CS197794B1 - Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny a způsob její výroby - Google Patents

Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny a způsob její výroby Download PDF

Info

Publication number
CS197794B1
CS197794B1 CS90978A CS90978A CS197794B1 CS 197794 B1 CS197794 B1 CS 197794B1 CS 90978 A CS90978 A CS 90978A CS 90978 A CS90978 A CS 90978A CS 197794 B1 CS197794 B1 CS 197794B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
loops
fabric
loop
thermal stability
warp
Prior art date
Application number
CS90978A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Zelezny
Ervin Faulhaber
Petr Fuchs
Miroslav Jerabek
Bedrich Koudelka
Original Assignee
Jan Zelezny
Ervin Faulhaber
Petr Fuchs
Miroslav Jerabek
Bedrich Koudelka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Zelezny, Ervin Faulhaber, Petr Fuchs, Miroslav Jerabek, Bedrich Koudelka filed Critical Jan Zelezny
Priority to CS90978A priority Critical patent/CS197794B1/cs
Publication of CS197794B1 publication Critical patent/CS197794B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Vynález se týká textilie, ve formě propletu nebo osnovní pleteniny, vytvořené alespoň se dvou soustav osnovních nití, kabílků, pásků, přástů o různé tepelné stabilitě, a nebo r nichž nitě, kabílky nebo přásty obsahují vlékna o rozdílné tepelné stabilitě a vytvářejí imyčky a/nebó smyčkový vlas, jakož i způsobu výroby této textilie.
Je znám způsob výroby smyčkových textilií ve formě propletu na proplétacích strojích tebo ve formě osňovní pleteniny na osnovních pletařských strojích. Na proplétacích stroích lze vytvářet smyčky na jedno nebo vícevrstvém plošném útvaru nebo na základní osnovní letařské vazbě soustavou osnovních nití v útkovém kladení maximálně pod dvě pletací jehly vždy přeš jednu smyčkovou platinu, přičemž jeou smyčky vytvářeny z vnitřních úseků útkoého kladení a ve vratných úsecích jsou k základu připevněny další soustavou osnovních nií v řetízkové vazbě.
Jsou rovněž známé textilie ve formě propletů nebo osnovních úpletů, ve kterých se nyčky vytvářejí z krajních úseků vratného útkového kladení bez použití speciálních smyč>vých platin.
Dále je znám způsob výroby smyčkových proplétaných textilií podle technologie MALI,
L97 794
197 794 u kterého se smyčky vytvářejí přes platiny z nití, které současně prostupují podkladovou vrstvou ve tvaru oček.
U všech uvedených technologických postupů jsou používány k tvorbě smyček nitě, kabílky apod. z různých druhů vlákenných materiálů. Tímto způsobem zhotovené textilie jsou upravovány běžně známými postupy, jako např. praním, barvením, pařením, rozřezáváním smyček, jejich počeséváním apod.
V praxi se vyskytují smyčkové textilie, ve kterých jsou smyčky vytvořeny vysrážením sráživé komponenty v přízi, případně podkladu. Tímto způsobem lze dosáhnout výrazných plastických efektů, tvořených ze smyček.
Déle jsou známé textilie z jedné nebo více soustav nití, obsahující vlákna o rozdílné tepelné stabilitě, u kterých se při tepelné úpravě nitě s nižší termickou stabilitou netaví ve vazných bodech a vymezí tažnost a tvarovou stálost textilie v obou směrech.
Smyčkové textilie zhotovené podle uvedených známých způsobů výroby jsou sice vhodné pro nejrúžnější účely použití, jako např. na nábytkové textilie, některé druhy podlahových krytin, plážové ošacení apod., přesto však jejich smyčkový povrch nevyhovuje požadavkům z hlediska vysoké odolnosti vůči oděi?u a šmolkování, neprostupnosti prachu a jiných nečistot a snadné údržby, jak je požadována např. u rohoží osobních automobilů, podlahových krytin, bytových interiérů, veřejných místností, omyvatelných tapet a obkladů stěn interiérů, exteriérů apod.
Vynález si klade za úkol zlepšit vlastnosti a odstranit nedostatky u známých textilií se smyčkovým povrchem, a to jednoduchým a ekonomicky výhodným způsobem tak, že se k vytvoření smyček použijí nitě, kabílky, pásky nebo přásty s rozdílnou tepelnou stabilitou a nebo v nichž nitě, kabílky nebo přásty obsahují vlákna o rozdílné tepelné stabilitě, načež se materiály s nižší tepelnou stabilitou při tepelném zpracováni nataví a vytvoří strukturální změnu smyčkového povrchu textilie.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny, vykazující osnovní pletařskou vazbu, vytvořenou alespoň dvěma soustavami osnovních nití, z nichž vždy některé nebo některé sestávají z nití, kabílků, pásků nebo přástů o různé te-pelné stabilitě, a nebo v nichž nitě, kabílky nebo přásty obsahují vlákna o rozdílné tepelné stabilitě vytvářejí smyčky a/nebo smyčkový vlas v pravidelném nebo vzorovém útkovém kladení z krajních a nebo z vnitřních úseků vratného útkového kladení mezi sloupky a řádky osnovní pletařské vazby, vykazuje zpevněné a tvarově stabilizované smyčky a nebo smyčkový vlas s netavenými vlákny.
Podle jednoho význaku vynálezu může být textilie provedena tak, že zpevněné a tvarově
197 794 stabilizované smyčky a/nebo smyčkový vlas jsou obsaženy v každém sloupku oček pletařské vazby, čímž vytvářejí jednotný povrch, nebo ob jeden či ob více sloupků pletařské vazby, čímž vytvářejí plastický vzor ve formě podélných pruhů.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno zpevňovat a tvarově stabilizovat smyčky a/nebo smyčkový vlas v každém řádku pletařské vazby nebo ob jeden či oh více řádků oček pletařské vazby za účelem vytváření plastického vzoru z příčných pruhů.
Kombinací obou uvedených postupů výroby lze vytvářet plastické vzory ve formě nejrůznějších geometrických obrazců.
Způsob výroby textilie podle vynálezu spočívá v tom, že se při tepelném zpracování natavuje ve smyčkách nebo ve smyčkovém vlasu podíl vláken s nižší termickou stabilitou a smyčkové textilie se při tepelném zpracování současně spojuje s další podkladovou vrstvou, např. se změkčenou nebo lehčenou PVC fólií, a rounem z neorientovaných vláken vyrobeným pod tryskou, s vpichovaným nebo proplétaným rounem apod.
Netavením materiálového podílu s nižší tepelnou stabilitou ve smyčkách a/nebo smyčkovém vlasu se vytvoří nová struktura smyčkového povrchu textilie, která vykazuje vysokou odolnost ůvči oděru a šmolkování a současně vytváří uzavřený, kompaktní povrch textilie, zamezující ulpívání a pronikání nečistot všeho druhu. Další výhody vynálezu spočívají ve snadné a jednoduché údržbě a ve vysoké trvanlivosti textilie.
Novost způsobu výroby smyčkové textilie spočívá v tom, že změny strukturálního povrchu smyček a/nebo smyčkového vlasu je dosaženo jednoduchým a technieky nenáročným ekononiekým způsobem, který nevyžaduje žádné speciální chemické úpravy a spočívá pouze v koněδιό tepelné úpravě na běžně dostupných zařízeních.
Pro zlepšení užitných a estetických vlastností může být textilie zhotovená podle vy-, lálezu zušlechťována různými postupy, jako např. barvením, potiskováním, filmovým nebo iřenosným tiskem, gaufrováním, zátěrem rubní strany disperzemi syntetických polymerů nebo ašírováním jinými plošnými textilními nebo plastickými materiály.
Textilie zhotovené podle vynálezu lze s výhodou využít všude tam, kde se kladou vysoé nároky na užitné vlastnosti, jako např. rohože do osobních automobilů, podlahové krytiy do veřejných a bytových interiérů, tapety a obložení stěn apod.
Smyčky vytvořené z nití, kabílků, pásků nebo přástů s rozdílnou tepelnou stabilitou >hou být vytvořeny několika, způsoby, jako např. z krajních nebo vnitřních úseků pravideliho či nepravidelného útkového kladení nebo jiné pletařské osnovní vazby, při které se •učasně vytváří očko, prostupující podkladem, přičemž smyčky mohou být stejné či rozdílné šky.
197 794
Příkladné provedení textilií podle vynálezu je znázorněno na výkrese, kde značí obr. 1 textilii v oanovní pletařeké vazbě se zpevněnými obloučky smyček, obr. 2 smyčkovou textilii se zpevněnými a nezpevněnými obloučky smyček, obr. 3 textilii podle obr. 2 po rozřezání smyček a vytvořeným smyčkovým vlasem, obr. 4 smyčkovou textilii se zpevněnými a nezpevněnými smyčkami ve formě podélných pruhů a obr. 5 smyčkovou textilii se zpevněnými obloučky smyček a s výplňkovým plošným útvarem.
Textilie, znázorněná na obr. 1 sestává ze smyček 1 a osnovní pletařeké vazby 2. Smyčky 1 jsou vytvořeny z krajních úseků pravidelného vratného útkového kladeni z nití a obsahem vláken o vyšší a nižší tepelné stabilitě. Tepelným zpracováním se ve smyčkách 1 nataví vlákna o nižší tepelné stabilitě a slepí se v obloučcích 2 smyček 1 s vlákny o vyšší tepelné stabilitě, čímž zpevňují smyčkový povrch textilie.
Podle obr. 2 sestává textilie ze smyček 1, f a ϊ osnovní pletařeké vazby 2. Smyčky 1 obsahují vlákna o vyšší a nižší tepelné stabilitě. Smyčky 1* obsahují vlákna jen o vyšší tepelné stabilitě. Tepelným zpracováním se ve smyčkách 1 nataví vlákna o nižší tepelné stabilitě a slepí v obloučcích J smyček 1 vlákna o vyšší tepelné stabilitě, zatímco ve smyčkách 1? obloučky X. zůstávají nezpevněny.
Na obr. 3 je znázorněno provedení textilie podle obr. 2 po rozřezání smyček 1, l před tepelným zpracováním. Textilie sestává ze smyčkového vlasu £, 4^ a osnovní pletařeké vazby 2. Smyčkový vlas £ obsahuje vlákna o vyšší a nižší tepelné stabilitě, zatímco smyčkový vlas 4* obsahuje vlákna jen o vyšší tepelné stabilitě. Při tepelném zpracování se konce smyčkového vlasu 4 zpevní netavením vláken o nižší tepelné stabilitě a smyčkový vlas 4* zůstává nezpevněn.
Textilie podle obr. 4 sestává ze smyček 1, 1*. vytvořených z vnitřních úseků útkového kladeni a z osnovní pletařské vazby 2. Smyčky 1 obsahují vlákna o vyšší a nižší tepelné stabilitě, zatímco smyčky 1* obsahují vlákna jen o vyšší tepelné stabilitě. Tepelným zpracováním se nataví ve smyčkách 1 vlákna o nižší tepelné stabilitě a slepl v obloučcích 2 smyček 2 vlákna o vyšší tepelné stabilitě, čímž smyčky 1 zpevní. Smyčky _1 obsahují vlákna jen o vyšší tepelné stabilitě, takže v obloučcích 3* zůstanou nezpevněny. Tímto způsobem se vytvoří textilie s podélnými pruhy zpevněných smyček 1 a nezpevněných smyček l\
Textilie podle obr. 1 až 4 může obsahovat výplňkový materiál ve formě rouna nebo jiného plošného útvaru, který pro přehlednost není znázorněn.
Podle obr. 5 sestává textilie ze smyček 1, vytvořených z nití o vyšší a nižší tepelné stabilitě, které zároveň tvoří ve výplňkovém plošném útvaru 2 zpevňující vazbu £. Po tepelném zpracování jsou obloučky smyček 2 zpevněny netavením vláken o nižší tepelné stabilitě.
197 794
Příklad 1
Proplétacímu stroji ae předkládá základní plošný vlákenný útvar ve formě rouna a příčně orientovanými vlákny z viskozové střiže o titru 6,5 den a délce staplu 120 mm o plošné hmotnosti 260 až 280 g/m . Vlákenný materiál byl barven ve vločce. Rouno se vede do proplétacího ústrojí proplétacího stroje, kde se proplétá a na jeho povrch se zároveň připevňují smyčky, vytvářené z druženého PAD a POP kabílků o výsledném titru 3.600 den, které jsou plně navlečeny v kladecích jehlách.
K vytváření strukturálního smyčkového povrchu je použito vzorového vratného útkového kladení s rozdílnou délkou kladení pod jehlami v jednotlivých řádcích, kde se střídají úseky postupného útkového kladení s vratnými úseky vratného útkového kladení. Vazné osnova je z PAD h 265 den v plném návleku.
Vyrobený proplet se upraví na rubní straně zátěrem vodní disperze vinylacetátového kopolymeru, zahuštěného karboxymetylcelulozou na pastovitou konzistenci. Množství mokrého nánosu Činí 520 g/m . Při následném tepelném zpracování zétěru na fixačním stroji při teplotě 175 °C se současně provede natavení POP vláken ve smyčkovém povrchu textilie.
Takto vyrobený proplet se smyčkovým povrchem je vhodný zejména jako podlahové krytina bytových interiérů s vynikající odolností vůči šmolkování a oděru.
V případě, Že se nalaminuje na rubní stranu této textilie podložka z polyetylénového ledlouženého rouna, vyrobeného pod tryskou o plošné hmotnosti 1 000 g/m , namísto zátěru lisperze vinylacetátového kopolymeru, je tato textilie prostorově tvarovatelná a vhodné :ejména jako tvarovatelné autokoberce.
•říklad 2
Proplétacímu stroji se předkládá základní plošný útvar ve formě rouna s příčně orienovanými vlákny z PES střiže o titru 12 den a délce staplu 120 mm o plošné hmotnosti 100 2 ž 120 g/m . Rouno se vede do proplétacího ústrojí proplétacího stroje, kde se proplétá na jeho povrch ae zároveň připevňují smyčky, vytvořené z druženého PAD kabílků 1.200 den POP pásků šířky 2 mm a tlouštky 40 mikrometrů, které jsou plně navlečeny v kladecích íhlách.
K vytváření strukturálního smyčkového povrchu je použito vzorového vratného útkového adení a rozdílnou délkou kladení pod jehlami v jednotlivých řádcích, kde se střídají eky postupného útkového kladení s vratnými úseky vratného útkového kladení. Vazné osnova z PAD hedvábí 120 den vzorově navlečená tak, že se střídají úseky plného návleku a néekem 1:1.
197 794
Rubní strana vyrobeného propletu se opatří zétěrem zahuštěného kopolymeru akrylétového esteru a kyseliny akrylové a spojí s pésem papíru. Následným tepelným zpracováním na bubnovém sušícím stroji při teplotě 170 °C se současně nataví podíl POP pásků ve smyčkovém povrchu textilie a trvale připojí papírová podložka.
Takto vyrobený proplet se smyčkovým povrchem je vhodný zejména jako tapeta a obložení »
stěn bytových· a společenských prostorů a velmi dobrou odolností vůči žmolkování a oděru a se snadnou údržbou šamponováním.
Příklad 3
Proplétacímu stroji ARACHNE, dělení 25 se předkládá vlákenné rouno, zhotovené ze smě2 si druhotných surovin PAD/PES v plošné hmotnosti 220 až 250 g/m , které se zpevní propletením řetízkovou vazbou. Na proplétacím stroji se současně připlétají na povroh rouna smyčky, vytvořené z vratných krajních úseků nepravidelného útkového kladení, čímž se vytváří různá výška smyček.
Pro smyčky je použito druženého kabílku POP/PAD a kabílků PAD o výsledném čísle 3.600 den. Návlek kladecího přístroje, kterým se vytvářejí smyčky, je vzorový. V kladecích jehlách jsou navlečeny střídavě družené kabílky POP/PAD a kabílky PAD podle požadovaného efektu. Způsobem kladení a návleku se dosáhne geometrického obrazce, který obsahuje družené kabílky POP/PAD a kabílky PAD. Jako vazné osnovy je použito druženého PAD/POP hedvábí o výsledném titru 300 den.
Na rubní stranu vyrobeného propletu se nanáší pasta zpěněného měkčeného PVC o hmoto.
noati 1 000 g/m , které se při následném tepelném zpracování stabilizuje při teplotě 180 až 190 °C. Současně se provede natavení podílu POP vláken ve smyčkovém povrchu textilie, čímž se vytvoří plastické vzorované provedení ve tvaru geometrických obrazců.
Takto vyrobený proplet je vhodný zejména jako podlahové krytina s vynikající odolností vůči žmolkování a oděru.
Příklad 4
Na rašlovém jednolůžkovém stroji se speciálním zařízením pro tvoření smyček se vytváří jednolícní osnovnl pletenina s jednostranným smyčkovým povrchem. Smyčky se tvoří přes speciální platiny. Pro základní nosnou vrstvu textilie, kterou tvoří jednolícní osnovní pletenina ve vazbě řetízek-útek, je použito PAD hedvábí 120 den, POP hedvábí 120 den.
Pro tvoření smyček je použito hladkých kabílků z POP vláken 1 200 den a efektní příze z PAD vláken čm 8. Vzorovým kladením a návlekem se vytváří požadovaný vzor.
Po upletení se pletenina podrobí tepelnému zpracování, při kterém se nataví vlákna s nižší tepelnou stabilitou jak v základní vrstvě pleteniny, tak i ve smyčkách, čímž ee
197 794 vytvoří strukturální změna povrchu smyček a zajistí tvarová stabilita textilie. Takto vyrobená textilie je vhodná zejména pro potahovou látku.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny, vykazující osnovní pletařskou vazbu, vytvořenou alespoň dvěma soustavami osnovních nití, z nichž vždy některá nebo některé sestávají z nití, kabílků, pásků nebo přástů o různé tepelné stabilitě a nebo v nichž nitě, kabílky, nebo přásty obsahují vlákna o rozdílné tepelné stabilitě a vytvářejí smyčky a/nebo smyčkový vlas v pravidelném nebo vzorovém útkovém kladení z krajních a/ne bo z vnitřních úseků vratného útkového kladení mezi sloupky a řádky osnovní pletařské vazby, vyznačující se tím, že smyčky a/nebo smyčkový vlas jsou zpevněny a tvarově stabilizovány netavenými vlákny smyčkového materiálu do plastického vzoru.
  2. 2. Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny podle bodu 1, vyznačená tím, že zpevněné a tvarově stabilizované smyčky a/nebo smyčkový vlas jsou obsaženy v každém sloupku oček, nebo ob jeden či ob více sloupků oček pletařské vazby za účelem vytvoření plastického vzoru v podélných pruzích. '
  3. 3. Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny podle bodu 1, vyznačená tím, že zpevněné a tvarově stabilizované smyčky a/nebo smyčkový vlas jsou obsaženy v každém řádku oček, nebo ob jeden či ob více řádků oček pletařské vazby za účelem dosažení plastického vzoru v příčných pruzích.
  4. 4. Způsob výroby textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že se smyčky a/nebo smyčkový vlas, s obsahem vláken o rozdílné tepelné stabilitě, při následném tepelném zpracování zpevní natavením podílu vláken snižáí tepelnou stabilitou a smyčkové textilie se současně spojuje s dalěí podkladovou vrstvou.
  5. 5 výkresů.
CS90978A 1978-02-13 1978-02-13 Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny a způsob její výroby CS197794B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS90978A CS197794B1 (cs) 1978-02-13 1978-02-13 Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny a způsob její výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS90978A CS197794B1 (cs) 1978-02-13 1978-02-13 Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny a způsob její výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS197794B1 true CS197794B1 (cs) 1980-05-30

Family

ID=5342148

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS90978A CS197794B1 (cs) 1978-02-13 1978-02-13 Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny a způsob její výroby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS197794B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gong et al. Fabric structures: Woven, knitted, or nonwoven
US4320167A (en) Nonwoven fabric and method of production thereof
US3538564A (en) Method of making a nonwoven fabric
CN101313099A (zh) 用于非织造产品的切片成形带
US3142611A (en) Non-woven pile fabrics and methods of their manufacture
CZ285916B6 (cs) Teplem lepivý podklad obsahující rouno z vláken propletených s tvarovanými útkovými nitěmi, a zařízení pro jeho výrobu
KR101781667B1 (ko) 원더 패브릭
US5194320A (en) Heat bonding textile for linings and a method of manufacturing same
CN1278310A (zh) 毛圈织物或拉绒织物及其制造方法
US3835512A (en) Method of producing relief patterned nonwoven textiles
JPH0693569A (ja) 裏打ち布を熱結合するための織り生地または緯編み生地状態の織物用ベ−ス材料
Shaker et al. Fabric manufacturing
US6250116B1 (en) Textile support for reinforcing a shirt collar or similar piece
JPH03130449A (ja) ウェブ状間挿材料
US20100024489A1 (en) Weaving method using nonwoven as yarn
EP1416077A2 (en) Three-dimensional microfibrous fabric with a suede-like effect and method for its preparation
US6281150B1 (en) Textile support for reinforcing an item of clothing or pieces of clothing
DE2324956A1 (de) Mehrschichtiger vliesstoff und verfahren zu seiner herstellung
US8807175B2 (en) Method for manufacturing weaving material from nonwoven
US6878648B2 (en) Regionally imprinted nonwoven fabric
CS197794B1 (cs) Textilie ve formě propletu nebo osnovní pleteniny a způsob její výroby
CN211227531U (zh) 一种多层结构的纺织品
RU2337189C2 (ru) Гидроперепутывание с использованием ткани, содержащей уплощенные нити
WO2008092220A1 (en) Process for producing compound yarns and compound yarns obtained therefrom
RU2318935C2 (ru) Многослойный материал