Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Facility for the drive of rotary printing machines

Classifications

B41F13/012 Taking-up backlash

Landscapes

Show more

CS198245B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Willi Jeschke

Worldwide applications
1976 DE 1977 ZA AT CH CA AU CS NO AR GB DK IT NL ES FR JP BE SE US 1980 HK

Application CS773886A events

Description

Vynález se týká zařízení k pohonu rotačních tiskařských · strojů, obzvláště kotoučových rotačních ofsetových ' tiskařských strotjů, · uspořádaných v řadě s hlavním pohonem tiskového ústrojí, opatřeného dvěma právě se dotýkajícími gumovými válci, z nichž každý spolupůsobí s deskovým válcem, přičemž -každý deskový válec je jednotlivě poháněn z hlavního náhonu.
Za provozu ' těchto ofsetových · tiskařských strojů s dvěma navzájem se dotýkajícími gumovými válci, tak zvaných strojů guma-guma, · vznikají· při tisku hodnotných tiskovin určité problémy, jejichž příčiny, dané mimo· jiné · -strojním vybavením, vyplývají již z· vlastního pohonu. Hlavním problémem těchto strojů je ta skutečnost, že materiál potištěný v prvém tiskovém ústrojí nesmí mít v žádném -dalším tiskovém ústrojí prakticky žádnou odchylku vůči jeho· gumovým, popřípadě deskovým válcům. Dojde-li přesto k takovéto· polohové -odchylce, dochází k tak zvanému dublování. Při vysokých nárocích na výsledek tisku nemůže být dublování připuštěno, takže dochází k výrobě bezcenných tiskovin.
Příčinu -dublování, k němuž dochází u známých pohonů, je třeba hledat v rozdílnosti otáček jednotlivých· válců tiskového ústrojí a· také v rozdílnosti otáček prvého tiskového x .· ústrojí vůči ostatním tiskovým ústrojím. · Takovéto· rozdílnosti v otáčkách ' mohou vznikat působením poháněči síly, např. natočením · sodélného hřídele, přičemž tato· rozdílnost stoupá od jednoho tiskového· · ústrojí k dalšímu tiskovému ústrojí.
K rozdílnosti v · otáčkách dochází také u · dnes běžně používaných úhlových převodů, například kuželových kol, · a to působením stávajících výrobních · -nepřesností.
Podle· známého řešení týkající se zvládnutí tohoto- problému se u použitých převodů kuželovými koly, · a · · to za účelem vymezení vyskytující · se zubové vůle poháněčích kol, použilo' při kolísání zatížení pro · každý 'gumový válec brzdicího· zařízení. Pohon deskových válců 'se odvozuje od převodu kuželových kol a odtud přes poslední členy poháněči soustavy na gumové válce.
Brzdicí zařízení na gumových válcích, které mají vzniklým brzdicím ' momentem vy-· . mezovat vůli v zubech většího· počtu ' soustav kuželových Rol a zabraňovat ve střídání doléhání boků zubů, představují mechanické přídavné zařízení ve· stroji, což způsobuje odpovídajícím způsobem i zvýšení ceny. Další dodatkový cenový faktor značné hodnoty · představuje dodatečně přiváděný výkon, který se brzdicím zařízením změní ve ztrátové teplo, dokonce · škodlivé pro· tiskové
8 2 4 5 ústrojí. Tím vznikají nejen · značné ztráty na . energii, ale také přídavné opotřebení . všech poháněčích a přenosových členů.
Další známé provedení se pokouší odstraňovat dublování vznikající v rozdílnosti ' otáček tím, že všechna tisková ústrojí leží ' za ' sebou·· od prvého do· posledního tiskového ústrojí . · v · průběžné pohonné · soustavě a že na konci · této pohonné .soustavy, tedy proti vstupu pohonné síly, je upraveno· brzdicí zařízení. K přenosu poháněčích sil mezi jednotlivými tiskovými ústrojími jsou také zde použity podélné hřídele, které pomocí převodů kuželovými koly a mezikol přenášejí poháněči síly · mezi jednotlivými deskovými válci tiskových ústrojí. Použitím brzdícího zařízení se při značném počtu zubových záběrů navíc zvýší opotřebení · a zubová vůle.
Také toto· provedení je řešením, které mimo značné zubové vůle v poháněči převodové · · soustavě vyžaduje dodatečné náklady na mechanické prostředky, které vznikají opotřebováním převodů a způsobují zvýšení energetických nákladů pro pohon stroje.
Obzvláště u maloformátových strojů není takový náklad, · spojený s vysokým cenovým výdajem, únosný.' · Úlohou vynálezu je vytvořit pohon bez rozdílnosti v otáčkách, vymezující· vůle a mající nízkou opotřebitelnost, projevující · se nízkými technickými nároky na stroj a pokud možno· nízkou spotřebu energie potřebné pro· · provoz stroje.
Podstata řešení podle vynálezu spočívá · v tom, že tiskové · ústrojí ·je ' opatřeno· dvěma čelními koly, tvořícími hlavní náhon, a poháněči kolo deskového válce je přiřazeno k jednomu z obou čelních kol, přičemž deskový válec · je spřažen s příslušným gumovým · · válcem pomocí další . dvojice · čelních kol, upravené v řadě vedle hlavního náhonu.
. Vynález využívá · tedy · jako · hlavní náhon soupravu kol s dvěma čelními koly pro jedno --tiskové · ústrojí, která mohou být zhotovena s velkou · výrobní přesností a za poměrně nízkých výrobních nákladů.
Vzhledem· k této vysoké· výrobní přesnosti mohou · být kola · náhonu nastavena · takřka bez vůle. Známá kuželová soukolí mohou být zhotovena při značně vyšších technických a· finančních nákladech v nejlepším případě· s takovým stupněm kvality, který je nejméně o, · stupeň · nižší než u · čelních kol. Chyby · ozubení, vyskytující se· u kuželových kol, se, zde projevují · bezprostředně v rozdílnosti otáček. · Mimoto · vyžaduje . provedení podle vynálezu vcelku méně zubových záběrů a podle· vynálezu dosáhlo cenově příznivého, tuhého pohcnu bez vůlí, u · něhož nemůže docházet k rušivé rozdílnosti v otáčkách a zabraňuje se· · jím dublování.
Podle dalšího· výhodného· provedení vynálezu je pohon opatřen uzavřenou soustavou kol, tvořenou čelními · koly gumových válců, oběma čelními · · koly hlavního· náhonu, poháněcími koly deskových válců · a oběma dvojicemi čelních kol · deskových a gumových válců, přičemž jedno· poháněči kolo deskového válce je vzhledem k čelnímu kolu uloženo otočně. Tímto· · opatřením· mohou být všechna · čelní kola jednoho tiskového ústrojí uvedena do jednoznačného· dolehnutí boků zubů, mohou . být tedy navzájem předepnuta a nastavena bez vůle, aniž jsou zapotřebí · drahé. a energii vyžadující prostředky. Nastavení zubové vůle záběru zubů čelních kol dvou sousedních tiskových · · ústrojí se provádí · známým způsobem, přizpůsobením vzdálenosti tiskových ústrojí vůči·, záběru zubů. '
Na výkresech jsou schematicky znázorněny oba příklady provedení vynálezu, na nichž značí obr. 1 bokorys stroje, obr. 2 bokorys tiskového· ústrojí, obr. 3 dílčí příčný řez · náhonem, obr. · 4 dílčí příčný řez náhonem · se zabírajícími poháněcími· koly gumového válce. · - - s
Na obr. 1 je znázorněn příklad provedení kotoučového rotačního· ofsetového tiskového· stroje, opatřeného tiskovými ústrojími · 1, · 2, 3 a 4, kterými · prochází· ve směru šipky, přibližně horizontálně, papírový pás 5. Do tiskového· ústrojí 1 se dostává papírový pás 5 z neznázorněného kotoučového· nosiče a tiskové · ústrojí 4 jej např. navádí k nežnázorněnému sušicímu agregátu. U · znázorněného stroje jde o. tak zvaný typ stroje guma-guma, jelikož papírový pás 5 je veden a potiskován mezi gumovými válci· 6, 7.
Každý z obou · gumových válců 6, 7 spolupracuje s jedním deskovým válcem · 8, 9. Ke ' každému deskovému válci 8, 9 jsou přiřazena poháněči kola · 10, 11, z · nichž každé je v · záběru · s · čelním kolem 12, · . 13 hlavního náhonu. Ve znázorněném příkladu provedení je tedy poháněči kolo 10 v záběru s čelním kolem 12 a poháněči kolo· · · 11 je v . . · záběru s čelním kolem 13. · Ke každému · diskovému · · ústrojí jsou zde jako hlavní ·· náhon přiřazena dvě zabírající čelní kola 12, 13.
Celní kola 12,·13. hlavního náhonu každého tiskového· ústrojí jsou · . vždy · v · záběru · s čelními koly sousedního tiskového.· . · ústrojí. . Ve znázorněném příkladu · provedení je· čelní kolo 13 tiskového ústrojí 1 v záběru · s čelním kolem· 12 tiskového ústrojí 2, které je · opět v záběru s čelním kolem· 13 tiskového . ústrojí 2. Jsou zde tedy stejné poměry záběrů mezi tiskovými ústrojími 2, 3 a tiskovými ústrojími 3, 4.
poháněči motor 14, který · pomocí mezikol 1S, 16 pohání čelní kolo 13 · tiskového.· · ústro• jí 2.
Vedle poháněcího· kola 10, popřípadě poháněcího kola 11 · deskového . válce 8, · · · 9, · ' je . v jiné řadě kol upraveno čelní kolo 17, · · které · spojuje deskový válec · 8, · 9 · z pomocí dalšího čelního kola 18 s gumovým válcem 6,
7. Tím je každá dvojice · deskových válců · 8, 9 a · gumových válců 6, 7 s pomocí dvojice čelních kol 17, 18 · přes poháněči · kolo· . 10, popřípadě poháněči kolo 11 spojena s čelnolu nebo· ethanolu.
ním kolem 12 nebo s čelním kolem 13 hlavního náhonu.
Příklad provedení podle obr. 2 znázorňuje boční podstavec 19 tiskového ústrojí, ve kterém jsou uloženy válce. Dále je zde znázorněno barvicí zařízení 20 a navlhčovací zařízení 21, která jsou přiřazena ke každému deskovému válci 8, 9.
Na obr. 3 jsou upravena poháněči kola 10, 11 deskových válců 8, 9 na čepech 22, 23 a čelní kola 17 na čepech 22, 23, 24. Za účelem tiskového přistavení a odstavení jsou oba gumové válce 8, 7 uloženy ve svých ložiskách výkyvně,tak, že mohou být jak vůči oběma deskovým válcům 8, 9, tak také navzájem vůči sobě přistavena anebo. odstavena. Ložiska určená к tomuto účelu nejsou na výkrese znázorněna. Také poháněči kola 10, 11 deskových válců 8, 9 jsou opatřena neznázorněným přestavováním obvodového registru, pomocí něhož může být podle příkladu z obr. 3 natočena každá dvojíce deskových válců 8, 9 a gumových válců 6, 7. Toto řešení je umožněno úpravou obou čelních kol 17, 18 každé dvojice deskových gumových válců 8, 6, popřípadě 9, 7 v jiné řadě kol. Je však také možné upravit obě dvojice čelních kol 17, 18 v jedné řadě kol a provést je s příslušným přesunutím profilu, takže nedochází к žádnému záběru mezi oběma čelními koly 18.
Obě dvojice čelních kol 17, 18 jsou uloženy také vzhledem к čelním kolům 12, 13 hlavního náhonu, popřípadě poháněcím kolům 10, 11 deskových válců 8, 9 v jiné řadě kol.
Čelní kola 12, 13 hlavního náhonu jsou uložena na bočním podstavci 19 pomocí kotoučových ložisek 25 a ložiskových čepů 26. Průměry obou čelních kol 12, 13 odpovídají přibližně vzdálenosti tiskových ústrojí 1, 2, popřípadě tiskových ústrojí 3, 4, jelikož jejich uspořádání v jedné řadě není možné z konstrukčních důvodů a v důsledku toho neodpovídá vzdálenosti jejich průměrů.
Na bočním podstavci 19 je s pomocí svorníku 27 uložen štít 28, nesoucí závitovou přírubu 29, ve které je otočně umístěn závitový čep 30, který s pomocí spojky 31 axiálně přesouvá poháněči kolo 10, popřípadě poháněči kolo 11 deskového válce 8, 9 na neznázorněném známém hřídelovém spojení a vysouvá jej z čelního kola 12, popřípadě z čelního kola 13 hlavního pohonu.
Vysunutím poháněcího kola 10 nebo poháněcího kola 11 deskového· válce 8, 9 se uvede dvojice deskových a gumových válců 8, 6, popřípadě 9, 7 do· klidu.
Příklad provedení podle obr. 4 se liší oproti provedení na obr. 3 v tom, že obě čelní kola 18’ gumových válců 6, 7 leží v jedné řadě a jsou v záběru, takže vzniká uzavřená soustava kol, skládající se z čelních kol 12’, 13’ hlavního náhonu, poháněčích kol 10’, 11’ deskových válců 8, 9 a z obou dvojíc čelních kol 17’, 18’ deskových a gumových válců. Také zde je na čepech 22, 23 deskových válců 8 a 9 upraven neznázorněný obvodový registr, který však natáčí pouze v úvahu přicházející deskový válec 8, popřípadě deskový válec 9.
Za účelem vypojení se u tohoto provedení axiálně přesouvají poháněči kola 10’, 11’ deskových válců společně s čelními koly 17’. Vysunutí se provádí mezi poháněči kolo 10’ deskového válce 8 a čelní kolo 12’, popřípadě poháněči kolo 11’ deskového· Válce 9 a čelní kolo 13’. Přitom zůstává vždy čelní kolo 17’ v záběru. Vzhledem к uzavřené soustavě kol zůstávají u tohoto provedení obě poháněči kola 10‘, 1Г deskových válců 8, 9 vysunuta.
Po, uvolnění svěrných šroubů 32 je možno natočit poháněči kolo 10’ deskového válce 8 s pomocí výstředného čepu 33 vůči čelnímu kolu 17’. Tím může být předepnuta uzavřená soustava kol, skládající se z obou čelních kol 12’, 13’ hlavního pohonu deskových válců 8, 9, z poháněčích kol 10’, 11’ a z obou dvojic čelních kol 17’, 18 deskových a gumových válců 8, 8, 7, 9. Toto· předepnutí způsobí, že v žádném zubovém záběru poháněčích kol 10, 11 deskových a gumových válců 8, 6, 7, 9 tiskového ústrojí 1, 2, 3, 4 nedochází ke střídání bočních styků v zubech.
К předpětí dochází ve směru normálně působících poháněčích sil. Vypojení poháněčích kol 10’, 11’ deskových válců 8, 9 nastává za klidu stroje při odstavených gumových válcích 6, 7, a tím tedy ne u předepnuté soustavy kol, jelikož odstavením gumových válců 6, 7 vzniká dostatečná zubová mezera’

Claims (3)
Hide Dependent

1. Zařízení к pohonu rotačních tiskařských strojů, zvláště kotoučových rotačních ofsetových tiskařských strojů, uspořádaných v řadě s hlavním náhonem tiskových ústrojí, opatřený dvěma právě se dotýkajícími gumovými válci, z nichž každý spolupůsobí s deskovým válcem, přičemž každý deskový válec je jednotlivě poháněn z hlavního náhonu, vyznačené tím, že tiskové ústrojí (1, 2, 3, 4) jé opatřeno dvěma čelními koly (12, 13), tvořícími hlavní náhon, a poháněči kolo (10, 11) deskového válce (8, 9) je přiřazeno· к jednomu z obou čelních kol (12, 13), přičemž deskový válec (8, 9) je spřažen s příslušným gumovým válcem (6, 7) s pomo vynAlezu cí další dvojice čelních kol (17, 18), upravené v řadě vedle hlavního náhonu.
2. Zařízení к pohonu rotačních tiskařských strojů podle bodu 1, vyznačené tím, že tiskové ústrojí (1, 2, 3, 4) je opatřeno uzavřenou soustavou kol, tvořenou čelními koly (18’) gumových válců (6, 7), oběma čelními koly (12’, 13’) hlavního náhonu, poháněcími koly (10’, 11’) deskových válců (8, 9) a oběma dvojicemi čelních kol (17*, 18’) deskových válců (8, 9) a gumových válců (6,
7), přičemž jedno poháněči kolo (10’) deskového· válce (8, 9) je vzhledem к čelnímu kolu (17’) uloženo otočně.