Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Door hinge of vehicle

Classifications

E05D11/1042 Devices for preventing movement between relatively-movable hinge parts for maintaining the hinge in two or more positions, e.g. intermediate or fully open the maintaining means being a cam and a torsion bar, e.g. motor vehicle hinge mechanisms
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS200178B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Ernesto Heim

Worldwide applications
1974 IT 1975 AR GB TR YU RO SU FR PL ES BR DE CS

Application CS579575A events

Description

(54) Závěs dveří vozidla
Vynález se týká závěsu dveří vozidla pro jejich držení v poloze částečně nebo úplně otevřené, sestávající ze dvou tvarovaných, otočně spojených částí, odděleně upevněných na dveřích vozidla a jeho karoserii, dále z torzní tyče upevněné na jedné straně části závěsu a opatřené zarážkou ve tvaru kladky, přitlačovanou pružinou silou torzní tyče průběžně k jediné zarážce, opatřené . vačkovou křivkovou drahou při otevírání závěsu, kterážto vačková křivková dráha jediné zarážky sestává z první předepínací křivky, druhé zarážkové křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu, třetí předepínací křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu zvolna roste ve směru otevírání závěsu, přičemž míra růstu je menší než míra poklesu poloměru křivosti druhé zarážkové křivky a čtvrté zarážkové křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu, přičemž první a třetí předepínací křivka je delší než druhá a čtvrtá zarážková křivka.
Za účelem zpřesnění popisu vynálezu je část závěsu, upevněná ke karoserii vozidla, například k jejímu sloupku, nazývána pevnou části závěsu, zatímco část závěsu upevněná ke dveřím vozidla, například k rámu dveří, je nazývána pohyblivou částí závěsu.
Britský patentový spis č. 1 256 296 popisuje závěs dveří vozidla s torzní tyčí. Torzní tyč je upevněna na pohyblivé části závěsu a spolupracuje se dvěma oddělenými zarážkami a operou, kteréžto všechny součásti jsou upevněny na pevné části závěsu. Zarážkami jsou drážkované nebo rýhované válečky, které udržují dveře v úplně otevřené poloze a v poloze částečně otevřené, přičemž torzní tyč je v záběru se zarážkami pouze v případě, že jsou dveře v jedné z těchto poloh. Drážkované nebo rýhované válečky jsou uloženy otočně, avšak každý z nich je opatřen pružnou podložkou, zabraňující jeho volnému otáčení a zajišťující, že s torzní tyčí je ve styku vždy stejný vrub nebo drážka, přičemž zabraňuje poškození hrany torzní tyče. Na konci závěrného pohybu dveří se dostává koncová část torzní tyče do záběru s operou, která jí ohýbá a působí silou, otevírající dveře, čímž zpomaluje nebo tlumí uzavírací pohyb dveří a vytváří tlak, ' který napomáhá při otevírání dveří. Operou může být - povrch vačky nebo jiný rýhovaný váleček, přičemž torzní tyč spolupracuje s operou pouze v průběhu poslední části závěrného· - pohybu dveří.
Francouzský patentní spis č. 2 172 664 ukazuje, že místo dvou válečků může být používáno jediného drážkového nebo rýhova200178 ného válečku, který je upevněn na torzní tyči a spolupracuje s oddělenými zarážkami na pevné části závěsu. V každém případě je však obtížné a časově náročné upevňovat zarážky ve správné poloze, což činí závěs výrobně nákladným. Úkolem vynálezu je zabránění těmto nedostatkům a nevýhodám, a navržení závěsu s torzní tyčí, jehož činnost by byla jednoduchá, konstrukce robustní a který by byl tvořen malým počtem částí a byl schopen udržovat dveře alespoň v úplně otevřené poloze.
Úkol byl podle vynálezu vyřešen návrhem závěsu dveří vozidla pro jejich držení v poloze částečně nebo úplně otevřené, sestávající ze dvou tvarovaných otočně spojených částí, rozděleně upevněných na dveřích Vozidla a jeho karoserii, dále z torzní tyče, upevněné na jedné části závěsu a opatřené zarážkou ve tvaru kladky, přitlačovanou pružnou silou torzní tyče průběžně к jediné zarážce opatřené vačkovou křivkovou drahou při otevírání závěsu, kterážto vačková křivková dráha jediné zarážky sestává z první předepínací křivky, druhé zarážkové křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu, třetí předepínací křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu zvolna roste ve směru otevírání závěsu, přičemž míra růstu je menší než míra poklesu poloměru křivosti druhé zarážkové křivky a čtvrté zarážkové křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu, přičemž první a třetí předepínací křivka je delší než druhá a čtvrtá zarážková křivka, vyznačený tím, že poloměr křivosti první předepínací křivky ze čtyř křivek dráhy deskové vačkové zarážky, vytvořené na pevné části závěsu od osy čepu, na němž jsou otočně uloženy obě části závěsu, ve směru otevírání závěsu, roste v míre menší, než je míra růstu poloměru křivosti třetí předepínací křivky.
Dále podle vynálezu úhel sevřený druhou zarážkovou křivkou a její tečnou je větší než úhel sevřený čtvrtou zarážkovou křivkou a její tečnou.
Konečně podle vynálezu pohyblivá část závěsu má tvar U a desková vačková zarážka, vytvořená na pevné části závěsu, leží mezi stojinami pohyblivé části závěsu.
Závěs dveří vozidla podle vynálezu je tvořen malým počtem součástí, nicméně je robustní a pracuje jednoduše a spolehlivě. Výroba a montáž jsou zjednodušeny, jelikož pro vytváření jedné nebo dvou poloh zarážky, úplně otevřené a částečně otevřené, je užito pouze jedné zarážky a dochází rovněž ke vzniku síly, která napomáhá uzavírání dveří. Zarážka může být zhotovena v jednom celku s jednou částí závěsu a může být jednoduchým postupem vyražena. Skutečný profil zarážky je pro dosažení a zajištění požadované polohy nebo poloh zarážky navržen jednoduchým způsobem.
Zarážka je s výhodou váleček, otočně upevněný na části torzní tyče, avšak nejsou vyloučena ani jiná uspořádání, pokud se lze smířit s rychlostí opotřebení a nejsou-li třecí síly příliš veliké. Je-li užito válečku, je výhodné, aby jeho průměr byl co největší, pro dosažení kompaktní konstrukce závěsu.
Dále bude popsán jeden příklad provedení vynálezu ve vztahu к připojeným výkresům, na nichž značí:
Obr. 1 nárysný pohled na závěs podle vynálezu, v uzavřené poloze, obr. 2 bokorysný pohled na závěs ve směru šipky II z obr. 1.
obr. 3 půdorys závěsu, obr. 4 půdorys závěsu znázorňující závěs v částečně otevřené poloze, a obr. 5 zvětšený perspektivní pohled na rozložený závěs podle vynálezu.
Závěs je tvořen dvěma částmi 1, 2, které jsou upevněny ke sloupku automobilové karoserie а к rámu dveří. Obecně, pokud je dostatečný prostor, mohou být části závěsu upevněny obráceně, tj. část 1 závěsu může být upevněna к rámu dveří a část 2 závěsu může být upevněna ke karoserii vozidla, avšak z důvodů zjednodušení bude část 1 závěsu označována jako pevná část závěsu a část 2 závěsu jako pohyblivá část závěsu.
Pevná čá'st 1 závěsu je vytvořena ve tvaru desky 3, opatřené otvory 4 pro upevnění pevné části 1 závěsu ke sloupku karoserie vozidla, přičemž v jednom celku s deskou 3 jsou vytvořeny dvě bočnice 5 s dvěma rovnoběžnými zadními oky 6, opatřenými souosými příčnými otvory 7. V jednom celku s jednou bočnicí 5 a jedním okem 6 je vytvořena vyčnívající desková vačková zarážka 8. Profil vačkové zarážky 8 je tvořen první předepínací křivkou 9, jejíž vzdálenost od osy závěsu tvořená osou příčných otvorů 7, vzrůstá ve směru otevírání závěsu, druhou zarážkovou křivkou 10, jejíž vzdálenost od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu, dále třetí předepínací křivkou 11, podobnou první předepínací křivce 9, jejíž vzdálenost od osy závěsu vzrůstá ve směru otevírání závěsu a konečně čtvrtou zarážkovou křivkou 12, jejíž vzdálenost od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu. Křivky jsou vzájemně spojeny zaoblením, takže přecházejí jedna v druhou.
Zarážková opěra 13 je vytvořena v celku s druhou bočnicí 5 desky 3 a s druhým zadním okem 6. Pohyblivá část 2 závěsu má tvar písmene U, jak je nejzřetejněji patrno z obr. 1, a je tvořena pásnicí 14, vytvořenou v celku se dvěma stojinami 15, 15\ opatřenými souosými oky 16 se souosými příčnými otvory 17. Oka 6 pevné části 1 závěsu jsou zasunuta mezi oka 16 pohyblivé části 2 závěsu (obr. 2). Stojiny 15, 15* pohyblivé části 2 závěsu jsou opatřeny v pravém úhlu vyhnutými patkami 18, 19 s otvory 20, 21 pro upevnění pohyblivé části 2 závěsu к rámu dveří. Ke stejnému účelu mohou být v pásnici 14 upraveny další otvory 2Г.
Stojiny 15, 15* (obr. 5) jsou opatřeny otvory 22, 23 a vybráními 24, 25 pro upevnění torzní tyče 26. Torzní tyč 26 je tvořena hlavní střední přímou částí 27, která při montáži je uložena v otvoru 22 jedné stojiny 15 a ve vybrání 24 protilehlé stojiny 15‘ a dvěma zahnutými rameny, jejich konce 28, 30 probíhají rovnoběžně, ve vzdálenosti od hlavní střední části 27. Konec jedné koncové části 28 jednoho zahnutého ramene zasahuje do vybrání 25 druhé stojiny 15 a nese zarážku ve tvaru otáčivé kladky 31. Kladka 31 může být držena ve své poloze jakýmkoli vhodným způsobem, znázorněného je . její zajištění závlačkou tvaru C, nebo rozpěrným pojistným kroužkem 32, přičemž příruby kladky 31 a opera na stojině 15 zabraňují jejímu nadměrnému axiálnímu pohybu.
Obě části 1, 2 závěsu jsou společně otočně uloženy na čepu 33, který prochází otvory 7, ok 6, první pevné části 1 závěsu a otvory 17 ok 16 pohyblivé části 2 závěsu. Při montáži se kladka 31 umístí tak, že je v záběru a odvaluje se po dráze deskové vačkové zarážky 8. Jsou-li dveře zavřeny, zaujímají obě části 1, 2 závěsu polohu znázorněnou na obr. 1 až 3, v níž je kladka 31 na počátku nebo nepatrně mimo počátek první předepínací křivky 9 profilu dráhy deskové vačkové zarážky 8. Pokud se dveře začínají otevírat, nebo bezprostředně poté, dochází k záběru a odvalování kladky 31 po první předepínací křivce 9 a výsledkem rychlého růstu jejího poloměru křivosti od osy závěsu je mírná deformace torzní tyče 26, která neklade nadměrný odpor otevírání dveří. Jakmile kladka 31 dosáhne vrcholu druhé, zarážkové křivky 10, vtlačí pružná reakce torzní tyče 26 kladku 31 do vybírání nebo úhlu, vytvořeného mezi křivkami 10, 11 a zachytí dveře v částečně otevřené poloze. Pokud otevírání dveří pokračuje, odvaluje se kladka 31 po třetí předepínací křivce 11, dokud nedosáhne čtvrté zarážkové křivky 12, v níž udržuje dveře v úplně otevřené poloze.
V úplně otevřené poloze dveří narazí vr chol zarážkové opery 13 na hlavní střední přímou část 27 torzní tyče 26 poblíže zářezu 29, za účelem omezení otevíracího pohybu.
Jsou-li dveře zavírány, odvaluje se kladka 31 zpět po profilu dráhy vačkové deskové zarážky 8, přičemž zmenšování poloměrů křivosti třetí předepínací křivky 11 a první předepínací křivky 9 od osy závěsu vytváří sílu, která napomáhá zavírání dveří.
Obě části 1, 2 závěsu a torzní tyč 26 jsou tvarovány tak, aby závěs mohl být upevněn na pravé nebo levé straně karosérie vozidla, což značně snižuje výrobní náklady a tudíž i náklady, spojené s výrobou závěsu. Činnost i konstrukce závěsu se může značně lišit od činnosti a konstrukce · výše popsaného závěsu s odkazem na přiložené výkresy, aniž by došlo k odchylkám od myšlenky, vynálezu. Například lze obecně změnit tvar torzní tyče 26, jak je uvedeno v britském patentovém spisu č. 1 265 296 a která může mít například tvar písmene S. Rovněž může být měněn profil dráhy deskové vačkové ' zarážky 8 za účelem vzniku požadovaných přídržných sil v částečně a úplně otevřené poloze. Například, ačkoli je druhá zarážková křivka 10 znázorněna, jako by svírala mírně větší úhel s tečnou než čtvrtá zarážková křivka 12 a vznikla větší přídržná síla v polootevřené poloze dveří vozidla, než v poloze úplně otevřené. To však není důležité, neboť je často žádoucí větší síla v úplně otevřené poloze. Dále pro přizpůsobení určitým dveřím vozidla a požadavkům výrobců vozidel může být měněn úhel vzhledem k odpovídajícím tečnám všech křivek drah deskové vačkové zarážky 8 a jakákoli změna úhlu po délce odpovídající křivky, jakož i 'tvar zarážky opery 13 v závislosti na hodnotách setrvačné hmoty dveří, jejich délky a úhlu, v němž se dveře otevírají. V případě nutnosti může být v pohyblivé části 2 závěsu vytvořen otvor 34, pro vstup části zarážkové opěry 13 při uzavřeném závěsu.

Claims (3)
Hide Dependent

  1. p R E D Μ Ё T
    1. Závěs dveří vozidla pro jejich držení v poloze částečně nebo úplně otevřené, sestávající ze dvou tvarovaných, otočně spojených částí, odděleně upevněných na dveřích vozidla a jeho· karoserii, dále z torzní tyče upevněné na jedné části závěsu a opatřené zarážkou ve tvaru kladky, přitlačovanou pružnou silou torzní tyče průběžně k jediné zarážce opatřené vačkovou křivkovou drahou při otevírání závěsu, kterážto vačková křivková 'dráha jediné zarážky sestává z první předepínací křivky, druhé zarážkové křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu, třetí' předepínací křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu zvolna roste ve směru otevírání závěsu, přičemž míra růstu je menší než míra poklesu poloměru křivosti druynAlezu .
    hé zarážkové křivky a čtvrté zarážkové křivky, jejíž poloměr křivosti od osy závěsu prudce klesá ve směru otevírání závěsu, přičemž první a třetí předepínací křivka je .delší než druhá a čtvrtá zarážková křivka, vyznačený tím, že poloměr křivosti první předepínací křivky (9) ze čtyř křivek (9, 10, 11, 12) dráhy deskové vačkové zarážky (8), vytvořené na pevné části závěsu (1) od osy čepu (33), na němž jsou otočně uloženy obě části závěsu (1, 2) ve směru otevírání závěsu, roste v míře menší, než je míra růstu poloměru křivosti třetí předepínací křivky.
  2. 2. Závěs dveří vozidla podle bodu 1, vyznačený tím, že úhel sevřený druhou zarážkovou křivkou (10) a její tečnou je větší než úhel sevřený čtvrtou zarážkovou křivkou (12) a Její tečnou.
  3. 3. Závěs dveří vozidla podle bodu 1, vyznačený tím, že pohyblivá část (2) závěsu má tvar U a desková vačková zarážka (8) vytvořená na pevné části (1) závěsu leží me zi stojinami (15, 15‘) pohyblivé části (2) zá věsu.