CS213358B2 - Method of absorption removing the sulphur dioxide - Google Patents
Method of absorption removing the sulphur dioxide Download PDFInfo
- Publication number
- CS213358B2 CS213358B2 CS786707A CS670778A CS213358B2 CS 213358 B2 CS213358 B2 CS 213358B2 CS 786707 A CS786707 A CS 786707A CS 670778 A CS670778 A CS 670778A CS 213358 B2 CS213358 B2 CS 213358B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- sorbent
- reactor
- movable
- layer
- louver
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/48—Sulfur compounds
- B01D53/50—Sulfur oxides
- B01D53/508—Sulfur oxides by treating the gases with solids
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/68—Halogens or halogen compounds
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
- Gas Separation By Absorption (AREA)
Description
Vynález se týká způsobu čištění odpadních plynů, obzvláště z kotelních zařízení, kde se používá absorpce na zrnitém sorbentu, který se vede reaktorem s pohyblivou vrstvou. K sorbentu se přidává nosič, na kterém je nanesen katalyzátor, přičemž nosič se s katalyzátorem vrací zpět do reaktoru.
Zařízení k provádění způsobu sestává z reaktoru s pohyblivou vrstvou, ve kterém jsou uspořádány dvě žaluziové stěny, opatřené žaluziovými plechy, přičemž žaluziové plechy žaluziových stěn svírají se svislicí úhel 15 až 25°, přičemž poměr světlé šířky mezi žaluziovými plechy a jejich délkou činí 1: 4 až 1: 5.
WS'213 3 5 8
Vynález -se týká způsobu absorpčního odstraňování kysličníku - - siřičitého, -chlóru a fluóru z -odpadních plynů -z kotelních zařízení pomocí zrniiého sorbentu s vysokou odolností vůči otěru, - který se vede kontinuálně . reaktorem s pohyblivým ložem, kterým napříč protéká odpadní plyn, který se má čistit.
Odpadní plyny, zejména - ze spaloven odpadků, obsahují vedle kysličníku siřičitého· i jiné- škodlivé plynné látky, jako sloučeniny chloru a fluoru. Je známo, že se takovéto1 škodlivé látky odstraňují pomocí vápence, měkkého páleného vápna nebo páleného· vápence, ke kterému jsou přimíchávány boritany nebo silikáty. Při tom se odpadní plyn, který se- - má čistit, přivádí do fljjidní vrstvy nebo- pohyblivého lože. Oba způsoby -odstraňují nedostatky, které jsou vlastní způsobům pracujícím s vodným roztokem, avšak vyžadují na druhé straně píro fluidní způsob co nnjdpkonalejší rozemletí použitých sorbentů. Kromě toho je reaktor pro fluidní vrstvu konstitíkčně a -po- stránce regulační techniky nákladný. Další nedostatky fluidní vrstvy lze spatřovat v silném vynášení prachu a ve vysoké tlakové ztrátě. Vzhledem k tomu je využití sorbentů všeobecně jen neúplné.
Vynález si klade za základní úkol dále zlepšit výše uváděný způsob a odpovídající zařízení, používající reaktor -s pohyblivou vrstvou.
Podstata způsobu absorpčního odstraňování kysličníku siřičitého, chlóru a fluóru z -odpadních plynů z kotelních zařízení pomocí zrnitého sorbentu s vysokou odolností vůči otěru, který -se kontinuálně vede reaktorem s pohyblivou vrstvou -směrem shora dolů, kterou napříč protéká odpadní -plyn, podle vynálezu spočívá v tom, že se kromě zrnitého- sorbentu vede- reaktorem s pohyblivou vrstvou nosič, na kterém je nanesen katalyzátor, přičemž s katalyzátorem se vrací zpět do reaktoru s pohyblivou vrstvou.
Pokud se reaktorem s pohyblivou vrstvou vede společně sei sorbenetem nosič, který má hrubší zrnění než tento· sorbent, oba se od sebe navzájem oddělují na výstupu reaktoru s pohyblivou vrstvou. Nosič se může reaktorem vést též odděleně -od sorbentu. Když se pracuje dvoustupňové, může se případně v -prvním stupni sorbentem oddělovat chlór a fluór a ve druhém stupni kysličník siřičitý.
Podstata zařízení k provádění způsobu, u něhož jsou uvnitř tělesa reaktoru s pohyblivou vrstvou pro omezení této vrstvy uspořádány dvě žaluziové stěny, opatřené žaluziovými plechy, uspořádanými po obou stranách pohyblivé vrstvy, a těleso- reaktoru je opatřeno vstupním otvorem pro plyn, -spočívá v tom, že žaluziové plechy žaluziových stěn vykazují vůči svislicím úhel nastavení 15 -až 25 °, přičemž poměr světlé šířky mezi žaluziovými plechy a jejich délkou činí 1: 4 až 1: 5.
Žaluziové plechy jsou případně na svém horním konci zahnuty, plocha žaluziových stěn může být na vstupní -straně plynu větší, než na straně- výstupní. V cestě proudu sorbentu mohou být pod žaluziovými stěnami uspořádány -střechovité vestavby.
Výhodou způsobu podle předloženého vynálezu je to, že lze zlepšit reakcí mezi sorbentem a plynnými škodlivými látkami v odpadním plynu. Při tom je katalyzátor tvořen -tak, -aby se -mohl jednoduchým způsobem oddělit -od vyčerpaného- sorbentu a znovu opět použít.
Výhody, kterými se vyznačuje zařízení podle vynálezu oproti reaktoru - s fluidní vrstvou, nebo vůči reaktoru, -pracujícímu s vodným roztokem, se mohou plně využít. Vzhledem· k tomu, že je možné upustit od regenerace, odpadnou náklady, které by bylo nutné na tento krok vynaložit, právě tak jako náklady na další zpracování vypuzených škodlivých látek. Vyčerpaný sorbent se může buď dále přímo použít, nebo se- popřípadě může společně s popelem z kotle odvézt na skládku.
Katalyzátory se mohou přidávat buď k sorbentu nebo- k materiálu nosiče. V posledním' případě se nošič doplněný katalyzátorem přivádí zpět do reaktoru s pohyblivou vrstvou, takže nedochází ke ztrátě poměrně drahého katalyzátoru. Katalyzátor se může také nanášet v části reaktoru s pohyblivou vrstvou, která je v klidu.
Vyšší účinek zařízení podle vynálezu spočívá při použití zrnitého sorbentu v tom, že žaluziové stěny spolu se žaluziovými plechy zajišťují výměnu materiálu uzavřeného v žaluziích.
Vynález bude dále popsán -s pomocí připojených výkresů, kde na obr. 1 je znázorněn reaktor -s -pohyblivou vrstvou a žaluziovými plechy a na obr. 2 je znázorněn detail uspořádání žaluziových stěn -se- žaluziovými plechy· ve zvětšeném měřítku.
Odpadní plyny ze -spaloven odpadků nebo jiných kotelních zařízení, které se musí čistit vsupují vstupním otvorem 1 do vnitřního prostoru reaktoru 2 s pohyblivou vrstvou, udržovanou mezi dvěma žaluziovými -stěnami 3a a jsou odsávány ze strany výstupu pohyblivé vrstvy pomocí -dmychadla 4 výstupním otvorem 5. Potom se vyčištěné odpadní plyny dostávají komínem' 6 ven.
Sorbent, -sloužící pro odstraňování škodlivých látek se přivádí do reaktoru 2 s pohyblivou vrstvou shora plynotěsnou násypkou 7. Po projití pohyblivou vrstvou reaktoru 2 -se -sorbent odtáhne regulovaně vibračním dopravníkem 8. Pod žaluziovými stěnami 3a jsou -v cestě průchodu sorbentu uspořádány střechovité vestavby 9. Tyto střechovité vestavby 9 zajišťují rovnoměrný tok v celém průřezu reaktoru 2 s pohyblivou vrstvou.
Přes výstupní propust 10 se rovněž plynotěsně provádí další transport sorbentu na sítový třídič 11. Na sítovém třídiči 11 se úlet, který se rovněž zachytí v reaktoru - 2 s po213358 hyblivou vrstvou, oddělí od sorbentu. Zbytek na sítě se může dostat do bubnového třídiče
12. Otáčivým pohybem bubnového třídiče 12 se provádí dělení sorbentu, čímž se vnější vyčerpaná vrstva odděluje -od vnitřní ještě nevyčerpané vrstvy sorbentu. Bubnový třídič 12 dopravuje nevyčerpaný sorbent kontinuálně na korečkový výtah 13, který potom dopravuje sorbent k hlavě reaktoru 2 s pohyblivou -vrstvou. Materiál přiváděný nově pro vyrovnání ztráty na sorbentu přichází od zásobníku 14 přes vibrační dopravník 15 rovněž na korečkový výtah 13.
Sklon jednotlivých žaluziových plechů 3 žaluziových stěn 3a, jejichž délka a světlá šířka, popřípadě poměr jejich délky ke světlé šířce mezi žaluziovými plechy 3 vyplývá z obr. 2. Sklon žaluziových plechů 3 se podle vynálezu volí tak velký, aby zrna sorbentu, vynášená při reakci vzhůru -se· opět z kanálů, vytvořených omezením pohyblivé vrstvy pomocí žaluziových -stěn 3a, vrátila opět dolů. To- se dosáhne podle vynálezu právě tím, že žaluziové plechy 3 jsou nastaveny pod úhlem 15 až 25 ° vůči vertikále. Poměr světlé šířky mezi dvěma žaluziovými plechy 3 položenými přes sebe a jejich délkou činí 1: 4 až 1: 5. Na svém horním konci jsou žaluziové plechy 3 zahnuty.
Aby se zabránilo vyfukování zrn sorbentu při -rychlostech odpadního- plynu 0,4 až 1,0 m/s pohyblivou vrstvou je plocha žaluziových stěn 3a na -straně výstupu vzduchu větší než plocha žaluziových stěn 3a na straně vstupu vzduchu. To je dosaženo pomocí přibližně válcovité pohyblivé vrstvy, která je přiváděna do. styku se vstupujícím vzduchem ve směru -ód -své vnitřní strany.
V podrobnostech sestávají žaluziové stěny 3a vždy z rovnoběžných proti sobě -postavených pohyblivých úseků. Tyto úseky představují jednotlivé buňky, které se spojují v prstencovitou vrstvu.
Jako sorbent se -používá zrnitý materiál, který váže kysličník siřičitý, chlór a fluór. Sestává například z vápna, vápence nebo
Claims (2)
1. Způsob absorpčního odstraňování kysličníku siřičitého, chlóru a fluóru z odpadních plynů z kotelních zařízení pomocí zrnitého -sorbentu s vysokou odolností vůči otěru, který se kontinuálně vede reaktorem s pohyblivou vrstvou -směrem shora dolů, kterou napříč protéká odpadní plyn, vyznačený tím, že se kromě zrnitého sorbentu vede reaktorem s pohyblivou vrstvou nosič, ha kterém je nanesen katalyzátor, přičemž nosič s katalyzátorem se vrací zpět do reaktoru -s pohyblivou vrstvou.
2. Způsob -podle bodu 1, vyznačený tím, že se nosič s hrubším zrněním než má sorbent, vede společně s tímto sorbentem reaktorem s pohyblivou vrstvou a -oba -se -od sebe na magnézia, k nimž -mohou být přimíchány další -látky nebo- katalyzátory, například kysličník vanadičný nebo kysličník - železa. Absorpční vazbou škodlivých látek -se stane povrch jednotlivých zrn sorbentu drobivým, takže při neúplném vyčerpání zrn se může vyčerpaný podíl jednoduchým způsobem -oddělit. So-rbent vykazuje -vysokou odolnost vůči otěru a předkládá -se v zrnění 3 až 15 milimetrů. Sorbent -se používá jako- výlisek nebo zlomkový materiál.
Ve shora popsaném -reaktoru 2 s pohyblivou vrstvou se škodlivé látky -společně absorbují. Je ale také možné odstranit škodlivé látky -selektivně. V tomto· případě- se pohyblivá vrstva musí rozdělit vestavbou dodatečných žaluziových stěn 3a ve dvě rovnoběžně pohyblivé vrstvy. Při tom se sorbentem v pohyblivé vrstvě, ležící na vstupní straně vtoku -odpadního plynu pohlcuje chlór a fluór. Ve druhé vrstvě se absorbuje kysličník siřičitý. Obě pohyblivé -vrstvy se odtahují navzájem a vyčerpané sorbenty se skladují -odděleně.
Katalyzátory se mohou nanášet buď na sorbent nebo- na materiál nosiče. Materiál no-siče -sestává z keramických tvarových tělísek, jako kuliček nebo Raschigových kroužků. Materiál -nosiče s katalyzátorem se po jednom průchodu pohyblivou -vrstvou znovu používá v reaktoru 2 s pohyblivou vrstvou. Může -se- vnášet do reaktoru 2 s pohyblivou vrstvou společně se sorbentem. V tomto případě vykazuje materiál nosiče větší zrnitost než sorbent. Na sítovém třídiči 11 na výstupu z reaktoru 2 se sorbent a materiál nosiče navzájem oddělují. Nosič může také procházet reaktorem 2 s pohyblivou vrstvou v oddělené pohyblivé vrstvě, která se nachází uvnitř pohyblivé -vrstvy -sorbentu. Konečně je také možné nanášet katalyzátor na klidné části reaktoru 2 s pohyblivou vrstvou. Tak se -může do -prostoru mezi žaluziovými stěnami 3a zavěsit odpovídající -mřížka prepa-rovaná katalyzátory.
VYNALEZU yzájem- rozdělují na výstupu z reaktoru s pohyblivou vrstvou.
3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že ise nosič vede reaktorem -s pohyblivou vrstvou odděleně od sorbentu.
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se sorbentem v prvním stupni odděluje chlór a fluór a ve druhém stupni kysličník siřičitý.
5. Zařízení pro provádění způsobu podle bodů 1 až 4, u něhož -jsou uvnitř tělesa reaktoru s -pohyblivou vrstvou pro omezení této vrstvy -uspořádány dvě žaluziové stěny opatřené žaluziovými plechy, uspořádanými po obou stranách pohyblivé vrstvy -a těleso reaktoru je opatřeno vstupním otvorem pro plyn, vyznačující se tím, že žaluziové plechy (3) žaluziových stěn (3 a) vykazují vůči svislicím úhel nastavení 15 až 25 °, přičemž poměr světlé šířky mezi žaluziovými plechy (3) a jejích délkou činí 1:4 až 1: 5.
6. Zařízení podle bodu 5, vyznačující se tím, že žalužlofvé plechy (3) j®ou na svém horním konci zahnuty.
7. Zařízení podle bodů 5 a 6, vyznačující se tím, že plocha žaluziových stěn (3a) je na vstupní straně plynu větší než na výstupní straně plynu.
8. Zařízení podle bodů 5 až 7, vyznačující se tími, že v cestě proudu sorbentu poď žaluziovými stěnami (3a) jsou uspořádány střechovité vestavby (9).
2 listy výkresů
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19772755314 DE2755314A1 (de) | 1977-12-12 | 1977-12-12 | Verfahren zur absorptiven entfernung von schwefeldioxid, chlor und fluor aus abgasen |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS213358B2 true CS213358B2 (en) | 1982-04-09 |
Family
ID=6025922
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS786707A CS213358B2 (en) | 1977-12-12 | 1978-10-14 | Method of absorption removing the sulphur dioxide |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS5495972A (cs) |
CS (1) | CS213358B2 (cs) |
DE (1) | DE2755314A1 (cs) |
FR (1) | FR2411025A1 (cs) |
GB (1) | GB2010793B (cs) |
PL (1) | PL210613A1 (cs) |
SE (1) | SE7812537L (cs) |
Families Citing this family (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA1130540A (en) * | 1979-07-31 | 1982-08-31 | Francis X. Mayer | Magnetically stabilized fluid cross-flow contactor and process for using the same |
US4263020A (en) * | 1980-01-02 | 1981-04-21 | Exxon Research & Engineering Co. | Removal of sulfur from process streams |
DE3137812A1 (de) * | 1981-09-23 | 1983-03-31 | Vereinigte Elektrizitätswerke Westfalen AG, 4600 Dortmund | "verfahren zum abscheiden von chlor, fluor und schwefel aus brenn- und rauchgasen" |
EP0141802A3 (de) * | 1983-10-07 | 1987-01-07 | VOEST-ALPINE Aktiengesellschaft | Verfahren zum Entfernen von Schwefel oder Schwefelverbindungen und/oder anderen Schadstoffen aus heissen Gasen, sowie Vorrichtung zu Durchführung dieses Verfahrens |
JPS6161619A (ja) * | 1984-09-04 | 1986-03-29 | Asahi Glass Co Ltd | 排ガスの処理方法 |
US4649034A (en) * | 1985-06-14 | 1987-03-10 | Conoco Inc. | Catalyzed flue gas desulfurization |
DE3637871C1 (de) * | 1985-10-17 | 1988-03-24 | Kernforschungsz Karlsruhe | Verfahren und Vorrichtung zur katalytischen Reduktion von Schadstoffen in Rauchgas |
DE3536958C1 (de) * | 1985-10-17 | 1986-12-11 | Kernforschungszentrum Karlsruhe Gmbh, 7500 Karlsruhe | Verfahren und Vorrichtung zur Vorwaermung von Verbrennungsluft und zur katalytischenReduktion von Schadstoffen in Rauchgas |
DE3611769A1 (de) * | 1986-04-08 | 1987-10-15 | Ytong Ag | Verfahren und vorrichtung zur reinigung von abgasen |
CN1036506C (zh) * | 1993-08-21 | 1997-11-26 | 石文杰 | 去除磷肥生产中的硅胶并回收氟气的方法及其装置 |
DE19926630B4 (de) * | 1999-06-11 | 2005-11-10 | Friedrich Hellmich | Verfahren zur Rauchgasreinigung |
JP4986822B2 (ja) * | 2007-11-19 | 2012-07-25 | 中部電力株式会社 | ガスの化学的乾式処理方法 |
DE202009006392U1 (de) * | 2009-04-30 | 2009-07-09 | Bilfinger Berger Industrial Services Ag | Aktivkohle-Festbett-Adsorber für zu reinigendes Gas |
JP7193254B2 (ja) * | 2017-05-26 | 2022-12-20 | ケミカル アンド メタル テクノロジーズ リミテッド ライアビリティ カンパニー | 傾斜及び/又は撹拌方法と共に流動床装置を用いた、再構成可能な分節型汚染排出物捕捉・収集システム及びその使用方法 |
CN113813746A (zh) * | 2021-10-22 | 2021-12-21 | 北京德润晨环保科技有限公司 | 一种从空气中直接捕集二氧化碳的装置和方法 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2252710A1 (de) * | 1972-10-27 | 1974-05-02 | Ver Kesselwerke Ag | Verfahren zur entfernung von salzsaeure (hcl) aus den rauchgasen von verbrennungseinrichtungen aller art |
US3976747A (en) * | 1975-06-06 | 1976-08-24 | The United States Of America As Represented By The United States Energy Research And Development Administration | Modified dry limestone process for control of sulfur dioxide emissions |
SE409000B (sv) * | 1976-02-26 | 1979-07-23 | Lindstroem O | Saett och anordning foer att behandla ett gasfloede i en kontaktanordning |
-
1977
- 1977-12-12 DE DE19772755314 patent/DE2755314A1/de not_active Withdrawn
-
1978
- 1978-09-21 GB GB7837593A patent/GB2010793B/en not_active Expired
- 1978-10-14 CS CS786707A patent/CS213358B2/cs unknown
- 1978-10-30 PL PL21061378A patent/PL210613A1/xx unknown
- 1978-11-22 JP JP14489478A patent/JPS5495972A/ja active Pending
- 1978-12-06 SE SE7812537A patent/SE7812537L/xx unknown
- 1978-12-12 FR FR7834891A patent/FR2411025A1/fr not_active Withdrawn
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
GB2010793B (en) | 1982-06-16 |
DE2755314A1 (de) | 1979-08-09 |
FR2411025A1 (fr) | 1979-07-06 |
GB2010793A (en) | 1979-07-04 |
SE7812537L (sv) | 1979-06-13 |
PL210613A1 (pl) | 1979-08-13 |
JPS5495972A (en) | 1979-07-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS213358B2 (en) | Method of absorption removing the sulphur dioxide | |
US8192706B2 (en) | Method and device for purifying the flue gases of a sintering process of ores and/or other material-containing materials in metal production | |
US4044102A (en) | Method for treating exhaust gases | |
CA2618202C (en) | Method of removing sulfur dioxide from a flue gas stream | |
US20090320678A1 (en) | Sorbent Filter for the Removal of Vapor Phase Contaminants | |
US8709348B1 (en) | Reduced sorbent utilization for circulating dry scrubbers | |
KR100440430B1 (ko) | 연소가스의건식탈황방법 | |
JP4695126B2 (ja) | 排ガスの脱硫脱硝装置 | |
JPS5966332A (ja) | 排ガスから有害物質を分離する方法 | |
US4650647A (en) | Apparatus for removing acid constituents from waste-gas | |
JPH0352622A (ja) | 焼却設備からの汚染物質を含む煙道ガスの浄化方法および装置 | |
CN109603409B (zh) | 一种烟气净化系统及烟气净化方法 | |
US4880608A (en) | Contactor/filter improvements | |
Smid et al. | Granular moving bed filters and adsorbers (GM-BF/A)—patent review: 1970-2000 | |
MXPA97003098A (en) | Improved control of gas emission ac | |
CZ129097A3 (en) | Process of desulfurizing chimney gasses process and apparatus for making the same | |
CN108495699B (zh) | 用于借助于流化床流动反应器使气态或颗粒物质与气体流分离的方法 | |
US5971752A (en) | Sintering plant | |
CN109569184B (zh) | 一种解析塔、烟气净化系统及烟气净化方法 | |
JP3491124B2 (ja) | ろ過式集塵装置 | |
JP3818963B2 (ja) | 燃焼排ガスの処理方法及びその装置 | |
CN220990243U (zh) | 一种活性焦脱硫脱硝装置及系统 | |
JPH10165765A (ja) | 排ガスの処理方法および処理装置 | |
JPH04687B2 (cs) | ||
CN209952522U (zh) | 一种解析塔 |