HU180322B - Method and apparatus for detecting at least roughly periodic components of yarn signals superimposed the irregularity - Google Patents

Method and apparatus for detecting at least roughly periodic components of yarn signals superimposed the irregularity Download PDF

Info

Publication number
HU180322B
HU180322B HU77ZE464A HUZE000463A HU180322B HU 180322 B HU180322 B HU 180322B HU 77ZE464 A HU77ZE464 A HU 77ZE464A HU ZE000463 A HUZE000463 A HU ZE000463A HU 180322 B HU180322 B HU 180322B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
yarn
output
shift register
counter
input
Prior art date
Application number
HU77ZE464A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Mannhart
Original Assignee
Zellweger Uster Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zellweger Uster Ag filed Critical Zellweger Uster Ag
Publication of HU180322B publication Critical patent/HU180322B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H63/00Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop-motions ; Quality control of the package
    • B65H63/06Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop-motions ; Quality control of the package responsive to presence of irregularities in running material, e.g. for severing the material at irregularities ; Control of the correct working of the yarn cleaner
    • B65H63/062Electronic slub detector
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Quality & Reliability (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Filamentary Materials, Packages, And Safety Devices Therefor (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés fonaljelek egyenetlenségre szuperponált legalább közelítően periodikus öszszetevőinek megállapítására.
Fonalak korszerű gyártásánál folyamatosan és közvetlenül ellenőrizni kell a fonalakat a fonóhely6kéne így az egyes fonóhelyek egyenetlenségei azonnal felismerhetők és megfelelő intézkedések foganatosíthatók, úgyhogy hibás fonalak keletkezését már rögtön a keletkezésnél felismerik és rövid időn belül megakadályozzák.
Mivel egy üzemben sok fonóhely van, nagyszámú ellenőrző berendezésre van szükség. Ennek megfelelően az ellenőrzést úgy kell megoldani, hogy az erre alkalmas berendezések a lehető legkisebb ráfordítással legyenek felépíthetők.
Ennek megvalósítására az ellenőrzési eljárásokkal szemben támasztott követelmények számát is bizonyos kritériumokra kell korlátozni. A hibás fonalak gyártásának korai felismeréséhez feltétlenül szükséges a gyártási folyamat során mindenképpen előálló szokásos egyenetlenségekre szuperponált periódikus őszszetevők megállapítása. Még ha ezek a periódikus összetevők a szokásos egyenetlenségben nem különösebben feltűnők, a fonal további feldolgozásánál rendkívül zavarók lehetnek, például ha az úgynevezett Moiré-hatás keletkezik, amely miatt a termék használhatatlan lesz.
Az egyenetlenség periódikus összetevőinek meghatározásához különböző eljárások és berendezések Ismertek.
A kitűzött feladat megoldásához azonban ezek vagy túl
-2180.322 lassúak, vagy túlságosan költségesek.
Az egyenetlene ég illetve a fonal egyenetlenségéből önmagukban ismert mérőszervek segítségével nyert jel kiértékelésének csupán a perlódikus összetevőkre való korlátozásából következik, hogy a feladat megoldására elsősorban az autokorielácló alkalmas. Ehhez különösen jó alapot nyújt a fonalra jellemző jelek digitális jelfeldolgozó eljárások segítségével történő kiértékel ése.
A találmány létrehozásához figyelembe vettük ezeket a feltételeket. A találmány tárgya eljárás fonaljelek egyenetlenségre szuperponált, legalább közelítően perlódikus összetevőinek megállapítására, amely jeleket detektorok segítségével a fonalkeresztmetazetbol, illetve fonalátmérőből nyerjük. A találmány szerint konstans távolságokban meghatározzuk a fonaljel polaritását, és számlálóval meghatározzuk, hogy milyen gyakori a fonaljelek egyező polaritása, majd a kapott értéket egy referenclaeetékkel összehasonlítva megállapítjuk, hogy a fonaljel tartalmaz-e perlódikus összetevőket.
A találmány tárgya az eljárás foganatosítására szolgáló berendezés la, amelyben detektorok kimenetel komparátorok bemenetelre csatlakoznak, és a komparátorok kimenetel egy közös kiértékelő készülékre vannak kapcsolva, továbbá a kiértékelő készülék egy léptetőregisztert tartalmaz, amelynek egyik része kapcsolóval van áthidalva, és egy EXOR-kapu egyik bemenete a komparátor kimenetével, másik bemenete pedig a léptetőregiszter egyik kimenetével van összekötve, az EXOR-kapu klmenete egy számláló bemenetére van kapcsolva, a számláló kimenetel egy alapjel bemenettel rendelkező küszöbértékegységre csatlakoznak, amelynek klmenete egy kapcsoló eszközzel van összekötve.
A találmány tárgyát a továbbiakban kiviteli példák éa raja alapján ismertetjük részletesebben. A rajzon az
1. ábra egy első kapcsolási elrendezés tömbvázlata, a
2. ábra egy második kapcsolási elrendezés tömbvázlata, a
3· ábra az első fonaljel szlgnumfüggvényének autokorreláclós függvénye, és a
4. ábra egy további autókor relációs függvény.
A fonaljel feldolgozásánál egy nyolobites mikroszámítógépben a fonaljel kvantálási fokozatainak száma 256. Ha a kvantálási fokozatok számát csökkentjük, határesetben két kvantálási fokozatot kapunk, tehát például logikai ”l”-et, ha a jel pozitív, vagy logikai ”O”-át, ha a jel negatív. Más szavakkal, képezzük a fonaljel szignumfüggvényét:
rl ha f/x/ 2^ 0 sng /f/s/ = i /1/ ha f/x/ x. 0 függvény
Ebben az esetben az autókor relációs N
R /(// = ^ / x/kót/ x /kát rendkívül egyszerűen számítható, mivel a szorzás helyére az HXCJR /kizáró VAGY/ függvény lép, amely kapcsolás technikailag egy kapuval, mikroszámítógépnél egy kétmikroszekundumos utasítással végrehajtható. A szignum függvénynek ez az autokorreládós függvénye polaritás-koincidencia detektor néven is ismeretes.
-3180.322
Az analóg-digitál átalakító egy komparátorra egyszerűsödik. Egy n bites mikroszámítógéppel végzett további feldolgozásnál ezenkívül n Ilymódon kvantalt jel vihető be párhuzamosan. Egy Ilyen elrendezést mutat az 1. ábra. A 11, 12, 13 ... detek, torok által előállított Ujj, U^» ^15 ··· fonaljeleket a 21,22* 23 ··· komparátorok kvantálják, azaz pozitív vagy negatív c^p üo?» ^23 dol-ekre bontják szét, amelyek egy ?0 kiértékelő készülék, előnyösen mikroszámítógép egy-egy bemenetére kerülnek a további kiértékeléshez.
Mivel a jelamplitudók nem befolyásolják a szignum függvény értékét, erősítésre vagy érzékenységszabályozásra nincs szükség. Ezenkívül a 21,22, 23 ··· komparátorok beépíthetők a 11,12,13 .. detektorokba. Ezek igy osak két lehetséges kimeneti állapottal rendelkeznek, ami fokozza a zavarokkal szembeni érzéketlenséget.
Ez a kiértékelés 1 módszer azonban csak a perlódikus keresztmetszet-ingadozások megállapítását teszi lehetővé, a fokozott egyenetlenség megállapítását azonban már nem.
Tovább egyszerűsíthető a megoldás, ha nem a szignum függvény /2/ képlet szerinti B /17 autókorrelációs függvényét számítjuk, hanem
B /CZ /3/
Ez a P függvény kapcsolástechnikallag igen egyszerűen megvalósítható mikroszámítógép nélkül Is. Ha a 7,χ es (Í72 határokat megfelelően választjuk, úgyhogy ezek a lehetséges periódusok tartományát átfogják, es a kiértékelést elegendően hosszt ideig végezzük, ez a függvény Is alkalmas a perlódikus összetevővel rendelkező fonalgelek megkülönböztetésére a normál fonalaktól. Ez kísérletileg is igazolható.
A 2. ábrán egy kapcsolási elrendezés látható, a /?/ képlet szerinti P függvény realizálására.
A folyamat a 36 számláló törlésével kezdődik. Ezután a 20 mintavevő-tartó áramkör /sample and hold/ letapogatja az Un fonaljel U* amplitúdóért ékét. A 21 komparátor realizálja a szignum függvényt. A letapogatott érték polaritásának megfelelően a kimenetén n0” vagy ”1” jelenik meg. Ezt az értéket egy soros, k bites 31 léptetőregiszterbe visszük be, amelynek egész tartalma ekkor egy bittel jobbra lép. Eközben a jobboldali szélső érték kiesik. A 31 léptetőregiszter tehát az Ujj fonaljel legutóbb letapogatott és előjelére redukált k számu U» amplitúdóért ékét tartalmazza. Ekkor zárjuk a 31 léptetőregiszter 33 részét áthidaló 34 kapcsolót, amivel a 31 léptetőreglazter második 33 részének tartalma keringtethető.
Eközben mindegyik bitet 35 EXOB kapu segítségével a 21 komparátor kimenetén jelenlévő uj bittel hasonlítjuk össze.
Amennyiben a két bit megegyezik, a 35 EXOB kapu egy egységgel előre lépteti a ?6 számlálót, az ellenkező esetben pedig egy egységgel visszalépteti. Tisztán stoohasztlkusjelnél az egyező bitek száma pontosan megegyezik a különböző bitek számával, a 3θ Számláló tehát ugyanolyan gyakran számlál előre, mint vissza. Egy elegendően hosszú ellenőrzési intervallum végen tehát a ?6 számláló közelítően nulla értéket mutat. Ha azonban as
-4180.322 ϋ,ι fonaljelnek periódikus összetevője van. gyakrabban lép fel egyezés. A 36 számláló ekkor gyakrabban számlál előre, mint vissza, és egy ciklus végén egy olyan értéket kapunk, amely nagyobb egy előre adott referenciaértéknél. Ebben az esetben a 39 alapjel bemenettel rendelkező 37 küszöbértékegység egy impulzust ad a 38 kapcsolóeszközre. Ez a 38 kapcsolóeszköz vagy jelző vagy leállító készülékeket vezérel, amelyek a periódikus összetevőkkel rendelkező fonaljelek feliepésére megfelelően reagálnak.
A 31 léptetőregiszter első 32 részének hossza meghatározza1’.'^ határt, az egész 31 léptetőregiszter hossza pedig 772 határt. Ezt a következő példával szemléltetjük:
Ha a fonalat egy centiméterenként tapogatjuk le, és az egész 31 léptetőregiszter huszonnégy bit hosszú, és tiz bit után van megcsapolva, akkor a 1;η határ tíz centiméteres periódus hosszúságnak felel meg, a .ς-2 határ pedig huszonnégy cen- ’ timéteres hosszúságnak Az átfogható tartomány azonban nem korlátozódik tíztől huszonnégy centiméteres periódushosszúságra, hanem az öt centimétertől huszonnégy centiméterig tartó tartományt fogja át. Egy öt centiméteres periódus ugyanis az autokorrelácios függvény /AO/ képzésekor tfz centiméternél első ”felha-rmónikussal” rendelkezik, ami viszont már a közvetlenül átfogható tíztől huszonnégy centiméteres tartományba esik.
A 3· ábrán a 40 görbe egy periódikus összetevővel rendelkező fonaljel szignum függvényének R/í7 autokorrelációs függvényét ábrázolja, ahol a periódus hosszúságot a 41 csúcsnál c^r szel, például 15 centlmeteres hullámhosszúsággal határoztuk meg. A 41 csúcs azt jelenti, hogy 15 centiméteres távolságokban túlnyomórészt megegyező polaritásokat állapítunk meg, például sokkal gyakrabban, mint 20 centiméteres távolságokban. Hasonló csúcs ismétlődik a 42 csúcsnál /2 7X, illetve 42, 3ΐχ../, ami az autokorrelációs függvény egy alaptulajdonsága.
A /3/ egyenlet szer inti P függvény értéke megfelel az abszcissza fölötti és alatti terület különbségének. Ha a fonaljelben jelenlévő periódikus összetevő miatt egy 41 csúcs lép fel, ez az érték nagyobb, mint abban az esetben, amikor nincs ilyen 41 csúcs.
Mivel egy esetleg jelenlévő periódus hossza előre nem ismert, nem elég az autokorrelációs függvényt csak egy kédlel-t tetésre, illetve egy % távolságra számolni. A függvényt egy (/2rl,| tartományra kell meghatározni, amelyben periódusok lehetségesek, illetve várhatóak.
A 4. ábrán a 44 görbe öt centiméter hullámhosszúságú periódusokkal rendelkező autokorrelációs függvényt mutat Az alaphullámnak megfelelő első 45 csúcs a 3. ábrán feltüntetett példa szerinti képpen mérhető határ » 10 centimétertől %2 határ = 24 centiméterig terjedő tartomány alatt van; a 46, 47, 48 csúcsokkal rendelkező felharmónikusok azonban az említett tartományban helyezkednek el. így tehát tartománynyal, amely tíztől huszonnégy centiméterig terjed, rövidebb hullámhosszúságú periódusok Is érzékelhetők.

Claims (5)

1. Eljárás fonaljelek egyenetlenségre szuperponált, leg- alább közelítően periódikus összetevőinek megállapítására, amelynél a fonaljeleket detektorok segítségével a fonalkereszta metszetből, illetve fonalátmérőből nyerjük, azzal jellemezve, hogy konstans távolságokban / / meghatározzuk a fonaljel /XJj^, U12 **13^ P°3-itását, és számlálóval /36/ meghatározzuk, hog^ milyen gyakori a fonaljelek /Ujj, U^ Uj,/·egyező polaritása, majd a kapott értéket egy referenclaért ékkel összehasonlítva megállapítjuk, hogy a fonaljel tartalmaz-e periódikus összetevőket.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a fonal jelek /Uj^, U^p, ^15/ konstans távolságait /V egy késleltetési tartományban /^ - T£/ változtatjuk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a késleltetési tartomány /'2 - / felső határát / p/ egy léptetőregiszter /31/ hosszának nagyságával alsó határát /^1/ pedig a léptetőregiszter /31/ első része /32/ hosszának nagyságával határozzuk meg.
4. Berendezés az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítására, azzal jellemezve, hogy detektorok /11, 12, 13/ kimenetel komparátorok /21, 22, 23/ bemenetelre csatlakoznak, és a kompatárotok / 21, 22, 23/ kimenetel egy közös kiértékelő készülékre /30/ vannak kapcsolva, továbbá a kiértékelő készülék /50/ egy léptetőregisztert /31/ tartalmaz, amelynek egyik íésze /33/ kapcsolóval /34/ van áthidalva, es egy EXOR-kapu /35/ egyik bemenete /a/ a komparátor /21/ kimenetével, másik bemenete /b/ pedig a léptetőregiszter /31/ egyik kimenetével van öszszekötve, az EXOR-kapu /35/ klmenete egy számláló /36/ bemenetére van kapcsolva, a számláló /36/ kimenetel egy alapjel bemenettel /39/ rendelkező küszöbértékegységre /37/ csatlakoznak, amelynek kimenete egy kapcsoló eszközzel /38/ van Összekötve.
5· A 4. igénypont Szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy kiértékelő készülékként /30/ mikroszá' mitógépet tartalmaz.
HU77ZE464A 1977-03-21 1977-11-16 Method and apparatus for detecting at least roughly periodic components of yarn signals superimposed the irregularity HU180322B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH348277A CH614421A5 (hu) 1977-03-21 1977-03-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180322B true HU180322B (en) 1983-02-28

Family

ID=4256927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77ZE464A HU180322B (en) 1977-03-21 1977-11-16 Method and apparatus for detecting at least roughly periodic components of yarn signals superimposed the irregularity

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4152931A (hu)
JP (1) JPS53117460A (hu)
BE (1) BE863391A (hu)
CH (1) CH614421A5 (hu)
CS (1) CS196398B2 (hu)
DE (1) DE2750153C3 (hu)
GB (1) GB1597639A (hu)
HK (1) HK782A (hu)
HU (1) HU180322B (hu)
IN (1) IN149305B (hu)
MY (1) MY8200221A (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH641422A5 (de) * 1979-03-16 1984-02-29 Zellweger Uster Ag Verfahren zur bewertung von garnfehlern.
US4758968A (en) * 1985-05-16 1988-07-19 North Carolina State University Method and apparatus for continuously measuring the variability of textile strands
IT1185450B (it) * 1985-10-16 1987-11-12 Nuovo Pignone Spa Stribbia ottica perfezionata,particolarmente adatta per open-end
JP2611611B2 (ja) * 1992-10-16 1997-05-21 村田機械株式会社 糸ムラ情報解析装置
EP0924324B1 (de) * 1997-12-17 2002-09-04 Zellweger Luwa Ag Vorrichtung zur Ueberwachung von Garnen an Ringspinnmaschinen
EP0927887A1 (de) * 1997-12-17 1999-07-07 Zellweger Luwa Ag Verfahren zur Erkennung periodischer Fehler in einem längsbewegten Prüfgut
JP3147067B2 (ja) * 1997-12-25 2001-03-19 村田機械株式会社 単錘駆動型の繊維機械
JP4756411B2 (ja) * 1998-03-25 2011-08-24 ウステル・テヒノロジーズ・アクチエンゲゼルシヤフト 長手方向に運動するテスト品の特性を測定する装置

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH568405A5 (hu) * 1974-02-08 1975-10-31 Zellweger Uster Ag
CH598374A5 (hu) * 1976-03-22 1978-04-28 Zellweger Uster Ag

Also Published As

Publication number Publication date
US4152931A (en) 1979-05-08
JPS53117460A (en) 1978-10-13
CS196398B2 (en) 1980-03-31
GB1597639A (en) 1981-09-09
CH614421A5 (hu) 1979-11-30
IN149305B (hu) 1981-10-17
DE2750153A1 (de) 1978-09-28
DE2750153B2 (de) 1980-05-14
BE863391A (fr) 1978-05-16
DE2750153C3 (de) 1981-01-22
MY8200221A (en) 1982-12-31
HK782A (en) 1982-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3502983A (en) Signal peak-to-average ratio detector
US4718097A (en) Method and apparatus for determining the endpoints of a speech utterance
HU180322B (en) Method and apparatus for detecting at least roughly periodic components of yarn signals superimposed the irregularity
EP0146640B1 (en) Period detection circuit
US3553579A (en) Apparatus for measuring the difference in phase between two signals of the same frequency, one having noise associated therewith
US3803487A (en) Method of and apparatus for measuring the frequency of electrical signals
GB1473693A (en) Electronic circuit for use with an apparatus for detecting mobile impurities in a transparent liquid
GB1383958A (en) Signal processing apparatus for achilles tendon reflex testing
SU647642A1 (ru) Цифровой измеритель интервалов времени
JPS60158354A (ja) 空間フイルタ応用速度センサ
SU1654757A1 (ru) Способ определени шквала и устройство дл его осуществлени
SU1767478A2 (ru) Устройство дл контрол положени мобильного объекта относительно ориентирующей линии
SU892362A1 (ru) Устройство дл контрол полупроводниковых приборов
SU1629976A1 (ru) Устройство дл сравнени аналоговых сигналов
SU754699A1 (ru) Способ измерения периодических помех в телевизионном сигнале1
SU612183A1 (ru) Фазометрическое устройство
SU1078319A2 (ru) Устройство дл контрол изделий и материалов
SU1631749A1 (ru) Способ преобразовани многоградационного изображени в двухградационное
SU750402A1 (ru) Устройство дл измерени динамических параметров электронных блоков
SU507948A1 (ru) Устройство дл контрол числа ошибок в каналах передачи дискретной информации
SU832324A1 (ru) Устройство определени местоположени пРОКАТыВАЕМОгО МЕТАллА
SU1411659A1 (ru) Способ определени дефектных изделий и устройство дл его осуществлени
SU1705848A1 (ru) Устройство дл контрол состо ни объекта
SU920568A1 (ru) Устройство дл измерени времени переходных процессов
JPH0221806Y2 (hu)