CS198200B2 - Apparatus for selective weft insertion into the shed - Google Patents

Apparatus for selective weft insertion into the shed Download PDF

Info

Publication number
CS198200B2
CS198200B2 CS766431A CS643176A CS198200B2 CS 198200 B2 CS198200 B2 CS 198200B2 CS 766431 A CS766431 A CS 766431A CS 643176 A CS643176 A CS 643176A CS 198200 B2 CS198200 B2 CS 198200B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cam
lever
angular position
axis
spring
Prior art date
Application number
CS766431A
Other languages
English (en)
Inventor
Yukio Mizuno
Takeshi Kikuchi
Shuichi Kojima
Original Assignee
Nissan Motor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nissan Motor filed Critical Nissan Motor
Publication of CS198200B2 publication Critical patent/CS198200B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • D03D47/38Weft pattern mechanisms

Description

Vynález se týká zařízení k - selektivnímu zanášení - útku do prošlupu tkalcovského- stavu, který - může používat ' velkého poctu ú- tkových nití s různou - povahou, zejména barvou. Tkalcovský stav, kterého se vynález zejména týká, je bezčlunkového typu a - používá k prohozu útku paprsku - tekutiny; - vynález je však použitelný i pro jakýkoli jiný typ tkalcovského- stavu.
Známá zařízení k selektivnímu zanášení útku do prošlupu obsahují zahášecí ústrojí pohyblivé vůči prošlupu, vačkové ústrojí . na volbu útku, otočné kolem osy mezi úhlovými polohami, odpovídajícími polohám zanášecího- ústrojí, pákový mechanismus, - spojující vačkové ústrojí se zanášecím ústrojím k jeho přemísťování do jednotlivých poloh podle úhlové polohy - vačkového· ústrojí, ovládací mechanismus k natáčení vačkového ústrojí mezi úhlovými polohami, a zdroj volicích impulsů, v němž jsou zaznamenávány signály udávající pořadí, podle něhož se mají jednotlivé útky . zanášet do prošlupu. Vačkové ústrojí je vybaveno alespoň jednou neokrouhlou vačkou, která má výstupky a prohlubně umístěné střídavě kolem osy otáčení. Otáčení vačky kolem osy je řízeno signálovým zdrojem pro volbu útku takovým· způsobem, že například na základě údajů odebíraných ze vzorové karty se volí ta tryska, která ' obsahuje - útek, jenž - se má právě zavést do - prošlupu. Pohyb kladky pojíždějící po vačkové ploše vačky se přenáší pákovým - mechanismem - na trys. ku, takže když se kladka- oddaluje nebo- přibližuje- k ose- otáčení vačky, může se při každém - pracovním cyklu stavu kterákoliv z trysek přemístit do polohy vhodné pro- prohoz útku prošlupem.
Když se vačka natáčí kolem' - osy z té - ú• hlové polohy, kde- se - kladka dotýká jednoho výstupku, do- následující - úhlové' polohy, ve které kladka leží v - prohlubni mezi výstupky, přibližuje se kladka k - ose otáčení vačky. Když se vačka přibližuje této· druhé úhlové poloze, má snahu otáčet se zvýsenou rychlostí, protože je urychlována kladkou, takže je nebezpečí, že se natočí ' za úhlovou polohu, - kdy kladka leží v prohlubni. Když se naproti tomu vačka otáčí z - té- - úhlové polohy, kdy kladka leží v jedné prohlubni, do- polohy, ve které - kladka pojíždí - po výstupku, má vačka tendenci otáčet -se zmenšenou rychlostí, -takže je nebezpečí, že nedosáhne přesně té úhlové - polohy, kdy kladka leží na vrcholu výstupku. Tyto tendence jsou - tím vyjádřenější, čím se - vačka otáčí rychleji. Účelem vynálezu je odstranit tuto· nevýhodu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že za198200 řízení k selektivnímu zanášení útku je opatřeno blokovacím . ústrojím, které reaguje na signály ze zdroje a v první poloze blokuje ovládací mechanismus odpojený · od vačky a v druhé poloze jej uvolňuje k pohánění vačky, a nejméně , jedním přldržovačem vačky, který reaguje na pohyb blokovacího· ústrojí mezí první a druhou polohou a je · v záběru s vačkou, když je blokovací ústrojí v první poloze, a přidržuje ji v jedné · z úhlových poloh a tím udržuje zanášecí ústrojí v jeho odpovídající poloze.
V zařízení · podle vynálezu není tedy pohyb vačky zrychlován nebo zpomalován vlivem kladky, která po ní pojíždí, a nemůže dojít k tomu, že by se vačka nastavila do mezilehlé úhlové polohy.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s ' příklady provedení, znázorněnými na výkresech, kde obr. 1 až 5 jsou schematické bokorysy, které znázorňují jednotlivé · pracovní fáze . prvního · příkladu provedení zařízení podle' vynálezu, a obr. 6 až 10 jsou bokorysy znázorňující pracovní fáze druhého- · provedení zařízení podle vynálezu.
Na výkresech je znázorněna většina běžných částí a součástí tkalcovského stavu, které nejsou předmětem· vynálezu, aby byla vyobrazení přehlednější. ' Relativní polohy jednotlivých částí a součástí tkalcovského stavu jsou však . zřejmé _ ze směrů, kterými jdou soustavy osnovních nití W, W‘. Soustavy W, W‘ osnovních nití se střídavě · zvíhají a spouštějí kolmo na rovinu osnovy L pomocí nitěnek H, H‘ a tvoří prošlup S, který se uzavírá na okraji F tkaniny C. Jak je to obvyklé, leží rovina osnovy L vodorovně. Paprsek · R slouží k udržování soustav W, W‘ osnovních nití v poloze tvořící prošlup S a k přiražení prohozeného· útku k okraji F tkaniny · C · po jeho· prohozu prošlupem· S.
Podle obr. 1 až 5, které znázorňují · první provedení zařízení podle vynálezu, · se toto zařízení skládá z ústrojí 20 pro zanášení útku, z vačkového ústrojí 22 na volbu útku, z pákového . mechanismu 24, vloženého· mezi ústrojím 20 na zanášení útku a vačkovým ústrojím 22, dále ' z . ovládacího· mechanismu 26 k ovládání vačkového ústrojí 22, z přetržitého · pohonu 28, který pohání ovládací mechanismus 26, z kartového· mechanismu 30, který slouží jako zdroj signálů pro programovaný výběr útku, z blokovacího · ústrojí 32, · které blokuje a uvolňuje ovládací mechanismus 28 v závislosti na signálu dodávaném kartovým mechanismem 30, a z prvního a druhého· přídržovače 34, 36 vačky 44, které zajišťují vačkové ústrojí 22 v úhlové poloze, do které bylo posunuto· ovládacím mechanismech 26.
U znázorněného provedení · zařízení podle vynálezu se předpokládá pouze jako příklad, že má zpracovávat dva různé typy útkových nití, například dvou různých barev.
K tomuto účelu obsahuje ústrojí · 22 na zaná4 šení útku dvě trysky 38, 38‘, uložené na společném nosiči 40. Nosič 40 je svisle pohyblivý v bezprostřední blízkosti jednoho konce prošlupu S mezi první dolní polohou, kdy první tryska 38 leží proti prošlupu S v rovině L osnovy, jak ukazuje obr. 1, a druhou horní · polohou, kdy druhá tryska 38‘ leží proti prošlupu S v rovině L osnovy, jak ukazuje obr. 4 · a 5. Každá z obou trysek 38, · 38‘ zachycuje útkovou nit, · která vede · z· neznázorněné cívky přes odtahovací a měřicí, rovněž neznázorněné ústrojí. ' Na výkrese rovněž není znázorněno, že · na nosiči 40 trysek 38, 38‘· je upraven přívodní kanál, který vede od zdroje · tlakové tekutiny. Když ' se ' nosič 40 přemístí do jedné z obou činných poloh, vytvoří se spojení mezi tímto kanálem a příslušnou tryskou 38, 38‘, takže útková nit zachycená v příslušné trysce je zanesena do prošlupu S · paprskem tekutiny z · trysky.
Vačkové ústrojí 22 na volbu útku obsahuje pevný vodorovný hřídel 42 a neokrouhlou vačku 44, ' která je otočná na hřídeli 42' kolem jeho osy. Neokrouhlá vačka 44 má několik výstupků 46, které mají stejný poloměr od osy hřídele 42 a stejný středový úhel. Tyto· výstupky 46 jsou pravidelně rozloženy po · obvodu vačky 44, takže mají · mezi · sebou stejně velký úhel, a mezi · nimi jsou prohlubně 48, které mají rovněž vzájemně stejný poloměr od osy vačkového· hřídele 46. Výstupky 48 vačky 44 jsou počtem tři, takže jejich vrcholy mají od sebe vzdálenost 120°. Středový úhel mezi vrcholem jednotlivého· výstupku 46 a středem sousední prohlubně 48 je tedy přibližně 60°. Je však samozřejmé, · že počet · výstupků 46, popsaný a znázorněný na výkrese, představuje pouze příklad a může být jakýkoli nezávisle · na tom, jaký počet útkových nití se má · použít.
Vačka 44 je ' opatřena kolíky 50, které · vyčnívají z jedné její strany v podstatě· rovnoběžně s osou vačkového hřídele · 42 a leží kolem vačkového hřídele 42 souměrně. · Kolíků 50 je · dvojnásobný počet než výstupků 46 vačky 44, · takže ve znázorněném -případě má vačka 44 šest kolíků 50, poněvadž · má · . tři výstupky 46.
Pákový mechanismus 24, který je vložen mezi ústrojí 20 na zanášení útku · a vačkové ústrojí 22 na volbu útku, · sestává z · vodorovného pevného ' hřídele· 52, jehož osa je v podstatě rovnoběžná s osou vačkového hřídele 38. Na hřídeli 52 je uložena svým těžištěm úhlová ' páka 54, která má · tři · ramena 54a, 54b, 54c, ' jež spolu · · svírají · úhel a jsou rozložena kolem osy hřídele 52. První rameno· 54a úhlové p'áky 54 má na předním · konci kladku 56, která se otáčí kolem osy čepu 58, upevněného· na prvním rameni 54a, přičemž osa čepu 58 . je v podstatě rovnoběžná · s osami vačkového· hřídele . 42 a hřídele · 52. Kladka 56 je v záběru s vačkou 44, nebo přesně řečeno · se může odvalovat po jednom z výstupků 46 nebo· po jedné · z prohlubní 48 podle toho, jaká je úhlová poloha vačky 44 vzhledem к úhlové páce 54. Tato závislost bude podrobně popsána v dalším. Kladka 56 je přitlačována к vačce 44 pružinou, která nutí úhlovou páku 54 otáčet se proti směru hodinových ručiček vzhledem к výkresu. Tato předpjatá napínací válcová pružina 60 je zachycena jedním koncem na třetím rameni 54c úhlové páky 54 čepem 62 a druhým koncem na vhodném pevném dílu 64, který je součástí stavu.
Když se vačka 44 otáčí na vačkovém hřídeli 44, kladka 56 na prvním rameni 54a úhlové páky 54 se střídavě oddaluje a přibližuje к vačkovému hřídeli 42 a v důsledku toho úhlová páka 54 kmitá mezi dvěma krajními polohami ve směru a proti směru hodinových ručiček, a to kolem osy hřídele 52, poněvadž kladka 56 se postupně odvaluje po výstupcích 46 a prohlubních 48 vačky 44. Krajní polohy úhlové páky 54, které zaujímá při otáčení ve směru nebo proti směru pohybu hodinových ručiček, budou v následujícím textu uváděny jako první a druhá úhlová poloha úhlové páky 54 kolem osy pevného hřídele 52. Když se úhlová páka 54 natáčí kolem hřídele 52 do první a druhé úhlové polohy, pohybuje se přední konec druhého ramene 54b nahoru a dolů.
Pákový mechanismus 24 dále obsahuje vahadlo 66, jehož střed je upevněn na vodorovném pevném hřídeli 68, který je rovnoběžný s hřídelem 52, nesoucím úhlovou páku 54. Vahadlo 66 má první rameno 66a a druhé rameno 66b, která probíhají vodorovně od středu vahadla 66. Konec prvního ramene 66a leží nad prvním ramenem 54a úhlové páky 54 a konec druhého ramene 66b leží, nad nosičem 40 trysek 38, 38‘ ústrojí 20 na zanášení útku. К přednímu konci * druhého ramene 54b úhlové páky 54 je kloubově připevněno svislé táhlo 70 čepem 72. Druhý konec táhla 70 je připevněn výkyvně к prvnímu rameni 66a vahadla 66 čepem 74. Podobným Způsobem je svislé táhlo 76 spojeno výkyvně svým jedním koncem s předním koncem druhého ramena 66b vahadla 86 čepem 78 a druhým koncem s nosičem 40 trysek 38, 38‘ ústrojí 20 čepem 79. Když se úhlová páka 54 otáčí do uvedené první a druhé úhlové polohy kolem hřídele 52 a přední konec jejího druhého ramene 54b se pohybuje do horní a dolní polohy, vahadlo 66 se natáčí ve směru a proti směru pohybu hodinových ručiček kolem osy hřídele 68 tak, že nosič 40 trysek 38, 38‘ se přemisťuje do dolní první a horní druhé polohy. V důsledku toho se tryska 38 nebo tryska 38‘ přemisťuje do polohy proti prošlupu S.
Ovládací mechanismus 26 vačkového ústrojí 22 sestává z kolenové páky 80, jejíž střed je otočně uložen na pevném vodorovném hřídelí 82, jehož osa je v podstatě rovnoběžná s osou vačkového hřídele 42. Kolenová páka 80 má první rameno 80a vyčnívající nahoru a druhé rameno 80b vyčnívající dolů od středu kolenové páky 80, přičemž tato ramena 80a, 80b spolu svírají úhel. Kolenová páka 80 nese na předním konci prvního ramene 80a protáhlý ovladač 84 vačky 44, který je uložen na čepu 86, jehož osa je v podstatě rovnoběžná s osou vačkového· hřídele 42 a vodorovného hřídele 82. Ovládač 84 se tedy může otáčet na prvním rameni 80a kolenové páky 80 kolem osy čepu 86 a je pohyblivý společně s kolenovou pákou 86 vzhledem к vačkovému hřídeli 42 ve svislé rovině, která je kolmá к ose vačkového hřídele 42 a vodorovného hřídele 82, a ve směru šipky A z horní polohy podle obr. 1 do dolní polohy podle obr. 3. Ovladač 84 vyčnívá dolů od čepu 86 a má hákovitou část 88 se zářezem 90, který je obrácen к čepu 86, dále vodicí plochu 92, která leží mezi hákovitou částí 88 a zářezem 90, a zaoblený konec 84, který leží proti vodicí ploše 92. Zářez 90 a vodicí plocha 92 hákovité části 88 jsou pohyblivé v. kruhové dráze kolíku 50 vačky 44 kolem vačkového hřídele 42, takže hákovitá část 88 může zachytit jeden z kolíků 50 buď zářezem 90, jak ukazuje obr. 1, nebo vodicí plochou .92, jak ukazuje obr. 2, a to podle úhlové polohy vačky 44 na vačkovém hřídeli 42 a polohy ovladače 84 na čepu 86. Zaoblený konec 94 hákovité části 88 vyčnívá kolmo od vačkového hřídele 42. Ovladač 84 je predpjat tak, aby se otáčel proti směru pohybu hodinových ručiček kolem čepu 86, a jeho hákovitá část 88 je předpjata směrem к vačkovému hřídeli 42 skrutnou pružinou 96, která je navinuta na čepu 86, přičemž její jeden konec léží na prvním rameni 80a kolenové páky 80 a druhý konec na horním konci ovladače 84.
Kolenová páka 80 je opatřena destičkou 98, která je pevně uložena na jedné straně prvního ramene 80a a připevněna šrouby 100. Destička 98 má rovnou plochu 102, která může ležet v rovině procházející osou vodorovného hřídele 82, nesoucího kořenovou páku 80, nebo může být к této ose mírně skloněna. Destička 98 má vodicí plochu 104, která je skloněna vůči rovné ploše 102. Z důvodů, které budou vysvětleny v dalším popise, má první rameno 80a kolenové páky 80 výstupek 106, který směřuje dolů od prvního ramene 80a. Kolenová páka 80 má dále na předním konci druhého ramene 80b kladičku 108, která je otočná na hřídeli 110, uloženém na druhém rameni 80b, přičemž osa tohoto hřídele 110 je v podstatě rovnoběžná s osou vodorovného hřídele 82 kolenové páky 80.
Přetržitý pohon 28 obsahuje výstřednou vačku 112, která je upevněna na otočném vačkovém hřídeli 114, jehož vodorovná osa je v podstatě rovnoběžná s osou vodorovného hřídele 82 kolenové páky 80. Výstředná vačka 112 má horní a dolní půlkruhový výstupek s vrcholem Pi а Рг, přičemž tyto vr198200 choly leží proti sobě na protilehlých stranách vačkového· hřídele 114. Vačkový hřídel 114 je ' pracovně spojen s neznázorněným zdrojem prostřednictvím převodu pro přenos kroutícího momentu, např. neznázorněného · ozubeného· soukolí, a . otáčí se kolem své osy rychlostí, která je synchronizována s rychlostmi jiných · otočných nebo jinak · pohyblivých součástí a dílů tkalcovského · stavu. Ve znázorněném příkladu se předpokládá, že výstředná vačka 112 vykoná jednu celou otáčku kolem osy vačkového hřídele 114 během · jednoho· · cyklu tkalcovského stavu. Kladička 108 na druhém rameni 00b kolenové páky 80 doléhá na výstřednou vačku 112 a pojíždí tedy· střídavě po jejím nižším a vyšším výstupku podle toho, jakou má výstředná vačka 112 úhlovou polohu na vačkovém hřídeli 114 vzhledem ke kolenové páce 80. Kladička 108 kolenové páky 80 tedy · slouží jako odvalovací kladka, · odvalující se po výstředné vačce 112.
Když se výstředná vačka 112 otáčí kolem vačkového hřídele 114 a její nižší a vyšší výstupek přichází střídavě do styku s kladičkou 108 kolenové páky 80, kladička 108 se střídavě oddaluje od/vačkového· . hřídele 114, a k němu přibližuje, takže kolenová páka 80 · · kmitá mezi krajními polohami podle obr. 1 a 3, které zaujímá při pohybu· ve směru a proti směru pohybu · hodinových ručiček kolem osy vodorovného hřídele 80. Tyto obě krajní polohy kolenové páky 80 · budou v · dalším textu uváděny jako první a druhá mezní úhlová poloha kolenové páky 80 kolem· vodorovného hřídele 82. Když kolenová páka 80 kmitá mezi první a druhou úhlovou polohou na ose · hřídele 82, čep 86 na předním konci prvního· · ramene 80a kolenové páky 80 se pohybuje po· oblouku směrem k vačkovému hřídeli ' 42, nesoucímu neokrouhlou vačku 44, · a od tohoto· ' vačkového hřídele 42. To · způsobuje, · že ovladač 84 vačky 44 se pohybuje nahoru a dolů vedle vačkového hřídele 42, takže jeho hákovitá část 82· se přemisťuje v dráze. . kolíků 50 neokrouhlé vačky 44. Tím ovladač 84 pohání vačku 44, aby se otáčela ve směru pohybu hodinových · ručiček kolem · osy vačkového hřídele 42, a to záběrem zářezu· 90 hákovité · části ' 88 a jednoho z kolíků · 50 vačky 44, jak bude· ještě popsáno podrobněji·
Kartový mechanismus 30, který tvoří zdroj signálů pro výběr útkové příze, se skládá z· hřídele 116, jehož osa je v podstatě rovnoběžná s osou vodorovného hřídele 82 nesoucího kolenovou páku 80, dále z řetězového · kola 118, které se otáčí na hřídeli · 116 a má vhodný počet zubů nebo· vodicích ploch, z nekonečného řetězu 120, který běží přes řetězové kolo 118, a z čípku 122, který je upevněn na jedné předem stanovené vodicí ploše řetězového kola 118. Řetězové kolo 118 je pracovně · spojeno se zmíněným neznázorněným zdrojem prostřednictvím vhodného převodu pro· přenos kroutícího momentu, například · ozubeného soukolí, a otáčí se kolem hřídele 116 rychlostí, · která má předem 'stanovený vztah k rychlosti otáčení vačkového· hřídele 114, nesoucího výstřednou · vačku 112. Ve znázorněném příkladu má řetězové kolo 180 osm . vodicích ' ploch a otáčí se · □ jednu osminu otáčky kolem hřídele 116 za jednu plnou otáčku výstředné vačky 112 kolem vačkového hřídele 114.
Blokovací ústrojí 32 slouží k zablokování kolenové páky ' · 80, a tedy ovladače 84 v závislosti na signálu vysílaném' kartovým mechanismem· 30. Blokovací ústrojí 32 je jako celek uloženo v bezprostřední blízkosti ovládacího mechanismu 26 a kartového· mechanismu 30 a skládá se z pevného nosného členu · 124, kyvného členu 126 a upínacího členu 128. Nosný člen 124 je upevněn klínem 130 na vodorovném pevném hřídeli 132, jehož osa je v podstatě rovnoběžná s osou hřídele 116 ' a vodorovného hřídele 82 kolenové páky 80. První rameno · 124a nosného členu 124 vyčnívá nahoru · od hřídele 132 a druhé rameno 124b směřuje dolů od hřídele 132. Nosný člen 124 nese na předním konci druhého· ramene 124b čep 134, jehož osa je v podstatě · rovnoběžná · s osou hřídele 132. Kyvný člen 126 a upínací člen 128 je · upevněn svým středem otočně na · tomto čepu 134, takže se oba tyto členy mohou otáčet vzájemně · nezávisle kolem osy čepu 134. Upínací člen 128 leží mezi nosným členem 124 a kyvným · členem 126, přičemž jedna jeho· plocha se kluzně dotýká nosného členu 124 · a druhá kyvného členu 126. Kyvný člen · 126 má první rameno· 126a, které vyčnívá nahoru od jeho· středu, druhé rameno· 126b, které . probíhá dolů · na stranu od čepu 134, a výčnělek 126s, který ' vychází z horního· prvního ramene 126a. Přední 'konec druhého ramene 126b leží v · blízkosti řetězového kola 118 kartového mechanismu 30 a nese kladku 136, která se otáčí na hřídeli 138, jenž je uložen na druhém· rameni 126b a má osu rovnoběžnou v podstatě s osou · hřídele 116 kartového· mechanismu 30 a s osou čepu · 134 nesoucí nosný člen 124. Kyvný člen 126 ' jako celek ' je p.ředpjat tak, že· se otáčí ve směru pohybu hodinových ručiček kolem čepu 134, takže kladka 136 · je přitlačována k řetězovému kolu · 118 · kartového mechanismu · 30, například ' pomocí válcové pružiny 140, která je upevněna jedním koncem na prvním rameni 124a nosného členu 124 a druhým koncem na prvním rameni 126a kyvného členu · 126. Kyvný člen 126 se tedy může otáčet kolem osy čepu 134 mezi první úhlovou polohou a druhou úhlovou skloněnou polohou, která je · natočena proti směru pohybu hodinových ručiček proti síle válcové · pružiny 140, když se kladka 136 na · kyvném . členu 126 odvaluje po řetězovém kole· 118 kartového· mechanismu 30. ,
Upínací člen 128 má první rameno· 128a, které vyčnívá z jeho· středu · nahoru · a dru198200 hé rameno 128b, které vyčnívá šikmo dolů od čepu 134. Druhé rameno 128b upínacího členu 128 má závoru 128s s hranou 128d, která je obrácena ke středu upínacího členu 128, a s vodicí plochou 128e, která jde šikmo nahoru od dolního konce závory 128c a končí na hraně 128d. Hrana 128d závory 12Sc může zabírat s rovnou plochou 102 destičky 98 na kolenové páce 80 a vodicí . plocha 128e závory 128c může klouzat po vodicí ploše 104 destičky 98, což závisí na úhlové poloze kolenové páky 80 na hřídeli 82 a na úhlové poloze upínacího členu 128 a čepu 134. Výčnělek 12Sc kyvného členu 126 má takový tvar, že může zabírat s prvním ramenem 128a upínacího členu 128, které leží vedle kyvného členu 126. Upínací člen 128 je natáčen kolem osy čepu 134 proti směru pohybu hodinových ručiček vzhledem ke kyvnému členu 126 předpjatou válcovou pružinou 142, která je jedním koncem připevněna к prvnímu rameni 126a kyvného členu 126 a druhým koncem к prvnímu rameni 128a upínacího členu 128. Aby byly obě pružiny 140 a 142 spolehlivě zachyceny, může mít kyvný člen 126, upínací člen 128 a nosný člen 124 vhodný zářez nebo zářezy.
První přidržovač 34 vačky sestává z protáhlé páky 144, jejíž jeden konec je otočně uložen na pevném hřídeli 52, nesoucím úhlovou páku 54 pákového· mechanismu 24. Protáhlá páka 144 má střední část, která je .pohyblivá v blízkosti dolního konce neokrouhlé vačky 44 a je opatřena vrubem nebo zářezem, který je pohyblivý v kruhové dráze kolíků 50 vačky 44. Zářez v protáhlé páce 144 je omezen částečně vodicí plochou 144a, která je obrácena к vačkovému hřídeli 42, a bočním okrajem 144b, kterým je tato vodicí plocha 144a zakončena. Vodicí plocha 144a a boční okraj 144b mají takový tvar a takovou polohu, že s nimi může zabírat kterýkoli z kolíků 50, což závisí na úhlové poloze neokrouhlé vačky 44 na vačkovém hřídeli 42 a protáhlé páky 144 na hřídeli 52. Když některý z kolíků 50 vačky 44 narazí na boční okraj 144b protáhlé páky 144, jak ukazuje obr. 1, nemůže se vačka 44 natáčet ve směru pohybu hodinových ruček kolem vačkového hřídele 42. Protáhlá páka 144 leží předním koncem pod hákovitou částí 88 ovladače 84 vačky 44 a má na předním konci výstupek 144c, který vyčnívá nahoru. Tento výstupek 144c svírá úhel se střední částí protáhlé páky 144 a mezi nimi je křivková, plocha 144d takového tvaru a polohy, že může zabírat ss zaobleným koncem 94 hákovité části 88 ovladače 84 v závislosti na úhlové poloze ovladače 84 a protáhlé páky 144. Protáhlá páka 144 je předpjata tak, aby se natáčela kolem hřídele 52 ve směru pohybu hodinových ručiček, tedy к ose vačkového hřídele 42, působením pružiny uložené mezi protáhlou pákou 144 a kolenovou pákou 80 ovládacího mechanismu 28. Předpětí je vytvářeno před pjatou válcovou pružinou 146, která je jedním koncem připevněna к přednímu konci protáhlé páky 144 kolíčkem 148 a druhým koncem к výstupku 106 na prvním rameni 8©a kolenové páky 80 kolíčkem 1S0. Pružina 146 předpíná tedy nejen protáhlou páku 144 ve směru pohybu hodinových ručiček, nýbrž i kolenovou páku 80, rovněž ve směru pohybu hodinových ručiček к otáčení kolem hřídele 82, takže kladička 108, uložená na druhém rameni 80b kolenové páky 80, je přitlačována к vačkové ploše výstředné vačky 112. Podle potřeby může být jediná pružina spojující kolenovou páku 80 a protáhlou páku 144 nahrazena oddělenými pružinami, připojenými ke kolenové páce 80 a protáhlé páce 144.
První přidržovač 34 vačky. 44 znemožňuje tedy otáčení vačky 44 ve směru pohybu hodinových ručiček kolem osy vačkového hřídele 42, když protáhlá páka 144 zabírá s některým z kolíků 50 na vačce 44; druhý přidržovač 36 vačky 44 znemožňuje naproti tomu otáčení vačky 44 v opačném směru kolem osy vačkového hřídele 42.
Druhý přidržovač 26 sestává z páky 152, 'která je uložena otočně na pevném hříde' li 154, jehož osa je v podstatě rovnoběžná s osou vačkového hřídele 42. Páka 152 leží svým předním koncem u obvodu vačky 44 a má na předním konci zářez 152a. Zářez 152a je pohyblivý v kruhové dráze kolíku 50 vačky 44 a může tedy zachytit kterýkoli z kolíků 50, což závisí na úhlové poloze vačky 44 na vačkovém hřídeli 42 a páky 152 na hřídeli 154. Když je některý z kolíků 50 vačky 44 zachycen zářezem 152a na páce 152, jak ukazuje obr. 1, nemůže se vačka 44 otáčet ve směru pohybu hodinových ručiček kolem osy vačkového· hřídele 42. Páka 152 je předpjata ve smyslu pohybu ve směru otáčení hodinových ručiček skrutnou pružinou 156, jejíž jeden konec je navinut na hřídeli 154 a druhý konec upevněn, na páce 152.
V .následujícím textu bude popsána funkce zařízení podle obr. 1 až 5.
' Během provozu zařízení podle vynálezu se výstředná vačka 112 přetržitého pohonu 128 neustále otáčí kolem osy vačkového hřídele 114 konstantní rychlostí vázanou s rychlostmi pohonu ostatních rotujících a jinak pohyblivých součástí stavu. Otočný pohyb výstředné vačky 112 je přenášen na hřídel 118 kartového mechanismu 30 a pohání řetězové kolo· 118, které rotuje kolem hřídele 116 rychlostí rovnou jedné osmině rychlosti otáčení výstředné vačky 112. Řetězové kolo 118 vykoná tedy jednu osminu otáčky kolem osy hřídele 116, takže jeho jednotlivé vodicí plochy přicházejí do styku s kladkou 136 výkyvného členu 126 prvního přidržovače 32 postupně tak, jak se výstředná vačka 112 otočí o jednu plnou otáčku.
Když se výstředná vačka 112 otáčí kolem osy hřídele 114 a její nižší a vyšší výstu19820 0 pek přichází střídavě do odvalovacího styku na vrcholech Pi a Pž s kladičkou 108 kolenové páky 80, kladička 108. se ' střídavě oddaluje a přibližuje k vačkovému hřídeli 114, takže kolenová páka 80' nesoucí tuto kladičku 108 kmitá · mezi první a druhou úhlovou polohou kolem osy hřídele 82. Když za těchto· okolností má řetězové kolo 118 kartového mechanismu ·30 náhodou takovou úhlovou polohu, že jedna z jeho vodicích ploch je v záběru s kladkou 136 kyvného· členu 126 blokovacího ústrojí 32, je kyvný člen 126 udržován v první úhlové poloze na čepu 134 nosného členu 124 silou válcové pružiny 140, jak ukazuje obr. 1. Když kyvný člen 126 ' zaujme první úhlovou polohu, upínací Člen 128 se dotýká svým prvním ramenem 128a výčnělku 126c prvního· ramene 126a kyvného členu 126 a má na čepu 134 takovou úhlovou polohu, že hrana 128d závory 128c je v záběru s destičkou 98 na prvním· rameni 80a kolenové páky 80. Natočí-li se kolenová páka 80 kolem osy hřídele · 82 proti síle pružiny 146 do druhé úhlové polohy tím, že kladička 108 přejíždí vrchol Pi výstředné vačky 112, jak ukazuje obr. 1, hrana 1'28d závory 128c upínacího členu 128 se nepatrně oddálí od rovné plochy 102 destičky 98. Když se výstředná· vačka 112 dál natáčí kolem osy vačkového· hřídele 114 a · vrchol Pjl vyššího vačkového· výstupku se přemístí za kladičku 108, natočí se kolenová páka 80 nuceně ve směru pohybu . hodinových ručiček kolem osy hřídele 82 z · druhé úhlové polohy podle Obr. 1 silou pružiny 146, až rovná plocha 102 destičky 98 kolenové páky 80 zapadne za hranu 128d závory 128c upínacího členu 128, jak je detailně znázorněno na obr. 5. Úhlová poloha kolenové páky 80, kterou zaujímá tato· kolenová páka 80, když rovná plocha 102 destičky 98 je v záběru s hranou 128d ' závory 128c upínacího členu 128, je v následujícím popise uváděna · jako přípustná úhlová poloha kolenové páky 80 kolem osy hřídele 82. V poloze, kdy upínací člen 128 zabírá hranou 128d závory 128c s rovnou plochou 102 destičky 98, kmitá kolenová páka 80 nepatrně kolem osy hřídele 82 mezi druhou úhlovou polohou a uvedenou přípustnou úhlovou polohou, když se výstředná vačka 112 natáčí · do úhlové polohy a z úhlové polohy, ve které po jejím vyšším výstupku a vrcholu Pi pojíždí kladička 108 kolenové ' páky 80.
Když se · kolenová páka · 80 natočí tímto . způsobem do druhé . úhlové polohy, . ovladač 84, který vyčnívá dolů od předního konce prvního ramene 80a · kolenové páky 80, se posune do horní polohy, kdy jeden z kolíků 50 neokrouhlé vačky 44 zapadne do zářezu 90 jeho hákovité · části. 88. Neokrouhlá vačka 44 je tedy zachycena v úhlové poloze, kdy jeden z kolíků 50 · je v . zářezu 90 hákovité části 88 · ovladače 84; jeden ze zbývajících kolíků 50 dosedá na boční okraj 144b páky 144 prvního přidržovače 36 a součas ně . jeden z . dalších kolíků 50' je zachycen v zářezu 152a páky 152 druhého přidržovače 36, jak . ukazuje obr. 1. Neokrouhlá · vačka · 44 je tedy zablokována v této úhlové poloze . a nemůže se otáčet ani -v. jednom . směru kolem osy hřídele 42 ani v případě, když se kolenová páka 80 natočí na hřídeli 82 ve směru · pohybu hodinových ručiček do přípustné úhlové · polohy působením . pružiny 146, kdy ovladač 84 se posuně nepatrně směrem dolů z horní · polohy a zářez 90 nepatrně uvolní kolík 50. Když se kolenová páka 80 pohybuje mezi druhou · úhlovou polohou a přípustnou úhlovou polohou kolem osy hřídele 82, hákovitá část 88 ovladače 84 se · oddálí od protáhlé páky 144 prvního přidržovače 34, takže křivková plocha 144d se nedotýká zaobleného konce 94 hákovité části 88 ovladače 84, jak je znázorněno na' obr. 1, třebaže protáhlá páka · 144 je přitahována pružinou 146 do úhlové . polohy, ve které zaoblený konec 94 přiléhá na křivkovou plochu 144d.
Když se řetězové 'kolo 118 kartového· mechanismu 30 dále otáčí kolem osy hřídele 116 a čípek 122 přijde do styku s kladkou 136 kyvného členu 126, jak ukazuje obr. · 2, oddálí se kladka 136 od hřídele 116 a kyvný člen 126 se natočí kolem · osy čepu 134 proti směru ч pohybu hodinových ručiček z první úhlové' polohy do druhé skloněné úhlové polohy proti síle pružiny 140. Když za těchto· okolností má výstředná vačka 112 náhodou · takovou úhlovou polohu, že se na jejím vyšším nebo nižším výstupku odvaluje kladka . 136 v bodě ležícím před vrcholem nebo za vrcholem Pi, je kolenová páka 80 zadržována v přípustné úhlové poloze a destička 93 zapadá svou rovnou plochou 102 za hranu 128d závory · 128c upínacího členu 128 působením pružiny 146. Upínací člen 128 je tedy udržován v pevné poloze proti síle pružiny · 142 třením, které vzniká mezi rovnou plochou 102 destičky 98 a hranou 128d závory 128c upínacího· členu 128, a jeho první rameno 128a je oddáleno od výčnělku 126c . proti síle pružiny , 142. Je · tedy důležité, aby pružina 142 byla zvolena tak, aby její síla · mohla být překonána třením vznikajícím mezi destičkou 98 a závorou 128c upínacího · členu 128, když je závora 128c přitlačena k rovné · ploše 102 destičky 98 silou pružiny · 146. Když , pak výstředná vačka 112 dojde do takové· úhlové polohy, kdy se vrcholu Pi jejího vyššího· výstupku dotýká kladka 136, natočí se kolenová . páka 80 kolem osy hřídele 82 do druhé úhlové polohy, kdy . se destička 98 oddálí svou rovnou plochou 102 od · hrany·128d závory 128c . upínacího členu 128. Upínací člen 128 se pak může natočit proti · směru pohybu hodinových · ručiček kolem · osy čepu · silou pružiny 142 tak daleko, až první rameno 128a se podruhé dotkne výčnělku 126c prvního ramene 126a . kyvného členu 126, který je udržován ve skloněné druhé . úhlové poloze podle obr. · 2. V tomto okamžiku může kolenová , páka 80 kmitat mezi první a druhou úhlovou polohou ' kolem hřídele 82, když se výstředná vačka 112 otáčí kolem osy vačkového hřídele 114. .. Při tom se ovládač · 84, připojený ' k prvnímu rameni 80a kolenové páky 80, pohybuje mezi horní a dolní polohou. Když se kolenová páka 80 natáčí ve směru pohybu hodinových ručiček z druhé úhlové polohy přes přípustnou úhlovou · polohu, pohybuje se ovládač 84 směrem dolů z horní polohy šikmo k vačkovému hřídeli 42 ' nesoucímu neokrouhlou vačku 44. Když se ovládač 84 přemístí z horní polohy dolů, zářez 90 jeho· hákovité části 88 uvolní kolík 50, který v něm byl zachycen, a vodicí plocha 92 hákovité části 88 je v · kluzném styku s následujícím kolíkem 50, který leží za tím kolíkem, jenž byl zachycen v zářezu 90. Jak se ovládač 84 blíží dolní poloze, dotkne se zaoblený konec 94 jeho hákovité části 88 vodicí plochy 144a protáhlé páky 144 prvního přidržovače 34, jak ukazuje obr. 2, a tlačí protáhlou páku ·144 směrem dolů. Protáhlá páka 144 je tedy nucena natočit se proti směru pohybu hodinových ručiček podle obr. 2 proti síle pružiny 148, která byla · předtím uvolněna natočením kolenové páky 80 · ve .směru pohybu hodinových ručiček do první úhlové polohy. Když kořenová páka 80 dojde do první úhlové polohy a ovládač 84 dosáhne tedy dolní polohy, natočí se protáhlá páka 144 prvního přidržovače · 34 kolem osy hřídele 52 do té úhlové polohy, kdy se boční okraj 144b oddálí od kolíku 50, jenž v něm byl zachycen, a způsobí natočení neokrouhlé vačky· 44 ve směru pohybu · hodinových ručiček kolem osy vačkového hřídele 42. Když je ovládač 84 v dolní poloze, je v zářezu 90 jeho hákovité části · 88 zachycen kolík 50, který následuje za kolíkem, jenž byl předtím zachycen v zářezu 90, jak je patrno z obr. 3. Když se kolenová páka 80 natočí proti směru pohybu hodinových ručiček z první úhlové polohy proti síle pružiny 146, přemístí se ovládač 84 zpátky nahoru do· horní polohy, takže kolík 50 zachycený v zářezu 90 hákovité části 88 se posune nahoru a způsobí natočení vačky 44 ve směru pohybu hodinových ručiček kolem osy vačkového hřídele 42. Vačka 44 se tedy tímto způsobem natočí o 60° z počáteční úhlové polohy kolem vačkového hřídele 42, když kolenová páka 80 vykoná jeden kmitavý pohyb kolem osy hřídele 82 a když 'tedy ovládač 84 vačky 44 vykoná jeden vratný pohyb. Když se kolenová páka 80 vrací zpátky do druhé · úhlové polohy a když se tedy ovládač 84 rovněž posouvá nahoru do horní polohy, · uvolní se hákovitá část 88 ovládače 84 svým zaobleným koncem 94 od křivkové plochy 144d protáhlé páky 144, takže protáhlá · páka 144 se může natočit . kolem osy hřídele 52 do původní úhlové polohy působením · pružiny 146. V důsledku toho kolík 50, který následuje za kolíkem, jenž byl předtím zachycen bočním okrajem 144b protáhlé · páky 144, začne klouzat po· vodicí ploše 144a protáhlé páky 144, jak je patrno· z obr. 4. Když · kolenová páka 80 dosáhne druhé úhlové polohy, zaujme protáhlá páka 144 rovněž svou počáteční úhlovou polohu · koleny · hřídele 52 a boční okraj 144b zachytí kolík 50, · takže vačka 44 je zablokována . v nové úhlové poloze. V okamžiku, kdy kolenová páka 80, dosáhne své první úhlové polohy, řetězové kolo 118 kartového · mechanismu 30 · se natočí kolem hřídele 116, takže· čípek 122 se přemístí mimo záběr s kladkou 136 kyvného členu 126. Kyvný člen 126 se tedy může natočit ve směru pohybu · hodinových ručiček zpátky do · první . úhlové polohy kolen čepu 134 působením pružiny· 140. Upínací člen 128, jehož první rameno 128a se dotýká výčnělku 126c na prvním rameni 126a kyvného členu 126, se pak natočí ve směru pohybu hodinových ručiček kolem čepu 134 společně s kyvným členem · 126 a zaujme znovu svou počáteční úhlovou polohu, kdy . · závora 128c zabírá· s destičkou 96 na kolenové páce 80. Když kolenová páka 80 dojde do své , první úhlové polohy, zabírá závora 128c upínacího členu 128 · kluzně vodicí plochu 128e s vodicí · plochou 104 destičky 93, · jak ukazuje obr, 3. Když se kolenová . páka 80 natočí proti směru pohybu hodinových ručiček· směrem ke druhé úhlové poloze kolem osy hřídele 82 proti síle pružiny 146, vodicí plocha 104 destičky 98 na kolenové páce 80 je v kluzném styku s vodicí plochou 128e závory 128c upínacího· členu 128 a uvolní se od závory 128c v okamžiku, kdy kolenová páka 80 dosáhne své druhé úhlové · polohy, znázorněné na · obr. 1. Když se pak kolenová páka · 86· natáčí ve směru pohybu hodinových ručiček z druhé úhlové polohy, rovná plocha 102 destičky 98 na kolenové · páce 80 se dotýká.hrany 128d závory 128c upínacího· členu · 128, jak ukazuje obr.
5. Kolenová páka 80 je tedy zablokována v poloze, · kdy je mírně výkyvná kolem · osy hřídele 82 mezi druhou úhlovou polohou a přípustnou úhlovou polohou, když se výstředná vačka 112 otáčí· tak, že· se její vyšší a nižší výstupek postupně · dotýká kladičky 108 kolenové páky 80.
Neokrouhlá vačka ·44 · vačkového ústrojí · 22 je tímto· způsobem tedy natáčena ve směru pohybu hodinových ruček vždycky o 60° kolem osy vačkového· hřídele 42 pokaždé, když řetězové kolo 118 kartového- mechanismu 30 vykoná úplnou otáčku kolem osy hřídele 116, to znamená za osm otáček výstředné vačky 112 kolem osy vačkového hří. dele 114. Když se tedy neokrouhlá vačka 44 natočí do úhlové polohy, kdy· jedna . z jejích prohlubní 48 se dotýká · kladky 56 na úhlové páce 54 pákového· mechanismu 24, natočí se úhlová · páka 54 proti směru pohybu hodinových ručiček do krajní polohy, tedy do zmíněné první úhlové polohy kolem hřídele 52, takže se nošič 40 trysek 38, · 38‘ ústrojí 20 · pro zanášení útku přemístí · do dolní polohy, kdy · první tryska 38 leží proti prošlu198200
1β pu S v rovině L osnovy podle obr. 1. Útková příze, která byla zachycena v první trysce 38, se ' pak prohodí prošlupem S pomocí proudu . tekutiny z ' trysky 38, a to v každém pracovním cyklu stavu. . Po· dokončení tohoto ' pracovního cyklu se nitěnky H, H‘ posouvají nahoru a . dolů a zdvíhají a spouštějí soustavy W, W‘ osnovních nití ' z polohy podle obr. 1 do polohy podle obr. 5 a vytvoří tak nový prošlup . S‘. Do tohoto nového prošlupu S‘ je pak zanesen další .útek. Když naproti tomu zaujme vačka 44 úhlovou polohu, kdy se kladka 56 dotýká jednoho z jejích výstupků 46, je úhlová páka 54 zadržována v krajní natočené poloze, to znamená v druhé úhlové poloze, takže nosič 40 trysek 38, 38‘ je udržován v horní ' poloze a druhá tryska · 38‘ leží u prošlupu S v rovině L osnovy, jak ukazuje · obr. 5. V důsledku toho je do prošlupu S zanášen v každém pracovním cyklu stavu útek zachycený v druhé trysce 38‘. Nosič 40 se tedy uvedeným způsobem pohybuje mezi horní a dolní polohou vzhledem k prošlupu S a podle této polohy . se příze' buď z horní, nebo z dolní trysky prohazuje prošlupem S v závislosti na signálech vysílaných kartovým ' mechanismem . 30. .
Obr. 6 až 10 znázorňují část druhého provedení zařízení podle vynálezu. Toto druhé provedení · se vyznačuje přídržovačem, který nahrazuje · první přidržovač 34 a druhý přidržovač 36 . z obr. 1 až 5, takže provádí funkce obou dvou přidržovačů 34, 36 z 'prvního· provedení. Přidržovač sestává z protáhlé páky 144‘, která má' podobný tvar a polohu jako protáhlá páka 144 podle obr. 1 až 5, a je tedy otočná kolem osy hřídele 52, který nese úhlovou páku 54. Protáhlá páka 144‘ má výstupek 144c a křivkovou plochu 144d, po které může klouzat zaoblený konec 94 hákovité části 88 ovládače 84. Na rozdíl od protáhlé ' páky 144 podle .' obr. 1 až 5 má protáhlá páka . 144‘ obměněného přidržovače uprostřed zářez, který má dva rovnoběžné okraje 158, 158*. Do tohoto zářezu mohou zapadat kolíky ' 50 neokrouhlé vačky 44. Když je neokrouhlá vačka 44 v úhlové poloze, kdy kladka 56 se odvaluje po některém z jejích výstupků 48, jak ukazuje obr. 10, nebo po' některé prohlubni 48, jak ukazuje obr. 6, jeden z kolíků 50, který leží nejblíže protáhlé páce 144, je zachycen zářezem ' mezi oběma rovnoběžnými okraji 158, 158‘ a je přitlačen na dno tohoto' zářezu silou pružiny 146, která zatěžuje páku 144‘ směrem ve smyslu pohybu hodinových ruček kolem osy hřídele 52, ' tedy směrem k vačkovému hřídeli 42. Protože je vačka zatížena ve směru pohybu hodinových ' ručiček, to znamená v normálním směru otáčení ' kolem osy vačkového hřídele 42, je 'kolík 50 ' zachycený ' v zářezu přitlačován k okraji 158 . a znemožňuje natáčení vačky 44 v tomto směru. Když naproti tomu se má vačka 44 z jakéhokoliv důvodu otáčet kolem vačkového' hřídele 42 v opačném smys lu, přitiskne se kolík 50 v zářezů' na protilehlý okraj 158‘ a znemožní ·· otáčení vačky 44 v tomto druhém směru. Vačka 44 je tedy tímto -způsobem spolehlivě zablokována v úhlové poloze, přičemž blokovací ústrojí 32 je v blokovacím záběru s ' ovládacím mechanismem 26. Jakmile se upínací člen 128 blokovacího ústrojí ' 32 uvolní od destičky 98 na prvním rameni 80a kolonové páky 80 ovládacího mechanismu 26 a kolenová páka 80 se natáčí ve směru pohybu hodinových ručiček do první úhlové polohy,' znázorněn né na obr. 7, je vodicí plocha 92 hákovité části 88 ovládače' 84 v kluzném ' doteku ' s kolíkem 50, který leží za kolíkem, jenž byl zachycen zářezem' 90 v hákovité části 88. Když ' se kolenová ' páka 80 natáčí postupně do první ' úhlové' polohy, zaoblená ' ' část ' 94 hákovité části 88 ovládače 84 se začne dotýkat ' křivkové plochy 144d ' protáhlé páky 144‘, jak ukazuje obr. - 7, a způsobí ' natočení protáhlé' páky ' 144‘ proti směru pohybu hodinových ručiček směrem od ' vačkového· . hřídele 42 proti síle . pružiny 146, která byla mírně uvolněna předchozím natočením kolenové páky 80 ve ' směru ' pohybu hodinových ručiček. ' Jakmile kolenová páka 80 dojde do' první úhlové polohy ' a tedy ovládač 84 se přemístí do' dolní polohy, zapadne kolík 50, který se dotýkal ' vodicí plochy 92 hákovité části 88 ovládače ' 84, do zářezu 90 v hákovité ' ' části 88 působením pružiny 96, která přitahuje ovládač 84 k vačkovému hřídeli 42. Současně se kolík 50, který byl zachycen v zářezu protáhlé páky 144‘, vysune z tohoto zářezu, jak ukazuje obr. 8, čímž se vačka 44 natočí kolem osy vačkového hřídele 42. Když se pak kolenová páka 80 natáčí proti ' směru ' pohybu hodinových ručiček z první úhlové polohy a . v důsledku toho se ovládač 84 ' posunuje . ' z dolní polohy nahoru, oddálí se hákovitá část 88 ovládače· 84 od křivkové plochy 144d 'protáhlé páky 144‘, jak ' ukazuje obr. 9. Poněvadž ovládač 84 se posune nahoru, natočí se vačka 44 ve směru pohybu . hodinových ' ručiček kolem ' vačkového hřídele 42 pomocí kolíku, ' který leží v zářezu' 90 hákovité části 88 ' ovládače 84, takže kolík 50, který ' leží nejblíže ' kolíku 50, vysunutému ze zářezu protáhlé páky 144‘, se posune d,o blízkosti tohoto zářezu protáhlé páky 144, která se otáčí ve směru pohybu hodinových ručiček směrem k vačkovému hřídeli 42 kolem osy ' hřídele 52 silou pružiny 146. Jakmile kolenová páka 80 dosáhne přípustné úhlové polohy, která leží v blízkosti její druhé úhlové' polůhy, zapadne kolík 50, který se přiblížil k zářezu v protáhlé ' páce 144‘, ' do tohoto zářezu a zablokuje vačku 44 v úhlové poloze, kdy jeden z jejích výstupků 46 leží v poloze znázorněné na obr. '10.
Třebaže vačkové ústrojí 22 ' na volbu '' útku bylo v obou provedeních popsáno· a znázorněno' pouze s ' jedinou vačkou, bylo toto ' znázornění ' pouze příkladové; je . samozřejmé, že vačkové ústrojí může obsahovat ' dvě ne198200 bo· i více vaček, jejichž · počet závisí na ' počtu . různých útkových přízí. Použije-li se dvou nebo· více vaček, musí jejich počtu odpovídat počet kladek 56 úhlových pák 54, ovládacích, mechanismů 26, kartových mechanismů 30, blokovacích ústrojí 32, ' prvního · přidržovače 34 a druhého přidržovače · nebo· přidržovače 34‘. Třebaže · zařízení podle vynálezu bylo · popsáno· · v souvislosti s použitím pro selektivní zanášení· · útku do prošlupu tkalcovského stavu, . je , rovněž použitelné k regulaci odtahování útku· a měřicího ústrojí pro útek a/nebo v mechanismu pro přidržování útku v tkalcovském stavu.

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT
    1. Zařízení k selektivnímu zanášení útku do· prošlupu tkalcovského stavu, obsahující zanášecí ústrojí pohyblivé vůči prošlupu, vačkové, ústrojí na volbu útku, otočné kolem osy mezi úhlovými polohami odpovídajícími polohám zanášecího· ústrojí, pákový mechanismus spojující vačkové ústrojí se zanášecím ústrojím k jeho přemísťování do jednotlivých poloh podle úhlové polohy vačkového ústrojí, ovládací mechanismus k natáčení vačkového· ústrojí mezi úhlovými polohami a zdroj volicích impulsů, v němž jsou · zaznamenávány signály udávající · pořadí, podle něhož se mají · jednotlivé útky zanášet do· prošlupu, vyznačený tím, že je opatřen blokovacím ústrojím (32), které reaguje na signály ze zdroje a blokuje v první poloze · ovládací mechanismus (26) odpojený od vačky (44) a v druhé poloze jej uvolňuje k pohánění vačky (44), a nejméně jedním přldržovačem · (34, 36) · vačky (44), který reaguje na pohyb blokovacího ústrojí (32) mezi první a druhou polohou a je v záběru s vačkou (44), když je blokovací · ústrojí · .(32) v první poloze, a přidržuje ji v jedné z úhlových poloh a tím udržuje zanášení ústrojí (20) v jeho odpovídající poloze.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, . vyznačené tím, že ovládací mechanismus (26) vačky (44) se skládá alespoň z jedné kolenové páky (80), otočné kolem osy rovnoběžné s osou vačky (44), a nejméně z jednoho· ovládače (84), který je uložen na kolenové páce (80) otočně kolem osy rovnoběžné s osou vačky (44) a zabírá s kolíky (50) vyčnívajícími z její jedné plochy, přičemž · koledová páka (80) je otočná kolem své osy mezi první úhlovou polohou, v níž ovládač (84) je v závěru s jedním kolíkem (50), a druhou úhlovou polohou, v níž je ovládač (84) v záběru s nejblíže dalším kolíkem (50).
  3. 3. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že blokovací ústrojí (32) obsahuje upínací člen (128) otočný kolem osy rovnoběžné s · osou vačky (44), destičku (98) upevněnou na kolenové páce (80) a zabírající s upínacím členem (128) v závislosti na relativní úhlové poloze kolenové páky (80) a upínacího· členu (128), přičemž upínací člen (128) je v předem stanovené úhlové poloze v záběru s destičkou (98) a současně je kolenová páka (80) v poloze pootočené od druhé úhlové polohy směrem k první úhlové poloze kolem osy otáčení upínacího členu (128), dále kyvný člen (126) · otočný ko- vynalezu lem osy otáčení upínacího· členu (128), první válcovou pružinu (142) · zapojenou mezi výkyvným členem (126) a upínacím členem (128), jejíž napětí se spojitě mění v závislosti na jejich úhlové poloze, druhou válcovou · pružinu · (140·) přitahující kyvný · člen (126) do první úhlové polohy, v níž vyvolává větší napětí první pružiny (142), a třetí · pružinu (146) přitahující kolenovou páku · (80) do první úhlové polohy, přičemž kyvný člen · (126) má výčnělek · (126c) pro záběr s upínacím členem (128) ke znemožnění natáčení kyvného členu (126) za · první úhlovou polohu působením druhé pružiny (140), ·kde výčnělek (126c) je v záběru s upínacím členem (128) po jeho uvolnění od destičky (98) na kolenové páce (80) nezávisle na poloze kyvného členu (126).
  4. 4. Zařízení podle · bodu 3, vyznačené · tím, · , že destička , (98) ' · má rovnou plochu (102) pro záběr s upínacím členem (128), který je k ní přitlačován napětím třetí pružiny (146), když je · v předem stanovené úhlové poloze a když je současně kolenová páka (80) v mírně natočené · poloze, přičemž první pružina (192) má menší předpětí, než je síla třetí pružiny · (146), působící mezi rovnou· plochou (102) destičky (98) a upínacím · členem. (128).
  5. 5. Zařízení podle bodu 3 nebo 4, vyznačené tím, že · přidržovač (34) sestává z protáhlé páky (144), která v jedné poloze· zabírá s jedním z kolíků (50) na vačce · (44), je spojena třetí pružinou (146) s kolenovou pákou (80) · a znemožňuje natáčení · vačky (44), přičemž ovládač (84) uvolňuje přes přidržovač·(34) natáčení vačky (44), když je kolenová · páka (80) natočena do· své první úhlové polohy proti předpětí třetí pružiny (146).
  6. 6. Zařízení · podle bodu 5,· vyznačené tím, že přidržovač · (34) dále obsahuje přidržovací páku (152), která v jedné úhlové poloze zabírá s jedním z kolíků (50) vačky (44) a je spojena třetí pružinou (146) s kolenovou pákou (80) ke · znemožnění natáčení vačky (44) v opačném smyslu.
  7. 7. Zařízení podle bodu 3 nebo 4, vyznačené · tím, že přidržovač (34) sestává z protáhlé páky (144‘), zabírající s kolíky (50) vačky (44) a spojené třetí pružinou (146) s kolenovou pákou (80), přičemž protáhlá páka (144‘) znemožňuje v jedné , úhlové poloze otáčení vačky (44) v obou směrech a ovládač (84) natáčí protáhlou páku (144‘) z této blokovací polohy, když je kolenová pá198200 ка (80) natočena do své první úhlové polohy proti předpětí třetí pružiny (146).
  8. 8. Zařízení podle bodu 7, vyznačené tím, že protáhlá páka (144‘) má zářez s dvěma rovnoběžnými hranami (158, 158‘), do kterého zapadají kolíky (50) vačky (44) ke znemožnění natáčení vačky (44<).
CS766431A 1975-10-05 1976-10-05 Apparatus for selective weft insertion into the shed CS198200B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP1975136162U JPS5428536Y2 (cs) 1975-10-05 1975-10-05

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198200B2 true CS198200B2 (en) 1980-05-30

Family

ID=15168758

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS766431A CS198200B2 (en) 1975-10-05 1976-10-05 Apparatus for selective weft insertion into the shed

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4074728A (cs)
JP (1) JPS5428536Y2 (cs)
BE (1) BE846912A (cs)
CA (1) CA1044995A (cs)
CH (1) CH610951A5 (cs)
CS (1) CS198200B2 (cs)
DE (1) DE2644909C3 (cs)
FR (1) FR2326502A1 (cs)
GB (1) GB1537688A (cs)
IT (1) IT1073870B (cs)
MX (1) MX145389A (cs)
NL (1) NL173290C (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5496169A (en) * 1978-01-17 1979-07-30 Nissan Motor Selective weft yarn introducing apparatus in shuttleless loom
ATE4603T1 (de) * 1979-12-27 1983-09-15 Gebrueder Sulzer Aktiengesellschaft Mehrschusseinrichtung fuer eine webmaschine.
JPS57133248A (en) * 1981-02-09 1982-08-17 Tsudakoma Ind Co Ltd Method and apparatus for moving plural nozzles in fluid jet type loom
JPS5943148A (ja) * 1982-08-27 1984-03-10 株式会社豊田自動織機製作所 流体噴射式織機における緯入れ装置

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE790103A (fr) * 1971-10-13 1973-02-01 Nissan Motor Mecanisme selecteur de fils de trame pour un metier a tisser a jet de fluide
US3885599A (en) * 1971-11-23 1975-05-27 Carrington Viyella Limited Shuttleless weaving looms

Also Published As

Publication number Publication date
NL173290C (nl) 1984-01-02
DE2644909C3 (de) 1980-05-22
DE2644909A1 (de) 1977-04-14
FR2326502B1 (cs) 1979-08-17
GB1537688A (en) 1979-01-04
FR2326502A1 (fr) 1977-04-29
US4074728A (en) 1978-02-21
IT1073870B (it) 1985-04-17
JPS5428536Y2 (cs) 1979-09-12
JPS5251465U (cs) 1977-04-13
NL173290B (nl) 1983-08-01
NL7610988A (nl) 1977-04-07
BE846912A (fr) 1977-01-31
CH610951A5 (cs) 1979-05-15
DE2644909B2 (de) 1979-09-13
MX145389A (es) 1982-02-03
CA1044995A (en) 1978-12-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2006083299A2 (en) Bias weaving machine
CS198200B2 (en) Apparatus for selective weft insertion into the shed
JPH01502762A (ja) グリッパ形織機
JPS5994645A (ja) ひ道形成装置を備えた織機に用いられる並置綾取り制御装置
US4850399A (en) Weaving loom with pneumatic weft thread injection
JPH0314934B2 (cs)
CZ284243B6 (cs) Řídicí systém zařízení pro vytváření okrajů tkaniny
US3851679A (en) Device for retaining the end of a weft thread in looms
CZ287016B6 (en) Jacquard machine
CS275801B6 (en) Stretcher
US3682205A (en) Needle loom
CN102459733B (zh) 用于在剑杆织机上引入纬纱的装置和方法
CS214927B1 (en) Facility for programmed interchange of position particularly of nozzles of the jet loom
CN111356800B (zh) 用于在无梭织造机中插入纬纱线的夹持器组件
JPS6026852B2 (ja) 準備されたヘルドおよび薄片に経糸を通す装置
US4071054A (en) Device for displacing the weft-carriers in a multished loom
CS208716B2 (en) Appliance for selective coating of the weft thread in the open shed
US4285370A (en) Shed retainer
JP6971916B2 (ja) プロジェクタイル織機において緯糸を把持/解放するための改良されたシステム
US3376900A (en) Looms operating with multi-color stationary weft supplies
CS262433B2 (en) Negative dobby for producing shed on weaving machine
CS236462B2 (en) Knitting frame
US4964443A (en) Weft mixer
PL205133B1 (pl) Jednostka formowania pęków przędzy oraz krosno do tkania dywanów Axminster, zawierające jednostki formowania pęków przędzy
EP0676493A1 (en) Weft yarn presentation device for looms