CS205015B2 - Bending machine for the bar material particularly reinforcement rods in the concrete - Google Patents
Bending machine for the bar material particularly reinforcement rods in the concrete Download PDFInfo
- Publication number
- CS205015B2 CS205015B2 CS758018A CS801875A CS205015B2 CS 205015 B2 CS205015 B2 CS 205015B2 CS 758018 A CS758018 A CS 758018A CS 801875 A CS801875 A CS 801875A CS 205015 B2 CS205015 B2 CS 205015B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- bending
- bar
- tube
- mandrel
- cutter
- Prior art date
Links
- 238000005452 bending Methods 0.000 title claims abstract description 65
- 239000000463 material Substances 0.000 title claims description 28
- 230000002787 reinforcement Effects 0.000 title description 2
- 230000003014 reinforcing effect Effects 0.000 claims description 5
- 238000010008 shearing Methods 0.000 abstract description 3
- 238000011144 upstream manufacturing Methods 0.000 abstract 1
- 125000000217 alkyl group Chemical group 0.000 description 2
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 2
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 2
- 239000002131 composite material Substances 0.000 description 1
- 239000000203 mixture Substances 0.000 description 1
- 238000013000 roll bending Methods 0.000 description 1
- 239000007787 solid Substances 0.000 description 1
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D—WORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D11/00—Bending not restricted to forms of material mentioned in only one of groups B21D5/00, B21D7/00, B21D9/00; Bending not provided for in groups B21D5/00 - B21D9/00; Twisting
- B21D11/10—Bending specially adapted to produce specific articles, e.g. leaf springs
- B21D11/12—Bending specially adapted to produce specific articles, e.g. leaf springs the articles being reinforcements for concrete
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
- Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
- Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
- Wire Processing (AREA)
Description
Vynález se vztahuje na ohýbací stroj pro tyčový materiál, zejména výztužné pruty do betonu, s nejméně jedním pevným ohýbacím trnem a s ohýbacím nástrojem, výkyvným okolo ohýbacího trnu.
Na takovýchto strojích se ve stavebnictví ohýbají výztužné pruty do betonu ve velkých sériích. Výrobní pochod je proto automatizován a řízen programovým ústrojím.
Ohýbací stroj je opatřen motoricky poháněným podávacím zařízením, které odvinuje tyčový materiál ze zásobní cívky. Stavitelné měřicí zařízení odměří předvolenou délku materiálu a zastaví činnost podávacího zařízení. Při svém posouvání prochází podávaný materiál soustavou rovnacích válečků, jejichž osy rotace jsou uspořádány v různých rovinách, které vysunutý tyčový materiál narovnají. Po ukončeném podávání se uvede v činnost ohýbací ústrojí a to samočinně, které ohne tyčový materiál do předvoleného úhlu. Po Ukončeném ohnutí uvede programové zařízení v činnost’ stříhací zařízení, uspořádané poblíž pevného ohýbacího trnu, které ohnutý materiál odstřihne na nastavenou délku.
Po odstřižení hotového výztužného prutu vydá programové zařízení povel k vykonání dalšího programovaného cyklu. Takovýto ohýbací stroj pro tyčový materiál je znám z rakouského patentového spisu číslo 314 319.
Tyto ohýbací stroje pracují spolehlivě a přesně při ohýbání tyčového materiálu s hladkým povrchem. V současné době se však ve stavebnictví používají do betonu převážně výztužné pruty se žebrovaným povrchem pro jejich spolehlivé spojení s betonovou směsí. Žebra jsou jen výjimečně vytvořena jako podélná, převážně jsou stočena do šroubovíce. To znamená, že hlavní osy setrvačnosti průřezu žebrovaného prutu se ve směru podélné osy prutu rovněž stáčejí do šroubovíce. Za těchto okolností jen výjimečně některá z hlavních os setrvačnosti ohýbaného tyčového materiálu leží v rovině ohybu. Při ohýbání tyčového materiálu podle osy, která není rovnoběžná s některou z hlavních os setrvačnosti ohýbaného profilu, vznikají přídavné kroutící moonenty, takže tyčový materiál při ohýbání vybočuje do stran. Při provádění několika ohybů za sebou nevznikne pak výztužný prut, ležící v rovině, ale prut prostorově zborcený, který je nepoužitelný.
Úkolem vynálezu je vytvořit ohýbací stroj pro tyčový materiál, který zaručuje, že tyčový materiál se ohne přesně ve stanovené rovině bez ohledu na polohu hlavních os setrvačnosti ohýbaného průřezu.
Úloha je řešena vytvořením ohýbacího
203015 stroje pro - tyčový materiál, - zejména výztužné pruty do - betonu,' - s nejméně jedním . pevným - ohýbacím trnem a s ohýbacím nástrojem, výkyvným· okolo -ohýbacího trnu, - jakož i s upínacím ústrojím tyčového materiálu, jež se -od známých řešení podle vynálezu odlišuje tím, že upínací ústroji tyčového materiálu je - ve- směru - dopředného posuvu tyčového materiálu upraveno bezprostředně před pevným - ohýbacím trnem.
Pro zajištění bezpečného upnutí tyčového materiálu a tím i -zvýšení jistoty, že tyčový materiál se -ohne v předvolené rovině je -upínací ústrojí podle vynálezu opatřeno pohyblivou upínací čelistí, spojenou s upínacím pracovním válcem, kdežto výkyvný ohýbací nástroj je- spojen s ohýbacím pracovním válcem, přičemž podstatné je to, že průřez upínacího pracovního válce je větší, než průřez -ohýbacího pracovního válce.
Zvláště.jednoduché řešení ohýbacího stroje podle vynálezu vznikne, když ohýbací pracovní válec a upínací pracovní válec jsou paralelně napojeny na společné - přívodní tlakové potrubí a společné vratné potrubí, v nichž je uspořádán - společný řídicí ventil.
Další významné zjednodušení ohýbacího stroje- vznikne podle vynálezu tím, že upínací ústrojí je opatřeno pevnou upínací čelistí, která je- zároveň pevnou čelistí stříhacího ústrojí tyčového materiálu.
Pro- bezpečné - vedení -ohýbaného tyčového materiálu - je ohýbací nástroj podle -vynálezu vytvořen jako kladka s obvodovou drážkou o průlšzu kruhového oblouku nebo písmene U.
Výhoda ohýbacího stroje pro tyčový -materiál podle vynálezu .je ,- v tom, že i složité výztužné pruty s - mnoha ohyby, zhotovené z - tyčového materiálu s vinutými žebry, ohne přesně - ve stanovené rovině.
Příklady provedení - ohýbacího stroje na tyčový materiál, vytvořeného podle vynálezu, jsou uvedeny na připojených výkresech, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn ohýbací stroj' - se dvěma řídicími -ventily, - na obr. 2 detail ohýbacího nástroje a na obr. 3 ohýbací - - stroj s - jedním -společným řídicím ventilem. ;
Ohýbací - - stroj - pro tyčový materiál je opatř-en pevným - ohýbacím - trnem 1, na němž je nasazeno otočné rameno· - 2, - na jehož volném - konci - je - uspořádán výkyvný ohýbací nástroj 3 tvaru kladky s obvodovou drážkou. Otočné rameno 2 se vratně otáčí pomocí -ohýbacího -pracovního válce 4, který je jedním - svým koncem výkyvné spojen se stojanem - ohýbacího . stroje, - přičemž pístní tyč 5.. ohýbacího pracovního válce 4 je pomocí čepu 6 kloubově spojena s otočným ramenem 2.
Těsně -před - pevným -ohýbacím trnem 1 je (uspořádáno upínací ústrojí 25 pro . -' upnutí tyče S materiálu. Upínací ústrojí 25 upíná tyč S nepohyblivě nejen ve směru axiálním, ale zajišťuje ji též bezpečně proti zkroucení. ř Upínací ústrojí 25 je opatřeno tuhým rámem 7, - v němž je vytvořeno vstupní vybrání 8 a výstupní vybrání 9 pro tyč S, jež jsou vzájemně souosá. Vstuprn vybrání - 8 - je pro snazší vstup tyče S nálevkovitě rozšířeno. V rámu -7 upínacího - ústrojí 25- je - též uspořádána pevná upínací čelist 10, jakož i pohyblivá upínací -čelist И pro tyč S.
Pohyblivá svěrací čelist 11 je pomocí pístnice 12 spojena s pístem upínacího pracovního- válce 13. Průřez pístu upínacího pracovního válce 13 je větší, než průřez prstu ohýbacího pracovního válce 4, čímž je zajištěno, že upínací síla převyšuje svojí velikostí sílu ohýbací, takže tyč S je upnuta naprosto bezpečně a nehybně.
Upínací pracovní válec 13 je -pomocí upínacího vratného· potrubí 14 a upfoacího přívodního potrubí - 15 přes upínací řídicí ventil 16 - spojen s -na obr. neznázorněným zdrojem tlakového média. Podobně ohýbací- pracovní válec 4 je pomocí ohýbacího -vratného potrubí 17 - a -ohýbacího přívodního potrubí - 18 přes ohýbací řídicí ventill 19 spojen s na obr. neznázorněným zdrojem tlakového média.
Ohýbací stroj podle vynálezu pracuje- takto: Na -obr. neznázorněné podávači zařízení prostrčí tyč S vstupem vybrárnm 8 mezí pevnou upínací čelistí 10 a pohyblivou upínací čehstí 11 a odtud výstupním vybráním 9 kolem pevného ohýbacího trnu 1 na předvolenou délku. Pak programové zařízení vydá povel upínacímu řídícímu ventilu 16, který se- přestaví tak, že upínací pracovní válec 13 pomocí - pístnice 1-2 přitlačí' pohyblivou upínací čelist 11 k pevné upínací čelisti 10 a pevně upne tyč S. Bezprostředně -na to obdrží povel ohýbací řídicí ventil 19, který uvede v činnost ohýbací pracovní válec 4, který vykývne výkyvný -ohýbací nástroj 3, čímž - se tyč - S ohne o - předvolený úhel. Po ukončení - ohýbání se ohýbací pracovní válec 4 - a upínací pracovní válec 13 navrátí do výchozích poloh.
U druhého - příkladu provedení, znázorněného na -obr. 3 - je mechanická část ohýbacího stroje totožná - s příkladem dříve uvedeným, rozdíl je pouze v řídicím ústrojí. 0hýbací pracovní- válec 4 a upínací - pracovní válec 13 jsou v tomto případě napojeny na společný řídicí ventil 20 pomocí společné ho přívodního potrubí 21 a společného vratného potrubí 22.
Ohýbací stroj podle vynálezu lze vytvořit i pro- -ohýbání v obou směrech, přičemž je opatřen -dvěma pevnými ohýbacími trny - a přesuvným výkyvným ohýbacím nástrojem.
Claims (5)
- PŘEDMĚT1. Ohýbací stroj pro tyčový materiál, zejména výztužné pruty do betonu, s nejméně jedním pevným ohýbacím trnem a ohýbacím nástrojem, výkyvným okolo ohýbacího trnu a upínacím ústrojím tyčového materiálu, vyznačující se tím, že upínací ústrojí (25] tyčového materiálu je ve směru dopředného posuvu tyčového materiálu upraveno bezprostředně před pevným ohýbacím trnem (1).
- 2. Ohýbací stroj podle bodu 1, vyznačující se tím, že upínací ústrojí (25) je opatřeno pohyblivou upínací čelistí (11) a upínacím pracovním válcem (13), přičemž ohýbací nástroj (3) je spojen s ohýbacím pracovním válcem (4), přičemž průřez upínacího pracovního válce (13) je větší, než průřez ohýbacího pracovního válce (4).vynálezu
- 3. Ohýbací stroj podle bodu 2, vyznačující se tím, že ohýbací pracovní válec (4) a upínací pracovní válec (13) jsou paralelně napojeny na společné přívodní tlakové potrubí (21) a společné vratné potrubí (22), které jsou napojeny na společný řídicí ventil (20).
- 4. Ohýbací stroj podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že upínací ústrojí (25) je opatřeno pevnou upínací čelistí (10).
- 5. Ohýbací stroj . podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že ohýbací nástroj (3) je uspořádán výkyvné okolo pevného Ohýbacího trnu (1) a má podobu kladky s· obvodovou drážkou o průřezu kruhového oblouku nebo písmene U.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| AT1003774A AT338071B (de) | 1974-12-16 | 1974-12-16 | Biegemaschine fur stabformiges material, insbesondere fur betonbewehrungsstabe |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS205015B2 true CS205015B2 (en) | 1981-04-30 |
Family
ID=3619394
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS758018A CS205015B2 (en) | 1974-12-16 | 1975-11-26 | Bending machine for the bar material particularly reinforcement rods in the concrete |
Country Status (14)
| Country | Link |
|---|---|
| JP (1) | JPS5186058A (cs) |
| AT (1) | AT338071B (cs) |
| AU (1) | AU498191B2 (cs) |
| BE (1) | BE836401A (cs) |
| BR (1) | BR7508305A (cs) |
| CH (1) | CH593726A5 (cs) |
| CS (1) | CS205015B2 (cs) |
| DE (1) | DE2553152B2 (cs) |
| ES (1) | ES443249A1 (cs) |
| FR (1) | FR2294778A1 (cs) |
| GB (1) | GB1470290A (cs) |
| IT (1) | IT1049797B (cs) |
| NL (1) | NL7514261A (cs) |
| ZA (1) | ZA757542B (cs) |
Families Citing this family (27)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| IT1130393B (it) * | 1980-03-31 | 1986-06-11 | Montorfano Off Mecc Snc | Unita' di bloccaggio e di rotazione di fili tubi e sbarre e la sua utilizzazione in macchine piegatrici |
| GB2119299A (en) * | 1982-03-04 | 1983-11-16 | Pa Management Consult | Making cutting tools |
| DE3312397A1 (de) * | 1983-04-06 | 1984-10-11 | Helmut 6230 Kriftel Zahlaus | Verfahren und vorrichtung zum biegen von stabfoermigen materialien |
| DE3544056A1 (de) * | 1985-12-13 | 1987-06-25 | Helmut Dischler | Biegemaschine |
| DE4140421C2 (de) * | 1991-12-07 | 1996-04-11 | Otto Buettner | Vorrichtung zum Biegen einer aus Längsstäben und Querstäben bestehenden Baustahlmatte |
| AT405031B (de) * | 1993-12-27 | 1999-04-26 | Filzmoser Maschinenbau Ges M B | Biegemaschine zum biegen von diagonalstäben für gitterträger od. dgl. |
| JP3721781B2 (ja) * | 1998-05-15 | 2005-11-30 | 日立工機株式会社 | 電動式曲げ工具 |
| NL1030978C2 (nl) * | 2006-01-23 | 2007-07-24 | Gerardus Alexander Verschuren | Inrichting en werkwijze voor het vervaardigen van wapeningselementen. |
| CN101912906B (zh) * | 2010-08-31 | 2014-10-22 | 安徽中鼎金亚汽车管件制造有限公司 | 汽车动力油管的气动弯曲装置 |
| CN102989915A (zh) * | 2012-11-26 | 2013-03-27 | 无锡市航鹄科技有限公司 | 高效率铝件弯折定位装置 |
| CN103658450A (zh) * | 2013-11-12 | 2014-03-26 | 梁明光 | 一种钢筋折弯机的自动夹料机构 |
| CN103920763B (zh) * | 2014-04-17 | 2016-01-20 | 宁波市镇海拾力机电有限公司 | 一种方便维修的折弯机 |
| CN103949511A (zh) * | 2014-05-12 | 2014-07-30 | 明达铝业科技(太仓)有限公司 | 一种小口径管件滚弧装置 |
| CN105689457A (zh) * | 2014-11-25 | 2016-06-22 | 无锡市恒盛电机有限公司 | 基于夹持压力检测的分段折弯装置 |
| CN105598222A (zh) * | 2014-11-25 | 2016-05-25 | 无锡市恒盛电机有限公司 | 滚压折弯装置 |
| CN105689459A (zh) * | 2014-11-25 | 2016-06-22 | 无锡市恒盛电机有限公司 | 阶段磨压折弯与夹持压力控制的折弯加工装置 |
| CN105598219A (zh) * | 2014-11-25 | 2016-05-25 | 无锡市恒盛电机有限公司 | 带厚度调节折弯扭矩与多点压力检测的钣金折弯装置 |
| CN105817509B (zh) * | 2016-06-03 | 2017-11-17 | 山东大学 | 一种圆棒类零件液压驱动弯曲挤压成形装置 |
| CN106424441B (zh) * | 2016-06-30 | 2018-10-09 | 无锡前洲兴华机械有限公司 | 一种高效的折弯机 |
| CN107671150B (zh) * | 2017-10-27 | 2024-05-31 | 东莞市健耀烨电子科技有限公司 | 一种自动化送料弯曲的机器及方法 |
| CN109482771A (zh) * | 2018-12-19 | 2019-03-19 | 昆明理工大学 | 一种折弯机 |
| CN110614331B (zh) * | 2019-10-08 | 2022-08-23 | 通力科技股份有限公司 | 一种折弯机构 |
| CN110802146A (zh) * | 2019-10-23 | 2020-02-18 | 中山市宝元海精密五金制品有限公司 | 一种金属制品加工用折弯装置 |
| CN111215489A (zh) * | 2020-01-16 | 2020-06-02 | 太湖华美医疗器材有限公司 | 一种用于听诊器耳挂的折弯装置 |
| CN111550461B (zh) * | 2020-05-29 | 2025-04-22 | 莆田市天马机械制造有限公司 | 一种五机头弯箍机的液压系统 |
| CN112828191B (zh) * | 2021-01-05 | 2023-02-03 | 国网浙江省电力有限公司丽水供电公司 | 便携式引线线头折弯器 |
| CN114558954A (zh) * | 2022-04-07 | 2022-05-31 | 珠海格力新元电子有限公司 | 一种钢丝折弯装置 |
-
1974
- 1974-12-16 AT AT1003774A patent/AT338071B/de active
-
1975
- 1975-11-18 CH CH1493375A patent/CH593726A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-11-25 IT IT29647/75A patent/IT1049797B/it active
- 1975-11-26 GB GB4865275A patent/GB1470290A/en not_active Expired
- 1975-11-26 DE DE19752553152 patent/DE2553152B2/de not_active Withdrawn
- 1975-11-26 CS CS758018A patent/CS205015B2/cs unknown
- 1975-12-01 ZA ZA757542A patent/ZA757542B/xx unknown
- 1975-12-05 ES ES75443249A patent/ES443249A1/es not_active Expired
- 1975-12-08 BE BE162550A patent/BE836401A/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-12-08 NL NL7514261A patent/NL7514261A/xx not_active Application Discontinuation
- 1975-12-10 AU AU87437/75A patent/AU498191B2/en not_active Expired
- 1975-12-15 BR BR7508305*A patent/BR7508305A/pt unknown
- 1975-12-16 JP JP50150095A patent/JPS5186058A/ja active Pending
- 1975-12-16 FR FR7538523A patent/FR2294778A1/fr active Granted
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| IT1049797B (it) | 1981-02-10 |
| AU498191B2 (en) | 1979-02-15 |
| ZA757542B (en) | 1976-11-24 |
| ATA1003774A (de) | 1976-11-15 |
| JPS5186058A (cs) | 1976-07-28 |
| GB1470290A (en) | 1977-04-14 |
| FR2294778B1 (cs) | 1980-06-06 |
| NL7514261A (nl) | 1976-06-18 |
| CH593726A5 (cs) | 1977-12-15 |
| FR2294778A1 (fr) | 1976-07-16 |
| BE836401A (fr) | 1976-04-01 |
| DE2553152A1 (de) | 1976-07-01 |
| AT338071B (de) | 1977-07-25 |
| DE2553152B2 (de) | 1977-10-20 |
| AU8743775A (en) | 1977-06-16 |
| BR7508305A (pt) | 1976-08-24 |
| ES443249A1 (es) | 1977-04-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CS205015B2 (en) | Bending machine for the bar material particularly reinforcement rods in the concrete | |
| US10207311B2 (en) | Machine for the production of coiled gaskets | |
| US5323816A (en) | Machine for joining together mutually crossing rods | |
| CN208245696U (zh) | 一种钢筋上料定位装置 | |
| US4685493A (en) | Reinforcing bar binding device | |
| CN112424071B (zh) | 捆扎机 | |
| GB2163078A (en) | Tool for use in tying crossing structural elements | |
| US6823766B2 (en) | Method and machine for stripping electric cables | |
| DE10359465B4 (de) | Biegeverarbeitungsvorrichtung für Rohre | |
| JP6571994B2 (ja) | コイルばね製造装置と、コイルばねの製造方法 | |
| US4020669A (en) | Machine for bending bar or rod material | |
| JP6450640B2 (ja) | コイリングマシンと、コイルばねの製造方法 | |
| NO331386B1 (no) | Vikleinnretning for fjernelse av oppkuttet bindemateriale samt anvendelse av denne for fjernelse av band fra returpapir- eller cellulosematerialballer | |
| US4392373A (en) | Forming means | |
| US20010032359A1 (en) | Method and machine for the manufacture of metallic frames for inner spring mattresses | |
| AU700127B2 (en) | A machine for joining together elongated objects | |
| US3245434A (en) | Wire looping and tying apparatus | |
| US2554350A (en) | Wire-bending tool with work clamp | |
| US2674216A (en) | Sheet metal spinning machine | |
| CN208116470U (zh) | 一种用于钢管弯制的弯管模具 | |
| EP1199115A1 (en) | Method and apparatus for bending sections and the like according to programmable radii of curvature | |
| US3643486A (en) | Work-holding assembly | |
| CN222806028U (zh) | 一种新型钢丝折弯的送料装置 | |
| CN102543494B (zh) | 全自动熔丝加工机 | |
| KR100198383B1 (ko) | 능형 철망 제조장치 |