Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Zařízení pro radiální tváření, kupříkladu těles vřetenovitého tvaru

Landscapes

Show more

CS216488B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Josef Svercl
Jan Novak
Zdenek Kalab

Worldwide applications
1980 CS

Application CS835080A events

Description

Nevýhody a nedostatky známých zařízení odstraňuje v podstatě vynález, kterým je zařízení pro radiální tváření, kupříkladu těles vřetenovitého tvaru, sestávající nejméně ze dvou tvářecích čelistí, uložených na smykadlech vyměnitelně, kde smykadla jsou uložena otočně na táhlech, zavěšených ha volně otočném věnci opatřeném okem pro uložení ojnice, která je svým opačným koncem uložena na excentrickém pouzdru, které je opět uloženo na excentrickém čepu pohonné hřídele.
Podstata vyhálezu spočívá v tom, Že rám sestávající ze dvou bočnic, mezi kterými jsou uloženy jednak vodicí segmenty a vnější nosný prstenec, tvoří prstencový prostor ve kterém je volně otočně uložen věnec sestávající ze dvou prstencových postranic mezi nimiž jsou na excentrických čepech uloženy jednak vodicí kladky a jednak na centrických čepech vnitřní táhla na jejichž vnitřních koncích jséu zavěšena smykadla s tvarovacími čelistmi, zatímco vnější táhla jsou zavěšena jednak společně s vnitřními táhly na společných spojovacích čepech věnce, a jednak svými opačnými konci na pevném nosném prstenci, prostřednictvím dalších excentrických čepů, přičemž postranice věnce jsou v místě uloženi spojovacích čepů opatřeny radiálními drážkami pro kluzné uložení i spojovacích čepů opatřených na obou koncích kluznými plochami pro uložení v radiálních drážkách.
Vyšší účinek vynálezu spočívá v tom, že uložením smykadel a tvarovacími čelistmi na dvojici táhel z nichž vnitřní táhlo je uloženo na čepu na otočně uloženém věnci a vnější táhlo na klečovém rámu zařízení se dosahuje potřebného zdvihu čelistí při polovičním výkyvu ojnice pohonného agregátu, což je silově i kinematicky výhodnější, radiální síly tvářecích čelistí jsou zachyceny nosným prstencem a neovlivňují otočný věnec, tj. pohybový mechanismus, což mé za následek snížení hmotnosti kmitajících Částí, a umožnění zvýšení kmitočtu pohybu sinykadel s čelistmi.
Příklad kontrolního provedení vynélezu je schematicky znázorněn na připojených výkresech, kde obr. 1. představuje radiální řez zařízením podle vynálezu, obr. 2. je axiální řez zařízením z otaf. 1. v rovině A-A, a obr. 3. je detail uložení spojovacího čepu v otočném věnci.
Podle vynálezu sestává zařízení pro radiální tváření z rámu 1 klecovitého typu, tvořeného nejméně dvěma vodicími segmenty £, vnějším nosným prstencem £, které Jsou uloženy mezi dvěma bočnicemi 4 se kterými jsou pevně spojeny a vytváří tak prstencový prostor pro volně otočně uložený věnec £. Věnec £ je tvořen dvěma prstencovými postranicemi £ mezi nimiž jsou na excentrických čepech 2 uloženy jednak kladky 8 a na centrických spojovacích čepech £ vnitřní táhla 10. Vnitřní táhla 10 jsou opatřena smykadly 11 uloženými otočně na čepech 12. Na smykadlech 11 jsou vyměnitelně uloženy tvářecí čelisti 13. Vodicí segmenty 2 tvoří jednak vedení 14 táhel 10 se smykadly 11 a jednak 1 odvalovací plochu 15 kladek 8. V radiální ose procházející středem zařízení a středem uložení táhel 10 jsou na vnějším nosném prstenci £ uložena na dalších excentrických
216 488 čepech 16 vnější táhla 17 zavěšená svým vnitřním koncem na společném centrickém spojovacím čepu g s vnitřními táhly 10 na otočném věnci g. Detail na ohr. 3. znázorňuje uložení centrického spojovacího čepu 2 v otočném věnci g, které umožňuje jeho posuv radiálním směrem a je tvořeno jednak radiální drážkou 24 v postranici 6 věnce 2» a jednak kluznými plochami 25 vytvořenými na obou koncích centrického spojovacího čepu g. Otočný věnec g je na svém obvodě opatřen okem 18 pro otočné uložení ojnice 19 jejíž opačný konec je uložen na excentrickém pouzdru 20, které je opět uloženo na excentrickém čepu 21 pohonné hřídele. Excentrické čepy J, 16 jsou opatřeny mechanismem pro nastavení polohy excentru k usnadnění seřízení koncové polohy tvářecích čelistí 13 a vodicích kladek 8. Velikost zdvihu tvarovacíeh čelistí 13 se upravuje na seřízení excentrického uložení ojnice 19.
Podle průměru a tvaru tvářené součásti se na smykadla 11 uloží příslušné tvarovací čelisti JL3. které se zajistí v poloze pomocí zámků 22 a jejich koncová poloha se nastaví pomocí dalších excentrických čepů 16 na vnějším nosném prstenci 3. Hodnota zdvihu smykadel 11 s tvarovacími čelistmi 13 se nastaví excentrickým uložením ojnice
19. Zkontroluje se předpětí a bezvůlový styk kladek 8 s vodicími segmenty 2 a případně nedostatky se upraví prostřednictvím excentrického uložení kladek 8. Tím je zařízení připraveno k provozu.
Po uvedení pohonného motoru do chodu, se zavede pomocí vodícího pouzdra 2J, umístěného na pravé bočnici 4 rámu 1, na vstup tvarovacíeh čelistí 13 trubkový polotovar. Rotační pohyb pohonné hřídele se přenáší na ojnici 19. která tak vykonává vratný pohyb a tím natáčí, prostřednictvím oka 18, věnec 2 střídavě doleva a doprava. Protože vnitřní táhlo 10 i vnější táhlo 17 jsou uloženy na společném centrickém spojovacím čepu 2 s možností radiálního posuvu a vnější táhlo 17 na vnějším nosném prstenci J a vnitřní táhlo 10 na smykadla 11 s tvarovaoí čelistí 13, dojde při kývavém pohybu věnce 2 k střídavému kolonovému pohybu dvojice táhel 10, 17 a tím k provedení vratného pohybu smykadel 11 s tvarovacími čelistmi 13, v rozsahu nastaveného zdvihu. Tímto vratným pohybem tvarovacíeh čelistí 13 dochází při současném axiálním posuvu tvářeného materiálu k jeho radiálnímu tváření.
Tohoto zařízení lze s výhodou využít jednak k výrobě těles vřetenovitého tvaru, jako jsou kupříkladu rotory a statory jednovřetenových čerpadel metodou tváření za studená, stejně jako k tváření za tepla, kdy zařízení pracuje jako víceberanový kovací lis a dovoluje, podle tvaru tvářecích čelistí, tvarovat radiálně různé profily, kupříkladu vícehrany, různá ozubení a podobně.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Zařízení pro radiální tváření, kupříkladu těles vřetenovitého tvaru, sestávající z rámu, ve kterém jsou uloženy nejméně dva vodicí segmenty, které tvoří vedení pro šmýkadla opatřená vyměnitelnými tvarovacími čelistmi a uložena na táhlech zavěšených na volně otočném věnci, opatřeném okem pro uložení ojnice spojené prostřednictvím excentrického pouzdra a excentrického čepu s pohonným hřídelem, vyznačujíoí ee tím, že rám (1) sestávající ze dvou bočnic (4), mezi kterými jsou uloženy jednak vodicí segmenty (2) a vnějSÍ nosný prstenec (3), tvoří prstencový prostor ve kterém je volně otočně uložen věnec (5) sestávající ze dvou prstencových postranlc (6) mezi nimiž jsou na excentrických Čepech (7) uloženy jednak vodicí kladky (8) a jednak na eentriokýoh spojovacích čepech (9) vnitřní táhla (10) na jejichž vnitřních koncích jeou zavěšena šmýkadla (11) s tvarovacími čelistmi (13), zatímco vnější táhla (17) Jsou zavěšena jednak společně s vnitřními táhly (10) na společných spojovacích čepech (9) věnce (5) a jednak svými opačnými konci na pevném nosném prstenci (3), prostřednictvím dalších excentrických čepů (16),’ přičemž postranice (6) věnce (5) jsou v místě uložení spojovacích čepů (9) opatřeny radiálními drážkami (24) pro kluzné uložení spojovacích čepů (9) opatřených na obou koncích kluznými plochami (25) pro tiLožení v radiálních drážkách (24)