CS197277B2 - Zpustli) výroby nových l,5,19,10a-tetrahydroihiazolo- [ 3,4-b jisochinolinových derivátů - Google Patents

Zpustli) výroby nových l,5,19,10a-tetrahydroihiazolo- [ 3,4-b jisochinolinových derivátů Download PDF

Info

Publication number
CS197277B2
CS197277B2 CS776704A CS670477A CS197277B2 CS 197277 B2 CS197277 B2 CS 197277B2 CS 776704 A CS776704 A CS 776704A CS 670477 A CS670477 A CS 670477A CS 197277 B2 CS197277 B2 CS 197277B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hydrogen
formula
pyridyl
tetrahydrothiazolo
mixture
Prior art date
Application number
CS776704A
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel Farge
Alain Jossin
Original Assignee
Ponsinet Gerard
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR7524523A external-priority patent/FR2320098A1/fr
Priority claimed from FR7614935A external-priority patent/FR2351655A1/fr
Priority claimed from CS765082A external-priority patent/CS197276B2/cs
Application filed by Ponsinet Gerard filed Critical Ponsinet Gerard
Publication of CS197277B2 publication Critical patent/CS197277B2/cs

Links

Landscapes

  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Description

A znamená heterocyklický zbytek s 1 atomem dusíku, a to 3-pyridyl, 4-pyridyI nebo
5-isochiilolyl, přičemž v případě, že A znamená 3-pyrldyl, znamená
Xi atom vodíku, atom halogenu nebo kyanovou skupinu,
Xž atom vodíku nebo atom fluoru a
X3 atom vodíku nebo nitroskupinu, avšak alespoň dva ze symbolů
Xi, X2 a Xs znamenají atom vodíku, nebo spolu tvoří Xi a X2 metyléndioxyskupinu a Xs znamená atom vodíku, v případě, že
A znamená 4-pyridyl nebo 5-isochinolyl, znamená
Xl, Xz i X3 atom vodíku, dále také způsobu výroby solí těchto sloučenin a formy (R) a (S) sloučenin obecného vzorce I a jejich směsí.
Způsobem podle vynálezu je možno získat sloučeniny obecného vzorce I působením
aminu obecného vzorce II LUN—A (Π),
kde
A má shora uvedený význam, na sůl obecného vzorce III
kde
Xi, Xž a X3 mají shora uvedený význam,
Ri znamená atom chloru nebo alkylthioskupinu s alkylovou částí o 1 až 4 atomech uhlíku nebo benzylthicBkupinu a
Ai© znamená anion, nebo Rj. znamená atom chloru a Ai© znamená chloridový ion, nebo znamená Ri alkylthioskupinu, s výhodou metylthioskupinu nebo benzylthioskupinu a Ai© znamená anion, například jodidový ion, síranový ion, tetrafluorboritanový ion nebo fluorsulfonátový ion.
V případě, že Ri znamená atom chloru a Al© znamená chloridový ion, provádí se reakce v organickém rozpouštědle jako acetonitrilu za přítomnosti alkalického kondenzačního činidla, například trietylaminu při teplotě 20 QC.
V případě, že Ri znamená alkylthioskupinu nebo benzylthioskupinu a Ai© znamená jodidový ion, síranový ion, tetrafluoroboritanový ion nebo fluorosulfonátový ion, provádí se reakce v zásaditém organickém rozpouštědle, například v pyridinu při teplotě 20 °C.
Sůl obecného vzorce III, v níž Ri znamená atom chloru a Al© znamená chloridový ion je možno získat působením chloračního činidla, například fosgenu, chloridu fosforečného, thionylchloridu nebo oxalylchloridu na l,5,10,10a-tetrahydrothiazol[3,4-b]isochinolin-3-chinonu obecného vzorce IV
1,2,3,4-tetrahydroisochinolin obecného vzorce VI
kde
Χι, X2 a Xs mají shora uvedený výžnam a
E znamená atom halogenu nebo hydroxysulfonyloxyskupinu.
Reakce se obvykle provádí za přítomnosti hydroxidu sodného nebo draselného při teplotě 20 °C.
Sloučeniny obecného vzorce VI je možno získat působením anorganické kyseliny na sloučeninu obecného vzorce VII
kde
Xi, Xz a X3 mají shora uvedený význam.
Reakce se obvykle provádí v organickém rozpouštědle nebo ve směsí organických rozpouštědel, například ve směsi toluenu a tetrahydrofuranu při teplotě 0 až 70 °C.
Sůl obecného vzorce III, v níž Ri znamená alkylthioskupinu nebo benzylthioskupinu a Ai© znamená jodidový ion, síranový ion, tetrafluoroboritanový ion nebo fluorosulfonátový ion je možno získat působením reaktivního esteru obecného vzorce V
Ri‘—Ai (V), kde
Ri‘ znamená alkylový zbytek o 1 až 4 atomech uhlíku nebo benzylovou skupinu a
Ai znamená zbytek reaktivního esteru, například atom jodu nebo alkoxysulfonyloxyskupinu, nebo působením trietyloxoniumtetrafluoroboritanu nebo metylfluorosulfonátu na sloučeninu obecného vzorce IV.
Reakce se obvykle provádí za přítomnosti nebo v nepřítomnosti organického rozpouštědla, například metylénchloridu při teplotě 20 °C.
Thiazoloisochinolinový derivát obecného vzorce IV, v němž Xi, Xz a X3 mají shora uvedený význam s výjimkou kyanoskupiny v případě zbytku Xi je možno získat působením sirouhlíku v zásaditém prostředí na kde
Xi, Xz a X3 mají shora uvedený význam.
V případě, že mají být získány sloučeniny obecného vzorce VI, v nichž E znamená hydroxysulfonyloxyskupinu, provádí se postup obvykle působením kyseliny sírové ve vodném prostředí při teplotě 100 °C nebo v organickém rozpouštědle, například dimetylformamidu za přítomnosti dicyklohexylkarbodiimidu při teplotě 20 °C.
V případě, že mají být získány sloučeniny obecného vzorce VI, v nichž E znamená atom bromu, provádí se postup obvykle působením 48% vodného roztoku kyseliny bromovodíkové při teplotě varu reakční směsi pod zpětným chladičem, potom se izoluje výsledný produkt ve formě hydrobromidu.
V případě, že má být získána sloučenina obecného vzorce VI, v níž E znamená atom chloru, provádí se obvykle reakce působením thionylchloridu v organickém rozpouštědle, například chloroformu, nasyceném plynným chlorovodíkem při teplotě varu reakční směsi pod zpětným chladičem, načež se izoluje výsledný produkt ve formě hydrochloridu.
Sloučeniny obecných vzorců IV nebo VI, v nichž Xs znamená nitroskupinu, je možno také získat nitrací sloučeniny obecného vzorce IV nebo VI, v níž X3 znamená atom vodíku.
Nitrace se obvykle provádí kyselinou dusičnou v kyselině sírové při teplotě —20 °C nebo nitroniumfluoroboritanem v acetonitrilu při teplotě 20 °C, nebo dusičnanem sodným v kyselině trifluoroctové při teplotě 20 °C, popřípadě s následným rozdělením takto získaných isomerů.
.Sloučeninu obecného vzorce IV, v níž Xi znamená kyanoskupinu a Xz a X3 mají shora uvedený význam je možno získat ze sloučeniny obecného vzorce IV, v níž Xi znamená nitroskupinu jakýmkoli způsobem, jímž je možno převést nitroskupinu na kyanoskupinu přes odpovídající aminoderivát.
Sloučeninu obecného vzorce IV, v níž Xi znamená nitroskupinu je možno získat ze sloučeniny obecného vzorce IV, v níž Xi znamená atom vodíku shora popsaným způsobem pro získávání sloučenin obecného vzorce IV, v nichž X3 znamená nitroskupinu.
3-hydroxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolin obecného vzorce VII je možno získat redukcí 1,2,3',4-tetrahydroisochinolinu obecného vzorce VIII
kde
Χι, X2 a X3 mají shora uvedený význam a
R znamená atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíků, nebo redukcí některé že solí této sloučeniny.
V případě, že R znamená atom vodíku, provádí se redukce s výhodou podvojným hydridem lithia a aluminia v prostředí tetrahydrofuranu při teplotě 20 až 70 °C.
V přjpadě, že R znamená alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku, provádí se redukce s výhodou borohydridem alkalického kovu, například borohydridem sodíku v organickém rozpouštědle nebo ve směsi vody a organického rozpouštědla, například ve směsi etanolu a vody a postup se provádí při teplotě 10 °C až teplotě varu reakčni směsi pod zpětným chladičem.
V případě, že má být získána sloučenina obecného vzorce VII, v níž X3 znamená nitroskupinu, je výhodné užít ester, v němž R znamená alkylový zbytek, protože při jeho redukci je nutno dodržet podmínky, při nichž je nitroskupina uchována.
1,2,3,4-tetrahydroisochinolin obecného vzorce VIII, v němž R znamená alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku je možno získat esterifikací 1,2,3,4-tetrahydroisochinolinu obecného vzorce V, v němž R znamená atom vodíku způsoby, obecně známými pro přeměnu kyseliny na ester bez ovlivnění zbytku molekuly.
1,2,3,4-tetrahydroisochinolin obecného vzorce VIII, v němž R znamená atom vodíku, Xi a X2 mají shora uvedený význam a X3 znamená atom vodíku, je možno získat z fenylalaninu obecného vzorce IX
kde
Xl, X2 a Xs mají shora uvedený význam, způsobem popsaným v publikaci A. Pictet a Th. Spengler, Chem. Ber., 44, 2030 (1911).
V případě, že se užije fenylalaninu obecného vzorce IX ve formě L, získá se výsledný produkt obecného vzorce I ve formě (S).
V případě, že se užije fenylalanin obecného vzorce IX ve formě D, získá se výsledný produkt obecného vzorce I ve formě (R).
V případě, že se užije fenylalaninu obecného vzorce IX ve formě D, L, získá se produkt obecného vzorce I ve formě (RS).
Sloučeniny obecných vzorců VII nebo VIII, v nichž X3 znamená nitroskupinu, je možno získat nitrací sloučenin obecných vzorců VII nebo VIII, v nichž tento zbytek znamená atom vodíku.
Tato nitrace se obvykle provádí směsí kyseliny dusičné a kyseliny sírové při teplotě —20 °C nebo směsí dusičnanu sodného a kyseliny trifluoroctové při teplotě 20 °C a případnýríi následujícím rozdělením takto získaných isomerů.
Nové sloučeniny podle vynálezu je popřípadě možno převádět na adiční soli s kyselinami. Adiční soli je nutno získat působením kyselin na výsledné produkty ve vhodných rozpouštědlech. Z organických rozpouštědel je možno užít například alkoholy, ketony, étery nebo chlorovaná rozpouštědla. Vzniklá sůl se vysráží po případném zahuštění roztoku a izoluje se filtrací nebo slitím.
Nové sloučeniny obecného vzorce I a/,nebo jejich soli je možno čistit fyzikálními způsoby, například krystalizací nebo chromatografií.
Nové sloučeniny, získané způsobem podle vynálezu i jejich soli mají zajímavé farmakologické vlastnosti. Jde o analgetika a antipyretika. Jejich protizánětlivá účinnost je méně výrazná.
Analgetickou účinnost je možno prokázat u krys v dávkách 2 až 50 mg/kg při pěrorálním podání způsobem podle publikace L. O. Tandall a J. J. Selitto, Arch. Int. Pharmacodyn., 111, 409 (1957), v modifikaci, popsané v K. F. Swingle a další, Proč. Soc. Exp. Biol. Med., 137, 536 (1971). Většina sloučenin je účinná také u myši v dávce 20 až 200 mg/kg při perorálním podání, což je možno prokázat způsobem podle publikace E. Siegmund, Proč. Soc. Exp. Biol. Med., 95, 729 (1957).
Antipyretickou účinnost sloučenin podle vynálezu je možno prokázat u krys v dávce 5 až 50 mg/kg při perorálním podání způsobem, popsaným v publikaci J. J. Loux a další, Toxicol. Appl. Pharmacol., 22, 674 (1972).
Protizánětlivou účinnost sloučenin podle vynálezu je možno prokázát u krys v dávil kách 5 až 50 mg/kg při perorálním podání způsobem, popsaným v publikaci K. F. Benitz a L. M. Halí, Arch. Int. Pharmacodyn., 144, 185 (1963).
Sloučeniny podle vynálezu jsou celkově účinnější než glafénine (francouzské léčivo č. 2413 M), jak je zřejmé z následující tabulky:
Sloučenina Analgetická účinnost Antipyretická účinnost z příkladu
Metoda podle Randalla/ Metoda podle Siegmunda. Metoda podle Louxe /Selitta DAso mg/kg DAso mg/kg perorálně DAso mg/kg perorálně perorálně krysa myš krysa
1, 3 5 45 8
2, 4 8 30 5
5 22 100 45
6 5 65 15
7 10 35
8 50 30
9 30 140 15
10 30 40
glafénine 15 45 25
Kromě toho mají sloučeniny podle vynálezu malou toxicitu. Jejich DLso je 300 mg/ /kg až 3000 mg/kg i vyšší.
Pro lékařské použití je možno užít sloučeniny podle vynálezu ve volné formě nebo ve formě solí, netoxických v užívaných dávkách.
Zvláštní význam mají sloučeniny obecného vzorce I, v nichž A znamená 3-pyrldyl,
4-pyridyl nebo 5-isochi.nólyl a Xi, Xz a X3 znamenají atomy vodíku, a to ve formě (R) a (S) nebo ve formě směsí těchto isomerů.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady.
Přikladl
K suspenzi 1,3 g chloridu 3-chlor-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] isochinolinu-(S) v 15 ml acetonitrilu se-pomalu přidá za stálého míchání suspenze 0,5 g 3-aminopyridinu v 10 ml acetonitrilu, a potom ještě po kapkách 2,9 ml trietylaminu v 5 ml acetonitrilu. Vytvoří se lehká sraženina, po zahřátí reakční směsi dojde k jejímu částečnému rozpuštění, dále se vytvoří nová sraženina. Směs se míchá 2 hodiny při teplotě 20 °C a potom se odpaří za sníženého tlaku 3,3 kPa při teplotě 50¾. Odparek se rozpustí ve směsi 25 ml vody a 50 ml metylénchloridu. Organická fáze se slije a extrahuje 2 x 33 ml kyseliny chlorovodíkové o koncentraci 1 N. Vodné extrakty se slijí a alkalizují přidáním roztoku hydroxidu sodného o koncentraci 10 N, dále se extrahují 2 x 30 ml metylénchloridu. Organická fáze se promyje vodou a suší síranem hořečnatým. Po filtraci se směs odpaří do sucha za sníženého tlaku 3,3 kPa, čímž se získá 0,5 g 3-(3-pyridyliminoj-l,5,10,10a-tetrahydrothíazolo[3,4-b]isochinolinu-(S) o bodu tání 111 °C po překrystalování ze směsi benzenu a isOpropyloxidu v objemovém poměru 1:3.
[w]d20 = _260 ± 7° (c = 2, etanol).
Chlorid 3-chlor-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[3,4-b]isochinolin-(S) je možno vyrobit následujícím způsobem:
K roztoku 2,2 g l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[3,4-b]isochlnolinthionu-(S) ve 25 ml tetrahydrofuranu se přidá po kapkách za nepřístupu vody a za stálého míchání při teplotě 20 °C 50 ml toluenového roztoku fosgenu o koncentraci 2 moly v 1 litru. Po 15 minutách se směs zakalí a potom se míchá 5 hodin, dále se zahřívá na 1 hodinu ’ na teplotu 50 °C. Rozpouštědlo se odpaří za sníženého tlaku. 3,3 kPa při teplotě 60 °C, čímž se získá 2,6 g 3-chlor-l,5,10,10a-tetrahy drothiazolo [ 3,4-b ] isochinoliniumchloridu-(Sj ve formě krystalického prášku bílé barvy, který je velmi hygroskopický.
1,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] -3-isochlnollnthionu-(S j je možno vyrobit následujícím způsobem:
K roztoku 100 g 3-hydroxysulfonyloxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolinu- (S) ve 4000 ml hydroxidu sodného o koncentraci 0,25 N se přidá po kapkách a za energického míchání při teplotě 20 °C 40 g širo-: uhlíku. Reakce je exotermní. Vytvoří se sraženina a reakční směs se míchá ještě 3 hodiny, potom se neutralizuje přidáním kyseliny chlorovodíkové o koncentraci 4 N. Vytvořené krystalky se oddělí filtrací, promyjí se dostatečným množstvím vody a nechají se překrystalovat z 3000 ml etanolu, čímž se získá 77 g l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo197277 [3,4-b]-3-isochinolinithionu-(S) ve formě bílých krystalků o bodu tání 150 °C. ía]o20 == —377 + 4° (c = 1, chloroform).
3-hydroxysulfonyloxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolin-(S) je možno vyrobit následujícím způsobem:
Roztok 41 g 3-hydroxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochínolinu-(S) ve směsi 13 ml kyseliny sírové o hustotě 1,83 a 70 ml vody se zahřívá na 110 °C. Oddestiluje se přibližně 50 ml vody a potom se směs zahustí za sníženého tlaku 2,6 kPa při teplotě 100 °C. Olejovitý hnědý zbytek se smísí se směsí 14 ml kyseliny sirové o hustotě 1,84 a 70 ml vody. Znovu se oddestiluje 50 ml vody a směs se znovu zahustí stejně jako shora a nakonec se odpaří do sucha při teplotě 100 °C a při tlaku 133 Pa. Odparek zchlazením krystalizuje. Krystalický odparek se nechá překrystalovat ze směsi 140 ml etanolu a 60 ml vody. Po 15 hodinách chlazení na 5 °C se krystalky oddělí filtrací a promyjí se 20 ml směsi etanolu a vody v objemovém poměru 3:1 a 2 x 25 ml etanolu. Potom se krystalky suší při teplotě 60 °C za sníženého tlaku 133 Pa, čímž se získá 48 g 3-hydroxysulfonyloxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolinu-(S) ve formě bílých krystalků.
[a] o20 = —55 ± 1° (c = 1, dimety lsulf oxid). P ř i k 1 a d 2
Postupuje se stejně jako v příkladu 1, avšak vychází se ze 7,8 g 3-chlor-l,5,10,10a-tetrahydr othiazolo [3,4-b ] isochinoliniumchloridu-(S) a ze 3 g 4-aminopyridinu, čímž se získá 2,5 g 3-(4-pyridylimino)-l,5,10,10a-itetrahydr othiazolo [3,4-b ] isochinolinu- (S) o bodu tání 110 až 115 °C po překrystalování ze směsi toluenu a isopropyloxidu taje výsledný produkt při teplotě 130 °C.
[w]d20 = —258 ± 3° (c = 1, etanolj.
Ρ Γ i k 1 a d 3
K roztoku 15 g 3-aminopyridinu v 1 litru pyridinu se přidá po malých částech 36,3 g jodidu 3-metylthlo-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] isochinolinia- (S j. Suspenze postupně přejde do roztoku. Po 24 hodinách při teplotě 20 °C se reakční směs odpaří do sucha za sníženého tlaku 3,3 kPa. Odparek se rozpustí ve směsi 250 ml metylénchlorldu. 200 ml hydroxidu sodného o koncentraci 2 N a 200 ml vody. Organická fáze se slije, zbaví se vody síranem hořečnatým, zfiltruje a odpaří do sucha za sníženého tlaku 3,99 kPa při teplotě 40 °C.
Odparek se nechá překrystalovat ze 150 mililitrů acetonitrilu, čímž se získá 22,4 g 3- (3-pyridylimino) -l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[3,4-b]isochinolln-[S) ve formě bílých krystalků o bodu tání 111 °C.
[a] o23 == —258 + 3 [c - 2, etanolj.
3-metylfhio-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[3,4-b]isochinoliniumjodid-(S) je možno vyrobit následujícím způsobem:
Rozpustí se 38 g l,5,10,10a-tetrahydro.thiazolo[3,4-b]-3-isochinolinthionu-(S) v 500 ml metylénjodidu. Po 15 hodinách při teplotě 20 °C se vzniklé krystalky oddělí filtrací, promyjí se 2 x 50 ml éteru a potom se suší při teplotě 20 °C a tlaku 133 Pa, čímž se získá 61,5 g 3-metylthio-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] isochinolinium jodidu- [ S j o bodu tání 140 až 150 °C za rozkladu.
P ř i k 1 a d 4
K roztoku 7,5 g 4-aminopyridinu ve 300 mililitrech pyridinu se přidá po malých částech 14,5 g 5-metylthio-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[ 3,4-b ] isochinolinium jodidu-(S). Suspenze přejde pomalu do roztoku. Po 24 hodinách při teplotě 20 °C se směs odpaří do sucha za sníženého tlaku 3,3 kPa. Odparek se rozpustí ve směsi 250 ml metylénchloriidu a 200 ml vody. Organická fáze se slije, zbaví vody síranem hořečnatým, zfiltruje a zahustí na 100 ml za sníženého tlaku.
Tento roztok se nanese na sloupec o průměru 3 cm, který obsahuje 300 g silikagelu a sloupec se promývá metylénchloridem a 1 % metanolu a-odebírají se frakce o objemu 500 ml. Frakce 2 a 3 še odpaří do sucha, čímž se získá 2,0 g l,5,10,10a-tetrahydrcithiazolo [ 3,4jb J -3-isochinolinthionu- (S).
Frakce 6 až 9 se rovněž slijí a odpaří do sucha, čímž se získá 5,1 g 3-[4-pyridylimtno )-1,5,10,lOa-tetrahydrothiazolo] 3,4-bjisochinohnu-fS) ve formě bílých krystalků po překrystalování ze směsi toluenu a isopropyloxidu v objemovém poměru 1:3 tají při teplotě 130 °C.
[a]D 20 = —2 5 9 ± 3° (c = 1, etanolj.
P ř i k 1 a d 5
K roztoku 3 g 3-aminopyridinu ve 100 ml pyridinu se přidá 6 g 3-metylthio-9-nitro-l,5,10,10a-itetrahydrothiazolo[3,4-b]isochinoliniumjodidu-(S). Po 6 hodinách při teplotě 20 °C se odpaří reakční směs do sucha za sníženého tlaku 3,3 kPa. Odparek se rozpustí ve směsi 300 ml metylénchloridu a 200 ml vody. Organická fáze se slije, promyje 3 x 200 ml vody, zbaví se vody síranem hořečnatým, zfiltruje a odpaří do sucha. Získaný odparek se nechá překrystalovat ze 40 ml acetonitrilu. Tímto způsobem se získá 3,9 g 9-nitro-3-[3-pyridylimino)-1,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] isochi137277 nolinu-(S] ve formě bílých krystalků o bodu tání 144 °C.
[w]n23 = —5 40 ± 5° [c = 2, chloroform).
3-metylthlo-9-nitro-l,5,10,lOa-tetr ahydrothiazolo[ 3,4-b ] isochinolinium]'odidu- (S) je možno vyrobit následujícím způsobem:
Rozpustí se 40 g 9-nitro-l,5,10,10a-tetrahy droithiazolo [ 3,4jb ] -3-isochinolinthionu*(S) ve 100 ml metylénjodidu. Po 48 hodinách při teplotě 20 °C se vzniklé krystalky oddělí filtrací, promyjí se 2 x 30 ml éteru a potom se suší při teplotě 20 °C za sníženého tlaku 133 Pa. Tímto způsobem ss získá 6,0 g 3-metýlthio-9-nitro-l,5,10,10a-tetrahydrothlazolo [3,4-b jisochinoliniumjodidu-(S).
7-nitro-, 8-nitro- a 9-nitro-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[ 3,4-b ]-3-isochinolinthiony-(Sj je možno získat následujícím způsobem:
K roztoku 122 g 3-hydroxysulfonyloxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolinu-(S) v 1000 mililitrech kyseliny trifluoroctové se přidá 85 g bezvodého dusičnanu sodného ve formě jemného prášku. Směs se míchá 5 hodin při teplotě 20 °C a potom se odpaří za sníženého tlaku 3,3 kPa a potom ještě 133 Pa. Odparek se promyje 3 x 200 ml éteru. Získá se jasně žlutá pevná látka, která se rozdrtí a suší při teplotě 40 °C za sníženého tlaku 133 Pa.
Takto získaná pevná látka se rozpustí v 5000 ml roztoku hydroxidu sodného o koncentraci 0,3 N. Za stálého míchání se potom přidá k takto vzniklému roztoku 35 ml sirouhlíku a směs se dále míchá 17 hodin při teplotě 20 °C. Pak se směs neutralizuje přidáním kyseliny chlorovodíkové o koncentraci 4 N. Vzniklá sraženina se oddělí filtrací, promyje se dostatečným množstvím vody a potom etanolem, usuší se za sníženého tlaku 13,3 Pa a potom se rozpustí ve 3200 ml vroucího toluenu. Nerozpustný podíl se oddělí filtrací a filtrát se zchladí na 10 °C. Vzniklé krystalky se oddělí filtrací, promyjí se 100 ml etanolu, suší se pří 80 °C za sníženého tlaku 13,3 Pa a nechají se překrystalovat z 1000 ml směsi acetonitrilu a etanolu v objemovém poměru 1:1, čímž se získá 45 g 7-nitro-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[3,4-b]-3-isochinolinthionu-(S) o bodu tání 182 °C.
[«Jd20 = —458 ± 5° (c ~ 2, chloroform).
Toluenový filtrát se odpaří do sucha a odparek se rozpustí v 600 ml vroucího acetoniitrilu. Vzniklé krystalky se oddělí filtrací a suší při teplotě 60 °C a tlaku 13,3 Pa. Tímto způsobem se získá 29 g směsi 8-nitro- a 9-nitro-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[ 3,4-b ]-3-isochinolinthionů-(S). Tyto dva produkty se od sebe oddělí chromatografii na 2,4 kg silikagelu ve sloupci o průměru 7 cm. Sloupec se vymývá směsí metylén12 chloridu a cyklohexanu v objemovém poměru 1:1 a odebírají se frakce o objemu 1000 ml.
Frakce 6 až 15 se šlijí a odpaří do sucha. Odparek se nechá překrystalovat ze 150 ml anisolu a ze 150 ml acetonitrilu. Po usušení při teplotě 60 °C a tlaku 13,3 Pa se tímto způsobem získá 6,2 g 9-nitro-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] -3-isochínolinthionu-(S) o bodu tání 203 °C, [&]υ23 = —654 ± 7° (c = 1, chloroform).
Frakce 17 až 26 se slijí a odpaří do sucha za sníženého tlaku 3,99 kPa. Odparek se nechá překrystalovat ze 170 ml anisolu a potom ze 170 ml acetonitrilu. Po usušení při .teplotě 60 °C za sníženého tlaku 13,3 Pa se tímto způsobem získá 3,9 g 8-nitro-l,5,10, lOa-tetr ahydrothiazolo[ 3,4-b ]-3-isochinolinthionu-(S) o bodu tání 220 °C.
[α)ο20 = —338 + 3° (c = 0,5, chloroform).
Příklad 6
K roztoku 18,2 g 3-metylthio-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [3,4-b ]isochinoliniumjodldu-(S) v 500 ml pyridinu se přidá 10,8 gramu 5-aminoisochínolinu. Po 5 hodinách při teplotě 20 °C se směs úplně rozpustí a nechá se s.tát 10 hodin. Potom se roztok odpaří do sucha za sníženého tlaku 3,32 kPa při teplotě 60 °C. Odparek se rozpustí ve směsi tvořené 250 ml roztoku hydroxidu sodného o koncentraci 1 N a 250 ml metylénchloridu. Organická fáze se slije, promyje se 2 x 100 ml vody, zbaví se vody síranem hořečnatým, zfiltruje a odpaří do sucha za sníženého tlaku 5,65 kPa při teplotě 40 °C. K odparku se přidá 150 ml isopropanolu a směs se vaří, dále se za tepla zfiltruje. Po zchlazení na 5 °C se vytvořené krystalky oddělí filtrací a promyjí se 3x 10 ml isopropanolu. Po usušení při teplotě 60 °C a tlaku 13,3 Pa se tímto způsobem získá 13,0 g 3-(5-isochinolylimino)-l,5,10,10a-tetr ahydr othiazolo [ 3,4-b ] isochinolinu- [ S) ve formě bílých krystalků o bodu tání 164° Celsia.
[a]n20 = —198 ± 2,5° (c = 2, chloroform). Příklad 7
Postupuje se stejně jako v příkladu 6, avšak vychází se z 3-metylthio-l,5,10,10 a-tetr ahydr othiazolo [ 3,4-b ] isochinoliniumjodidu-(R) a z 21,6 g 5-aminoisochinolinu, čímž se získá 27,4 g 3-(5-isochinolylimino)-1,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[ 3,4-b ]isochinolinu-(R) o bodu tání 164°C po překrystalování z acetonitrilu.
[«)d20 = +199 ± 2,5° (c = 2, chloroform).
3-metylthio-l,5,10,lOa-tetrahydrothia13 zolo[3,4-b]isochinoliniumjodid-(R) je možno vyrobit následujícím způsobem:
Rozpustí se 30,0 g l,5,10,10a-telrahydrothiazolo[3,4-b]-3-isochinolinthionu-(R) ve směsi 13 ml metyljodidu a 150 ml metylénchloridu. Po 20 hodinách při teplotě 20 °C se vzniklé krystalky oddělí filtrací, promyjí se 2 x' 50 ml éteru a potom se suší při teplotě 20 °G a tlaku 2,66 kPa. Tímto způsobem se získá 38,5 g 3-metylthio-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [3,4-b jisochinoliniumjodidu-(R) o bodu tání 140 až 150 °C za rozkladu.
1,5,10,lOa-tetrahydrothiazolo [3,4-b j-3-isochinolinthion-(R) je možno vyrobit následujícím způsobem:
K roztoku 33,9 g 3-hydroxysulfonyloxymetyl-l,2,3,4-tetrahydrOisochinolin-(R) v 1000 mililitrech roztoku hydroxidu sodného o koncentraci 0,6 N se přidá po kapkách a za energického míchání 14 g sirouhlíku. Směs se hodinu míchá při teplotě 20 °C a po vytvoření sraženiny se směs míchá ještě 15 hodin.
Směs se neutralizuje přidáním kyseliny chlorovodíkové o koncentraci 4 N. Vytvořené krystalky se oddělí filtrací a ipromyjí vodou a potom etanolem, čímž se získá 30,0 g 1,5,10,lOa-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ]-3-isochinolinthionu-(R) ve formě bílých krystalků o bodu tání 150 °C.
3-hydroxysulfonyloxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolin-fR) je možno vyrobit následujícím způsobem:
Roztok 2,8 g 3-hydroxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolin-(R) ve směsi 7,9 ml kyseliny sírové o hustotě 1,83 a 50 ml vody se zahřívá na 100 °C hodinu za sníženého tlaku 2,66 kPa a potom na 160 °C rovněž hodinu. Krystalický odparek se zchladí, čímž se získá 33,9 g 3-hydroxysulfonyloxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolinu-(R J ve formě bílé krystalické pevné látky o bodu tání 318 °C.
3-hydroxymetyl-l,2,3,4-tetrahydroisochinolin-(R) je možno získat z D-fenylalaninu způsobem podle publikace S. Yamada a T. Kunieda, Chem. Pharm. Bull., 15, 490 (1967J pro L-fenylalanin.
Obdobným způsobem lze při použití příslušných výchozích látek získat sloučeniny z následujících příkladů.
Příklad 8
3-[3-pyridylimino )-1,5,10,lOa-tetrahydrothiazolo[3,4-h]isochinolin-(R J o bodu tání 112 °C.
[a]D20 = +260 + 3° (c = 2, etanol-j.
P ř í k 1 a d 9
3-(3-pyridylimino)-l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [3,4-b] isochinolin-(R,Sj o bodu tání 110°C.
Příklad 10
8-fluoro-3-[3-pyridyliminoj-l,5,10,10a-tetr ahydr othiazolo [3,4-b ] isochinolin- [ R,S J o bodu tání 139 °C.
Přikladli
7,8-metyléndioxy-3- (3-pyridylimino) -l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[3,4-b]řsochinolin-(R,S), světležluté krystaly o bodu tání 201 °C.
P ř í k 1 a d 12
7-chlor-3-(3-pyridylimino j-1,5,10,10a-tetr ahydrothiazolo [3,4-b ] isochinolin- (S} o bodu tání 125 °C.
[a],,2» = —273 ± 3° (c = 1,1, chloroform). Příklad 13
7-fluoro-3- (3-pyridylimino j-1,5,10,10a-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] isochinolin- (S J o bodu tání 99 °C.
[w]d20 = —227 ± 3° (c = 1, metanol).
Příklad 14
7-kyano-3- (3-pyridylimino ) -1,5,10,10a-tetr ahydrothiazolo [ 3,4-b J isochinolin- (S) o bodu tání 172 °C.
[«jo20 = —300 ± 3° (c = 1, chloroform).
předmEt

Claims (3)

předmEt
1. Způsob výroby nových l,5,10,10a-tetrahydrothiazolo[ 3,4-b ] isochinolíno vých derivátů obecného vzorce I kde
A znamená heterocyklický zbytek s 1 atomem dusíku v kruhu, a to 3-pyridyl, 4-pyridyl a 5-isochinolyl, přičemž v případě, že A znamená 3-pyridyl, znamená
Xi atom vodíku, atom halogenu nebo kyanovou skupinu,
Xž atom vodíku nebo atom fluoru a
Xs atom vodíku nebo nitroskupinu, avšak alespoň dva ze symbolů .
Xi, X2 a Xs znamenají atomy vodíku nebo spolu tvoří Xi a X2 metyléndioxyskupinu a X3 znamená atom vodíku, v případě, že
A znamená 4-pyridyl nebo 5-isochinolyl, znamená
Χι, X2 i Xs atom vodíku, dále také způsobu výroby solí těchto sloučenin, a formy (Rj i (S) sloučenin obecného vzorce I a jejich směsí, vyznačující se tím, že se uvede v reakci amin obecného vzorce II
H2N—A (Π), kde
A má shora uvedený význam, se solí 0becného vzorce III kde
Χι, X2 a X3 mají shora uvedený význam,
Rl znamená atom chloru a Ai© chloridový anion nebo Ri znamená alkylthioskupinu s alkylovou částí o 1 až 4 atomech uhlíku nebo benzylthioskupinu a
Ai© znamená jodidový anion, potom se popřípadě takto získaný produkt převede na svou adiční sůl s kyselinou.
2. Způsob podle bodu 1, pro výrobu 1,5,10,lOa-tetrahydrothiazolo [ 3,4-b ] isochinolinových derivátů obecného vzorce I
VYNALEZU kde
A znamená 3-pyridyl nebo 4-pyridyl a v případě, že A znamená 3-pyridyl, znamená
Xi atom vodíku nebo atom halogenu nebo kyanoskupinu,
X2 atom vodíku nebo atom fluoru a X3 znamená atom vodíku nebo nitroskupinu, přičemž alespoň dva ze symbolů Χι, X2 a X3 znamenají atomy vodíku nebo spolu tvoří Xi a X2 metyléndioxyskupinu a Xs znamená atom vodíku, v případě, že
A znamená 4-pyridyl, znamená
Χι, X2 a X3 atom vodíku, a to ve formě (R) a (Sj nebo ve formě směsí těchto isomerů, dále také ve formě adičních solí š kyselinami, vyznačující se tím, že se uvede v reakci amin obecného vzorce II
H2N—A cm, kde
A má shora uvedený význam, se solí 0becného vzorce III kde
Χι, X2 a X3 mají shora uvedený význam,
Ri znamená atom chloru, alkylthioskupinu o 1 až 4 atomech uhlíku nebo benzylthioskupinu a
Ai© znamená chloridový nebo jodidový anion, a popřípadě še převede takto získaný výsledný produkt na svou adiční sůl s kyselinou.
3. Způsob podle bodu 1, pro výrobu nových 1,5,10,lOa-tetrahydrothiazolo [3,4-b ]isochinollnových derivátů vzorce ve formě (R) a (S) nebo jako směs těchto forem, a také ve formě adičních solí těchto sloučenin s kyselinami, vyznačující se tím, že se uvede v reakci 5-aminoisochinolin se solí obecného vzorce kde
Ri znamená atom chloru, alkylthioskupinu o 1 až 4 atomech uhlíku nebo benzylthioskupinu a
Ai© znamená chloridový nebo jodidový anión, potom se popřípadě převede takto získaný produkt na svou adiční sůl s kyselinami.
Severografia, n. p., závod 7, Most
CS776704A 1975-08-06 1977-10-14 Zpustli) výroby nových l,5,19,10a-tetrahydroihiazolo- [ 3,4-b jisochinolinových derivátů CS197277B2 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7524523A FR2320098A1 (fr) 1975-08-06 1975-08-06 Nouveaux derives de la thiazilo (3,4-b) isoquinoleine, leur preparation et les compositions qui les contiennent
FR7614935A FR2351655A1 (fr) 1976-05-18 1976-05-18 Nouveau derive de la thiazolo (3,4-b) isoquinoleine, sa preparation et les compositions qui le contiennent
CS765082A CS197276B2 (en) 1975-08-06 1976-08-03 Method of producing new 1,5,10,10a-tetrahydrothiazolo/3,4-b/isoquinolines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS197277B2 true CS197277B2 (cs) 1980-04-30

Family

ID=27179478

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS776704A CS197277B2 (cs) 1975-08-06 1977-10-14 Zpustli) výroby nových l,5,19,10a-tetrahydroihiazolo- [ 3,4-b jisochinolinových derivátů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS197277B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1101430A (en) Derivatives of 4-amino 5-alkylsulphonyl ortho- anisamides, methods of preparing them
JP4417622B2 (ja) Parpの阻害剤として用いるためのチエノ[2,3−c]イソキノリン
CA1300148C (en) 1,3-dihydro-6-(1-hydroxy-2-dimethylaminomethyl-allyl)-7- hydroxy-furo(3,4-c)-pyridine derivatives
PT88899B (pt) Provesso para a preparacao de tetrahidro-furo {2,3-c}piridinas e de tetrahidro--tieno {2,3-c}piridinas e de composicoes farmaceuticas que as contem
JPS5929588B2 (ja) 新規アリ−ルピペリジン誘導体の製法
FI60214C (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya 5,10,10a-tetrahydrotiazolo(3,4-b)isokinoliner med analgetisk och antipyretisk verkan
EP0081756B1 (en) New compounds with antiinflammatory and antitussive activity, process for their preparation and relative pharmaceutical compositions
FR2638161A1 (fr) Nouvelles benzoyl-2 imidazo (1,2-a) pyridines et leurs sels, leur procede de preparation, leur application a titre de medicaments et les compositions pharmaceutiques les renfermant
WO1990012574A1 (en) Dopamine agonist compounds
Craig et al. Curariform Activity and Chemical Structure. II. Synthesis in the Benzyltetrahydroisoquinoline Series1
US3378561A (en) 1-beta-arylthioethyltetrahydro-isoquinolines
JPS6040422B2 (ja) 置換1‐アルキルチオフエニル―2,3,4,5―テトラヒドロ―1h―3―ベンズアゼピン化合物
NO780202L (no) Fremgangsmaate for fremstilling av nye derivater av isokinolin
CS197277B2 (cs) Zpustli) výroby nových l,5,19,10a-tetrahydroihiazolo- [ 3,4-b jisochinolinových derivátů
US3086972A (en) Aza-thiaxanthene derivatives
US3882119A (en) Tetracyclic substituted phthalazine compounds
US4194044A (en) Process for preparing 3-phenoxy morphinans
JPS5825678B2 (ja) オキサゾ−ルユウドウタイ ノ セイゾウホウ
JPS5810387B2 (ja) 4,5,6,7テトラヒドロイミダゾ〔4,5−c〕ピリジン誘導体及びその製法
PL113229B1 (en) Process for preparing novel derivatives of isoquinoline
KR800000851B1 (ko) 티아졸로[3.4-b] 이소퀴놀린 유도체의 제법
CS197278B2 (cs) Způsob výroby derivátů l,5,13,10a-t3traIiydroUiiazoIn- [ 3,4-b 1 isochinolinu
KR800000304B1 (ko) 티아졸로[3, 4-b] 이소퀴놀린 유도체의 제법
JPS6058919B2 (ja) フタリジル−イソキノリン誘導体、その製造法及びそれを含有する医薬
KR810000717B1 (ko) 이소퀴놀린 유도체의 제조방법