CS209730B1 - Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky - Google Patents

Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky Download PDF

Info

Publication number
CS209730B1
CS209730B1 CS951279A CS951279A CS209730B1 CS 209730 B1 CS209730 B1 CS 209730B1 CS 951279 A CS951279 A CS 951279A CS 951279 A CS951279 A CS 951279A CS 209730 B1 CS209730 B1 CS 209730B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
input
output
controller
memory
polarographic
Prior art date
Application number
CS951279A
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Franc
Jiri Semecky
Original Assignee
Miroslav Franc
Jiri Semecky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Franc, Jiri Semecky filed Critical Miroslav Franc
Priority to CS951279A priority Critical patent/CS209730B1/cs
Publication of CS209730B1 publication Critical patent/CS209730B1/cs

Links

Landscapes

  • Tests Of Electronic Circuits (AREA)

Description

(54) Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky '2
Vynález se týká zapojení pro záznam a modifikaci polarografické křivky, která umožňuje uchovat hodnoty polarografické křivky základního roztoku v paměti a těmito hodnotami modifikovat časově odpovídající hodnoty získané následnými polarografickými analýzami .
Při polarografické analýze při vyšších citlivostech je nejprve zaznamenávána polarografická křivka základního roztoku na zapisovači. Při následující analýze se zaznamená zkoumaný roztok na zapisovači a analytik vyhodnocuje rozdíl těchto křivek bod po bodu, což je časově náročné a výsledek je zatížen subjektivní chybou při odečítání. Dalším možným způsobem je zpracování polarograf ickýcli křivek pomocí výpočetní techniky, což vyžaduje značné přístrojové vybavení, které není obvyklé v analytických laboratořích.
K zautomatizování postupu vyhodnocování a k odstranění chyb při odečítání hodnot dvou polarografických křivek slouží zapojení podle vynálezu. Toto zapojení obsahuje převodník napětí - Číslo, převodník číslo napětí, pamět řadič, čítač adresy, generátor posuvných pulsů, dekodér, modifikační blok, polarografický analyzátor a záznamové zařízení. Jeho podstata spočívá v tom, ze analogový výstup polarografického analyzátoru je připojen j(?.dnak na analogový vstup módifikaČního bloku a jednak na analogový vstup převodníku napětí - Číslo. Skupinový datový výstup převodníku napětí - číslo je spojen se skupinovým datovým vstupem paměti a její skupinový datový výstup je spojen se skupinovým datovým vstupem převodníku číslo - napětí. Analogový výstup tohoto převodníku je spojen s raodifikačním vstupem raodifikačního bloku, jehož první nastavovací vstup je spojen s prvním nastavovacím výstupem řadiče a druhý nastavovací vstup módi. f ikační ho bloku je spojen s druhým nastavovacím výstupem řadiče. Hodinový výstup řadiče je připojen na hodinový vstup čítače adresy, jehož skupinový adresový výstup je spojen jednak na skupinový adresový vstup paměti a jednak na skupinový adresový vstup dekodéru. Ovládací výstup dekodéru je spojen s ovládacím vstupem generátoru posuvných pulsu. První stavový výstup řadiče je připojen na první stavový vstup generátoru posuvových pulsů a druhý stavový výstup řadiče je spojen s druhým stavovým vstupem generátoru posuvových pulsů. Ovládací výstup generátoru posuvných pulsů je spojen s posuvovým vstupem řadiče, jehož nulovací výstup je spojen s nulovacíra vstupem čítače adresy. Zápisový výstup řadiče je spojen se zápisovým vstupem paměti. Taktovací výstup polarograf i ckého analyzátoru je spojen s takto· vacím. vstupem řadiče a startovací vstup řadiče je spojen se startovacím výstupem polarograf í ckého analyzátoru. Analogový výstup modifikačního bloku je spojen se vstupem záznamového zařízení.
Zapojení podle vynálezu přispívá k. zautomatizování postupu vyhodnocování a k odstranění chyb při odečítání hodnot dvou polarografických křivek. Vyšších účinků je dosahováno zejména tehdy, jsou-li hodnoty křivky základního roztoku srovnatelné s hodnotami křivek zkoumaných roztoků, k čemuž dochází zvláště při stopových analýzách a vyšších citlivostech. Navíc jednou uchované hodnoty základního roztoku v paměti jsou použitelné pro modifikaci všech následujících analýz, vycházejících' z tohoto roztoku, což přináší značné časové úspory při opakovaných analýzách. Zároveň je odstraněna opakovaná manipulace se základním roztokem.
Příklad zapojení podle vynálezu je na připojeném výkresu.
Převodník 1 napětí - číslo je analogo-číslicový převodník pro digitalizaci analogového signálu z polarografického analyzátoru £. Převodník £ číslo - napětí je číslico-analogový převodník pro zpětný převod digitalizovaného signálu na analogový. Pamět £ je pamět pro zápis a čtení dat. Řadič £ je řídicí jednotka pro ovládání paměti a raodifikačního bloku.
Sestává ze stavového registru, kombinačního pole a ovládacích tlačítek pro volbu režimu. Má tři stavy: stav pro počáteční vynulování paměti a nastavení stavového registru, stav 1 pro zápis do paměti a stav 2 pro čtení z paměti a modifikaci dat. Stavy jsou nastavovány generátorem 6 posuvových pulsů. Čítač £ adresy je lineární čítač, jehož délka je dána adresou ovládané paměti £. Generátor £ posuvových pulsů ovládá stavový registr řadiče £ a je aktivován dekodérem 1_ a řadičem £. Dekoder 7 aktivuje generátor £ posuvových pulsů při dosažení maximální adresy paměti 3.
Modífikační blok 8 je ovládán řadičem £ a sleduje signál z paměti 3 a signál z polarograf ického analyzátoru 9. Sloučení signálů přivedených na vstupy 81 a 82 může být provedeno pomocí operátoru součtu, rozdílu, násobení nebo dělení, a výsledný signál je připojen na výstup 85. Polarograf ický analyzátor 9 je zdrojem analogového signálu 92 a 93 pro ukládání dat do paměti £. Záznamové zařízení 10 slouží k vizuálnímu znázornění provedených záznamů a modifikací polarografické křivky.
Zapojení podle vynálezu se opírá o reprodukovat e lno s t polarografické analýzy a spočívá v digitalizaci vstupního signálu z polarograf ického analyzátoru £, digitalizo-1 váných dat do paměti 3 synchronně s taktovacím signálem a modifikaci polarografické

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT
    Zapojení pro záznam a modifikaci polarografické křivky, vyznačující se tím, že analogový výstup /91/ po 1arografického analyzátoru /9/ je připojen jednak na analogový vstup /82/ módifikačního bloku /8/ a jednak na analogový vstup /11/ převodníku /1/ napětí - číslo a jeho skupinový datový výstup /12/ je spojen se skupinovým datovým vstupem /31/ paměti‘/3/, jejíž skupinový datový výstup /32/ je připojen na skupinový datový vstup /2 1/ převodníku /2/ číslo - napětí a jeho analogový výstup /22/ je spojen s modifikačním vstupem /81/ modifikačního bloku /8/, jehož první nastavovací vstup /83/ je spojen s prvním nastavovacím výstupem /49/ řadiče t jehož druhý nastavovací výstup /491/ je připojen na druhý nastavovací vstup /84/ módifikačnich bloku /8/ a hodinový výstup /43/ řadiče /4/ je připojen na hodinový vstup /53/ čítače /5/ adresy, jehož skupinový adresový výstup /51/ je připojen jednak na skupinový adresový vstup /33/ křivky další polarografické analýzy obsahem paměti £, zpětně přivedeným na analogový signál. Synchronizace a nastavení počátečních podmínek pro obě polarografické křivky je dáno reprodukovatelností měřícího cyklu polarografického analyzátoru 9.
    Zařízení podle vynálezu má dva režimy činnosti. V prvním režimu činnosti je nejprve provedeno vynulování obsahu paměti 3 a nastavení řadiče 4 do stavu 1 v němž je prováděn zápis do paměti 3. Ukládání dat do paměti £ je dáno příchodem do startovacího signálu z polarografického analyzátoru 9 na startovací vstup 46 řadiče 4, čímž je uvolněn zápisový vystup 44 rodiče £ a synchronně s taktovacím signálem z polarograf ického analyzátoru £ přivedeným na taktovací vstup 45 řadiče £ jsou digitalizovaná data převodňTkem 1 napětí - číslo ukládána do paměti £.
    Ve druhém režimu je prováděno Čtení paměti £, převedení dat na analogový signál převodníku £ číslo - napětí a modifikace analogového signálu z polarografického analyzátoru £ přivedeného na analogový vstup 82 modifikačního bloku £. Druhý režim je aktivován bu3 dosažením maximální adresy pěmětí £ při zápisu dat, kdy dekoder 7 inicializuje generátor £ posuvových pulsů a nebo je generátor £ posuvových pulsů aktivován druhým stavovým výstupem 48 řadiče £ a nastaví tak řadič £ do stavu
  2. 2, Nastavovacími výstupy 49 a 491 řadiče 4 připojenými na nastavovací vstupy Š3 a 84 mňdífikačního bloku £ je umožněno kromě modifikace probíhající polarografické analýzy obsahem paměti £ též provádět výpis obsahu paměti £, či samotné po 1arografické křivky.
    Zapojení podle vynálezu se s výhodou použije jednak při zkoumání roztoků, kdy hodnoty křivky základního roztoku a zkoumaného roztoku jsou srovnatelné, což bývá při stopových analýzách a při vyšších citlivostech polarograf ického analyzátoru. Pří rutinních často se opakujících analýzách vycházejících ze stejného základního roztoku přináší zapojení podle vynálezu časové úspory při opakované manipulaci se základním roztokem a přispívá tím k zautomatizování vyhodnocovacího procesu.
    VYNÁLEZU paměti /3/ a jednak na skupinový adresový vstup /71/ dekodéru /7/, jehož ovládací výstup /72/ je spojen s ovládacím vstupem /61/ generátoru /6/ posuvných pulsů a první stavový výstup /47/ řadiče /4/ je připojen na první stavový vstup /63/ generátoru /6/ posuvových pulsů a druhý stavový výstup /48/ řadiče /4/ je spojen s druhým stavovým vstupem /64/ generátoru /6/ posuvných pulsů, jehož ovládací výstup /62/ je spojen s posuvovým vstupem /41/ řadíce /4/, jehož nulovací výstup /42/ je spojen s nulovacím vstupem /52/ čítače /5/ adresy a zápisový výstup /44/ řadiče /4/ je spojen se zápisovým vstupem /34/ paměti /3/ a taktovací výstup /92/ polarografického analyzátoru /9/ je připojen na taktovací vstup /45/ řadiče /4/, jehož startovací vstup (bbf je spojen se startovacím výstupem /93/ polarografického analyzátoru /9/, přičemž analogový výstup /85/ raodifikačního bloku /8/ je spojen se vstupem /101/ záznamového zařízení /10/.
CS951279A 1979-12-28 1979-12-28 Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky CS209730B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS951279A CS209730B1 (cs) 1979-12-28 1979-12-28 Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS951279A CS209730B1 (cs) 1979-12-28 1979-12-28 Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209730B1 true CS209730B1 (cs) 1981-12-31

Family

ID=5445117

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS951279A CS209730B1 (cs) 1979-12-28 1979-12-28 Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS209730B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5051944A (en) Computer address analyzer having a counter and memory locations each storing count value indicating occurrence of corresponding memory address
US5850512A (en) Bus analyzer and method for testing internal data paths thereof
CS209730B1 (cs) Zapojeni pro záznam a modifikaci polarografické křivky
Kelley et al. Programming concepts for the GeMSAEC rapid photometric analyzer
JP2583055B2 (ja) Icテストシステム
JPS6482187A (en) Data recorder
JP2583056B2 (ja) Icテストシステム
JPS61122555A (ja) 多能分析計
JPS6260199A (ja) 信号記憶方法
JPH0434699B2 (cs)
SU1427166A1 (ru) Тензометрическое устройство
SU1298752A1 (ru) Устройство дл отладки программ
JPS61124869A (ja) 多項目自動分析装置
SU1610422A1 (ru) Испытательный комплекс микропроцессорных приборов неразрушающего контрол
JP2934290B2 (ja) 多チャンネル電圧電流発生装置
SU710045A1 (ru) Система контрол логических схем
SU1200347A1 (ru) Устройство дл контрол адресных цепей блоков пам ти
SU1471223A1 (ru) Цифровое устройство задержки
SU1363225A2 (ru) Устройство дл ввода информации
JP2513888B2 (ja) マイクロプロセッサ
SU1406596A1 (ru) Устройство дл регистрации результатов контрол
Tennis Data acquisition with comedi
SU997073A1 (ru) Устройство дл исследовани оперативной пам ти
JPH08178962A (ja) 波形測定システム
SU981898A1 (ru) Устройство дл определени экстремумов аналогового сигнала