CS199202B2 - Method of producing gelatine capsules to be bitten up - Google Patents

Method of producing gelatine capsules to be bitten up Download PDF

Info

Publication number
CS199202B2
CS199202B2 CS553172A CS553172A CS199202B2 CS 199202 B2 CS199202 B2 CS 199202B2 CS 553172 A CS553172 A CS 553172A CS 553172 A CS553172 A CS 553172A CS 199202 B2 CS199202 B2 CS 199202B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
parts
capsules
dihydropyridine
active
glycol
Prior art date
Application number
CS553172A
Other languages
English (en)
Inventor
Friedrich Bossert
Wulf Vater
Kurt Bauer
Karl-Heinz Adams
Original Assignee
Friedrich Bossert
Wulf Vater
Kurt Bauer
Adams Karl Heinz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Friedrich Bossert, Wulf Vater, Kurt Bauer, Adams Karl Heinz filed Critical Friedrich Bossert
Publication of CS199202B2 publication Critical patent/CS199202B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/48Preparations in capsules, e.g. of gelatin, of chocolate
    • A61K9/4841Filling excipients; Inactive ingredients
    • A61K9/4858Organic compounds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/435Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom
    • A61K31/44Non condensed pyridines; Hydrogenated derivatives thereof

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)

Description

Předmětem vynálezu je způsob výroby koronárních prostředků ve speciální formě, totiž nové formulace koronárně účinného a již známého 1,4-dihydropyridinu.
Poruchy koronárního prokrvení, projevující se záchvatem, označované klinicky jako tzv. angirfá pectoris, jsou vitální indikace, které bezpodmínečně vyžadují· okamžité podání vhodného léku.
Protože doba, kdy se podobný záchvat dostaví, se nedá předem určit, musí pacient, který onemocněl angínou pectoris, nosit sebou léky, které umožňují, aby se sám v případě záchvatu ošetřil. Takové léky, popřípadě formy, ze kterých se dají připravit, musí splňovat · řadu pořadavků, aby umožňovaly rychlé a jisté ošetření vlastní osobou.
Přípravky se musí tak vybavit, aby si je pacient mohl sám podat bez obtížnějších manipulací, a to navzdory omezené schopnosti vlastních pohybů.
Protože látky, · které jsou terapeuticky účinné při angíně pectoris, jsou obvykle vysoce účinnými léky, kde je nutné přesné dávkování, musí se přípravek opatřit tak, aby zaručoval odpovídající dávkování..
Záchvat anginy pectoris se obvykle dostaví za nesnesitelných bolestí a těžkých pocitů úzkosti. Čistě funkčně může snížení prokrvení srdce během záchvatu vést k trvalé2 mu poškození srdečního svalu, a . to může mít za následek v extrémním případě smrt. Léky, které se používají při léčbě anginy pectoris, musí proto plně účinkovat v pokud možno nejkratší době, totiž během několika minut.
Uvedené nároky nelze splnit injekčními roztoky, které se dají podávat jen parenterálně, aniž je lze splnit · orálně podávanými roztoky, Které lze dávkovat jen po kapkách. Parenterální vlastní injekce je pro nezacvičeného · obtížná, a ve stavu záchvatu anginy pectoris nemožná. Orálně aplikované roztoky, které je třeba dávkovat kapkami, nelze dostatečně přesně dávkovat pacientem, jehož schopnost reagovat je již tak · dost omezená. Je zde nebezpečí předávkování.
Je známo, · že deriváty 1,4-dihydropyridin.u se vyznačují dilatací koronárních cév, a mohou se použít k léčbě · uvedeného neduhu. Látky, které patří · do této skupiny sloučenin, jsou těžce rozpustné a' především silně citlivé na · světlo. Jestliže se látka vystaví v rozpuštěném stavu účinkům denního světla, lze · dokázat již během několika minut pomocí UV-spektrofotometru přítomnost irevérsibilního rozkladného produktu, tj. 2,6-dimethyls3,5-diacetyl·4- (2‘snitrosofenyl-pyridinu. Podle intenzity působícího denního světla' rozkládá se látka za 10 až 20 miut kvantitativně.
Ke stabilizování mimořádně labilního redoxsystému derivátů 1,4-dihydropyridinu přidává redukční a oxidační činidla, dále také redoxysystémy (např. Fe”/Fe'n, kyselina askorbová/kyselina dehydroaskorbová) nemohou zadržet prudký rozklad. Uchovávání látky a odpovídajících roztoků v tlustostěnných, temně hnědých lahvích sice rozklad zdrží (je-li láhev vystavena účinkům denního světla), ale již za hodinu až devadesát minut je možno dokázat, přítomnost rozkladného produktu.
Tablety nebo dražé (britský patentový spis č. 1,173.862), obsahující takové účinné látky, nepůsobí v důsledku pomalé resorpce dostatečně rychle, takže se nedá využít mohutný účinek těchto látek. Je zde tedy stále naléhavá potřeba upravit 1,4-dihydropyridinové deriváty do takové. formy к upotřebení, aby byly jednak dostatečně stabilizovány, a na druhé straně aby bylo možno plně v praxi využít silných koronárně dilatačních účinků uvedené látky.
Je dále známo, že к rychlé resorpci a tím i rychlejšímu projevu účinku dochází u léčiv, zaváděných perlinguálně, jako je tomu např. u nitroglycerinu, viz T. Sollman „A manuál of pharmacology“, W. B. Saunders Co, · Philadelphia, USA, 1957, str. 631.
Přípravky s obsahem stabilizovaných 1,4dihydropyridinových derivátů tak, že se mohou resorbovat při perlinguálním podávání, jsou v důsledku toho terapeutickým pokrokem.
Nyní bylo nalezeno, že výše uvedené podmínky splňují jen takové přípravky koronárně účinných 1,4-dihydropyridinových derivátů, které obsahují na 1 váhový díl 4-(2‘-nitrofenyl)-2,6-dímethyl-3,5-dimetoxykarbonyl-l,4-dihydropyridinu, až 50, s výhodou 15 až 35 váhových dílů polyalkylenglykolu se dvěma až třemi uhlíkovými atomy v alkylenových zbytcích, a mají střední molekulovou váhu 200 až 4000, až 10 váhových dílů, s výhodou 5 až 8 váhových dílů nižšího alkoholu se dvěma až osmi atomy uhlíku a s jednou až třemi hydroxylovými skupinami, a nalézají se v želatinových kapslích к rozkousnutí, přičemž v kapslích je opakísační činidlo a barvivo, absorbující světlo ve vlnových délkách 250 až 460 nm, s výhodou 280 až 420 nm, přičemž mohou tamže být obsažena další pomocná činidla к úpravě přípravku.
Uvedené kapsle к rozkousnutí se připravují tak, že se v libovolném pořadí mísí výše uvedená účinná látka s polyalkylenglykolem a s nižšími alkoholy, směsí se plní kapsle к rozkousnutí, obsahující opakisační činidlo a barvivo „žlutá oranž S“ (Color-Inďex 15985), a popřípadě se přidají další obvyklá pomocná činidla při úpravě.
Je třeba označit za vysloveně překvapují cí, že roztoky koronárně. účinného 1,4-dihydropyridinu, které i při plnění do hnědých lahví nebo ampulí při působení denního světla se v nejkratší možné době rozkládají z největší míry na farmakologicky neúčinné sloučeniny, jsou v kapslích к rozkousnutí, jejichž obal obsahuje kysličník titaničitý a obvyklé potravinové barvivo žlutou oranž S (Color-index 15985), stálé po několik měsíců.
Dále je třeba označit za vysloveně překvapující, že za použití kousacích kapslí s určitým 1,4-dihydropyridinovým derivátem, totiž s 4-(2‘-nitrofenyl)-2,6-dimety-3,5-dimetoxykarbonyl-l,4-dihydropyrldinem, dochází к velmi rychlému projevu účinnosti. Tento speciální 1,4-dihydropyrídinový derivát se vyznačuje s překvapením zvláště důležitým efektem. Oproti jiným 1,4-dihydropyridinovým derivátům se velmi rychle resorbuje perlinguálně, tedy jazykem a pokožkou třmenů.
Dále je překvapující, že se podaří tuto poměrně velmi těžce rozpustnou látku převést na velmi rychle resorbovatelnou formu, tedy kapalnou formu v želátinové kapsli na rozkousnutí, přičemž kapsle sama se zřetelem na materiál je dosti náchylná к rozpuštění.
Oprava 4- (2‘-nitrofenyl )-2,6-dimetyl-3,5-dimetoxykarbonyl-l.á-dihydropyridinu^podle tohoto vynálezu se vyznačuje těmito výhodami; pacient, který byl postižen srdečním záchvatem, může si ihned sám látku podat, přičemž se účinek dostaví během několika minut. Dávkování je jednoznačné, protože je dáno množstvím účinné látky v jedné kapsli na rozkousnutí. Podávání je navíc jednoduché, dochází к němu perlinguálně, tedy aniž by bylo třeba např. odečítat počet kapek účinné látky. Takový postup v tomto případě vůbec odpadá, protože účinná látka je citlivá na světle. Tato citlivost na světle se dá význačně potlačit, jestliže kapsle obsahující opakisační činidlo a netoxické barvivo, absorbující vlnové délky 250 až 460 nm.
Účinnou látkou, která se takto upravuje podle tohoto vynálezu, je známý 4-(2‘-nitrofenyl)-2,6-dimetyl-3,5-dimetoxykarbonyl-1,4-dihydropyridin (viz britský patentový spis 1,173.862) vzorce
Polyalkylenglykoly, které se používají podle tohoto vynálezu, jsou rovněž známé; mají střední molekulovou váhu 200 až 4000. S výhodou se používá polyetylénglykol a/nebo polypropylenglykol se střední molekulovou váhou 300 až 600.
Nižší alkoholy se dvěma až osmi atomy uhlíku, používané podle tohoto vynálezu, jsou rovněž známé. S výhodou se používá glycerin, propylenglykol nebo butylenglykol.
Jako další pomocná činidla při úpravě se mohou použít příchutě (aroma) nabo eterické oleje, s výhodou olej z máty peprné, fenyklový olej, anizový olej, kmínová silice, citrónový olej nebo eukalyptový olej, sladidla, např. sacharin, popřípadě sodná sůl sacharinu, cyklamát, amonná sůl kyseliny glycirrhizinové atd.
Kapsle, které se používají podle tohoto vy' nálezu, s výhodou kapsle na rozkousnutí, jsou ze želatinového obalu, který obsahuje ve stavu hotovém к použití 54 až 80 % želatiny, 10 až 36 % glycerinu a 7 až 15 % vody a 0,5 až 5 % opakisačního činidla, jako je kysličník titaničitý, kysličníky železa, jako je žlutý kysličník železitý nebo červený kysličník železitý, hnědý kysličník železitý nebo uhličitan vápenatý, s výhodou kysličník titaničitý, nebo jako barvivo žlutou oranž - S. Při přípravě želatinové hmoty se postupuje tak, že se smíchá nejprve 40 až 66 % čisté želatiny s 8 až 36 % glycerinu (nebo sorbitu) a 22 až 34 °/o vody, a směs se nechá nějaký čas botnat. Potom se hmota roztaví asi při 60 °C, až neobsahuje bublinky, přidá se opakisační činidlo a barvivo žlutá oranž S (Color Index β
*15985), popřípadě též konzervační činidlo (např. ester kyseliny p-aminobenzoové, kyselina sorbová, benzylalkohol) a vše se ho1mogenně propracuje.
Příprava náplně kapsle podle tohoto vynálezu se provádí tak, že se rozpustí 4-(2‘-nitrofenyl)-2,6-dimetyl-3,5-dimetoxykarbonyl-1,4-dihydroipyridin za mírného zahřátí a míchání v nižším alkoholu a polyalkylenglykolu. Naplnění želatinových kapslí se provádí známými způsoby, např. za použití strojového zařízení Scherer-a, Leiner-a, Norton-a nebo accogel-zařízení. Po naplnění se kapsle suší a jsou připraveny к použití.
Aplikace kapslí na rozkousnutí podle tohoto vynálezu je s výhodou perlinguální resorpcí.
Další vyobrazení ukazuje velmi rychlý nástup účinnosti při, perlinguální resorpci, zvláště při srovnávání účinné látky podle tohoto vynálezu v tragantu.
Srovnání různých forem podávání; pokusy na narkotisovaných psech, kathetisovaných v sinu srdce —---1 mg/kg perlinguálně (kapsle na roz* kousnutí]
.....1 mg/kg per os (tragant) střední hodnoty vždy z pěti pokusů
Byl sledován a zaznamenáván vzestup tlaku kyslíku v koronární krvi po perlinguálním podání účinné látky podle tohoto vynálezu v množství 1 mg/kg jako obsah želatinové kapsle na rozkousnutí, směs glycerinu, polyethylenglykolu a vody ve srovnání s aplikací účinné látky podle tohoto vynálezu do žaludku (velmi jemná látka v traganthu). Jedná se vždy o střední hodnoty pěti pokusů.
Z grafu je zřetelně patrné, že při perorál ním podání dochází ihned к projevu účinku. Za 5 minut se přibližně dosahuje maximum účinnosti, zatímco při podání do žaludku •stoupne tlak kyslíku na stejnou hodnotu teprve za 60 minut. Podání účinné látky у pevném přípravku, jako je tableta, dražé nebo pod. se projeví ještě nepříznivěji.
Časový průběh fotochemického rozkladu účinné látky v ethanolickém roztoku při ozáření světlem vlnové délky 360 nm je uveden v tabulce.
8
Tabulka
Časový průběh fotolysy 4-(2’-nltrofenyl)-2,6-dimetyl-3,5-dlmetoxykarbonyl-l,4-dihydropyridinu v etanolu při vlnové délce 360 nm.
Doba Extinkce Koncentrace Konverse
[vteřin] látky výchozí
0 0,220 4,62.10-5
10 0,199 4,11.10-5
25 0,173 3,48.10-5
40 0,151 2,95.10-5
55 0,132 2,49.10-5
70 0,113 2,03.10-5
85 0,098 1,67.10-5
100 0,086 1,38.10-5
130 0,069 0,97.10-5
Příklady přípravy:
1)
účinná látka 1 díl
propylenglykol 15 dílů
polyoxyetylénglykol 84 dílů
2)
účinná látka 5 dílů
butylenglykol 3 díly
Lutrol 9R 92 dílů
produktu rozkladu %
0,10-5 0
0,51-5 11,0
1,14-5 25,7
1,67-s 36,1
2,13-5 46,1
2,59-5 56,1
2,95-5 63,9
3,24-5 70,1
3,65-5 79,0
3)
účinná látka 3 díly
glycerin 5 dílů
voda 5 dílů
olej z máty peprné 2 díly
polyglykol 85 dílů
4)
účinná látka 2 díly
benzylalkohol 3 díly
citrónový olej 1 díl
polydiol 200R 94 dílů
P R E D Μ £ T
Způsob výroby želatinových kapslí na rozkousnutí, vyznačující se tím, že mísí v libovolném pořadí hmotnostní díl 4- [2‘-nitrofenyl )-2,6dimethyl-3,5-dlmetoxýkarbonyl-l,4-dihydropyridinu, až 50, s výhodou 15 až 35 hmotnostních' dílů polyalkylenglykolu se dvěma až třemi atomy uhlíku v alkylenových zbytcích a se střední molekulovou váhou 200 až 4000,

Claims (1)

  1. VYNÁLEZU
    1 až 10 hmotnostních dílů, s výhodou 5 až 8 hmotnostních dílů nižšího alkoholu se dvěma až osmi atomy uhlíku a s jednou až třemi hydroxylovými skupinami, a popřípadě též další pomocné prostředky, a touto směsí se plní želatinové kapsle na rozkousnutí, obsahující barvivo, absorbující světlo vlnových délek 250 až 460 nm, s výhodou 280 až 420 nm, a opakisační činid-
CS553172A 1972-02-29 1972-08-08 Method of producing gelatine capsules to be bitten up CS199202B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19722209526 DE2209526C3 (de) 1972-02-29 1972-02-29 Coronartherapeutlkum in Form von Gelatine-BeiBkapseln

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199202B2 true CS199202B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=5837426

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS553172A CS199202B2 (en) 1972-02-29 1972-08-08 Method of producing gelatine capsules to be bitten up

Country Status (4)

Country Link
AT (1) AT328073B (cs)
CS (1) CS199202B2 (cs)
DE (1) DE2209526C3 (cs)
PL (1) PL89025B1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3307353C2 (de) * 1983-03-02 1985-01-31 R.P. Scherer GmbH, 6930 Eberbach Polyethylenglykolhaltige Weichgelatinekapsel und Verfahren zu ihrer Herstellung
US4486412A (en) * 1983-03-15 1984-12-04 Pharmacaps, Inc. Encapsulated antacid dispersions
DE3438830A1 (de) * 1984-10-23 1986-04-30 Rentschler Arzneimittel Nifedipin enthaltende darreichungsform und verfahren zu ihrer herstellung
DE3526546A1 (de) * 1985-07-25 1987-01-29 Scherer Gmbh R P Lichtbestaendige opakisierte gelatinekapseln und verfahren zur herstellung derselben
DE3738236A1 (de) * 1987-11-11 1989-05-24 Euro Celtique Sa Beisskapsel

Also Published As

Publication number Publication date
DE2209526B2 (de) 1979-06-28
PL89025B1 (cs) 1976-10-30
ATA723072A (de) 1975-05-15
DE2209526A1 (de) 1973-09-06
DE2209526C3 (de) 1980-02-28
AT328073B (de) 1976-03-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3784684A (en) Coronary dilator in a pharmaceutical dosage unit form
EP0386440B1 (de) Arzneimittel mit kontrollierter Wirkstoffabgabe
DE69720985T3 (de) Verabreichung von nikotin im dickdarm zur behandlung von entzündlicher eingeweidenerkrankung
US3538214A (en) Controlled release medicinal tablets
US5200192A (en) Instant oral-release capsule containing nifedipine
EP0265848B1 (de) Arzneizubereitungen zur oralen Verabreichung, die als Einzeldosis 10 bis 240 mg Dihydropyridin enthalten
KR960000430B1 (ko) 산화에 안정한 약제 조성물
JPS58219117A (ja) 脳不全症の処置方法
EP0804172B1 (en) Controlled release potassium dosage form
NO840770L (no) Vaesketilbredninger av dihydropyridiner, en fremgangsmaate til deres fremstilling, samt deres anvendelse til bekjempelse av sykdommer
EP0339420B1 (de) DHP-Retard-Zubereitung
EP0240484B1 (de) Pharmazeutische Zubereitung sowie Verfahren zur Herstellung derselben
US4366145A (en) Soft gelatin capsule with a liquid ergot alkaloid center fill solution and method of preparation
JPH0729916B2 (ja) 鎮痛性を有する医薬組成物
IL28931A (en) Medical tablet with delayed release
DE3212736A1 (de) Verwendung von dihydropyridinen in arzneimitteln mit salidiuretischer wirkung
US5624682A (en) Pharmaceutical formulations based on a ketoprofen solution in soft capsules, and processes for their preparation
CS199202B2 (en) Method of producing gelatine capsules to be bitten up
EP0205865B1 (de) Pharmazeutische Präparate mit antihypertensiver und kardioprotektiver Wirkung
JPS6140647B2 (cs)
HU207219B (en) Process for producing improved anti-inflammatory composition
JPS58121211A (ja) 瞬間口中放出性舌下軟カプセル剤の製造方法
JPH06502428A (ja) デキストロメトルファン鎮咳組成物
US2870060A (en) Stable encapsulated solution of a salt of a dialkyl sulfosuccinate
US3296074A (en) Methods and compositions for treating psychoses and neuroses