Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Deriváty formamidinu a způsoby jejich výroby

Abstract

Předmětem vynálezu jsou deriváty formamidinu a způsoby jejich přípravy. Formamidiny s nesubstituovaným vodíkovým atomem na uhlíku se připravují reakcí ortomraveněanu ethylnatého s aminy, je-li tento vodíkový atom nahrazen benzylskupinou, připravují se odpovídající fenylacetamidiny reakcí aminů s ethylfenylacetimidátem a obsahuje-li molekula formamidinu místo tohoto vodíkového atomu fenylskupinu, žádané benzamidiny se získají reakcí aminů s N- -fenylbenzimidoylchloridem. U látek byla testována protizánětlivá úSinnost a ve srovnávacích testech s preparátem Brufenem vykázaly některé z látek v kaolinovém a adjuvantním modelu experimentálního zánětu významnou úěinnost

Landscapes

Show more

CS210394B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Ludmila Fisnerova
Jaroslava Grimova
Oldrich Nemecek

Worldwide applications
1979 CS

Application CS720179A events

Description

Vynález se týká derivátů formamidinu obecného vzorce I,
ve kterém značí r' atom vodíku, benzylovou nebo fenylovou skupinu, o
R atom vodíku, 3-(5-methyl)isoxazolylovou nebo fenylovou skupinu, substituovanou v libovolné poloze trifluormethylovou, methoxylovou, ethoxykarbonylovou nebo 3,4-methylendioxyskupinou,
2 1 1 3
R totéž co R , značí-li R atom vodíku,je-li R odlišný od atomu vodíku, značí R 1,1,2,2-tetramethylpropylovou skupinu nebo fenyl, substituovaný v poloze 4 atomem chloru, methoxyskupinou, ethoxykarbonylovou skupinou nebo 3,4-methylendioxyskupinou.
Vynález se týká také způsobů výroby těchto nových, dosud nepopsaných derivátů obecného zorce I, které mají zajímavé farmakodynamické vlastnosti, zejména protizánštlivé, analgetické a antipyretické účinky. Typickými látkami podle vynálezu jsou N,N*-bis-3,4-methylendioxyfenylformamidin, N,M'-bis-3-trifluormethylfenylformamidin, N-3,4-®ethylendioxyfenylacetamidin a N-fenyl-N*-1,1,2,2-tetramethylpropylbenzamidin.
Tyto látky vykázaly ve srovnáni se známým preparátem brufenem v dávce 100 mg/kg signifikantní účinnost v kaolinovém i adjuvantním modelu experimentálního zánětu. Toxicita všech hodnocených látek je velmi nízká, vyjádřena jako je vyšší než 1 g/kg (myš).
Podle vynálezu se nové deriváty formamidu obecného vzorce I mohou připravovat například tak, že se nechá reagovat ortomravenčan ethylnatý s aminosloučeninou obecného vzorce II r2nh2 (IX) ve kterém R značí totéž co ve vzorci I; dále je možné nechat reagovat ethylfenylacetimidát vzorce III
oc2h5 (III) s aminosloučeninou obecného vzorce IV,
R3NH„ (IV) ve kterém RJ značí totéž co ve vzorci I, nebo lze působit N-fenylbenzimidoylchloridem vzorce V
Cl na aminosloučeninu obecného vzorce IV
R3NH„ (IV) ve která· RJ značí totéž co ve vzorci I.
Znači-li R1 v obecném vzorci I atom vodíku, připravují se žádané sloučeniny tak, že se směs ortomravenčanu ethylnatého a aminosloučeniny obecného vzorce II zahřívá v přítomnosti
2,0394 kyseliny octové po dobu 5 minut až 2 hodin k varu a po odstranění těkavých podílů se surový produkt překrystaluje.
Znači-li R1 v obecném vzorci I benzylovou skupinu, získají se žádané látky tak, že se směs ethylfenylacetimidátu vzorce III a aminoslouěeniny obecného vzorce IV zahřívá 3 hodiny na 100 °C a vyloučená krystalické látka se přečisti krystalizaci.
Znači-li fi’ v obecném vzorci I fenylovou skupinu, připravují se látky reakcí N-fenylbenzimidoylchloridu vzorce V s aminosloučeninou obecného vzorce IV v prostředí dimethylformamidu při teplotě místnosti po dobu 48 hodin. Krystalický produkt se promyje vodným roztokem amoniaku a přečistí krystalizaci.
Bližší podrobnosti jsou patrné z příkladů provedení.
Přiklad l
Směs 3,7 g ortomravenčanu ethylnatého, 6,48 g 3,4-methylendioxyanilinu a 1,6 ml kyseliny octové se zahřívá 45 minut k varu, těkavé podíly se oddestilují za sníženého tlaku a odparek se překrystaluje z isopropylalkoholu. Získají se 3 g N,N'-bis-3,4-methylendioxyfenylformamidinu s t. t. 164 až ,65 °C.
Stejným způsobem se získá:
N,Nř-bis-2-methoxyfenylformamidin, t. t. ,05 až ,06 °C, a N,N*-bis-4-ethoxykarbonylfe nylformamidín, t. t. ,97 až 198 °C.
Analogicky, ale s prodloužením reakční doby na 2 hodiny se připraví N,N'-bis-3-trifluormethylfenylformamidin, t. t. 120 až 122 °C a se zkrácením na 5 minut N,N'-bis-3-(5-methyDisoxazolylformamidin, t. t. 180 až 182 °C.
Příklad 2
Směs 8,25 g ethylfenylacetimidátu a 6,23 g 4-methoxyanilinu se zahřívá nejprve 3 hodí ny na 100 °C a potom se ponechá 12 hodin za teploty místnosti. Vyloučená krystalická látka se odsaje a překrystaluje z toluenu. Získají se 4,3 g N-4-methoxyfenylacetamidinu, t. t. ,06 až 107 °C.
Stejným způsobem se připraví z ethylfenylacetimidátu a 3,4-methylendioxyanilinu N-3,4 -methylendioxyfenylacetamidin, t. t. ,04 až 105 °C.
Příklad 3
Ke směsi 5,38 g N-fenylbenzimidoylchloridu v 10 mi dimethylformamidu se přidá 2,88 g
1,1,2,2-tetramethylpropylaminu a směs se ponechá 48 hodin při teplotě místnosti. Vyloučená krystalická látka se odsaje, míchá se 1 hodinu se 40 ml 15% vodného amoniaku, krystalický podíl se odsaje a překrystaluje. Získají se 3 g N-fenyl-N'-1,1,2,2-tetramethylpropylbenzamidinu, t. t. 155 až 157 °C (nitromethan).
Stejným způsobem se připraví:
N-fenyl-N'-4-chlorfenylbenzamidin, t. t. 122 až 123 °C (cyklohexan),
N-fenyl-N^-S,4-methylednioxyfenylbenzamidin, t. t. 126 až 127 °C (isopropylalkohol) a
K-fenyl-N'-4-ethoxykarbonylfenylbenzamidin, t., t. 14, až ,42 °G(ethanol-voda, 7:3).

Claims (4)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Deriváty formamidinu obecného vzorce I, NR2 ve kterém značí r’ atom vodíku, benzylovou nebo fenylovou skupinu, p
    R atom vodíku, 3-(5-methyl)isoxazolylovou nebo fenylovou skupinu, substituovanou v libovolné poloze trifluormethylovou, methoxylovou, ethoxykarbonylovou nebo 3,4-methylendioxyskupinou
    R3 totéž co R2, značí-li R1 atom vodíku, je-li R1 odlišný od atomu vodíku, značí R3
    1,1,2,2-tetramethylpropylovou skupinu nebo fenyl, substituovaný v poloze 4 atomem chloru, methoxyskupinou, ethoxykarbonylovou skupinou nebo 3,4-methylendioxyskupinou.
  2. 2. Způsob výroby derivátů formamidinu obecného vzorce I podle bodu 1, vyznačující se tím, že se nechá reagovat ortomravenčan ethylnatý s aminosloučeninou obecného vzorce II, r2nh2 (II) ve kterém R značí otéž co ve vzorci I.
  3. 3. Způsob výroby derivátů formamidinu obecného vzorce I podle bodu 1, vyznačující se tím, že se nechá reagovat ethylfenylacetimidát vzorce III
    O~ch2CC
    NH
    OC2H5 (III) s aminosloučeninou obecného vzorce IV,
    R3NH., (IV) ve kterém R3 značí totéž o ve vzorci I.
    tím,
  4. 4. Způsob výroby derivátů formamidinu obecného vzorce I podle bodu 1, vyznačující se že se působí N-fenylbenzimidoylchloridem vzorce Ϋ
    Cl (V) na aminosloučeninu obecného vzorce IV r3nh2 (IV) ve kterém R značí totéž co ve vzorci I.