CS211386B2 - Segment of the leaf of tearing rotation head of the tyre tearing machine - Google Patents

Segment of the leaf of tearing rotation head of the tyre tearing machine Download PDF

Info

Publication number
CS211386B2
CS211386B2 CS768100A CS810076A CS211386B2 CS 211386 B2 CS211386 B2 CS 211386B2 CS 768100 A CS768100 A CS 768100A CS 810076 A CS810076 A CS 810076A CS 211386 B2 CS211386 B2 CS 211386B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tooth
rotary head
teeth
tips
blade segment
Prior art date
Application number
CS768100A
Other languages
English (en)
Inventor
E Jensen Wayne
Original Assignee
Baj Mfg Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Baj Mfg Co filed Critical Baj Mfg Co
Publication of CS211386B2 publication Critical patent/CS211386B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23DPLANING; SLOTTING; SHEARING; BROACHING; SAWING; FILING; SCRAPING; LIKE OPERATIONS FOR WORKING METAL BY REMOVING MATERIAL, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23D71/00Filing or rasping tools; Securing arrangements therefor
    • B23D71/02Filing or rasping tools; Securing arrangements therefor for filing or rasping machines or devices
    • B23D71/025Filing or rasping tools; Securing arrangements therefor for filing or rasping machines or devices for rubber-like material
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T407/00Cutters, for shaping
    • Y10T407/18File or rasp
    • Y10T407/181Tire rasp

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Tyre Moulding (AREA)
  • Milling, Broaching, Filing, Reaming, And Others (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)

Description

Vynález se týká výměnných listů drásací rotační hlavy drásacího stroje pneumatik, které se užívají k odstranění opotřebených běhounů nebo boků a k provádění jiných úprav povrchů pneumatik, pro přípravu protektorování, obnovování nebo1 jiných - operací, při nichž se nanáší nová pryž na opotřebený povrch pneumatiky.
Jak je známo·, poškozený nebo opotřebený povrch pneumatiky se pro zanesení nové * pryže připravuje pohybem vůči -rychle torující drásací hlavě, opatřené na obvodu řadami vyčnívajících zubů, které působí na \ opracovávaný povrch pneumatiky, aby ji ► zbavil, otrhal, ořezal, -obrousil a jinak zbavil staré pryže. Pak se zbývající povrch pneumatiky zredukuje broušením· až - na textilní kostru nebo do- stavu, kdy nová pryž, nanášená při vulkanizaci nebo protektorování, dobře přilne.
V USA patentových spisech 2 896 309 a 3 082 506- jsou popsány listy pro takové rotační drásací hlavy, u nichž vyčnívající zuby mají přední - břity, vychýlené v kladném úhlu, tvořící s vnějším řezným- břitem zubů ostré hroty. Ty se při rotaci -drásací- hlavy zařezávají do pryže pneumatiky -a účinně z ní odřezávají velmi rychle široké protáhlé odřezky pryže, při minimálním vzniku tepla. Přední a zadní břit zubů je obvykle vy2 kloněn podobně, ale v opačném - směru, takže každý z - nich může být použit přední břit v závislosti na tom, - jak se listy ve vztahu ke směru otáčení rotační - hlavy uloží. Vnější řezný břit těchto zubů je opatřen výřezem, který u provedení podle USA pat. spisu č. 2 896 309 má tvar V a u provedení podle USA - pat. spisu 3 082 506 je opatřen radiálním zářezem, který má polokruhový tvar. Při -otáčení má zadní břit výřezu - nulový nebo· negativní úhel nastavení vůči povrchu pneumatiky, takže účinně působí vůči povrchu pneumatiky čištěnému předním- břitem zubů a současně brousí nebo obnažuje čištěný povrch na základ nebo textilní kostru pneumatiky tak, že umožní dokonalé přilnutí nově nanášené pryže.
Úkolem vynálezu je zdokonalit listy pro drásací rotační hlavu pneumatik takovou úpravou zubů, že když se jejich řezné a brusné břity -opotřebí, lze zuby nabrousit pro vytvoření nových řezných -a brusných břitů a další použití, čímž se prodlouží životnost listu bez snížení jeho účinnosti.
Úkol byl podle vynálezu vyřešen návrhem segmentu listu drásací rotační hlavy drásacího- stroje pneumatik s - pracovním -okrajem s alespoň jedním zubem s předním, břitem, zadním břitem, -a -obvodovým pracovním -okrajem s výřezy, vyznačený tím, že má ale211386
-ÍS 211386 spon jeden vnější prolls tvořící vnitřní přední a zadní brít zubu, přičemž vnější prolis seče vnější pracovní okraj, segmentu, ve vnějším předním hrotu a vnějším· zadním hrotu a vnitřní prolis seče vnější prolis ve vnitřním· předním hrotu a · vnitřním- zadním hrotu a dále vnější horní přední břit a vnitřní horní · přední břit jsou skloněny v kladném úhlu a vnější horní zadní břit jsou skloněny v záporném, úhlu.
Dále podle vynálezu vnější a vnitřní prolis je tvořen kombinacemi vnějšího· kruhového výřezu vnějšího· trojúhelníkového výřezu, vnitřního kruhového· výřezu a vnitřního trojúhelníkového výřezu.
Ještě dále podle vynálezu vnitřní přední hroty a vnitřní zadní hroty leží ve společné rovině.
Rovněž podle vynálezu alespoň jeden z břitů je tvořen kruhovým segmentem.
Podle dalšího význaku vynálezu všechny břity jsou tvořeny kruhovými segmenty.
Dalším význakem vynálezu je, že alespoň jeden z vnějších horních předních a zadních břitů seče obvodový pracovní okraj ve vnějším trojúhelníkovém výřezu tvaru V.
Ještě dále podle vynálezu vnější trojúhelníkový výřez tvaru V zubu má skloněné okraje, které sečou obvodový pracovní okraj ve vnějším · předním hrotu a vnějším zadním hrotu od sebe vzdálených.
Ještě dále podle vynálezu vnější · trojúhelníkové výřezy tvaru V zubu mají okraje ležící ve společné rovině rovnoběžné s obvodovým pracovním okrajem.
Rovněž podle vynálezu ostatní výřezy zubů jsou kruhovými segmenty.
Dále podle vynálezu ostatní výřezy zubů jsou vnitřní trojúhelníkové výřezy tvaru V.
Podle dalšího význaku vynálezu vnější a vnitřní trojúhelníkové výřezy jsou tvaru V a vnější a vnitřní výřezy jsou kruhové.
Dalším význakem vynálezu je, že obvodový pracovní okraj zubu je opatřen výřezy sahajícími radiálně pod úroveň vnitřních předních hrotů zubů.
Dále podle vynálezu výřezy mají rovnoběžné přední a zadní hrany, sahající radiálně pod úroveň vnitřních předních -hrotů zubů.
Ještě podle vynálezu zuby jsou opatřeny otvory upravenými pod výřezy · jejich pracovního okraje. Otvory jsou kruhové a čtvercové.
Mimoto podle vynálezu otvory jsou upraveny mezi vnějšími předními hroty a vnitřními zadními hroty.
Rovněž podle vynálezu otvory mají zadní břity, jejichž zadní horní břity jsou uspořádány nad vnitřními předními hroty zubů a zadní dolní břity otvorů jsou uspořádány pod vnitřními předními hroty.
Dále podle vynálezu zadní horní břity otvorů jsou skloněny pod kladným úhlem a zadní dolní břity otvorů jsou skloněny pod záporným· úhlem.
Rovněž'· podle vynálezu vnější dolní přední břit vnitřního předního hrotu je skloněn pod záporným úhlem.
Ještě dále podle vynálezu vnější dolní zadní břit vnitřního zadního· hrotu je skloněn pod kladným· úhlem.
Dalším význakem vynálezu je, že vnitřní přední hrot je vyhnut na první stranu zubu a vnější přední hrot je vyhnut na jeho druhou stranu.
Rovněž podle vynálezu vnější zadní hrot je vyhnut na druhou stranu zubu a vnitřní zadní hrot je vyhnut na jeho první stranu.
Dále podle vynálezu zuby jsou zvlněny a jejich přední · a zadní břity leží v rovinách na· opačných stranách roviny zubu a pracovní · okraje zubů opatřené výřezy tvoří mezi těmito rovinami obloukový přechod.
Rovněž podle vynálezu zuby jsou zalomeny tak, že vnitřní přední a zadní hroty leží na jedné straně roviny zubu a na jedné straně vnějších předních a vnějších zadních hrotů.
Dalším význakem vynálezu je, že břity jsou vyhnuty bočně a vnitřní přední a zadní hroty zubu leží v rovině na jedné straně zubu a vnější přední a vnější zadní hroty leží v rovině zubu.
Ještě dále podle vynálezu · vnější přední hroty leží v rovině zubu a vnější zadní hroty leží mimo rovinu zubů.
Ještě podle vynálezu vnější přední hroty a vnější zadní hroty leží na téže straně roviny zubu.
Rovněž podle vynálezu vnější přední hroty a vnější zadní hroty leží na opačných stranách roviny zubu.
Konečně podle vynálezu segment je opatřen alespoň jedním zubem a list drásací rotační hlavy alespoň jedním segmentem.
Výhodou řešení podle vynálezu je, že při opotřebení vnějších břitů rotační drásací hlavy jsou k disposici nové řezné břity a nové brusné břity, takže se prodlouží životnost listů oproti dosud známým· listům.
Další výhodou vynálezu je, že část výřezů nebo· otvorů, které jsou mezi vnitřními hroty v předních a vedlejších břitech zubů, vytvářejí ventilační a tím chladicí účinek jak na břity působící na povrch pneumatik, tak také na vnitřní hroty.
Ještě další výhodou vynálezu je, že nová úprava zubů umožňuje pokles teploty a omezuje přenos tepla do· vnitřních hrotů na vnějším· břitu zubů, čímž jsou tyto· vnitřní . hroty chráněny od možného poškození přehřátím.
Obzvláště důležitou výhodou řešení podle vynálezu je celkové prodloužení životnosti listu rotační drásací hlavy právě v důsledku vhodného odvádění tepla.
Jinou výhodou vynálezu je, že se získají listy drásací rotační hlavy s řezným břitem, který je velmi účinný jak pro rychlý úběr povrchu pneumatiky na obroušenou textilní kostru pneumatiky, a které jsou po otupení schopny obnovy broušením.
Při dalším opotřebení, anebo broušení se
6 výška zubu dále zmenšuje, ' až spodní částí vnitrního hrotu na předním břitu- se stane účinnou jako řezný břit a část zadního’ břitu otvoru, která vynikne, začne - působit jako brusný břit. Zuby listu mají tak tři různé, roviny řezných a brusných břitů, ' takže - jejich životnost je trojnásobná oproti známým listům.
Listy pro. . drásací hlavy - pneumatik podle vynálezu mají výhodně řezné- a brusné břity jak na vnějším břitu, tak na vnitřním- -břitu, který je účinný když se opotřebí vnější břit zubu. U některých provedení . vynálezu to nastává samočinně s - opotřebením, u- jiných provedení je nutné -ostření obroušením vnějšího- břitu do- nové roviny.
Zvýšení účinnosti řezných a brusných břitů zubů v různých rovinách vyplývá jak z úhlu, pod nímž oůsobí břity na povrch pneumatiky, tak z rychlého odvádění tepla vznikajícího- při provozu drásací -rotační hlavy.
Další výhodou vynálezu je možnost dosažení uvedených vlastností u konstrukcí listů zhotovitelných běžnými výrobními způsoby, při dosažení značné výrobní i provozní účinnosti.
Vynález bude dále podrobně popsán - na příkladech provedení - ve vztahu k - připojeným výkresům, na - nichž značí -obr. 1 nárysný pohled na první příklad provedení segmentu výměnného listu drásací rotační hlavy pneumatik, obr. 2 nárysný pohled na část segmentu listu- podle obr. 1 znázorňující uspořádání listů -opatřených jak - řeznými, - tak brusnými břity, -obr. 3 nárysný pohled - podobný jako na obr. 2 znázorňující - jiné - nastavení zubů, obr. 4 nárysný pohled na část segmentu listu z -obr. 2 znázorňující další obměnu uspořádání zubů, obr. - 4a částečný půdorysný pohled na část segmentu listu podle obr. 4, obr. 5 nárysný pohled na známou drásací rotační hlavu, u níž je použito listů podle vynálezu, obr. 6 bokorysný - pohled a částečný řez drásací rotační hlavou podle obr. 5 znázorňující uspořádání listů v detailu po- jejich namontování na drásací rotační hlavu, -obr. 7 různé roviny řezných a brusných břitů, na kterých se brousí nebo opotřebí segmenty listů podle -obr. 1, -obr. 8 nárysný pohled na část segmentu podle -obr. 1, znázorňující -obměnu jeho· provedení, obr. 9 nárysný pohled podobný obr. 1 znázorňující třetí provedení vynálezu, obr. 10, 11, . - 12, 13, 14, 15, 16 nárysné pohledy na části segmentů listů s různými obměnami zubů -podle obr. 1, -obr. 17 různé roviny řezných a brusných břitů provedené podle obr. 9, -obr. 18 další provedení vynálezu, obr. 19 bokorysný řez segmentem listu- podle obr. 18 rovinou 18 — 19, obr. 20 nárysný pohled - na část segmentu listu podle vynálezu, znázorňující tři roviny broušení řezných· a brusných břitů a obr. 21 nárysný pohled na část segmentu dalšího’ provedení listu -podle vynálezu.
Na obr. 1 je znázorněn příklad provedení vynálezu u segmentu 20 výměnného1 listu drásací rotační hlavy -drásacího- stroje pneumatik, který může být lisován nebo, jinak tvarován známými způsoby z kovového' listu. Jak je znázorněno na -obr. 1 segmenty 20 mají konkávně konvexní tvar a u výhodného provedení jsou tvořeny prstencovými, předem určenými úhlovými výsečemi, ačkoliv mohou zahrnovat celý obvod kotouče 360°. U znázorněného1 příkladu každý - ze segmentů 20 má úhlový rozsah 72° a pět listů je uspořádáno tak, že - na sebe navazují a vyplňují celý obvod kotouče, jak je znázorněno na -obr. 6.
Segmenty jsou znázorněny v provedení, kdy konvexně vytvarované vnější pracovní okraje 22 mají zuby 24. Tyto- segmenty mají upraveny otvory 26, 28 v tělese, vzdálené od pracovních okrajů 22, jimiž jsou segmenty uzpůsobeny k upevnění v drásací rotační hlavě R, znázorněné -na obr. 5.
Drásací rotační hlava R má vnější příložku TP a vnitřní -příložku RP, -které jsou opatřeny otvorem pro nasunutí na osazený konec hřídele S motoru M. Vnitřní příložkaRP má dvojice -axiálních trnů P (obr. 6), na nichž jsou otvory 26, 28 nasazeny segmenty 20, Jak známo, segmenty 20 jsou uspořádány soustředně kolem -osy x — x rotační hlavy R, takže zuby 24 směřují vně za její obvod do- styku s povrchem pneumatiky T při její přípravě k nanášení nové pryže. Jak je znázorněno na -obr. 6 vnější příložka TP má odpovídajícím způsobem· rozmístěny -otvory PO pro- průchod axiálních trnů P.
Jak znázorněno -na obr. 1 otvory 26 v segmentech 20 výměnných listů jsou kruhové, zatímco otvory 28 jsou podlouhlé ve směru obvodu segmentů 20 výměnných listů pro usnadnění jejich montáže na axiální trny P. Obvykle jsou segmenty 20 výměnných listů uspořádány v řadách a -odděleny distančními vložkami SP. Distanční vložky SP mohou být -tvořeny děrovanými kotouči vhodné tloušťky, avšak obvykle jsou- tvořeny segmenty mezikruží, jak je znázorněno na obr.
6. Jak znázorněno mají celkově konvexně konkávní tvar a jejich úhlový rozsah odpovídá úhlovému rozsahu segmentů 20 výměnných listů, s -nimiž se -skládají. Segmenty 20 výměnných listů a distanční vložky SP mohou být výhodně uspořádány tak, že tvoří rovnoběžné vrstvy nebo mohou být uspořádány v přetržitých vrstvách, nebo; ve tvaru šroubovice, otáčející se kolem osy x—x.
Někteří uživatelé dávají přednost tomu, aby každý druhý výměnný list ze segmentů 20 v řadě byl -nastaven vůči ose x—x skloněné, aby došlo' k -oscilačnímu efektu při otáčení drásací rotační hlavy R; jsou-li listy ze segmentu 20 uspořádány jinak než v kruhových vrstvách, jsou čelní dotekové plochy příložek RP, TP a jejich -okraje vhodně tvarovány.
Jedno - takové známé provedení je znázorněno a popsáno v USA patentu č. 3 082 506.
Drásací rotační hlava R, po- jejím- smontování s listy ze segmentu 20 a distančními
2113 8 6 vložkami mezi příložkami RP, TP, je umístěna na ' konci hřídele S a je pevně držena proti nákružku S‘ stahovací maticí N na konci hřídele S opatřeném závitem, takže drásací rotační hlava R poháněná motorem M, se otáčí kolem . osy x—x.
Při použití drásacího stroje se pneumatika T uloží na běžné zařízení (neznázorněno) pro její otáčení kolem osy, například ve směru naznačeném šipkou t (obr. 5). Použije se dále vhodných prostředků pro pohyb uložením pneumatiky T nebo drásací rotační hlavy R vůči sobě, a řízení hloubky řezu nebo tloušťky materiálu, který se odstraňuje z povrchu pneumatiky T. Pneumatika T se nepřetržitě otáčí, ale podstatně pomaleji než drásací rotační hlava R. Používá se také ' prostředků pro vzájemný pohyb jednoho z uložení, tak .aby zuby 24 kopírovaly obvod pneumatiky T podle požadovaného vzorku napříč šířky běhounu pneumatiky nebo k jejím patkám, pro jejich úpravu na požadovaný tvar. Potud popsané listy ze segmentu 20 po odstraňování. zbytků běhounu z kostry pneumatiky T jsou běžné a použitelné u známých drásacích strojů s d-rásacími rotačními hlavami R.
Obr. 7 a obr. 1 znázorňují pracovní okraj 22 segmentů 20 výměnných listů se zuby 24 oddělenými prostory 30, které určují tvar předních a zadních řezných břitů zubů 24. Každý z těchto. prostorů 30 je tvořen. vnějším kruhovým. výřezem' 32, který seče pracovní okraj v tětivě 36 vymezeného úhlového rozsahu, menšího než je průměr vnějšího' kruhového výřezu 32. Vnější kruhový výřez 32 navazuje na rozměrově podobný vnitřní kruhový výřez 38, který seče vnější kruhový výřez 32 v .otvoru. 40. Vnější kruhový výřez 32 je dán poloměrem se středem 42 a vnitřní kruhový výřez 38 týmž poloměrem se středem 44. Středy 42, 42 jsou vzdáleny radiálně od .sebe a od vnějšího řezného· břitu 34, takže otvor 40 svírá středový úhel odpovídající středovému úhlu otvoru 36.
Jak již bylo uvedeno·, u znázorněného. provedení, překrývající se kruhové výřezy 32, 38 určují tvar předních a zadních řezných břitů sousedních zubů 24, které vytvářejí. Toto je výhodné provedení, avšak u dalších provedení vynálezu mohou být mezi zuby 24 umístěny jinak tvarované zuby, jejichž prostory 30 mohou obsahovat jen část kruhových výřezů 32, 38, jež jsou žádoucí k vytvoření charakteristického tvaru zubů 24, jak znázorněno na obr. 7. Jak je z obr. 7 patrno, přední řezný břit každého· ze zubů 24 obsahuje první kruhový segment 46 vnějšího kruhového výřezu 32 a druhý kruhový segment 48 vnitřního kruhového výřezu 38. Tyto segmenty .se protínají ve vnitřním předním průsečíku 50 a vytvářejí vnitřní přední hrot 52 na předním řezném břitu zubu . 24 s vnějším. dolním předním břitem 54, vykloněným pod záporným, úhlem a vnitřním' horním předním břitem 56 skloněným pod klad ným úhlem. Jak znázorněno, první kruhový segment 46 také protíná vnější řezný břit 58 zubu 24 segmentu . 20 výměnného listu ve vnějším· předním průsečíku 60 a vytváří ostře ' zahrocený vnější přední hrot 62. Jeho vnější horní přední břit 64 je skloněn pod stejným úhlem jako vnitřní břit 56 vnitřního předního hrotu 52 zubu 24.
Je ' dále zřejmé, že zadní řezný břit zubů 24 tvarově . a rozměrově odpovídá jejich předním břitům. Zadní řezný břit ' zubu 24 rovněž obsahuje třetí kruhový segment 46a a čtvrtý kruhový segment 48a, které se protínají vnitřním· zadním průsečíkem· 50 a a vytvářejí vnitřní zadní hrot 52a, který . probíhá opačně proti vnitřnímu přednímu hrotu 52 na předním řezném břitu' zubů 24. Třetí kruhový segment 46a, podobně protíná vnější řezný břit 58 zubu 24 ve vnějším· zadním průsečíku 60a a vytváří vnější zadní hrot 62a. Jak znázorněno na' obr. 7, jak vnitřní zadní hrot 52a, tak vnější zadní hrot 62a zadního řezného břitu zubů 24, včetně jejich vnitřních a vnějších břitů, jsou zdvojeny v umístění, rozměru a tvaru s odpovídajícím vnitřním. předním- hrotem 52 a vnějším předním hrotem 62 předního . řezného břitu zubu 24, ale v obrácené závislosti. Proto v souladu se směrem, v němž jsou listy ze segmentu 20 skládány do drásací rotační hlavy R, nebo ve směru jejího· . otáčení, jedna nebo druhá strana řezných břitů zubů 24 může vytvářet přední řezný břit zubu 24 a zbývající strana zadní řezný 'břit.
Každý ze zubů 24 podle vynálezu, má zářez 66, který přerušuje vnější řezný břit 58 zubu 24 uprostřed mezi vnějším předním hrotem 62 a vnějším . zadním· hrotem . 62a. Zuby 24 mají dále kruhové otvory 68, umístěné pod zářezy 66, přičemž střed 70 těchto otvorů 68 je umístěn uprostřed mezi vnitřním předním hrotem 52 a vnitřním zadním hrotem 52a v jejich úrovni. Zářez 66 ' má polokruhový tvar .a jeho. střed 72 je na, nebo poněkud nad vnějším řezným břitem 34, 58 zubu 24. Zářez 66 má rovněž hloubku rovnou, nebo jen o málo menší než odpovídá úrovni středů 42 vnějších kruhových výřezů 32. Zářez 66 může být rovněž tvořen radiálními výřezy malých rozměrů. Jak bude dále vysvětleno, zářez 66 může mít jakýkoliv tvar, při němž jeho přední břit 74 zářezu 66 bude mít jiný sklon, než má vnější horní přední břit 64 vnějšího předního hrotu 62.
V důsledku kladného úhlu· řezného břitu vnější přední horní břit 64 účinně řeže starý pryžový běhoun pneumatiky T po šíři na podélné odřezky z jejího. opracovávaného' povrchu, jelikož vnější přední hrot 62 vniká do povrchu. pneumatiky T způsobem, popsaným· pro přední řezný břit zubů v USA pat. spisu 3 082 506. Na druhé straně přední břit 74 výřezu 66 je vychýlen buď radiálně, stejně jakou u zářezu nebo štěrbiny, a proto má nulový nebo záporný úhel břitu, nebo má záporný úhel břitu jako. u mírně tvarovaného nebo .polokruhově tvarovaného zářezu
66. Bylo zjištěno, že takováto vychýlení dávají zejména dobré výsledky na povrchu pneumatiky T, který je odstraňován vnějšími předními hroty 62 za jeho současného vybírání, až na -čistý textilní podklad, k němuž pevně přilne nová pryž. Zářez 66 může překrývat kruhový otvor 68 a být s ním spojen, nebo může zasahovat do· takové hloubky, že z hlediska účinku otvor 68 vyloučí.
Bylo· zjištěno, že zuby 24 mají větší účinnost při řezání a -obrušování povrchu pneumatiky T, když jejich řezné a brusné břity jsou otevřené, jako při nastavení zubů, anebo- těchto, břitů pod určitým úhlem vychýlení, vůči tělesu listu.
Obr. 2 znázorňuje jedno vhodné nastavení, při němž těleso- zubu 24 bylo natočeno tak, že zub 24 má příčný sklon vůči segmentu 20 výměnného· listu- o vhodný malý úhel asi 10° až 35°. Zuby 24 mohou být nastaveny pod stejným, úhlem, nebo některé zuby 24 mohou mít různá úhlová nastavení. Každý druhý zub 24 může být nastaven obráceně. Obr. 3 znázorňuje jiné nastavení, u něhož jsou zuby radiálně natočeny tak, že jejich kruhové segmenty 46, 48, 46a, 48a, leží na jedné straně segmentu 20 a přední -břity 74 zářezu 66 a přední břit 78 Otvoru- 68 zůstávají v rovině tělesa segmentu 20.
Obr. 3 znázorňuje případ, kdy je každý druhý zub 24 obráceně vykloněn. Je samozřejmé, že všechny zuby 24 mohou být vykloněny na stejnou stranu. Jak již bylo- vysvětleno, je výhodné, když nastavení nebo natočení zubů 24 probíhá- do hloubky, pod úroveň středu 70 otvoru 68 nebo pod úroveň nejostřejší skloněné dolní části vnitřního předního hrotu 52 -a vnitřního- zadního hrotu 52a.
Obr. 44a znázorňují -nastavení zubů 24, u něhož je účinnost výřezu 66 a otvoru 68 pokud jde -o pokles teploty zvýšena příčným prolisem zubu- 24, takže jsou přední břity kruhových segmentů 46a, 48a zubu 24 umístěny v jedné rovině vychýlené na jednu stranu -tělesa segmentu 20, zatímco zadní břity kruhových segmentů 46a, 48a leží ve druhé, blízké, rovnoběžné vychýlené rovině na opačnou stranu a střední části zubu obsahující zářez 66 -a kruhový otvor 68, jsou ostře vyhnuty mezi těmito- rovinami. Takové vytvarování vytváří prostor, bezprostředně přiléhající k plochám zubů 24, pro průchod chladicího vzduchu, naznačený šipkou y na obr. 4a -po obou stranách řezných břitů při otáčení drásací rotační hlavy R, za účelem odvádění -tepla. Také to umožňuje, aby zadní břity zubů 24, opatřené zářezy 66, zlepšily svoji řeznou, anebo brusnou funkci v - každé z několika rovin, jak bude dále popsáno. Zadní břity zubů 24 a přední břity zářezů 66 (obr. 7] zubů 24 jsou zrcadlovými obrazy předních břitů zubů 24 a zadních břitů výřezů 60 zubů 24. Vnější přední hroty 62 se časem na jedné straně opotřebí tak, že nejsou účinné. Životnost segmentů 20 však může být zvýšena- obráceným' -upevněním seg mentů 20 v drásací rotační hlavě R nebo tím, že se drásací rotační hlava R nasadí obráceně, takže vnější zadní hrot 62a je předním a přední břit 74a zářezu 66 je zadním. Při tomto obráceném- uspořádání segmentů 20 jsou zuby 24 opět účinné -a zbavují povrch pneumatiky T - staré pryže - a obnaží ji až na čistý základ.
Při nepřetržitém používání segmentů 20 se jak vnější hroty 62, 62a, tak popřípadě oba břity - 74, 74a výřezu 66 -opotřebí - a nebudou více účinné jako seřezávací nebo brousicí břity. Když k tomuto dříve došlo, byly segmenty 20 odkloněny a drásací rotační hlava R byla vybavena- novými - segmenty 20 kotoučů.
Výhodou- vynálezu je, že když toto nastane, obsluhující potřebuje pouze naostřit vnější řezný břit 58 zubu 24, čímž sníží výšku zubů 24 na - - no vou nižší výšku, při- níž zuby 24 mají - nové řezné a brusné břity, takže segment 20 lze použít - k - dalšímu Odstraňování - starého běhounu z povrchu pneumatiky Tak jeho obroušení - na žádaný základ.
Obr. 7 znázorňuje původní tvar A zubů 24 a jejich rovinu -a—a vnějšího řezného břitu - 58. Když se vnější řezné břity 58 opotřebí, zbrousí se do- roviny- b—b, přičemž se část B zubu 24, vyznačená čárkovaně, -odstraní a zuby 24 pak mají tvar Β. V rovině b—b přední řezný břit zubu 24 - nyní má vnější dolní přední břit 54, který je skloněn v záporném úhlu tak, že není účinný jeho řezný břit- jako· byl vnější horní přední břit 64 v původní rovině a zubu- 24, - ale jako brusný břit. V -rovině b—b se kruhový otvor 68 otevře novým vnějším řezným břitem. 58‘ zubu 24 tak, že přední horní břit -78 kruhového -otvdru 68 tvoří nový vnější přední hrot 62‘ podobný - vnějšímu přednímu hrotu 62. V rovině b—b, tedy spodní strana tohoto nového vnějšího předního' hrotu 62‘, představovaná horním- předním- břitem 78 kruhového otvoru 68 je vykloněna v kladném úhlu nastavení tak, že je účinná k - řezání staré pryže- s povrchu pneumatiky T, vůči níž drásací rotační hlava R působí. Tak se zbroušením zubů 24 do roviny b—b segmenty stanou- znovu použitelnými.
Když se dalším používáním opotřebí nový vnější - přední hrot 62‘, mohou být segmenty 20 drásací rotační hlavy R upevněny obráceně, - nebo se celá drásací rotační hlava R může otočit obráceně, takže se zadní - horní břit 78a. -otvoru 68 stane řezným břitem- a přední horní břit 78 se stane brousicím, respektive dočišťovacím břitem. Když - se - řezný zadní horní břit 78a a brusný vnější dolní zadní břit 54a opotřebí a- stanou se neúčinnými, mohou se- účinné břity segmentu 20 zbrousit do- pracovní roviny c—c, v níž jsou zuby 24 dále sníženy do· tvaru C. V rovině c (část C‘ zubu 24 je již odstraněna], přední břit zubů 24 obsahuje vnitřní -přední hrot 52, který je v důsledku kladného úhlu náběhu - vnitřního horního předního břitu 56 ostře - vyhnut do dalšího nového vnějšího břitu 57“ zubu 24 a je dále účinný při seřezávání staré pryže z pneumatik drásací rotační hlavou R. V rovině c je přední dolní břít 76 kruhového· otvoru 68 opět použitelný a v důsledku jeho vychýlení pod záporným· úhlem je účinný při broušení povrchu pneumatiky seřezávané vnitřním předním· hrotem 52 zubu 24. Tak se použitelnost segmentu · 20 znovu obnoví a jeho životnost je tím trojnásobná vůči dosud známým úpravám.
Životnost segmentu 20 může být dále prodloužena přidáním třetího kruhového výřezu pod vnitřní kruhový výřez 38 a umístěním druhého· otvoru mezi druhou · skupinu vnitřních hrotů takto· vytvořených. U této další obměny bude však třeba zvětšit tloušťku segmentu 20, aby se zajistila jeho potřebná tuhost. Bylo· zjištěno, že je užitečné vymezit otvory 30 dvěma kruhovými výřezy 32, 38, z nichž každý má maximální průměr asi 12,5 mm při tloušťce plechu asi 1 milimetr, z něhož se lisují segmenty 20.
Při provedených zkouškách bylo zjištěno, že výřezy 66 a kruhové otvory 68 nejen spolupracují s předními · hroty 62, 62‘, 52 strany břitů zubu 24 uvedených ve třech rovinách a—a, b—b, c—c pro· dosažení požadovaných řezných a dalších nových brusných břitů, jak bylo vpředu popsáno, ale v důsledku jejich umístění a rozměrů působí k poklesu teplot, neboť teplo, které jinak vzniká uvnitř zubů 24, může mít škodlivý účinek na vnitřní hroty 52, 52a. Dále bylo zjištěno, že při popsaném rozmístění výřezů 66 a otvorů 68 lze popsaného účinku dosáhnout bez snížení pevnosti zubů 24. Zjistilo se, že polokruhový tvar výřezů 66 a kruhové otvory 68 jsou obzvláště výhodné. Životnost segmentů 20 se může dále zvýšit ještě použitím jiných tvarů výřezů a otvorů. Tak obr. 8 znázorňuje obměnu příkladu provedení vynálezu podle obr. 1, podle něhož jsou výřezy 66 a kruhové otvory 68 nahrazeny zářezy 80, které probíhají do hloubky pod vnitřní hroty 52, 52a, výhodně do úrovně středů 44 vnitřních kruhových výřezů 38. U tohoto· provedení jsou přední a zadní řezné břity zubů 24 stejné jako u popsaného provedení podle obr. 1 a 7. Jejich brusnými břity, které spolupracují s předními řeznými břity zubů 24, je radiální zadní břit · 82a zářezu 80, který má nulový nebo· záporný úhel, po· celé délce. U provedení podle obr. 8 · má zub 24 v rovině a—a · řezný vnější horní přední břit 64, který · současně působí k snížení základu opracovaného povrchu. Jakmile se vnější přední hroty 62 opotřebí, zuby mohou být zbroušeny do· roviny c—c,· takže vnitřní přední hroty 52 a jejich vnitřní horní přední břity 56 se stanou účinnými. Jelikož zadní břity 82a zářezů 80 probíhají pod rovinou c—c, zůstanou· účinné k broušení opracovaného· povrchu pneumatiky T i v nové rovině vnějších řezných břitů zubů 24 segmentů 20.
Obr. 21 znázorňuje další obměnu provedení vynálezu, kdy zářez 80 a jeho přední břit 82 jsou zachovány, ale · řezné přední a zadní břity zubů 24 jsou tvořeny mnohoúhelníkovými vnitřními - a vnějšími výřezy.
Na obr. 21 mají tyto dohlazovací mnohoúhelníky tvar trojúhelníkových výřezů 138, 132. Na obr. 20 mají výřezy 338, 332 obdélníkový nebo čtvercový tvar. U provedení podle obr. 20 na rozdíl od provedení podle obr. 21 výřezové přerušení vnějšího pracovního· okraje zubu 24 je tvořeno dvěma stranami obdélníkového nebo* čtvercového· zářezu 366 a vnitřní čtvercový otvor 368 umístěný pod ním je tvořen čtvercem· nebo jiným čtyřúhelníkem, ale menšího rozměru než jsou čtvercové výřezy 332, 338. U příkladu provedení vynálezu podle obr. 20 vnější čtvercový výřez 332, který přerušuje vnější pracovní okraj zubů 24 pro· vytvoření vnějších předních hrotů 362, má rovněž vychýlený vnější horní přední břit 364 a záporně vychýlený vnější -dolní přední břit 354, jehož funkce jsou stejné jako odpovídajících břitů 64, 54 prvního·' kruhového výřezu 32 u příkladu provedení vynálezu podle obr. 1. Vnitřní čtvercový výřez 338 má rovněž vnitřní horní přední břit 356 vychýlený pod kladným. úhlem· a umístěný pod vnitřním předním· hrotem 352. Přední břit 374 výřezu 366 má záporný úhel a vnitřní čtvercový otvor 368 má zadní horní břit 378 skloněný pod kladným úhlem a zadní dolní břit 376 .skloněný pod záporným úhlem. Provedení vynálezu podle obr. 20 může být úspěšně zbroušeno do roviny b—b, c—c, jak bylo· již vysvětleno, ve ·spojení s úpravou podle obr. 1 tak, že je účinné ve třech rovinách k seřezávání a současně broušení.
U příkladu provedení podle obr. 21 přerušuje vnější trojúhelníkový výřez 132 řezný vnější pracovní okraj segmentu 20 přerušením· 136 a vytváří ostře zahrocené vnější přední hroty 162 na řezných předních břitech zubů 24. Vnější přední hroty 162 mají skloněné vnější horní přední břity 164, které ve směru otáčení drásací rotační hlavy R, v níž jsou segmenty 20 upevněny, vedou · zuby 24 a jsou vychýleny v kladném úhlu a mají stejnou funkci jako· řezné vnější horní přední břity 64 u prvního příkladu provedení vynálezu podle obr. 1.
Překrývání trojúhelníkových vnějších a vnitřních výřezů 132, 136 rovněž tvoří vnitřní přední hroty 152 a vnitřní zadní hroty 152a, které mají skloněné vnitřní horní přední břity 156, vnitřní horní zadní břity 156a a · jsou obměnou vnitřních hrotů 52, 52a předních a zadních, u příkladu provedení vynálezu podle obr. 1, jsou-li zuby 24 zbroušeny do roviny c—c. V obou rovinách je zadní břit 82 výřezu 80 v .důsledku jejich nulového úhlu náběhu také účinný, jako hladicí povrch pneumatiky T opracovávaného vnitřními předními hroty 152. U příkladu provedení vynálezu podle obr. 21 však není, jako* u prvního příkladu vynálezu podle obr. · 1 a příkladu podle obr. 20, žádná rovina b—b, do· níž by mohly být zuby 24 zbroušeny.
Na obr. · 9 až 19 a zejména na obr. 17 jsou
2'113 8 6 znázorněna další provedení vynálezu, u nichž jsou zuby odděleny prostory vzniklými překrytím· vnitřních kruhových výřezů 238 a vnějších trojúhelníkových výřezů ·232. Trojúhelníkové výřezy 232 sečou · vnější řezný břit 58 zubu 24 a vytvářejí vnější přední hroty 262 a vnější zadní hroty 262a. Vnější trojúhelníkový výřez 232 také seče vnitřní kruhový výřez 238 a vytváří tak bočně · vybíhající vnitřní přední hrot 252 a vnitřní zadní hrot 252a, které odpovídají vnitřním hrotům již popsaných provedení vynálezu. U těchto provedení však je přední výřez · 246 tvaru V (obr. 17, 18), který vzniká v čelních a vedlejších řezných břitech zubů · 24, mezi jejich předními a zadními hroty 252, 252a a · vnějšími předními a zadními hroty ·262, 262a, je menší, pokud jde o radiální hloubku, než u kruhových segmentů 248, obsahujících část čelních a zadních stran těchto zubů 24 pod vnitřními předními a zadními hroty 252, 252a. U provedení, u něhož jsou zuby 24 zvlněny po délce segmentu 20 a mezi vnitřními předními a zadními hřoty 252, 252a a vnějšími předními a zadními hroty 262, 262a, znázorněného například · . na obr. 18 a 19, dvě roviny a—a, c—c, v nichž se nacházejí řezné a brusné zuby 24, mohou být umístěny téměř v téže vzdálenosti od osy x—x drásací rotační hlavy R. Jak je znázorněno' na obr. 19, dolní část 280 zubu 24 s vnitřními předními a zadními hroty 252, 252a může být skloněna přibližně o 45° vůči tělesu segmentu 20 na jeho jednu stranu. Horní část 290 zubů 24 s vnitřními předními a zadními hroty 262, 262a je · skloněna opačným směrem, přibližně o 90° vůči dolní části 290 zubů 24 tak, že vnější přední hroty 262 a vnější zadní hroty 262a leží přibližně v rovině zubu 24, ale v radiální vzdálenosti menší, než je vzdálenost předních a zadních vnitřních a vnějších hrotů 252, 252a, 262, 262a a bez tohoto· vytvarování. . Při změně úhlů sklonu dolních a horních částí 280, 290 zubů 24, mohou být vnitřní . přední a zadní hroty 252, 252a umístěny blíže k ' · tělesu zubů 24 a vnější přední a zadní hroty 262, 262a k protější straně tělesa · zubu ·' 24, ale téměř ve stejné radiální vzdálenosti · od osy x—x drásací rotační hlavy R, na níž · jsou segmenty 20 upevněny. Tak se posunutí řezných a brusných účinků zubů 24 z vnější roviny a—a do vnitřní roviny c—c obejde bez podstatné změny průměru drásací rotační hlavy R.
Použití vnějších trojúhelníkových výřezů 232 u příkladu provedení vynálezu podle obr. 9, 19 a 21 má další výhodu spočívající v tom, že vnější horní přední břity 264, 164 (obr. 21) zubů 24 na vnějším břitu zubů · 24 zůstanou účinné, dokud · vnější část zubu se nezmenší, až k rovině c—c. Potřebné ostření je minimální a v některých příkladech ' · lze jej téměř vyloučit. U ' příkladu provedení vynálezu znázorněného na o-br. 9, 10, je ' výřez 266 mezi předními a zadními břity znázorněn jako; výřez s radiálními předními a zadními břity. Výřez 266 však může mít tvar V, takže ve směru otáčení segmentu 20 jeho zadní břit 268a je účinně vychýlen stranou pod záporným úhlem, což je obzvláště výhodné pro brousicí · operaci. · Jak znázorněno, výřez 266 je protažen přibližně do úrovně středů 244 vnitřních kruhových výřezů 238 (obr. 9).
Obr. 10 až 16 znázorňují různá · nastavení zubů 24 podle obr. 9, která mohou být použita ke zvýšení účinnosti jejich řezných a brusných břitů. Tato provedení také vyvolávají proudění vzduchu, anebo· proudění napříč brusných a řezných břitů k odvádění vytvářeného1 tepla. Ačkoliv uspořádání zubů 24, znázorněná na těchto* obrázcích, jsou uvedena v souvislosti s obr. 9, lze· takovéhotoi provedení použít podobně i u dříve popsaných· příkladů provedení podle obr. 1, 18, 8, 20, 21.
Obr. 10 znázorňuje uspořádání zubů 24, kde přední břit každého zubu 24 je v rovině tělesa zubu 24 a jeho zadní břit je vytočen z roviny zubu 24 a je nastaven pod malým úhlem na jednu stranu, takže· se vyhne jeho· přednímu břitu· 268 výřezu 266. Ačkoliv toto nastavení· je u znázorněného provedení uskutečněno’ u každého zubu 24 segmentu 20, je samozřejmé, že v některých případech může být žádoucí toto nastavení nebo natočení uskutečnit jen u některých zubů 24, například u každého druhého·· zubu· 24.
Obr. 11 znázorňuje nastavení, kdy horní část každého zubu 24, obsahující vnější přední a zadní hroty 262, 262a, je natočena tak, že · vnější přední a zadní hroty 262, 262a leží pod ostrým úhlem k tělesu zubu 24, zatímco dolní část zubu 24, obsahující vnitřní přední a zadní hroty 252, 252a, je natočena v opačném směru, takže vnitřní přední a zadní hroty 252, 252a leží také napříč k segmentu 20, ale pod pravým úhlem k rovině vnějších předních a zadních hrotů 262, 262a. Jak je znázorněno na obr. 11, vnější přední a zadní hroty 262, 262a jednoho· zubu 24 jsou rovnoběžné s vnějšími předními a zadními hroty 262, 262a ostatních zubů 24, stejně jako· vnitřní přední a zadní hroty 252, 252a každého; zubu 24 vůči vnitřním· předním a zadním hrotům 252, 252a ostatních zubů 24. Je však možné i jiné uspořádání.
Obr. 12 znázorňuje uspořádání, u něhož jsou vnitrní a vnější zadní hroty 252a, 262a každého druhého· zubu 24 nastaveny na opačné strany tělesa segmentu 20 a přivrácené k vnitřním^ a vnějším předním hrotům 252, 262 mezilehlých zubů 24, které jsou podobně nastaveny na obrácené strany tělesa segmentu 20.
Obr. 13 znázorňuje uspořádání zubů 24, kde vnější zadní hrot 262a, nikoliv však vnitrní přední hrot 252 jednoho břitu každého druhého zubu 24 je vychýlen na jednu stranu tělesa segmentu 20 a zbytek zubu 24 zůstává v původní rovině tělesa zubu 24. Na obr. 13 je toto uspořádání provedeno na každém druhém zubu 24. Může být však pro11 vedeno na každém zubu 24. Na některých zubech 24 může být toto· nastavení provedeno na vnějším předním hrotu 262 břitu zubu 24.
Obr. 14 znázorňuje nastavení zubu 24, kde jak vnitřní, tak vnější hroty předních a zadních břitů každého druhého· zubu 24 jsou vykloněny na tutéž stranu tělesa segmentu 20, aby svíraly v půdorysu tvar V. Při tomto nastavení hroty ležící v jedné rovině jsou vůči sobě nakloněny pod ostrými úhly. U tohoto uspořádání mezilehlé zuby 24 leží v rovině tělesa segmentu 20. Avšak · všechny zuby 24 mohou mít tvar V, každý druhý zub · 24 může mít však obrácené nastavení.
Obr. 15 znázorňuje další nastavení, u něhož každý druhý zub 24 je natočen o malý úhel vůči tělesu segmentu 20 a účinné zuby 24 jsou natočeny podobně, ale v opačném směru.
Obr. 16 znázorňuje nastavení, kde zadní část každého· druhého· zubu 24 je vykloněna o malý úhel na jednu stranu tělesa segmentu 20 tak, aby se obnažil přední břit 268 výřezu 266 a účinný zub 24 zůstává v rovině tělesa segmentu 20 nebo· je alternativně vykloněn na jeho opačnou stranu. . Nastavení· ostatních zubů 24 odpovídá potřebě vystavit jak přední břit 268 každého zubu 24, tak zadní břit 268a zářezů 266 co nejvyššímu účinku při jejich . působení na· povrch pneumatiky T.
Vynález, tak jak byl popsán, není omezen jen na použití segmentů 20 určených k upevnění na «drásací rotační hlavě R pro drásání pneumatik T podle obr. 5, 6. Týká se to zejména pracovních · břitů, bez ohledu · na tvar tělesa segmentů 20, které jsou tvarově

Claims (29)

  1. PŘEDMĚT
    1. Segment listu drásací rotační hlavy . drásacího stroje pneumatik s pracovním· okrajem s alespoň jedním· zubem a . předním břitem, zadním· břitem a obvodovým pracovním· okrajem s výřezy, vyznačený tím, že má alespoň jeden vnější výřez tvořící vnitřní přední a zadní břit zubu (24), přičemž vnější výřez seče vnější pracovní okraj (22) segmentu (20) ve vnějším· předním . hrotu (62, 162, 262, 362) a ’ vnějším· zadním hrotu (62a, 162a, 262a, 362a) a vnitřní výřez seče vnější výřez ve vnitřním předním · hrotu . (52, 152, 252, 352) a vnitřním zadním hrotu (52a, 152a, 252a, 352a) a dále vnější horní přední břit · (64, 164, 264, 364) a vnitřní horní přední břit (56, 156, 256, 356) jsou skloněny v kladném· úhlu a vnější horní zadní břit · (64a, 164a, 264a, 364a) jsou · skloněny v záporném úhlu.
  2. 2. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 1, vyznačený tím, že vnější a vnitřní výřez je tvořen kombinacemi vnějšího kruhového výřezu (32) vnějšího· trojúhelníkového · výřezu (132, 232), vnitřního kruhového výřezu (38, 238) a· vnitřního trojúhelníkového výřezu (138).
    uzpůsobeny k upevnění na speciální drásací rotační hlavě · R. Vynález lze využít všude, kde pracovní okraj 22 segmentů · 20 není obloukový, rovný nebo vypuklý. Vynález · je použitelný u pracovních okrajů 22 segmentů 20 jak kotoučových, tak prstencových typů, · kde má pracovní okraj úhlový rozsah 360°, stejně jako když obsahuje jen· jeho část. Je také použitelný pro listy, které lze upevňovat· obráceně, kde má segment 20 jak vnitřní, tak vnější konvexně tvarované pracovní okraje 22, nebo které mohou být optimálně umístěny za provozu na vnějším obvodu drásací rotační . hlavy R. Vynález je rovněž použitelný, u segmentů 20, které jsou montovány na diskové hlavy, kdy mají segmenty přímé pracovní okraje 20 a jsou upevněny na jedné straně disku a · · nebo tak, · že jejich pracovní okraj je rovnoběžný s osou otáčení drásací rotační hlavy R jinak, než radiálně nebo pod určitým úhlem · k ní, jak je znázorněno · na obr. 5, 6. Popsané uspořádání zubu 24 může být provedeno u všech nebo· jen u některých zubů 24 . pracovních okrajů · 22 segmentů 20 drásací rotační hlavy R. Vynález lze rovněž použít u· segmentů 20, u nichž pracovní okraj 22 má jediný zub 24. Takové segmenty 20 . a drásací rotační hlavy R, na · nichž jsou tyto segmenty 20 upevněny, jsou například znázorněny v USA patentovém spise · č. 3 879 825.
    Řešení podle vynálezu a všechny jeho obměny, jejich přednosti a účinky byly vysvětleny u segmentů . - 20 s konstrukcí zubů 24 vhodných i ekonomických, pokud jde o výrobu a současně o mimořádné účinky při jejich použití.
    vynalezu
  3. 3. Segment listu drásací rotační hlavy . podle · bodu 2, vyznačený tím, že vnitřní přední hroty (52, 152, 252, 352) a vnitřní· zadní hroty· (52a, 152a, 252a, 352a) . leží . ve společné rovině (c—c).
  4. 4. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že alespoň jeden z břitů je tvořen kruhovým segmentem · (46, 46a, 48, 48a).
  5. 5. · Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 až 3, · vyznačený tím, že všechny břity jsou· tvořeny kruhovými segmenty· (46, 46a, 48, 48a).
  6. 6. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 až 4, vyznačený tím, že alespoň jeden z vnějších horních předních a zadních · břitů (64, · 164, 264, 364, 64a, 164a, 264a, 364a) seče obvodový pracovní okraj (22) ve · vnějším trojúhelníkovém· výřezu (232) tvaru V.
  7. 7. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 6, vyznačený tím, · že vnější trojúhelníkový výřez (132) tvaru· V zubu (24) má skloněné okraje, které · sečou obvodový pracovní okraj (22) ve vnějším předním hro- tu (162, 262] a vnějším, zadním hrotu (162a,
    262a) - od sebe vzdálených.
  8. 8. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 7, vyznačený tím, že vnější trojúhelníkové výřezy (132, 232) tvaru V zubu (24) mají okraje lžžící ve společné rovině rovnoběžné s obvodovým pracovním ' okrajem (22) zubu (24).
  9. 9. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 6 až 8, vyznačený tím, že ostatní výřezy zubů (24) jsou vnitřními kruhovými výřezy (248).
  10. 10. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 6 až 8, vyznačený tím, že ostatní výřezy zubů (24) jsou vnitřní trojúhelníkové výřezy (138).
  11. 11. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 6 až 8, vyznačený tím, že vnější a vnitřní výřezy (132, 232, 138) jsou trojúhelníkové .a vnější a vnitřní výřezy (32, 38, 238) jsou kruhové.
  12. 12. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 až 11, vyznačený tím·, že obvodový pracovní okraj (22) zubu (24) je opatřen zářezy (80, 266) sahajícími radiálně pod úroveň vnitřních předních hrotů (52, 152, 252, 352) zubů (24).
  13. 13. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 12, vyznačený -tím, že zářezy (80, 266) mají rovnoběžné přední a zadní hrany (82, 82a, 268, 268a) sahající radiálně pod úroveň vnitřních předních hrotů (52, 152, 252, 352) zubů (24).
  14. 14. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 až 11, vyznačený tím, že zuby (24) jsou opatřeny otvory, upravenými pod výřezy (66, 366) jejich pracovního okraje (22).
  15. 15. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 14, vyznačený tím, že otvory jsou kruhové otvory (68) nebo čtvercové otvory (368).
  16. 16. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 15 nebo 14, vyznačený tím, že otvory (68, 368) jsou upraveny mezi vnitřními předními hroty (52, 152, 252, 352) a vnitřními zadními hroty (52a, 152a, 252a, 352a).
  17. 17. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 14 až 16, vyznačený tím, že otvory . (68, 368) mají břity, jejichž přední horní břity (78, 378) jsou uspořádány -nad vnitřními předními hroty (52, 352) zubů (24) a zadní dolní břity (76, 376) -otvorů jsou uspořádány pod vnitřními předními hroty (52, 352).
  18. 18. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 17, vyznačený tím, že .přední horní břity (78, 378) -otvorů (68, 368) jsou skloněny pod kladným úhlem- a přední dolní břity (76, 376) - otvorů (68, 368) jsou skloněny pod záporným úhlem.
  19. 19. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 18, vyznačený tím, že vnější dolní přední břit (54, 354) vnitřního před18 ního hrotu (52, 352) je skloněn pod záporným úhlem.
  20. 20. Segment listu -drásací rotační hlavy podle bodu 18, vyznačený tím,. že vnější dolní zadní břit (34a, 354-a) vnitřního zadního hrotu (52a, 352a) je skloněn. pod kladným úhlem.
  21. 21. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 -až 20, vyznačený tím, že vnitřní přední hrot (52, 152, 252, 352) je vyhnut na první stranu zubu (24) -a vnější přední hrot (62, 162, 262, 362) je vyhnut na jeho druhou- stranu.
  22. 22. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 21, vyznačený tím, že vnější zadní hrot (62a, 162a, 262a, 362a) je vyhnut na druhou stranu zubu (2-4) a vnitřní zadní hrot (52a, 152a, 252a, 352a) je vyhnut na jeho první stranu.
  23. 23. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 až 20, vyznačený tím, že zuby (24) jsou zvlněny a jejich přední a zadní břity leží v rovinách na opačných stranách roviny zubu (24) a pracovní -okraje (22) zubů (24) opatřené zářezy (66, 80, 266, 366) tvoří mezi těmito- rovinami obloukový přechod.
  24. 24. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 23, vyznačený tím, že zuby (24) jsou zalomeny tak, že vnitřní přední -a zadní hroty (52, 152, 252, 352; 52a, 152a, 252a, 352a) leží na jedné straně roviny zubu (24) a na jedné straně vnějších předních a vnějších zadních hrotů (62, 162, 262, 362; 62a, 162a, 262a, 362-a).
  25. 25. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodů 1 až 20, vyznačený tím, že břity jsou vyhnuty bočně a vnitřní přední a zadní hroty (52, 152, 252, 352; 52a, 152a, 252a, 352a·) zubu- (24) leží v rovině na jedné straně zubu (24) -a vnější přední a vnější zadní hroty (62, 162, 262, 362; -62a, 162a, 262a, 362a) leží v rovině zubu - (24).
  26. 26. Segment listu -drásací rotační hlavy podle bodů 2 až 20, vyznačený tím, že vnější přední hroty (62, 162, 262, 362) leží v rovině zubu (24) a vnější zadní hroty (62a, 162a, 262a, 362a] leží mimo rovinu zubů (24).
  27. 27. Segment listu drásací rotační -hlavy podle bodu 2, vyznačený tím, že vnější- přední hroty (62, 162, 262, 362] -a vnější zadní hroty - (62a, 162a, 262a, 362a) leží na téže straně roviny zubu (24).
  28. 28. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 2, vyznačený tím, že vnější přední hroty - (62, 162, 262, 362) -a vnější zadní hroty (62a, 162a, 262a, 362a) leží na opačných -stranách- roviny zubu (24).
  29. 29. Segment listu drásací rotační hlavy podle bodu 1, vyznačený tím, že segment (20) jj oppatřn alespoň í·aliInm -u-bem - - 24) a .. list drásací rotační hlavy (R) alespoň jedním· segmentem (20).
CS768100A 1975-12-12 1976-12-10 Segment of the leaf of tearing rotation head of the tyre tearing machine CS211386B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/640,041 US4059875A (en) 1975-12-12 1975-12-12 Tire rasp blades with renewable cutting and buffing edges

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS211386B2 true CS211386B2 (en) 1982-02-26

Family

ID=24566588

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS768100A CS211386B2 (en) 1975-12-12 1976-12-10 Segment of the leaf of tearing rotation head of the tyre tearing machine

Country Status (30)

Country Link
US (1) US4059875A (cs)
JP (1) JPS5272994A (cs)
AR (1) AR211861A1 (cs)
AT (1) AT359384B (cs)
AU (1) AU496930B2 (cs)
BE (1) BE842278A (cs)
BR (1) BR7603306A (cs)
CA (1) CA1045363A (cs)
CH (1) CH624878A5 (cs)
CS (1) CS211386B2 (cs)
DE (1) DE2624118C3 (cs)
DK (1) DK325976A (cs)
ES (2) ES234634Y (cs)
FI (1) FI63889C (cs)
FR (1) FR2334493A1 (cs)
GB (1) GB1490506A (cs)
HU (1) HU175703B (cs)
IL (1) IL49342A (cs)
IN (1) IN144547B (cs)
IT (1) IT1061678B (cs)
MX (1) MX142949A (cs)
NL (1) NL7607110A (cs)
NO (1) NO147018C (cs)
NZ (1) NZ180775A (cs)
PH (1) PH16728A (cs)
PL (1) PL104749B1 (cs)
SE (1) SE419615B (cs)
SU (1) SU736867A3 (cs)
YU (1) YU243876A (cs)
ZA (1) ZA762696B (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS55115726U (cs) * 1979-02-09 1980-08-15
US4283819A (en) * 1979-11-14 1981-08-18 Miba Sintermetall Aktiengesellschaft Segment-shaped blade
US4287648A (en) * 1980-03-24 1981-09-08 Amf Incorporated Tire buffing blade
JPS6116705A (ja) * 1984-07-02 1986-01-24 ロ−マン商事株式会社 靴底のトツプリフトの製造方法
US5054177A (en) * 1988-03-10 1991-10-08 B & J Manufacturing Company Tire rasp blade
JPH06277103A (ja) * 1993-03-30 1994-10-04 Motohama:Kk 射出成形による靴底製造方法およびその靴底
US6554547B1 (en) 2000-08-09 2003-04-29 B & J Manufacturing Company, Inc. Tire rasp blade and method of use
US6682272B2 (en) 2001-10-12 2004-01-27 B & J Manufacturing Rubber cutting apparatus
US20040010946A1 (en) * 2002-07-16 2004-01-22 Alan Duke Trenching tooth and method
AU2003255189B2 (en) * 2003-10-21 2009-04-30 Pincott International Pty Ltd Rasp blade with non-planar teeth
US8678715B2 (en) 2010-11-15 2014-03-25 B&J Rocket America, Inc. Air cooled spacer for multi-blade abrading wheel
CN104227115A (zh) * 2014-08-14 2014-12-24 江苏龙源金属科技有限公司 一种焊管焊缝刮刀装置
DE102016224867B4 (de) 2016-12-13 2020-12-17 Koenig & Bauer Ag Vorrichtung zum Abtragen eines Materials von der Lauffläche eines Reifenstreifens
DE102016224866B4 (de) 2016-12-13 2020-09-24 Koenig & Bauer Ag Vorrichtung zum Abtragen eines Materials von der Lauffläche eines Reifenstreifens

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2256847A (en) * 1936-12-15 1941-09-23 Eibes Kerb Konus Gmbh Tool
GB673351A (en) * 1949-11-25 1952-06-04 Advanx Tyre & Rubber Company P Improvements in rasps for buffing tyres and the like
AU442257B2 (en) * 1969-04-01 1973-11-05 Kookaburra Retread Equipment Pty. Limited Blades for rubber tyre rasps
AU433678B2 (en) * 1970-03-16 1973-03-13 Advani Tyre & Rubber Company Pty. Limited Improvements in and relating to tyre rasps
NL158735B (nl) * 1973-10-05 1978-12-15 Ehgartner Fa Hans Raspplaat voor een cilindrische, roteerbare rasp.
US3879825A (en) * 1974-05-20 1975-04-29 B & J Mfg Co Tire buffing machine blades

Also Published As

Publication number Publication date
ZA762696B (en) 1977-04-27
FI762048A (cs) 1977-06-13
NO147018C (no) 1983-01-19
PH16728A (en) 1984-01-25
JPS5272994A (en) 1977-06-18
DE2624118A1 (de) 1977-06-23
CA1045363A (en) 1979-01-02
MX142949A (es) 1981-01-23
DK325976A (da) 1977-06-13
IL49342A (en) 1978-09-29
HU175703B (hu) 1980-10-28
CH624878A5 (cs) 1981-08-31
NO763741L (cs) 1977-06-14
ES239936Y (es) 1982-04-01
PL104749B1 (pl) 1979-09-29
ES234634U (es) 1979-01-16
IT1061678B (it) 1983-04-30
FR2334493A1 (fr) 1977-07-08
SU736867A3 (ru) 1980-05-25
SE419615B (sv) 1981-08-17
JPS5634410B2 (cs) 1981-08-10
DE2624118B2 (de) 1978-05-18
AT359384B (de) 1980-11-10
NO147018B (no) 1982-10-11
NL7607110A (nl) 1977-06-14
BR7603306A (pt) 1977-11-29
FR2334493B1 (cs) 1981-08-21
FI63889C (fi) 1983-09-12
ES239936U (es) 1981-05-16
SE7607511L (sv) 1977-06-13
ES234634Y (es) 1979-06-16
US4059875A (en) 1977-11-29
DE2624118C3 (de) 1979-01-04
IN144547B (cs) 1978-05-13
AU496930B2 (en) 1978-11-09
ATA686076A (de) 1980-03-15
AR211861A1 (es) 1978-03-31
FI63889B (fi) 1983-05-31
AU1396476A (en) 1977-11-17
BE842278A (fr) 1976-09-16
GB1490506A (en) 1977-11-02
IL49342A0 (en) 1976-06-30
NZ180775A (en) 1978-06-20
YU243876A (en) 1983-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS211386B2 (en) Segment of the leaf of tearing rotation head of the tyre tearing machine
US3879825A (en) Tire buffing machine blades
US3082506A (en) Tire rasp
CS202565B2 (en) Interchangeable leaf for the rotary heads of the tyre crushing machines
US4091516A (en) Tire rasp blade having multi-cutting edges
US2896309A (en) Tire rasp
FI94225C (fi) Renkaan rouhinterä
US3618187A (en) Tire peeling device
US4283820A (en) Segment-shaped blade
US5033175A (en) Tire rasp blade
CA2130363C (en) Compound elliptical tire rasp blade
US5285707A (en) Tire cutting machine
EP0639419B1 (en) A rasp hub assembly
US2265643A (en) Rotary cutter
US3747177A (en) Tire peeling device
US4291445A (en) Rotary cutting blade assembly
JP3613884B2 (ja) ホーニングヘッドの砥石ドレッシング方法
US5075942A (en) Tire rasp blade
US5301406A (en) Tire rasp blade
JP3786904B2 (ja) 総形回転切削工具
KR820001884B1 (ko) 타이어 연마용 칼날
JPS5930664Y2 (ja) 草刈回転刃
CA2041984C (en) Tire rasp blade
JPS6144740Y2 (cs)
DK142269B (da) Aksialt roterende nav til et dækafraspningsværktøj.