CS196398B2 - Apparatus for processing signals released in dependence on approximately periodic superimposed components of total yarn unevenness - Google Patents

Apparatus for processing signals released in dependence on approximately periodic superimposed components of total yarn unevenness Download PDF

Info

Publication number
CS196398B2
CS196398B2 CS777979A CS797977A CS196398B2 CS 196398 B2 CS196398 B2 CS 196398B2 CS 777979 A CS777979 A CS 777979A CS 797977 A CS797977 A CS 797977A CS 196398 B2 CS196398 B2 CS 196398B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
dependence
yarn unevenness
processing signals
unevenness
Prior art date
Application number
CS777979A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Mannhart
Original Assignee
Zellweger Uster Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zellweger Uster Ag filed Critical Zellweger Uster Ag
Publication of CS196398B2 publication Critical patent/CS196398B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H63/00Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop-motions ; Quality control of the package
    • B65H63/06Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop-motions ; Quality control of the package responsive to presence of irregularities in running material, e.g. for severing the material at irregularities ; Control of the correct working of the yarn cleaner
    • B65H63/062Electronic slub detector
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Quality & Reliability (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Filamentary Materials, Packages, And Safety Devices Therefor (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro vyhodnocování signálů vytvořených v závislosti na alespoň přibližně periodických složkách nestejnoměrnosti příze, které jsou superponovány celkové nestejnoměrnosti příze, přičemž tyto signály jsou získávány detektory z průřezu příze, resp. průměru příze.
U moderní výroby příze je nutná · trvalá a bezprostřední kontrola přízí na · spřádacích místech. Jím se mohou nestejnoměrnosti jednotlivých spřádacích míst ihned rozpoznat a učinit potřebná opatření, takže · výroba vadných přízí se rozpozná již při jejich vzniku a po krátkém čase se může· zastavit.
Velký počet spřádacích míst, uspořádaných v jednom provozu, vyžaduje rovněž velký · počet kontrolních zařízení. V souvislosti s tím je třeba mít na zřeteli to, že kontrolní metody je třeba vytvořit tak, aby zařízení, vhodná · pro tyto kontrolní metody, se · mohly zhotovit s co · nejmenšími prostředky.
Aby se tohoto cíle dosáhlo, musí se počet požadavků, kladených na takového · kontrolní zařízení a metody, omezit na jednotlivá kritéria. Nutným požadavkem pro včasné rozpoznání výroby · vadných přízí je · zjištění · · periodických složek, které jsou superponovány · celkové nestejnoměrnosti příze,· podmíněné výrobním procesem. I když takovéto ·· perio dické složky · v. celkové nerovnoměrnosti nijak zvlášť nevynikají, mohou se přesto v dalším zpracování příze projevit velmi rm sivě, přičemž vytvářejí například tzv. efekt „moáré“, který činí . odpovídající výrobek zcela nepotřebným.
Pro určení · · periodických složek v celkové nestejnoměrnosti příze jsou již známa různá zařízení a způsoby. Pro úkol, který byl vytyčen a · · který byl vyřešen vynálezem, jsou však buď příliš zdlouhavé, nebo potřebují nákladné obvody.
V · důsledku omezení vyhodnocování nestejnoměrnosti, resp. vyhodnocování signálů, · získaných měřicími přístroji · v závislosti na nestejnoměrnosti příze, avšak pouze v závislosti na jejích periodických· složkách, bylo · shledáno, že pro řešení tohoto úkolu jé vhodná autokorelace.· Zejména proto, · že ·poskytuje základy pro vyhodnocování signálů, odvozených od příze, · číslicovým způsobem.
Tohoto cíle · se podle · vynálezu dosáhne tím, že výstupy detektorů jsou zapojeny na · vstupy komparátorů, jejichž ·výstupy jsou · zapojeny na · počítací ústrojí.
Přednosti vynálezu zejména spočívají · v tom, že je poměrně velmi · jednoduchý, . · přičemž pracuje zcela · přesně a zspolehlivě.
Vynález bude · v dalším textu blíže objasněn · na příkladech provedení, znázorněných na připojených výkresech, kde na obr. 1 je znázorněno blokové schéma prvního zapojení, na obr. 2 je znázorněno' blokové schéma dalšího zapojení, na obr. 3 je znázorněna autokorelační funkce znaménkové funkce prvního signálu, odvozeného od příze a na obr. 4 je znázorněna další autokorelační funkce.
Zařízení podle obr. 1 sestává z detektorů 11, 12, 13, . jejichž výstupy, jsou zapojeny na komparátory 21, 22, 23, ..., které jsou připojeny na počítací ústrojí, které je zde tvpřeno n-bitovým samočinným počítačem 3G. Signály Uii, U12, U13, ..., vyslané detektory 11, 12, 13, .., se rozkládají v kladné nebo záporné signály qoi, q22, q23, .., které se přivádějí vždy na jeden vstup n-bitového samočinného počítače 30 pro další vyhodnocení.
Protože amplitudy signálu jsou bez vlivu na hodnotu znaménkové funkce, je regulace zesílení nebo citlivosti zbytečná. Kromě toho se mohou komparátory 21, 22, 23, .. ., integrovat do detektorů 11, 12, 13. Tyto potom mají jen dva možné výstupní stavy, což zvětšuje odolnost proti rušení.
Při zpracování signálu, odvozeného od příze, v 8-mi bitovém samočinném mikropočítači je počet stupňů kvantování signálu odvozeného od příze, 256. Jestliže se počet stupňů kvantování zmenší, pak se v mezním případě dostanou dva stupně kvantování, tedy například logická 1, jestliže signál je kladný, nebo logická 0, jestliže signál je záporný. Jinými slovy, vytvoří se znaménková funkce, která je definována sen [fíx)l = { >0 sgn.U(xJ J | o pro f (x) <0 í1) v tomto případě je možno autokorelační funkci
N
Rít) = —Σ x ík · At) x ík . At - τ)
N K=1 (2) velmi jednoduše vypočítat, nebot’ místo násobení přichází funkce, kterou lze realizovat, z hlediska obvodové techniky jedním hradlem, u samočinného mikropočítače a povelem 2 /zs. Tato autokorelační funkce znaménkové funkce je známa pod jménem detektor koincidence polarity.
Tento princip vyhodnocování dovoluje jen stanovení periodických výkyvů průřezu příze, nikoliv však stanovení zvýšené nestejnoměrnosti.
Další zjednodušení se dostane tehdy, jestliže se autokorelační funkce R(r) nepočítá podle rovnice (2) znaménkové funkce, ale podle
T2 p = Σ R (τ) (3) τ=τ1
Tato funkce je z hlediska obvodové techniky velmi jednoduše realizovatelná a sice bez samočinného mikropočítače. Jestliže se meze τι a τζ vhodně zvolí, takže zahrnují oblast možných period a vyhodnocování se provádí dostatečně dlouhou dobu, je také tato funkce schopna rozeznávat signály, odvozené od příze s periodickou složkou, od signálů odvozených od normální příze. Toto je možno ověřit také experimentálně.
Zapojení pito realizaci funkce P, podle rovnice (3) pro jeden kanál, ukazuje obr.
2.
Vlaštní práce začíná tím, že se vymaže čítač 36. Potom se snímacím stupněm, resp. detektorem 20 sejme hodnota U‘ aplitudy signálu U11 odvozené od příze. Komparátor 21 realizuje znaménkovou funkci. Podle polarity snímané hodnoty se objeví na jeho výstupu logická 0, nebo logická 1. Tato hodnota se vloží do sériového k-bitového posuvného registru 31, přičemž celý obsah se posune o jeden bit doprava. Hodnota, stojící nejvíce vpravo, přitom vypadne. Tento po- suvný registr obsahuje posledně sejmuté a na své znaménko redukované k hodnoty U‘ signálu U11. Nyní se sepne^ spínač 34, který překlenuje část 33 posuvného registru 31, čímž se obsah druhé části 33 posuvného registru může jednou otočit.
Přitom se každý bit prostřednictvím hradla 35 realizujícího koincidenční funkci porovnává s výstupem komparátoru 21, resp. s novým bitem, který je na výstupu komparátoru 21.
Pokud jsou oba bity stejné, pak posune hradlo 35, realizující koincidenční funkci, čítač 36 o jednu jednotku dopředu, v jiném případě o jednu jednotku směrem dolů. Při zcela pravděpodobném signálu bude počet souhlasných bitů přesně stejný, jako počet nestejných resp. nesouhlasných; čítač 36 počítá tedy stejně často dopředu, jako směrem dozadu. Jeho konečná hodnota po kontrolním intervalu o dostatečně dlouhé době' trvání leží tedy blízko nule. Jestliže signál, odvozený od příze, má však periodickou složku, potom dochází k častějšímu souhlasu, čítač 36 počítá potom častěji v dopředném směru, než-li směrem dolů, a obsahuje na konci cyklu hodnotu, která přesahuje předem zadanou referenční hodnotu, takže spínač prahové hodnoty 37 vyšle impuls spínacímu prostředku 38. Tento spínací prostředek 38 řídí snímací nebo signalizační ústrojí, která upozorňují na výskyt signálů, odvozených od příze s periodickými složkami.
Délka první části 32 posuvného registru 31 určuje ri, délka posuvného registru 31 určuje τ2. Toto je ilustrováno na následujícím příkladu: Jestliže se příze snímá v intervalech 1 cm a celý registr je 24 bitů dlouhý s vysláním signálu po 10 bitech, potom odpovídá Ti délce periody 10 cm, τ2 délce periody 24 cm. Sledovaný rozsah není tím ale omezen na 10 až 24 cm délky periody, nýbrž zahrnuje rozsah 5 cm až 24 cm.
Perioda o délce 5 cm vykazuje totiž při tvoření autokorelační funkce (AKF) při 10zcm první harmonickou vlnu, která tím spadá Дп nrímn cloHnunnóhn rozsahu 10 СШ HZ 24 cm.
Obr. 3 ukazuje autokorelační funkci AKP 40R (τ) s periodickou složkou, přičemž délka periody rx byla zjištěna například 15 cm u vrcholu 41. Vrchol 41 znamená, že vždy v rozestupu 15 cm se zjistí převážně souhlasná polarita například častěji, než-li v rozestupech 20 cm. Tento vrchol se opakuje u vlnové délky 42 (2τχ, 3rx,...), což je základní vlastností autokorelační funkce AFK.
Hodnota P podle rovnice (3) odpovídá ploše nad osou úseček minus plocha pod osou úseček. Tato hodnota je větší, jestliže hodnota vrcholu 41, jako důsledek periodické složky, je v signálu, odvozeném od prí6 ze, dosažena, než-li jestliže v tomto signálu chybí.
Protože délka nahodilé periody ze začátku není známa, пак nepostačí vypočítat autokorelační funkci AKF jen pro zpoždění, resp. pro rozestup τ. Tato funkce se určuje pro rozsah τι—r2, ve kterém jsou periody možné, resp. očekávatelné.
Obr. 4 ukazuje konečně ještě autokorelační funkci 44 s periodou 5 cm vlnové délky. Vrchol 45 lze označit jako základní vlnu, leží pod měřitelným rozsahem v příkladu podle obr. 3 Tj = 10 cm až τ2 = 24 cm; harmonické vlny s vrcholy 46, 47, 48 leží uvnitř tohoto rozsahu, zatímco vrchol 49 je mimo tento rozsah. Tím se mohou s měřicím rozsahem τ·>—τι nad 10 až 24 cm zachytit také, periody s kratšími vlnovými délkami.

Claims (5)

1. Zařízení pro vyhodnocování signálů, vy- tvořených v závislosti na alespoň přibližně periodických složkách nestej.nomérnosti příze, které jsou superponovány celkové nestejnoměrnosti příze, přičemž jsou tyto signály získávány detektory z průřezu příze resp. průměru příze, vyznačující se tím, že výstupy detektorů (11, 12, 13, 20) jsou zapojeny na vstupy komparátorů (21, 22, 23), jejichž výstupy jsou připojeny na počítací ústrojí. . .
2. Zařízení pode bodu 1, vyznačující se tím, že počítací ústrojí je tvořeno n-bitovým samočinným mikropočítačem (30).
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že počítací ústrojí je tvořeno posuvným registerem (31).
4. Zařízení podle'bodu 3, vyznačující se tím, že к části (33) posuvného registru (31) je paralelně zapojen spínač (34).
5. Zařízení podle bodů 1, 3 a 4, vyznačující se tím, že výstup komparátorů (21), je dále připojen na první vstup (a) hradla (35) a jeho druhý vstup (b) je spojen s částí (32) posuvného registru (31), která není překlenuta spínačem (34) a výstup hradla (35) je připojen na sčítači (36) s přiřazeným spínačem prahové hodnoty (37).
CS777979A 1977-03-21 1977-12-01 Apparatus for processing signals released in dependence on approximately periodic superimposed components of total yarn unevenness CS196398B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH348277A CH614421A5 (cs) 1977-03-21 1977-03-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196398B2 true CS196398B2 (en) 1980-03-31

Family

ID=4256927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS777979A CS196398B2 (en) 1977-03-21 1977-12-01 Apparatus for processing signals released in dependence on approximately periodic superimposed components of total yarn unevenness

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4152931A (cs)
JP (1) JPS53117460A (cs)
BE (1) BE863391A (cs)
CH (1) CH614421A5 (cs)
CS (1) CS196398B2 (cs)
DE (1) DE2750153C3 (cs)
GB (1) GB1597639A (cs)
HK (1) HK782A (cs)
HU (1) HU180322B (cs)
IN (1) IN149305B (cs)
MY (1) MY8200221A (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH641422A5 (de) * 1979-03-16 1984-02-29 Zellweger Uster Ag Verfahren zur bewertung von garnfehlern.
US4758968A (en) * 1985-05-16 1988-07-19 North Carolina State University Method and apparatus for continuously measuring the variability of textile strands
IT1185450B (it) * 1985-10-16 1987-11-12 Nuovo Pignone Spa Stribbia ottica perfezionata,particolarmente adatta per open-end
JP2611611B2 (ja) * 1992-10-16 1997-05-21 村田機械株式会社 糸ムラ情報解析装置
EP0924324B1 (de) * 1997-12-17 2002-09-04 Zellweger Luwa Ag Vorrichtung zur Ueberwachung von Garnen an Ringspinnmaschinen
EP0927887A1 (de) * 1997-12-17 1999-07-07 Zellweger Luwa Ag Verfahren zur Erkennung periodischer Fehler in einem längsbewegten Prüfgut
JP3147067B2 (ja) * 1997-12-25 2001-03-19 村田機械株式会社 単錘駆動型の繊維機械
JP4756411B2 (ja) * 1998-03-25 2011-08-24 ウステル・テヒノロジーズ・アクチエンゲゼルシヤフト 長手方向に運動するテスト品の特性を測定する装置

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH568405A5 (cs) * 1974-02-08 1975-10-31 Zellweger Uster Ag
CH598374A5 (cs) * 1976-03-22 1978-04-28 Zellweger Uster Ag

Also Published As

Publication number Publication date
US4152931A (en) 1979-05-08
HU180322B (en) 1983-02-28
JPS53117460A (en) 1978-10-13
GB1597639A (en) 1981-09-09
CH614421A5 (cs) 1979-11-30
IN149305B (cs) 1981-10-17
DE2750153A1 (de) 1978-09-28
DE2750153B2 (de) 1980-05-14
BE863391A (fr) 1978-05-16
DE2750153C3 (de) 1981-01-22
MY8200221A (en) 1982-12-31
HK782A (en) 1982-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1055239A4 (en) ULTRASENSITIVE MONITORING OF SENSORS AND PROCESSES
CS196398B2 (en) Apparatus for processing signals released in dependence on approximately periodic superimposed components of total yarn unevenness
US5113949A (en) Tightening control apparatus for a torque wrench
CS197308B2 (en) Device for evaluting the yarn signals with respect to fistinguishing the periodic diameter swings
JP2005354676A (ja) 信号処理回路及び方法ないしこの方法を用いた時間遅延検出装置及び物体位置特定装置
US20060008083A1 (en) Random number verification method and random number verification apparatus
CA2464636A1 (en) Device and method for determining the muzzle velocity of a projectile
DK0938663T3 (da) Fremgangsmåde til testning af pålideligheden af et pröveapparat, især et inspektionsapparat for tomme flasker
KR940004332A (ko) 회로 테스트 방법 및 지연 결함 검출장치
WO2003058860A3 (en) System for peak detection among multiple signals
JP3516778B2 (ja) 半導体試験装置における周波数測定方法
CN219142955U (zh) 自适应闸门频率测量设备
RU140746U1 (ru) Устройство сигнализации при допусковом контроле
KR960012897B1 (ko) 엔코더의 선로단락 감시회로 및 그 감시방법
CN112713895B (zh) 一种时钟检测电路及方法
RU2357242C1 (ru) Автоматический сигнализатор дефектов к ультразвуковому дефектоскопу
JP2999108B2 (ja) 超音波探傷信号の波形ピーク連続検出方法及び検出装置
SU1582142A1 (ru) Устройство дл контрол амплитуды импульсной последовательности
Egorov et al. Recording acoustic emission signals by the modified oscillation method
SU1103159A2 (ru) Устройство дл измерени параметров импульсных сигналов
SU1179399A1 (ru) Устройство дл контрол исправной работы приборов
RU2165674C1 (ru) Способ формирования спектрометрических импульсов и устройство для его осуществления (варианты)
SU805358A1 (ru) Устройство дл определени экстре-МАльНыХ зНАчЕНий СлучАйНыХпРОцЕССОВ
SU377776A1 (ru) Всесоюзная
RU1785010C (ru) Устройство дл определени распределений веро тностей амплитуд импульсных сигналов