CS212705B2 - Magnesium oxide producing process - Google Patents

Magnesium oxide producing process Download PDF

Info

Publication number
CS212705B2
CS212705B2 CS804301A CS430180A CS212705B2 CS 212705 B2 CS212705 B2 CS 212705B2 CS 804301 A CS804301 A CS 804301A CS 430180 A CS430180 A CS 430180A CS 212705 B2 CS212705 B2 CS 212705B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
magnesium
carbon dioxide
ammonia
chloride solution
calcium
Prior art date
Application number
CS804301A
Other languages
English (en)
Inventor
Albert Obrist
Balkrishna B Gadgil
Original Assignee
Sulzer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sulzer Ag filed Critical Sulzer Ag
Publication of CS212705B2 publication Critical patent/CS212705B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F5/00Compounds of magnesium
    • C01F5/02Magnesia
    • C01F5/06Magnesia by thermal decomposition of magnesium compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F5/00Compounds of magnesium
    • C01F5/02Magnesia
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01PINDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
    • C01P2006/00Physical properties of inorganic compounds
    • C01P2006/80Compositional purity

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby kysličníku hořečnatého o čistotě vyšší než 93,85 % z rudy obsahující hořčík, zejména z rudy obsahující uhličitan hořečnatý, kterýžto způsob se vyznačuje tím, že se kysličník horečnatý, získaný kalcinací rudy s obsahem hořčíku, převede loužením roztokem chloridu vápenatého za přídavku kysličníku uhličitého na roztok chloridu hořečnatého, ze kterého se přidáním kysličníku uhličitého a čpavku vysráží trihydrát uhličitanu hořečnatého, který se rozloží kalcinací na kysličník hořečnatý. К vysrážení trihydrátu uhličitanu hořečnatého se roztok chloridu hořečnatého o hmotnostní koncentraci 15 až 25 % nepřetržitě vede v okruhu, v němž se udržuje teplota 25 až 44 °C a hodnota pH 7,5 až 8,5, přičemž se do tohoto okruhu nepřetržitě <přidávají čpavek a kysličník uhličitý ve stechiometrickém poměru za vzniku roztoku chloridu amonného, a z okruhu se nepřetržitě odděluje část vysrážených krystalů trihydrátu uhličitanu hořečnatého, které se promyjí, vysuší a kalcinují za vzniku kysličníku hořečnatého, přičemž se rovněž nepřetržitě odtahuje vznikající roztok chloridu amonného.
/Vynález-septýká zpSpdbir-výřpb^ k^si'£m-\ ; ku .horečnatého o čistóte ^yšŠí než98,5.-.¾ / ? rudy obsahující hořčí®, zejména z rudy obsahující uhličitan ‘horečnatý.
Je známo vyrábět kysličník hořečníatýp z: ·. rudy obsahující hořčík, tak, . že_ se ruda vy-J“ louží . kyselinou ; chlorovodíkovou, vzniklý roztok chloridu..horečnatého se přečistí a tepelně rozštěpí na kysličník hořečnatý a chlorovodík. Nevýhodou tohoto· způsobu je vysoká spotřeba energie při tepelném rozkladu.
Je proto úkolem vynálezu vyvinout zpu- : sob výroby vysoce čistého kysličníku horečnatého z rudy obsahující hořčík, při kterém nedochází к vysoké spotřebě energie prová- ,.· zející tepelný rozklad. Investiční náklady mají přitom být co nejnižší a má se získat produkt co nejvyšší čistoty.
Výše uvedené nevýhody nemá způsob výrobykysličníku hořečnatého o čistotě vyšší než 93,85 % z rudy obsahující hořčík, zejména z, rudy obsahující uhličitan horečnatý, podle vynálezu, jehož podstata šjDočívá v tom, že se kysličník hořečnatý, získaný kalcinací rudy s obsahem hořčíku, převede toužením roztokem chloridu vápenatého za přídavku kysličníku uhličitého na roztok chloridu hořečnatého, ze kterého se přidáním kysličníku uhličitého a čpavku vysráží trihydrát uhličitanu hořečnatého, který se rozloží kalcinací na kysličník horečnatý.
К vysrážení trihydrátu uhličitanů horečnatého se roztok chloridu hořečnatého1 o hmotnostní koncentraci 15 až 25 % nepřetržitě vede v okruhu, у němž se udržuje teplota 25° až 45 °C a hodnota pH 7,5 až 8,5, přičemž se do· tohoto okruhu nepřetržitě přidávají čpavek a kysličník uhličitý ve stechi-ometrickém poměru za vzniku roztoku chloridu amonného·, a z okruhu se nepřetržitě odděluje část vysrážených krystalů trihydrátu uhličitanu amonného, které se promyjí, vysuší a kalcinují za vzniku kysličníku hořečnatého, přičemž se rovněž nepřetržitě odtahuje vznikající roztok chloridu amonného.
Kysličník uhličitý a čpavek se přidávají v podobě vodného· roztoku uhličitanu amonného.
К toužení kysličníku hořečnatého se použije suspenze kysličníku hořečnatého v roztoku chloridu vápenatého, do která se zavádí kysličník uhličitý v takovém množství, že hodnota pH neklesne pod 5 5, přičemž se reakce provádí při teplotě okolí.
К udržení hodnoty pH se přidává dodatečně surový kysličník hořečnatý.
Kysličník uhličitý použitý ve stupni loužení se recirkuluje ze stupně rozkladu uhličitanu vápenatého, roztok chloridu vápenatého použitý ve stupni toužení a čpavek použitý pro srážení tri hydrátu uhličitanu hořečnatého se recirkulují ze stupně zpětného získávání čpavku z roztoku chloridu amonného vznikajícího při srážení trihydrátu uhličitanu hořečnatého, kysličník uhličitý pou žitý vě^stupei ^WŽ^hí -se reolrkuluje a řož^ kladného' stupně'; trihydrátu uhličitanu hořečnatého a konečně kysličník· vápenatý použitý ke zpětnému získávání čpavků se re• Cirkuluje ze stupně rozkladu uhličitanu vápenatého, získávaného při toužení.
Uhličitan vápenatý vznikající při toužení se ipromývá roztokem chloridu vápenatého . ., ze stupně, pro zpětné získávání čpavku.
' Výhpdo.u zpftsobu podle vynálezu ·je, že kombinované vyluhování roztoken^žchlóridu vápenatého- za. přídavku kysličníku^ uhliči' tehó a; následné vysrážení trihyářátiř<=uhličitanu hořečnatého představuje způsob, který se vyhýbá energeticky; náročnému tepelné, mu rozkladu roztoku chloridu hořečnatého. Kromě toho dochází pouze к omezené korozi zařízení, poněvadž s;e, při tomto<způsobu..pe? pracuje* s agresivními kyselinami,.a,toužení i srážení se provádějí při téměř neutrálních hodnotách pH.
Výsledný produkt má vysokou čistotu vzhledem к mírným podmínkám při toužení, přťnichž'nosístotý, například železo, nepřecházejí do· roztoku. Poněvadž srážecí činidla. tj. čpavek a kysličník uhličitý, jsoti plyny, jsbu nečistoty vnášené do stupně dražení těkavé a odstraní se při promývání trihydrátu uhličitanu hořečnatého nebo při kalcinací.
Trihydrát uhličitanu horečnatého· se snadněji filtruje než hydro nd horečnatý a kalčmacé trihydrátu; uhličitanu hořečnatého· probíhá při nižší teplotě, zaručují vyšší aktivitu produktu; vzhledem к nižší teplotě se snižuje množství tepla potřebného· к rozkladu. Tyto skutečnosti představují další výhody způsobu podle vynálezu oproti dosavadnímu stavu techniky. Je známe·, srážet tilUé- po díly obsahující' hpřuk z. roztoků-,.. které jej. obsahují у podobě t například hydroxidu .hpyočpatéhQi zásaditého nhhpiUnu/iiQřpín^tého· · o©,trihуdrátu ub 1 ič;tanu- - jhipřeč^-t^ix Nevýhodou všech těchto. srážení yšak je,;/žp jp nutno provádět je v poměrně^sihjfe-zředénýcly roztocích r a že čatstp vedou.к produktu, který -lz.e Jen; obtížně .odfiltrovat a prpmývat V .rámci způsobu podle, vynálezu, bylp hledána >pe§ta, .(aby.. bylo. rmožné., pracoval -při dobré jakosti tuhého. produktu. s ; podstatně koncentrovanějšími roztoky, ťTpto .bylo. né s ; ohledem na/co.nejhpspqdárnejší ,Zpět* ne získávání .použitých;. prostředků, tj. kysličníku-.uhličitého . a zejménQ. čpavku, při němž;by spotřeba .energie při. vzrůstajícím obsahu.· vodyjsilně stoupala, poněvadž by sp musela=zahřívat - velká- njnožstyí vody.; u
V dalším popisu je způsob podle vynálezů popsán zeyrubnějl·.-s odkazy na připojené výkresy, na kterých znázorňuje ... ·;
, obr, 1 blokové schéma průběhu způsobu podle vynálezu .Q. . , ; .j, • obr.:2 část blokového schématu z obr.J .v podrobnějším provedení.
Surovina, kterou je například magnezitová ruda (MgCOs), přichází do· zpracování přívodním1, vedením 1»- prakticky· ve všech ňíppdech', obsahuje ..·ruda., značná množství nepístotty : zejména^kvslicníkUÍ křem, čitého·, žeíezitého - a hlluitéhp,; 'Tato. -jmagnezi-jtová rudau^e.^ca^lcinuje- - y.- pe.ci.-2 . -při - - teplotě - - nanejvýšJOO,· °Gy přičemž - . yzpiká/-kvísbĎník: - W'ečnatý; ; tento· .kysličník - - 5 horečnatý- - obsahuje rovněž .uvedené - - nečistoty. - Pak· - ;připhází - .«onte kysll^-ník horečnatý - - převodu Ш -yedepím .3 do mlecího· . zařízený 4- a --odtud . . 1 v qozměfefné . ^jfpodobě spojovacím - vedením; -5- dp vV'lur hovaní - nádržky .6. Ve· vyluhovací - - nádržfie- -6 serkvsličník - .horečnatý;. pomaliv rozpouští za přídavku - · - kysličníku - -. uhličitého - ,a - - roztoku chloridu; vápenatého-- p<Mle- -rovnice: -, .< j · • Λ·-; ' ' .'- ; ; ;. ·; . · ’, = ; / ' i
MgQ -b;G02r+ CaCl? - ---MgC12 + CaCO ..· ý : /: < ··>. -· · л .! - - - -*i-/ ;- Rozpooustění.se- - provádí - výhodněctak,!že se nejprve - vyrobí - suspenze - -kysličníku horečnatého - v ' -roztoku·; - chlor i -du; vápenatého,: - načež se - pak·. - pomalu - přivádí. - plynný^kysličníkiuhličitý.. - Přitom - kysličník hořeίíhLatý;ořechází - v rozpustný chlorid horečnatý, přičemžnsei současně - vylučuje - - uhličitan ·- - .^^па^ í - Obsah chloridu. vápenatého v- - suspenzi - stále klesá; v. ideálním - případě; - chlorid · vápenatý zcela zmizí. Teplo=ta - -se při- -reakcí udržuje přibliž: ně - ná? úrovni - teploty- - - okolí. - - tlak- je· -atmosferický - a; - .smí - - se - přivádět- . - jen tolik kysličníku uhličitého, aby hodnota pH neklesla ucd-5.3, jipak - - se -reakce - nevratně - zastaví i když - zbývá - mnoho kysličníku hqřečnatého nerozpuštěného.·.· -;< ·.··. . У-М - a · ; < . ;
; - - - - v - - případě ·, -potřeby - - je- možno: .dodatečněpřidat - -surový kysličník . - horečnatý; Po skončení --lovžení - - se - - získá- - - .velmi, - pistý roztok Chloridu .·/hořečnatéhp·;· - Nečistoty - - zůstávají až. -na několik- -ppm nerozpuštěny. V-rozteku s přibližně - 15'frž :2.5-%--chloridu- horečnatého
- vyloučený - - uhličitan vápenatý .a· - nečistoty,· - Snsnenze - ide . -přestupním vedením:- -9- - na. - filtr 10: - kde - se - - oddělí - tuhý-pp· И1 - - .suspenze,; -sestávající - z; - uhličitanu- - vápenatého - -smíšeného - - ..s, nečistotám?, - který,- - -se spoitií -s--malým -množstvím uhličitanu hořečnaté-hp;-odvádí ·-odvodním-;vede,itím- li-. ·$;.
Zbývá jícín.č:irý . - rαztpk:.<^b^lo^r^idu- .hořec natto ho se odvádí pokračujícím vedením 12- do srážecího zařízení 13, které je - detailněji zobrazeno· na obr. 2. Zde se přidáním kysličníku uhličitého· a.- čpavku/vy-sráží; tri hydrát uhličitanu - - - hořečn.atéh'l·.oodle - rovnice: MgCl? --u CO? - 4-- 2NH3 - +'4H:O - -..MgCO.. .
. -3H2O - -i- ŽN-Hd - . ... - -;-.- , : Srážení·. - probíhá/nepřetržitě v - okruhu 32 srážecího - zařízení.-13. -Okruh; - -32 - '--zahrnuje absorpční - zařízení 33,,; - jehož; prostřednictvím se. - kysličník uhličitý - přiváděný- vstupním; vedením-. - - :15;f.a- - čpavek, - - přiváděný- .. - čpavkoyym vedením. . 14y - dostávají do. okruhu..: Absorpční zařízení;-33; sestává ze- směšovacího úseku·;- - .v němž - se oba - plyny - vedou- sou-proudně-s^kapalimouý - Kysličník - uhličitý - , -a. čpavek - - pocházejí oba z dalšího stupně způsobu, který bude - - v-dalším - - .ještě - -popsán: - - V- -okruhu 32- * jsou při -· - - provozu,- - - obsaženy .·- chlorid.;- -.amonný, - - yě vodném -'roztoku, malé - množství - chloridu - hořečnatého, - .-absorbovaný·; kysličník -uhličitý. a plynný - - čpavek, - - jakož - .i - několik - - procent -vyloučených. .-suspendovaných - - - krystalů;..-trihydrátu uhličitanu horečnatého., Oba - .- uvedené plyny se přidávají - --do - - - okruhu v -tikovém množství, aby bylo- dosaženo přibližně- - moiárníčh poměrů-MHa,-;-MgCk - Z r-ý oooří padě .COpoMgCi2';—::l,: l,,.vztaženo ma - - chloridqbořečnatý, - ..přiváděný do ©k-iruhu- - -32;.-pokračujícím vedením 12. Bezprostředně..., po ab&^^r^<^i-;o:b^o^u^^.;;plynů začíná; probíhat srážecícreak^ce.í-za - vzniku trihydrátu - uhličitanu horečnatého podle.. výše. uvedené·..- rovnice.· --Již vyloučené: .· krystaly uhličitanu - -horečnatého slouží přitom jako - očkovací - krystaly pro vznik- . větších - krystalů. - . Tím-se - - zabrání; - nežádoucímu - ořetvcení . v - - - - okruhu.32, které . byjmohlo-jvyvolat ; ' spontánní - tvorbu očkovacích -krystalů, sopienou·- -s -nepříznivými jemnozmnými a/nebo - dendritickými . - - tvary krystalů·,.·· ·.-.·; · ···· v . .·,·; o . '· ··. -. . π K- okruhu - - 32- .dále· - .retenční nádržka
34, .v níž - -se- až-- dosud . -ješ.tě-. velmi - -^<alé/ krystaly trihydrátu - uhličitanu horečnatého, -.zvětší. Okruh- - rovněž: - - zahrnuje· - (nezakr.estená) zařízení, - pomocí miehž;$ey-m!m .--udržuje teplota 25 až - 45 -°C.· - ..Hodnota.· ' pHuje - - v - - rozmezí
7,5 až 8,5. - - Tlak - -je -•^íJ^4^^^1^_éírieký. .--Větší - krystaly tvoří - - na - -.dně. - retenční- nádržky -.34 . - suspenzi, kdežto zbytek -obsahu retenční nádržky 34 se . vrací - do- okruhu .- 32, . p)řič^€^mž^.-;-- je většina malých suspendovaných krystalů strhávána- - ,s - - sebou. - Suspenze - - krvst.alů;;oři.c.hází neořetržitt; -.přímým -vedením- . 17 - do - - dělicího zαřízθní . . 18, -; v, - -němž- se -.- ze - - suspenze - - oddělí - krystaly: Dělicímrz-ařízením -18·.může. - být filtr -neb©- odstředivka, Črý roztok,- zbývající no - oddělení - - krystalu, odtéká - vedlejším· - vedením Ж -- Gáat- -odtékajícího čirého . roztoku - se však - - vrací - - --zpěi - - .odbočeným vedením 35 · do okapou- - -32, - -Zbytek - roztoku - odtéká; - -odvětveným . -věděním. . 3Sq Volbou. . - opmё·ru,Дlmptnostnich -množství - obou- proudů. - v - -okruhu 32 a·· v přímém - vedení ·- 17 je-možno v - okruhu - nastavit - -koncentraci - tuhých- - látek, -· Jež je optimální. -prp zoásob.o.o·d-i<e.V]^J^íál(^J^l^^.;·· _
Tuhé oo'díly zí^sk^^.^^^^.é, - v--dělicím zařízení 18, které sestávají z - krystalů - trihydrátu uhličitanu horečnatého a. - na - nch ulpělého mate sného louhu,.přicházejí .směsným vedením 19 do rгacího - -zařízený 20, - - v - němž se tuhé podíly promývají - - prot; proudně -co .- --nejmeuj ším množstvím-vody,- tj. - zbavují - .se-- matečného - . -louhu. - Promývac-í - - voda, - - - obsahující - zbytky . m-tečného . - louhu, se - odvádí -zott^- -(•nezakresleným) - potrubím do srážecího - zařízení 13 - -okruhu - 32. ..--- ; -. - ---- v - Promyté,- .tuhé -podí·ly. - které - .. - sestávají:. - -už jen z -čistých krystalů trihydrátu - - uhličitanu, horečnatého -a z vlhkosti, jdou meziproduktovým. - vedením. 21. .. do· . sušicího - .a - rozkladiéh ho zařízení 22, --například do pece -s fluidním ložem,. v.: níž se - krystaly - suší, a - -rozkládají - při teplotě nanejvýš 700 °C. Přitom se uvolňuje kysličník uhličitý, který se odvádí vstupním vedením' 15 do absorpčního zařízení 33 srážecího zařízení 13. Vzniklý čistý kysličník hořečnatý odchází finálním vedením 23. Vyznačuje se dobrou povrchovou aktivitou vzhledem k poměrně nízké kalcinační teplotě. Může se proto například briketovat bez pojivá a pak vypálit na jakostní slinutý kysličník hořečnatý. Místo toho· je možno jej použít jako neutralizačního činidla nebo pomocného činidla pro chemické a farmaceutické účely.
Okolnost, že se látek získávaných při uvedených reakcích používá — jak je v dalším · popsáno — jakožto přísad v dříve probíhajících reakcích, umožňuje, že do předchozích reakčních stupňů není nutno z vnějšku přivádět žádné cizí látky.
Nejprve se zbytky z vyluhování, které odcházejí z filtru 10 odvodním vedením 11, tj. tuhé podíly sestávající z uhličitanu vápenatého, nečistot a malého množství uhličitanu hořečnatého, promyjí v promývacím zařízení 24. Toto promývání se provádí roztokem chloridu vápenatého, který vzniká v regeneračním zařízení 28 pro zpětné získávání čpavku. Tímto promytím se jednak přemění popřípadě ještě přítomný uhličitan hořečnatý, který vznikl při toužení s nadbytečným kysličníkem uhličitým ve vyluhovací nádržce 6, na chlorid hořečnatý podle rovnice
MgC13 + CaCl2 - MgCl2 + CaCCh, jednak se tuhé podíly zbaví ulpělého roztoku chloridu horečnatého. Praním se chlorid horečnatý v ulpělém· roztoku nahradí chloridem vápenatým. Je důležité, že tuhé podíly, odcházející z promývacího zařízení 24 výstupním vedením 25, neobsahují prakticky žádný chlorid hořečnatý, poněvadž tento · by jednak byl ztracen . pro opětné použití, jednak by při následném tepelném zpracování vedl na rozdíl od .chloridu vápenatého ke vzniku korozívního chlorovodíku.
Promyté tuhé podíly, tvořené převážně uhličitanem vápenatým, přicházejí výstupním vedením 25 do· rozkladného zařízení 26, například do etážové pece, kde se suší a kalcinují. Teplota činí .až 900 °C v nejteplejší zóně pece. Uvolněný kysličník uhličitý se vrací prvním vratným potrubím 7 do vyluhovací nádržky ·6. Vzniklé pálené vápno jde recirkulačním vedením 27 do regeneračního zařízení 28 pro zpětné získávání čpavku. Pálené vápn-o přitom s sebou odvádí nečistoty. V '.regeneračním zařízení 28 pro zpětné získávání čpavku se roztok chloridu amonného, který přitéká odvětveným vedením 36, rozloží na čpavek a chlorid vápenatý podle sumární rovnice:
CaO + ' 2NHUC1 -> CaCl . + 2NH3 + H2O.
Z regeneračního zařízení 28 pro zpětné získávání čpavku se vzniklý roztok chlori du vápenatého odvádí třetím vratným potrubím 30 do promývacího zařízení 24, z něhož pak odchází druhým vratným potrubím 8 zpět do vyluhovací nádržky 6.
Skutečné pochody v regeneračním zařízení 28 pro zpětné získávání čpavku probíhají ovšem složitěji. V prvním stupni. se v tomto zařízení totiž vypudí z roztoku chloridu amonného rozpuštěný čpavek a kysličník uhličitý. Pak se přidá kysličník vápenatý nebo i hašené vápno (hydroxid vápenatý), čímž se chlorid amonný rozštěpí. Konečně se roztok podrobí dalšímu tepelnému zpracování, čímž se vypudí veškerý čpavek.
Zpětné získávání čpavku v regeneračním zařízení 28 je prakticky analogické zpětnému získávání čpavku při výrobě sody Solvayovýra postupem. Přece však je tento stupeň v rámci způsobu podle vynálezu unikátní v tom, že při přidání kysličníku vápenatého se· prakticky všechny nečistoty výchozího materiálu (magnezitové .rudy) získávají v nerozpustné podobě, které v již nerozpustné podobě provázely . kysličník vápenatý. Kapacita k oddělování tuhých podílů regeneračního zařízení 28 pro zpětné získávání čpavku musí tedy být speciálně přizpůsobena specifickým poměrům celkového postupu. Po tomto oddělení opouštějí nečistoty zařízení odpadním potrubím 31 a vypouštějí se do .odpadu.
Absorpci kysličníku uhličitého a čpavku v okruhu 32 je možno provádět i tak, že se tyto plyny absorbují v (nezakreslené) proti.prou-dné koloně vodou, s výhodou promývací vodou z pracího zařízení 20, čímž jako .meziprodukt vznikne· roztok uhličitanu amonného, načež se pak tento roztok místo obou uvedených plynů přivádí do okruhu. Výhodou této obměny je, . že je · takto možno čpavek a kysličník uhličitý snadno přechodně uskladnit, avšak zavádí se tím navíc do výroby voda, která se pak v některém místě musí opět odpařením odstranit. Toto místo může zásadně být kdekoliv, výhodně však je mezi filtrem 10 a srážecím zařízením 13.
Způsob podle vynálezu je blíže· objasněn dále uvedeným příkladem provedení.
Příklad kg kalcinované rudy, sestávající z 80 kilogramů kysličníku hořečnatého a 5 kg nečistot, se vnese do vyluhovací nádržky 6, která obsahuje 12 až 18% roztok chloridu vápenatého s malým množstvím chloridu hořečnatého. Obsah nádržky se intenzívně míchá. Do vyluhovací nádržky 6 se ve stechiometrickém poměru k chloridu hořečnatému přivádí kysličník uhličitý po dobu 5 až 10 hodin, čímž vznikne suspenze, která obsahuje' přibližně 17% roztok chloridu hořečnatého a tuhé látky, z nichž přibližně 85 '% tvoří uhličitan vápenatý; zbytek je uhličitan hořečnatý a · nečistoty. Suspenze se zfíltruje na filtru 10 a tuhé, asi ze 70 % vysušené lát ky, jež obsahují přibližně 85 % uhličitanu vápenatého, se v promývacím zařízení ' 24 promyjí přibližně 18% roztokem chloridu vápenatého. Použitá promývací kapalina, která obsahuje 'malé množství chloridu hořečnatého, se vrací do vyluhovací nádržky 6.
Zbylý uhličitan vápenatý, zbavený uhličitanu hořečnatého, se vede do rozkladného zařízení 26, kde vzniká kysličník uhličitý, potřebný ve vyluhovací nádržce 6. Roztok chloridu hořečnatého z filtru 1b se vede do Srážecího zařízení 13, kam' se přivádí čpavek a kysličník uhličitý ve stechiometrickém poměru k chloridu hořečnatému. Přibližně 85 až 95 % chloridu hořečnatého se vysráží v podobě trihydrátu uhličitanu hořečnatého. Tato 'suspenze, která obsahuje přibližně 16 % tuhých podílů, se čerpá do dělicího zařízení (filtru) 18. Filtrát obsahuje přibližně 16 % chloridu amonného a nezreagovaný chlorid horečnatý, jakož i malé množ ství rozpuštěného čpavku a kysličníku uhličitého. Odvádí se do regeneračního zařízení 28 pro zpětné získávání čpavku, kde 'se přidává kysličník vápenatý z rozkladného zařízení 26, aby se vyrobil roztok chloridu vápenatého pro ipromývací zařízení 24, 'zatímco čpavek se odvádí zpět do srážecího zařízení 13. Chlorid hořečnatý se vyšráží v podobě hydroxidu hořečnatého. Tuhé podíly z dělicího zařízení (filtru) 18, které jsou přibližně ze 70 % suché, se promyjí v pracím zařízení 20, přičemž se nespotřebuje více vody, než kolik činí hmotnostní množství přidaných tuhých podílů. Prací voda se vrací do srážecího zařízení 13. Vzniklý trihydrát uhličitanu hořečnatého se vede do sušicího a rozkladného zařízení 22, ' kde vzniká kysličník hořečnatý jako finální produkt. Kysličník uhličitý, vzniklý rozkladem trihydrátu uhličitanu hořečnatého v sušicím a rozkladném zařízení 22, se vede zpět do srážecího zařízení 13.
PŘEDMĚT

Claims (7)

1. Způsob výroby kysličníku hořečnatého o čistotě vyšší než 98,5'% z rudy obsahující hořčík, zejména z rudy obsahující uhličitan hořečnatý, vyznačující se tím, že se kysličník hořečnatý, získaný kalcinací rudy s obsahem hořčíku, převede loužením roztokem chloridu vápenatého za přídavku kysličníku uhličitého na roztok chloridu horečnatého, ze kterého se přidáním kysličníku uhličitého a čpavku vysráží trihydrát uhličitanu horečnatého, který se rozloží kalcinací na kysličník hořečnatý.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující sé tím, že se k vysrážení trihydrátu uhličitanu hořečnatého roztok chloridu hořečnatého o hmotnostní koncentraci 15 až 25 % nepřetržitě vede v 'okruhu, v němž se udržuje teplota 25° až 45 °C a hodnota pH 7,5 až 8,5, přičemž se do tohoto' okruhu nepřetržitě přidávají čpavek a kysličník uhličitý ve stechiometrickém poměru za vzniku roztoku cchcwidu amonného a z okruhu se nepřetržitě odděluje 'část vysrážených krystalů trihydrátu uhličitanu hořečnatého·, které se promyjí, vysuší a kalcinují za vzniku kysličníku hořečnatého, přičemž se rovněž nepřetržitě odtahuje vznikající roztok chloridu amonného.
.
3. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že se kysličník uhličitý a čpavek přidávají v podobě vodného roztoku uhličitanu amonného.
VYNÁLEZU
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se k loužení kysličníku hořečnatého použije suspenze kysličníku hořečnatého v roztoku chloridu vápenatého, do které se zavádí kysličník uhličitý v takovém množství, že hodnota pH neklesne pod 5,5, přičemž se reakce provádí při teplotě okolí.
5. Způsob podle bodu 4, vyznačující sé tím, že· k udržení hodnoty pH se přidává dodatečně surový kysličník hořečnatý.
6. Způsob podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím,' žě kysličník uhličitý použitý vé stupni loužení se recirkuluje' za stupně rozkladu uhličitanu vápenatého, ' roztok ' chloridu vápenatého použitý ve stupni ' loužení ' a 'čpavek použitý pro srážení trihydrátu uhličitanu horečnatého se recirkulují zé stupně zpětného získávání čpavku z roztoku Chloridu amonného vznikajícího při srážení ' trihydrátu uhličitanu hořečnatého, kysličník uhličitý použitý ve stupni srážení se recírkuluje z rozkladného stupně trihydrátu uhličitanu hořečnatého a konečně kysličník vápenatý použitý ke zpětnému získávání čpavku se recirkuluje ze stupně rozkladu uhličitanu vápenatého,' získávaného při loužení.
7. Způsob podle bodu 6, vyznačující se tím, že uhličitan vápenatý vznikající při loužení se promývá roztokem chloridu vápenatého ze stupně pro' zpětné získávání čpavku.
CS804301A 1979-06-20 1980-06-18 Magnesium oxide producing process CS212705B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH574579A CH640485A5 (de) 1979-06-20 1979-06-20 Verfahren zum herstellen von hochreinem magnesiumoxid.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212705B2 true CS212705B2 (en) 1982-03-26

Family

ID=4298632

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS804301A CS212705B2 (en) 1979-06-20 1980-06-18 Magnesium oxide producing process

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4508690A (cs)
AT (1) AT372930B (cs)
AU (1) AU528946B2 (cs)
BR (1) BR8003361A (cs)
CA (1) CA1160426A (cs)
CH (1) CH640485A5 (cs)
CS (1) CS212705B2 (cs)
DE (1) DE2928537C2 (cs)
ES (1) ES8104428A1 (cs)
GB (1) GB2051759B (cs)
GR (1) GR66802B (cs)
PT (1) PT71003A (cs)
TR (1) TR21935A (cs)
YU (1) YU41705B (cs)
ZA (1) ZA802679B (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60155529A (ja) * 1984-01-20 1985-08-15 Asahi Glass Co Ltd 高純度水酸化マグネシウムの製造方法
ATE50548T1 (de) * 1984-11-27 1990-03-15 Sulzer Ag Verfahren zum herstellen von hochreinem magnesiumoxid.
US4871519A (en) * 1986-07-29 1989-10-03 Vyskumny Ustav Pre Petrochemiu Prievidza Method of making magnesium oxide and hydrates thereof
US6280503B1 (en) * 1999-08-06 2001-08-28 Air Products And Chemicals, Inc. Carbon dioxide adsorbents containing magnesium oxide suitable for use at high temperatures
CN102502722A (zh) * 2011-10-28 2012-06-20 中国科学院过程工程研究所 一种高纯氧化镁的生产方法
CN103130250B (zh) * 2011-11-22 2014-12-03 北京化工大学 一种制备活性氧化镁的方法
MX2017001021A (es) * 2014-07-23 2017-05-01 Solvay Procedimiento para la preparacion de carbonato de metal alcalinoterreo purificado.
CN104355329A (zh) * 2014-11-03 2015-02-18 苏州市泽镁新材料科技有限公司 制备纳米碳酸镁晶体的方法
CN104291366A (zh) * 2014-11-03 2015-01-21 苏州市泽镁新材料科技有限公司 纳米碳酸镁晶体的制备方法
RU2602137C1 (ru) * 2015-08-07 2016-11-10 Общество с ограниченной ответственностью "ХМК-Инжиниринг" (ООО "ХМК-Инжиниринг") Способ получения оксида магния
BR112019001524A2 (pt) * 2016-07-27 2019-06-18 Institut National De La Recherche Scientifique produção de magnésia com baixa pegada de carbono
CN110451537A (zh) * 2019-09-03 2019-11-15 淄博美盛化工有限公司 氯化镁碳化法生产氧化镁的装置及其制备氧化镁的方法
CN113353960B (zh) * 2021-07-27 2023-04-28 沈阳理工大学 一种形貌可调的三水碳酸镁晶体及其制备方法
CN115353139B (zh) * 2022-08-22 2023-06-06 山东理工大学 高纯碳酸钙的制备方法
CN115369473B (zh) * 2022-09-27 2024-02-02 河北工业大学 一种制备三水碳酸镁晶须的高附加值闭环工艺

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3320029A (en) * 1967-05-16 Method of preparing magnesia
DE301723C (cs) *
CH73100A (de) * 1915-12-11 1917-01-16 Magnesitwerke G M Sueddeutsche Verfahren zur Herstellung von gut abbindefähigem Magnesiumoxyd aus Dolomit und andern Magnesia enthaltenden Gesteinsarten
DE332153C (de) * 1919-06-12 1921-01-24 Werner Esch Dr Verfahren zur Verarbeitung von Chlormagnesiumlaugen
US1664630A (en) * 1923-12-21 1928-04-03 Koehler William Process for the production of magnesium oxide
DE561485C (de) * 1926-05-01 1932-10-14 Metallurg Produktion Verfahren zur Herstellung eines grobkristallinischen, zur Weiterverarbeitung auf Kaliummagnesiumcarbonat bzw. Kaliumcarbonat besonders geeigneten Magnesiumcarbonattrihydrats
US1838587A (en) * 1927-02-23 1931-12-29 Koppers Co Inc Process of distilling ammoniacal liquors
US2400360A (en) * 1942-05-21 1946-05-14 Mathieson Alkall Works Inc Process for producing magnesium chloride liquors containing suspended calcium carbonate
GB778120A (en) * 1954-10-21 1957-07-03 Magnetrit A G Process of producing reactive magnesium carbonate
US2941860A (en) * 1956-07-10 1960-06-21 Diamond Alkali Co Method of producing finely divided caco3
BE650359A (cs) * 1964-07-09 1964-11-03
GB1049815A (en) * 1964-07-09 1966-11-30 Toa Gosei Kagaku Kogyo Kabushi A process for the production of crystalline calcium carbonate of vaterite type
IT956869B (it) * 1972-06-27 1973-10-10 Ente Minerario Siciliano Procedimento per la preparazione di ossido di magnesio a partire da soluzioni acquose contenenti ioni magnesio

Also Published As

Publication number Publication date
DE2928537C2 (de) 1989-07-20
GB2051759B (en) 1983-01-12
ZA802679B (en) 1981-05-27
YU41705B (en) 1987-12-31
GR66802B (cs) 1981-05-29
PT71003A (de) 1980-04-01
BR8003361A (pt) 1980-12-30
US4508690A (en) 1985-04-02
ES490000A0 (es) 1981-04-01
CH640485A5 (de) 1984-01-13
AT372930B (de) 1983-11-25
ATA467879A (de) 1983-04-15
GB2051759A (en) 1981-01-21
TR21935A (tr) 1985-11-22
AU528946B2 (en) 1983-05-19
AU5942980A (en) 1981-01-08
YU91180A (en) 1983-01-21
DE2928537A1 (de) 1981-01-08
CA1160426A (en) 1984-01-17
ES8104428A1 (es) 1981-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3970528A (en) Process for the purification of electrolysis brine
CS212705B2 (en) Magnesium oxide producing process
US3525675A (en) Desalination distillation using barium carbonate as descaling agent
US4720375A (en) Process for producing magnesium oxide
CN107406906B (zh) 在HCl回收回路中使用硫酸生产镁化合物和各种副产物的方法
CA2736379C (en) Process for the production of high purity magnesium hydroxide
KR20070099669A (ko) 산화마그네슘의 제조 방법
US7419643B1 (en) Methods and apparatus for recovering gypsum and magnesium hydroxide products
US4564508A (en) Process for the recovery of sodium carbonate from salt mixtures
CN105039718B (zh) 一种电解锰阳极液的综合回收处理方法
FR2575149A1 (fr) Procede pour recuperer des produits de valeur des boues rouges du procede bayer
CN106315640B (zh) 处理氧化铝生产中高蒸母液的方法
JP2022514634A (ja) 多金属団塊からの金属回収のためのプロセス
CN102328947B (zh) 一种回收锶渣的方法
WO2009039579A1 (en) Acid recovery from metal sulfates
US5035872A (en) Method of preparing potassium magnesium phosphate
US2714053A (en) Process for the recovery of cryolite from the carbon bottoms of fusion electrolysis cells
RU2363654C2 (ru) Способ извлечения элементарной серы из полученных в гидрометаллургических процессах отходов
JP2002527330A (ja) アルカリ金属塩を調合する方法
CN101760643B (zh) 从硫酸镁溶液中回收镁的改进方法
US3653829A (en) Recovery of sulfur values from brine
US357824A (en) Josef hawliczek
CN101760644B (zh) 一种含镁矿石的浸出工艺
RU2283283C1 (ru) Способ получения карбоната лития высокой степени чистоты из литиеносных хлоридных рассолов
US601006A (en) sturcke