CS207459B2 - Method of making the neutralization antiacidic means - Google Patents

Method of making the neutralization antiacidic means Download PDF

Info

Publication number
CS207459B2
CS207459B2 CS773612A CS361277A CS207459B2 CS 207459 B2 CS207459 B2 CS 207459B2 CS 773612 A CS773612 A CS 773612A CS 361277 A CS361277 A CS 361277A CS 207459 B2 CS207459 B2 CS 207459B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acid
polyethyleneimine
aqueous solution
amount
water
Prior art date
Application number
CS773612A
Other languages
English (en)
Inventor
Conny B Bogentoft
Original Assignee
Haessle Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Haessle Ab filed Critical Haessle Ab
Publication of CS207459B2 publication Critical patent/CS207459B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K47/00Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient
    • A61K47/30Macromolecular organic or inorganic compounds, e.g. inorganic polyphosphates
    • A61K47/36Polysaccharides; Derivatives thereof, e.g. gums, starch, alginate, dextrin, hyaluronic acid, chitosan, inulin, agar or pectin
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/74Synthetic polymeric materials
    • A61K31/785Polymers containing nitrogen
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P1/00Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system
    • A61P1/04Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system for ulcers, gastritis or reflux esophagitis, e.g. antacids, inhibitors of acid secretion, mucosal protectants

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Control Of Combustion (AREA)
  • Manufacturing Of Printed Circuit Boards (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby neutralizačního antíacidního prostředku pro neutralizaci žaludeční kyseliny, který má formu roztoku.
Cílem vynálezu je vytvoření způsobu výroby neutralizačního roztoku pro neutralizaci žaludeční kyseliny, který rychle reaguje s kyselinou, má vysokou neutralizační kapacitu, není absorbován a nevyvolává farmakologicky systemické účinky, je dobře snášen a má dobrou chuť a dobrou konzistenci.
Antiacida by měla mít mimo jiné vysokou reakční rychlost se zředěnou kyselinou a velkou kapacitu pro vázání kyseliny. Dosud známé antiacidní přípravky, které splňují velmi dobře tento požadavek, obsahují hydroxid hlinitý nebo příbuzné sloučeniny, samotné nebo v kombinaci se solemi hořčíku. Hydroxid hlinitý a příbuzné sloučeniny mají výhodu relativně rychlé reakce s kyselinami při nižším pH. Reakce se však zastaví, když pH vzroste asi na 4.
Jiiné sloučeniny, které se používají v relativně velké míře jako antiacida, jsou křejničitan hořečnatý a uhličitan vápenatý. Tyto dvě sloučeniny tlumí ;při poněkud vyšší hodnotě pH než sloučeniny hliníku a částečně se resorbují. Jiné sloučeniny hořčíku, jako je hydroxid a uhličitan se používají jen v omezené míře. Často se však kombinují s hydroxidem hlinitým, protože tyto sloučeniny samy o sobě mají silný laxativní účinek, který je neutralizován kombinací s hydroxidem hlinitým. Hydrouhličitan sodný, který je zcela rozpustný ve vodě, se také v určité míře používá jako antiacidum. Tato sloučenina však zvyšuje hodnotu pH nad neutrální bod, což může stimulovat zvýšenou sekreci žaludeční kyseliny. Dále je zcela resorbován a může vyvolávat alkalózu.
Většina z antiacidně aktivních sloučenin dosud používaných jsou ty sloučeniny, které se obtížně rozpouštějí ve vodě, ale které se rozpouštějí v žaludeční šťávě, přičemž reagují s kyselinou chlorovodíkovou. Reakce není okamžitá jako je reakce mezi kyselinou a zásadou v roztoku. Při reakci mezi pevnou a kapalnou fází, což je zde popisovaný případ, závisí reakční rychlost mimo jiné na velikosti částic (nebo přesněji na stykovém povrchu mezi fázemi), rozpustnosti pevné fáze, krystalické struktuře, možné hydrataci atd.
Je dobře známým klinickým zjištěním, že kapalný přípravek, například hydroxidu hlinitého, má lepší účinek než tabletky (například Krantz a Carr, Pharmacol. Principles
Med. Practic. Williams and Wilkins, Baltimore 1961, štr. 391). Jedním z nejdůležitěj207459 ších důvodů, je ten, že kapalné přípravky reagují rychleji s kyselinou než tabletky (Sjogren, Farm. Révy. 62, 735, 1963).
Tato dosud známá a používaná antiacida obsahují kombinaci AI a Mg solí, mají však přece určité nevýhody jako je špatná chuť a křídovitá konzistence a relativně nízká reaktivita s kyselinou. Další nevýhodou při použití tohoto typu antiacid je to, že se může vyskytnout vzrůst pH moči, což vede к rychlejšímu vylučování kyselých léčebních prostředků, které mohou být současně podávány. Reakce s jinými drogami jako jsou anticholinergické prostředky a tetracykliny v gastrointestinálním traktu se může vyskytovat stejně dobře jako to, že tetracykliny se mohou resorbovat v menší míře než je požadováno.
Nyní bylo překvapivě zjištěno, že je možné překonat výše uvedené nevýhody pomocí tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že čirý vodný roztok prostředku se připraví přidáním vodného roztoku polyethyleniminu o molekulové hmotnosti 500 až 5000 v množství 10 hmotnostních až 60 % hmotnostních, alespoň jedné chut zlepšující kyseliny přítomné v množství 1 až 10 % hmotnostních, vybrané ze skupiny zahrnující kyselinu alginovou, kyselinu polygalakturonovou, kyselinu galakturonovou, peiktim, tanin, kyselinu arabonovou, kyselinu galaktarovou a kyselinu glutarovou, načež se přidá alespoň jedna kyselina vybraná ze skupiny zahrnující kyselinu vinnou, kyselinu fumarovou, kyselinu fosforečnou, kyselinu octovou, kyselinu citrónovou, kyselinu jantarovou a kyselinu jalečnou v takovém množství, že pH výsledného vodného roztoku je 4 až 11.
Výhodně se použije polyethylenimin, který .vytváří viskozitu 20 Pa. s ve formě 50% vodného roztoku.
Chuť upravující kyselina se přidává výhodně v množství 1 až 5 % hmotnostních.
Připravený prostředek má schopnost neutralizovat kyselinu žaludeční šťávy v žaludku na požadované pH bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
Polyethyleniminy podle předloženého vynálezu jsou ve vodě rozpustné polyethyleniminy vzorce
H2N- (CH2CH2N- )x— (CH2CH2NH- )y ,
Aby se získal neutralizační prostředek žaludeční kyseliny, musí se však tyto· polyéthyleniminy opatřit alespoň jednou organickou .kyselinou pro snížení pH, přičemž tato kyselina je vybrána ze skupiny zahrnující kyselinu vinnou, kyselinu fumarovou, kyselinu fosforečnou, kyselinu citrónovou, kyselinu octovou, kyselinu jantarovou a kyselinu jablečnou, přičemž je tato kyselina výhodně vybrána ze skupiny zahrnující kyselinu citrónovou, kyselinu octovou, kyselinu jantarovou a kyselinu jablečnou.
Aby se zvýšila stravitelnost, kyselinopolyalkyleniminový roztok má být opatřen alespoň jednou kyselinou zlepšující chuť, vybranou ze skupiny zahrnující kyselinu alginovou, kyselinu polygalakturonovou, kyselinu galakturonovou, pektin, tanin, kyselinu arabonovou, kyselinu galaktarovou a glutarovou kyselinu, přičemž se výhodně používá kyselina alginová, kyselina polygalakturonová, kyselina galakturonová a pektin. Množství kyselin upravujících chuť je 1 až 10 '% hmotnostních, výhodně 1 až 5 % hmotnostních neutralizačního prostředku.
; Aby se dosáhlo nejlepší stravitelnosti, výhodné provedení vynálezu zahrnuje přídavek polyethyleniminu ve formě vodného roztoku к roztoku chuť upravující kyseliny, načež se přidá kyselina regulující pH, až do dosažení požadovaného pH.
1 Vynález je dále popsán podrobněji uvedenými příklady, které ho však neomezují.
Přikladl
Polyethylenimin 100 % (mol. hmot. 800 až 1000) Alginová kyselina Citrónová kyselina Voda do
Kyselina alginová byla rozpuštěna ve 380 ml vody. Pak byl přidán polyethylenimin, jako 50%ní vodný roztok. Po pečlivém rozmíchání byla upravena hodnota pH na 7,3 přídavkem kyseliny citrónové. Výsledný roztok byl čirý, světle žlutý.
250 g g
100 g 1000 я
Příklad 2
Polyethylenimin 100 % (mol. hmot. 800 až 1000) 250g
Galakturonová kyselina 20g
Octová kyselina 160g
Voda do 1000g kde index x má například hodnotu v rozmezí 0 až 5 a index у hodnotu v rozmezí 2 až 25.
Výhodné rozpustné polyethyleniminy mají molekulovou hmotnost v rozmezí 600 až
1000.
Galakturonová kyselina byla rozpuštěna ve 320 ml vody, načež byl přidán polyethylenimin jako 500/o roztok. Po pečlivém smíchání byla přidána kyselina octová, čímž byl získán čirý, slabě oranžový roztok o pH
7,5.
Příklad 3
Polyethylenimin mol. hmot. 800
až 1000, 100 % 240 g
Polygalakturonová kyselina 16 g
Fosforečná kyselina 200 g
Voda do 1000 g
Přípravek se připraví způsobem, poipsa-
ný'm v příkladu 1, přičemž se získá konec-
ná hodnota pH 6,0.
P ř í к 1 a d 4
Polyethylenimin mol. hmot. 800
až 1000 210 g
Folygalakturonová kyselina 14 g
Fosforečná kyselina 205 g
Octová kyselina 90 g
Voda do 1000 g
Přípravek byl připraven jako v příkladu
1, přičemž konečné pH bylo 5,0.
Příklad 5
Polyethylenimin (100 %) 250 g
Bektin 20 g
Octová kyselina 150 g
Voda do 1000 g
Přípravek byl získán jako v příkladu 1,
pH bylo asi 7.
Příklad 6
Polyethylenimin (100 %) 230 g
Kyselina arabonová 13 g
Fosforečná kyselina 230 g
Voda do 1000 g
Přípravek byl získán jaiko v .příkladu 1.
Konečné pH bylo 6,4.
Příklad 7
Polyethylenimin (100 %) 260 g
Tanin 17 g
Kyselina octová 130 g
Voda do 1000 g
Přípravek byl získán jako v příkladu 1.
Konečné pH bylo 7,6.
Příklad 8
Polyethylenimin 2250 g
Kyselina alginová 17 g
Kyselina jantarová 170 g
Voda do 1000 g
Přípravek 'byl získán jako v příkladu 1.
Konečné pH 7,1.
Příklad 9
Poilyethylenimin (100 %) 250 g
Kyselina galaktarová 17 g
Kyselina octová 130 g
Voda do 1000 g
Přípravek se připraví jako v příkladu 1. Konečné pH je asi 7,5.
Příklad 10
Polyethylenimin [100 %) 250g
Kyselina glutarová 17g
Kyselina octová 130g
Voda do 1000g
Přípravek se připraví jako v příkladu 1. Konečné pH je asi 7,5.
Příklad 11
Polyethylenimin (100 %) 250g
Kyselina alginová 20g
Kyselina jablečná 170g
Voda do 1000g
Přípravek se vyrobí jako v příkladu 1. Konečné pH. je asi 7,3. Kyselina fumarová a kyselina vinná se může také použít.
Příklad 12
Poilyethylenimin (100 %) 250g
Polygalakturonová kyselina 50g
Kyselina alginová 25g
Kyselina fosforečná 100g
Voda do 1000g
Přípravek byl připraven rozpuštěním polygalakturonové kyseliny a kyseliny alginové ve 325 ml vody. Polyethylenimin byl pak přidán jako 50% vodný roztok. Po důkladném rozmíchání byla přidána kyselina fosforečná. Konečné pH 7,5.
Příklad 13
Polyethylenimin (100 %) 250g
Kyselina alginová 50g
Kyselina arabonová 25g
Kyselina jantarová 80g
Voda do 1000g
Kyselina alginová s kyselinou arabo.novou byly rozpuštěny ve 345 ml vody. Pak byl přidán polyethylenimin jako 50% vodný roztok. Po důkladném promíchání byla přidána kyselina jantarová, konečné pH 7,6.
Neutralizační kapacity výše uvedených přípravků pro kyseliny jsou 40 až 50 ml 0,1 N HCl/g 25% vodného, roztoku polyethyleniminu. Reakce je skončena po 1 až 2 minutách.
Denní dávka přípravku podle vynálezu závisí velmi na stupni hyperacidity, kterou pacient trpí. V normálních případech se vyžaduje množství 8 až 40 g/24 hodin přípravku, když přípravek obsahuje 25 % polyethyleniminu. Jednotlivé dávky jsou 2 až 4 g, které se podávají 4- až lOkrát za 24 hodin. Měrná hmotnost přípravků je asi 1,25 g/ml.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob výroby neutralizačního antiacidního prostředku pro žaludeční kyselinu v kapalné formě, obsahujícího polyethylenimin, vyznačený tím, že čirý vodný roztok prostředku se připraví přidáním vodného roztoku polyethyleniminu o molekulové hmotnosti 500 až 5000, v množství 10 až 60 procent hmotnostních, alespoň jedné chuť zlepšující kyseliny přítomné v množství 1 až 10 % hmotnostních, vybrané ze skupiny zahrnující kyselinu alginovou, kyselinu polygalakturonovou, kyselinu galakturonovou, pektln, tanin, (kyselinu arabonovou, kyselinu galaktarovou a kyselinu glutarovou, načež vynalezu se přidá alespoň jedna kyselina vybraná ze skupiny zahrnující kyselinu vinnou, kyselinu fumarovou, kyselinu fosforečnou, kyselinu octovou, kyselinu citrónovou, kyselinu jantarovou a kyselinu jablečnou v takovém množství, že pH výsledného vodného roztoku je 4 až 11,
  2. 2, Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se použije polyethylenimin, který vytváří viskozitu 20 Pa. s ve formě 50% vodného roztoku.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že chuť upravující kyselina se přidává v množství 1 až 5 % hmotnostních.
CS773612A 1976-06-03 1977-06-01 Method of making the neutralization antiacidic means CS207459B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7606256A SE405445B (sv) 1976-06-03 1976-06-03 Forfarande for framstellning av ett magsyreneutraliserande antacidum i flytande form innehallande polyetylenimin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207459B2 true CS207459B2 (en) 1981-07-31

Family

ID=20328121

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS773612A CS207459B2 (en) 1976-06-03 1977-06-01 Method of making the neutralization antiacidic means

Country Status (21)

Country Link
JP (1) JPS52148630A (cs)
AT (1) AT353406B (cs)
AU (1) AU514929B2 (cs)
BE (1) BE855349A (cs)
CA (1) CA1087094A (cs)
CS (1) CS207459B2 (cs)
DD (1) DD131345A5 (cs)
DE (1) DE2722486A1 (cs)
DK (1) DK234077A (cs)
FI (1) FI59023C (cs)
FR (1) FR2353296A1 (cs)
GB (1) GB1539162A (cs)
HU (1) HU174584B (cs)
IE (1) IE45208B1 (cs)
LU (1) LU77480A1 (cs)
NL (1) NL7706085A (cs)
NO (1) NO771899L (cs)
NZ (1) NZ184237A (cs)
SE (1) SE405445B (cs)
SU (1) SU812156A3 (cs)
ZA (1) ZA772913B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5936192B2 (ja) * 2012-10-25 2016-06-15 学校法人神奈川大学 キラル超分子結晶及びそれからなる固体触媒、並びにキラル超分子結晶の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
HU174584B (hu) 1980-02-28
FR2353296A1 (fr) 1977-12-30
JPS52148630A (en) 1977-12-10
ZA772913B (en) 1978-04-26
SU812156A3 (ru) 1981-03-07
FI59023C (fi) 1981-06-10
CA1087094A (en) 1980-10-07
FI59023B (fi) 1981-02-27
FI771660A (cs) 1977-12-04
IE45208L (en) 1977-12-03
IE45208B1 (en) 1982-07-14
DK234077A (da) 1977-12-04
DD131345A5 (de) 1978-06-21
NL7706085A (nl) 1977-12-06
FR2353296B1 (cs) 1981-01-16
ATA393877A (de) 1979-04-15
SE7606256L (sv) 1977-12-04
GB1539162A (en) 1979-01-31
LU77480A1 (cs) 1978-01-26
NZ184237A (en) 1979-10-25
BE855349A (fr) 1977-12-05
AT353406B (de) 1979-11-12
NO771899L (no) 1977-12-06
DE2722486A1 (de) 1977-12-22
AU514929B2 (en) 1981-03-05
SE405445B (sv) 1978-12-11
AU2561277A (en) 1978-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU596029B2 (en) Azithromycin and derivatives as antiprotozoal agents
US4867977A (en) Calcium salts
RU98114678A (ru) Композиции симетикон/безводный фосфат кальция
AU2003216399A1 (en) Diphenhydramine tannate liquid and semi-solid compositions and methods of use
JPS59134759A (ja) 置換カルボン酸の樹脂酸塩、その製法およびこれを含有する鎮痛消炎剤組成物
KR0149029B1 (ko) 지사제 조성물
US4704278A (en) Fluidized magaldrate suspension
CZ225893A3 (en) Chewing antacid preparation
JP2001503457A (ja) 食物ホスフェート又はオキサレート吸収を低下させるための水溶性ポリマー
PL117242B1 (en) Method for manufacturing synthetic aluminium and magnesium silicatejuminija
FI72652B (fi) Foerfarande foer framstaellning av ett syraneutraliserande medel, som baserar sig pao magnesiumaluminiumhydroxid.
DE60224558T2 (de) Oral verabreichbare zusammensetzung enthaltend parecoxib
US3794722A (en) Iron composition for treating anemia
CS207459B2 (en) Method of making the neutralization antiacidic means
EP0721785B1 (de) Entbittertes Ranitidin-Präparat
EP0022429A1 (en) Process for the preparation of gastric acid neutralizing agents and gastric acid neutralizing agents
US4191744A (en) Neutralizing agent
NZ337864A (en) Heat stable antacid and antigas suspensions containing hydroxyethylcellulose (HEC) for aid in pasteurisation process
US3066073A (en) Antacid:calcium phosphate gelmagnesium trisilicate
WO2013111077A1 (en) Pharmaceutical composition as a substance for antireflux antacid drug
PT80131B (pt) Processo para a preparacao de composicoes farmaceuticas em forma de dosagem liquida apropriada para administracao de 4'-demetilepipodofilotoxina-9-{4,6-o(r)-etilideno-beta-d-glucopiranosido}(etoposido) por via oral
KR890000208B1 (ko) 마갈드레이트 조성물의 제조방법
WO2006100527A1 (en) Effervescent tablet containing sodium alendronate and related use and process
AU2012286514B2 (en) Oral compositions comprising an antacid, an anaesthetic and an inorganic matrix comprising silicon dioxide and titanium dioxide
FI79945B (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya modifierade leror.