CS216183B2 - Belt splitting machine - Google Patents
Belt splitting machine Download PDFInfo
- Publication number
- CS216183B2 CS216183B2 CS785270A CS527078A CS216183B2 CS 216183 B2 CS216183 B2 CS 216183B2 CS 785270 A CS785270 A CS 785270A CS 527078 A CS527078 A CS 527078A CS 216183 B2 CS216183 B2 CS 216183B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- belt
- adjustable
- splitter according
- knife
- guide
- Prior art date
Links
- 239000000463 material Substances 0.000 claims abstract description 19
- 238000005452 bending Methods 0.000 claims abstract description 8
- 238000005192 partition Methods 0.000 claims 2
- 230000000284 resting effect Effects 0.000 claims 1
- 230000003313 weakening effect Effects 0.000 claims 1
- 239000010985 leather Substances 0.000 description 3
- 239000011248 coating agent Substances 0.000 description 1
- 238000000576 coating method Methods 0.000 description 1
- 230000006835 compression Effects 0.000 description 1
- 238000007906 compression Methods 0.000 description 1
- 238000007596 consolidation process Methods 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 230000002349 favourable effect Effects 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
- 230000000717 retained effect Effects 0.000 description 1
- 239000002699 waste material Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C14—SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
- C14B—MECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
- C14B1/00—Manufacture of leather; Machines or devices therefor
- C14B1/02—Fleshing, unhairing, samming, stretching-out, setting-out, shaving, splitting, or skiving skins, hides, or leather
- C14B1/14—Fleshing, unhairing, samming, stretching-out, setting-out, shaving, splitting, or skiving skins, hides, or leather using tools cutting the skin in a plane substantially parallel to its surface
- C14B1/18—Fleshing, unhairing, samming, stretching-out, setting-out, shaving, splitting, or skiving skins, hides, or leather using tools cutting the skin in a plane substantially parallel to its surface using band knives
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B26—HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
- B26D—CUTTING; DETAILS COMMON TO MACHINES FOR PERFORATING, PUNCHING, CUTTING-OUT, STAMPING-OUT OR SEVERING
- B26D3/00—Cutting work characterised by the nature of the cut made; Apparatus therefor
- B26D3/28—Splitting layers from work; Mutually separating layers by cutting
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Forests & Forestry (AREA)
- Details Of Cutting Devices (AREA)
- Threshing Machine Elements (AREA)
- Nonmetal Cutting Devices (AREA)
- Knives (AREA)
Description
Vynález se týká pásového štípacího stroje, u něhož je pásový nůž držen ve svém vedení, jež se rozprostírá přes pracovní šíři, a štěrbina pro přívod materiálu, uspořádaná před ostřím pásového nože, je omezena poháněným dolním válcem a horním válcem, jenž je přestavitelný ve výšce i průhybu, přičemž vedení pásového nože je vytvořeno na horní části, jež je . spojena s dolní částí pomocí připevňovacích zařízení.
U známých pásových štípacích strojů sestává poháněný dolní válec z jednotlivých článků, jež tlačí materiál ke štípání s určitým předpětím k podepřenému hornímu válci. Tímto způsobem mohou být přejímány jednotlivými články dolního válce nestejnoměrnosti v tloušťce materiálu, jak jsou nevyhnutelné u zvířecích koží. Tloušťka užitkového materiálu je určována polohou horního válce ve vztahu k poloze ostří rovného pásového nože a může se měnit výškovým přestavením horního válce.
Četné materiály ke štípání mají na straně menší tloušťku než uprostřed. To neplatí jenom pro zvířecí kůže, u nichž jsou boční díly od přírody tenčí než hřbet a krk, ale i pro pásy z plastické hmoty, tj. z plastické kůže, jež jsou v důsledku své výroby na kraji tenčí. Jestliže horní válec neprobíhá přímočaře, nejsou již boční . díly horním · nebo dolním válcem zachycovány, nedochází k bezpečnému pohonu, ale především dochází k proštípaným lícům, takže se nedá dodržovat požadovaná přesnost, jež činí u přírodní usně ±0,05 mm a u plastické usně ± 0,025 mm. Jestliže se přemístí horní válec natolik dolů, aby byly zachycovány oběma válci bezpečně i . boční díly, je prostřední díl stlačován pružně dohromady tak silně, že na základě odlehčení po štípání se opět vyskytují nestejnoměrné tloušťky.
Jsou dále známy pásové štípací stroje, u nichž může být dáno hornímu válci zakřivení, aby se dostalo užitné štěrbině na stranách větší šířky než uprostřed. Tímto způsobem jsou měkčí boční díly zvířecích koží odštěpovány s o něco větší tloušťkou než hřbetní části nacházející se uprostřed, takže po dalším zpracovávání, jež zahrnuje i zpevňování stlačováním dohromady, získává se kus usně .. s průběžně stejnou tloušťkou. Při tomto uspořádání je zde však ještě větší nebezpečí v tom, že boční díly nejsou již válci zachycovány, anebo je prostřední díl příliš silně stlačován dohromady.
Úkolem vynálezu je vyvinout pásový štípací stroj úvodem popsaného druhu, s nímž je při štípání dosažitelná vyšší přesnost než dosud, a může být zabraňováno proštípaným lícům.
Úkol se řeší pásovým štípacím strojem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že horní část je ohebná, dolní část je neohebná a alespoň část připevňovacích zařízení jo přestavitelná pro průběh vedení pásového nože v odchýlení od dané přímky.
Další provedení vynálezu jsou obsažena v jednotlivých podružných bodech definice jeho předmětu.
Nový, anebo vyšší účinek dosahovaný vynálezem lze spatřovat v podstatě v těchto skutečnostech:
Šířka užitné štěrbiny se dá nastavit nezávisle na tvaru a poloze horního válce. Horní válec může být tedy nastavován ve vztahu k dolnímu válci tak, jak je to pro přepravu materiálu skrze stroj nejpříznivější. Přesná tloušťka štěrbiny a její průběh lze ' potom nastavovat pomocí ' vedení pásového nože. Tímto způsobem se dá prakticky zcela zabraňovat proštípaným lícům. Z toho vyplývá štípaný materiál s mimořádně vysokou přesností. Se zřetelem k tomu, že odchylky vedení pásového nože od dané přímky mohou · být v praktickém provozu jenom nepatrné, zpravidla méně než 1 mm, avšak vedení pásového nože má délku několika metrů, nedochází v důsledku tohoto zakřivení k znatelně vyššímu tření mezi nožem a jeho vedením. Konstrukčně slouží neohebná horní část za základnu, oproti níž může dostávat ohebná horní část přesně stanovitelnou tvarovou podobu.
Vynález bude nyní blíže objasněn příkladně . podle výkresů, na nichž představují obr. 1 pohled zepředu na pásový štípací stroj, obr. 2 poněkud schematický řez podél čáry A—A, obr. 3 podélný řez horní a dolní částí podle vynálezu, obr. 4 ohybové čáry vedení pásového nože dosažitelné s provedením podle obr. 3, .obr. 5 řez podobně jako na obr. 3 jiným příkladem provedení, obr. 6 ohybové čáry vedení pásového nože dosažitelné s provedením podle obr. 5, obr. 7 další způsob . provedení v řezu podobně jako na obr. 3, .a obr. 8 ohybové čáry vedení pásového nože dosažitelné s provedením podle obr.. 7.
Obr. 1 . až 3 ukazují .. pásový štípací stroj, jenž je . popisován dále jenom natolik, kolik je zapotřebí k pochopení podstaty vynálezu. Na . loži 1 stroje je držen pracovní stůl, přes nějž je . přiváděn materiál ke štípání. Štěrbina pro . přívod materiálu je omezována dolním . válcem 4 , a horním válcem 5. Dolní válec . . 4 je z velkého počtu jednotlivých článků, jež. jsou unášeny pružným povlakem 6 hnacího válce 7 a tlačeny vzhůru. Horní válec 5 je držen ve výškově přestavitelném můstku . 8 . a podpírán opěrnými válci 9. Prostřední . opěrný válec 9 je pevně uložen v můstku 8, naproti tomu jsou ložiska pro volné konce obou vnějších opěrných válců 9 ve vztahu . k můstku 8 výškově přestavitelná. Toto umožňuje dávat hornímu válci 5 v provozu průhyb.
Na zadní straně pásového štípacího stroje je uspořádán pásový nůž 10 zakreslený na obr. 1 jenom čárkovaně, jenž je položen kolem dvou vratných kotoučů 11, 12, z nichž je alespoň jeden poháněn. Pásový nůž 10 je ustavičně broušen s pomocí brusného přípravku 13. V pracovní oblasti jo pásový nůž 10 držen ve vedení 14. Tímto způsobem ostří pásového nože 10 štěpí materiál 3 na užitný materiál 15 odváděný směrem nahoru a na zbytek 16 odváděný směrem dolů.
Vedení 14 pásového nože 10 je tvořeno drážkou, jež je vytvářena mezi ohebnou horní částí 17 a příslušným, rovněž ohebným krytem 18. Ohebná část 17 sestává z dutého nosníku, jehož výška je menší než jeho poloviční šířka. Zadní svislá stěna 19 je kvůli zmenšení tuhosti opatřena v podélné řadě uspořádanými zeslabovacími výřezy 20, skrze něž mohou být také pevně zašroubovány šrouby 21 k připevnění ložisek 22 od tří kloubů 23, 24, 25. Horní část 17 je držena s pomocí dvou těchto kloubů 26, 27 svými volnými konci na loži 1 stroje. Dolní část 28 je vytvořena s podélnými stěnami 29 a příhradově uspořádanými opěrnými stěnami 30 neohebně. S pomocí šroubů 31 je připevněno na dolní části 28 ložisko 32 pro další kloub 33. Tento je součástí přestavitelného připevňovacího zařízení 34, jež vykazuje šroub 35, jehož závit proniká horním kloubovým čepem 36 pro kloub 25 a dole mezi dvěma přírubami přejímá kloubový čep 37 pro kloub 33. Horní část 17 a dolní část 28 jsou tedy spolu spojeny třemi připojovacími zařízeními, totiž dvěma, jež přesdstavují klouby 23, 24, na koncích a jsou nenastavitelné, a jedním nastavitelným připevňovacím zařízením 34 uprostřed.
Na obr. 3 je znázorněna tvarově nezměněná horní část 17, u níž vedení 14 pásového nože 10 představuje přímá čára a, jak potrno z obr. 4. Přetáčením šroubu 35 v protisměru hodinových ručiček prohýbá se střed horní části 17 směrem vzhůru, čímž vzniká pro vedení 14 pásového nože 10 ohybová čára b. Otáčením šroubu 35 v opačném směru vzniká ohybová čára c. Přitom se dají volit libovolné mezipolohy.
V provozu může být nyní horní válec 5 nastavován prostřednictvím opěrných válců 9 a výškovým přestavením můstku 8 tak, aby byl materiál 3 ke štípání zachycen bezpečně přes celou pracovní šíři mezi dolním válcem 4 a horním válcem 5, aniž dochází v materiálu k velkým tlakům. Potom může být vedení 14 pásového nože 10 nastavováno tak, aby užitný materiál 15 vykazoval přes celou pracovní šíři tloušťku odpovídající příslušné struktuře a dosažitelnou s nejvyšší přesností. Tímto způsobem se zabraňuje prakticky úplně odpadu.
Claims (16)
1. Pásový štípací stroj, u něhož je pásový nůž držen ve svém vedení, jež se rozprostírá přes pracovní šíři, a štěrbina pro přívod materiálu, uspořádaná před ostřím pásového nože, je omezena poháněným dolním válcem a horním válcem, jenž je přestavitelný ve výšce i průhybu, přičemž vedení pásového nože je vytvořeno na horní části, jež je spojena s dolní částí s pomocí připevňova-
Při způsobu provedení podle obr. 5 je použito pro příslušné součásti těchže vztahových značek jako na obr. 3, avšak zvýšených o sto. Odlišné je v podstatě to, že neohebnou dolní část 128 tvoří dutá skříň vyztužená příčnými stěnami 130. Oba klouby 123, 124, jež spojují na koncích dohromady horní část 117 a dolní část 128 a přestavují nenastavitelné připevňovací zařízení, jsou uspořádány ve výšce horní části 117. Kromě nastavitelného připevňovacího zařízení 134 uprostřed jsou uspořádána ještě dvě stejně sestrojená, nastavitelná připevňovací zařízení 138, 139 uprostřed každé poloviny horní části 117 a dolní části 128. Dolní část 128 má patky 140, jimiž může být připevněna přímo na loži 1 stroje.
S tímto uspořádáním se dají nastavovat složité ohybové čáry, jak je to naznačeno na obr. 6 písmeny d, e.
Při způsobu provedení podle obr. 7, u něhož je použito těchže vztahových značek jako na obr. 3, -avšak zvýšených o dvě stě, sestává dolní část 228 z duté skříně vyztužené mezistěnami 230, jež spočívá svými patkami 240 na loži 1 stroje. Horní část 217 má uprostřed připevňovací patku 241, jež je umístěna s pomocí šroubů 252 bezprostředně na dolní části 228. Na obou koncích jsou uspořádána přes-tavitelná připevňovací zařízení 242, 243. Připevňovací zařízení 242 je opatřeno hydraulickým nebo pneumatickým servomotorem 244, jehož píst je spojen přes kloub 245 s dolní částí 228 a přes kloub 246 s horní částí 217. Dále se tu vyskytuje nastavitelná zarážka 247, k níž je tlačen levý konec horní části 217, jestliže je servomotor 244 napájen ' tlakovým prostředkem. Připevňovací zařízení 243 je sestrojeno podobně se servomotorem 248, klouby 249, 250, jakož i s nastavitelnou zarážkou 251.
S tímto uspořádáním jsou dosažitelné ohybové čáry f, g, jak jsou znázorněny na obr. 8.
K řízení ' servomotorů 244, 248 může docházet s pomocí nožní páky či pedálu. Jiná výhodná možnost spočívá v tom, že servomotory 244, 248 jsou řízeny programovým spínacím přístrojem.
Při jednom pozměněném provedení může být také celé vedení 14 pásového nože 10 výškově přestavitelné ve vztahu ke štěrbině pro přívod materiálu, aby se daly · štípat materiály s různou tloušťkou.
VYNÁLEZU cích zařízení, vyznačený tím, že horní část (17, 117, 217) je ohebná, dolní část (28, 128, 228) je neohebná a alespoň část připevňovacích zařízení (34, 134, 138, 139, 242, 243) je přestavitelná pro průběh vedení (14) pásového nože (10) v odchýlení od . přímky (a).
2. Pásový štpínací stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že horní část (17) má podélný nosník, jehož výška je menší než jeho šířka.
3. Pásový štípací stroj podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že horní částí (17) je dutý nosník, u něhož má zadní svislá stěna (19) v podélné řadě uspořádané zeslabovací výřezy (20).
4. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že dolní část (28) je vyztužena příhradově uspořádanými opěrnými stěnami (30).
5. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že dolní částí (128, 228) je dutá skříň vyztužená opěrnými mezistěnami (130, 230).
6. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až 5, vyznačený tím, že horní část (217) a dolní část (228) jsou spolu uprostřed pevně spojeny a na obou koncích prostřednictvím přestavitelných připevňovacích zařízení (242, 243).
7. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až 5, vyznačený tím, že horní část (17, 117) a dolní část (28, 128) jsou spolu spojeny na obou koncích pevně a uprostřed prostřednictvím přestavitelného připevňovacího zařízení (34, 134).
8. Pásový štípací stroj podle bodu 7, vyznačený tím, že horní část (117) a dolní část (128) jsou opatřeny mezi každým ze svých konců a uprostřed alespoň ' jedním dalším pres tavitelným . připevňovacím zařízením (138, 139).
9. Pásový štípnací stroj podle bodů 1 až 8, vyznačený tím, že přestavitelná připevňovací zařízení (34, 134, 138, 139, 242, 243) jsou opatřena vždy jedním kloubem (23 až 27, 123, 124, 33, 245, 246, 249, 250), jehož osa probíhá rovnoběžně s osou vedení (14) pásového nože (10).
10. Pásový štípnací stroj podle bodu 9, vyznačený tím, že na horní části (17) je připevněn jeden kloub (25) a na dolní části (28) je připevněn další kloub (33), přičemž oba jsou spolu spojeny šroubem (35) pro nastavení jejich vzájemného odstupu od sebe.
11. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až 9, vyznačený tím, že přestavitelná připevňovací zařízení (242, 243) jsou motoricky pohonná.
12. Pásový štípací stroj podle bodu 11, vyznačený tím, že přestavitelné připevňovaní zařízení (242, 243) je opatřeno servomotorem (244, 248) mezi horní částí (217) a dolní částí (228) a dále je opatřeno nastavitelnou zarážkou (247, 251) pro vymezení koncové polohy horní části (217).
13. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až 12, vyznačený tím, že neohebná dolní část (128, 228) je podepřena o lože (1) stroje.
14. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až 12, vyznačený tím, že horní část (17) je na obou koncích držena prostřednictvím vždy jednoho kloubu (26, 27) na loži (1) stroje.
15. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až
14, vyznačený tím, že přestavitelná pripevňovací zařízení (34, 134, 138, 139, 242, 243) jsou řiditelná programově nebo ovladatelná nožní pákou.
16. Pásový štípací stroj podle bodů 1 až
15, vyznačený tím, že celé vedení (14) pásového nože (10) je výškově přestavitelné ve vztahu k štěrbině pro přívod materiálu (3).
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE2736374A DE2736374C3 (de) | 1977-08-12 | 1977-08-12 | Bandmesserspaltmaschine |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS216183B2 true CS216183B2 (en) | 1982-10-29 |
Family
ID=6016231
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS785270A CS216183B2 (en) | 1977-08-12 | 1978-08-11 | Belt splitting machine |
Country Status (7)
| Country | Link |
|---|---|
| JP (1) | JPS5833076B2 (cs) |
| BR (1) | BR7805160A (cs) |
| CS (1) | CS216183B2 (cs) |
| DE (1) | DE2736374C3 (cs) |
| FR (1) | FR2399902A1 (cs) |
| GB (1) | GB2002278B (cs) |
| IT (1) | IT1115557B (cs) |
Families Citing this family (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE2942612C2 (de) * | 1979-10-22 | 1984-10-31 | Maschinenfabrik Moenus Ag, 6000 Frankfurt | Bandmesserspaltmaschine |
| US4441396A (en) * | 1980-09-03 | 1984-04-10 | Societe Mercier Freres | Slitting machine, more particularly for hides and leather, unwoven textile products, rubber products, plastics in plates or rolls |
| FR2509656A2 (fr) * | 1981-07-20 | 1983-01-21 | Mercier Freres | Machine a refendre notamment les cuirs et peaux, les produits textiles non tisses, les caoutchoucs, les matieres plastiques en plaques ou en rouleaux |
| EP0396211B1 (en) * | 1984-07-23 | 1995-03-22 | Dennison Manufacturing Company | Continuous molding of fasteners and the like |
Family Cites Families (6)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE169869C (cs) * | ||||
| US1611470A (en) * | 1925-08-17 | 1926-12-21 | Lovoy Louis | Skiving machine |
| DE1785597A1 (de) * | 1964-12-02 | 1973-02-08 | Mercier Freres | Spaltmaschine zum spalten von leder und haeuten |
| DE1660100C3 (de) * | 1967-10-07 | 1978-05-24 | Maschinenfabrik Moenus Ag, 6000 Frankfurt | Bandmesserspaltmaschine |
| FR2061201A5 (en) * | 1970-09-09 | 1971-06-18 | Moenus Maschf | Machine for splitting skins |
| GB1347788A (en) * | 1970-09-09 | 1974-02-27 | Moenus Maschf | Workpiece cutting machine |
-
1977
- 1977-08-12 DE DE2736374A patent/DE2736374C3/de not_active Expired
-
1978
- 1978-08-04 FR FR7823145A patent/FR2399902A1/fr active Granted
- 1978-08-09 GB GB7832705A patent/GB2002278B/en not_active Expired
- 1978-08-11 JP JP53097431A patent/JPS5833076B2/ja not_active Expired
- 1978-08-11 BR BR7805160A patent/BR7805160A/pt unknown
- 1978-08-11 CS CS785270A patent/CS216183B2/cs unknown
- 1978-08-11 IT IT68903/78A patent/IT1115557B/it active
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DE2736374C3 (de) | 1981-03-19 |
| DE2736374A1 (de) | 1979-02-15 |
| JPS5490686A (en) | 1979-07-18 |
| FR2399902B1 (cs) | 1983-02-18 |
| GB2002278B (en) | 1982-01-06 |
| GB2002278A (en) | 1979-02-21 |
| IT1115557B (it) | 1986-02-03 |
| BR7805160A (pt) | 1979-05-08 |
| JPS5833076B2 (ja) | 1983-07-16 |
| FR2399902A1 (fr) | 1979-03-09 |
| IT7868903A0 (it) | 1978-08-11 |
| DE2736374B2 (de) | 1980-07-10 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CA1038280A (en) | Bias ply cutter feed apparatus | |
| MX2010009935A (es) | Cabezal para la colocacion automatica de mantas de fibra. | |
| CZ196795A3 (en) | Injection moulding machine | |
| US4196760A (en) | Material feeding machine | |
| CN108381946A (zh) | 复合材料铺叠设备 | |
| CS216183B2 (en) | Belt splitting machine | |
| KR100465564B1 (ko) | 연속 동작 프레스 | |
| US5546857A (en) | Steel belt press with inlet mouth contour adjustability | |
| DE3134168A1 (de) | Maschine zum spalten, insbesondere von leder und haeuten, nicht gewebten erzeugnissen, kautschuken, kunststoffen in form von platten oder rollen | |
| DK151533B (da) | Indretning til stukning paa presser | |
| CA2308521A1 (en) | Belt sanding machine | |
| GB1601546A (en) | Band knife splitting machine feed roll arrangement | |
| CZ285014B6 (cs) | Způsob a zařízení k vytváření stlačitelného pásma izolační desky z minerálních vláken a deska vyrobená tímto způsobem | |
| IT8319956A1 (it) | Macchina per tagliare strisce e cubetti | |
| US4100773A (en) | Drying press for hides | |
| CS244417B2 (en) | Leather splitting machine according to thnickness | |
| US3233494A (en) | Knife adjusting means for paper cutting machines | |
| US1053297A (en) | Machine for treating hides or leather. | |
| US3090270A (en) | Machines for cutting or shearing sheets or plates | |
| SE8700079D0 (sv) | Maskin for klippning och bockning av plat | |
| KR890014038A (ko) | 신발 옆부분 골맞춤 기계 | |
| US6330963B1 (en) | Apparatus for connecting wooden components | |
| US945690A (en) | Cutter for veneer-machines. | |
| KR850001739Y1 (ko) | 절포 및 삼중포 가공기 | |
| US8369A (en) | Leather-splitting machine |