CS214788B2 - Facility for feeding the transport fluidum to the auxilliary nozzles in the jet loom - Google Patents

Facility for feeding the transport fluidum to the auxilliary nozzles in the jet loom Download PDF

Info

Publication number
CS214788B2
CS214788B2 CS79879A CS87979A CS214788B2 CS 214788 B2 CS214788 B2 CS 214788B2 CS 79879 A CS79879 A CS 79879A CS 87979 A CS87979 A CS 87979A CS 214788 B2 CS214788 B2 CS 214788B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shed
weft
auxiliary nozzles
nozzles
auxiliary
Prior art date
Application number
CS79879A
Other languages
English (en)
Inventor
Hajime Suzuki
Original Assignee
Toyoda Automatic Loom Works
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Toyoda Automatic Loom Works filed Critical Toyoda Automatic Loom Works
Publication of CS214788B2 publication Critical patent/CS214788B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/28Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
    • D03D47/30Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
    • D03D47/3026Air supply systems
    • D03D47/306Construction or details of parts, e.g. valves, ducts
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/28Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
    • D03D47/30Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
    • D03D47/3026Air supply systems
    • D03D47/3033Controlling the air supply
    • D03D47/304Controlling of the air supply to the auxiliary nozzles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynalez se týká zařízení pro- - přívod - . dopravního ' fluida k většímu počtu - pomocných trysek v tryskovém, tkalcovském stavu, - jež obsahuje -hlavní trysku - umístěnou - přilehle ke vstupu do prošlupu tkalcovského - stavu pro vysílání proudu dopravního fluida - potřebného k vysřikování útkové -niti pro- -její zanášení prošlupem, větší počet pomocných trysek rozmístěných podél dráhy útkové - niti prošlupem, s nimiž jsou ve fluidním -spojení - první prostředky pro· přívod dopravního fluida a jeho- vypouštění - v proudech postupně za sebou z pomocných trysek při -zanášení útkové niti prošlupem na pomoc hlavní trysce.
Všeobecně v tryskovém tkalcovském -stavu tohoto druhu samotná hlavní tryska nemůže dopravovat přední konec útkové niti' na vzdálenost s dostatečnou rychlostí, takže -se - opatřuje vhodný počet pomocných trysek na tkalcovském paprsku, aby každá z nich vytvářela proud vzduchu ve spolupráci -s hlavní tryskou. Jestliže jsou však v činnosti stále všechny pomocné trysky, musí se poČítatat se značnou celkovou spotřebou vzďuchu. Za účelem- snížení této celkové spotřeby vzduchu navrhovalo -se podle spisu US-PS Č. 3 705 608, zapínat - pomocné trysky. postupně nebo· v - postupných skupinách v taktu s posuvem předního· -konce útkové niti - prošlupem - tím, že každá pomocná -trýska anebo každá jejich skupina - bylá - - opatřena řídicím ústrojím pro otvírání - a zavírání -té - které trysky nebo· - skupiny trysek.
Avšak -pomocné trysky či jejich - skupiny jsou - upraveny k - postupnému -ovládání - a - v časově -shodném - průběhu se tkacím - pohybem tkalcovského- -stavu. - Proto, jestliže tkalcovský stav - pracuje s malou rychlostí . -nebo v jednom prohozním pohybu, načasování vstřiku pomocných trysek Se - zpožďuje se zřetelem k posuvu -předního- konce _ -útkové niti, protože v té chvíli je útková -nft . řízena do prošlupu hlavní tryskou -se stejnou rychlostí, jako je tomu při běžném pracovním postupu. Toto způsobuje -chabý účinek vstřikování u pomocných - trysek, - ' Což má Za následek, že se -rychlost předního - konce útkové niti kvapně - snižuje- na nulu -a - přední konec útkové niti je zachycován -pomocnými tryskami, čímž dojde k selhání v zanášení útku. .
Hlavním úkolem vynálezu je opatřit -zařízení úvodem popsaného druhu pro přívod dopravního fluida- k pomocným tryskám, Jež zajišťuje, že- se dá provádět zanášení útku bez jakéhokoliv selhání, i když tryskový tkalcovský stav pracuje, -s malou rychlostí nebo v jednom prohozním pohybu.
Úkol se řeší zařízením podle vynálezu, je214788 hož podstata spočívá v . tom, že obsahuje ventilovou .skříň uvnitř s neprodyšně .otáčivými ventilovými tělesy, ' jimiž je vymezena. rozdělovači komora připojená ke zdroji dopravního fluida a v jejichž vnějších povrchových plochách jsou uspořádány navíc druhé prostředky pro přívod dopravního fluida, sestávající z osově . protažených drážek, pro současné fluidní spojení prostřednictvím průchodů a potrubí se všemi pomocnými tryskami při otáčení ventilových těles.
Další provedení zařízení podle vynálezu jsou uvedena v jednotlivých podružných bodech definice jeho předmětu.
Vynález bude nyní blíže popsán na dvou příkladech provedení podle výkresů, na nichž představují:
Obr. 1 perspektivní pohled na tkalcovský paprsek, u něhož je vynález použitelný, obr. 2 schematický pohled na tkalcovský paprsek při pohledu doleva na obr. 1, obr. 3 podélný řez zařízením pro přívod vzduchu podle vynálezu, obr. 4 příčný řez podle čáry IV—IV na obr. 3, obr. 5 perspektivní pohled na. řídicí ventilové těleso· použité v zařízení na obr. 3, obr. 6 schéma časování činnosti pomocných trysek ve shodě .se způsobem přívodu vzduchu podle vynálezu, obr. 7 podélný řez odpovídající onomu na obr. 3, znázorňující jiné provedení vynálezu, . obr. 8 pohled z boku na zařízení podle obr. 7, obr. 9 příčný řez podle čáry IX—IX na obr. 7, a obr. 10 schéma přizpůsobeného časování činnosti pomocných trysek.
Zejména na obr. 1 a 2 je znázorněn tkalcovský paprsek 1 mající větší počet od sebe stejnoměrně vzdálených vodicích desek la svisle namontovaných .na rámu 2 tkalcovského paprsku 1. V sousedství nejkrajnějších vodicích desek la je uspořádána hlavní tryska 3, jež se dá připojit na přívod stlačeného· vzduchu, jenž není znázorněn, a vypouští proud vzduchu pod vysokým tlakem k dopravě . útkové niti, jež byla navlečena . do hlavní trysky 3, prošlupem vymezeným horní a dolní osnovní rovinou Y a tkalcovským paprskem 1. Rám 2 tkalcovského paprsku 1 má také namontován na sobě větší počet od sebe stejnoměrně vzdálených pomocných trysek N, z nichž každá je sestrojena a uspořádána .obvyklým způsobem tak, že . její horní koncová část je umístěna v sousedství vodicí plochy lb tvořené vodicími deskami la, čímž se umožňuje proudu vzduchu pod tlakem, aby byl vypouštěn ve směru, v němž má být útková nit dopravena, na podporu jejího průchodu vodicí plochou lb.
Ačkoliv tryskový stav bývá obvykle opatřen deseti nebo, i více pomocnými tryskami, způsob a zařízení budou, popsány podle vynálezu jenom. příkladně, s přihlížením k provedení používajícího osmi pomocných trysek N1 až N8.
Na obr. 3 a 4 je znázorněno. zařízení pro přívod stlačeného. vzduchu do pomocných trysek . N1 až N8 a zahrnuje v sobě skříň 4 ve . tvaru čtyřhranného sloupu, jež vymezuje válcovou rozvodnou komoru F . . souose se skříní 4 pevně namontovanou na vhodné části . stavu. Ke spodku rozvodné komory F je připojeno neprodyšně potrubí P běžným způsobem tak, že stlačený vzduch může být přiváděn do rozvodné komory F. V horní části skříně 4 je také upraveno osm osově rozmístěných průchodů 5, z nichž zobrazeny jsou pouze čtyři, ve fluidním .spojení s rozvodnou komorou F. K zevním- koncům průchodů 5 jsou připojena neprodyšně potrubí PÍ až P8, z nichž každé je zase spojeno s příslušnou pomocnou tryskou N1 až N8.
Na protilehlých koncích skříně 4 je ložiskově opřeno. otáčivé vřeteno 6 osově protažené do· rozvodné komory F a na svém venkovním konci . opatřené ožubeným kolem 7 jež je upraveno pro pohon s rychlo-stí v synchronizaci s . . pohybem tkaní stavu.
Jak znázorněno- nejlépe na obr. 5, na otáčivém vřeteně 6 je připevněna . dvojice v podstatě válcových ventilových těles 8A, 8B. Je-li takovéto uspořádání, sestávající z otáčivého vřetena a ventilových těles, umístěno ve skříni 4, jedno ventilové těleso· . 8A je zamontováno neprodyšně, otáčivě do v podstatě pravé poloviny rozvodné komory F a .druhé ventilové těleso . 8B do v podstatě levé poloviny rozvodné komory F. Ventilová tělesa 8A, 8B jsou v odstupu od sebe na vzdálenost L k získání mezery, do níž je vstřikován stlačený vzduch z potrubí P.
•Na válcovém povrchu ventilových těles jsou upraveny drážky 9a, 9b pro. . rozvod vzduchu, protažené rovnoběžně s osou otáčivého vřetena . 6 od vnitřních konců . ventilových těles 8A, 8B k vnějším, takže drážky 9a, 9b jsou ve fluidním spojení ' s prostorem vymezenými vnitřními konci ventilových těles 8A, 8B. Otáčejí-li se ventilová tělesa 8A, 8B, že umisťují drážky 9a, 9b pro rozvod vzduchu do horní .oblasti rozvodné komory F, drážky 9a, 9b jsou uváděny ve spojení se všemi průchody 5. Toto umožňuje současný přívod stlačeného vzduchu do prostoru, vymezeného mezi . ventilovými tělesy 8A, . 8B k napájení .průchody 5 a potrubím Pí až P8 .do pomocných trysek N1 až N8. Drážky 9a, 9b slouží tedy k přívodu stlačeného· vzduchu současně do všech pomocných trysek N1 až N8.
Drážka 9a pro rozvod vzduchu je spojena s. první až čtvrtou z jamek 10, 11, 12, 13 pro přívod vzduchu, upravených ve válcovém povrchu ventilového tělesa 8A. Tyto jamky 10, 11, ' 12, 13 jsou uspořádány tak, aby .se shodovaly v osové poloze· jednotlivě s prvním až čtvrtým z potrubí PÍ, P2, P3, P4. První jamka 10 se táhne od drážky 9a v .obvodovém směru, takže vypouštění stlačeného vzduchu z prvního potrubí PÍ trvá po stanovenou dobu i potom, když byl ukončen současný přívod .stlačeného vzduchu do všech potrubí PÍ až P4, což umožňuje vypouštění stlačeného vzduchu z .ρτκηί pomocné trysky N1. ./Druhá jamka 11 se táhne v obvodovém směru .ve . fluidním spojení Jak sp -současnou drážkou 9a pro rozvod vzduchu tak i s. první jamkou 10· pro přívod vzduchu, takže stlačený vzduch může být přiváděn do druhého potrubí P2 i po přerušení přívodu do. prvního potrubí Pl. Třetí a čtvrtá jamka 12,. 13 jsou uspořádány podobným způsobem ·' jako první a druhá jamka 10, 11, takže stlačený vzduch může být přiváděn postupně do třetího a čtvrtého potrubí P3, P4 ve fázově · překrytém vztahu. (Viz obr. 6).
Drážka 9b pro rozvod vzduchu · je spojena s pátou až osmou z jamek 14, 15, 16, 17 upravených ve válcovém povrchu ventilového· tělesa 8B stejným způsobem, jako je tomu u jamek 10 až 13, a proto může být · stlačený vzduch také postupně přiváděn do pátého až osmého potrubí P5 až P8, když se ventilové těleso· 8B otáčí.
Činnost právě popsaného zařízení je následující:
Na obr. 6 je znázorněno na prvé souřadnici X časové údobí, po něž se uskutečňuje zanášení útku, a na druhé souřadnici T jsou znázorněny intervaly pomocných trysek N1 až N8.
Stručně řečeno, když začne stav pracovat, stlačený vzduch je přiváděn .od svého zdroje potrubím P do· rozvodné komory F. Potom je dopravována útková nit do prošlupu vysokotlakým vzduchem vypouštěným z hlavní trysky 3. V synchronizaci s posuvem útkové niti proslupem otáčející se ventilová tělesa 8A, 8B umožňují vypouštění stlačeného vzduchu uvnitř rozvodné komory F . postupně z pomocných trysek · N1 až N8 prostřednictvím drážek 9a, 9b a jamek 10 až 17.
Přesně vzato, když začíná postup zanášení útku a útková nit začíná být proto dopravována do prošlupu proudem stlačeného· vzduchu z hlavní trysky 3, současné drážky 9a, 9b na otáčivých ventilových tělesech 8A, 8B dostihují horní oblasti rozvodné komory F, aby se dostávaly do· fluidního spojení s prvním až osmým potrubím Pl až P8, přičemž je stlačený vzduch uvnitř rozvodné komory F přiváděn současně jednotlivým potrubím Pl až P8 do pomocných trysek N1 až N8, čímž je dodáván proud stlačeného vzduchu po celé délce cesty útku uvnitř prošlupu. Potom, když postupuje · dál proces zanášení útku, přední konec útkové niti prochází v blízkosti první pomocné trysky N1 a přibližuje se k druhé pomocné trysce N2. V té chvíli, ačkoliv se ventilová tělesa 8A, 8B otočila o· úhel způsobující oddálení současných drážek 9a, 9b od potrubí Pl až P8, první a druhá jamka 10, 11 se udržují ve fluidním spojení s potrubím Pl, - P2. Stlačený vzduch, vypouštěný z · první a druhé pomocné trysky N1, N2, napomáhá tedy přednímu konci útkové niti při dopravě · v blízkosti druhé pomocné trysky N2. Přívod ke třetí až osmé pomocné trysce N3 až N8 je v nečinnosti.
Potom bezprostředně, dříve než útková nit dostihne třetí pomocné trysky N3, ventilové těleso 8A je uvedeno do stavu tak, aby byla třetí jamka 12 ve fluidním spojení s · třetím potrubím P3, což umožňuje třetí pomocné trysce· N3 .napomáhat útkové niti při dopravě ssnerem ke· čtvrté pomocné trysce N4. Potom je stlačený vzduch vypouštěn postupně z páté až osmé pomocné trysky n5 až N8 stejným způsobem, jak již bylo popsáno; Útková nit může být tedy prošlupem hladce dopravována za pomoci proudu vzduchu postupně vypouštěných z páté až osmé pomocné · trysky N5 až N8.
Navíc je zjevno· z obr. 6, že časové údobí, po něž je vypouštěn stlačený vzduch ze stlačeného vzduchu k vypouštění z třetí p omocné trysky N3 až k poslední pomocné trysce N8, se prodlužuje· za účelem· dodávání určitého napětí útkové niti, dokud nedojde k přírazu.
Jak již bylo· vysvětleno, při · uspořádání tohoto· prvního provedení podle vynálezu ventilová tělesa 8A, 8B, poháněná v synchronizaci s pohybem tkaní stavu, jsou opatřena drážkami 9a, 9b pro rozvod vzduchu, jež přivádějí současně stlačený vzduch do všech osmi pomocných trysek N1 až N8 na začátku postupu zanášení útku, a osmi jamkami 10 až 17, jež · umožňují postupné vypouštění stlačeného vzduchu z pomocných trysek N1 až N8 během postupu zanášení útku, takže dochází k určitému překrytí mezi každými následnými dvěma proudy vzduchu. Proto se může na začátku postupu zanášení útku proud stlačeného vzduchu vytvářet po celé délce prošlupu. Toto způsobuje hladkou dopravu útkové niti, vypouštěné hlavní tryskou 3, prošlupem. V tomto směru třeba· si povšimnout, že tam, kde jsou uváděny v činnost pomocné trysky N1 až N8 postupně po dobu normálního postupu zanášení útku, bez současného přívodu vzduchu ze všech pomocných trysek N1 až N8 na začátku postupu zanášení útku, bude docházet místně k vírům v proudu vzduchu od každé pomocné trysky N1 až N8, bránícím v hladkosti zanášení útku. Avšak u tohoto provedení se proud · vzduchu vytváří nejprve po -celé délce prošlupu, aby vyvolával co nejmenší víření, což má za následek co· nejpříznivější zanášení útku.
Zejména tehdy, jestliže stav je v jednom prohozním pohybu nebo· pracuje s malou rychlostí, ve kteréžto chvíli pomocné trysky, uváděné · v činnost v synchronizaci s pohybem tkaní stavu, se· zpožďují v načasování -^vst^iku se zřetelem k posuvu předního konce útkové niti, jako například v průběhu přípravné práce bezprostředně po tkaní, kdy je třeba zanesení nového útku po přetrhu, kdy je třeba pozorovat stav zanášení nového útku, dříve než znovu začne ' normální postup, kdy je třeba upevnit polohu okraje tkaniny v místě posledního prohozu po výskytu závad · a kde· je třeba ssedovat stav dodáním jednoho prohozního pohybu stavu, lze dosahovat zanášení útku bez chyby, protože proud vzduchu se vytváří po celé dél214788 ce dráhy - útkové niti v prošlupu na. začátku postupu zanášení - útku.
Nyní -bude - popsáno druhé provedení - -podle vynálezu ve - spojení s - obr. - 7 až 9.
Toto druhé - provedení -se podobá - prvnímu . znázorněnému na obr. - - 3 - -až 6, s - - tou výjimkou, - že současné drážky - 9a, . 9b . pro - rozhod - vzduchu ve ventilových - tělesech - 8A,-8B jsou odstraněny a ve -skříni - 4 - je upraveno přídavné - - . ústrojí pro přívod - vzduchu - k . . uvádění v činnost všech pomocných - . trysek Ňl až N8. Vztahové značky na obr. - 7 až - 9, podobné - - oněm- na obr. -3ťaž 6, označují -odpovídající nebo- podobné součásti.
V -horním - pravém rohu - skříně --:4 je -uspořádána v - podstatě - válcová rozvodná - komora - - ,20, jež je ve fluidním. - spojení - -s - průchodem - 5 - prostřednictvím - jediného průchodu a s potrubím PÍ až P8 prostřednictvím osmi - - - průchodů - 22. Otáčivé vřeteno - 23 je protaženo -rozvodnou - komorou - 20 - k - - otáčení obvyklým . způsobem, jak znázorněno přerušovanými čarami na obr. 7. Vřeteno -23 -je .opatřeno - osmi výsečemi - 24, jež - odpovídají v .osové poloze zmíněným - osmi - průchodům k - jejich současnému otvírání - a - zavírání.
Na - jednom -konci - vřetena - 23, vně skříně .4,.. je. namontována ovládací páka 25, v jejíž v -podstatě -střední - části je upravena vačková -kladička - 26. - - Mezi - - - koncem - -skříně - 4 a ovládací pákou - 25 je- - napjato - pružné ústrojí, obvykle vinutá pružina - 27, k - napínání ovládací - - páky 25 ve - směru - hodinových -ruček podle - obr. - 8.
Na - -spodku -skříně - 4 je - namontován - . elektromagnetický solenoid 28 s - pohyblivým jádrem 31 -spojeným na svém - konci - se v - podstatě střední - částí ovládací páky 29 - -otočně ..'иДогепё v - čepu 30. - Ovládací páka 29 je - napínána - ve směru hodinových ruček - prostřednictvím -vinuté pružiny 32,. dokud se - - nedostane - do- - styku -se -zarážkou .33. Volný . konep - -ovládací páky 29 - je v záběru s ovládací pákou -25 tak, aby se ovládací - -páka - 25 udržovala v poloze znázorněné plnými - čarami na - obr. -8 proti -působení - vinuté pružiny '27. Pod -elektromagnetickým - solenoidem -28 - je umístěn - elektrický - spínač . 34.
Na vřeteně -6 v -blízkosti ozubeného -kola 7 je - připevněn vačkový - kotouč 35, -jehož poloha- je nastavitelná - s pomocí seřizovačích šroubů -36. Je-li vačkový -povrch 35a -vačkového kotouče 35 ve . - styku -s vačkovou .kladičkou 26, výseče -24, namontované .na -otáčivém vřeteně 23, uzavírají příslušné průchody -22, kdežto, je-li -s -vačkovou . kladičkou .26 ve -styku -vačkový povrch 35b, výseče 24 -otvírají průchody 22. Také zde je třeba - si povšimnout, že ve chvíli, kdy -výseče 24 otvírají průchody 22 -k přivádění -stlačeného- vzduchu -současně do všech - pomocných trysek N1 až N8, děje se totéž jako- u prvního provedení vynálezu, tj. ve . chvíli, kdy hlavní tryska 3 začíná vypouštět -stlačený vzduch.
Pokud jde o druhé provedení vynálezu, během -normálního provozu -stavu, kdy po mocné trysky - - N1 až -N8 - pracují - - postupně včas - s hlavní - tryskou - - 3, t j. - -na - . posuvu ‘předního konce i . útkové niti, - ovládací - -pákami - je udržována v - poloze - znázorněné - - pliiými-čarami na - -obr. 8, čímž - zabraňuje - - současnému vstřikování vzduchu pomocných - - trysek 'N1 až - - N8. Když se však - - otáčí -vřeteno --6, - jamky 10 - až '17 jsou přiváděny od - - první - - -k - -osmé postupně do - fluidního - spojení 7 -s - pomocriými tryskami N1 až - N8 -pro - vstřikování --postupných - proudů vzduchu, - z - čehož -- vyplýváthladké - zanášení útku.
Jestliže -stav - - pracuje - s rnalu - rychlostí; --nebo . je nutno -dodat - mu - - jeden - - - prohozní - - pohyb, časování - vstřiku - pomocných - - trysek N1 - až - N8 - - je - - zpožděno - se - zřetelem - k - posuvu - předního - konce . útkové niti - - prošlupem. V té chvíli -se uvádí - předběžně pod - - napětí elektromagnetický - solenoid 28 prostřednictvím elektrického- spínače 34, aby-pohyboval -svým jádrem 31 v - levotočivém - směru na obr. 8, čímž se otáčí ovládací páka 29 v - - protisměru hodinových ruček proti - působení -vinuté - pružiny 32. Toto umožňuje - - otáčení - ovládací páky 25 ve -směru hodinových - ruček - kolem - vřetena - - 23 - a příchod - váčkové kladičký -26 do - - styku . - s vačkovým povrchem 35a nebo - 35b vačkového· - kotouče -35.
Potom po- uvedení v chod - - -stavu - je - -z - hlavní trysky -3 - vypouštěn - proud -stlačeného vzduchu - do - prošlupu - a -pomocné - trysky -NI až - N8 - jsou uváděny postupně v - - činnost, když -se -ventilová tělesa -8A, 8® otáčejí -včas se vstřikováním - hlavní - trysky -3. Mezitím - za každé - úplné otočení vačkového kotouče -35 je -jím - současně - přitlačena - - vačková -‘kladička 26 se začátkem zanášení útku, což způsobuje otvírání - průchodů - 22 .prostřednictvím ovládací - páky 25 - - a - - otáčivého - vřetena -28 - s osmi -výsečemi 24. Stlačený vzduch - je -tedy vypouštěn - .současně ze - všech pomocných - trysek - N1 až N8 - na začátku postupu zanášení útku -s tím -výsledkem, že zanášení útku Tze provádět tou - samou - bezpečnou metodou, -jako - je tomu u -prvního provedení vynálezu.
Když stav dosáhne normálního- provozního stavu, vypne se elektrický spínač -34 -a tím -i -elektromagnetický solenoid 28, -čímž se ovládací páky 25, -29 - a vačková kladička 26 vracejí - do své - polohy znázorněné - n-a -ďbr. 8 plnými - čarami - a výseče 24 uzavírají průchody 22. Tím - se - tedy zabraňuje současnému vstřikování vzduchu z pomocných -trysek -NI až N8.
Z předcházejícího je zjevné, že -u - druhého provedení vynálezu je upraveno, -navíc -k ventilovým tělesům >8A, 8B, ústrojí pro· --přívod vzduchu, -schopné uvádět -v činnost všechny pomocné trysky N1 áž N8 -současně, takže lze používat -tohoto ústrojí pro- přívod vzduchu jenom tehdy, když je toho třeba, například v průběhu přípravné práce bezprostředně po- tkaní. Toto vyžaduje menší celkovou spotřebu -stlačeného vzduchu -a -elektrické energie, -než je tomu n prvního provedení vynálezu.
Ačkoliv zde byla popsána dvě specifická provedení vynálezu, je pro odborníky samozřejmé, že jsou možné různé přeměny v uspořádání jednotlivých součástí nebo jejich úpravy bez vybočení ze záměru a rozsahu vynálezu tak, jak uvedeno v jednotlivých bodech definice jeho· předmětu.
Tak například, ačkoliv současné drážky 9a, 9b pro rozvod vzduchu podle prvního provedení vynálezu jsou operativní na začátku postupu zanášení útku, může se jejich obvodová poloha nacházet mezi první až osmou z jamek 10 až 17 pro přívod vzduchu. V tomto případě jsou uváděny v činnost všechny pomocné trysky N1 až N8 současně v průběhu zanášení útku (viz o-br. 10).
Na vačkovém kotouči 35 mohou být upraveny dva nebo i více vydutých vačkových povrchů 35b, takže dochází к dvěma či ně kolika současným vstřikům vzduchu z pomocných trysek N1 až N8 během jednoho postupu zanášení útku.
Ačkoliv je u zmíněných provedení vynálezu pro každou pomocnou .trysku upravena jedna drážka či jamka pro· přívod vzduchu, lze použít jediné drážky či jamky pro přívod stlačeného vzduchu několika průchody к několika pomocným tryskám.
U druhého provedení vynálezu Je ústrojí pro přívod vzduchu, způsobující jeho současné vypouštění ze všech pomocných trysek, se uvádí v činnost, je-li toho třeba, ručně ovládaným elektrickým spínačem 34. Toto ústrojí pro přívod vzduchu může být setroje.no s časovacím zařízením právě tak jako zmíněný spínač, takže je operativní pro stanovenou dobu na začátku pohybu tkaní.

Claims (4)

1. Zařízení pro přívod dopravního fluida к pomocným tryskám v tryskovém tkalcovském stavu, jež obsahuje hlavní trysku umístěnou přilehle ke vstupu do prošlupu tkalcovského stavu pro vysílání proudu dopravního fluida potřebného к vystřikování útkové niti pro její zanášení prošlupem, větší počet pomocných trysek rozmístěných podél dráhy útkové niti prošlupem, s nimiž jsou ve fluidním spojení první prostředky pro přívod dopravního fluida a jeho vypouštění v proudech postupně za sebou z pomocných trysek při zanášení útkové niti prošlupem na pomoc hlavní trysce, vyznačené tím, že obsahuje ventilovou skříň (4) uvnitř s neprodyšně otáčivými ventilovými tělesy (8A, 8B), jimiž je vymezena rozdělovači komora (F) připojená ke zdroji dopravního fluida, a v jejichž vnějších povrchových plochách jsou uspořádány navíc druhé prostředky pro přívod dopravního fluida, sestávající z osově protažených drážek (9a, 9b), pro současné fluidní spojení prostřednictvím průchodů (5) a potrubí (PÍ až P8) se všemi pomocnými tryskami (N1 až N8) při otáčení ventilových těles (8A, 8B).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím,
VYNÁLEZU že ve ventilo-vé skříni (4) je dále upravena rozdělovači komora (20) jako součást druhých prostředků pro přívod dopravního fluida, protažená v rovnoběžném směru s osami otáčení ventilových těles (8A, 8B) a ve fluidním spojení s průchodem (5) prostřednictvím dalšího jediného průchodu (21) a s potrubím (PÍ až P8) prostřednictvím osmi průchodů (22), přičemž rozdělovači komorou (20) je protaženo otáčivé vřeteno (23) opatřené osmi výsečemi (24) nastavitelnými podle volby do pracovní nebo nečinné polohy к otvírání a zavírání osmi průchodů (22) současně.
3. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že na jednom konci otáčivého vřetena (23) je usazena ovládací páka (25) s vačkovou kladičkou (26) pro nastavitelné výseče (24), jež je v záběru s volným koncem ovládací páky (29) spojené s elektromagnetickým solenoidem (28) umístěným na spodku ventilové skříně (4).
4. Zařízení podle bodu 3, vyznačené tím, že s vačko-vou kladičkou (26) je ve styku vačkový kotouč (35) se svým povrchem (35a) pro ovládání výsečí (24) otáčivého vřetena (23).
CS79879A 1978-02-10 1979-02-08 Facility for feeding the transport fluidum to the auxilliary nozzles in the jet loom CS214788B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP53014447A JPS596934B2 (ja) 1978-02-10 1978-02-10 ジエツトル−ムにおける補助ノズル給気方法及びその装置

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS214788B2 true CS214788B2 (en) 1982-05-28

Family

ID=11861275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS79879A CS214788B2 (en) 1978-02-10 1979-02-08 Facility for feeding the transport fluidum to the auxilliary nozzles in the jet loom

Country Status (5)

Country Link
US (1) US4245677A (cs)
JP (1) JPS596934B2 (cs)
CH (1) CH638249A5 (cs)
CS (1) CS214788B2 (cs)
NL (1) NL180857C (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5691038A (en) * 1979-12-26 1981-07-23 Nissan Motor Wefting method of air jet type loom
DE3067361D1 (en) * 1980-10-02 1984-05-10 Sulzer Ag Control device for the nozzles of a jet-projection loom
CH648617A5 (de) * 1980-12-17 1985-03-29 Sulzer Ag Verfahren zum betrieb einer webmaschine.
JPS5876551A (ja) * 1981-10-29 1983-05-09 津田駒工業株式会社 空気噴射式無杼織機の補助ノズル噴射方法
DE3173916D1 (en) * 1981-11-25 1986-04-03 Sulzer Ag Control device for the jets of a jet weaving machine
DE3276123D1 (en) * 1982-12-24 1987-05-27 Sulzer Ag Device for operating an air jet loom
EP0134375A1 (de) * 1983-08-24 1985-03-20 Maschinenfabrik Sulzer-Rüti Ag Verfahren für den Betrieb einer Luftstrahlwebmaschine und Webmaschine zur Durchführung des Verfahrens
DE3370167D1 (en) * 1983-12-01 1987-04-16 Rueti Ag Maschf Weaving rotor for a linear shed multiphase pneumatic loom
US5127445A (en) * 1990-10-04 1992-07-07 Nissan Motor Company Limited Automatic gaiting arrangement for a fluid jet loom
JP2898773B2 (ja) * 1991-03-08 1999-06-02 津田駒工業株式会社 ジェットルームの緯入れ制御装置
DE9106214U1 (cs) * 1991-05-21 1991-09-05 Brambring, Thomas
NL1004173C2 (nl) * 1996-10-02 1998-04-06 Te Strake Bv Weefinrichting.
SE511065C2 (sv) * 1998-03-24 1999-07-26 Texo Ab Anordning för att vid vävmaskin skjuta ut och accelerera en skyttel
JP2002105801A (ja) * 2000-10-02 2002-04-10 Toyota Industries Corp エアジェット織機における圧縮空気供給装置
KR100433883B1 (ko) * 2000-10-30 2004-06-04 가부시키가이샤 도요다 지도숏키 스로틀밸브 및 이 스로틀밸브를 구비하는 제트룸에있어서의 씨실삽입장치

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1054743A (cs) * 1963-02-06
BE757860A (nl) * 1969-10-22 1971-04-01 Strake Maschf Nv Werkwijze voor het transporteren van een inslagdraad door een weefvak, alsmede weefmachine te gebruiken bij deze werkwijze
CS165002B1 (cs) * 1970-09-18 1975-11-28
US4020887A (en) * 1975-05-14 1977-05-03 Nikolai Nikiforovich Vlasov Tires reinforced with steel cord
CS188398B1 (en) * 1975-10-01 1979-03-30 Vladimir Kuda Rotary multivalve distributor of pressurized media

Also Published As

Publication number Publication date
US4245677A (en) 1981-01-20
CH638249A5 (de) 1983-09-15
JPS54106663A (en) 1979-08-21
NL180857C (nl) 1987-05-04
NL180857B (nl) 1986-12-01
JPS596934B2 (ja) 1984-02-15
NL7901048A (nl) 1979-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS214788B2 (en) Facility for feeding the transport fluidum to the auxilliary nozzles in the jet loom
IT8922890A1 (it) Alimentatore di trama per telai di tessitura a pinze e a proiettili
US4756342A (en) Device for supplying multiple weft threads to a main blower of a fluid jet weaving loom
US4534387A (en) Method and apparatus for inserting different weft threads having different properties into the warp shed of a jet weaving machine
CS225821B2 (en) The weft picking device of the jet loom
US4466468A (en) Strand delivery system
CN1623017A (zh) 气动纱线张紧器和纱线处理系统
US4095619A (en) Yarn inserting and packing machine
US4392517A (en) Weft picking method and device for carrying out same
US6223778B1 (en) Apparatus for the insertion of weft threads for a series shed weaving machine
KR102047283B1 (ko) 직기용 위사 공급 장치
EP0292993A2 (en) Faulty weft yarn cutting preventing device for a multicolor fluid jet loom
GB2060719A (en) Jet loom
JPH03104965A (ja) よこ糸通し装置
JPH02300356A (ja) ドローイング装置
US2741269A (en) Looms
JPS6034070Y2 (ja) 多色緯糸插入用メインノズル
JPH0232710Y2 (cs)
US6179011B1 (en) Apparatus for the insertion of weft threads for a series shed weaving machine and a series shed weaving machine with an apparatus
EP0914507A1 (en) Warp-wave weaving method and apparatus with pneumatic weft insertion
EP0939156B1 (en) Method and device for the pneumatic threading of textile machine weft feeders
CS241516B2 (en) Control device for at least weaving machine's one nozzle with pick insertion by means of a reed
JP2715591B2 (ja) ジェットルームにおける給糸処理装置
JPH0258379B2 (cs)
EP0589837A1 (en) Apparatus for disposing of excess warp yarn in a jet loom