X—Y, tedy ve dvou směrech, a kromě toho je podle okolností potřebné i výškové přestavení, lze si snadno- představit značné výlohy spojené s upotřebením složitých mechanických přenosových členů, které do sebe často zapadají v nejsložitějším průběhu. Tak je například u jednoho· známého provedení užito západkových mechanismů, -které jsou řízeny řídicím páskem, opatřeným řídicími otvory, který je snímán alespoň jedním snímačem, přejíždějícím přes řídicí pásek. Přenášení řídicích impulsů, vyvolávaných řídicími vačkami, -na západkové mechanismy je pak prováděno prostřednictvím bovdenů nebo bezprostředně na příslušné západky.
I u jiného -známého- spínacího· zařízení prokrokový pohyb pohyblivého- nosiče kartáče, je užito spínacích západek, které svým záběrem vyvolávají různé -otáčivé pohyby ozubeného kola po krocích v jednom nebo opačném - směru. Tyto -otáčivé pohyby působí pak prostřednictvím vhodných přenosových mechanismů na pohyb -nosiče kartáče. Detailně popsáno, ozubené kolo- disponuje na protilehlých -stranách dvěma spínacími západkami, které, řízeny tvarovkou, -zabírají střídavě do ozubeného kola, přičemž velikost kroku je určována polohou kamene, přestavitelného -kombinací pneumatických válců řízených programem, v -kulise konající vratný pohyb. Centrální hřídel působí pak prostřednictvím excentrů, kroužků, řetězových pohonů nebo podobně vzájemně odpovídající průběh pohybu jednotlivých -dílčích zařízení.
I když -se proito u tohoto známého- spínacího zařízení již užívá pneumatických válců řízených programem, tedy ústrojí, která konají pohyby působením cizí síly v průběhu řízeném programem, bude těmito pneumatickými válci jen zvětšena složitost celého -spínacího zařízení. Vlastního programového průběhu se i zde -opět dosahuje snímáním děrné pásky, kódované odpovídajícím způsobem, do -níž zasahují kolíky nebo - jehly.
Doposud- známá složitá konstrukce u strojů na výrobu kartáčů je doplňována ještě nutností používat u těchto strojů takzvaných vyrovnávacích zařízení. Jak je známo, musí těleso kartáče -vykonávat oproti normálně pevným vrtacím a pěchovacím ústrojím otáčivý pohyb, a to jak alespoň okolo jedné vodorovné, tak i okolo -svislé -osy, aby mohly být v tělesech kartáčů vrtány díry -a zasouvány - svazky štětin. Aby bylo možno vrtat díry na koncích tělesa kartáče, musí - být toto těleso posouváno relativně vzhledem k nástroji, - - - - aby mohly být tyto díry vrtány přesně -tak hluboké jako díry -ve -středu tělesa kartáče. Takový pohyb je vyvoláván uvedeným vyrovnávacím zařízením, které může být též označováno- jako zařízení pro výškové přestavování. Přitom je známo provádět -otáčení tělesa kartáče, jak již bylo uvedeno, prostřednictvím natáčecího tyčoví, jehož pohyby probíhají okolo svislé a vodorovné osy, a dosahovat vyrovnávacího pohybu křivkovými kotouči. Je však, jak může být zjištěno- z NSR spisu č. 1018 388, též možné -odvozovat tento vyrovnávací pohyb prostřednictvím zařízení pro výškové - přestavování - od pohybů natáčecího -tyčoví, to jest, vztahovat posuv prováděný zařízením pro výškové -přestavování na průběh pohybu, jehož - se - dosahuje v -rovině souřadnic X—Y tranSiačně nebo prostřednictvím klopných pohybů. To je přirozeně možné jen tehdy, je-li -znám a předem dán druh obráběného tělesa kartáče. Pokud by měla být obráběna tělesa kartáče jiných rozměrů ajiného tvaru, například smetáky -a podobně, je zapotřebí provádět složité nastavovací práce.
Konečně je podle jiného provedení známo zařízení pro vyrovnávání váhy, pracující s tlakovým médiem, pro vrtací a/nebo- ucpávací stroje obrábějící tělesa kartáčů. - Nosiče těles -kartáčů jsou -zde uspořádány svisle pod -sebou na nosiči posuvném ve vodorovném směru, přičemž jsou upravena spojovací -tyčoví, která jsou svedena dohromady a -působí na jeden konec středově uložené páky. Na druhém konci této páky nastává obvyklý otočný pohyb prostřednictvím řídicích křivek, to jest natáčení těles kartáčů, zde v podstatě ve svislé rovině. - Na páku, pohyblivou okolo její středově uložené osy, působí pak zařízení pro vyrovnávání váhy, pracující -s tlakovým médiem, sestávající z + 216 9 23 pístu a válce, které je na své druhé straně uloženo stacionárně. Válec je naplněn tlakovým médiem, které je prostřednictvím vedení spojeno. S· nádrží tlakového· média, jehož tlak je nastavitelný pomocí tlakového regulátoru. Působí-li · pak na základě otáčivého pohybu, vyvolávaného prostřednictvím řídicích křivek, na píst vyrovnávacího zařízení tlak, pak nepatrně vzroste tlak v nádrži tlakového média, zatímco· při pohybu páky v opačném smyslu proudí tlakové médium z nádrže zpět a podporuje tak nahoru směřující pohýb páky. Je patrno, že tento pneumaticky nebo hydraulicky pracující válec koná pouze tlumicí funkci, tedy funkci, působící proti výchylce a nepřejímá žádné úkoly, spojené · s · řízením.
Úkolem vynálezu je odstranit nevýhody dosavadního stavu techniky a navrhnout takový stroj na výrobu kartáčů, u něhož by nedocházelo při umísťování těles kartáčů k překmitům, který by dosahoval mimořádné nastavovací přesnosti a pracovní rychlosti, která podstatně přesahuje dosud známé pracovní rychlosti, a který v důsledku malých používaných setrvačných hmot neovlivňuje pracovní rychlost ani při prakticky libovolném počtu opracovávaných nástrojů.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že jednak na stacionárních dílech stroje a jednak na přemístitelných úložných součástech pro nosiče těles kartáčů a/nebo přímo· na nosičích je upraven alespoň jeden hydraulický lineární zesilovač síly, který obsahuje primární pohýbový prvek a je v pracovním spojení s programovatelným řídicím logickým obvodem.
Podle výhodného provedení vynálezu obsahuje jeden hydraulický lineární zesilovač síly pracovní píst s pístní tyčí, která je na jédnom svém konci spojena s řídicí tyčí spojující nosiče těles kartáčů, přičemž pracovní píst je opatřen spojovacím vedením od hydraulického čerpadla a řídicím vedením od logického obvodu.
Podle dalšího výhodného znaku vynálezu je jeden hydraulický lineární zesilovač síly spojen s kluznými a/nebo· otočnými úložnými součástmi stolu nesoucího nosiče těles kartáčů.
Programovatelný řídicí logický obvod je výhodně opatřen mikroprocesory a vnějším tlačítkovým polem a obsahuje předem programované paměti, jejichž obsahy dat jsou upraveny proi příslušný druh a tvar obráběných těles kartáčů.
Vynález může být výhodně proveden i tak, že další lineární zesilovač síly s pracovním válcem je upevněn na stole nesoucím nosiče těles kartáčů a je tlakovým vedením spojen s řídicím ústrojím opatřeným snímacím kolíkem, který je v přímém styku s tělesem kartáče, tvořícím šablonu.
Řídicí ústrojí pro výškové přestavení je přitom s výhodou opatřeno· regulačním ventilem s řídicím šoupátkem upevněným na snímacím kolíku.
Primárním pohybovým prvkem každého hydraulického lineárního zesilovače síly je podle výhodného znaku vynálezu krokový motor přijímající řídicí impulsy řídicího· logického obvodu, přičemž výstup· krokového motoru je spojen s vřetenem uloženým ·ve vřetenové matici pracovního pístu a na vřetenu je upevněno· axiálně neposuvné řídicí šoupátko regulačního· ventilu, které · je tlakově spojeno· s oběma stranami pracovního pístu.
Výhody vynálezu je· třeba spatřovat především v tom, že lineární pohybové složky, pracující na principu hydraulického· zesilování síly a působící posun nosičů těles kartáčů, působící bezprostředně na pohybující se části, například na řídicí tyč spojující veškeré · nosiče těles kartáčů. Tím se dosahuje značného zvýšení výkonnosti strojů na výrobu kartáčů, neboř vzhledem k malé setrvačnosti celého pohybového systému mohou být po provedení příslušných pracovních úkolů, tj. vrtání nebo ucpávání, prováděny na tělese kartáčů přestavovací pohyby, a to mimořádně rychle a s velikou přesností bez· překmitů. Neexistují žádné další přenošové prvky, jako převody ozubené tyče, kliky, kloubové hřídele a podobně, takže jsou odstraněny i s nimi spojené problémy, jako je neohebnost přenosové dráhy, vůle, obtíže s lícováním a podobně.
Hydraulické lineární zesilovače síly, jichž je užíváno' u vynálezu, jsou o sobě známé a disponují primární pohybovou složkou, která může být řízena elektrickými řídicími signály. Obvykle přitom jde o krokové motory, jejichž pohyb může být s největší přesností řízen diskrétními řídicími impulsy. Proto je při použití hydraulických lineárních zesilovačů síly možné řídit každý směr pohybu nezávisle na druhém přivádění elektrických řídicích signálů, předem zadaných, odpovídající m způsobem.
Pro· ovládání veškerých existujících lineárních zesilovačů síly, jichž je používáno při pošuvném pohybu nosičů těles kartáčů, může být užito· jediného programovatelného řídicího logického obvodu, jímž může též být takzvaný a rovněž o sobě známý mikroprocesor. Takové řídicí logické obvody mohou být při použití mikroprocesorů vnějším zapojením nebo vnějším zadáváním informací podníceny к určitému průběhu programu, takže lze dosavadní složité děrnopáskové řídicí systémy nahradit jednoduchým zadáváním informačních dat, která mohou být například zadávána vyťukáním na klávesnici na předním panelu řídicího logického· obvodu.
Příkladně je však též možné přiřadit řídicímu logickému obvodu, resp. mikroprocesorům paměti předběžně programované odpovídajícím způsobem, takzvané paměti ROM (pevné pamětí] nebo· takzvané paměti PROM (programovatelné pevné paměti), jejichž
218923 data se již týkají určitých tvarů těles kartáčů. Proto· je možné přestavovat celý stroj na výrobu kartáčů ipro různá .tělesa kartáčů pouze výměnou těchto· pamětí ROM nebo PROM. Frekvence řídicích signálů může být značně zvýšena, jelikož pracovní rychlost hydraulických lineárních zesilovačů síly sleduje bez zpoždění frekvenci řídicích impulsů, resp. počet .otáček buzeného krokového motoru, a nechá se též přesně plynule nastavovat. Obzvláštní výhodou, která též vyplývá z užití lineárních zesilovačů síly, je též možnost · nastavení zrychlení a zpomalování, čímž se nechá pohon přizpůsobit přesně pohybujícím, se setrvačným hmotám a poměrům stroje .a optimalizovat. Prostřednictvím vynálezu se daří převratným způsobem eliminovat doposud známá, mechanicky nákladná, drahá a poměrně poruchová spínací zařízení u strojů na výrobu kartáčů. Vynález podstatně zjednodušuje . konstrukci a pracovní pochod strojů na výrobu kartáčů, snižuje o značné hodnoty úroveň hluku, jelikož na základě bezprostředně působících elektrohydriaulických regulačních orgánů už neexistují dlouhé přenosové řetězy, a zjednodušuje zejména i průběh řízení a .snímání, který byl doposud nutný pro průběh pohybu. .I zde dochází ke značnému pokroku, jelikož je eliminováno nevyhnutelné opotřebení řídicích pásek při mechanickém snímání.
Příklady provedení vynálezu jsou znázorněny na výkresech a budou v následujícím textu blíže popsány. Na obr. 1 je zobrazeno Schematické' principiální znázornění možné formy provedení uložení a přestavování nosičů ' těles kartáčů v bokoryse, na obr. 2 je znázorněn ' o: sobě známý hydraulický zesilovač síly, jehož je s výhodou užíváno· pro přestavování, >a na obr. 3 je zobrazeno v rámci · výhodného provedení vynálezu zařízení pťo· výškové přestavení nebo vyrovnávací · zařízení, které rovněž pracuje prostřednictvím hydraulického zesilování síly.
Před tím, než bude vynález přesněji popisován na příkladech · provedení, znázorněných na výkresech, je třeba poukázat na to, že schematické principiální zobrazení uložení a přestavování nosičů těles kartáčů na Obr. 1 je jen jednou z mnoha možností. Je samozřejmé, že nosiče těles kartáčů mohou být též uloženy svisle a posouvány a natáčeny v požadovaných směrech. Důležité je pouze to, aby bylo uložení konstruováno s možností tranšlačního· pohybu a/nebo natáčení ve směru osy X—Y, jakož i doplňujícího výškové přestavení, přičemž výraz výškové přestavení je vhodný tehdy, slouží-li k uložení, jako v daném případě, provádění pohybů v podstatě ve vodorovné rovině.
Stroj 1 na výrobu kartáčů, znázorněný na obr. 1 zahrnuje stacionární díly, tj. rám 2 stroje se svislým ramenem 81. Z rámu 2 stroje mohou vycházet ještě další svislé stojany nebo nosiče, které slouží k ukládání nástrojových ústrojí uspořádaných nad tělesy 3 kartáčů. Protože však nástrojová Ústrojí, jejich uložení, ovládání a působení na tělesa kartáčů nemají u předkládaného vynálezu větší význam, nejsou zde blíže popisována. Nosiné ústrojí nástrojů může být otočné nebo stacionární. Důležité je pouze, aby byly nosiče 4 kartáčů uloženy na stacionárních dílech, tedy na rámu 2, případně svislém rameni 81 tak, aby tělesa 3 kartáčů mohla vykonávat každý požadovaný pohyb, tedy otočný pohyb, translační pohyb, kombinované translační pohyby s otočným pohybem, jak je nutné pro výrobu smetáků, avšak . i pohyby ve výškovém směru, tj. u příkladu provedení podle obr. 1 v směru nahoru a dolů.
Na rámu 2 jsou upevněny úložné stojany 82a, 82b, v nichž klouzají sloupce 83a, 83b, na nichž jsou uloženy přemístitelné úložné součásti, resp. kluzné a/nebo otočné úložné součásti stolu nesoucího nosiče 4 těles 3 kartáčů. K těmto součástem patří především příčný nosník 5 uložený na sloupcích 83a, 83b a probíhající vodorovně, na jehož každém konci jsou kolmo k němu upevněny noSné tyče 8a, Bb, které tedy probíhají směrem 'do nárysny a slouží ke kluzně posuvnému uložení saní 7a, 7b. Saně 7a, 7b jsou tedy posuvné ve vodorovné rovině kolmo k nárysně. Ze saní 7a, 7b vystupují úložné desky 8a, 8b, ·které jsou na saních upevněny stacionárně. Na úložných deskách 8a, 8b jsou prostřednictvím otočných čepů 10 upevněny vnější úložné desky 9a, 9b tak, že v případě potřeby i zde dochází k natáčení ve stejné rovině, Iv níž je možno i posuv prostřednictvím saní 7a, 7b. Obvykle je při natáčení v této· rovině kolmo k nárysně využíváno jen jedné z uvedených možností.
Vnější úložné desky 9a, 9b •končí v horním příčném nosníku 11, na němž jsou uloženy nosiče 4 těles· 3 kartáčů. Nosiče 4 těles. 3 kartáčů jsou prostřednictvím řídicí tyče 12 a vložených pák 13 uchycených nia řídicí tyči 12 a na nosičích 4, spojeny za účelem provádění dalšího pohybu, totiž · otáčivého pohybu ve směru dvojité šipky A. Řídicí .tyč 12 je upevněna na pístní tyči pracovního · pístu 15 hydraulického lineárního zesilovače 16 síly, přičemž jako lineární zesilovač síly je zde použit hydraulický pracovní válec. Zvláštní konstrukce lineárního zesilovače síly bude ještě podrobněji vysvětlena v souvislosti s .obr. 2. Lineární zesilovač 16 síly je v každém případě schopen vyvolat způsobem, odpovídajícím sledu řídicích .impulsů, přiváděnému k němu přes řídicí vedení 17 od ústředního elektronického logického obvodu 18, například mikroprocesoru, translační posuvný pohyb pístní tyče a tudíž řídicí tyče 12. Lineární zesilovač 16 .síly je stacionárně uložen v místě 84 na svislém stojanu 81 rámu 2 stroje. Proto dochází v důsledku posuvného pohybu pístní tyče a řídicí tyče 12 k otáčivému pohybu nosičů 4 těles 3 kartáčů a tudíž i na nich uložených těles 3 kartáčů ve směru šipky A.
Natočení v rovině kolmé к nárysně, buď okolo ložiskových otočných čepů 10, nebo tranšlačiního posuvu v této rovině se dosahuje druhým hydraulickým lineárním zesilovačem 20 síly, který je u znázorněného příkladu provedení upevněn svou pístní tyčí na saních 7a a sám je opět uložen stacionárně. Je však samozřejmé, že těmto lineární zesilovač 20 síly může působit též n.a otočnou vnější úložnou desku 9a (9b). Své řídicí impulsy dostává druhý lineární zesilovač 20 síly prostřednictvím spojovacího /vedení 21 rovněž z ústředního logického obvodu 18, který může být, jak již bylo uvedeno, konstruován jako programovatelný mikroprocesor.
Mikroprocesory pro libovolné případy použití jsou o sobě známé, takže jejich konstrukci není třeba v následujícím textu podrobněji popisovat. Je však samozřejmé, že, jak též již bylo výše uvedeno, odpovídajícím programovaným zadáváním informací prostřednictvím tlačítkového kole 22 nebo osazením obvodů a též prostřednictvím výměny pamětí 24 zasouvatelných do odpovídajících ukládacích otvorů v předním panelu, například typu ROM nebo PROM, může být nejpřesněji předem zadán průběh pohybu lineárních zesilovačů síly.
Jako výhodné provedení zahrnuje stroj na výrobu kartáčů podle obr. 1 ještě jímku 25 tlakového média, hydraulické čerpadlo 26, za nímž je zapojen zpětný ventil 27 a divě rozváděči vedení 28, 29 pro přivádění tlakového média к hydraulickým lineárním zesilovačům 16, 20. V případě potřeby mohou být ještě upravena zpětná vedení.
Hydraulický lineární zesilovač 30 síly znázorněný na obr. 2 tvoří uzavřený regulační obvod, u něhož jsou regulační ventily, ústrojí pro uvádění do zpětné polohy, regulační válec integrovány v jednu konstrukční jednotku. Používá se v něm primární pohybový prvek 31, kterým je elektrický řídicí motor, například krokový motor, jemuž lze prostřednictvím vstupu 32 přivádět sled 33 elektrických řídicích impulsů. Krokový motor, případně i tachoregulovaný stejnosměrný motor, je prostřednictvím axiálně pružné a proto poddajné, avšak neotočné spojky 34 spojen s pohonným vřetenem 36, například lichoběžníkovým, umístěným ve válci 35 pro pracovní píst 37. V tomto pracovním pístu 37 je uložena vřetenová matice 38. Volný konec lichoběžníkového vřetena 36 je uložen ve vyvrtané pístní tyči. Otáčením řídicího motoru se zašroubovává vřeteno do matice vřetena a vyvolává proto axiální výchylku hydraulického regulačního ventilu 39, totiž čtyřhranného řídicího šoupátka. Z toho rezultuje proud oleje, působící na pracovní píst 37, který působí přesun pracovního plátu a tím i lichoběžníkového vřetene 36, spojeného s pracovním pístem, tím zipůsobem, že je regulační ventil, totiž řídicí šoupátko, oípět uzavřeno, a proto vedeno do své nuloivé polohy. Způsobem odpovídajícím otočnému pohybu předem zadanému primárním pohybovým prvkem 31, totiž krokovým motorem, dochází proto к posuvu pístní tyče 40, relativnímu vzhledem к pracovnímu válci 35. Taito pístní tyč 40 je bezprostředně upevněna n<a pohybujících se prvcích stroje 1 na výrobu kartáčů, znázorněného na obr. le
Na počátku již bylo uvedeno, že u takových strojů na výrobu kartáčů je též nutný přéstavovací pochod, popisovaný v následujícím textu obecně jako vyrovnávání výšek, aby vrtání mohla být prováděna stále kolmo a do! stejné hloubky a vůbec aby se mohl sledovat obecný tvar tělesa kartáče.
Vynález řeší tento problém, vyvolávající doposud jen mimořádně složitá řešení, ve svém dalším provedení tím, že je upraveno řídicí ústrojí 50, jakož i pracovní válec 51, řízený tímto- ústrojím. Je důležité, že řídicí ústrojí 50 je opatřeno snímacím kolíkem 52 nebo snímací kladičkou, která je v tělesném styku s tělesem 3a kartáče, které je jako všechna ostatní tělesa 3 kartáče určená к obrábění upevněno na nosiči 4a těles kartáčů, identickém s ostatními nosiči 4 těles kartáčů a identicky s nimi se pohybujícím. Toto těleso 3a není ovšem podrobeno žádnému obráběcímu pochodu, nýbrž slouží pouze jako bezprostřední řídicí orgán snímání prostřednictvím snímacího kolíku 52, jak bude v následujícím textu nazýván. Řídicí ústrojí 50 tvoří s pracovním válcem 51 systém, který je v rovnováze, jehož rovnovážný stav je narušen tehdy, pohybuje-li se snímací kolík 52 z předem zadané polohy nahoru nebo dolů. V tomto případě vyvolá řídicí ústrojí 50 odpovídající činnost pracovního1 válce 51 tak, že tento válec posune svůj pracovní píst 54 a tudíž prostřednictvím jeho pístní tyče 55 na ní upevněný příčný nosník 5 tak nahoru nebo dolů, že se snímací kolík dostává zpět opět do své původní výchozí polohy. To však neznamená jinými slovy nic jiného, než že je prostřednictvím takového ústrojí pro výškové přestavení zajištěno, že celý pracovní stůl pro ukládání nosičů těles kartáčů, kterým může být také takzvaný křížový stůl, může pojíždět způsobem odpovídajícím stávajícímu vnějšímu tvaru právě obráběných těles kartáčů.
Toto opatření usnadňuje a zjednodušuje rozhodným způsobem výškové přestavování u strojů na výrobu kartáčů, jelikož už není nutné používat speciální tvar kartáče v odpovídající kódované formě a řídit řídicí prvky nebo odvozovat výškové přestavení nebo vyrovnávací přestavení například z jiného pohybu nosáčů těles kartáčů. Toto dílčí opatření, považované již o sobě za vynalezené, umožňuje jemné přestavování stolu, nesoucího nosiče těles kartáčů v závislosti na skutečném tvaru těles kartáčů a beiz jakýchkoli větších nákladů.
Ze zobrazení uvedeného na obr. 3 lze de....... 218 tailně -rozeznat konstrukci a způsob činnosti tohoto zařízení pro výškové přestavování. Rozumí se, že zobrazení podle obr. 3 znázorňuje část důležitou pro výškové přestavování u stroje na výrobu kartáčů pouze ve ivelmi schematické formě a nelze je chápat jako omezující. Stůl 60, na němž jsou (prostřednictvím neznázorněných noSičů těles kartáčů) uložena tělesa kartáčů, je rovněž néznázorněným způsobem výškově posuvný, a to působením pneumatického nebo hydraulického pracovního válce 61, sestávajícího z pístu 62 a části 64 válce, kloubovitě uložené na rámu 63 stroje. Pracovní . píst 62 působí prostřednictvím pístní tyče 65 kloubovitě v místě 66 na stůl. Stůl disponuje lve schematickém náznaku prvním (a dalším odpovídajícím počtem) z obráběných těles 3 kartáčů, jakož i tělesem 3a kartáče, používaným zde -jako šablona, na jehož povrchu dosedá .a klouže snímací kolík 52, podrobená předpětí pružiny 67. Snímací kolík je prostřednictvím spojovací tyče 68 spojena s částí řídicího šoupátka 69 hydraulického regulačního ventilu 70, v následujícím textu dále nepopisovaného, který je ve znázorněné nulové poloze uspořádán tak, že tlak tlakového média, které se dostává k pracovnímu válci 61 hydraulickými vedeními 80 a 72, je vyrovnáván tak, že pracovní válec 61 udržuje 'Stůl 60 v uvedené poloze. K regulačnímu ventilu 70 je z jímky 75 prostřed-

Claims (8)

1. Spínací zařízení pro přestavování nosičů těles kartáčů u strojů na výrobu kartáčů, zejména u strojů pro vrtání a/nebo ucpávání kartáčů, s uložením pro- nosiče kartáčů, které umožňuje jejich přestavování . a/nebo natáčení v libovolných předem daných směrech o předem .zadané dílčí vzdálenosti, vyznačené tím, že jednak na stacionárních dílech (2, 81) stroje a jednak na přemístitelných úložných součástech (12, 7a, 7b, 9a, 9b) pro nosiče (4) těles (3) kartáčů -a/nebo- přímo na nosičích (4) je upraven alespoň jeden -hydraulický lineární zesilovač (16, 20, 30) síly, který obsahuje primární pohybový prvek (31) a je v pracovním spojení s - programovatelným řídicím logickým - obvodem (18).
2. Spíňací zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, -že jeden hydraulický lineární zesilovač (16) síly obsahuje pracovní píst (15) s pístní- tyčí, která je na jednom svém konci -spojena -s řídicí tyčí (12) spojující nosiče (4) těles (3) kartáčů, přičemž pracovní píst (15) je opatřen spojovacím vedením (28) od hydraulického čerpadla (26) a řídicím vedením (17) -od logického- obvodu (18).
3. Spínací -zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, -že jeden hydraulický lineární zesi-
12 3 nictvím čerpadla 76 a zpětného ventilu 77 přiváděno tlakové médium vedením 78, přičemž zpětné vedení je označeno -vztahovou značkou 79. Tlakové médium se dostává od čerpadla 76 -současně též vedením 80 - na konec pracovního válce 61 na straně pístní tyče.
Jakmile se na základě dalších, již uvedených možností posuvu stolu a/nebo nosiče těles kartáčů, -a tudíž těles kartáčů pohne snímací kolík 52 ze své klidové polohy, změní polohu i řídicí šoupátko 69 regulačního ventilu 70 a -změní se i působení tlakového média na pracovní válec 61, a to na tak dlouho, dokud není posuvem pístní tyče 62 opět dosaženo původního klidového stavu. Proto zde jde o hydraulické dobíhavé řízení, které -zajišťuje extrémně vysokou - přesnost - polohování. Jelikož jsou však o sobě známa hydraulická dobíhavá zařízení, která pracují -s tykadlovými ventily řízenými hranou, není -nutno přesněji popisovat speciální konstrukci regulačního ventilu 70 ani množství Stávajících tlakových vedení, řídicích hran a podobně. Uvedené ústrojí pro výškové přestavování zajišťuje jemný výškový posun stolu v přesném sladění se zvláštním -skutečným tvarem tělesa kartáče a -s ostatními průběhy pohybů, které konají nosiče těles kartáčů při -obrábění těles kartáčů.
ynAlezu lovač (20) síly je -spojen s kluznými a/nebo otočnými úložnými součástmi (6a, 6b, 7a, 7b, 10) stolu (5, 8a, 8b, 9a, 9b, 11) nesoucího nosiče (4) těles (3) kartáčů.
4. Spínací zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačené tím, že programovatelný řídicí logický -obvod (18) je opatřen mikroprocesory - a - vnějším tlačítkovým kolem (22).
5. Spínací -zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, -že programovatelný řídicí logický obvod (18) obsahuje předem programované paměti (PROM, ROM), jejichž obsahy dat Jsou upraveny pro příslušný druh a tvar Obráběných těles- (3) kartáčů.
6. Spínací zařízení podle bodů 1 až 5, vyznačené tím, že -další lineární zesilovač síly s pracovním válcem (51) je upevněn na stole nesoucím - nosiče (4) těles (3) kartáčů a je -tlakovým vedením spojen s řídicím ústrojím (50) opatřeným -snímacím kolíkem (52), který je v přímém styku s- tělesem (3a) kartáče, tvořícím šablonu.
7. Spínací zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že řídicí ústrojí (50) pro výškové přestavení je opatřeno regulačním ventilem (70) s -řídicím šoupátkem (69) upevněným na snímacím kolíku (52).
8. Spínací zařízení podle bodů 1 až 7, vyznačené tím, že primární pOhyboivý prvek (31) každého hydraulického lineárního zesilovače síly je krokový motor přijímající řídicí impulsy řídicího logického obvodu (18) a že výstup krokového motoru je spo- jen s vřetenem (36) uloženým ve vřetenové matici (38) pracovního pístu (37), přičemž na vřetenu (36j je upevněno axiálně neposuvné řídicí šoupátko regulačního· ventilu (39), které je tlakově spojeno s oběma stranami pracovního pístu (37).
CS786969A 1977-10-26 1978-10-26 Clamping device for rearranging the carriers of the brush bodies of the machines for making the brushes CS216923B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2747855A DE2747855C3 (de) 1977-10-26 1977-10-26 Schaltvorrichtung zum Verstellen von Bfintenkorperträgern an Bürstenherstellungsmaschinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216923B2 true CS216923B2 (en) 1982-12-31

Family

ID=6022220

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS786969A CS216923B2 (en) 1977-10-26 1978-10-26 Clamping device for rearranging the carriers of the brush bodies of the machines for making the brushes

Country Status (21)

Country Link
US (1) US4355847A (cs)
AR (1) AR218510A1 (cs)
AT (1) AT371981B (cs)
AU (1) AU4105278A (cs)
BE (1) BE866505A (cs)
BR (1) BR7807050A (cs)
CA (1) CA1114299A (cs)
CH (1) CH640121A5 (cs)
CS (1) CS216923B2 (cs)
DD (1) DD139517A5 (cs)
DK (1) DK473178A (cs)
ES (1) ES474524A1 (cs)
FR (1) FR2407585A1 (cs)
GB (1) GB1598958A (cs)
IT (1) IT1095906B (cs)
NL (1) NL7810698A (cs)
NO (1) NO783588L (cs)
PT (1) PT68700A (cs)
SE (1) SE434455B (cs)
TR (1) TR20699A (cs)
ZA (1) ZA785985B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3820372C2 (de) * 1988-06-15 1997-07-24 Coronet Werke Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenwaren
US5224763A (en) * 1991-12-30 1993-07-06 The Procter & Gamble Company Method of fastening bristle tufts to bristle carrier
US5165761A (en) * 1991-12-30 1992-11-24 The Procter & Gamble Company Method of making improved toothbrush having multi-level tufts with substantially uniformly rounded bristle ends in each tuft

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1072956B (de) * 1960-01-14 Todtnau Willi Ebser (Schwarzw.) Verfahren zum Verstellen eines oder mehrerer Maschinenelemente an Arbeitsmaschinen, insbesondere an Bürstenmaschinen, und nach diesem Verfahren arbeitende Maschine, insbesondere Bürstenmaschine
SE317535B (cs) * 1961-03-13 1969-11-17 Fuji Tsushinki Seizo K K
FR1356299A (fr) * 1963-01-31 1964-03-27 Anton Zahoranski Dispositif de réglage de machine à percer et à garnir pour la fabrication de brosses et articles similaires
US3416053A (en) * 1965-03-25 1968-12-10 Fujitsu Ltd Switching circuit for a plurality of motors having locking means
US3340772A (en) * 1966-04-04 1967-09-12 True Trace Corp Tracer-controlled machine tool with plurality of tracers
US3704915A (en) * 1971-03-04 1972-12-05 Mfg Brush Co The Method and apparatus for anchoring bristle bundles in a brush block
FR2295815A1 (fr) * 1974-12-24 1976-07-23 Cloup Jean Dispositif de positionnement d'un organe mobile notamment d'un outil par rapport a une piece a usiner
DE2548149A1 (de) * 1975-10-28 1977-05-05 Zahoransky Anton Fa Verfahren und vorrichtung zum herstellen von buersten
US4053250A (en) * 1976-04-30 1977-10-11 Weatherby & Associates, Inc. Linear indexer
DE2636249A1 (de) * 1976-08-12 1978-02-16 Zahoransky Anton Fa Buerstenherstellungsmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
BE866505A (fr) 1978-08-14
IT7823707A0 (it) 1978-05-23
DK473178A (da) 1979-04-27
FR2407585B1 (cs) 1984-01-20
SE434455B (sv) 1984-07-30
US4355847A (en) 1982-10-26
NO783588L (no) 1979-04-27
BR7807050A (pt) 1979-07-10
AU4105278A (en) 1980-05-01
CH640121A5 (de) 1983-12-30
NL7810698A (nl) 1979-05-01
GB1598958A (en) 1981-09-30
CA1114299A (en) 1981-12-15
IT1095906B (it) 1985-08-17
AR218510A1 (es) 1980-06-13
SE7811018L (sv) 1979-04-27
DD139517A5 (de) 1980-01-09
TR20699A (tr) 1982-05-11
ATA756478A (de) 1983-01-15
ES474524A1 (es) 1979-02-16
FR2407585A1 (fr) 1979-05-25
PT68700A (de) 1978-11-01
AT371981B (de) 1983-08-25
ZA785985B (en) 1979-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5919014A (en) Device for machining and/or assembling of workpieces
GB2041261A (en) Automatic pallet-change metal-cutting machines
US4577539A (en) Apparatus for cutting sheets of plate glass according to a programmed profile
US4607461A (en) Accurate positioning apparatus
GB2131376A (en) Conveying articles through workstation
EP1378315A1 (en) Machine for machining large parts
DK152700B (da) Vaerktoejsmaskine til bearbejdning af roterende emner
CS216923B2 (en) Clamping device for rearranging the carriers of the brush bodies of the machines for making the brushes
US3751996A (en) Device for transmitting adjustable translatory movements in two axis-directions
JPH10277985A (ja) 位置決め装置
US4642861A (en) Machine tool construction
US5343603A (en) Machine for machining parts from long profiles or bars
SU633711A1 (ru) Устройство дл автоматич ской смены инструмента на токарном станке
US5218855A (en) Manipulator for forging machines, for example multiple-ram forging machines
CA2217247C (en) A bending machine provided with a blank holder having programmable length
CN208033744U (zh) 便携式铣床
EP0018346B1 (en) Guide arrangement for a tool holder unit in a woodworking machine
US3911754A (en) Control device of an oscillating element of a machine-tool
JP3280565B2 (ja) プリント基板押さえ装置
DE2747855C3 (de) Schaltvorrichtung zum Verstellen von Bfintenkorperträgern an Bürstenherstellungsmaschinen
JPS6037209Y2 (ja) 工作物加工ユニツトの位置決め装置
JP3751211B2 (ja) 鍛造プレス機のトランスファ装置におけるビーム前後駆動機構
US5349889A (en) Lathe
KR830000961Y1 (ko) 자동조작기구
JPH05104315A (ja) シリンダヘツド加工方法及びシリンダヘツド加工用位置決め装置