Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Cut adjusting device for mining machines

Classifications

E21C35/125 Means for inclining the conveyor

Landscapes

Show more

CS212797B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Klaus Beckmann

Worldwide applications
1976 DE FR PL 1977 BE JP ES CS ZA US GB SU HU

Application CS773613A events

Description

Vynález se týká zařízení k nastavení výšky řezu důlního dobývacího stroje, uspořádaného· na kluzném vedení, zejména uhelného pluhu, sestávající z kotvicích tyčí, spojených s porubním dopravníkem výkyvné ve svislé rovině, jejichž konce na zakiádikové . straně jsou . uloženy v podélných vedeních, uspořádaných na počvových pražcích ve směru přesouvání mechanizované výztuže a ve .svislé rovině jsou výkyvné podepřeny a k nastavení sklonu jsou na kotvicích tyčích uspořádána . stavěči ústrojí, zejména hydraulické válce.
Dosud. . známé uspořádání kotvícího zařízení umožňuje nastavit výsku spodních nožů uhelného· pluhu naklopením. kluzného vedení uhelného· pluhu a řídit vytváření počvy v předvolené rovině. U známého kotvícího zařízení se jako kotvicí tyče používají pružinové tyče, jež jsou na pilířové straně po dvou vzájemně spojeny traverzou . a pomocí prostorového . kloubu napojeny na porubní dopravník. ' Na straně zakládky jsou pružinové tyče '. Opatřeny kulisou, opřenou a vedenou ve ' vedení kulisy počvových pražců. Na traverze pružinových tyčí je vždy uspořádán stavěči válec, opřený svým druhým koncem o připojovací článek, vytvořený na porubním . · dopravníku. ' Takovéto ovládání kotvícího zařízení. má tu ' výhodu, že kotvicí tyče vytvářejí širokou opěru pro porubní dopravník a na . něm. upevněné vedení uhelného pluhu, čímž se ' zvyšuje jejich . příčná stabilita. ·
Uvedená.. zařízení pro· -ovládání kotvícího zařízení ' se. . používají ve ' spojení s přesuvnými .sekcemi mechanizované výztuže, zejména výztuže štítové a hráňové, které mají dělený . počvový pražec. Oba díly počvového· pražce . . jsou opatřeny na . vzájemně přivrácených . stranách rovnoběžnými kulisovými vedeními, v nichž klouže klouzátko kulisy s čepovými nástavci, uspořádanými na konci kotvicích tyčí. Tím jsou oba díly počvového pražce vzájemně spojeny, což ztěžuje přizpůsobení jednotlivých jeti o dílů nerovnostem· počvy.
Úkolem ' ' vynálezu je vytvořit zařízení k nastavení výšky řezu důlního. dobývacího stroje . naklcpením. porubního dopravníku pomocí kotvicích tyčí, jež by bylo použitelné i u mechanizované výztuže, jejíž sekce jsou opatřeny nedělenými pražci a jež by umožnilo rozsáhlou všestrannou pohyblivost všech jeho článků, potřebnou pro přizpůsobení se nepravidelnostem porubu, zejména jehio počvy, aniž by to nekontrolovatelně ovlivňovalo nastavení výšky řezu.
Úloha je řešena vytvořením zařízení . k nastavení výšky řezu důlního . dobývacího stroje, uspořádaného na kluzném vedení, zejména uhelného pluhu, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z kotvicích tyčí, spojených s porubním dopravníkem výkyvné ve svislé rovině, jejichž konce .na zakládkoivé straně jsou uloženy v podélných vedeních, uspořádaných na počvových praž cích ve směru přesouvání mechanizované výztuže, přičemž ve svislé rovině jsou výkyvné podepřeny a k nastavení sklonu jsou na kotvicích tyčích uspořádána stavěči ústrojí, zejména hydraulické válce, jež se od známých.. provedení podle vynálezu odlišují tím, že kotvicí tyče . jsou vedeny všestranně výkyvné na sekcích výztuže a jejich podélná vedení jsou uspořádána na vnější straně počvového· pražce, přivrácené k sousední sekci výztuže.
Konkrétní provedení takovéhoto zařízení mohou být podle vynálezu uspořádána rozmanitým způsobem.
Podle vynálezu může být podélné vedení tvořeno například vodicí rourou, v níž je vedeno všestranně výkyvné zaoblené vodicí těleso, uspořádané na konci nejméně jedné kotvicí tyče.
Podle jednoho· možného provedení vynálezu je vodicí roura celistvá, přičemž kotvicí tyč má značně menší průměr, než je vnitřní průměr vodicí roury a na jejím. konci je upevněno zaoblené vodicí těleso tvaru kulového . pístu.
Podle jiného· provedení vynálezu je vodicí roura opatřena podélným výřezem a .zaoblené vodicí těleso, uložené ve vodicí rouře, . .je . spojeno můstkem, procházejícím podélným . výřezem s koncem nejméně jedné kotvicí tyče.
P-ro. zvýšení všestranné pohyblivosti zařízení. je podle vynálezu vodicí roura na své zakládkové .straně kyvně spojena s konzolou, uspořádanou ve směru vodicí roury a tato konzola je připojena na počvový pražec v konstantní vzdálenosti od zakládkového konce . vodicí roury ve směru . k zakládkovému . dopravníku.
P Jdle jiného provedení vynálezu jsou kotvicí tyče . dvě: a .jsou . na . zakládkové straně spojeny svými,.. ' konci se společným zaobleným ..vodicím; tělesem.. ; ·
Podélná vedení, kotvicích tyčí · jsou .podle vynálezu rozebíratelně napojena na počvové · pražce;· . zejména pomocí .přírubových . desek. .
i· Výhodně jsou . podélná . vedení kotvicích tyčí podle vynálezu připojena na . pečivových pražcích . stavitelně stranově a/nebo- výškově.
Přizpůsobivost . . zařízení proměnlivým . dobývacím podmínkám- je podle vynálezu .. ještě zvýšena . tím, že kotvicí .tyče a. jejich .stavěči válce . jsou . spojeny s připojovacími členy, jež jsou na porubním dopravníku uspořádány posuvně . v .. jeho podélném směru.
Mnohostrannost využití zařízení pcdle vynálezu je dále zvýšena i tím, že podélná vedení kotvicích tyčí slouží ke vzájemnému vedení a/nebo udržování vzdálenosti sousedních sekcí výztuže.
Výhoda zařízení k nastavení výšky řezu důlního dobývacího stroje, vytvořeného· podle vynálezu je v tom, že jednotlivé části zařízení, jakož i části spojené s kotvicím zařízením, to je porubní dopravník a kluzné vedení uhelného- pluhu se mohou navzájem pohybovat ve vodorovném i svislém směru, aniž by to mělo nekontrolovatelný vliv na nastavení výšky řezu.
Příklady provedení zařízení к nastavení výšky řezu důlního dobývacího stroje, vytvořeného podle vynálezu jsou uvedeny na připojených výkresech, kde na obr. 1 je znázorněn první příklad provedení v prostorovém. zobrazení, na obr. 2 druhý příklad provedení v bokorysu, na obir. 3 zařízení z obr. 2 zobrazené v půdorysu, <na obr. 4 třetí příklad provedení v prostorovém zobrazení, na obr. 5 řez rovinou V — V z obr. 4 a na obr. 6 další příklad provedení, zobrazený v řezu.
Podle prvního příkladu provedení, znázorněného' na obr. 1, je kotvicí tyč 10 'vytvořena jako pružinová .tyč, jejíž zakládkový konec zasahuje do podélného vedení, tvořeného vodicí rourou 11» Na zakládkovém konci kotvicí tyče 10 je vytvořeno zaoblené vodicí těleso 12 tvaru koule, jehož průměr odpovídá vnitřnímu průměru vodicí rouiry 11. Protože průměr kotvicí tyče 10 je podstatně menší, než vnitřní průměr vodicí roury 11, může se kotvicí tyč 10 vykyv-ovat na všechny strany v poměrně značném rozsahu.
Vodicí roura 11 je pevně připojena к vnější straně 14 počvového pražce 13 pomocí přírubových desek 15, upevněných na počvovém pražci 13 šrouby 1S.
Spojení vodicí roury 11 s počvcvýim pražcem 13 je možno upravit i tak, aby poloha vodicí roury 11 vzhledem к počivovému pražci 13 byla výškově i bočně měnitelná. Možnost výškového nastavení se dosáhne tím, že otvory v přírubových deskách 15 pro šrouby jsou oválné ve svislém směru. Boční přemístění se dosáhne podložkami, vloženými pod přírubové desky 15.
Každá kotvicí tyč 10 je na své pilířové straně opatřena tyčovou hlavou 17, tvaru vidlice, která je pomocí kloubu 18, jehož kyvná osa je rovnoběžná s podélným směrem porubního dopravníku 19, spojena se spojovací konzolou 20, umístěnou na zakládkové straně porubního dopravníku 19. Na spojovací konzolu 20 je pomocí kloubu, rovnoběžného' s podélnou osou porubního dopravníku 19, napjen stavěči válec 21, jehož druhý konec je v tyčové hlavě 17 upevněn pomocí kulojvého kloubu.
Porubním dopravníkem 19 je řetězový hřeblový dopravník, na jehož pilířové straně je umístěno na obr. neznázorněné kluzné vedení uhelného pluhu. Pohybem stavěcího válce 21 se mění úhel, svíraný mezi porubním dopravníkem 19 a kotvicí tyčí 10, čímž se mění výška spodních nožů uhelného pluhu vzhledem к počvě.
Při přemísťování porubního1 dopravníku 19 směrem к pilíři, vysouvá se kotvicí tyč 10 z vodicí roury 11. Protože zaoblené vodicí .těleso 12 působí jako kulový píst a vodicí roura 11 je jak na pilířové, tak i na zakládkové straně otevřena, vyhrne zaoble né vodicí těleso 12 případné nečistoty z vnitřku vodicí roury 11, aniž se mechanismus zaklíní.
V druhém příkladu provedení, znázorněném na obr. 2 a obr. 3 je vodicí roura 11 připojena svým zakládkovým koncern, к zakládkovému konci podélné konzoly 22, jejíž pilířový konec vyčnívá směrem vpřed podél vodicí roury 11 a je úchytem 23 připojen na počvový pražec 13 asi v polovině jeho délky. Podélná konzola 22 je výhodně vytvořena jako* pružina, pružná ve sivislém směru. Zakládkový konec podélné pružiny 22 a zakládkový konec vodicí roury 11 jsou vzájemně spojeny zadním kloubem 26, který je výhodně vytvořen jako kardanův kloub.
Na porubním dopravníku 19 je na jelm zakládkové straně upevněno zdvojené trubkové vedení 24, na kterém je upev,něn posuvně připojovací člen 25 tvaru konzoly. Připojovací člen 25 se může velne posouvat ve směru podélné osy porubního dopravníku 19. S připojovacím členem' 25 je pomocí kloubu 18 spojena tyčová hlava 17 kotvicí tyče 10. Připojovací člon 25 je nahoře opatřen ramenem, v jehož kloubu 27 je zavěšena pístní tyč stavěcího· válce 21. Stavěči válec 21 je v tomto případě uspořádán svisle a jeho druhý konec je uložen v tyčové hlavě 17. Popsané uspořádání je vhodné zejména pro úklonné sloje.
V třetím příkladu provedení, znázorněném na obr. 4 a na obr. 5 je zařízení opatřeno dvěma kotvícími tyčemi 10, 10‘, uspořádanými nad sebou, jež jsou na pilířové straně spojeny tyčovou hlavou 17 a na zakládkové straně traverzou 28. Traverza 28 je příčným můstkem, spoj ona s vodicím kotoučem 30, vedeným posuvně v tyčovém, vedení 31, uspořádaném na vnější straně 14 počvového pražce 13 ve směru přesouvání. Tyčové vedení 31 je tvořeno dvěma vodícími lištami 32, mezi nimiž je štěrbinový otvor 33, jímž prochází příčný můstek 29. Tvar vodícího kotouče 30 umožňuje přirozeně výkyv kotvicích tyčí 10, 10‘ ve směru svislém. Vodorovný výkyv kotvicích tyčí 10, IQ4 ve směru· vodorovném je umožněn v omezeném rozsahu přiměřenou vůlí mezi vodicím kotoučem 30 a vodícími lištami 32. Potřebnou vůli je rovněž možno vytvořit vhodným spojením mezi vodicím kotoučem 30 a traverzou 28.
Podle čtvrtého příkladu provedení, znázorněného na obr. 6, je vodicí roura 34 opatřena podélným výřezem 37. Tato vodicí roura 34 je pomocí navařených přírubových desek 35 připojena na vnější stranu 14 počvového pražce 13. Uvnitř vodicí roury 34 je vedeno zaoblené vodicí těleso 36, spojené pomocí můstku 38, procházejícího· podélným výřezem 37 vodicí roury 34, s traverzou 28 obou kotvicích tyčí 10, 104.
Ve všech případech je počvový pražec 13 opatřen, hydraulickými stojkami 39, na nichž je uspořádána stropnice 40.
Zejména ve druhém příkladu provedení, znázorněném na obr. 2 a obr. 3, může být kotvicí tyč 10, vodicí roura 11 a zaoblené vodicí těleso 12 vytvořena jako- součást hyd raulického1 přesouvacího válce a sloužit zá royeň k přemísťování porubního dopravní ku 19.

Claims (10)
Hide Dependent

1. Zařízení k nastavení výšky řezu důlního* dobývacího stroje, uspořádaného na kluzném vedení, zejména uhelného- pluhu, sestávající z kotvicích -tyčí, spojených s porubním· dopravníkem -kyvně ve svislé rovině, jejichž konce na zakládkové straně jsou ulcženy v podélných vedeních, uspořádaných na počvových pražcích ve -směru přesouvání mechanizované výztuže a ve svislé rovině jsou výkyvné podepřeny a k nastavení sklonu jsou na kotvicích tyčích uspořádána stavěči ústrojí, zejména hydraulické válce, vyznačené tím, že kotvicí tyče (10, 10') jsou vedeny -všestranně výkyvné na sekcích výztuže a jejich podélná vedení jsou uspořádána na vnější straně (14) počvového pražce (13), přivrácené k sousední sekci výztuže.
2. Zařízení podle bodu 1 vyznačené tím, že podélné vedení je tvořeno· vodicí rourou (11), v níž je vedeno všestranně výkyvné zaoblené vodicí těleso· - (12, 36) uspořádané na zakládkovém konci kotvicí tyče (10, 10‘).
3. Zařízení podle bodu 2 vyznačené tím, že vodicí roura (11) je celistvá, přičemž kotvicí tyč (10) má značně menší průměr, než je vnitřní průměr vodicí roury (11) a na jejím konci je upevněno- zaoblené vodicí těleso- (12) tvaru kulového pístu.
4. Zařízení podle bodu 2 vyznačené tím, že vodicí roura (34, 11) je opatřena- podélným výřezem (37) - a zaoblené - vodicí těleso (36, 12), uložené ve vodicí rouře (34, 11), je - spojeno můstkem- (38), procházejícím po délným výřezem. (37), s koncem nejméně jedné kotvicí tyče (10).
5. Zařízení podle bodů 1 až 4 vyznačené tím, že vodicí roura (11) je na své zakládkové straně kyvně spojena s podélnou konzolou (22), uspořádanou ve směru vodicí roury (11), přičemž podélná konzola (22) je připojena - na počvový pražec (13).
6. Zařízení podle bodů 1 až 5 vyznačené tím, ža kotvicí tyče (10, 10') -jsou dvě a jsou na zakládkové straně spojeny -svými konci -se společným· zaobleným vodicím- tělesem (36, 12).
7. Zařízení podle bodů 1 až 6 vyznačené tím, že podélná vedení -kotvicích tyčí (10, 10‘) jsou rozebíratelně napojena na počvové piražce (13), zejména pomocí přírubových desek (15).
8. Zařízení modle bodů 1 až 7 vyznačené tím, -že podélná vedení kotvicích tyčí (10, 10‘) jsou na počvových pražcích (13) připojeny stavitelně stranově a/nebo· výškově.
9. Zařízení podle bodů 1 až 8 vyznačené tím, že kotvicí tyče - (10, 10') a jejich stavěči válce (21) jsou - spojenv s připojovacími členy (25), jež jsou na porubním - dopravníku (19) uspořádány posuvně v jeho podélném- směru.
10. Zařízení podle bodů 1 až 9 vyznačené tím, že podélná vedení kotvicích tyčí (10, 10‘) jsou - upravena pro -vzájemné vedení a/nebo - udržování vzdálenosti sousedních sekcí výztuže.