CS199206B2 - Internal combustion engine - Google Patents

Internal combustion engine Download PDF

Info

Publication number
CS199206B2
CS199206B2 CS741036A CS103674A CS199206B2 CS 199206 B2 CS199206 B2 CS 199206B2 CS 741036 A CS741036 A CS 741036A CS 103674 A CS103674 A CS 103674A CS 199206 B2 CS199206 B2 CS 199206B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
valve
combustion chamber
flame
chamber
channel
Prior art date
Application number
CS741036A
Other languages
English (en)
Inventor
Shizuo Yagi
Yasuhito Sato
Kiyoshi Miyaki
Original Assignee
Honda Motor Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Honda Motor Co Ltd filed Critical Honda Motor Co Ltd
Publication of CS199206B2 publication Critical patent/CS199206B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B19/00Engines characterised by precombustion chambers
    • F02B19/10Engines characterised by precombustion chambers with fuel introduced partly into pre-combustion chamber, and partly into cylinder
    • F02B19/1019Engines characterised by precombustion chambers with fuel introduced partly into pre-combustion chamber, and partly into cylinder with only one pre-combustion chamber
    • F02B19/1023Engines characterised by precombustion chambers with fuel introduced partly into pre-combustion chamber, and partly into cylinder with only one pre-combustion chamber pre-combustion chamber and cylinder being fed with fuel-air mixture(s)
    • F02B19/1028Engines characterised by precombustion chambers with fuel introduced partly into pre-combustion chamber, and partly into cylinder with only one pre-combustion chamber pre-combustion chamber and cylinder being fed with fuel-air mixture(s) pre-combustion chamber and cylinder having both intake ports or valves, e.g. HONDS CVCC
    • F02B19/1047Engines characterised by precombustion chambers with fuel introduced partly into pre-combustion chamber, and partly into cylinder with only one pre-combustion chamber pre-combustion chamber and cylinder being fed with fuel-air mixture(s) pre-combustion chamber and cylinder having both intake ports or valves, e.g. HONDS CVCC means for varying the size of the torch passage
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B1/00Engines characterised by fuel-air mixture compression
    • F02B1/02Engines characterised by fuel-air mixture compression with positive ignition
    • F02B1/04Engines characterised by fuel-air mixture compression with positive ignition with fuel-air mixture admission into cylinder
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T10/00Road transport of goods or passengers
    • Y02T10/10Internal combustion engine [ICE] based vehicles
    • Y02T10/12Improving ICE efficiencies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion Methods Of Internal-Combustion Engines (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)
  • Control Of Throttle Valves Provided In The Intake System Or In The Exhaust System (AREA)
  • Characterised By The Charging Evacuation (AREA)

Description

Vynález se týká motorů s vnitřním spalováním alespoň s jedním válcem a s pístem v němž, s hlavní spalovací komorou, uspořádanou nad pístem, s vedlejší spalovací komorou, opatřenou zažehovacím prostředkem a spojenou s hlavní spalovací komorou šlehovým kanálem plamene, s hlavním sacím kanálem pro přívod chudé palivové směsi do hlavní spalovací komory a s vedlejším sacím kanálem pro přívod bohaté směsi do vedlejší spalovací komory, dáte s vedlejším sacím kanálem do pomocné spalovací komory.
Je výhodné měnit efektivní průřez stehového kanálu plamene při různých pracovních podmínkách motoru, za účelem zmenšení škodlivin, například nespálených uhlovodíků a kysličníku dusíku, obsažených ve výfukových plynech motoru.
Úkolem vynálezu je návrh prostředků pro samočinnou změnu velikosti průřezu stehového Kanálu plamene.
Úkol byl podle vynálezu vyřešen pro motor s vnitřním spalováním alespoň s jedním válcem a s pístem v něm, s hlavní spalovací komorou uspořádanou nad pístem, s vedlejší spalovací komorou opatřenou zážehovým prostředkem a spojenou s hlavní spalovací komorou stehovým kanálem plamene, s hlavním sacím kanálem pro přívod chudé palivo2 vé směsi do hlavní spalovací komory a s vedlejším spalovacím kanálem pro přívod bohaté směsi do vedlejší spalovací komory, dáte s vedlejším sacím ventilem pro ovládání průtoku vedlejším, sacím kanálem do pomocné spalovací komory, vyznačený tím, že je opatřen samočinným škrticím prostřed- . kem účinného průřezu stehového kanálu plamene, v závislosti na provozních podmínkách motoru.
Dáte podle vynálezu samočinný škrticí prostředek účinného průřezu šlehového kanálu plamene je uspořádán na vedlejším sacím ventilu.
Rovněž podle vynálezu samočinný škrticí prostředek účinného průřezu stehového kanálu plamene je vytvořen ze clony vyčnívající do vedlejší spalovací komory stehového kanálu plamene a z náhonu natáčení vedlejšího sacího ventilu clony.
Ještě dále podle vynálezu vedlejší sací ventil má sedlo, dřík s rozšířeným talířem pro dosedání do sedla, dáte clonu, upevněnou na rozšířeném dříku, resp. talíři a vyčnívající od dříku, a má dáte uspořádanou vačku pro axiální pohyb dříku a vratný pohyb rozšířené hlavy vůči sedlu, a náhon natáčení vedlejšího sacího ventilu s clonou tvoří hřídel, axiálně pohyblivě uložený na hlavě motoru, na němž je upevněno rameno opatřené vidlicí, v níž je zasunut svislý kolík radiálního ramena upevněného na dříku vedlejšího sacího ventilu.
Konečně podle vynálezu je axiálně pohyblivý hřídel upevněn к pružné membráně víka podtlakového snímače zatížení, jehož podtlaková komora je přes trojcestný solenoidový ventil a zásobník spojena s hlavním sacím kanálem motoru.
Možnost změny účinného průřezu šlehovéhci kanálu plamene v závislosti na pracovních podmínkách motoru, zejména zařížení podle vynálezu, zlepšuje schopnost vyprázdnění a zažehnutí palivové směsi v rozsahu od nízkého к vysokému zatížení motoru při spalování chudé palivové směsi.
Zařízení podle vynálezu bude dále popsány na příkladu provedení ve vztahu к připojeným výkresům, na nichž značí:
obr. 1 nárysný řez částí motoru s vnitřním spalováním a zařízením podle vynálezu, obr. 2 schéma mechanismu pro otáčení, dříku pomocného sacího ventilu; obr. 3 řez rovinou 3—3 zařízení z obr. 1; obr. 4 řez rovinou 3—3 zařízením z obr. 1 v jiné poloze.
Motor 1 s vnitřním spalováním má hlavní spalovací komoru 2 s neznázorněným pístem· Šlehový kanál 3 plamene v tělese hlavy motoru 1 spojuje hlavní spalovací komoru 2 s vedlejší spalovací komorou 4. Hlavní sací ventil 5 řídí přívod chudé palivové směsi do hlavní spalovací komory 2 z hlavního karburátoru 6 hlavním sacím kanálem 7. Výfukový ventil hlavní spalovací komory 2 není na výkrese znázorněn.
Vedlejší sací ventil 8 řídí přívod bohaté palivové směsi od vedlejšího karburátoru 9 vedlejším sacím kanálem 10 do vedlejší spalovací komory 4. Mechanismus 11, poháněný vačkou 11a, ovládá hlavní sací ventil 5 a vedlejší sací ventil 8. Výfukový ventil, který není znázorněn, je ovládán rovněž vačkovým mechanismem obvyklým způsobem.
Vedlejší spalovací komora 4 je vytvořena kalíškem 13, uspořádáným v hlavě motoru 1, opatřeným prvním otvorem 14, ústícím do šlehového kanálu 3 plamene, a druhým otvorem 15, spojeným s vrtáním 4a, ve kterém je uspořádáno jiskřiště zapalovací svíčky 12. Na talíři 8a vedlejšího sacího ventilu 8 je upevněna clona 17, vyčnívající do kalíšku 13.
Clona 17 je zahrnuta a dotýká se vnitřního povrchu kalíšku 13. Clona 17 je opatřena otvorem 16, který při natáčení clony 17 přejíždí první otvor 14 kalíšku 13 a šlehový kanál 3 plamene z polohy znázorněné na obr. 3 do polohy znázorněné na obr. 4. Když jsou prvky v poloze znázorněné na obr. 3, skutečný průřez šlehového kanálu 3 plamene a prvního otvoru 14 kalíšku 13 se nesnižuje, ale když jsou prvky v poloze znázorněné na obr. 4, uvedený skutečný průřez se zmenšuje.
Nad vedlejším sacím ventilem 8 je na hlavě motoru 1 axiálně posuvně uložen hřídel
18, na němž je upevněno šikmé rameno 19.
Radiální rameno 20, upevněné na konci dříku 8b vedlejšího sacího ventilu 8, je opatřeno svislým kolíkem 21, který je zasunut ve vidlici 19a na konci šikmého ramena 19.
Axiální pohyb hřídele 18 slouží к otáčení vedlejšího sacího ventilu 8 v jeho vodítku 8c a tím к otáčení clony 7 mezi polohami znázorněnými na obr. 3 a obr. 4. Tím se mění i účinný průřez šlehového kanálu 3 plamene.
Jak znázorněno na obr. 2, snímač zatížení 22 se skládá z víka 23, a z pružné membrány 24, která je spojena s hřídelem 18 a vytváří mezi ní a víkem 23 podtlakovou komoru 25. Podtlaková komora 25 je trubkou 26 spojena s otvorem 28, který jé jedním ze tří otvorů trojcestného solenoidového ventilu 27. Jeho druhý otvor 29 je spojen s atmosférou a třetí otvor 30 je spojen přes zásobník 31 s hlavním sacím kanálem 7, vedoucím ke škrticí klapce hlavního karburátoru 6.
Solenoidová cívka 27 trojcestného solenoidového ventilu 27 je spojena s elektrickým energetickým zdrojem 35 přes první spínač 33 a druhý spínač 34. První spínač 33 reaguje na otáčky motoru 1 s vnitřním spalováním a druhý spínač 34 reaguje na pohyb škrticí klapky hlavního karburátoru 6.
Vzrůstá-li zatížení motoru 1, oba spínače 33, 34 se rozepnou a solenoidová cívka 27 není buzena a ventilová tyč 32 uzavře třetí otvor 30 trojcestného solenoidového ventilu 27, tak, že atmosférický tlak působí na pružnou membránu 24, čímž dochází к zvětšení podtlakové komory 25 a posuvu hřídele 18. V důsledku toho dochází к otáčení radiálního ramena 20 vedlejšího sacího ventilu 8 proti směru pohybu hodinových ručiček, jak znázorněno na obr. 2, čímž se snižuje účinný průřez šlehového kanálu 3 plamene, jak znázorněno na obr. 4.
Snižuje-li se zatížení motoru 1, oba spínače 33, 34 sé sepnou a solenoidová cívka 27* se nabudí a vtáhne ventilovou tyč 32. Tím se uzavře druhý otvor 29 a otevře třetí otvor 30 trojcestného solenoidového ventilu 27, čímž v komoře 25 působí podtlak sání a hřídel 18 se posune na opačnou stranu. Tento pohyb hřídele 18 se přenáší přes ramena 19, 20, Čímž se otáčí vedlejší sací ventil 8 ve směru hodinových ručiček, jak znázorněno na obr. 2, a pootočí clonou 17 do polohy znázorněné na obr. 3. -
Během sacího zdvihu pístu hlavní sací ventil 5 a vedlejší sací ventil 8 jsou otevřené, takže chudá palivová směs z hlavního karburátoru 6 proudí do hlavní spalovací komory 2 a bohatá palivová směs proudí do vedlejší spalovací komory 4 z vedlejšího karburátoru 9. Na konci kompresního zdvihu, jiskra svíčky 12 zažehne palivovou směs ve vedlejší spalovací komoře 4 a plamen vyšlehnutý šlehovým kanálem 3 plamene do hlavní spalovací komory 2 zažehne v ní chudou palivovou směs. V tomto případě motor 1 s vnitřním spalováním pracuje s nízkým podílem paliva v palivové směsi.
Pracuje-li motor 1 s nízkým zatížením, sací podtlak působí v komoře 25 snímače zatížení 22 a otáčí vedlejší sací ventil 8 do polohy znázorněné na obr. 3, v níž otvor šlehového kanálu 3 plamene je zcela otevřenou clonou 17. Zbytek plynu z vedlejší spalovací komory 4 proudí do hlavní spalovací komory 2 při sání zdvihu. Účinné vyprazdňování vedlejší spalovací komory 4 je tím zajištěno a vedlejší spalovací komora 4 se naplní čerstvou dávkou bohaté směsi, která je zažehnuta zapalovací svíčkou 12. Pracuje-li motor 1 s vnitřním spalováním při vyšším zatížení, atmosférický tlak působí na podtlakovou komoru 25 snímače zatížení 22 regulátoru a tím se natáčí pomocný sací ventil 8 do polohy znázorněné na obr. 4, v níž je otvor šlehového kanálu 3 plamene omezen. Během kompresního zdvihu proud vzduchopalivové směsi z hlavní spalovací komory 2 do vedlejší spalovací komory 4 je omezen a tím je zamezeno tvoření vírů ve vedlejší spalovací komoře 4, Plamen vzniklý ve vedlejší spalovací komoře 4 není odfouknut, čímž je zajištěno zažehnutí a hoření směsi.
Během sání zdvihu je otvor šlehového kanálu 3 plemene omezen a vyprazňování není příznivě ovlivněno v jakémkoliv rozsahu v důsledku nasávání většího obsahu palivové směsi. Velikost šlehového kanálu 3 pla mene a prvního otvoru 14 kalíšku 13 jsou zvoleny tak, aby mohli zajistit žádaný průtok palivové směsi i v případě, že talíř 8a vedlejšího sacího ventilu 8 je oddálen od jeho sedla 8d do otevřené polohy.
Tím, jak je výše uvedeno, vynález umožňuje změnu účinného průřezu šlehového kanálu 3 plamene otáčením vedlejšího sacího ventilu 8. Tím v důsledku vhodného nastavení účinného průřezu šlehového kanálu 3 plamene se zažehování palivové směsi ve vedlejší spalovací komoře 4 zapalovací svíč: kou 12 zlepší, pracuje-li motor 1 při nízkém nebo při vysokém zatížení, přičemž motor 1 může vždy pracovat s chudou palivovou směsí.
Popsaná konstrukce zařízení pro změnu účinného průřezu šlehového kanálu 3 plamene, sestávající ze clony 17 opatřené otvorem a upevněné к talíři 8a vedlejšího sacího ventilu 8, vylučuje nutnost uspořádání zvláštní pracovní části vyčnívající do vedlejší spalovací komory 4. Nejenom že je konstrukce jednoduchá, ale i vedlejší spalovací komora 4 není nepříznivě ovlivněna, pokud jde o těsnost, uspořádáním zvláštního seřizovacího mechanismu účinného průřezu šlehového kanálu 3 plamene, jeliž vedlejší spalovací komora 4 je utěsněna stykem sedla 8d a talíře 8a vedlejšího sacího ventilu 8.

Claims (5)

1. Motor s vnitřním spalováním alespoň s jedním válcem a s pístem v něm, s hlavní spalovací komorou, uspořádanou nad pístem s vedlejší spalovací komorou, opatřenou zažehovacím prostředkem a spojenou s hlavní spalovací komorou šlehovým kanálem plamene, s hlavním sacím kanálem pro přívod chudé palivové směsi do hlavní spalovací komory a s vedlejším sacím kanálem pro přívod bohaté palivové směsi do vedlejší spalovací komory, dále s vedlejším sacím ventilem pro ovládání průtoku vedlejším sacím kanálem do pomocné spalovací komory, vyznačený tím, že je opatřen samočinným škrticím prostředkem účinného průřezu šlehového kanálu (3) plamene.
2. Motor s vnitřním spalováním podle bodu 1, vyznačený tím, že samočinný škrticí prostředek účinného průřezu šlehového kanálu (3) plamene je uspořádán na vedlejším sacím ventilu (8).
3. Motor s vnitřním spalováním podle bodu 2, vyznačený tím, že samočinný škrticí prostředek účinného průřezu šlehového kanálu (3} plamene se skládá ze clony (17) vyčnívající do vedlejší spalovací komory (4) šlehového kanálu (3) plamene a z náhonu natáčení vedlejšího sacího ventilu (8) clony (17).
4. Motor s vnitřním spalováním podle bodu. 3, vyznačený tím, že vedlejší sací ventil (8) má sedlo (8d), dřík (8b) s rozšířeným talířkem (8a) pro dosedání do sedla (8d), dále clonu (17) upevněnou na rozšířeném talíři (8a) a vyčnívající od dříku (8b) a dále uspořádanou vačku (11a) pro axiální pohyb dříku (8b) a vratný pohyb rozšířeného talíře (8a) vůči sedlu (8d), a že náhon natáčení vedlejšího sacího ventilu (8) a clony (17) tvoří hřídel (18), axiálně pohyblivě uložený na hlavě motoru, na němž je upevněno rameno (19) opatřené vidlicí (19a), v níž je zasunut svislý kolík (21) radiálního ramena (20) upevněného na dříku (8b) vedlejšího sacího ventilu (8).
5. Motor s vnitřním spalováním podle bodů 1 až .4, vyznačený tím, že axiálně pohyblivý hřídel (18) je upevněn к pružné membráně (24) víka (23) podtlakového snímače zatížení (22), jehož podtlaková komora (25), je přes trojcestný solenoidový ventil (27) a zásobník (31) spojena s hlavním sacím kanálem (7) motoru (1).
CS741036A 1973-02-14 1974-02-13 Internal combustion engine CS199206B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP48017421A JPS5038766B2 (cs) 1973-02-14 1973-02-14

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199206B2 true CS199206B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=11943533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS741036A CS199206B2 (en) 1973-02-14 1974-02-13 Internal combustion engine

Country Status (17)

Country Link
US (1) US3919985A (cs)
JP (1) JPS5038766B2 (cs)
AR (1) AR212232A1 (cs)
AU (1) AU475740B2 (cs)
BE (1) BE810951A (cs)
BR (1) BR7401036D0 (cs)
CA (1) CA1005300A (cs)
CH (1) CH573047A5 (cs)
CS (1) CS199206B2 (cs)
DD (1) DD113064A5 (cs)
ES (1) ES423194A1 (cs)
FR (1) FR2217536B1 (cs)
GB (1) GB1463762A (cs)
IT (1) IT1015812B (cs)
NL (1) NL157687B (cs)
SE (1) SE390325B (cs)
SU (1) SU513639A3 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS53100304A (en) * 1977-02-16 1978-09-01 Honda Motor Co Ltd Combustion chamber system in engine
US4202300A (en) * 1978-02-22 1980-05-13 Frank Skay Internal combustion engine
JPS5996407A (ja) * 1982-11-24 1984-06-02 Honda Motor Co Ltd トーチ点火式多気筒内燃機関における動弁装置
JPS59231120A (ja) * 1983-06-11 1984-12-25 Honda Motor Co Ltd 3弁式内燃機関
JPH0814253B2 (ja) * 1987-12-24 1996-02-14 三菱重工業株式会社 副室式ディーゼル機関の燃焼室
US5081969A (en) * 1990-02-14 1992-01-21 Electromotive, Inc. Ignition combustion pre-chamber for internal combustion engines with constant stoichiometric air-fuel mixture at ignition
US10557403B2 (en) 2018-01-31 2020-02-11 Fca Us Llc Venturi-based purge vapor supply system for turbulent jet ignition engines
US11293337B1 (en) * 2021-04-16 2022-04-05 Ford Global Technologies, Llc Systems and methods for adjustable pre-chamber

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1550104A (en) * 1923-03-23 1925-08-18 George A Schwer Oil-burning engine
US2198979A (en) * 1936-01-03 1940-04-30 Daimler Benz Ag Antechamber diesel engine with readjustable control body
SE7300256L (cs) * 1972-01-11 1973-07-12

Also Published As

Publication number Publication date
AU475740B2 (en) 1976-09-02
CA1005300A (en) 1977-02-15
JPS5038766B2 (cs) 1975-12-12
SU513639A3 (ru) 1976-05-05
FR2217536A1 (cs) 1974-09-06
SE390325B (sv) 1976-12-13
DD113064A5 (cs) 1975-05-12
BR7401036D0 (pt) 1974-12-24
JPS49105007A (cs) 1974-10-04
ES423194A1 (es) 1976-04-16
AR212232A1 (es) 1978-06-15
CH573047A5 (cs) 1976-02-27
BE810951A (fr) 1974-08-13
NL7401963A (cs) 1974-08-16
DE2406803A1 (de) 1974-08-22
DE2406803B2 (de) 1977-05-12
IT1015812B (it) 1977-05-20
US3919985A (en) 1975-11-18
FR2217536B1 (cs) 1978-09-29
NL157687B (nl) 1978-08-15
AU6534774A (en) 1975-08-07
GB1463762A (en) 1977-02-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3941105A (en) Exhaust gas recirculation for three-valve engine
US6418891B2 (en) Internal combustion engine
US3557762A (en) Engine with variable opening inlet valve means
US3882831A (en) Intake control for internal combustion engines
CS199206B2 (en) Internal combustion engine
US4099505A (en) Fuel injection system
US3994268A (en) Internal combustion engine
US4271802A (en) Secondary intake gas control system for internal combustion engine
US3830206A (en) Dual throttle valve control for internal combustion engine
US4399780A (en) Spark advance control mechanism for dual fuel engine
US3677238A (en) Continuous vacuum advance system of ignition timing
JPH0797971A (ja) 内燃機関
US4542726A (en) Deceleration enrichment fuel system for an internal combustion engine
CA1044092A (en) Deceleration control in engine
US2918266A (en) Multiple stage choke control
US4487185A (en) Air-fuel mixture intake apparatus for internal combustion engines
JPH07139358A (ja) 2サイクルエンジン
US4130100A (en) Direct-injection spark-ignition engine
US4460518A (en) Device for controlling the operation of a carburetor
US4029066A (en) Carburetor
CA1096721A (en) Staged accelerator pump
JPS58190507A (ja) 内燃機関の可変駆動装置
JPS6034726Y2 (ja) 内燃機関の吸気制御装置
JPH08338253A (ja) エンジンの吸気装置
JP3727357B2 (ja) 4サイクルエンジンの燃料噴射制御装置