CS216691B2 - Key switch particularly for the keybords of the typewriter and similar appliances - Google Patents

Key switch particularly for the keybords of the typewriter and similar appliances Download PDF

Info

Publication number
CS216691B2
CS216691B2 CS881579A CS881579A CS216691B2 CS 216691 B2 CS216691 B2 CS 216691B2 CS 881579 A CS881579 A CS 881579A CS 881579 A CS881579 A CS 881579A CS 216691 B2 CS216691 B2 CS 216691B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
key
spring
section
contact
key switch
Prior art date
Application number
CS881579A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Stahl
Walter Wachs
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE2854096A external-priority patent/DE2854096C2/de
Priority claimed from DE19797914017U external-priority patent/DE7914017U1/de
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of CS216691B2 publication Critical patent/CS216691B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41JTYPEWRITERS; SELECTIVE PRINTING MECHANISMS, i.e. MECHANISMS PRINTING OTHERWISE THAN FROM A FORME; CORRECTION OF TYPOGRAPHICAL ERRORS
    • B41J5/00Devices or arrangements for controlling character selection
    • B41J5/08Character or syllable selected by means of keys or keyboards of the typewriter type
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H13/00Switches having rectilinearly-movable operating part or parts adapted for pushing or pulling in one direction only, e.g. push-button switch
    • H01H13/50Switches having rectilinearly-movable operating part or parts adapted for pushing or pulling in one direction only, e.g. push-button switch having a single operating member
    • H01H13/52Switches having rectilinearly-movable operating part or parts adapted for pushing or pulling in one direction only, e.g. push-button switch having a single operating member the contact returning to its original state immediately upon removal of operating force, e.g. bell-push switch

Landscapes

  • Push-Button Switches (AREA)

Description

Klávesový spínač, obzvláště pro klávesnice psacích strojů a podobných zařízení se zdvihátkem klávesy a vinutou pružinou, vytvořenou jako pružina pro zpětné vedení klávesy a jako pohyblivý kontaktní prvek. Vinutá pružina se skládá ze dvou úseků, z nichž první úsek slouží jako pružina pro zpětné vedení klávesy a dosedá na dosedací ploše zdvihátka. Druhý úsek pružiny vedený za doseidací plochu zdvihátka dosedá při sepnutí kontaktu na pevný protilehlý kontakt. Pro ochranu vedení zdvihátka, které přečnívá přes desku s plošnými spoji, proti poškození při pájení, je okolo vedení zdvihátka uspořádán prstencovitě ochranný límec.
Obr. 1
Vynález řeší klávesový spínač, obzvláště pro klávesnice psacích strojů a podobných zařízení, příkladě dálnopisných striojů a datastanic, se zdvihátkem klávesy, které se při uvedení klávesy v činnost pohybuje proti pružné síle vinuté pružiny, uspořádané mezi pouzdrem klávesy a dosedací plochou zdvihátka klávesy, z klidové polohy do pioliohy pracovní, přičemž pružina tvoří pohyblivou kontaktní součást, která je při sepnutí spojena s pevným protilehlým kontaktem, a jeho zdvihátko klávesy je po sepnutí kontaktů ještě dále pohyblivé.
Je již znám tlačítkový klávesový spínač s tláčítkem, umístěným v tělese spínače, které je upraveno s možností ovládání mezi klidovou polohou a pracovní polohou, jakož i s tlačnou pružinou, pomocí níž je tlačítko vraceno zpět z pracovní polohy do polohy klidové. U tohoto známého tlačítkového spínače je tlačná pružina opatřena podélně probíhajícím násctavcem, který je při uvedení spínače v činnosti uváděn do spolupráce s protilehlou kontaktní součástí. Známý tlačítkový spínač má tu nevýhodu, že při sepnutí kontaktů dopadá podélně probíhající nástavec tvrdě na protilehlý kontakt, čímž může docházet к obskakování kontaktů. Protilehlý kontakt musí být proto zhotoven pružný. Tlačítkový spínač je co do výšky omezen podélně probíhajícím nástavcem, takže nelize realizovat obzvláště nízké tlačítko'. Rovněž je nutný větší počet konstrukčních součástí, takže je obtížná konstrukce i montáž.
Úkolem vynálezu je navrhnout a dát к dispozici klávesový spínač, který je ergonomicky obzvláště příznivý pro obsluhující osobu, sestává z malého počtu jednotlivých součástí a je vyroibitelný s vynaložením nízkých výrobních nákladů.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že vinutá pružina vykazuje první úsek a druhý úsek, z nichž první úsek je zhotoven jako tlačná pružina pro zpětné vedení zdvihátka klávesy z pracovní polohy do klidové polohy a druhý úsek pružiny dosedá na stranu dosedací plochy odvrácenou od prvního úseku pružiny s určitým předpětím, přičemž druhý protilehlý kontakt je uspořádán v oblasti pohybu vinutého druhého' úseku pružiny, vedeného dále přes dosedací plochu zdvihátka klávesy.
Výhodně má první úsek pružiny průměr vinutí odlišný od průměru vinutí druhého úseku pružiny, a to zejména tak, že první úsek pružiny má průměr vinutí menší než je průměr vinutí druhého úseku pružiny.
Výhodné je také, je-li druhý úsek pružiny tvořen alespoň jedním závitem a dosedá-li dolní závit druhého úseku pružiny v klidovém stavu na první unášecí výstupek upevněný na zdvihátku klávesy pod předpětím.
Podle jiného výhodného provedení vynálezu je druhý úsek pružiny uspořádán mezi prvním unášecím výstupkem a druhým unášecím výstupkem, které jsou upraveny na zdvihátku klávesy, přičemž v klidovém stavu horní závit druhého úseku pružiny dosedá pod předpětím na první protilehlý kontakt a v pracovní poloze na druhý unášecí výstupek a dolní závit druhého úseku pružiny dosedá v pracovní poloze pod předpětím na druhý protilehlý kontakt.
К výhodným znakům vynálezu patří dále to, že kontaktní plocha druhého úseku pružiny a kontaktní plocha druhého' protilehlého kontaktu jsou potaženy vrstvou zvyšující vodivost kontaktních míst.
S výhodou jsou první úsek a druhý úsek pružiny, druhý protilehlý kontakt a část zdvihátka opatřená dosedací plochou uspořádány v komoře uzavřené ze všech stran. Tato komora sestává z pouzdra a zaskakovatelného víka klávesy.
Na pouzdře je s výhodou uspořádán ochranný límec, otevřený směrem к pájecí lázni a přesahující přes vedení zdvihátka. Obzvláště výhodné je provedení, u něhož je ochranný límec okolo vedení zdvihátka uspořádán prstencovitě, přičemž je zhotoven z umělé hmoty a je na pouzdro klávesy natvarlován.
Výhody vynálezu spočívají především v tom, že nový klávesový spínač je z hlediska svých prostorových rozměrů obzvláště malý, přičemž zejména je malá výška klávesy. Malá výška klávesy je z ergonomických hledisek obzvláště důležitá, neboť taková klávesa vede к méně namáhavému držení těla obsluhující osoby. To se projevuje obzvlášť příznivě tehdy, obsluhje-li pracovník vstupní klávesnice umístěné na různě vysokých ovládacích plochách. Nová klávesa umožňuje snížení výšky na méně než polovinu kláves, doposud používaných v praktickém provozu. I přes malou výšku je klávesový spínač plodle vynálezu funkčně spolehlivý a výhodný z hlediska nákladů. Klávesový spínač sestává z několika jednotlivých dílů, které lze sestavit jednoduchým způsobem, tak, že je možná jeho výroba i montáž na výrobních automatech. Mechanické spínání kontaktů je obzvláště spolehlivé a mezi sepnutými kontaktními prvky existuje malý přechodový odpor. Použitím vinuté vratné pružiny se dociluje rovnoměrného tlakového průběhu při uvedení tlačítka v činnost.
Použití různých průměrů vinutí pro dva úseky vinuté pružiny přináší tu výhodu, že mohou být voleny rozdílné charakteristiky pružin pro každý úsek. Úsek pružiny s větším průměrem způsobuje obzvláště měkkou reakci při kontaktu, za současného dosažení minimálního kontaktního tlaku pro sepnutí kontaktů. Úsek pružiny s větším průměrem slouží též к tlumení zpětného rázu zdvihátka tlačítka při návratu z pracovní polohy do klidové polohy.
Použití komory pro uspořádání klávesového spínače vede к ochraně kontaktů a s nimi spojených pohyblivých částí před cizími vlivy, jako je prach nebo výpary, které vznikají např. při automatickém pájení desek s _ plošnými spoji.
Poiužiití ochranného límce u zdvihátka zabraňuje deformacím vedení zdvihátka při ponoření klávesy s deskou s plošnými spoji do vlečné nebo ponorné pájecí lázně, v níž by teplota roztavené pájky mohla nepříznivě ovlivnit funkci vedení.
Vynález je blíže vysvětlen na výhodných příkladech provedení znázorněných na výkresech, na nichž zobrazuje:
obr. 1 — základní princip, konstrukci a funkci nové klávesy na příkladu výhodného provedení, obr. 2 a 3 — další výhodný příklad provedení nového klávesového spínače a obr. 4 — příklad provedení klávesového spínače s ochranným límcem proti působení pájecí lázně při výrobě.
Princip nové klávesy je znázorněn na obr.
1. Nový klávesový spínač sestává ze zdviháť-ka 1 klávesy, které je při uvedení klávesy v činnost pohyblivé v pouzdře 6 klávesy ve vedení 7. V horní části zdvihátka 1 klávesy je upevněn nákružék 2, který v klidové poloze klávesy omezuje pohyb zdvihátka 1 směrem nahoru. Současně se dosedací plochy 2a nákružku 2 užívá pro podpírání vratné pružiny 4. Vinutá pružina 4 sestává z prvního úseku 4a a druhého úseku 4b, které vykazují různé průměry. První úsek 4a pružiny s menším průměrem vinutí se používá jato tlačná pružina, zatímco druhý úsek 4b s větším průměrem pružiny se používá ke spínání kontaktů. Druhý úsek 4b pružiny, který sestává z alespoň jednoho závitu, dosedá ’s předpětím na prvním unášecím výstupku 5, který je pevně spíojen s nákružkem 2 zdvihátka 1 klávesy. Předpětí je zvoleno tak, aby při sepnutí kontaktů vznikal potřebný kontaktní tlak. Pomocí průměru vinutí může být nastavována charakteristika pružiny. Průměrem vinutí, větším oproti prvnímu úseku ’ 4a, je dosahováno měkkého· pružného účinku, takže pro obsluhující osobu nevzniká při sepnutí kontaktů bod tvrdého nárazu. Pružiny se užívá jako· pohyblivé kontaktní · součásti, přičemž její konec je zhotoven jako· kontaktní přípoj 9. Druhý protilehlý kontakt 3 se svým kontaktním přípojem 8 je pevně uspořádán v pouzdře 6 jako pevný kontaktní prvek v oblasti pohybu druhého úseku 4b pružiny. Druhý protilehlý kontakt 3 je ;s výhodou zhotoven jako jednoduchá plechová destička. Pouzdro 6 klávesy a zdvihá-tko 1 klávesy s upevněným nákružkem 2 a dosedací plochou 2a, jakož i první unášecí výstupek 5 jsou jednoduše vyrobitelné jako součásti z umělé hmoty. .
Kontaktní plochy druhého protilehlého kontaktu 3 a dolního závitu 10 druhého úseku 4b pružiny, které na sebe při spínání kontaktů klávesového spínače dosedají, jsou za účelem lepšího· sepnutí kontaktu potaženy vrstvou zvyšující vodivost, příkladně vrstvou zlatá nebo paládia.
Ve stavu, znázorněném na obr. 1, se nachází klávesový spínač v klidové poloze, to jest v poloze před uvedením klávesy v činnost. Při uvedení klávesy v činnost se zdvihátko 1 klávesy pohybuje prostřednictvím upevněného knoflíku klávesy působením tlaku prstu obsluhující osoby ve směru šipky A. Zdvihátko· 1 klávesy klouže ve vedení 7 v pouzdře 6. Přitom dochází ke stlačování prvního úseku 4a pružiny. Se zdvihátkem 1 klávesy se pohybuje nákružek 2 s upevněným prvním unášecím výstupkem 5 ve směru k druhému protilehlému kontaktu 3. První unášecí výstupek 5 se pohybuje okolo kontaktní plochy druhého protilehlého kontaktu 3 a dolní závit 10 druhého úseku 4b pružiny přichází do styku s kontaktní plochou druhého protilehlého· kontaktu 3. V tomto okamžiku je kontakt uzavřen a vzniká elektricky vodivé spojení přes kontaktní přípoj 9, první úsek 4a a druhý úsek 4b pružiny, druhý protilehlý kontakt 3 a kontaktní přípoj 8. Na základě předpětí druhého úseku 4b pružiny dosedá dolní závit 10 při sepnutí kontaktů na druhém protilehlém kontaktu 3 s požadovaným kontaktním tlakem. Tím se spíná kontakt spínače bez odskoků. Zdvihátko 1 se pohybuje ještě dále, takže se první unášecí výstupek ocitne pod kontaktní plochou druhého protilehlého· kontajktu 3. Tím dosedá dolní závit 10 vinutí volně na kontaktní plochu druhého protilehlého kontaktu 3. Tím jsou eliminovány poruchy při obsluze, vyvolané nerovnoměrným stisknutím, uvolněním tlaku prstu nebo· třesením ruky při uvedení klávesy v činnost. Zdvihátko klávesy dosáhlo pak své koncové polohy, pracovní polohy, přičemž pohyb je omezován buď dolní plochou vedení 7, nebo· prvním úsekem 4a pružiny, který již nelze dále stlačit.
Při uvolnění knoflíku klávesy obsluhující osobou se zdvihátko 1 klávesy vrací z pracovní polohy zpět do polohy klidové. Stlačený první úsek 4a pružiny, který je jednak omezen pouzdrem 6 a jednak dosedací plochou 2a na nákružku 2, tlačí zdvihátko 1 klávesy přes nákružek 2 ve směru šipky R. Sepnutí kontaktu se bezpečně přeruší, pohybuje-li se první unášecí výstupek 5 okolo kontaktní plochy prvního protilehlého· kontaktu 3. Druhý úsek 4b pružiny spočívá pak opět se stanoveným předpětím na prvním unášecím výstupku 5. Zpětný pohyb zdvihátka 1 klávesy je omezen buď propružením prvního úseku 4a pružiny nebo pouzdrem, na něž narazí nákružek 2. Náraz zdvihátka 1 klávesy na víko pouzdra při zpětném pohybu je s výhodou tlumen druhým úsekem 4b pružiny.
Klávesa sestává z knoflíku 11 klávesy, který je upevněn na zdvihátku 1 klávesy. Zdvihátko· 1 klávesy se pohybuje v pouzdře klávesy. Konstrukční součásti, potřebné pro spínací funkci ústrojí jako přepínacího kontaktu, jsou obsaženy v pouzdře 6 klávesy, které je uzavřeno víkem 14 pouzdra.
Víkio 14 pouzdra je při nasazení na pouzdro 6 spojeno s pouzdrem 6 tvarovým stykem zaskočením přes· zaskakovací výstupky 14a a 14b, upravené na pouzdře. Pouzdro· 6 je upevněno ve vybírání nosné desky 13 prostřednictvím západkových pružin 19, 20, přičemž nosná deska kompenzuje síly, vznikající při montáži a obsluze klávesy. Na dolní straně pouzdra 6 klávesy je uspořádána deska 12 s plošnými spoji, na níž jsou připájeny kontaktní přípoje 8, 9. Komora vytvořená pouzdrem 6 klávesy a víkem 14 pouzdra, chrání kontakty a s nimi spojené pohyblivé části před cizími vlivy, jako je prach nebo· výpary, které příkladně vznikají při pochodu automatického pájení desek S· plošnými spoji. '
Zdvihátko· 1 klávesy je při uvedení klávesy v činnost vedeno ve vedení 7 v pouzdře a vedení 15 ve víku pouzdra. Na zdvihátku 1 klávesy je upevněn nákružek 2. Na došedací ploše 2a na spodní straně nákružku 2 se opírá první úsek 4a pružiny. Druhý úsek 4b v.i,nuté pružiny vykazuje větší průměr než první úsek 4a pružiny a je veden dále přes dooedací plochu 2a. Druhý konec prvního úseku 4a pružiny se opírá o plochu dna pouzdra 6 klávesy. Na nákružku 2 je uspořádán první unášecí výstupek 5 a druhý unášecí Výstupek 17. V pouzdře 6 klávesy je pevně upraven první protilehlý kontakt 16 a druhý protilehlý kontakt 3, jejichž kontaktní přípoje jSou spojeny s deskou 12 s plošnými spoji.
V klidovém stavu je sepnut klidový kontakt, takže existuje elektricky vodivé spojení přes kontaktní přípoj 9 a první úsek 4a a druhý úsek 4b pružiny s prvním protilehlým kontaktem 16 a jeho neznázorněným kontaktním přípojem na desce 12 s plošnými spoji. V tomto stavu dosedá horní závit 18 druhého úseku 4b pružiny na kontaktní ploše prvního· protilehlého kontaktu 16 s potřebným kontaktním · tlakem. K tomu je nutné, aby kontaktní plocha prvního· protilehlého kontaktu 16 spočívala pod spodní stranou druhého unášecího výstupku 17 a napětí pružiny je zvoleno· tak, aby horní závit doSedal na kontaktní plochu s kontaktním · tlakem, potřebným pro bezvadné sepnutí kontaktu. V klidovém stavu klávesového spínače dosedá dolní závit 10 druhého úseku 4b pružiny na horní stranu prvního unášecího výstupku 5 pod předpětím. Predpětí je zvoleno tak, aby odpovídalo požadovanému kontaktnímu tlaku při sepnutí kontaktu v pracovním stavu.
Při uvedení klávesy v činnost ve směru šipky A se pohybuje zdvihátko 1 klávesy směrem dolů, čímž je stlačován první úsek 4a pružiny. Pří pohybu zdvihátka klávesy směrem dolů se společně s ním pohybuje i druhý úsek 4b pružiny. Přitom zdvihá druhý unášecí výstupek 17 horní závit 18 druhého úseku 4b pružiny z kontaktní plochy prvního protilehlého kontaktu 16. Horní závit 18 spočívá od tohoto okamžiku s předpětím, odpovídajícím kontaktnímu tlaku při sepnutí kontaktu, na spodní straně druhého unášecího· výstupku 17.
Při dosažení pracovní polohy spočine dolní závit 10 druhého úseku 4b pružiny na kontaktní ploše druhého protilehlého kontaktu 3. Kontaktní tlak, jímž doléhá dolní závit na kontaktní plochu, odpovídá přitom předpětí, s nímž dosedal dolní závit 10 na prvním unášecím výstupku 5. Aby bylo dosažeino; tohoto stavu je však nutné, aby horní strana prvního unášecího výstupku 5 spočívala v pracovní poloze klávesy pod kontaktní plochou druhého protilehlého kontaktu 3. V pracovní poloze vzniká elektricky vodivé spojení mezi kontaktními přípoji 8, 9 přes první úsek 4a pružiny, dolní závit 10 druhého úseku 4b pružiny a druhý protilehlý kontakt 3.
Při uvolnění knoflíku 11 klávesy se vrací klávesa působením pružné síly prvního· úseku 4a pružiny zpět do klidové polohy. Při pohybu zdvihátka 1 klávesy ve směru šipky R zdvihá první unášecí výstupek 5 dolní závit 10 druhého úseku 4b pružiny z kontaktní plochy druhého protilehlého kontaktu 3. Dolní závit 10 druhého úseku 4b pružiny dosedne pak s předpětím, odpovídajícím kontaktnímu tlaku při sepnutí kontaktů, na první unášecí výstupek 5. Při dosažení klidové polohy spočine horní závit 18 druhého úseku 4b pružiny s nutným kontaktním tlakem, který odpovídá předpětí na druhém unášecím výstupku 17, na kontakní ploše prvního protilehlého kontaktu 16. Toho je dosahováno tím, že spodní strana druhého unášecího výstupku 17 spočine pod kontaktní plochou prvního protilehlého kontaktu 16. Pohyb směrem vzhůru je omezen horní stranou nákružku 2, která naráží na víko 14 pouzdra. V klidovém stavu vzniká vodivé spojení pres· první protilehlý kontakt 16, druhý úsek 4b, první úsek 4a pružiny a kontaktní přípoj 9.
Obr. 4 znázorňuje řez klávesovým spínačem s ochranným límcem proti působení pájecí lázně.
Okolo vedení 7 zdvihátka je na pouzdře 6 klávesy z um.ělé hmoty natvarován ochranný límec 19, otevřený směrem k pájecí lázni. Pomocí tohoto· ochranného ústrojí, zhotoveného jako ochranný límec 19, je zabráněno deformaci vedení 7 zdvihátka při ponoření klávesy s deskou 12 s· plošnými spoji do vlečné nebo· ponorné pájecí lázně působením horka roztavené pájky, čímž by byla nepříznivě ovlivněna funkce vedení.
Při ponoření klávesy s deskou 12 s plošnými spoji do pájecí lázně se v dutém prostoru mezi vedením 7 zdvihátka a ochranným límcem 19 vytváří vzduchový polštář, který zabraňuje vnikání pájky do dutého prostoru, vytvořeného ochranným límcem 19, a působí jako tepelný izolátor, který zabraňuje poškození vedení 7 zdvihátka horkem. Aby bylo· zabráněno pronikání pájky až k vedení 7 zdvihátka, je přitom nutné, aby ochranný límec 19 přesahoval přes vedení 7 zdvihátka. Při pájení v ponorné pájecí lázni musí -ochranný límec 19 přesahovat -přes chráněné místo, totiž vedení 7 zdvihátka, jen nepatrně. Při pájení ve vlečné pájecí lázni, příkladně peřejové pájecí lázni, je naproti tomu nutné, aby ochranný límec 19 přesahoval vedení 7 zdvihátka doté míry, aby bylo zajištěno vytvoření vzduchového polštáře. Deformace nebo poškození ochranného· límce 19 jsou bezvýznamné, jelikož nemá na funkci klávesy žádný vliv.

Claims (12)

1. Klávesový spínač, obzvláště pro klávesnice psacích strojů a podobných zařízení, například dálnopisných strojů a datastanic, se zdvihátkem klávesy, které se při uvedení klávesy v činnost pohybuje proti pružné síle vinuté pružiny, uspořádané mezi pouzdrem klávesy a dosedaci .plochou zdvihátka klávesy z klidové polohy do polohy pracovní, přičemž pružina tvoří pohyblivou kontaktní součást, která je při sepnutí spojena s pevným protilehlým kontaktem, .a jehož zdvihátko- klávesy je po sepnutí ještě dále pohyblivé, vyznačený tím, že vinutá pružina (4) vykazuje první úsek (4a) -a druhý úsek (4b), z nichž první úsek (4a) je zhotoven jako tlačná pružina pro- zpětné vedení zdvihátka (1) klávesy -z pracovní polohy do klidové polohy -a druhý úsek (4b) pružiny (4) dosedá na -stranu dosedací plochy (2a), Odvrácenou od prvního úseku (4a) pružiny -s určitým předpětím, přičemž druhý protilehlý kontakt (3) je uspořádán v oblasti pohybu vinutého druhého- úseku (4b) pružiny - (4), vedeného dále přes dosedací plochu (2a) zdvihátka (1) klávesy.
2. Klávesový spínač podle bodu 1, vyznačený tím, že první úsek (4a) pružiny (4) má průměr vinutí odlišný od průměru vinutí druhého· úseku (4b) pružiny (4).
3. Klávesový spínač podle bodu 2, vyznačený tím, že první úsek (4a) pružiny (4) má průměr vinutí menší než průměr vinutí druhého úseku (4b) pružiny (4).
4. Klávesový spínač podle bodu 1, vyznačený tím, že druhý úsek (4b) pružiny (4) je tvořen alespoň jedním závitem.
5. Klávesový spínač podle bodu 1, vyznačený tím, že dolní -závit (10) druhého- úseku (4b) pružiny (4) - dosedá v klidovém stavu na první unášecí výstupek (5), upevněný na zdvihátku (1) klávesy, pod předpětím.
6. Klávesový spínač podle bodu 5, vyznaJe též myslitelné, ochranný límec 19 po ukončení pájení odstranit. Pro usnadnění můžo být ochranný límec 19 příkladně spojen s klávesou rozebíratelně.
Ochranný límec 12 je v nejjednodušším případě prstencovitě uspořádán okolo -chráněného místa, totiž vedení 7 zdvihátka. Je též možné, aby vykazoval tvar jiných geometrických obrazců, Účelně je zhotoven ze stejného materiálu, jako spodní strana klávesového spínače.
VYNÁLEZU čený tím, že - druhý úsek (4b) pružiny (4) je uspořádán - mezi prvním unášecím výstupkem (5) -a druhým unášecím výstupkem (17), které jsou -upraveny na zdvihátku (1) klávesy, přičemž v klidovém stavu -horní závit (18) druhého úseku (4b) pružiny (4) dosedá pod předpětím na první protilehlý kontakt (16) a v pracovní poloze dosedá horní závit (18) -druhého úseku (4b) pružiny (4) pod předpětím na druhý unášecí výstupek (17) a dolní závit (10) druhého; úseku (4b) pružiny (4) pod předpětím na druhý protilehlý kontakt (3).
7. Klávesový -spínač podle bodu 1, vyznačený tím, že kontaktní plocha druhého úseku (4b) pružiny (4) -a kontaktní plocha druhého protilehlého- kontaktu (3) jsou potaženy vrstvou zvyšující vodivost kontaktních míst.
8. Klávesový spínač podle bodu 1, vyznačený tím, -že první úsek (4a) a druhý úsek (4b) pružiny (4), druhý protilehlý kontakt (3) a část zdvihátka (1) klávesy opatřená dosedací plochou (2a) jsou uspořádány v komoře uzavřené ze všech stran.
9. Klávesový spínač podle bodu 8, vyznačený tím, že komora sestává z pouzdra (6) a -zaskakovatelného víka (14) klávesy.
10. Klávesový spínač podle jednoho- z bodů 1 až 9, vyznačený tím, že na pouzdře (6) je uspořádán ochranný límec (19), který je oíevř.en směrem k pájecí lázni a přesahuje přes vedení (7) zdviháitka (lj.
11. Klávesový spínač podle bodu 10, vyznačený tím, že -ochranný límec (19J je -okolo vedení (7) zdvihátka (1) uspořádán - prsten. co1 vitě.
12. Klávesový 'spínač podle bodu 10 nebo 11, vyznačený tím, že - ochranný límec (19) je zhotoven z umělé hmoty a je na pouzdro (6) natvarován.
CS881579A 1978-12-14 1979-12-14 Key switch particularly for the keybords of the typewriter and similar appliances CS216691B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2854096A DE2854096C2 (de) 1978-12-14 1978-12-14 Tastenschalter, insbesondere für Tastaturen in Schreibmaschinen und ähnlichen Einrichtungen
DE19797914017U DE7914017U1 (de) 1979-05-15 1979-05-15 Schutzeinrichtung fuer ein mittels eines loetbads in einer leiterplatte verloetbares bauelement

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216691B2 true CS216691B2 (en) 1982-11-26

Family

ID=25776861

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS881579A CS216691B2 (en) 1978-12-14 1979-12-14 Key switch particularly for the keybords of the typewriter and similar appliances

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0012279B1 (cs)
CS (1) CS216691B2 (cs)
MX (1) MX147268A (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH072995Y2 (ja) * 1987-07-21 1995-01-30 三菱電機株式会社 機関のアイドル位置検出スイツチ
GB2209434B (en) * 1987-08-19 1991-11-27 Crabtree Electrical Ind Ltd Switches
GB2371022B (en) * 2000-12-29 2005-01-12 Nokia Mobile Phones Ltd A portable communication device
GB2371021B (en) * 2000-12-29 2005-07-27 Nokia Mobile Phones Ltd A portable communication device
US6965789B2 (en) 2000-12-29 2005-11-15 Vertu Limited Portable communication device
DE102011013286A1 (de) * 2010-03-12 2011-09-15 Marquardt Mechatronik Gmbh Elektrischer Schalter
CN109192579A (zh) * 2018-10-31 2019-01-11 歌尔科技有限公司 腕戴类设备及其按键

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1761252U (de) * 1956-10-04 1958-02-13 Lorenz C Ag Bauteil fuer tauchgeloetete bzw. gedruckte schaltungen.
GB1411761A (en) * 1972-01-19 1975-10-29 Plessey Co Ltd Electric switches
GB1460021A (en) * 1973-01-24 1976-12-31 Gen Electric Co Ltd Electric switches
DE2460457A1 (de) * 1974-12-20 1976-06-24 Gerhard Dekorsy Drucktaster insbesondere zur schaltung elektronischer vorrichtungen
SE398572B (sv) * 1975-12-22 1977-12-27 Raeder Eskil Tryckknapp
DE2743156A1 (de) * 1977-09-24 1979-04-05 Baer Elektrowerke Kg Tastschalter zur elektrischen kontaktgabe

Also Published As

Publication number Publication date
EP0012279B1 (de) 1982-07-07
EP0012279A1 (de) 1980-06-25
MX147268A (es) 1982-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR890005313B1 (ko) 키이 스위치
JP3782521B2 (ja) 押釦構造およびキーボード
US20210343488A1 (en) Key module
US4677268A (en) Elastomeric switch control device
GB1308692A (en) Electrical switches
US4851626A (en) Key switch device
KR900002525Y1 (ko) 푸시 버튼 스위치
US4313685A (en) Push-button switch, particularly for keyboards of typewriters and similar devices
CS216691B2 (en) Key switch particularly for the keybords of the typewriter and similar appliances
WO1999004405A1 (en) Housing and actuator button assembly
JPS6334180Y2 (cs)
US4354081A (en) Push-button or keyboard with depressable keys
US4535210A (en) Keyswitch stabilizing device
US4002871A (en) Column leaf spring push-button switch for use in a keyboard
US6392176B1 (en) Keyswitch of keyboard
US3153714A (en) Alternate action snap action switch and lighted push button assembly
US3487184A (en) Overtravel mechanism for snap-action switch
US4002879A (en) Double column leaf spring push-button switch
KR100322772B1 (ko) 푸시버튼스위치
US4386245A (en) Normally-closed switching means with over-stroke compensation
EP1361589B1 (en) Keyswitch device, keyboard with the keyswitch device, and electronic apparatus with the keyboard
KR0134340Y1 (ko) 마이크로 스위치
US2853573A (en) Snap-action switch
US4203016A (en) Electric switch utilizing coil spring torsion biasing in switch operation
US4882461A (en) Subminiature push-button switch