CS199596B2 - Method of producing basic derivatives of 1-aryl-2-oxo-2,4,5,7-7a-hexahydroindoles - Google Patents

Method of producing basic derivatives of 1-aryl-2-oxo-2,4,5,7-7a-hexahydroindoles Download PDF

Info

Publication number
CS199596B2
CS199596B2 CS755470A CS547075A CS199596B2 CS 199596 B2 CS199596 B2 CS 199596B2 CS 755470 A CS755470 A CS 755470A CS 547075 A CS547075 A CS 547075A CS 199596 B2 CS199596 B2 CS 199596B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
oxo
calculated
compounds
acid
Prior art date
Application number
CS755470A
Other languages
English (en)
Inventor
Marcel Pesson
Henri Techer
Original Assignee
Bellon Labor Sa Roger
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bellon Labor Sa Roger filed Critical Bellon Labor Sa Roger
Publication of CS199596B2 publication Critical patent/CS199596B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D209/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D209/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom condensed with one carbocyclic ring
    • C07D209/04Indoles; Hydrogenated indoles
    • C07D209/30Indoles; Hydrogenated indoles with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, directly attached to carbon atoms of the hetero ring
    • C07D209/32Oxygen atoms
    • C07D209/34Oxygen atoms in position 2

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

Předmětem vynálezu je způsob výroby zásaditých derivátů l-aryl-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hěxahydroindolů a jejich netoxických solí s minerálními nebo organickými kyselinami.
Sloučeniny, připravené způsobem podle vynálezu je možno znázornit obecným vzorcem I
zán k benzenovému jádru v jedné z poloh 2‘, 3‘ nebo 4‘, n znamená 2 nebo 3, každý ze substituentů Ri a R2, které jsou shodné, znamená alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku v přímém nébo rozvětveném řetězci, nebo substituenty Ri a R2 společně tvoří s atomem dusíku, na něj jsou vázány, plperidlnový nebo morfollnóvý kruh,
R3 znamená atom vodíku nebo halogenu a
R4 znamená atom vodíku nebo fenylový zbytek.
Vynález se týká zejména způsobu výroby sloučenin obecného vzorce I, kde ω-dialkylaminoalkoxylový zbytek vzorce kde ω-dialkylaminoalkoxylový řetězec
ZR<\ -о-(снрл 7 označený v příkladech symbolem R, je vá199598 je vázán k benzenovému jádru v poloze 3* nebo 4‘, každý ze substituentů Ri a R2, které jsou shodné, znamená methylový, ethylový, propylOvý nebo isopropylový zbytek, nebo oba substituenty Ri a Rz společně tvoří s atomem dusíku, na nějž jsou vázány piperidlnový nebo morfollnový kruh,
19959В n znamená 2,
Из - znamená atom vodíku nebo atom- chloru a
R4 znamená atom vodíku nebo fenylový zbytek, a je-jich netoxických, farmaceuticky vhodných solí s minerálními nebo- organickými kyselinami.
Způsob podle vynálezu -k výrobě uvedených sloučenin a jejich netoxických, farmaceuticky vhodných solí s minerálními nebo organickými kyselinami se - vyznačuje tím, že - se kyselina 2-cyklohexanon octová obecného vzorce II
f*CH-COOH 0 (IH l-hydroxyaryl-o-ox2-2,4,5,6,7,7a-hxxahddro- indol obecného vzorce IV
kde
Rs a R2 mají výše uvedený význam- - se alkyluje ω-dialkylamino-l-chloralkanem obecného vzorce.
kde
R2 má výše - uvedený význam, kondenzuje s amino-fenolem obecného vzorce III
NH*.
kde
Из má výše uvedený význam, a vzniklý kde
Ri, Rz -a - n - mají výše uvedený význam, -za vzniku vyráběné sloučeniny obecného vzorce I, která se pak popřípadě přemění - ve svou netoxickou -sůl s kyselinou.
Při -způsobu podle vynálezu ise nejprve kondenzuje kyselina 2-cyklo'hexanonoctová,.. popřípadě substituovaná, v poloze a, obecného vzorce II s aminofenolem obecného vzorce - III, čímž se získá l-hydroxyaryl-2-oxo-2,2,5,6,7,7a-hexaaydrolndol obecného vzorce
IV. Alkylace tohoto indolu-dialkylamino-1-caloralkanem skýtá pak sloučeninu podle vynálezu obecného, vzorce I. Tento- sled reakcí je možno znázornit réakčním schématem
Reakce se provádí zahříváním míchané směsi kyseliny cykloaexanonoctové s aminofenolem při teplotě v rozmezí 110 až 120- CC v prostředí rozpouštědla o vhodné teplotě, varu, které umožňuje odstraňovat azeotropicky vodu vzniklou při reakci. K tomu- účelu ,se s - výhodou použije toluenu nebo xylenu v -množství 4,5 -až 10 objemů rozpouštědla na jeden objem směsi ^akčních složek.
Obvykle se pracuje s ekvimolekulárním množstvím ketokyseliny a amin-ofenolu, je však možno -výhodně - -použít -mírného nadbytku am-inofe-nolu, to je 1,1 až - 1,2 molu a mol χ-ketokyseliny.
Reakce -se nechá probíhat až do okamžiku, kdy množství vzniklé vody, jímané ve vhodném odlučovači, se - již nezvyšuje, .což si vyžaduje 3 až 6 hodin.
Jakmile je -reakce - skončena, odstraní se popřípadě část rozpouštědla odpařením za sníženého tlaku. Tuhá látka, která ochlazením vykrystaluje, se odsaje, p-r-omyje- - zředěným roztokem silné - minerální kyseliny, v němž -se rozpustí nadbytek aminofenolu nebo nezreagovaný aminofenol.
Po promytí vodou a vysušení se získaný produkt přečistí přeikrystalováním z vhodného rozpouštědla. Fenoly obecného vzorce
IV -se takto -získají ve výtěžku v rozmezí 75 až 95 %. -
9'-· 5 9 β
8
Alkylace · těchto fenolů ω-dialkylamino-l-chloralkany se může provádět jedním z postupů, obvykle používaných k tomuto účelu. Obzvláště výhodným postupem je·,' nechat reagovat halogenovaný derivát s fenolátem alkalického kovu, · odpovídajícím použitému fenolu obecného vzorce IV. Reakce se provádí ' při teplotě 60 až 80 °C ' v · prostředí nižšího alkoholu, jakým' je 'například ethanol nebo terc.butanol.
S výhodou se použije fenolátu sodného nebo ' draselného, získaného· . ' přidáním - · fenolu obecného vzorce . IV k ekvimolárnímu roztoku alkoholátu, získanému rozpuštěním . pří-, slušného kovu ve ' 20 až . 30 objemech .použitého alkoholu. · .
K roztoku (nebo suspenzi) fenolátu se za nepřístupu vlhkosti přidá -za míchání při teplotě ' přibližně 60 °C ω-dialkylamino-l-chloralkan v množství 1,1 až 1,2 molu na 1 mol použitého fenolu.· Směs se míchá a zahřívá při teplotě v rozmezí 60 až 80 °C až ' do skončení reakce, což trvá 4 až 6 hodin. Část rozpouštědla nebo veškeré rozpouštědlo se odpaří za · sníženého tlaku. Zbytek se vyjme zředěným roztokem silné minerální kyseliny, jako je například ' kyselina chlorovodíková. Získaný roztok se extrahuje vhodným rozpouštědlem1 k odstranění neutrálních nebo kyselých nečistot,· načež se jeho' pH- upraví na hodnotu '8 až 9 ' .přidáním čpavku nebo uhličitanu -sodného. Olej, který se vyloučí, se extrahuje · vhodným rozpouštědlem; organický roztok se · · promyje vodou -a vysuší. Po odpaření rozpouštědla zbývá reakční produkt, · který buď 'samovolně vykrystaluje · -nebo · zůstane ve formě oleje.
Je-li produktem tuhá látka, přečistí se překrystalováním · z vhodného rozpouštědla. ' Při tomto postupu se získají zásady . obecného vzorce · I ve výtěžcích · 50 až . 80 ·%. Tyto zásady · se známými postupy přemění v netoxické, · farmaceuticky vhodné soli . kyselin.
Je-li zásadou, získanou při reakci, olej, může se přečistit destilací za sníženého tlaku nebo · se může přímo přeměnit . v tuhou sůl, která se přečistí překrystalovánfm.
Výhody způsobu podle vynálezu spočívají' především· v , — použití poměrně mírných kondenzačních teplot (tedy nikoliv zvýšených teplot ' 190° Celsia ' a výše) a — v použití ekvimolárních množství reakčních složek; (tedy nikoliv v nutnosti použití velkého nadbytku aminu), což umožňuje použít amlnofenolů a jejich etherů, které jsou . látkami velmi citlivými vůči teplu 'a oxidaci. Je tím též usnadněno použití· způsobu podle vynálezu v průmyslovém měřítku.
Vynález · je. · blíže objasněn dále uvedenými příklady, které však nijak neomezují jeho rozsah.
Příklad 1 l-íáL/i-dieehylaminoethoxyfenylJ-Z-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindo.l obecného vzorce I, kde R- = R< = H,
C2H5 /
R=4‘—O— (CHžjž— N , \
C2H5
Tento příklad dokládá ' obměnu A) · způsobu podle vynálezu.
a) V baňce se 2 hrdly 'o obsahu 1 Utru, opatřené míchadlem, Dean-Starkovým odlučovačem s nasazeným . refluxním chladičem,' a · teploměrem· 'zasahujícím do vnitřku baňky, se za míchání zahřívá pod zpětným chladičem · směs 7,8 · g (0,5 molu) ' kyseliny 2-cyklohexanonoctové s ' 55 g . (0,5 molu) p-aminofenolu v 600 ml toluenu.
Zahřívání a míchání pokračuje až 'do· do.by, kdy se už objem · zachycené vody (19 ml) v odlučovači ' .nezvětšuje' (teoretické množství 18 ml, · doba trvání · reakce 3 hod.). Baňka se ochladí;· jakmile teplota reakční směsi dosáhne · · 60 °C, nahradí se · Dean-Starkův odlučovač a refluxní . . chladič sestupným chladičem, opatřeným kapilárou- pro · přívod vzduchu do reakční · směsi a· na druhém konci · jímacím ústrojím . a nástavcem, umožňujícím připojení zařízení ...na vodní vývěvu.
Za sníženého tlaku a při · teplotě 40 až ' 60° Celsia se oddestiluje . polovina rozpouštědla (300' ml). Zbylý' roztok · se ochladí na teplotu 10 °C. Vyloučená sraženina se · odsaje, promyje 3 N · kyselinou chlorovodíkovou k 'odstranění nezreagovaného amlnofenolů, a vodou, načež se vysuší kysličníkem fosforečným a překrystaluje . z 'acetonu. Získá se · 90,5 gramu ' ' (79 %) · l-( 4-hydroxyfenyl )-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolu o · · teplotě tání 210°C, obecného ' vzorce IV, kde · R3 = R4 . = H, hydroxylová skupina . je ' vázána v poloze 4’.
Pro C14H13NO2 (molekulová hmota = 229,27) vypočteno:
73,34 0/0 · c,· 6,59 · % · ·H, · 6,11 · % N, nalezeno:
73,19 o/0 c, 6,44 % '· H, 6,30 %. N.
b) V ' baňce se 3 · hrdly o obsahu 250 ml, opatřené míchadlem, vzestupným chladičem,' na jehož horním konci ' je nasazen uzávěr s natronovým vápnem, dále teploměrem a' bromovací baňkou, se připraví roztok terc.butylátu ' draselného ’ přidáním 2,75 · g · (0,071 gramatomu) draslíku · k . 70 ml · terc.butylalkohplu.
Když teplota reakční směsi ' dosáhne tep-
9 5.98 •J loty okolí, přidá se k roztoku alkoholátu
16,3 g [0,07 molu) l-(4-hydroxyfenyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroi.ndolu. Směs se míchá po 30 minut při teplotě okolí, načež se - zahřeje na - teplotu 60 °C. Během 20 minut - se pak přikape 10,6 -g (0,078 molu) čerstvě destilovaného l-chlor-2-diethylaminoethanu.
Směs se míchá a - zahřívá pod zpětným qhladičem po- 4 hodiny; -nadbytek alkoholu se oddestiluje za sníženého tlaku při teplotě 60 CC. Po ochlazení se ke- zbytku - přidá 150 ml vody, suspenze -se míchá -a její pH se upraví - na hodnotu 1 přidáním koncentrované kyseliny chlorovodíkové. - Roztok - se dvakrát extrahuje vždy 50 ml - dichlormethanu k odstranění -neutrálních nebo kyselých nečistot. Vodná fáze se zalkalizuje na pH 8 až 9 -přidáním uhličitanu sodného nebo koncentrovaného čpavku. Vyloučená olejovitá zásada se 'extrahuje methylenchloridem. Organická -fáze se - promyje vodou, vysuší síranem hořečnatým, rozpouštědlo se -odpaří a zbytek se podrobí frakční destilaci za sníženého -tlaku. Získá se 17,5 g (75 %) l-(4‘-/-diethyyaminoethoxyf enyl )-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydrolndolu obecného vzorce I, kde Rs=R4=H - a R=4‘—O—(CH2)2—N—(C2H5)2’ ve formě viskózního oleje o teplotě varu 254°C/0,6 torru. - nD20 = 1,5574.
Pro. - C20H28N2O2 (molekulová hmota 328,44) vypočteno:
' 73,13 % C - 8,59 % H- 8,53 % N, n alezen o : '
72,80 % C, 8,84 % H, 8,75 % N.
Příklad - - 2 '
1- (4‘-jj3morf olinotthoxyfenyl) -2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydro-indol -obecného' - vzorce I, kde R3 = R4 = H, -a
R - = 4‘—o—(CH2)2— NCsHeO .
Postupuje se - jako v - příkladu lb); 30 g 1- (4-hydroxyfeoyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolu se přidá k roztoku terc.butylátu draselného, připraveného z 5,1 g draslíku a 200 ml terciárního - butanolu. Po - přídavku 22 g
2- morfollno-l-chlorethanu se -reakce - ukončí zahříváním pod- zpětným chladičem po 6 hodin.
Surový reakční produkt, izolovaný postupem popsaným v uvedeném příkladu, je vlskčzní olejovitá - kapalina, která se - -rozpustí ve 250 ml isopropyloxidu. Z roztoku, - - ponechaného stát přes - noc -při - teplotě 0°C, vykrystalují krystaly, které se odsají, promyjí týmž -rozpouštědlem a -vysuší. Získá se 26,9 g (výtěžek -60 %), l-(4-morfolinotthoxyfenyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolu o- teplotě tání 96 °C.
Pro C20H26N2O5 (molekulová hmota: 342,42) vypočteno:
70,15 % C, 7,65 % H, - 8,18 % N, nfllozono*
70,20 - % C, 7,60 % - H, 7,90 % N.
Hydrobromid g získané zásady se - -rozpustí ve - 300 ml . ethanolu a získaný - roztok se za míchání zneutrallzuje vodným 48% roztokem bromovodíku (potřebný objem - 9,9 -ml). Po zneutralizování se -roztok -ponechá - přes noc v chladničce a vyloučený hydrobromid se odsaje -a překrystaluje ze 300 ml bezvodého ethanolu. Výtěžek činí 35 g (94 %), teplota tání 200 až 204 °C - (za rozkladu).
Pro CMH26N20sHBr (molekulová hmota 423,34)
I vypočteno:
18,88 % Br, nalezeno:
18,83 % Br.
P ř í k 1 a d - 3 (-(4‘-/l·dimethyIaminol^thoxyУenyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vzorce I, kde Rs = R4 = H a R = 4‘—O—CH2—-CH2—N(CHs)2
Postupem- podle příkladu ib) se' 22,9 - g (0,1 molu) 1-(4-hydroxyf ^γ1)-2-οχο-2,4,5,6,7,7a-.hexahydroiodolu přidá k - roztoku terc.butylátu- draselného [draslík: 3,9 g (0,1 · gramatomu), terc.butanol: 100 ml], načež se přidá 11,8 g (0,11- molu) 2-dimethyiamino-l-chlorethanu.
Po - zahřívání po 6 - hodin při teplotě - 60 - °C se surový - reakční produkt izoluje, jak -je . popsáno v - uvedeném - - příkladu,, a přečistí · překrystalováním z hexanu. Získá -se 17,1 g (výtěžek 57 %) l-(4-ιЗ-dimethy^amioottho- , xyfenyl)-2-oxo-2,4,516,'7,7a-hexahydrolodolu o -teplotě tání 90 °C.
Pro CUH24N2O2 (molekulová hmota 300,2) vypočteno:
71,97 % С - 8,05 % H - - - 9,33 % N, πδίθζβηο*
72,08 %- C, 8,02 - % H, 9,07 % - N.
Hydrochlorid se připraví přidáním etherového -roztoku chlorovodíku - k - roztoku - 15 - g . zásady ve směsi 150 - ml - etheru . - a 20 ml ethanolu. Vyloučená - sraženina se- odsaje a překrystaluje ze směsi jednoho objemu ethanolu a čtyř objemů etheru. Výtěžek je 15 g (89 %), teplota tání 218 až 220 °C (za rozkladu).
Pro 018НмЖ)г. HCl (molekulová - hmota 336,B5) vypočteno: .
10,52 % Cl, nalezeno:
10,51'% Cl.
Příklad 4
1-, (4‘-/-f^lppelc^ir^oott^c^?^y^f^i^n^l) -2oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vzorce I, kde R3 = R4 = H a R = 4‘—O—{CH2)2—NC5H10
Postupem popsaným v , příkladu lb) , se
18,5 ’ g (0,081 molu ) l-^-hyrrofytenyl)-- -oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydrolndolu přidá) k terc.butflátu ’ draselnému (draslík: 3,15 g, alkohol: 100 'ml), načež se k této směsi přidá 13 g (0,89 molu) '2-píperidino-l-chlorethanu. Po 8hrУin0vé'm zahřívání pod ' zpětným chladičem se reakční produkt izoluji, jak ) je popsáno v uvedeném ' příkladu, a překrystaluje ze směsi 95 obj. ' dílů heptaou , a 5 obj. dílů acetonu. Výtěžek činí 15 g (52 proč.). Teplota tání je 105 °C.
Pro C21H28N2O2 · (molekulová hmota 340,45) vypočteno:
. 74,08 %' C, 8,29 % H,, 8,23 % N,·
ПВ1О7ОИЛ ·
74,13 % C, 8,08 % H, ) 8,46 0/0 N.
Použitím 12 g , zásady se připraví hydrochlortd postupem popsaným v příkladu 5. Po překrystalování ze 'směsi ethanolu a ' etheru se 'získá 12 g soli (výtěžek , 90 %) o teplotě tání 205 °C (za rozkladu u..
Pro C211H2íNí2O2. HC1 (molekulová hmota 376,95) vypočteno:
9,43 %. Cl, nalezeno:
9,43 % Cl.
l-( 4‘-l-dUsoprooy-amincothoxyfeny 1)-2-roo-2,4,5,6,7,7a-heoa'hyУroiodrl obecného vzorce I, kde R3 - R4 = H, a R .= R—0-HCH2-2—N - 1C3H7-1SO)2
Pro' C22H32N2O2 (molekulová hmota 356,49) vypočteno:
- ' 74,12 % C, 9,05' % H, 7,86 0/0' N, TI A10 *7 QÍn *
73,92' % C, ' 9,01 ' % H, ' 7,94 ' % N.
Roztok 12 g získané · zásady ' v 50 ml „ ethaoolu se zoeutralizuje přidáním etherického roztoku chlorovodíku. ' Vylottótrná. sraženina · se odsaje a překrystaluje ze směsi ' ' 1 obj. dílu ethanolu a 4 ' obj. dílů etheru Výtěžek ' činí 11 g (85 %). Teplota tání hydrochloridu je 175°C (za rozkladu).
Pro' ' C22H;зN2-02. HC1 .
(molekulová 'hmota 382,95) vypočteno:
9,04 ' % Cl, nalezeno:
9,13' % Cl.
Příklad 6
1- ( 4-y-dime.th -^Ιι^ι^ιιο^ι^ι^ι^ι^ι^^^ι^Ι^θ ny i) -2-oor-2,4,5,6,7,7a-heoahydroinУrl · obecného' vzorce I, ' kde R5 = R4 - H, a
CH3 /
R = 4‘_0_(CH2)3— N \
CH3
Jako v předcházejících příkladech . 'st' připraví draselná . sůl l-(4-hhУroohftOhl)-2-ror-2,4,5,0,7,7a-heoahhУrrmУrlu . přidáním 22,9 g (0,1 molu) fenolu k ' 0,1 moju terc.butylátu draselného, rozpuštěného ve . ' 100 ' ml terc.butaoolu. Ke směsi se přidá 13,3 g (0,11 molu) ' 3-Уimethylaminr-l-chlor.propaou, načež se isměs ' míchá' po 6 hodio při teplotě 60 °C a pak 'ponechá přes noc při teplotě okolí. Reakční postup se izoluje, ' jak popsáno v uvedeoých příkladech, a přečistí překrystalováním z ' ' isopropylooidu. Získá st 13 g . (41 proč) 1- (4‘-f-Уϊmethylamlorprrproyftny'l) -2-ooo-2,4,5,6,7,7a-heoahyУrrindolu o teplotě táoí 90’ °C.
Pro C19H26N2O2 (molekulová hmota 314,42) vypočteno:
72,58 % C,' ' 8,34 % H, 8,91 % N, oaltzeoo:
72,91 ' % C, '8,36 % H, ' 8,59 ' % ' N.
Jako v příkladu 4 se 22,9 g (0,1 molu 1- (4-hydroxyfenyl) -2-ooo-2,4,5,6,7,7a-heoahydro-indolu rozpustí v ' roztoku 0,1 molu · . terc.butylátu 'draselného ve 100 ml terc.butanolu, načež se přidá 18 ' g (0,11 molu) 2-Уifsopropyfamino-l-chloréthaou. Po obvyklém zpracování a po překrystalování' surového produktu z heptanu se získá 27 g ... ( výtěžek 76 °/o) l-(4‘-/J-diisopropyfaiiOnoethooyfenhll-2-ooo-2,4,5,6,7,7a-heoahhУrrinУrlu o teplotě tání '86 CC.
Postupem, popsaným v příkladu 5 st ze
12’ g zásady připraví hhdrrchlrriУ, který se přečistí přtkrfstalováoím z acetonu. Výtěžek činí 11 g ' (82 %), ' teplota táoí ' 196°C (za rozkladu).
Pro C19H26N2O2 . HCl (molekulová hmota 350,87) vypočteno:
10,12 % Cl, nalezeno:
10,19 'θ/ο Cl.
Příklad 7
1- (3‘-/S-morrollnoethooyfennl 1 - 2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vzorce I, kde R5 = R4 - H a
R = 3*—O— (CH2)2—N—CáHaO
199598 a- Směs 78 g (0,5 molu - kyseliny 2-cyklohexanonoctové a 55 g ' m-aminoeenolu se zahřívá pod zpětným chladičem s 900 ml xylenu, a voda. vzniklá při reakci se odstraňuje, jak uvedeno v příkladu la). Teoretické množství vody (18 ml- se získá za 3 hodiny.
Reakční produkt se izoluje postupem, popsaným v uvedeném příkladu, a překrystaluje z ethanolu. Získá se 82 g (7,2 °/o- l-(3-hydr oxyeeoyl - -2-oxo-2,4,5,6,7,7a-htxahydroindolu o teplotě tání 193 CC.
Pro C14H15NO2 (molekulová hmota 229,27vypočteno: .
73,34 % C, 6,59 θ/ο H, 6,11 . θ/ο N, nalezeno*
73,05 o/o ' C, 6,57 % H, 5,89 0/0 N.
b- Postupem podle příkladu lb- se 11,5 g (0,05 molu- výše uvedené fenolové sloučeniny přidá k .roztoku terc.butylátu draselného (draslík: 1,95 g, alkohol: 75 ml-, načež se přidá 8,2 g (0,055 molu- 2-moreolioe-l-chlorethanu a výsledná směs se za míchání zahřívá po 8 hodin při teplotě 60 °C. Reakčním produktem, který se izoluje postupem podle příkladu lb-, je 13 g nekrytstalujícího oleje. Tento olej se rozpustí ve směsi 30 ml ethanolu a 300 ml etheru. Směs se za míchání zneutralizuje roztokem chlorovodíku v e- theru. Vyloučený hydrochlorid se odsaje a překrystaluje z acetonu. Výtěžek činí 10,6 g (56 /-, teplota tání 228 °C (za rozkladu-.
Pro C20H26N2O3. HCl (molekulová hmota 378,89
Příklad 8
1- (3‘-10-pipertdinoethoxχlonol)- 2-ooxo
-2,4,5,6,Z^a-hexahydrolndol obecného vzorce I, kde R3 = R4 = H a
R = 3‘—O—(CH-)-—NC5Hie
Z 1- (3‘-hy(erooyftIlyl - -2-Oxo-2,4,5,6,7,7a-htxahy.droindolu a 2-pipeгidino-l-chlortthaou se získá zásada o teplotě tání 94 °C s výtěžkem 50 0/0.
Pro C21H28N2O2 (molekulová hmota: 340,45- , vypočteno:
74,08 % C, 8,29 % H, 8,23 % N, nalevano*
74,11 θ/ο C, 8,49 θ/ο H, 8,04 % N.
Příslušný hydrochlorid má teplotu tání po . přelkrystalování z acetonu 152 CC (ža rozkladu-.
Pro C21H28N2O2. HCl (molekulová hmota: 376,95vypočteno:
9,43 0/0 d, nalezeno:
9,30· % cl.
P ř í k 1 a d 9
1- (3<--^diethylaaOnoethooχlonol) - -^x-2,4,5,6,7,7a-hexahydromdol obecného vzorce I, . kde R3 = R4 = H a R = 3‘—O—(CHa-2—N—3C-H5-2
Z 1- (3‘-hydr oxyOtoyl - -2-oxo-2,4,5,6,7,7a-htxahydreiodolu a 2-ditthylamino-l-chlcτtthanu se ve výtěžku 54 % získá zásada, která po překrystalování . z heptanu taje při 63 °C.
Pro C20H28N2O2 (molekulová hmota: 328,44vypočteno:
73,13 % C, - 8,59 % H, 8,53 % N, nalezenn:
72,80 °/o C, 8,32 ‘% H, 8,47 % N.
Příslušný hydrochlorid se přečistí překrystalováním z acetonu. Teplota tání je 142° Celsia (za rozkladu-.
Pro C20H2aN2Ch. HCl (molekulová hmota: 364,91- , vypočteno:
9,72 % Cl, nalezeno:
9,62 % Cl.
vypočteno:
63,40 % C, 7,18 % H, 7,39 % N, 9,36 % Cl, nalezeno-
63,17 0/0 C, 7,18 % H. 7,31 θ/ο N, 9,39 % Cl.
Sloučeniny, popsané v příkladech 10 až
13, se připraví z l-(3‘-hydrexyeeoyl--2-ex-^-2,4,5,6,7,7a-hexahydromdolu alkylací 2-dialkylammo-l-chlortthaoy a přeměnou v soli postupy, popsanými v příkladech 1 až 8.
*
Příklad 10
19В
1- (3‘-/3-dímethylamlnoethoxyfenyl) -2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vzorce I, kde R3 = R4 = H a R = 3‘—O—(CHž)2—N(CH3)2
Z 1- (3‘-hy droxyf enyl) -2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolu a 2-dimethylamlno-l-chlorethanu se ve výtěžků 70 % získá zásada o teplotě tání 72 °C po překrystalování z heptanu.
Pro C18H24N2O2 (molekulová hmota: 300,29) vypočteno:
71,97 % C, 8,05 % H, 9,33 0/0 N,
И A1 QTOTlЛ·
72,27 !% C, 7,92 % H, 9,12 % N.
Příslušný hydrochlorid taje po překrystalování z acetonu při 139°C (za rozkladu).
Pro C18H24N2O2. HCl (molekulová hmota: 336, 85) vypočteno:
' 10,52 % Cl, nalezeno:
10,48 % Cl.
Příklad 11
1- (3‘-/J-dlisiopropylaminoethoxyfenyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydrolndol obecného vzorce I, kde R3 = R4 = H a R = 3‘—O-(CH2)2-N(iso-C3H7)2
Z 1- (3‘-hydroxyf enyl )-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolu a 2-dlisopropylamino-l-chlorethanu se ve výtěžku 77 o/0 získá zásada, která po překrystalování z heptanu taje při 97 “C.
Pro C22H32N2O2 (molekulová hmota: 356,49) vypočteno:
74,12 % C, 9,05 % Η, 7,8β % N, nalezeno:
73,80 % C, 9,17 Ό/ο H, 7,55 % N.
Příslušný hydrochlorid se přečistí překrystalováním ze směsi alkoholu a etheru, takže taje při teplotě 168°C (za rozkladu).
Pro C22H32N2O2. HCl (molekulová hmota: 392,95) vypočteno:
9,02 % Cl, nalezeno:
9,24 % Cl.
Příklad 12 l-(3‘-chlor-4‘-/3-plperldi(noethoxyfenyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vžorce I, kde R3 = (3^-01-,
R4 = H a R = 4‘—O—(CH2)2— NCsHw a ) Postupem popsaným .v příkladu laj se 71 g (0,455 molu) kyselihy 2-cyklohexanonoctové, 65 g (0,455 molu) 3-chlor-4-hydroxyainillnu a 500 ml xylenu zahřívá pod zpětným chladičem, přičemž se voda, vzniklá při reakci, jímá v Dean-Starkově odlučovači. Reakce je skončena po 3 hodinách (objem zachycené vody: 15,2 ml, teoretické množství: 16,3 ml).
5 Reakční produkt se Izoluje, jak popsáno v příkladu la). Přečistí se překrystalOváním z methylcellosoTvu. Získá se 75 g (63 %j
1-(3‘-chlor-4‘-hydroxyf enyl )-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolu o teplotě tání 216 'C.
Pro C14H14CINO2 (molekulová hmota: 263,71) vypočteno:
63,76 % C, 5,35 ’% H, 5,32 ®/o N, 13,44 % Cl,
ΙΧ&16ΖΘΠ0*
63,36 0/0 Č, 5,26 0/0 H, 5,06 % N,1 13,43 % Cl.
b) 20 g (0,076 molu) fenolového derivátu, popsaného v odst. a), se přidá к roztoku 0,076 molu terc.butylátu draselného (draslík: 3 g, alkohol: 75 ml). Ke směsi se pak přidá 12,3 g 2-piperldino-l-chlorethanu a získaná směs se za míchání zahřívá při teplotě 60 °C po 8 hodin.
Reakční produkt se izoluje, jak popsáno v příkladu lb). Po přečištění překrystalovánfm z isopropyloxidu sé získá 16,1 g (43,1 procenta) 1- (3‘-chlor-4‘-15-plperidínoethoxyf eny 1) -2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydrolndolu O teplotě tání 98 °C.
Pro C21H27CIN2O2 (molekulová hmota: 374,9) vypočteno:
67,28 % C, 7,26 % H, 7,47 % N, 9,46 % Cl, nalezeno:
67,12 % C, 7,33 % H, 7,20 % N, 9,35 0/0 Cl.
Hydrochlorid, připravený jako v předchozích příkladech, se přečistí překrystalOváním z ethylacetátu. Jeho teplota tání jě 180® Celsia (za rozkladu).
Pro C21H27CIN2O2. HCl (molekulová hmota: 411,36) vypočteno:
8,62 % Cl, nalezeno:
8,57 % Cl.
Sloučeniny z následujících příkladů 15 až 18 se připraví z l-(3‘-chlor-4‘-hydroxiyfenyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolu alkylací vhodnými dlalkylaminochloralkany [ 2-dimeťhylamino-l-chlorethanem (příklad 15),
2-dlethylamIno-l-chlorethanem (příklad 16),
2-morfolino-l-chlorethanem (příklad 17), 2-dlisopropylamino-l-chlorethanem (příklad 18)) postupy, popsanými v předchozích příkladech.
Příklad 13
1- (3‘-chlor-4'-/S-dimethy lamlnoethoxyfenyl) -2-oiXO-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vzorce I, kde R3 = 3‘-Cl, R4 = H a R = 4‘-O-(CH2)2—N(CH3)2
Zásada, ve formě nekrystalizujícího viskózního oleje, se přemění v hydrochlorid postupem, popsaným v příkladu 9. Teplota tání této soli po přečištění překrystalováním ze směsi ethanolu a etheru, je 170 °C (za rozkladu). Hydrochlorid je hygroskopický a váže na vzduchu polovinu molekuly vody.
Fro C18H23C1N2O2.HC1. % H2O (molekulová hmota 380,31) vypočteno:
58,84 % C, 6,63 % H, 7,37 o/o N, 18,85 % Cl, nalezeno:
56,68 % C, 6,31 % H, 7,14 °/o N, 18,87 % Cl.
P ř í к 1 a d 14
1- (3‘-chlor-4‘-/3-diethylamlnoethoxyfenyl) -2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vzorce I, kde Из = 3‘-Cl, Ri = H a R=4’-O— (CH2)2—N(C2H5)2
Zásada se po překrystalování z heptanu získá ve formě bílých krystalů o teplotě tání 74 °C ve výtěžku 62 %.
Pro C20H27CIN2O2 (molekulová hmota 362,89) vypočteno:
66,19 0/0 c, 7,50 % H, 7,72 % N, 9,77 % Cl, nalezeno:
66,28 % C, 7,54 0/0 H, 7,55 ®/o N, 9,81 O/o cl.
Hydrochlorid se přečistí překrystalováním z ethylacetátu. Jeho teplota tání je 180 °C (za rozkladu).
Pro C20H27CIN2O2. HCl (molekulová hmota: 399,35) vypočteno:
8,89 % Cl, nalezeno:
8,91 0/0 Cl.
Příklad 15
1- (3‘-chlor-4‘-β-morf olinoethoxyfenyl )-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydrolndol obecného vzorce I, kde R3 = R‘—Cl, Rí H a R = 4*-O—(CH2)2—NC4H8O
Surová zásada se získá ve formě vlskózního, nesnadno krystalujícího oleje. Postupem popsaným v příkladu 9 se přemění přímo v hydrochlorid. Teplota tání hydrochloridu po přečištění překrystalováním ze směsi ethanolu a etheru je 190 °C (za rozkladu). Výtěžek činí 40 θ/ο.
Pro C20H25CIN2O3. HCl (molekulová hmota 413,34) vypočteno:
58,11 0/0 C, 6,34 0/0 H, 6,78 % N, 17,18 % Cl,
ΪΙ&ΐΘΖθΧΙΟ'*
57,71 o/o c, 6,05 °/o H, 6,44 θ/ο N, 17,01 O/o Cl.
Příklad 16
1- (3‘-chloir-4‘+-diisopropylamlnoethoxyfeinyl)-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroin,dol obecného vzorce I, kde R3 = 3‘-Cl, R4 * H a R = 4*-O—(CH2)2-N(lso-C3H7)2
Zásada po překrystalování z isopropyloxidu se získá ve formě tuhé bílé látky o teplotě tání 97 °C ve výtěžku 81 %.
Pro C22H51CIN2O2 (molekulová hmota 390,94) vypočteno:
67,58 % C, 7,99 0/0 H, 7,17 θ/ο N, 9,07 % Cl, nalezeno:
67,28 θ/ο C, 7,87 ’% H, 7,11 % N, 9,44 θ/o Cl.
Hydrochlorid, po přečištění překrystalováním z acetonu, taje při 207 °C (za rozkladu).
Pro C22H31CIN2O2. HCl (molekulová hmota 427,41) vypočteno:
8,30 O/o Cl, nalezeno:
8,25 W cl.
Příklad 17
1- (4'-j3-dlmethylamlnoethoxyfenyl-2-oxo-3-feinyl-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindol obecného vzorce I, kde Из=Н a R4=—CeHs a R = 4‘-O-(CH2)2— N(CH3)2
a) 92,8 g kyseliny a-(Z-oxocyklohexyl)-fenyloctové a 44 g p-amlnofenolu v 800 ml xylenu se za míchání zahřívá pod zpětným chladičem, jak je popsáno v příkladu la,
199598 až .se úplně odstraní voda vzniklá' jpři reakci, což si ' vyžádá 2 hodin (zachycený objem: 14,2 ml, teoretický objem: 14,4 ml). Po oddestilování 400 ml rozpouštědla se .zbytek ochladí, vyloučená sraženina se odfiltruje . a překrystaluje z ' methylcellosolvu. Získá' še 100 g '(výtěžek 82 °/o] l-(4‘-hydroxyfenyl)-2-oxo-3-fenyl-2,4,5,6,7,7a-hexahydroi'ndolu o teplotě tání 241 °C.
Pro C20H19NO2 (molekulová hmota: 305,26] vypočteno:
78,66 % C, 6,27 '°/o H, 4,59 '% N, nalezeno:
78,57 % C, 6,23 % H, 4,38 '0/0 N.
Kyselina a-(2-oxocyklohexyl ]fenyloctová o teplotě tání 168 °C (po překrystalování ' z isop-ropyloxidu ] se získá zmýdelněním . příslušného ' ethylesteru. Tento ethylester' ' (kapalina o· ' teplotě varu 143°C/0,3 Torru] še získá ' o sobě známým ' způsobem (C. Stork ' a spol., J. ' Am. ' Chem. Soc., 1963, ''85, str. 207, H. Stetter a H. C. Thomas, Chem. Ber., 1968, ' 101, str. 1115] působením ethylesteru kyseliny ' tf-bromfenyloctové na 'pyrrólidinoc.y-. klohexen v ačetonitrilu ' a hydrolýizou vzniklého n-aminu' kyselinou octovou.
b) '20 g (0,656· ' molu] fenolového derivátu, připraveného ' postupem podle . výše uvedeného· odstavce a), se přidá k roztoku ethylátu sodného, připraveného 'z 1,5 ' g sodíku a 40 ml ethanolu. Po lOminutovém' míchání se přidá 8 g '(0,722 molu] 2-dii^(^^^h.ylamino-l-chloτetea·nu. Směs 'se za ' míchání zahřívá po 5 hodin ' při teplotě 60 eC' v nepřítomnosti vlhkosti.
Po odpaření rozpouštědla za sníženého tlaku se zbytek' vyjme vodou a roztok se extrahuje 'dichlbreteanem. Reakční produkt se izoluje jako v předchozích příkladech a přečistí překrystalováním z ethylacetátu. Získá se tak 11,2 g (výtěžek 45 %] ' l-(4‘-/J-dimethylamtalethoxyfenyl]-2-oxl-3-fenyl-2,4,5,6,7,7β--ιηχβηγΰ·Γ.οίΜο1η o teplotě tání 150 °C.
Pro C24H23N2O2 (molekulová hmota 376,48) vypočteno:
76,56 % C ' 7,50 '% H 7,44 % N ,
П A 1 Р7О*П П · ‘
76,25 e/o C, 7,36 . 0/0 H, 7,35 ' % ' N.
Z 10 g zásady, rozpuštěných ve 200 ml acetonu, se vyloučí hydrochlorid přidáním etherického roztoku chlorovodíku,' kterýžto hydrocelorid se přečistí překrystalováním z methylcellosolvu. Výtěžek činí 9,3 g (85 %), teplota, tání je 194 °C'· (za rozkladu).
Pro C24Hm№Oo. HC1 (molekulová hmota: 412,94) vypočteno:
8,58 % 'Cl, nalezeno:
8,53' % Cl.
Příklad 18
1- (4<-/ί-diethela-mnoethoxyf.enyl )-2-0X01 ' -3-fenyl-2,4,5,6,7)7a-^'exah.ydroindol ' obecného vzorce ' I, kde R3 = H, ' R4 ' = CeHs a R = 4‘-O— (CH2)2— N— (C2H5J2
Postupem· podle příkladu lb . 'se ' přidá ' '11,5 gramu 2-di'ethylamtoo-l-chl0rethan;u k ' «atriovému ' derivátu, získanému z 23,2 g ' l-(4‘-hydroxyfeinyl) -2-oxo-3-fenyl-2,4,5,6,7,7á-eexaeydroindolu, ' 1,75 g sodíku -a 50 ml ethanolu. Směís' se zahřívá po · ' 6 hodin .'pod zpětným chladičem. ' Rozpouštědlo se ' Oddestiluje za sníženého tlaku a 'zbytek se ' vyjme směší 100 ' ml etheru s 50 ml vody. Po promytí vodou a vysušení síranem hořečnatým se rozpouštědlo odpaří a zbytek se překrystaluje ze směsi 100' ml isopropyloxidu se 300 ml hexanu. Získá ' se ' tím 27 g' (výtěžek 71 '%) ' l-(4‘-/--diethyla.minoeteoxyfenyl)-2-oxo-3-feιnyl-2,4,5,6,7,7a-heexhydroiιndoIu o teplotě tání 81 °C.
Pro C26H32N2O2 (molekulová hmota: 404,53) vypočteno:
77,19 % C, 9,97 % . H, ' 6,93 % ' N, nalezeno:
77,43 % ' C, ' 7,93 % H, 7,14 % 'N.
Hydrochlorid se připraví ve výtěžku 87 %, jak je popsáno v ' předchozím příkladu, a přečistí se překrystalováním z acetonu. Po překrystalování je jeho 'teplota tání 200 '°C (za rozkladu).
Pro CzelHsí^INí^C^l·!. HCl (molekulová hmota: ' 441,0] vypočteno:
8,04 % Cl, nalezeno:
8,01 % Cl.
Příklad '19 l-.(4‘-/S-moofollnoetho.xyfe'nyl)-2-oxo-3-feny'l-2,4,5,6,7,77-hexahydřoindol obecného vzorce I, kde Rs = H, R4 = CeHs, R = 4‘-O—(CHž)2—NC4H8O
Postupem, popsaným v předchozím příkladu, ' se ' k naťriovému derivátu, získanému v alkoholickém roztoku ' z 23,2 g 1-ρ^7ύηxyfenyl-2-oxo-3-fenyl-2,4,5,6,7,7a-he.xahydroindolu, přidá 12,5 ' g ' 2-mol.foCln-l-chlcreteanu. Po zahřívání po· ' '6 hodin pod zpětným chladičem se reakční ' produkt izoluje ' jako v uvedeném příkladu a přečistí překrysta- lováním ze směsi 100 ml ethylacetátu s 300 ml isopropyloxidu. Výtěžek činí 23 g (72 %), teplota tání je 127 C'C. ·
Pro C26H30N2O3 (molekulová _ hmota: 418,52) vypočteno:
74,61 %o C, 7,23 % H, 6,69 %o N, nalezeno.·
74,24 % C, 7,42 % , H, 6,40 % N.
Hydrochlorid, připravený postupem podle příkladu 19 z 18,5 g zásady, se překrystaluje z acetonu. Výtěžek činí 19 g (94 ' %), teplota tání je 206 °C (za rozkladu).
Pro C26H30N2O3. HC1 (molekulová hmota: 459,98) vypočteno:
7,74 o/o Cl, nalezeno:
7,72 o/o Ci.
Sloučeniny, vyrobené ' způsobem podle vynálezu, mají výrazné účinky na kardiovaskulární soustavu, zejména jako, ' periferní, koronární a mozkové vasodílatátory. Některé z těchto sloučenin mají rovněž hypertenzívní nebo hypotenzívní účinky.
Tyto jednotlivé účinky jsou’ doloženy v dále popsaných farmakologických testech.
Pro tyto· zkoušky se uvedené sloučeniny používají , ve vodných roztocích, připravených ze solí, popsaných v uvedených příkladech.
Toxicita intravenózně podaných sloučenin se stanoví na myši. Výsledky těchto zkoušek, vyjádřené v hodnotách DL50, jsou uvedeny v tabulce I.
Kardiální účinky se zjišťují známými postupy na · izolované předsíni (Trevanův preparát) a na izolovaném srdci králíka (Langendorfův preparát).
U izolované předsíně se stanoví účinek sloučenin · na amplitudu kontrakcí tohoto orgánu: u každé sloučeniny se stanoví minimální koncentrace (v perfúzní kapalině), vyvolávající 20% změnu této·· amplitudy. Získané výsledky jsou uvedeny v prvním sloupci tabulky I.
Kromě sloučenin z , příkladů 3 a 17, které jsou neúčinné , při tomto testu, snižují , ostatní sloučeniny amplitudu kontrakcí předsíně (negativní inotropní účinek).
Na Langendorfově preparátu se zjišťuje účinek sloučenin, připravených způsobem podle vynálezu, na tři parametry: amplitudu kontrakcí, koronární průtok a rytmus. U každé zkoumané sloučeniny · se pro každý z uvedených parametrů zjišťuje · minimální koncentrace, vyvolávající nejméně 20% , změnu příslušného parametru. Výsledky jsou uvedeny v tabulce I: šipká 4 označuje snížení, šipka t zvýšení.
Většina látek podle vynálezu vyvolává 20%· .snížení amplitudy kontrakcí při ’ koncentracích v rozmezí 1.10-6 a 5.10_6 g/ml.
Jedině sloučenina z příkladu 3 , způsobuje 20% zvýšení amplitudy kontrakcí při , koncentraci 1.10~5 g/ml; neovlivňuje rytmus a zvyšuje koronární průtok.
Rovněž , působením sloučenin z příkladů 9, 17, 19, 20 a 21 se zvyšuje , koronární průtok.
Vliv na femorální průtok , se zjišťuje na anestetizovaném psu, přičemž zkoumané látky se aplikují intravenézní perfúzí (v trvání 5 minut); Pro srovnání se , všechny · zkoumané látky· aplikují v dávkování na 1 kg, odpovídajícím 1/10 DLso myši (i. v.).
Souběžně se · zjišťuje: změny femorálního průtoku, aortického tlaku a srdečního · rytmu. V tabulce II jsou uvedeny maximální změny těchto jednotlivých parametrů pozorované během 30 minut po podání zkoumaných látek. Tyto změny jsou vyjádřeny v % ve srovnání s původními hodnotami.
Všechny sloučeniny, vyrobené způsobem podle vynálezu, se vyznačují působením · na nejméně jeden z uvedených parametrů.
Sloučeniny z příkladů 3, 14 a 11 mají pouze · vasodilatační vlastnosti a neovlivňují ani aortický tlak ani srdeční frekvenci. Greenův index, který umožňuje vyhodnotit „periferní odpor“, se může vypočíst podle vztahu: aortický tlak v mm · Hg/tepenný průtok v ml/ /min. Hodnota tohoto indexu · se snižuje aplikací uvedených · tří sloučenin, což · obecně vyjadřuje jejich periferní vasodilatační působení.
Sloučeniny z příkladů · 10 a 12 · jsou rovněž vasodílatátory: jejich působení je doprovázeno· hypotenzí · a tachykardií. Sloučeniny z příkladů 13 a 18 jsou hypertensory.
Účinek na vertebrální průtok. Tento účinek se zkoumá technikou · H. Eyr.auda, · M. Duiponta a M. Aurousseaua (J. Pharmacol, Paříž, 1970, 1, str. 323 až 338). Zkoumané látky se · aplikují · anestetizovanému· psu · intravenčzně a průtok vertebrální tepnou se měří po 30 minut po· aplikaci.
TABULKA I
Příklad Působení Působení na izolované srdce králíka DLso -
na izolovanou (i. v. na myši)
předsíň*) amplituda koronární koncentrací*) průtok*) rytmus*) mg/kg
1 l 2.105 T 5.10-6 0 0 150
3 0 — t - - 1.10-5 t 2.10-5 0 225
5 i 5.1O5 1 1.10-5 1 2.10-5 4 1.105- 90
6 4 i 10-5 1 1.10-5 ‘I 2.10-5 4 2.1^0-^5 40
7 4 1.10-5 i 1.10-5 0 4 - 2.10-5 85
8 1 1.10-5 p 1.10-5 0 4 - 5.10-5 85
9 4 5.10-5 4 1.10-6 t 2.10-5 0 170
10 4 . - 5.10-6 t 1.10-5 4 -2.10-5 4 - 2..10-5 130
11 4 1.10-5 4 - 2.10-6 0 4 1.10-5 90
12 4 1.10-5 4 1.10-5 0 4 - 5.10-6 27,5
13 1 5.10'θ 1 - 1.10-5 0 4 2. -10-5 55
14 1 1.10-5 1 1.10-6 0 4 2.10-5 25
15 1 5.10-5 4 1.10-6 0 4 1.10-6 15
16 1 5.10~6 1 1.10-6 0 4 1.10-6 22
17 0 — 4 - 1.10-6 t 5.10-5 2.10-5 120
18 ; 5.10-6 4 l.10-6 0 0 150
19 4 2.105 4 - 1.10-6 t 5.10-6 4 1.10-5 10
20 4 - 2.10-6 4 1.10-6 t 5.10-6 4 5.10-6 38
21 4 2.10-5 1 1.10-6 t 2.10-6 4 1.10-5 55
·): koncentrace (vyjádřené -v g/ml], vyvolávající 20% změnu příslušného parametru i : snížení t : zvýšení
TABULKA II
Příklad Dávka Maximální změny během 30 ' minut mg/kg . .
femorální průtok aortický tlak srdeční .rytmus
- 1 15 4 5 0 0
3 22,5 + 20 0 +- 17
5 9 \ 0 0 — - 6
6 4 0 0 —22
7 8,5 — 7 0 0
8 8,5 + 16 0 + 33
9 17 +- 14 · 0 —14
10 13 + 28 — 8 + 32
···· ' - 11' 9 + 26 0 +- 16
12 2,75 — 7 —20 + 14
13 5,5 — -6 . +- 12 + 14
14 2,5 '- - +12 0 +- 19
15 1,5 —11 0 0
16 2,2 —20 0 — 6
17 12 -+ 6 0 + - 9
18 15 — 8 + 31 + -31
19 1 0 +- 10 + 6
20 3,8 0 0 —23
21 5,5 — 5 0 0
Výsledky -se vyjádří tak/ že sé vypočte Látky se aplikují v dávce 10 -mg/kg.
průměrná změna za minutu z povrchu, - vy- V tabulce III jsou -uvedeny výsledky,
mezeného -křivkou změn ( v %, vztaženo - na kané s - nejaktivnějšími - -sloučeninami
počáteční hodnoty) průtoku během uvede- tomto testu. -
ných 30 minut.
Průměrná změna vertebrálního' průtoku
9-S9 6
Příklad číslo
TABULKA III
Počet pokusných zvířat
1 2 + 4,9
3 5 .. +- 1,8
7 2 + 3,6
20 3 + 3,3
21 3 + 1,7
Ze sloučenin, připravených způsobem podle vynálezu, se sloučenina popsaná v příkladech 3 a 4, totiž ' l-(4‘-(-.morfolinoethoxyfenyl)-^2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahyď^Oindol a · jeho soli vyznačují výraznými farmakologickými vlastnostmi jako vasodilatátory: jsou účinné současně na koronární průtok, femorální průtok a vertebrální průtok, aniž 'by měnily aortický tlak.
Zvyšují rozsah srdečních kontrakcí, přičemž vyvolávají jen mírné a přechodné zvýšení srdeční frekvence.
Mimoto, jak ukázaly testy s lidskou krví, inhibuje sloučenina z příkladu 3, počínaje koncentrací 1.10 5 molu, srážení krevních destiček, vyvolané .kolagenem (200 μ/ml) nebo kyselinou adenosindifosforečnou (5 jumolů/l). Rovněž při koncentraci 2.10-4 molu inhibuje srážení krevních -destiček, vyvolané adrenalinem (2,5 ,amolu/l).
Sloučenina z příkladu 3, v dávce 5 mg/kg při intravenózní -aplikaci se rovněž - vyznačuje výraznými ochrannými vlastnostmi vůči účinkům- - ischemické cerebrální hypoxie u 'krysy. Prodlužuje výrazně lhůtu pro objevení -se elektrické -odmlky -elektroencefalogramu po sevření krčních tepen a - basilární tepny krysy; výrazně snižuje trvání - elektrické odmlky elektroencefalogra.mu - během sevření- a -po uvolnění; a konečně, snižuje výrazně dobu normalizace stopy elektroencefalogramu po uvolnění. Ochranný účinek sloučeniny z příkladu 3 vůči ischemické' cerebrální hypoxii se projevuje nejméně po 4 hodiny po injekci. '
Při zkouškách - na psu se -sloučenina z příkladu 3 -vyznačuje ochrannými vlastnostmi vůči - ischemické srdeční -hypoxii. Po - částečném podvázání přední intraventrikulární ko ronární arterie (Sodi-Pallaresův preparát) zvyšuje -sloučenina - z příkladu - 3 ,v dávkách 10 nebo 25 mg/kg intravenózně sílu srdečních kontrakcí a ventrikulární poměr dp/dt, který odráží zlepšení kontraktilního stavu vláken myokardu.
Sloučeniny, vyrobené způsobem podle vynálezu, -mohou být formulovány - v -dávkování, vhodném pro orální aplikaci v dávkách 200 až 1000 -mg denně, například ve formě tablet nebo pilulek -o· obsahu 10O až 1250 mg, nebo ve formě sirupu; mohou být též- upravený do formy - injekcí, aplikovatelných intravenózně v dávkách 250 až 500 mg denně.
Složení - tablet s obsahem 250 mg - účinné složky tableta o hmotnosti 450- mg
sloučenina z příkladu 3
(ve formě hydrochloridu) 250 mg
škrob 70 mg
dikalciumfosfát 100 mg
koloidní kyselina křemičitá 10 mg
magnesiumstearát 10 mg
karboxyškrob 10 mg
Složení injekčního roztoku, obsahujícího 20 mg/ml účinné látky zatavená ampulka obsahu -5 - ml sloučenina - z -příkladu 3 [ve formě hydrochloridu) 110 mg chlorid sodný 28 -.mg voda do- 5 ml

Claims (3)

PREDMÉT VYNÁLEZU
1. Způsob výroby zásaditých derivátů 1-aryl-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindolů obecného vzorce I kde každý ze substituentů Ri a Rz, které jsou shodné, znamená - alkylovou - skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku v přímém nebo rozvětveném řetězci, - nebo substituenty Ri -a Rz společně tvoři s atomem dusíku, na- nějž jsou vázány, piperidinový nebo morfolinový kruh, n znamená 2 nebo- 3,
Rs znamená atom vodíku nebo halogenu a
R4 znamená atom vodíku nebo fenylový zbytek, a jejich netoxických, farmaceuticky vhodných -solí s minerálními - nebo organickými
П kyselinami, -vyznačující se tím, že se kyselina - Ž-cyklohexanonoctová obecného ' vzorce II
CU-COOH kde
R2 má výše uvedený význam, kondenzuje s aminofe-nolem obecného vzorce III kde
R3 má výše uvedený význam, a vzniklý l-hyd'roxyaryl-2-oxo-2,2,5,6,7,7a-hexahydroindol -obecného vzorce IV .
kde
R3 a R4 mají výše uvedený- význam, se alkyluje ω-dialkylamino-l-caloralkanem obecného vzorce kde
Ri, Rz a n mají výše uvedený význam, za získání sloúčeniny obecného . vzorce I, která se popřípadě přemění ve svou netoxic- kou -sůl s kyselinou.
2: -Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se kondenzační reakce- kyseliny 2-cykloaexanonoctové - s aminofenolem provádí v přítomnosti ekvimolárníca množství obou reakčních Složek nebo -za mírného- nadbytku amínofenolu, s výhodou při - teplotě 110 až 120- °C v rozpouštědle, schopném tvořit azeotropickou směs s vodou, zejména v toluenu- nebo -xylenu.
3. Způsob - podle -bodu 1 nebo - 2, vyznačující - se tím, že alkylace zahrnuje reakci ω-dialkylamino-l-chloralkanu - s . - alkalickým derivátem l-hydroxyaryl-2-oxo-2,4-5-6,7,7a-hexahydnoindolu při - teplotě v rozmezí - 60 a'ž 80 °C -v „prostředí nižšího -alkoholu, jako je například ethanol nebo - terc.butanol.
CS755470A 1974-08-07 1975-08-06 Method of producing basic derivatives of 1-aryl-2-oxo-2,4,5,7-7a-hexahydroindoles CS199596B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB34697/74A GB1504707A (en) 1974-08-07 1974-08-07 1-aryl-2-oxo-2,4,5,6,7,7a-hexahydroindoles

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199596B2 true CS199596B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=10368842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS755470A CS199596B2 (en) 1974-08-07 1975-08-06 Method of producing basic derivatives of 1-aryl-2-oxo-2,4,5,7-7a-hexahydroindoles

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4015002A (cs)
JP (1) JPS51125072A (cs)
AU (1) AU498671B2 (cs)
BE (1) BE832108A (cs)
CA (1) CA1057753A (cs)
CH (1) CH608791A5 (cs)
CS (1) CS199596B2 (cs)
DD (1) DD120434A5 (cs)
DE (1) DE2533863A1 (cs)
DK (1) DK138266B (cs)
FR (1) FR2281113A1 (cs)
GB (1) GB1504707A (cs)
HU (1) HU169727B (cs)
NL (1) NL7509442A (cs)
PL (1) PL97666B1 (cs)
RO (1) RO72843A (cs)
SE (1) SE398118B (cs)
SU (1) SU639449A3 (cs)
YU (1) YU194175A (cs)
ZA (1) ZA754921B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2583047B1 (fr) * 1985-06-05 1988-01-08 Roussel Uclaf Procede de preparation de derives du 4-phenylpropyl indole, et intermediaires
DE3529994A1 (de) * 1985-08-22 1987-02-26 Hoechst Ag Indolinonderivate, verfahren zu ihrer herstellung, sie enthaltende arzneimittel und deren verwendung
AR088377A1 (es) 2011-10-20 2014-05-28 Siena Biotech Spa Proceso para la preparacion de 6-cloro-2,3,4,9-tetrahidro-1h-carbazol-1-carboxamida y compuestos intermedios de esta

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1711020A (en) * 1926-09-20 1929-04-30 Winthrop Chem Co Inc Basic ether of resorcinol
US1725136A (en) * 1927-04-11 1929-08-20 Winthrop Chem Co Inc Basic phenolalkylether
US1754678A (en) * 1927-07-18 1930-04-15 Winthrop Chem Co Inc New dialkylamino-alkylethers of alkylphenols
FR2191895B1 (cs) * 1972-07-17 1975-10-17 Bellon Labor Sa Roger

Also Published As

Publication number Publication date
JPS51125072A (en) 1976-11-01
AU8367175A (en) 1977-02-10
YU194175A (en) 1982-02-28
DK138266B (da) 1978-08-07
SU639449A3 (ru) 1978-12-25
DE2533863A1 (de) 1976-02-26
FR2281113B1 (cs) 1980-04-18
PL97666B1 (pl) 1978-03-30
HU169727B (cs) 1977-02-28
AU498671B2 (en) 1979-03-22
DK138266C (cs) 1979-01-15
NL7509442A (nl) 1976-02-10
FR2281113A1 (fr) 1976-03-05
SE398118B (sv) 1977-12-05
BE832108A (fr) 1975-12-01
DK356875A (cs) 1976-02-08
CA1057753A (en) 1979-07-03
DD120434A5 (cs) 1976-06-12
RO72843A (ro) 1982-10-26
GB1504707A (en) 1978-03-22
ZA754921B (en) 1976-09-29
US4015002A (en) 1977-03-29
CH608791A5 (cs) 1979-01-31
SE7508858L (sv) 1976-02-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4683234A (en) 2,6-Dimethyl-3N,5-disubstituted-4-(substituted phenyl)3,4-dihydropyrimidine compounds and a method for treating disorders of cardiocircular system
JPS63275561A (ja) 置換ピロール類
US3772275A (en) Antidepressive morpholino compounds and methods of producing the same
US3632587A (en) Piperazino methyl isatinylidine 3 acetates
CS199596B2 (en) Method of producing basic derivatives of 1-aryl-2-oxo-2,4,5,7-7a-hexahydroindoles
US4046898A (en) 6-Aryl-pyrrolo[1,2-a]Imidazole derivatives which possess anti-hypertensive activity
US5120736A (en) 4-methyl-5-(2-(4-phenylpiperazin-1-yl)ethyl)thiazole derivatives their method of preparation and the pharmaceutical compositions in which they are present
US3972994A (en) Disubstituted azabicycloalkanes
FI73206C (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt anvaendbara alkyltiofenoxipropylaminer.
JPH036149B2 (cs)
CA1085856A (en) Pyrrolidine and piperidine prostaglandin analogues
HU194213B (en) Process for production of 3-alkoxi-2-n-pirrolidin-n-piridil-n-furil /or n-tienil/-methil-prophil amins
US4269855A (en) (3-Alkylamino-2-hydroxypropoxy)-furan-2-carboxylic acid anilides and physiologically tolerated acid addition salts thereof and medicaments containing them
US4112092A (en) 1-Naphthylmethyl-4-(thiazolyl-2)-piperazines
HU176675B (en) Process for preparing substituted sulphoximides and pharmaceutical nreparations containing such active material
US4033977A (en) 4H-pyrano[4,3-d]thiazole derivatives and process therefor
JPH01313460A (ja) N‐置換されたn‐アミノ‐ピロール
JPS62273973A (ja) スルホナミド誘導体、その製法及び該誘導体を含有するトロンボキサンa↓2拮抗剤
Cain et al. Dihydroergot Relatives: Quinolinecarboxamides And Esters
EP0014493B1 (en) Chlorobenzyl phenoxy alkanoic compounds
JPH01261375A (ja) 置換イミダゾリノン類又はイミダゾリチオン類
JPH0227355B2 (ja) 88benzoiruaminoarukirupirorichijinjudotai
US4126685A (en) 6-Aryl-pyrrolo[1,2,9]imidazole derivatives which possess anti-hypertensive activity
FI68051C (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya terapeutiskt anvaendbara 3-(1h-tetrazol-5-yl)-4h-pyrimido(2,1-a)isokinolin-4-oner samt farmaceutiskt godtagbara salter av dessa foereningar
JPH01283263A (ja) 二置換ピロール類