CS213314B2 - Glass fibres resisting the alkali - Google Patents

Glass fibres resisting the alkali Download PDF

Info

Publication number
CS213314B2
CS213314B2 CS801661A CS166180A CS213314B2 CS 213314 B2 CS213314 B2 CS 213314B2 CS 801661 A CS801661 A CS 801661A CS 166180 A CS166180 A CS 166180A CS 213314 B2 CS213314 B2 CS 213314B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
glass
weight
concentration
oxide
glass fibers
Prior art date
Application number
CS801661A
Other languages
English (en)
Inventor
David R Cockram
Kenneth M Fyles
Original Assignee
Pilkington Brothers Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pilkington Brothers Ltd filed Critical Pilkington Brothers Ltd
Publication of CS213314B2 publication Critical patent/CS213314B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • C03C13/001Alkali-resistant fibres
    • C03C13/002Alkali-resistant fibres containing zirconium
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C5/00Reinforcing elements, e.g. for concrete; Auxiliary elements therefor
    • E04C5/07Reinforcing elements of material other than metal, e.g. of glass, of plastics, or not exclusively made of metal

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Description

Vynález, se týká skleněných vláken odolných proti alkállím. .. , 4.·;
Je známo použití těchto vláken, ják ve formě nekonečných vláken, tak sekaných.pramenců z nich vytvořených, tak ve formě коnečných jednotlivých vláken, například skleněné vaty. Významné použití těchto vláken, když jsou ve formě nekonečných vláken, je vyztužení výrobků z cementu.
Vzhledem к alkalické povaze cementu, například obyčejného portlandského cementu, musí být skleněná vlákna, která se používá- , jí jako výztuha cementových výrobků, odolná proti alkáliím, mají-li sl zachovat po dlouhou dobu odpovídající stupeň pevnosti.
V nedávných letech byla navrhována různá složení -skla, ze kterého by mohla být tažena nekonečná vlákna odolná proti alkáliím. Obecně tato složení skla obsahují podstatný podíl kysličníku zirkoničitého ZrOz, čímž se zajistí odolnost proti ..alkállím. Zvláště výhodné rozmezí těchto složení je uvedeno v britském patentovém spise č. 1 290 528.
I když tato známá složení skla obecně zajišťují skleněná vlákna s velmi zvýšenou odolností pro-ti alkállím ve srovnání s vlákny vyrobenými z obvyklého skla používaného pro vyztužení syntetických plastických hmot, přes to vykazují pozvolné snižování pevnosti po dlouhé době ve vysoce alkalickém prostředí obyčejného portlandského cementu.
Úkolem vynálezu je tedy vytvořit skleněná vlákna odolná proti alkállím, která by měla zvýšenou odolnost proti alkáliím ve' srovnání se známými skleněnými vlákny.
Nyní bylo zjištěno, že podíl kysličníku thoričitého ThO2 zvyšuje odolnost proti alkáliím u skleněných vláken vytvořených z rozličných skel vhodného složení a že jeho použití ve sklech, která obsahují kysličník zirkoničitý ZrOz, je zvlášť účinné.
Vynález tudíž vytváří skleněná vlákna odolná proti alkáliím, jejichž podstata spočívá v tom, že jsou vytvořena ze skla, které obsahuje ve hmotnostní koncentraci 50 až 75 % kysličníku křemičitého, 5 až 30 % kysličníku thoričitého a kysličníku zirkoničitého při hmotnostní koncentraci kysličníku thoričitého alespoň 0,4 %, 10 až 40 % kysličníků R2O + RO, přičemž hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého je alespoň 1 % když hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého je nižší než 6 °/o, je však nejvýše 9,5 % když hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého je vyšší než 8 %, přičemž kysličník R2O je alespoň jeden kysličník ze skupiny zahrnující kysličník sodný, kysličník draselný a kysličník lithný, přičemž hmotnostní koncentrace kysličníku draselného je nejvýše 10 °/o a kysličníku lithného nejvýše 5 °/o, a přičemž R‘O je alespoň jeden kysličník ze skupiny zahrnující kysličník hořečnatý, kysličník vápenatý, kysličník strontnatý, kysličník barnatý, kysličník zínečnatý a kysličník manganatý.
Je výhodné, když hmotnostní koncentrace kysličníků R2O je od stopy do 25 %.
Dále je výhodné, když hmotnostní koncentrace kysličníků R‘O je od stopy do 40
Dále je výhodné, když sklo dále obsahuje . kysličníky vzácných zemin ve hmotnostní koncentraci od stopy do 20 %.
Dále, je výhodné, když hmotnostní koncentrace kysličníků R2O je od 10 % do 25 % a hmotnostní koncentrace kysličníků R‘O je od stopy do 15 %.
Dále je výhodné, když hmotnostní koncentrace kysličníků R2O je od stopy do 10 % . a hmotnostní koncentrace kysličníků R‘O je od 15 % do 40 °/o. V
Dále je výhodné, když hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého je nejvýše 4 %.
. Dále je, výhodné,, když sklo obsahuje kysličník hlinitý ve hmotnostní koncentraci od stopy do 20 %. '
Dále je výhodné, když sklo obsahuje kysličník boritý ve hmotnostní koncentraci od stopy do 10 %.
Dále je výhodné, když sklo obsahuje kysličník železitý ve hmotnostní koncentraci od stopy do 5 %.
Dále je výhodné, když sklo obsahuje fluor ve hmotnostní koncentraci od stopy do 2 %.
Dále je výhodné, když sklo obsahuje ve hmotnostní koncentraci 51 až 73 % kysličníku křemičitého, 9 až 21 % kysličníku zirkoničitého, 0,5 až 2,5 % kysličníku thoričitého, 10 až 21 % kysličníků R2O a 4 až 18 % kysličníků vzácných zemin, přičemž hmotnostní koncentrace kysličníku draselného je nejvýše 5 %, kysličníku lithného nejvýše 3 procenta a kysličníku Rz+R‘0 je od 14 do 30 0/0.
Dále· je výhodné, když hmotnostní koncentra.ce kysličníků R‘O je od stopy, do 13 %. . Dále jé výhodné, když kysličník R‘0 je kysličník vápenatý. ; I
Konečně, je výhodné, když hmotnostní koncentrace Řýsličníkú zirkóhíčiťého jé yylší než 18’ %,· kysličníků· R2Ó- alespoň 14 '0/q'-.“a .'kysllěníkú;ŘO·nejvýše 3 .41.,-.·
V důsledků těchto opátření pódlě vynálezů, bylo.: překvapivě zjištěno u složení skel, která; již· mají-určitý stupeň odolnosti prótl· alkáHím vlivem hmotnostní koncentrace alespoň 6. % kysličníku zirkoničitého, že i ták nízká hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého,; jako 0,4 °/o, může: způsobit znatelné zvýšení odolnosti skleněných: vláken pro· tí alkáliím. U skel, která mají hmotnostní koncentraci kysličníku zirkoničitého nižší než 6 %, by však hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého měla být alespoň 1 °/o, a u skel, ve kterých není kysličník zirkoničitý obsažen, by měla být hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého alespoň 5 %, jak je výše uvedeno, aby bylo dosaženo podobných výsledků v odolnosti skleněných vláken proti alkáliím.
Je zřejmé, že hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého a kysličníku zirkoničitého mohou jinak navzájem být různé, ačkoli, když hmotnostní koncentrace, kysličníku zirkoničitého dosáhne 8 %, je pró získání dob213314 rého' výsledku ’ nutná - - pouze nízká hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého a náklady na použití vyšší hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého než 9,5 % činí tuto hodnotu neoprávněnou.
Kysličník -thoričitý působí ve skle podobně jako kysličník zirkoničitý a horní hranice 30 % pro celkovou hmotnostní koncentraci kysličníku thoričitého- plus kysličníku zirkoničitého je dána -obtížemi při tvarování skla s - -takto·. . vysokou . hmotnostní koncentrací složek, které mají vysoké tavící teploty.
Celkvá hmotnostní koncentrace kysličníků RžO a R0 - musí být - alespoň 10 %, aby to přispělo k. roztavení suroviny a tak se umožnilo - .vytvoření skla, ale neměla by.překročit 40’ .%.·,- aby nedocházelo k odskelnění.
Složení skel, jak -jsou uvedena výše, která mají - tavící vlastnosti,; které - je činí vhodnými pro- výrobu skleněných vláken - ve formě nekonečných vláken, mají obvykle hmotnostní koncentraci kysličníků R?O mezi 10 až 25procenty - a - hmotnostní, koncentraci kysličníků R‘O od stopy do 15 %. Složení skel, která mají tavící - vlastnosti,- které je činí vhodnými po výrobu skleněných vláken ve formě vaty, -mají hmotnostní koncentraci kysličníků - R2O - od- stopy do 10 - % a hmotnostní koncentraci - - kysličníků- R‘O mezi 15 až 40 %.
I když může - být - významného zvýšení odolnosti proti alkáliím u skleněných vláken - dosaženo pomocí malé hmotnostní koncentrace. kysličníku thoričitého, rovného 0,4 %, použití vyšších hmotnostních koncentrací kysličníku thoričitého zvyšuje odolnost proti alkáliím více a obvykle se dává přednost použití - alespoň - 1 % hmotnosti kysličníku thoričiťého.
„Na druhé - straně, vzhledem - k tomu, - že thorium je radioaktivní, - je - obvykle žádoucí udržovat hmotnostní koncentraci kysličníku thoričitého ve skle pod 4 %, aby se radioaktivita skla udržela na přijatelně nízké úrovni'.
Kysličník - - thoričitý, - může být začleněn - - do sklářského - kmene používaného k vytvoření skleněných vláken podle tohoto· vynálezu v podstatě- - y -čisté formě .nebo ve formě zpracované-.thbřiové rudy. - Thorium se v přírodě vyskytuje společně se směsí kysličníků kovů vzácných zemin, která je známa jako monazit. - Ruda vyskytující se v přírodě může být zpracována k odstranění fosfátových - iontů a potom - - použita bez rozdělování směsi kysličníků(vzácných zemin.- Monazitově rudy v přírodní - formě mají hmotnostní koncentraci 4 až- 8,5 % kysličníku thoričitého. Odstranění fosfátových iontů, - které je uvedeno výše, zvyšuje hmotnostní - koncentraci kysličníku thoričitého na hodnotu od 6 % do 13 %.
Aby se získala minimální hmotnostní koncentrace 0,4 % kysličníku thoričitého požadovaná pro vynález, je nutné použít více než 3 % hmotnosti rudy, i když se použije rudy bohaté na thorium. V důsledku toho bude hmotnostní koncentrace kysličníků vzácných zemin ve skle 3 % nebo vyšší. Kysličník thoričitý bude -ovšem obecně použit ve hmot nostní koncentraci vyšší, než je výše uvedené minimum a zdrojem použitého thoria může být ruda obsahující - méně než maximální hmotnostní koncentraci 8,5 % kysličníku - thoričitého, jak bylo výše uvedeno. Takto obecně - výroba skleněných vláken podle, vynálezu za použití směsi kysličníku thoričitého- a pří-, rodně se vyskytujících kysličníků - vzácných zemin odvozených od monazitové rudy, bude mít za následek vyšší hmotnostní koncentraci směsi kysličníků vzácných zemin ve skle, než, 3 %, například 5 % i více.
Směs -kysličníků vzácných - zemin nemá žádný škodlivý účinek na sklo a může být přítomna ve skle ve hmotnostní koncentraci až do 20%. - - ..
Sklo může dále obsahovat - až - 10· - % hmotnosti kysličníku titaničitého, aby se předcházelo- odskelnění, a zejména, když nejsou přítomny R‘O, aby se udržela nízká viskozita skla na přijatelné úrovni.
Pro přípravu kmene ze sklotvorných materiálů se kromě složek, které byly uvedeny - výše, -obecně vyskytuje kysličník Kysličník - hlinitý je výhodný v bezalkalických sklech nebo - ve sklech s nízkým obsahem alkálií, čímž se získá vyšší odolnost proti odskelnění, zejména u skel, ve kterých hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého plus kysličníku thoričitého je poměrně nízká, to je pod 8 až 9 %. V takovýchto sklech může být hmotnostní koncentrace kysličníku hlinitého až' 20 - %.- Ve - sklech stabilizovaných proti odskelnění přítomností alkálií se kysličník hlinitý obvykle považuje za- nežádoucí, protože působí k urychlení odskelnění, a když hmotnostní koncentrace - kysličníků R2O přesáhne - 10 %, hmotnostní - koncentrace - kysličníku hlinitého -by - - neměla - -přesáhnout 10 procent. · · ./ .....
Kysličník boritý pomáhá ke snížení taviči teploty skla a ke snížení viskozity skloviny a Usnadňuje tak vytváření skleněných vláken. Může být-tedy začleněn ve.- hmotnostní koncentraci do 10 %, áč se výhodně - udržuje na hmotnostní koncentraci 5 %, aby se předcházelo nepříznivým účinkům na odolnost proti alkáliím.
Kysličník železitý je obecnou nečistotou v přírodních materiálech pro -výrobu - skla.
Může být obsažen ve skle bez ztráty odolnosti proti alkáliím až do - hmotnostní koncentrace - 5 - %, s výhodou se však jeho· -hmotnostní koncentrace - - ve skle udržuje pod 3 %, aby nedocházelo - k. - problémům při tavení.
Fluor pomáhá při tavení skla a jeho hmotnostní koncentrace ve skle může být do 2 procent. Obvykle - se přidává ve formě fluoridu vápenatého, fluoridu sodného nebo fluoridu draselného.
Sklo může též obsahovat malé hmotnostní koncentrace, až do celkových -6 %, jiných slučitelných složek. Mohou to být například menší hmotnostní koncentrace přechodných prvků. Kysličník fosforečný může být obsažen ve skle ke snížení viskozity, ale protože způsobuje snížení odolnosti proti alkáliím,
musí · jeho · hmotnostní koncentrace být udržována nízká a pro tyto účely se dává přednost použití kysličníku borltého. Kysličník olovnatý a kysličník kademnatý mohou být ' přidány v malých hmotnostních koncentracích, je-11 třeba. Pro čeřící účely ' mohou být přidány malé hmotnostní koncentrace kysličníku arsenltého nebo · kysličníku · antimonitého.
Specifické příklady· složení skel, že· kterých byla vyrobena skleněná vlákna ' podle vynálezu, jsou uvedeny v následujících tabulkách s.výsledky urychlených · zkoušek odolnosti proti alkáliím, které byly provedeny na skleněných vláknech podle vynálezu · a na vláknech ze známých skel pro srovnání. Zkoušky byly prováděny takto:
Zkouška 1
Rozdrcené vzorky skla byly ponořeny · do 0,4 . N vodných . roztoků hydroxidu draselného KOH, nasyceného hydroxidem vápenatým při. teplotách 50 °C a při 80 °C. Úbytek kysličníku. · sodného· po 100 hodinách ponoření byl v každém · případě měřen jako · procento · původní hmotnostní koncentrace kysličníku sodného ve · skle. Tato zkouška byla použita · jen pro sérii uvedenou v tabulce 1.
Zkouška 2 :
Pramence nekonečného skleněného vlákna · byly připraveny a lubrikovány · a jejich střední části byly · uloženy do bloků z obyčejného . portlandského cementu, které byly ponechány .. tvrdnout po dobu 24 hodin za · podmínek . · 100'% · relativní · vlhkosti při teplotě · místnosti. Cementové bloky s praménci byly potom uloženy do vody při teplotě 50 °C.· Pevkonečných vláken.
Všechna ·% uvedenáV tabulkách · představují koncentraclhmotnostní.. ·...... · ’·
.....·. -. Ta b,u 1 k a ·1 j-j '
Náhrada, kysličníku thoričitého · ThO2 za kysličník zirkoničitý·. Ζ1Ο2 · ve · známých · · složeních ; skel ....: ·· . ....'·-· . · .· ......' 8 nosti v tahu pramenců byly měřeny bezprostředně po vytvrzení bloků ' a po 14, 28, 56, 112' a 168 dnech. · Počáteční · pevnost bezprostředně · po · vy tvrdnutí [0' χίπ.ύ.) · závisí na několika činitelích a k odhadnutí účinné odolnosti · skel proti alkáliím je významná rychlost poklesu· této pevnosti.
Zkouška.3 ' . '..··. .· .. ·
Ještě více urychlená · zkouška byla provedena ponořením pramenců nekonečných skleněných · vláken do. nasyceného roztoku hydroxidu vápenatého, který také obsahoval 15,48 g.l'1 hydroxidu draselného a 5,16 g.l“1 hydroxidu sodného, při teplotě 80 °C, a měřením pevnosti v tahu · těchto pramenců po 3 dnech a po · 7 dnech ponoření.
Pro · účely tažení ' skleněných vláken, ze sklovlny · ·'' kontinálním· tažením nekonečných vláken je nutné, aby sklovina měla vískozitu přibližně 102Pa,s · a ·je ·. tudíž· nutné udržovat · během · tažení· sklavlnú .'na. teplotě, · při které má tuto viskožitu, · a která je známa jako pracovní · nebo zvlákňovací teplota: · Tw3.
Je · také důležité, · aby teplota llquidus skla · byla · · v · 'dostatečném ' odstupu . · pod : pracovní teplotou, · aby· se · předešlo · · nebezpečí · odskelnění vláken při tvarování.' ' Měření · pracovní teploty Tw3 · a · teploty liquidus · byla tudíž provedena · pro většinu · skel uvedených v následujících. labulkách; - · ..
V tabulce · 1 ' je · ukázán účinek náhrady· 'kysličníku · thoričitého' ' ža' ' kysličník zirkoničitý ve. známém' skle, odolném · proti alkáliím ' podle · 'britského · patentu 'č.· · 1 290 528 (sklo č. 1 v tabulce · 1),· · které tje · · vhodné pro · tažení · ne-
Sklo č. Složení % , Pracovní · · / ·-' · · 'teplota Ťw3 °C . Teplota liquidus TL . °c
SiOž NažO CaO ZrO2 • · ŤhÚ2
1 62,8 14,8 5,6 16,8 nula 1 300 1200
2 62,9 14,B 5,5 16,6 0,4 1 300 1 · 200
3 62,6 14,5 5,5 . 16,3 1,0 1 300 1300
4 62,3 14,5 5,5 15,7 2,0 1.300 1220
5 61,7 14,3 5,4 14,7 3,9 1300 1210
6 60,4 14,0 5,3 . 12,6 - 7,7 1 300 1130
7 55,8 12,9 4,9 5,0 · · . 21,3 1 300 1300
8 52,8 12,3 4,7 nula 30,3 • . —
Zkouška 1 Zkouška 2 Zkouška 3
Výluh NažO Zbytk. pevnost MPa Zbytk. pevnost MPa po 100 hodinách Zkouška pramence v cementu Zkouška pramence při 50 °C v roztoku při 80 °C
O OD o ce ’Ф LO
CD Ю гЧ CD ГЧ CO CO CD Cx >0)
Д «d rH CD O CD CD
A
O
Зю ω r-<Q4cn^t<inc0t>eo
.. : j»- 213314.
.......· · ..... 10
Ve skle číslo 1 odpovídá hmotnostní koncentrace 16,8 % molární koncentraci 9 % a skla číslo 2 až 8 představují náhradu 0,1, 0,25, 0,5, 1,0, 2,0, 6,0 a 9,0 molů kysličníku thoričitého v příslušných sklech za odpovídající molární podíly kysličníku zirkoničitého. Je zřejmé že i při hmotnostní koncentraci pouze 0,4 %, což odpovídá molární koncentraci 0,1 °/o, vykazovala skleněná vlákna značně zvýšenou odolnost proti alkáliím a další náhrada kysličníku thoričitého způsobila další zvýšení odolnosti proti alkáliím. Při náhradě až 7,7 °/o hmotnosti kysličníku thoričitého, což . odpovídá molární koncentraci 2 %, ve sklech číslo 2 až 6 zůstala teplota liquídus skel na podobné úrovni jako li skla Číslo 1.
Viskozita skloviny zůstala také skutečně konstantní, takže tvarování těchto skel na nekonečná vlákna v provozním měřítku by nemělo být problémem . z hlediska zvlákňovačí teploty nebo odskelnění. Sklo č. 7 s hmotnostní koncentrací kysličníku thoričitého 21,3 procent, odpovídající molární koncentraci 6 procent, mělo vysokou teplotu liquídus, avšak mohlo by být výhodné pro· výrobu skleněné vaty. Při hmotnostní koncentraci vyšší než 30 %, to j’e v molární koncentraci 9 % kysličníku thoričitého ve. skle č. 8 nebylo však již více možné vytvořit ze složek sklo.
Symboly > ve vztahu k zachovaným hodnotám pevnosti značí, že vzorky, kterých se to týká, se přetrhly mimo cementové bloky při zkoušce č. 2 nebo mimo měřenou délku při zkoušce . č.· . 3 a · tak se neprojevila jejich plná pevnost. . : ;
Tabulka 2 znázorňuje účinek snížení hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého ve skle č, 3 z tabulky 1 sjl % hmotnosti kysličníku thoričitého. Výsledky pro sklo č. 1 jsou pro srovnání zopakovány.
Tabulka 2
Snížení obsahu kysličníku zirkoničitého ve skle obsahujícím hmotnostní koncentraci kysličníku thoričitéhol % ;
Složení % Pracovní Teplota. .
Sklo· . teplota Tw3 liquiduš''TL
č. SiOž NažO CaO ZrOž ThOz °c ;
1 62,8 14,8 5,6 16,8 nula 1300 1200
3 62,6 14,5 5,5 16,3 1,0 1300' · : 1200
9 68,5 15,1 5,7 9,7 1,0 1280 i 1090
10 70,1 15,3 5,8 7,8 1,0 1275 : ——'
11 71,9 15,4 5,8 5,9 1,0 1270 i 970
12 75,3 15,7 5,9 2,0 1,0 1255 1110
Tabulka 2 (pokračování]
Zkouška 2 Zbytková pevnost MPa Zkouška pramence v cementu SIC při 50 °C
Sklo č. 0 dnů 14 dnů
1 1244 770
3 1343 918
9 1281 753
10 1013 843
11 1036
12 806
618 498 428
715 606 495
673 598
666 590 447
575 500 390
435 380
Z tabulky 2 je zřejmé, že odolnost skleněných vláken proti alkáliím se mírně snižovala při snížení hmotnostní koncentrace . kysličníku zirkoničitého, avšak zůstala srovnatelná s odolností proti alkáliím u skla č. 1, dokud hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého plus kysličníku zirkoničitého neklesla pod 5 % ve skle č. 12, kde výsledky ukazují, že odolnost proti alkáliím podstatně poklesla. Je třeba vzít na vědomí, že složení skla č. 12 je mimo rozsah vynálezu, který > Zkouška 3
I Zbytk. pevnost i MPa
Zkouška pramence v roztoku při 80 °C dnů 56 dnů 112 dnů
168 dnů i 3 dny 7 dnů
382 : 540 400
495 ' 670 526
—·· 546 418
365 ' 434 221
; 357 .· 244
vyžaduje, aby hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého plus kysličníku zirkoničitého byla alespoň 5 %, zatímco· u skla č. 12 je tato hmotnostní koncentrace rovna. pouze 3,1 °/o.
Tabulka č. 3 znázorňuje účinek, začlenění thoria do různých složení skel ná odolnost proti alkáliím, · přičemž výsledky · .pro sklo č. 1 z tabulky 1 jsou znovu uvedeny pro srovnání. ' >
Tabulka 3
Účinky thoria v různých skelných systémech
Složení %
Sklo
č. . SÍO2 Na'20 K2O MgO CaO ZnO B2O3 AI2O3
1 62,8 14,8 5,6
13 53,6 18,2 0,3 1,7 0,6
14 51,2 17,5 0,3 1,6 1,1
15 52,9 4,0 3,2 36,0
16 50,7 3,8 3,1 24,9
17 59,8 13,2 5 2 20
18 54,3 12,4 1— 4,7 1,9 18,8
19 61,0 11,3 2,6 0,8 2,9 1,4
20 56,1 10,7 2,5 ' — 0f7 2,8 1,3
21 72,6 13,1 0,6 3,9 7,9 1,3
22 66,4 12,3 0,6 3,7 7,4 iSrO 1,2
23 55,0 0,2 0,8 0,5 21,5 0,3 6,6 1:4,6
24 50,2 0,2 0,8 0,5 20,3 0,3 6,2 13,8
Tabulka 3 (pokračování)
Účinky thoria v různých skelných systémech
Sklo č. Složení %
P2O5 ЬагОз СеОг NdsCh PreOii zr02 ThO2
1 16,8
13 5,6 . — 20,0
14 5,4 15,7 7,2
15 13,9
16 9,4 8,1
•17
18 8,0
19 6,0 4,6 7,2 2,3
20 5,7 4,3 6,8 2,2 7,0
21
22 Fa 8,3
23 0,6
24 0,6 7,8
Sklo č. Tabulka 3 (pokračování) Zkouška pramence v roztoku při 80 °C
Teplota liquidus TL °c Pracovní teplota Tw3 °C
3 dny 7 dnů
1 1200 1300 540 400
13 1140 1280 — . —'
14 1040 1200 821
15 1300 462 339
16 >1250 1025 810
17 >1300 57 46
18 >1300 376 237
19 10 žádná pevnost
20 >1370 289 150
21 1000 1210 31 20
22 9Ό0 1210 >369 >16'4
23 1090 1205 94 45
24 1280 272 86
3 314
Sklo č. lí 0 dnů Tabulka 3 (pokračování) Zkouška pramence v cementu 12
14 dnů při 50 °C
28 dnů 56 dnů 112 dnů 168 dnů
1 1244 770 618 498 428 382
13 1200 608 443 351
14 882 776 722 595
15 1254 507 398 419
16 1261 92'1 761 623
. 17 1600 519 463 428 .401
18 1964 924 763 6'20
19 9'07 417 367 293 179
20 940 680 512 471 394
21 1082 303 223 92
22 1073 649 626 . 500
23 1087 485 396 348
24 1096 646 547 384 378
Sklo č. 13 je známé sklo uvedené v patentovém spise Sp. st. am. 6. 3 &61 927 vhodné pro tvarování na nekonečná vlákna pro vyztužování cementu, zatímco sklo č. 14 je stejné jako sklo č. 13 s náhradou 2 molů kysličníku thoričitého za odpovídající molární koncentraci kysličníku zirkoničitého. Je zřejmé, že odolnost proti alkáliím se touto náhradou podstatně zlepšila, zatímco teplota liquidus se snížila.
Sklo č. 15 je příkladem skla pro výrobu skleněné vaty v rozsahu našeho britského patentového spisu č. 1 399 556, zatímco sklo č. 16 představuje náhradu 2 molů kysličníku thoričitého za odpovídající hmotnostní koncentraci kysličníku zirkoničitého, což ukazuje, jak kysličník thoričitý může být použit jako Částečná náhrada za kysličník zirkoničitý ve sklech popsaných ve zmíněném patentovém spise. Znovu se podstatně zvýšila odolnost proti alkáliím.
Sklo č. 17 je příkladem hořečnatohlinitokřemičitého skla z německého patentového spisu č. 2 219 0*16, které se může použít pro výrobu skleněné vaty, zatímco sklo č. 18 představuje náhradu molární koncentrace 2 % kysličníku thoričitého za odpovídající molární koncentraci kysličníku křemičitého. Znovu se podstatně zvýšila odolnost proti alkáliím.
Sklo č. 19 je sklo vhodné pro tvarování na skleněnou vatu obsahující podstatnou hmotnostní koncentraci kysličníků vzácných zemin, lanthanidů, jak byly získány použitím přírodní fosfátové rudy vzácných zemin. Na rozdíl od údajů v literatuře, které uvádějí, že lanthanidy zlepšují odolnost proti alkáliím, bylo u skla č. 19 zjištěno, že má poměrně nízkou odolnost proti alkáliím, pravděpodobně vlivem obsahu kysličníku fosforečného.
Sklo č. 20 ukazuje výsledek začlenění 2 molárních procent kysličníku thoričitého v molární koncentraci 2 %, čímž se dosáhne značně zvýšené odolnosti proti alkáliím, na stejné uroVni jako u skla č. 1.
Sklo č. 21 je standardní sodnovápenatokřemičité sklo známé jako A-sklo, které může být taženo na nekonečná vlákna, ale má velmi nízkou odolnost proti alkáliím.
Sklo č. 22 má stejné složení s přídavnou hmotnostní koncentrací kysličníku thoričitého 8,3 %, což způsobuje odolnost skleněných vláken proti alkáliím podobnou jako u skla č. 1.
Sklo Č. 23 je standardní vápenatohlinitokřemičité sklo známé jako E-sklp, které se obecně používá pro tažení nekonečných vláken pro vyztužování plastických hmot. Má nízkou odolnost proti alkáliím, ale přidá-li se 7,8 % hmotnosti kysličníku thořičitého jako ve skle č. 24, je zřejmé, že se odolnost proti alkáliím značně zvýší, ačkoliv se také zvýší teplota liquidus, takže sklo je vhodnější pro výrobu skleněné vaty.
Tabulka 4 uvádí dvě další skla pro tažení nekonečných vláken, totiž skla č. 25 a č. 26, s přídavkem kysličníku thoričitého ve sklech odvozených od skla č. 1. Pro srovnání jsou opět zopakovány výsledky dosažené u skla č. 1. Analýza skla č. 1 zde ukazuje menší hmotnostní koncentrace kysličníku hlinitého a kysličníku titaničitého, což vede к mírnému poklesu pracovní teploty Tw3.
00 еГ tf сГ ср ιη σί оо
I ¢4 см 1 v4 r-Γ
¢0 Qco / v
о й I W м 1 о'©*
N S со 62,0 ©0,3 61.3
Sklo Č. н ю со см ем
Tabulka 4 (pokračování) Složení %
Sklo
č. N.d'203 PreOn CeO'2 T1O2 ZrO2 ThOž
1 _ —. 0,1 16,7 í .—.
25 1,2 16,3 :
26 1,0 0,3 2,6 1,2 10,0 0,6
T a b u 1 k a 4 (pokračování)
Zkoqška pramence
Sklo č. Teplota liquidus TL °C Pracovní teplota Tw3 °C v ^roztoku při
3 dny 7 dnů
1 1200 1295 / - 540 400
25 1200 1270 827 640
26 920 1230 639 509
Tabulka 4 (pokračování)
Zbytková pevnost MPa zkouška pramence v cementu při 50 °C
Sklo č. 0 dnů 14 dnů 28 dnů 56 dnů 112 dnů 168 dnů
1 1244 77'0 618 498 428 382
. 25 1.154 669 832 704 576 >442
26 1354 , — 689 641 550 492
Sklo č. 2.5 je sklo stejného obecného typu jako sklo č. 1 s menšími hmotnostními koncentracemi kysličníku lithného, kysličníku draselného, kysličníku hořečnatého a kysličníku titaničitého kromě hmotnostní koncentrace- kysličníku thoričitého 1 °/o, odpovídající molární koncentraci 0,25 %. Je patrno, že ve srovnání se sklem č. 1 se odolnost proti alkáliím podstatně zvýšila ve srovnání se sklem č. 1 a také je vyšší než u skla č. 3 v tabulce 1, které obsahuje podobnou hmotnostní koncentraci kysličníku thoričitého.
Sklo č. 26 je podobné sklu č, 25, ale s hmotnostní koncentrací směsi kysličníků vzácných zemin získané použitím zpracované monazitové rudy .místo určité hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého·, která se takto snížila na 10 %, a s poněkud nižší hmotnostní koncentrací kysličníku thoričitého, totiž 0,6 %. Pres tuto nízkou hmotnostní koncentraci kysličníku thoričitého je odolnost skla č. 2i6 proti alkáliím stále velmi dobrá a je podstatně vyšší než u skla č. -1, zatímco teplota liquidus a pracovní teplota Tw3 jsou podstatně sníženy.
To ukazuje, že může být dosaženo zvlášť významného zvýšení odolnosti proti alkáliím u skleněných vláken, když se použije kysličník thoričitý ve spojení s hmotnostní koncentrací kysličníku zirkoničitého alespoň 10 procent. Přes to, jak . je znázorněno v předcházející tabulce 3, je zřejmé, že zavedení kysličníku thoričitého - do rozmanitých skel může způsobit významné zvýšení odolnosti vláken proti alkáliím.
Pro maximální snížení nebezpečí radioaktivity během výroby skla je vhodné vyrábět kmen ze sklotvorných materiálů v aglomerované a tedy bezprašné formě, například ve formě briket. Nevzniká tím žádný problém během tavení skla a tváření - vláken. Vyrábějí-li se skleněná vlákna- ve - formě nekonečného vlákna, vícenásobná vlákna se lubrikují a spojují do pramenců, které se navíjejí do kotoučů. Při hmotnostních koncentracích kysličníku thoričitého, které jsou uvedeny pro kysličník thoričitý začleněný do vláken, netvoří tyto kotouče zdroje záření takové intenzity, o kterou by -bylo-třeba se zajímat.
Skleněná vlákna mohou'.' být zavedena do cementových výrobků způsoby, které jsou v současné době obvyklé pro 'tento účel, jako je současný nástřik sekaných pramenců skleněných vláken a husté cementové kaše do děrované formy a následné. odvodnění při současném sání. Skleněná vlákna.mohoou být zavedena v takovém množství, .-aby tvořila od 2 do 10 % hmotnosti, s výhodou 5 % hmotnosti všech tuhých látek v Cementovém výrobku. '
Skleněná vata se obvykle nepoužívá jakotaková pro vyztužení cementu, ale může se použít ve spojení se sekanými pramenci nekonečných vláken k náhradě azbestcementu, to je na výrobu cementových výrobků, které se dříve vyráběly za použití azbestu, spíše než k náhradě skleněného vlákna jako výztužného vlákna.

Claims (15)

1. Skleněná vlákna odolná proti alkáliím, vyznačená tím, že jsou vytvořena ze skla, které obsahuje ve hmotnostní koncentraci 50 až 75 % kysličníku křemičitého, 5 až 30 procent kysličníku thoričitého a kysličníku zirkoničitého při hmotnostní koncentraci kysličníku thoričitého alespoň 0,4 %, 10 až 40 % kysličníků R2O 4- R‘O, přičemž hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého je alespoň 1 %, když hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého je nižší než 6 %, je však nejvýše 9,5 ·%, když hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého je vyšší než 8 %, přičemž kysličník R2O je alespoň jeden kysličník ze skupiny zahrnující kysličník sodný, kysličník draselný a kysličník lithný, přičemž hmotnostní koncentrace kysličníku draselného je nejvýše 10 % a kysličníku lithného nejvýše 5 %, a přičemž RO je alespoň jeden kysličník ze skupiny zahrnující kysličník horečnatý, kysličník vápenatý, kysličník strontnátý, kysličník barnatý, kysličník zinečnatý a kysličník manganatý.
2. Skleněná vlákna podle bodu 1, vyznačená tím, že hmotnostní koncentrace kysličníků R2O je od stopy do 25 %.
3. Skleněná vlákna podle bodu 1, vyznačena tím, že hmotnostní koncentrace kysličníků RO je od stopy do 40 %.
4. Skleněná vlákna podle kteréhokoli z bodů 1 až 3, vyznačená tím, že sklo dále obsahuje kysličníky prvků vzácných zemin ve hmotnostní koncentraci od stopy do 20 %.
5. Skleněná vlákna podle kteréhokoliv z bodů 1 až 4, vyznačená tím, že hmotnostní koncentrace kysličníků R2O je od 10'% do 25 % a hmotnostní koncentrace kysličníků RO je od stopy do 15 %.
6. Sleněná vlákna podle kteréhokoliv z bodů 1 až 4, vyznačená tím, že hmotnostní koncentrace kysličníků R2O je od stopy do 10 % a hmotnostní koncentrace kysličníků RO je od 15 % do 40%.
7. Skleněná vlákna podle kteréhokoli z bodů 1 až 6, vyznačená tím, že hmotnostní koncentrace kysličníku thoričitého je nejvýše 4 procenta.
8. Skleněná vlákna podle kteréhokoli z bodů 1 až 7, vyznačená tím, že sklo· obsahuje kysličník hlinitý ve hmotnostní koncentraci od stopy do 20 %.
9. Skleněná vlákna podle kteréhokoli z bodů 1 až 8, vyznačená tím, že sklo obsahuje kysličník boritý ve hmotnostní koncentraci od stopy do 10'%.
10. Skleněná vlákna podle kteréhokoli z bodů 1 až 9, vyznačená tím, že sklo obsahuje kysličník železitý ve hmotnostní koncentraci od stopy do 5 %.
11. Skleněná vlákna podle kteréhokoli z bodů 1 až 10, vyznačená tím, že sklo obsahuje fluor ve hmotnostní koncentraci od stopy do 2 %.
12. Skleněná vlákna podle bodů 4 a 5, vyznačená tím, že sklo obsahuje ve hmotnostní koncentraci 51 až 73 % kysličníku křemičitého, 9 až 21 % kysličníku zirkoničitého, 0,5 až 2,5 % kysličníku thoričitého, 10' až 21 % kysličníků R2O a 4 až 18 % kysličníků vzácných zemin, přičemž hmotnostní koncentrace kysličníku draselného je nejvýše 5 %, kysličníku lithného nejvýše 3 % a kysličníků R2O 4-R‘O je od 14 do 3'0 %.
13. Skleněná vlákna podle bodu 12, vyznačená tím, že hmotnostní koncentrace kysličníků R‘O je od stopy do 13 %.
14. Skleněná vlákna podle bodu 13, vyznačená tím, že kysličník RO je kysličník vápenatý.
15. Skleněná vlákna podle kteréhokoli z bodů 12 až 14, vyznačená tím, že hmotnostní koncentrace kysličníku zirkoničitého je vyšší než 18 %, kysličníků R2O alespoň 14 %’ a kysličníků RO nejvýše 3 %.
CS801661A 1979-03-15 1980-03-11 Glass fibres resisting the alkali CS213314B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB7909189 1979-03-15

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS213314B2 true CS213314B2 (en) 1982-04-09

Family

ID=10503909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS801661A CS213314B2 (en) 1979-03-15 1980-03-11 Glass fibres resisting the alkali

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4330628A (cs)
JP (1) JPS55140735A (cs)
AR (1) AR218201A1 (cs)
AU (1) AU5615880A (cs)
BE (1) BE882250A (cs)
BR (1) BR8001474A (cs)
CA (1) CA1132142A (cs)
CS (1) CS213314B2 (cs)
DE (1) DE3009953A1 (cs)
DK (1) DK112680A (cs)
ES (1) ES489604A0 (cs)
FR (1) FR2451347A1 (cs)
GB (1) GB2046726B (cs)
IE (1) IE49521B1 (cs)
IT (1) IT1140785B (cs)
NL (1) NL8001526A (cs)
SE (1) SE8001903L (cs)
ZA (1) ZA801264B (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20220032086A1 (en) * 2020-07-30 2022-02-03 Albert Chin-Tang Wey Ceramic module emitting far infrared radiation and specific low dose ionizing radiation

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IE50727B1 (en) * 1980-02-27 1986-06-25 Pilkington Brothers Ltd Alkali resistant glass fibres and cementitious products reinforced with such glass fibres
DE3042078A1 (de) * 1980-11-05 1982-06-09 Ivan Prof. Dr.-Ing. 3380 Goslar Odler Zementplatte, sowie verfahren und vorrichtung zu deren herstellung
US4555492A (en) 1983-04-22 1985-11-26 Manville Service Corporation High temperature refractory fiber
FR2577213B1 (fr) * 1985-02-12 1991-10-31 Saint Gobain Vetrotex Fibres de verre resistant aux milieux basiques et application de celles-ci au renforcement du ciment
JPS62222198A (ja) * 1986-03-25 1987-09-30 動力炉・核燃料開発事業団 放射性廃液処理用カ−トリツジの製造法
US4882302A (en) * 1986-12-03 1989-11-21 Ensci, Inc. Lathanide series oxide modified alkaline-resistant glass
JPH0764593B2 (ja) * 1989-08-23 1995-07-12 日本電気硝子株式会社 耐アルカリ性ガラス繊維組成物
JPH03257039A (ja) * 1990-03-08 1991-11-15 Honda Motor Co Ltd ガラス繊維、ガラス繊維強化合成樹脂製品および内燃機関用排気系部品
US5932347A (en) * 1996-10-31 1999-08-03 Owens Corning Fiberglas Technology, Inc. Mineral fiber compositions
DE19945517B4 (de) * 1999-02-15 2005-03-17 Schott Ag Hochzirconiumoxidhaltiges Glas und seine Verwendungen
DE19906240A1 (de) * 1999-02-15 2000-08-17 Schott Glas Hochzirkoniumoxidhaltiges Glas und dessen Verwendungen
AU764593B2 (en) 1999-02-15 2003-08-21 Carl-Zeiss-Stiftung Trading As Schott Glaswerke Glass with high proportion of zirconium-oxide and its uses
US6819846B2 (en) * 2001-08-02 2004-11-16 Corning Incorporated High absorption erbium doped amplifying optical fiber
GB2383793B (en) * 2002-01-04 2003-11-19 Morgan Crucible Co Saline soluble inorganic fibres
CA2530274C (en) 2003-06-27 2012-08-14 Unifrax Corporation High temperature resistant vitreous inorganic fiber
KR100822243B1 (ko) 2003-06-27 2008-04-17 유니프랙스 아이 엘엘씨 내고온성 유리질 무기 섬유
PL1725503T3 (pl) * 2004-11-01 2008-12-31 The Morgan Crucible Company Plc Modyfikacja włókien opartych na krzemianach metali ziem alkalicznych
US7875566B2 (en) * 2004-11-01 2011-01-25 The Morgan Crucible Company Plc Modification of alkaline earth silicate fibres
FR2892716B1 (fr) * 2005-10-28 2008-04-18 Saint Gobain Vetrotex Composition de verre resistant aux alcalis et aux acides pour la fabrication de fils de verre
US20090317709A1 (en) * 2006-08-18 2009-12-24 Firefly Energy Inc. Composite carbon foam
FR2907777B1 (fr) 2006-10-25 2009-01-30 Saint Gobain Vetrotex Composition de verre resistant aux milieux chimiques pour la fabrication de fils de verre de renforcement.
JP2008255002A (ja) * 2007-03-15 2008-10-23 Nippon Electric Glass Co Ltd ガラス繊維用ガラス組成物、ガラス繊維、ガラス繊維の製造方法及び複合材
WO2013153813A1 (ja) * 2012-04-11 2013-10-17 パナソニック株式会社 真空断熱材、並びに、これを備える冷凍冷蔵庫および住宅壁
DK2956420T3 (en) * 2013-02-18 2018-11-05 As Valmieras Stikla Skiedra Temperature resistant alumosilicate fiberglass and method of making and using it
US10023491B2 (en) 2014-07-16 2018-07-17 Unifrax I Llc Inorganic fiber
AU2014400797A1 (en) 2014-07-16 2017-02-02 Unifrax I Llc Inorganic fiber with improved shrinkage and strength
MX2017000592A (es) 2014-07-17 2017-04-27 Unifrax I Llc Fibra inorganica con contraccion y resistencia mejoradas.
WO2016093212A1 (ja) * 2014-12-11 2016-06-16 日本電気硝子株式会社 ガラス繊維用ガラス組成物、ガラス繊維及びガラス繊維の製造方法
US9919957B2 (en) 2016-01-19 2018-03-20 Unifrax I Llc Inorganic fiber
JP7288246B2 (ja) * 2017-12-05 2023-06-07 日本電気硝子株式会社 ガラス繊維及びその製造方法
US10882779B2 (en) 2018-05-25 2021-01-05 Unifrax I Llc Inorganic fiber
WO2023106048A1 (ja) * 2021-12-07 2023-06-15 日本電気硝子株式会社 ガラス繊維、ガラス繊維の製造方法及びガラス
TW202402701A (zh) * 2022-03-30 2024-01-16 日商日本板硝子股份有限公司 玻璃纖維

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2805166A (en) * 1954-01-18 1957-09-03 Loffler Johannes Glasses containing oxides of rare earth metals
US2988421A (en) * 1956-08-24 1961-06-13 Thorium Ltd Process for the separation of thorium and rare earths from monazite
GB921194A (en) * 1959-01-01 1963-03-13 Microcell Ltd Improvements in or relating to glass compositions
US3132033A (en) * 1960-03-15 1964-05-05 Ralph L Tiede Fiberizable glass compositions
US3460954A (en) * 1964-05-21 1969-08-12 Bendix Corp Bao-nb2o5-sio2 glass compositions for use in fiber-optics
GB1307357A (en) * 1969-04-03 1973-02-21 Nat Res Dev Cement compositions containing glass fibres
GB1290528A (cs) * 1969-07-28 1972-09-27
AU464066B2 (en) * 1972-05-12 1975-08-14 Kanebo, Ltd Alkali resistant glass fibers
FR2209847B1 (cs) * 1972-12-08 1977-01-14 Sofrem
USRE29388E (en) 1973-02-14 1977-09-06 Turner & Newall Limited Glass compositions and fibers made therefrom
GB1460042A (en) 1973-02-14 1976-12-31 Turner Newall Ltd Glass compositions and fibres made therefrom
GB1459385A (en) 1973-02-14 1976-12-22 Turner Newall Ltd Glass fibres
US4109051A (en) * 1973-07-03 1978-08-22 Pilkington Brothers Limited Polyhydroxy aromatic coating compositions for reinforcing glass fibers used in cementitious products
US4066465A (en) * 1975-11-07 1978-01-03 Central Glass Company, Limited Alkali-resistant glass composition
US4122460A (en) * 1977-08-10 1978-10-24 International Business Machines Corporation Ink jet nozzle structures
JPS6054248B2 (ja) * 1978-07-08 1985-11-29 日本板硝子株式会社 耐アルカリ性ガラス組成物

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20220032086A1 (en) * 2020-07-30 2022-02-03 Albert Chin-Tang Wey Ceramic module emitting far infrared radiation and specific low dose ionizing radiation

Also Published As

Publication number Publication date
AU5615880A (en) 1980-09-18
US4330628A (en) 1982-05-18
AR218201A1 (es) 1980-05-15
ZA801264B (en) 1981-08-26
ES8104153A1 (es) 1981-04-01
DK112680A (da) 1980-09-16
IT1140785B (it) 1986-10-10
IE49521B1 (en) 1985-10-16
IE800381L (en) 1980-09-15
GB2046726B (en) 1983-04-20
CA1132142A (en) 1982-09-21
DE3009953A1 (de) 1980-10-09
FR2451347A1 (fr) 1980-10-10
IT8020576A0 (it) 1980-03-13
SE8001903L (sv) 1980-09-16
GB2046726A (en) 1980-11-19
ES489604A0 (es) 1981-04-01
JPS55140735A (en) 1980-11-04
BR8001474A (pt) 1980-11-11
NL8001526A (nl) 1980-09-17
BE882250A (fr) 1980-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS213314B2 (en) Glass fibres resisting the alkali
US3969121A (en) Glass compositions and fibers made therefrom
US3902912A (en) Glass fiber reinforced cement
US3887386A (en) Glass fibres and compositions containing glass fibres
US4312952A (en) Fibre glass composition
US4537862A (en) Lead-free and cadmium-free glass frit compositions for glazing, enameling and decorating
KR101114274B1 (ko) 유기 및/또는 무기 재료 강화용 유리 섬유, 당해 유리 섬유를 포함하는 복합체 및 사용되는 조성물
US3847627A (en) Glass compositions, fibers and methods of making same
US8173560B2 (en) Glass yarns capable of reinforcing organic and/or inorganic materials
US3904423A (en) Alkali resistant glass
GB2025928A (en) Alkali-resistant glass composition
CZ20002871A3 (cs) Křišťálové sklo
JPS621337B2 (cs)
ES414161A1 (es) Un metodo de formar una fibra de vidrio textil exenta de boro y fluor.
GB2237017A (en) Alkali-resistant glass for forming glass fibres.
US4054472A (en) Alkali-resistant compositions for forming glass fibers
US2876120A (en) Glass composition
JPS62288137A (ja) 耐アルカリ性ガラス繊維
US3840379A (en) Glass compositions
US4014705A (en) Glass compositions
JPS5860641A (ja) ガラス繊維組成物
US3945838A (en) Glass compositions and their fibers
US3600205A (en) Boric oxide-free glass fibers and compositions for making them
USRE29388E (en) Glass compositions and fibers made therefrom
GB2233643A (en) Glass fiber high in tensile strength