Vynález se týká zařízení pro zapřádání příze na bezvřetenovém dopřádacím stroji.
Zapředení příze vyrobené na bezvřetenovém dopřádacím stroji, zejména na dopřádacím stroji spřádacími rotory, vyžaduje provedení různých operací, totiž vyčištění spřádacího rotoru, vyhledávání konce přetržené příze na navíjecí cívce, návrat příze к výstupu spřádacího rotoru, opětné zavedení příze do spřádacího rotoru, spuštění mykacího stroje zásobujícího tento spřádací rotor a opětné vložení příze mezi hnací hřídel dopřádacího stroje a přítlačný váleček.
Vzhledem ke složitosti a různosti těchto úkonů se zapředení obvykle provádí ručně. Na trhu se však již objevují přístroje pro samočinné zapřádání, určené pro práci na několika dopřádacích strojích.
Tyto přístroje mají dvě značné nevýhody, které představují vážnou překážku jejích obchodního zavedení. Jsou totiž velmi drahé a spolehlivost jejich funkce není dostatečná, takže nevylučují úplně každý ruční zásah. Jsou však zřejmé ekonomické vyhlídky takového přístroje a v literatuře se uvádí velký počet navrhovaných řešení. Avšak skutečné rozšíření těchto přístrojů pro samočinné zapřádání je možné jen v tom případě, že spolehlivost jejich funkce bude dokonalá a
I že výlohy na tyto přístroje mají v zápětí dostatečné ekonomické výhody.
Ze shora uvedených úkonů jsou dva úkony zvlášť choulostivé; jde o úkon, který záleží v tom, že se příze zavede к výstupu ze spřádacího rotoru, a v tom, že se opět zavede do spřádacího rotoru, aby konec příze na obvodu spřádacího rotoru se setkal s vlákny dodávanými mykacím strojem. Právě na tomto posledním úkonu závisí úspěch i jakost zapředení. Od okamžiku, kdy mykací stroj dodává vlákna do spřádacího rotoru, je třeba vyvést přízi, aby se zabránilo vytvoření ztluštění na místě zapředení, avšak urychlení udělené přízi zase nesmí být příliš náhlé, jinak je nebezpečí, že se příze znovu přetrhne. Právě v tomto období zapřádání se konstatuje největší podíl odpadů nebo zapředení špatné jakosti, které vyžadují dodatečnou úpravu příze.
Účelem vynálezu je odstranit shora uvedené nevýhody alespoň do velké míry.
Za tím účelem vynález vychází ze zařízení pro zapřádání příze na bezvřetenovém dopřádacím stroji, který obsahuje spřádací rotor s výstupním otvorem pro přízi, dále navíjecí cívku pro přízi a její hnací hřídel, se kterým je rovnoběžný hřídel pro unášení navíjecí cívky, к němuž je pružně přitlačován přítlačný váleček, mechanismus pro odpojení navíjecí cívky od jejího hnacího hřídele, vyhledávací hlavu pro vyhledávání přetrženého konce příze u navíjecí cívky, převáděcí mechanismus pro převádění příze mezi navíjecí cívkou a sousedstvím výstupu ze spřádacího rotoru, dále ústrojí pro oddělování příze, prostředky pro rozkrucování části příze a mechanismus pro podélné unášení příze v reversibilním pohybu.
Vynález záleží v tom, že vyhledávací hlava přetržené příze je kinematicky sdružena s převáděcím mechanismem, který obsahuje vodicí členy pro určení dráhy vyhledávací hlavy mezi první polohou, přilehlou к navíjecí cívce a druhou polohou ležící v blízkosti výstupu ze spřádacího rotoru, přičemž vyhledávací hlava obsahuje pohyblivé předlohové ústrojí pro současný záběr s hnacím hřídelem a navíjecí cívkou v první poloze, prostředky pro oddálení přetrženého konce příze od navíjecí cívky a prostředky pro zadržení příze na navíjecí cívce, kde polohovací svěra pro umístění příze proti výstupu spřádacího rotoru je v jednom celku s unášecím mechanismem a s vodicím ústrojím pro stranový pohyb této polohovací svěry vůči přízi, když je vyhledávací hlava v její druhé poloze, až к místu výstupního otvoru spřádacího rotoru podél dráhy křížící tuto přízi, přičemž ústrojí pro oddělování příze je umístěno mezi touto polohovací svěrou a mezi vyhledávací hlavou, umístěnou v její druhé poloze.
Podle výhodného provedení vynálezu obsahuje převáděcí mechanismus převáděcí páku otočně uloženou kolem osy rovnoběžné s osou hnacích hřídelů a pohyblivou mezi dvěma mezními úhlo-vými polohami a vyhledávací hlava je kloubem spojena s volným koncem převáděcí páky kolem osy rovnoběžné s osou otočného uložení převáděcí páky a je schopna zaujímat dvě mezní polohy vůči převáděcí páce, přičemž vyhledávací hlava je spojena s druhou pákou, souosou s převáděcí pákou a vůči ní v úhlovém směru volnou, konec této druhé páky je táhlem připojen na převáděcí páku v místě vyhledávací hlavy, oddáleném od osy jejího otočného uložení na převáděcí páce, a v ose druhé páky je umístěna pevná zarážka pro vyvolání relativního úhlového pohybu mezi druhou pákou a převáděcí pákou.
Účelně sestává vyhledávací hlava z komory opatřené vstupním otvorem, pripojova telným к sacímu zdroji, a výstupním otvorem přilehlým к předlohovému pohybovému ústrojí tvořenému válcem, který je uzavřen na svých koncích a jehož válcovou stěnou procházejí rovnoměrně rozdělené perforace, přičemž část těchto perforací je zakryta pevným krytem, tvořeným válcovým úsekem přilehlým к části povrchu válce, а к válci je pružně přitlačován váleček, uložený otočně kolem osy rovnoběžné s osou válce, za vytvoření svěry pro přízi s tímto válcem.
Podle dalšího provedení vynálezu sestává mechanismus pro podélné unášení příze z hnací kladky, která je sdružena jednak s vodicí pákou pro určení dráhy mezi bočně odchýlenou polohou příze, napnuté mezi navíjecí cívkou a sousedstvím výstupu spřádacího rotoru, a mezi polohou, ve které tato hnací kladka přitlačuje přízi к přítlačnému válečku, a jednak je sdružena s mechanismem pro její unášení podél této· dráhy, přičemž hnací kladka je kromě toho sdružena boční deskou pro oddálení přítlačného válečku od jeho hnacího hřídele, hnací kladka je na otáčení spojena s reversibilním hnacím mechanismem, který obsahuje reversní ústrojí smyslu chodu, dále první kolo opatřené dorazem pro spouštění reversního ústrojí, jakož i narážku pro zastavování tohoto dorazu, druhé kolo kinematicky spojené s prvním kolem a nastavené na hnacím hřídeli, se kterým je toto druhé kolo spojeno jednosměrným západkovým mechanismem.
Polohovací svěra a hnací kladka jsou účelně navzájem kinematicky spojeny a v důsledku. toho mají společný hnací mechanismus umístěný podél jejich příslušných drah.
Podle účelného provedení vynálezu je mezi polohovací svěrou a hnací kladkou umístěna přídavná páka, kinematicky spojená s hnacím mechanismem polohovací svěry, přičemž je uložena otočně kolem osy ležící pod vodicí pákou a kolmo к ní pro pohyb v rovině příčné к přízi napnuté mezi navíjecí cívkou a mezi místem sousedícím s výstupem spřádacího rotoru, a je spojena s mechanismem pro uvádění do dvou určených úhlových poloh, v nichž v jedné je oddálena o*d napnuté příze, zatímco- polohovací svěra je v poloze přilehlé к výstupu ze spřádacího rotoru a z nichž ve druhé unáší bočně část příze, která je napnuta, držena polohovací svěrou a potlačována mezi hnací kladku ve styku s přítlačnou kladkou.
Výhodný tvar provedení zařízení pro zapřádání příze podle vynálezu je schematicky znázorněno na připojených výkresech, kde obr. 1 znázorňuje nárys v rovině příčné к dopřádacímu stroji, obr. 2 je po-dobný jako pohled podle obr. 1 a znázorňuje jednotlivé členy v jiných polohách vyznačujících jiné období zapřádacího děje, obr. 3 je pohled shora na podrobnost z obr. 1 a 2, obr. 4 je pohled zdola na podrobnost znázorněnou v obr. 3, obr. 5 znázorňuje šikmý průmět další podrobnosti zařízení z obr. 1 a 2, obr. 6 je zvětšený nárys jiné podrobnosti z obr. 1 a 2, obr. 7 je pohled zdola na jinou podrobnost z obr. 1 a 2 a obr. 8 je schéma znázorňující jednotlivé funkce zařízení podle vynálezu.
Vynález je spojen se značným novým a vyšším technickým účinkem. Je zejména dána zvláštnost ovládání převáděcí páky a druhé páky, spojených 'táhlem, a komplexního pohybu, kterého toto ovládání umožňuje dosáhnout. Mechanismus, přiřazený zvedáku a umožňující mu konat za sebou . tři různé funkce, je rovněž velmi důležitý v tom ohledu, že také umožňuje zjednodušit zapřádací zařízení. Je třeba také upozornit na přednost vycházející ze skutečnosti, že polohovací svěra umisťuje odříznutý konec příze přímo na výstup spřádacího rotoru. Toto . umístění dává důležitou záruku s hlediska spolehlivosti funkce. Totiž od okamžiku, kdy konec příze je umístěn polohovací svěrou na výstupu spřádacího rotoru a když po otevření svěry se přízi dodá prověšení návratem páky . do . klidové polohy, zachytí se po otevření polohovací svěry konec příze ve . výstupním kanálu spřádacího rotoru v důsledku . ·podtlaku, . který existuje v tomto'· kanálu v . důsledku . otáčení spřádacího . rotoru. Jelikož. tato . příze .. má .prověšení, . absorbuje - . se toto prověšení ve výstupním kanálu . spřádacího .rotoru a zaručuje . . téměř .úplnou jistotu. ..záběru s. tímto kanálem. ; /
- DalSívýznamná okolnost; .pokud jde o spor lehlivost zapředení, vyplývá z užití . . motoru s . reversibilním smyslem otáčení ....pro . pohon hnací kladky. V důsledku úpravy tohoto· motoru se příze v okamžiku obrácení smyslu chodu zpomalí, zastaví a počne postupovat v .. obráceném smyslu, přičemž se zrychluje až na .normální výrobní rychlost. V důsledku .. toho není . příze vystavena . .záškubům nebo trhnutím, . které často nepříznivě ovlivňují zapředení. Doba, .potřebná pro přechod rychlosti . příze . od .nuly k výrobní rychlosti . stroje, není omezena . a rychlost .motoru je libovolně regulovatelná . za pomoci odporu. Kromě toho nezávisle na rychlosti . otáčení motoru může být doba potřebná pro· obrácení smyslu otáčení regulována tím, že se mění . hmota .· .ručního kola spojeného s hnacím hřídelem motoru, přičemž toto ruční kolo může být tvořeno samotnou hnací kladkou. V důsledku toho postačí jednoduché neregulování, aby se zapřádací zařízení přizpůsobilo dopřádacím strojům, jejichž výrobní rychlosti jsou odlišné.
Mechanismus poháněný motorem pro rozkroucení části zapřádané příze a pro mžikové opětné zakroucení části příze umístěné po straně navíjecí cívky tvoří mimořádně zajímavý prvek celého zařízení. Umožňuje rozkroutit zapřádanou část, přičemž zaručuje lepší zapředení a potlačuje přirozený sklon příze k zakručování se v okamžiku otevření polohovací svěry. ^romě toho se nadměrného zakroucení udělené druhé části příze využije . .pro . opětné zakroucení .části před tím rozkroucené podle sestupování příze mezi přítlačným válečkem a hnací kladkou. Podél .. příze nedochází tedy v žádném okamžiku ke ztrátě . zakroucení, avšak k mžikovému převedení tohoto zakroucení od jedné části příze na druhou.
Kromě toho obsahuje zařízení podle vyná lezu minimální počet členů, zejména pak zdviháků a pák. Toto zařízení je velmi jednoduché a je sestrojeno tak, aby jeho .poruchovost a nutnost údržby byly prakticky zanedbatelné, takže . pořízení a používání tohoto zařízení umožňují dosáhnout značného pokroku oproti ručně prováděnému zapředení, jakož i oproti jiným zařízením určeným pro samočinné provádění takového zapředení.
Na obr. .1. jsou z dopřádacího stroje znázorněna jenom . ústrojí potřebná pro pochopení vynálezu a znázorněná v nárysu . na příčném . řezu dopřádacího . stroje. Tato ústrojí jsou .. tvořena spřádacími rotory 1, hnacím. . hřídelem 2 pro odtahování příze, sdruženým s kladkou 3 -otočně uloženou na . konci ramena 4 otáčivého kolem hřídele 5 . a stojícího .pod . vlivem neznázorněné pružiny, která . se snaží přitlačova.t pružně kladku 3 na hnací hřídel .2 pro odvádění příze. . Druhý ;· hnací . . hřídel 6. rovnoběžný .s hnacím hřídelem .. .2 tvoří . hnací' . hřídel navíjecích cívek, . z nichž . jedna. navíjecí . cívka 7 je . na obr. 1 znázorněna.. . Čerchov.anými . čarami . je . naznač· čen nejmenší průměr,. který . tato . navíjecí cívka . může: mít; tento. průměr . . prakticky . odpovídá . průměru . dutinky . z . plastické. hmoty, na. kterou se příze na počátku navine. Tato· navíjecí cívka 7 je pružně zadržována mezi dvěma neznázorněnými rameny třmenu nakloubeného kolem osy rovnoběžné s hnacím hřídelem 6, ke kterému je navíjecí cívka . 7 přitlačována neznázorněnpu pružinou, působící na . třmen.
•Zapřádací..zařízení je uloženo ve skříni 8 přiřazeno . neznázorněné převáděcí . soustavě, jejíž ..úlohou je .. umožnit, aby zapřádací zařízení .. pracovalo se všemi spřádacími hlavami jednoho· ..nebo. několika sousedících . dopřádacích . .strojů. Toto zařízení obsahuje nezávisle na čisticím ústrojí spřádacího rotoru 1, které . zde není popsáno . ani znázorněno, šest zvedáků 9, 10, 12, 11, 29 a 30. - Tyč zve-’ dáku 9 je nakloubena na páce 13, jejíž jeden konec je otočně uložen na skříni 8, kdežto druhý konec je naklouben na ramenu 14, které se zavádí mezi hnací hřídel 6 a navíjecí . cívku 7. Za tím účelem . je toto. rameno 14 nakloubeno na další páce 15, kte-rá je v podstatě rovnoběžná s pákou 13 a slouží .pro udílení translačního pohybu ramenu 14, když páka 13 je uvedena v činnost tyčí zvedáku 9. Přední konec ramena 14 nese váleček 14a, například z nylonu, uložený volně kolem osy příčné k ramenu 14 a sloužící pro usnadňování zavedení tohoto ramena 14 mezi vodicí cívku 7 a hnací hřídel 6, jakož i k usnadnění otáčení navíjecí cívky 7. Geometrie tohoto mechanismu je zvolena tak, že ve vysunuté poloze ramena 14 není váleček 14a ve styku s hnacím hřídelem 6.
Tyč zvedáku 10 je nakloubena na převáděcí páku 16, jejíž volný konec je naklouben na . vyhledávací hlavu 17 přetržené příze, znázorněnou podrobně na obr. 5. Vyhledá214750 vací hlava 17 je kromě toho spojena s druhou . pákou 19, uloženou otočně na stejné ose jako převáděcí páka 16, avšak nezávisle od ní, za pomoci táhla 18.
Vratná pružina 17a se snaží táhnout vyhledávací hlavu 17 k převáděcí páce 16 a uděluje vyhledávací hlavě 17 silovou dvojici směřující ve smyslu hodinových ruček kolem osy nakloubení mezi vyhledávací hlavou 17 a převáděcí pákou 16. Úhlový pohyb druhé páky 19 ve smyslu hodinových ruček je omezen pevnou zarážkou 20.
Vyhledávací hlava 17 přetržené příze znázorněná podrobněji na obr. 5, obsahuje komoru 21 .spojenou s neznázorněným nasávacím zdrojem vedením 22, které je s komorou . 21 spojeno bočně se vstupním otvorem 23. Tato komora je nakloubena na konec převáděcí páky 16 a nese první perforovaný válec 24, jakož i druhý váleček 25 nesený dvěma rameny 21, nakloubenými ' po obou stranách komory 21 ' kolem osy 21b. Tento druhý váleček 25 je přitlačován k válci 24 pružinou ' 21c. Oba válce 24 a 25 jsou rovnoběžné s .podélnými osami hnacího hřídele .5 . a. navíjecí cívky 7.
Spoje . 26 a 27 zajišťují těsnost mezi ' komorou 21 a příslušnými válci 24 a 25. Váleček 24 je uložen soustředně s pevným krytem 28. Tento pevný kryt 28 je proveden v jednom celku s komorou 21 a jeho účelem je zakrýt perforace válečku 24, umístěné v tom úseku válečku, který je mezi spojem ' 26 a styčnou čarou mezi válečkem 24 a navíjecí cívkou 7, přičemž prochází styčnou čarou mezi válečkem . 24 a hnacím hřídelem 6. Když je komora' ' 21 uvedena pod podtlak sacím zdrojem připojeným k vedení 22, vytvoří perforace válečku 24, umístěné v sektoru ležícím mezi styčnou čarou válečku 24 a 25 a mezi spojem ' 26, podtlak uvnitř válečku 24, což se projeví nasáváním skrze perforace umístěné v' sektoru ležícím mezi styčnou čarou 'válečku 24 a navíjecí cívky 7 . a mezi 'styčnou čarou válečků 24 a 25.
Tyč ' zvedáku, tvořícího ' společný hnací mechanismus ' 11, je nakloubena na vodicí páku 31 ' tvořící ' jeden , ' celek s ' nosičem 32 opatřeným hnací kladkou 33, uloženou na hřídeli motoru ' s reversibilním smyslem otáčení, který není znázorněn na obr. 1 a 2 v důsledku toho, že je upevněn za boční deskou 32a nosiče ' 32, přičemž tento motor a mechanismus s ním sdružený jsou znázorněny na obr. 6, a budou popsány níže. Jak je patrno na obr. 2, slouží horní okraj boční desky 32a k oddalování přítlačného válečku 3 od jeho hnací hřídele 2 tím, že se rameno 4 nadzdvihne kolíkem 4a probíhajícím bočně k výčnělku 4b ramena 4.
Rameno 37 je uloženo otočně kolem osy probíhající kolmo pod vodicí pákou 31. Toto rameno 37, které je normálně umístěno za přízí, je ovládáno zvedákem 30, který je uvádí v otáčivý pohyb, aby příze byla tlačena k ' přednímu okraji přítlačného válečku 3 ' a je odtahováno proti tyči tohoto zvedáku pružinou 38. Toto rameno 37 slouží k uvádění příze do záběru se vrubem 3a provedeným na 'jednom z okrajů přítlačného válečku 3, přičemž úkolem tohoto vrubu 3a je, jak je dobře známo, opět uvést přízi mezi přítlačný váleček 3 a hnací hřídel 2.
Nosič 32 je spojen se smýkadlem' 34 uloženým na kulise 35 pevně spojené' se skříní 8, a to spojovací tyčí 36 nakloubenou na svých ' dvou koncích jednak na rámu 32 a jednak na smýkadle 34.
Smýkadlo 34 nese zvedák 12, ' jehož tyč je obrácena na opačnou stranu vůči dopřádacímu stroji. Tyč tohoto zvedáku 12 ovládá přímo a' nepřímo tři ústrojí, která jsou tvořena (obr. 3 a 4) jednak čelistí 40a polohovací svěry 40 otočně uloženou kolem hřídele 40ai, jednak pákou 41 'otočně uloženou kplem svislé osy a sloužící pro oddalování příze od detekčního ramena 42 pro detekci přetrhu příze (obr. 1 a 2), kteréžto rameno je pevně spojeno se spřádacím rotorem 1, a jednak nožem 43, otočně uloženým kolem svislé osy ' a - umístěným pod polohovací svěrou 40, která je k ' němu ' 'přilehlá (obr. · 4). Tento nůž je spojen s ramenem ' 44 naklínovaným na 'ose páky 41 táhlem ' 45.
Pohyblivá čelist 40a je spojena s tyčí zvedáku 12 ' táhlem 48, pružinou 49 určenou ' pro absorbování . zdvihu tyče zvedáku 12 po uzavření čelistí 4Oa a 40b a pákou 40a2, naklínovanou na hřídeli 40ai. ' Druhé táhlo 50 spojuje tyč zvedáku 12 s pákou 41. Toto táhlo 50 má zarážku 50a, jejíž úlohou je zpožďovat působení páky 41 vůči uzavření niťové svěrky 40.
Na obr. 6 je znázorněna podrobnost ovládacího mechanismu pro reversibilní pohon hnací kladky '33 (obr. 1 ' a 2). Tento '' mechanismus má motor 51, na 'jehož hřídeli je kladka 33 naklínována. Rameno 52 ' pevně spojené s tímto hřídelem nese ' západku 53, tlačenou pružinou ' 55 ' proti ozubení kola 54, volně uloženého na hřídeli motoru 51. 'Toto kolo ' 54 je pevně spojeno· ' s druhým kolem 56, které je s ním souosé a zabírá s prvním kolem 57 komutátoru 58 pro obrácení smyslu chodu motoru 51. Toto hnací · kolo nese doraz 57a, v jehož dráze je pevná narážka 59, jakož 'i ovládací páka 58a komutátoru 58.
Když mechanismus je zastaven, opírá se doraz 57a o narážku 59. Motor 51 se uvede v choď neznázorněným ovládacím· stanovištěm, jehož funkce jsou znázorněny v diagramu na obr. 8. Motor unáší 'druhé kolo 56 za pomoci západky 53 ve ' smyslu šipky Fi. Toto 'druhé kolo 56 ' zabírá s prvním kolem 57 a proto doraz 57a opustí narážku 59. Když doraz 57a uvede v činnost páku 58a, obrátí se smysl otáčení motoru 51. Druhé kolo 56 je unášeno v obráceném smyslu. I když při tomto smyslu umožňuje tvar zubů kola 54 uvedení západky 53 ze záběru, je pružina 55 zvolena takovým způsobem, že působí na tuto západku dostatečným tlakem pro zabránění tohoto uvedení ze záběru, dokud se do214750 raz 57a nevrátí k narážce 59. V tomto okamžiku jsou kola 56 a 57 zablokována, avšak rameno· 52 a západka 53 mohou se dále otáček.
Důležitost tohoto mechanismu záleží v okolnosti, že je schopen zavést omezené množství příze do spřádacího rotoru 1, avšak je v druhém smyslu otáčení schopen odtáhnout neomezenou délku příze. Nesouměrnost těchto dvou funkcí představuje důležitou přednost ve -srovnání s mechanismy obvykle používanými v jiných zapřádacích- zařízeních. Je skutečně důležité, aby byla dána možnost- vytáhnout ze spřádacího rotoru 1 po zapředení velkou délku příze, aby tato příze dosáhla své normální výrobní rychlosti podle určeného urychlení před vstupem mezi kladku 3 a hnací hřídel 2.
Konečně ovládá zvedák 29 otáčení ramena 60 (obr. 1 a 2) naklcubeného na skříni 8. Volný konec tohoto ramena 69 nese mechanismus znázorněný podrobněji na obr. 7 a sestávající z motoru 61, jehož hřídel nese kladku 61a spojenou se dvěma dalšími kladkami 62 a 63 řemeny 64a, 64b ze syntetického- kaučuku. Tyto kladky 62 a. 63 jsou usporádány na vrcholech trojúhelníka, takže jedna z větví jednoho z řemenů protíná jednu větev druhého řemenu, přičemž tyto větve se pohybují v opačném směru, když je unáší kladka 61a. Dvě vedení 65a a 65b . slouží pro zavádění příze mezi řemeny 64a a 64b, když rameno- 60 je nadzvednuto zvedákem 29, (obr. 1). Příze je pak sevřena v průsečíku obou překřížených větví řemenů 64a a 64b. Uvedení motoru 61 do otáčení uděluje přízi sevřené mezi řemeny 64a, 64b otáčení vůči sobě samé. Smysl tohoto otáčení je zvolen takovým způsobem, že se udělí nadměrný zákrut - úseku příze umístěnému mezi řemeny 64a, 64b a navíjecí cívkou 7, kdežto rozkroucení v úseku příze umístěném pod těmito řemeny.
Funkční schéma podle obr. 8 umožňuje - popsat chronologický sled různých funkcí potřebných pro provedení vlastního zapřádání, přičemž vyčištění spřádacího rotoru, které předchází před tímto zapřádáním, je úplně mimo rámec vynálezu.
V prvním období, znázorněném· začátkem funkce -a schématu na obr. 8, kdy je skříň 8 umístěna -proti žádanému spřádacímu rotoru 1, zásobuje zdroj tlakové tekutiny (neznázorněno), určený k napájení zařízení podle vynálezu, zdvihák 9. Tyč tohoto zvedáku 9 se vysune ze svého válce. Páka 13 přiřazená tomuto- zvedáku 9 se vykývne kolem své -osy otáčení a unáší rameno· 14, které unáší při svém posouvání druhou pákou 15, jež přeměňuje pohyb ramena 14 natranslační pohyb podél jeho podélné osy. Váleček 14a se setká s navíjecí -cívkou 7 a nadzdvihne ji. Když je váleček 14 oddělen od hnacího hřídele- 6, je navíjecí cívka·. 7 nepohyblivá. Rameno 14 leží v -rovině přilehlé k boku cívky a umístěné vzadu vůči rovině obr. 1 a 2. Váleček 14a probíhá bočně na té - straně ramena 14, která je obrácena kupředu.
Začátek funkce b následuje bezprostředně za nadzdvihnutím navíjecí cívky 7. Tato funkce -odpovídá uvedení v činnost zdviháku 10, jehož tyč -převádí převáděcí páku 16 z polohy znázorněné plnou -čarou na obr. 2 do polohy znázorněné na -obr. 1, přičemž prochází mezilehlou polohou, zakreslenou čerchovaně - -na obr. 2.
V důsledku soustavy dvojité převáděcí páky 16 a -druhé -páky 19 a spojovacího táhla 18 provádí vyhledávací hlava - 17 příze, nakloubená na konci převáděcí -páky 16, za se-bou dva úhlové pohyby, které jsou zčásti kombinovány, a to jeden kolem osy -otáčení převáděcí páky 16 na skříni 8 a druhý kolem osy nakloubení vyhledávací hlavy 17 na konci převáděcí páky 16. První část pohybu je tvořena, -otáčením -převáděcí páky - 16 kolem její osy -otáčení. Vyhledávací hlava 17 v důsledku působení vratné pružiny 17a si zachovává pevnou polohu vůči -převáděcí -páce 16 až do -okamžiku, kdy druhá páka 19 se setká s pevnou zarážkou 20. Tato polohaje znázorněná čerchovanými čarami na obr.
2. Od tolictto pohybu a až k poloze znázorněné plnou -čarou na obr. 1 se lichoběžník, tvořený převáděcí pákou 16, druhou pákou 19, táhlem 18 a tou částí vyhledávací hlavy 17, jež jo umístěna mezi dvěma nakloubeními převáděcí -páky 16, popř. táhla 18, deformuje a vyvolává složitý pohyb složený z -otáčení -převáděcí páky 16 ve smyslu pohybu hodinových ruček současně s pohybemvyhledávací hlavy 17 v -opačném smyslu kolem její osy nakloubení na převáděcí - páce -
16.
Tento kombinovaný pohyb vyhledávací hlavy 17 má za účel -obejít překážku tvořenou částí B rámu stroje, aby válec 24 byl současně uveden -do- styku s navíjecí cívkou 7 -a hnacím hřídelem 6. Z toho důvodu unáší hnací hřídel 6 válec 24 a navíjecí -cívku 7. Jelikož otáčení hnacího hřídele 6 se nepřímo sdílí navíjecí -cívce 7 prostřednictvím válce 24, který koná úlohu pohybového reversního ústrojí, otáčí se tato navíjecí cívka 7 ve smyslu F2 pro. odvíjení příze. Jelikož komora 21 je pod vlivem podtlaku v důsledku připojení neznázorněného -sacího zdroje k vedení 22, nasává se vzduch perforacemi válce 24, umístěnými vně komory 21 a mimo- úsek uzavřený -pevným krytem 28 (obr. 5). Když ta část přetržené příze, jež jenavinuta na navíjecí cívce 7, přechází -přes válec 24, zadrží -se -podtlakem -na povrchu tohoto válce 24, . který při svém otáčení ji unáší do vnitřku komory 21 a způsobí její průchod svěrou tvořenou styčnou- čarou válce 24 a válečku 25.
Na konci předem určené doby, která odpovídá nejméně jedné úplné otáčce navíjecí cívky 7 při jejím maximálním průměru, zatáhne zvedák 10 svou tyč, takže převáděcí páka 16 a vyhledávací hlava 17 -se navrá214750 ΐί · do polohy znázorněné plnou . čarou na obr. 2 nebo· čerchovanou .čarou na obr. 1, přičemž prochází mezilehlou polohou znázorněnou čerchovaně na obr. 2.
Příze je tedy vyhledávána, zachycována· a uváděna do blízkosti spřádacího rotoru 1 stejným mechanismem v důsledku okolnosti, že válec 24 a váleček 25 umožňují najít přízi · na navíjecí cívce 7, pak tuto přízi zadržet a. v důsledku deformo-vatelné geometrie lichoběžníku ovládajícího kombinovaný pohyb vyhledávací hlavy 17 umožní obejití překážek, zejména části B rámu dopřádacího stroje. Když je cyklus funkce· b (obr. 8] ukončen, to znamená, když se převáděcí páka 16 navrátila do své výchozí polohy, začne funkce zvedáku 29 (funkce c, obr. 8), což má za následek nadzdvihnutí ramena 60 (obr. · 13. Vedení 65a a 65b (obr. ·7) vedou přízi · nataženou mezi navíjecí cívkou 7 a válečky · 24, 25, jak je čerchovaně znázorněno na obr. 1, mezi řemeny 64a, 64b, které nit sevřou.
Motor 61 se uvede do chodu (funkce d, obr. 8). Trvání tohoto otáčení je regulováno za účelem zavedení jednak nadměrného· zákrutu a jednak rozkroucení na jedné a na druhé straně · bodu sevření · příze mezi řemeny 64a a 64b, a to v hodnotách určených ve funkci zvláštní povahy každého typu · příze.
Před koncem funkce d začne funkce tyče zvedáku 11 (funkce e), v důsledku čehož nosič 32 hnací kladky 33 přejde z polohy znázorněné na obraze 1 do polohy znázorněné na. obraze 2. Na konci zdvihu nad zdvihne boční deska 32a rámu 32 rameno ·4 a oddělí přítlačný váleček 3 od hnacího hřídele 2. Příze je tak sevřena mezi přítlačným válečkem 3 a hnací kladkou 33, které se neotáčejí. Funkce d a pak funkce c se zastaví a · rameno· 60 se uvede nazad zvedákem 29.
Pohyb vodicí páky 31 je doprovázen pohybem vodicí ústrojí 34 unášeného vazební tyčí 36. Vidlice tvořená dvěma prodlouženími čelistí 40a a 40b polohovací svěry 40 (obr. 3 · a 4] vede přízi přecházející od navíjecí cívky 7 (obr. 2) k válci 24 a válečku 25 prostřednictvím rámu B a přítlačného· válečku 3 a hnací kladky 33 mezi čelisti polohovací · svěry 40. Nůž 43 (obr. 3 a 4) omezuje vniknutí · příze mezi tyto čelisti. Na konci dopředného zdvihu vodícího ústrojí 34 se příze zadrží v polohovací svěře 40 právě nad výstupním kanálem spřádacího rotoru 1.
Jak to znázorňuje obr. 8, začne· funkce f při· přesouvání vodícího ústrojí · 34 (funkce e]. Tato· funkce· f je řízena tyčí zvedáku 12. Při svém zdvihu provádí tento- zvedák tři různé funkce, totiž chronologicky uzavření polohovací svěry 40, vykývnutí páky ·41 i nože · 43.
Polohovací svěra 43 se uzavře, když příze, která je právě natažena mezi částí B rámu a mezi svěrou tvořenou válečky 24 a 25, se setká s nožem 43 umístěným napříč niťové svěry. Když je příze sevřena, setká se tyč · zvedáku 12 (obr. 3 a 4] s narážkou 5íJa umístěnou podél táhla ·50 a vykývne páku 41 ve smyslu opačném ke smyslu · pohybu hodinových ruček, při pohledu shora. Toto vykývnutí má za následek oddálení příze dříve, než polohovací svěra T3 přijde nad výstupní kanál spřádacího · ro-toru 1. Takto oddálená nebo· vychýlená · příze se· udržuje mimo dosah detektoru 42 přetrhu spřádacího rotoru 1. Současně toto odchýlení · příze zvýší délku úseku příze tím, že tento dodatečný úsek odvíjí od navíjecí cívky 7, která stále spočívá na válečku 14a.
Při vykývnutí páky 41 způsobí rameno · 44, nakloubené na ose otáčení této páky, vykývnutí nože 43 přes táhlo 45 ko-lem jeho osy otáčení. Nůž 43 přeřízne přízi těsně pod polohovací svěrou 40. Jak to ukazuje obr. 8, začne funkce f po funkci e a · ukončí se před koncem předsunu smýkadla 34. Jelikož nůž 43 přeřízne · přízi, nachází se odříznutý konec těsně nad výstupním kanálem spřádacího rotoru 1. Poloha příze v polohovací svěře 40 je velmi dobře vymezena čepelí nože 43 umístěnou napříč polohovací svěry 40, takže je snadné zařídit, aby na konci dopředného zdvihu vodícího ústrojí 34 byl odříznutý konec příze · na výstupu kanálu přádacího rotoru 1. Jelikož kromě toho byla příze před tím rozkroucena ve své dolní části a potom sevřena mezi hnací kladkou 33 a přítlačným válečkem 3, zůstane teto· rozkroucení · v uvedené dolní části, kdežto druhá část příze si uchovává své · nadměrné zakroucení.
Jelikož vodící ústrojí 34 je nepohyblivé, uvede zvedák 12 svou tyč nazad, jak je to znázorněno koncem funkce f na schéma podle obr. 8. Uvedené tři funkce řízené tímto· zvedákem probíhají tedy v obráceném chronologickém pořadí. Nůž 43 se vykývne v opačném směru až narazí na vodicí ústrojí 34. Páka 41 se také vrátí nazad. Avšak jelikož příze je sevřena mezi přítlačným válečkem 3 a hnací kladkou 33, sníží se· napětí rozkroucené části příze. V okamžiku, kdy se svěra otevře, na konci zdvihu tyče zvedáku 12 se rozkroucený konec příze, umístěný právě na výstupu výstupního kanálu spřádacího · rotoru 1 nasaje do tohoto- kanálu podtlakem existujícím v rotoru, čímž absorbuje prověšení příze, aniž by tah takto vykonávaný postačil pro vykývnutí přeřezávače 42.
Funkce g na obr. 8 znázorňuje spuštění hnacího motoru hnací kladky 33. Smysl otáčení tohoto motoru se zvolí tak, aby se odvinul určitý úsek příze s navíjecí cívky 7, aby rozkroucený konec této příze byl zaveden až dc- spřádacího ro-toru 1. Při sestupném pohybu příze mezi přítlačným válečkem 3 a hnací · kladkou 33 prochází část příze, jež byla předtím vystavena nadměrnému zakroucení, pod těmito kladkami, takže znovu vznikne zakroucení v části předtím rozkroucené.
Po obdržení této délky příze se obrátí . smysl otáčení hnacího motoru hnací kladky 33. Na přízi působí napětí od okamžiku zpomalení motoru hnací kladky 33 v důsledku odstředivé síly, které je vystaven konec příze ve spřádacím rotoru 1. Toto napětí vyvolá vykývnutí přeřezávače 42, který spřáhne skříň spřádacího rotoru 1 s hnacím mechanismem dopřádacího stroje, jak je to znázorněno funkcí h. Jelikož tento spřahovací systém ovládaný přeřezávačem je na všech bezvřetenových dopřádacích strojích, je tedy znám a není částí vynálezu, nebyl zde ani znázorněn ani popsán.
Když vlákna vedená mykacím strojem do spřádacího rotoru 1 se setkají s koncem příze, zakrucují se na něm a vyvolávají zapředení. V této době prochází rychlost hnací kladky 33 nulou před jejím obrácením (obr. 8g). Současně s počátkem urychlení hnací kladky 33 v opačném směru otáčení, to je ve smyslu odtahu příze ze spřádacího rotoru 1, uvede zvedák 9 rameno 14 nazad (konec funkce a na obr. 8), aby navíjecí cívka absorbovala vyrobenou přízi tou měrou, jak je přiváděna. Hnací motor hnací kladky 33 se zrychlí, až rychlost unášení příze odpovídá rychlosti odtahu hnacího hřídele 2. V tomto okamžiku odtáhne zvedák 11 (konec funkce e na obr. 8) vodicí páku 31 a nosič 32 nazad.
Při tomto zpětném pohybu vyvolá zvedák 30 vykývnutí ramena 37, jak je to znázorněno funkcí i. Toto vykývnutí ramena 37 má za následek přivedení příze к jednomu z okrajů přítlačného válečku 3, který má vrub 3a jako všechny přítlačné válečky používané na takových dopřádacích strojích, přičemž úkol tohoto vrubu je uchopit přízi při jejím postupu za účelem jejího zavedení mezi přítlačný váleček 3 a odtahový hnací hřídel 2 dopřádacího stroje.
Zapřádací zařízení tím ukončilo svou práci a příze se znovu normálně vyrábí. Může být přivedeno neznázorněným přiváděcím systém, s ním sdruženým, proti jinému spřádacímu rotoru téhož stroje nebo jiného- dopřádacího stroje.