CS196342B2 - Method of and apparatus for forming fabric selvedge - Google Patents

Method of and apparatus for forming fabric selvedge Download PDF

Info

Publication number
CS196342B2
CS196342B2 CS77403A CS40377A CS196342B2 CS 196342 B2 CS196342 B2 CS 196342B2 CS 77403 A CS77403 A CS 77403A CS 40377 A CS40377 A CS 40377A CS 196342 B2 CS196342 B2 CS 196342B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
threads
leno
edge
pair
standing
Prior art date
Application number
CS77403A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Guettinger
Original Assignee
Rueti Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rueti Ag Maschf filed Critical Rueti Ag Maschf
Publication of CS196342B2 publication Critical patent/CS196342B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C7/00Leno or similar shedding mechanisms
    • D03C7/06Mechanisms having eyed needles for moving warp threads from side to side of other warp threads

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)

Description

(54) Způsob tvoření okraje tkaniny a zařízení k provádění způsobu
Vynález se týká způsobu tvoření okraje tkaniny vždy s dvěma perlinkovými a stojatými nitěmi.
U známého způsobu tohoto druhu se jak perlinkové niti, tak stojaté niti- vedou v očkách uspořádaných mezi sebou v podstatě svisle. K tvoření okrajů dochází pohybováním stojatých nití v jednom směru a perličkových nití ve druhém směru za účelem tvoření prošlupu a provádění perlinkových nití prostorem mezi stojatými nitěmi v pohybech křižujících se v opačném smyslu. Jak - ukázala praktická zkouška, má tímto způsobem tvořený -perlinkový okraj jen poměrně nepatrnou pevnost.
Vynález má za cíl udat způsob, při jehož použití se silně zlepšuje pevnost perlinkových okrajů.
Způsob podle vynálezu se vyznačuje tím, že se vždy jedna perlinková a jedna stojatá nit vzájemně přiřazují jako dvojice okrajových nití a vedou se v podstatě vedle sebe uspořádanými očky, přičemž dochází k tvoření -okrajů cyklickým opakováním těchto metodických postupů:
a) pohyb při tvoření prošlupu - jedné dvojice okrajových nití do jednoho směru a druhé dvojice okrajových nití do druhého směru, s následným natáčením každé perlinkové niti -od jedné strany své přiřazené stojaté niti na její druhou stranu a vnesením útku, a
b) pohyb při tvoření prošlupu jedné dvojice okrajových nití do druhého směru a druhé dvojice okrajových nití do onoho prvého směru, -s následným vnesením útku; a perlinkové niti se vedou a natáčejí tak, aby se při každém pohybu pří. tvoření prošlupu, následujícím po- natáčení perlinkových nití, perlinková nit každé dvojice okrajových nití křižovala -přes sebe -se stojatou - nití druhé dvojice okrajových nití.
Při způsobu podle vynálezu - provádějí vždy jedna perlinková nit a jedna stojatá nit, tvořící dvojici okrajových nití, stejný pohyb při tvoření prošlupu. Vždy po dvou pohybech při tvoření prošlupu se obě dvojice okrajových nití spolu provazují. Tímto způsobem tvořený perlinkový okraj má mimořádně velkou pevnost:, a volné konce útkových nití, vyčnívající z okraje, se mohou udržovat mnohem kratší než u známých perlinkových okrajů.
Vynález se týká dále zařízení na tkacím stroji k provádění jmenovaného způsobu, s přidržovacími prostředky pro vodicí očka perlinkových a stojatých nití, - a s prvními a druhými hnacími prostředky spojenými s těmito- přidržovacími prostředky, přičemž první hnací -prostředky jsou upraveny pro pohyby při tvoření prošlupu všech přidržovacích prostředků a druhé hnací prostředky jsou upraveny pro natáčení přidržovacích prostředků nesoucích vodicí očka perlinkových nití.
Zařízení podle vynálezu se vyznačuje tím, že první a druhé hnací prostředky jsou řízeny к natočení přidržovacích prostředků pro vodicí očka perlinkových nití vždy po každém druhém pohybu při tvoření prošlupu.
V následujícím je vynález blíže objasněn na příkladech provedení podle výkresů, na nichž představují: Obr. 1 schematické znázornění zařízení podle vynálezu na tkacím stroji s vlnitým prostupem v perspektivním pohledu, obr. 2 až 4 po jednom výřezu zařízení znázorněného na obr. 1, vždy v různých pracovních fázích, obr. 5 pohled shora na okraj tkaniny, obr. 6a a 6b po jednom schematickém pohledu shora na jednu variantu zařízení znázorněného na obr. 1, ve dvou různých polohách natočení perlinkových nití, a obr. 7a a 7b jinou variantu zařízení znázorněného na obr, 6a a 6b.
Na obr. 1 je znázorněn výřez z osnovních nití 1, 2, navedených ve tkacím stroji s Vlnitým prošlupem, jakož i ze tkaniny 4 tvořené z osnovních nití 1, 2 a útkových nití F v oblasti pravého okraje 3 tkaniny 4. Ježto lze předpokládat tkací stroj s vlnitým prošlupem za známý, je symbolizován jedině člunkem 5. Dopravní směr člunku 5 při vnesení útku je označen šipkou E.
V připojení na osnovní niti 1, 2 jsou upraveny čtyři okrajové niti, a to dvě perlinkové niti Di, D2 a dvě stojaté niti Si, Sz, jež jsou vedeny očky 6 zařízení pro tvoření okrajů. Toto zařízení pro tvoření okrajů pozůstává v podstatě ze dvou přibližně svisle zaměřených, ve svém podélném směru posuvných a kolem své podélné osy otočných prvních tyčí 7, 8, jakož i ze dvou druhých tyčí 11, 12 spojených s prvními tyčemi 7, 8 přes ramena 9, 10. První tyče 7, 8, jež jsou několikanásobně delší než druhé tyče 11, 12, jsou uloženy v podélném směru posuvně na (neznázorněné) součásti spojené pevně s podstavcem tkacího stroje.
První tyč 7 nese na svém horním konci rameno 9, od něhož se táhne dolů druhá tyč 11. V oblasti volného konce druhé tyče 11 je uspořádáno očko 6 pro vedení perlinkové niti Dl. První tyč 7 nese očko 6 pro vedení stojaté niti Si, přičemž vzdálenost mezi tímto očkem 6 a ramenem 9 je poněkud větší než vzdálenost mezi očkem 6 na druhé tyči 11 a ramenem 9.
Další první tyč 8 je v oblasti svého horního konce přes délku, jež je o několik milimetrů větší než délka další druhé tyče 12, odstupňována na průměr této tyče 12 a nese na tomto' odstupňování rameno 10. Druhá tyč 12 se táhne od ramena 10 vzhůru a je opatřena v oblasti svého volného konce očkem 6 pro vedení perlinkové niti Dž. První tyč 8 nese na svém horním konci očko 6 pro vedení stojaté niti S?, přičemž vzdálenost mezi tímto očkem 6 a ramenem 10 je o několik milimetrů větší než vzdálenost mezi očkem 6 na druhé tyči 12 a ramenem
10.
Na každé z obou prvních tyčí 7, 8 je uloženo к otočnému spoluunášení, avšak posuvně v podélném směru obou prvních tyčí 7, 8, po jednom ozubeném kole 13, 14. Obě ozubená kola 13, 14 jsou v záběru s ozubenou tyčí 15, jež je nakloubena na otočném rameně 16. Otočné rameno 16 je uloženo na ose 17 natáčení a tlačeno silou pružiny 18 vůči výstředníkovému kotouči 20, „ jenž se otáčí za provozu ve směru, šipky A. Výstředníkový kotouč 20, jenž je pevně spojen s hnací nápravou 19, se v podstatě skládá ze dvou soustředných půlkruhů o rozdílných poloměrech; otočné rameno 16 s ozubenou tyčí 15 se tedy nakrátko natáčí vždy jen na přechodových místech mezi oběma půlkruhy a zůstává potom ve své poloze po dobu téměř polovičního otočení výstředníkového kotouče 20. Při poloze otáčení výstředníkového kotouče 20, znázorněné na obraze, pohybuje se po jeho čtvrtotáčce ozubená tyč 15 ve směru šipky B, čímž obě první tyče 7, 8 a tím i ramena 9, 10 s druhými tyčemi 11, 12 vykonávají trhavý pohyb otáčení ve směru šipky C.
Obě první tyče 7, 8 jsou opatřeny na svém dolním konci vždy jedním válcem 21, 22, na nichž je nakloubeno vždy jedno rameno dvouramenné hnací páky 23, 24. Hnací páky 23, 24 jsou uloženy otočně na ose 25 a nakloubeny, jak je to znázorněno u hnací páky 24, se svým druhým ramenem vždy na jednom výstředníkovém kotouči 27 pevně spojeném se společnou osou 26 otáčení. Osa 26 otáčení je poháněna polovičním počtem otáček hlavního hřídele tkacího stroje. To znamená, že Obě dvojice okrajových nití Di, Si; D2, S? zaujímají vždy po době, odpovídající dvojnásobnému časovému odstupu mezi dvěma po sobě následujícími průchody člunku 5 nebo prohozy útku, opět stejnou polohu zdvihu. Hnací náprava 19 výstředníkového kotouče 20 je poháněna polovičním počtem otáček osy 26 otáčení a je spojena, zejména prostřednictvím patřičného převodu do pomala, s pohonem osy 26 otáčení. Pohon osy 26 otáčení je ze své strany odvozen přes patřičný převod do pomala od pohonu hlavního hřídele tkacího stroje.
Podle obr. 1 až 4 bude nyní objasněn způsob práce zařízení pro tvoření okrajů:
Bezprostředně podle okamžitého stavu, znázorněného na obr. 1, vystupuje člunek 5 bočně z osnovních nití 1, 2, čímž je skončeno vnesení útku Fi. Nyní nastává změna prošlupu okrajových nití. První tyč 7 a tím i dvojice okrajových nití Dl, Si se pohybují prostřednictvím hnací páky 23 vzhůru, další první tyč 8 a tím i dvojice okrajových nití D?, S2 se pohybují prostřednictvím hnací páky 24 dolů. Jakmile první tyč 7 dostihla svého horního a další první tyč 8 své196342 ho dolního bodu obratu zdvihu, výstředníkový kotouč 20 se otočil dále o 90° ve směru šipky A a otočné rameno 16 .se dostává do styku s oblastí přechodu z většího· poloměru výstředníkového kotouče 20 na menší. Tím se natáčejí trhavě ve směru šipky C obě první · tyče 7, 8 přes otočné rameno 16, ozubenou tyč 15 a ozubená kola · 13, 14, přičemž úhel natočení činí asi 32°.
Tím se natáčí perlinková nit Di přes stojatou nit Si na její druhou stranu a perlinková nit Dz pod stojatou nit S2 na její druhé straně. · Mezitím je výstupem delšího člunku 5 z osnovních nití 1, 2 již téměř dokončeno vnesení dalšího útku Fz a z toho vyplývá okamžitý stav' zařízení pro tvoření okrajů, znázorněný na obr. 2.
Po vnesení útku F2 dochází opět ke změně prošlupu okrajových nití. Dvojice okrajových nití Di, Si se pohybuje dolů a dvojice okrajových nití D2, S2 se pohybuje vzhůru. Jakmile okrajové niti Di, Si dostihly svého· dolního a okrajové niti D2, S2 svého horního bodu · obratu zdvihu, výstředníkový kotouč 20 (obr. 1) se otočil dál o 90° · ve směru šipky A. Tento okamžitý stav, za něhož je dokončeno · výstupem dalšího člunku · 5 z osnovních nití 1, 2 vnesení dalšího útku F3, je znázorněn na obr. 3.
Po vnesení útku F3 nastává · opět změna prošlupu okrajových nití. Dvojice okrajových nití Di, Si se pohybuje vzhůru a dvojice okrajových nití D2, S2 se pohybuje dolů. Jakmile dostihly okrajové niti Di, Si svého horního a okrajové niti D2, S2 svého dolního bodu obratu zdvihu, otočil se výstředníkový kotouč 20 (obr. 1) dále o 90° ve směru šipky A. Nyní se dostává přechodová oblast z menšího na větší poloměr výstředníkového kotouče 20 do styku s otočným ramenem 16 (obr. 1) a jeho prostřednictvím · se posunuje ozubená tyč 15 proti .směru šipky B. Tím se natáčejí trhavě obě první tyče 7, 8 přes ozubená kola 13, 14 proti směru šipky C. Přitom se natáčejí obě perlinkové niti Di, D2 přes resp. pod přiřazené vtojaté niti St, S2 zase nazpátek a z toho :;plývá okamžitý stav znázorněný na obr. 4. Mezitím se dokončuje výstupem dalšího člunku 5 z osnovních nití 1, 2 vnesení dalšího útku Fi.
Po vnesení útku Fi dochází opět ke změně prošlupu a zařízení pro tvoření okrajů, se dostává opět do stavu znázorněného na obr. 1.
Na obr. 5 je znázorněn perličkový okraj 3 tkaniny 4, tvořený způsobem popsaným podle ·. obr. 1 až 4, přičemž různé okrajové
n.iťil;· jsou vyznačeny rozdílným čárkováním.
jak vyplývá z obr. 5, leží na místech překřížení mezi útky a okrajovými nitěmi vždy jedna okrajová· nit jedné jejich dvojice vedle okrajové niti jejich druhé dvojíce. Z toho · vyplývá například na místech překřížení útkem Fs následující pořadí okrajových nití:
Zcela, vně leží perlinková nit Dt dvojice · okrajových nití ve spodním prošlupu, vedle ní leží perlinková nit Dz dvojice okrajových nití v horním prošlupu, vedle ní leží . stojatá nit Si ze spodního prošlupu a vedle ní leží stojatá nit Sz z horního prošlupu. Při každé změně prošlupu, předcházející natočení perlinkových nití Di, Dz, se perlinková nit každé dvojice okrajových nití kříží se stojatou nití druhé dvojice okrajových nití. Při změně prošlupu mezi vnesením útků Fi, Fz, resp. Fs, Fi se kříží vždy perlinková nit Di se stojatou nití S2 a· perlinková nit D2 se stojatou · nití Si. Tato vazba mezi perlínkovými a stojatými nitěmi každé dvojice okrajových nití na jedné straně a mezi dvojicemi okrajových nití na druhé straně je hlavním důvodem pro velkou pevnost okraje 3 tkaniny 4.
; Při popisu k obr. 1 bylo · uvedeno, že vzdálenost · · mezi rameny 9, 19 a očky 6 na prvních tyčích ’ 7, 8 . je větší než vzdálenost mezi · rameny 9, 10 a očky 6 na druhých tyčích 11, 12. V důsledku toho se natáčí perlinková nit Di · vždy nad stojatou nití Si a perlinková nit Dz pod stojatou nití S2. Samozřejmě . se může . zařízení pro tvoření okrajů dimenzovat také tak, aby se obě perlinkové niti Di, D2 · natáčely nad nebo pod jejich stojatými nitěmi Si, S.2, nebo aby se perlinková nit Di natáčela pod stojatou nití Si a perličková nit D2 pod stojatou nití Sz.
Kdyby se například obě perlinkové niti Di, D2 natáčely pod svými stojatými nitěmi Si, S2, musela by být zakreslena na obr. 3 na · bodech překřížení obou nití Di a · Si perlinková nit Di vždy pod stojatou nití Si. Lze snadno pochopit, že · by ·se tím na principu způsobu tvoření okrajů a na vlastnostech takto tvořeného okraje tkaniny nic nezměnilo.
Na obr. 6a, 6b a 7a, 7b jsou znázorněny dvě formy · provedení zařízení znázorněného na obr. 1 až 4, vhodné pro tvoření prostřednictvím, resp. vnitřních okrajů tkaniny. Obrazy ukazují vždy jeden ' schematický pohled shora na okrajové niti a na ramena nesoucí tyče s vodícími očky pro okrajové niti, · přičemž na obr. 6a a 7a jsou ramena znázorněna s okrajovými nitěmi v jedné .poloze natočení a na obr. 6b a 7b v druhé poloze natočení.
Podle obr. 6a a 6b je na společném· nosiči 28,... 29 . namontováno po· čtyřech tyčích 30, 31, . 32, 33; 34, : 35, 36, ·37; . nesoucích po jednom očku pro vedení okrajové _ niti. Oba nosiče · 28, . 29 pozůstávají · jednotlivě z jednoho dlouhého ramena, . od jehož konců vede po jednom krátkém rameně. U nosiče 29 jsou krátká ramena stejně dlouhá a úhel mezi nimi a dlouhým ramenem činí vždy 90°. U nosiče 28 jsou krátká ramena různě dlouhá a úhel mezi jedním krátkým ramenem a dlouhým ramenem činí 84°, zatímco· úhel mezi druhým krátkým ramenem a dlouhým ramenem činí 90°.
Oba nosiče 28, 29 jsou natáčivé kolem osy ležící v prodloužení tyčí 31, 35 a probíhající kolmo vůči nákresně. Od oněch čtyř tyčí až 33 a - 34 až 37, uspořádaných na _ každém nosiči 28, 29, vedou vždy -dvě -okrajové niti ke každému z obou prostředních okrajů M, M‘. Od tyčí 31, 35, lícujících .s osami, natáčení nosičů 28, 29, vede po jedné stojaté niti Sž‘, resp. Si* k prostřednímu -okraji M‘; od tyčí 30, 34, připevněných na krátkých ramenech nosičů 28, 29 napojených na osy natáčení, vede po jedné stojaté niti Si, resp. Sí k prostřednímu okraji M. Tyče 30, 34 se sice při natáčivém pohybu nosičů 28, 29 rovněž natáčejí, avšak toto- natáčení je, jak ukazuje porovnání obou obr. 6a a 6b, velmi nepatrné, takže - okrajové niti Si, S2 lze právem -označovat jako stojaté niti. Od tyčí 32, 38 obou nosičů 28, 29 vede po jedné perlinkové niti Dz, resp. Di‘ k -prostřednímu okraji M*; od tyčí 33, 37 vede po střednímu okraji M.
K tvoření okraje zařízením naznačeným na obr. -6a a 6b dochází obdobně jako se zařízením -pro tvoření okrajů, znázorněným na obr. 1 až 4, a také se tvoří okraj znázorněný na obr. 5.
U příkladu provedení, znázorněného na obr. 7a a 7b, -je rovněž namontováno jednotlivě na společném nosiči 38, 39 po čtyřech tyčích 4θ, 41, 42, 43; 44, 45, 46, 47 nesoucích - po jednom očku pro vedení okrajové niti. Nosiče 38, 39 jsou podobného tvaru jako jsou, znázorněné na obr. 6a a 6b, vykazují však podstatný rozdíl v tom, že jejich osy 48, 49 natáčení nelícují s jednou z tyčí, ale leží asi tak uprostřed dlouhého ramena nosičů 38, 39. Tím se při natáčivém pohybu nosičů 38, 39 natáčejí vždy všechny okrajové niti, takže se ke tvoření okraje používá jen ještě perlinkových nití a již žádných stojatých nití.

Claims (11)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob tvoření okraje tkaniny vždy s dvěma perlinkovými a dvěma stojatými nitěmi, vyznačený -tím, že -se vždy jedna perlinková a jedna stojatá nit sdružují navzájem jako dvojice okrajových nití a -vedou vedle sebe uspořádanými vodícími očky, že v prvním kroku postupu dochází -k pohybu při - tvoření prošlupu jedné dvojice okrajových nití do - jednoho směru a druhé dvojice okrajových nití do druhého- směru, načež -se každá - perlinková nit natáčí od jedné strany -své přidružené - stojaté niti a zanáší se útek, že v druhém kroku postupu dochází k pohybu při tvoření prošlupu té jedné dvojice okrajových nití do druhého směru a té druhé dvojice okrajových nití do- onoho jednoho směru, načež dochází opět k zanesení útku, že se oba tyto kroky postupu cyklicky opakují, a že se při každém pohybu při tvoření prošlupu během druhého kroku postupu perlinková nit každé dvojice okrajových nití překřižuje stojatou nití druhé dvojice okrajových nití.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím,
    Podle zobrazení vede od tyčí 40, 44 po jedné perlinkové niti Dí, resp. Dó a od tyčí 43, 47 po jedné perlinkové niti D2, resp. Dl k prostřednímu okraji M. Od tyčí 41, 45 vede po jedné perlinkové niti Dř, resp. D3* a od tyčí 42, 46 po- jedné perlinkové niti D24, resp. Di‘ . k prostřednímu okraji M‘.
    Z - porovnání obr. 7a, 7b s obr. 6a, -6b lze seznat, že perlinkové niti D3, D4; D3*, Dl‘ jsou ve funkční shodě se stojatými nitěmi Si, S2; Sl‘, S2'. Výsledkem toho je také při použití zařízení, naznačeného schematicky na obr. 7a«a 7b, okraj tkaniny, znázorněný na obr. 5.
    Z obr. 6a, 6b a 7a, 7b vyplývá, že výraz „stojatá nit“, použitý v předcházejícím popise, nelze chápat v tom smyslu, jako by tato nit nevykonávala žádný natáčivý - pohyb. Naopak se mohou i stojaté niti- více nebo méně silně natáčet, aniž se tím na popsaném způsobu něco - -mění. Jestliže se totiž natáčí jedna nit ze své výchozí polohy na jedné straně druhé niti na její druhou nit a později se do své výchozí polohy zase vrací, je v zásadě lhostejné, zda je přitom druhá nit v klidu či zda se rovněž pohybuje.
    V - předchozím bylo popsáno zařízení podle vynálezu -pro tvoření okrajů ve spojení s tkacím -strojem s vlnitým prošlupem, což však nelze chápat jako vymezení. Naopak se dá -používat popsaného zařízení pro tvoření okrajů na - každém tkacím stroji, kde se má -tvořit perlinkový okraj, ať již uprostřed - či na okraji tkaniny.
    Pro pohon osy 26 otáčení a hnací - nápravy 19 (obr. 1} platí ve všech případech to, co- již bylo řečeno v popise k obr. 1.
    YNALEZU že se stojaté niti - během -natáčení perlinkových nití natáčejí vůči nim v opačném smyslu.
  3. 3. Z.- ůsob - podle bodu 1 vyznačený tím, že se vodicí očka perlinkových nití natáčejí vždy o úhel 15 až 45°.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 nebo- 2 vyznačený tím, že jedna perlinková nit se natáčí v rovině nad k sobě přidruženou stojatou nití a druhá perlinková nit se natáčí v rovině pod k sobě přidruženou stojatou nití.
  5. 5. Zařízení na tkacím - stroji k provádění způsobu podle bodů 1 až 4, s pridržovacími prostředky pro vodicí očka perlinkových a stojatých nití, jakož i s prvními a druhými hnacími - prostředky -spojenými -s přidržovacíml prostředky, přičemž první hnací prostředky jsou upraveny pro pohyby při tvoření prošlupu všech přidržovacích prostředků a druhé hnací prostředky jsou upraveny pro- natáčení přidržovacích prostředků nedoucích vodicí očka perlinkových - .nití, vyznačené tím, že první hnací prostředky jsou ‘vytvořeny jako· -dvo-uramenné hnací páky '(23, 24) prikloubené svým jedním koncem к příslušným pridržovacím prostředkům a natáčivé kolem společného hřídele (25), jejichž druhý konec je spojen vždy s jedním vyoirOQjííhuvyill KOlUUCem [Ζ7], a že druhé hnací prostředky jsou vytvořeny jako ozubená kola (13, 14), spojená s při'držovacími prostředky к unášení otáčením, >jež jsou v záběru s ozubenou tyčí (15), к níž je přikloubena natáčivá páka (16) řízená druhým výstředníkovým kotoučem '(20), jenž je v provozu pohonný s polovičním počtem otáček prvního výstředníkového kotouče (27).
    1
  6. 6. Zařízení podle bodu 5 vyznačené tím, že přidržovací prostředky pro vodicí očka ‘(6) per linkových nití (Di, D2) a stojatých nití (Si, S2) jsou vytvořeny jako první tyče (
  7. 7, 8) a druhé tyče (11, 12) skloněné к osnovním nitím (1, 2) a spolu rovnoběžné, že vždy dvě tyče (7, 11; 8, 12) s vodícími očky (6) pro dvojici okrajových nití jsou spolu pevně spojeny vždy přes jedno nosné rameno (9, 10), přičemž vždy jedna z obou takto spolu spojených tyčí (7, 11; 8, 12) je delší než druhá a svým jedním koncem připojena na dvouramennou hnací páku (23, 24).
    ’ 7. Zařízení podle bodu 6 vyznačené tím, že první tyče (7, 8), nesoucí vodicí očka (6) pro stojaté niti (Si, S2), jsou připojeny na dvouramenné hnací páky (23, 24).
  8. 8. Zařízení podle bodu 7 vyznačené tím, že první tyče (7, 8) a druhé tyče (11, 12), jakož i nosná ramena (9, 10), spojující je do dvojic, jsou vytvořeny tak, že u jedné dvojice tyčí (7, 11) spojuje jejich nosné rameno (9) jejich horní konce, přičemž uvedená dvojice tyčí (7, 11) ční od nosného ramena (9) dolů, zatímco u druhé dvojice tyčí (8, 12) je nosné rameno (10) připevněno na první tyčí (8) z uvedené dvojice, připevněné na dvouramennou hnací páku '(24) ve vzdálenosti od horního konce, odpovídající délce druhé tyče (12) z uvedené dvojice, a nese dolní konec druhé tyče (12) z uvedené dvojice (8, 12), přičemž druhá tyč (12), jakož i část první tyče (8) připojené na dvouramennou hnací páku (24) ční od nosného ramena (10) vzhůru.
  9. 9. Zařízení podle bodu 8 vyznačené tím, že vodicí očko (6) stojatých nití (Si, S2) v každé první tyči (7, 8) a druhé tyči (11, 12) je uspořádáno ve vzdálenosti od příslušného nosného ramena (9, 10) v délce kratší tyče ze dvojice.
  10. 10. Zařízení podle jednoho z bodů 6 až 9 vyznačené tím, .že každá z prvních tyčí (7, 8), připojených na dvouramenné hnací páky (23, 24), je ve své části, přečnívající délkově s ní spojenou druhou tyč (11, 12), posuvná ve zdvihu a otočně uložená na pevné součásti tkacího stroje, a na každé z prvních tyčí (7, 8) je uloženo posuvně v jejich podélném směru ozubené kolo (13, 14).
  11. 11. Zařízení podle bodu 5 vyznačené tím, že obvod druhého výstředníkového kotouče (20) je vytvořen ze dvou půlkruhů s rozdílným poloměrem.
CS77403A 1976-03-25 1977-01-21 Method of and apparatus for forming fabric selvedge CS196342B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH372876A CH595490A5 (cs) 1976-03-25 1976-03-25

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196342B2 true CS196342B2 (en) 1980-03-31

Family

ID=4262227

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS77403A CS196342B2 (en) 1976-03-25 1977-01-21 Method of and apparatus for forming fabric selvedge

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4108213A (cs)
JP (1) JPS52118063A (cs)
BE (1) BE852835A (cs)
BR (1) BR7701840A (cs)
CA (1) CA1047888A (cs)
CH (1) CH595490A5 (cs)
CS (1) CS196342B2 (cs)
DD (1) DD129456A5 (cs)
ES (1) ES457205A1 (cs)
FR (1) FR2345544A1 (cs)
GB (1) GB1554501A (cs)
IT (1) IT1083865B (cs)
NL (1) NL7703287A (cs)
PL (1) PL102000B1 (cs)
SU (1) SU692576A3 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2923656C2 (de) * 1979-06-11 1982-12-02 Windmöller & Hölscher, 4540 Lengerich Vorrichtung zur Steuerung der Litzen in einer Rundwebmaschine zur Herstellung von Drehergewebe
BE1000443A4 (nl) * 1987-03-30 1988-12-06 Picanol Nv Inrichting voor het vormen van een zelfkant, respektievelijk zelfkanten, aan weefsels.
EP0826079B1 (de) * 1995-05-19 1999-06-02 Klöcker-Entwicklungs-Gmbh Vorrichtung zur bildung einer gewebekante
DE19654962A1 (de) * 1996-12-12 1998-06-18 Dornier Gmbh Lindauer Halte- und Positioniereinrichtung für eine Dreherkantenvorrichtung in Webmaschinen
US9211865B2 (en) * 2012-09-27 2015-12-15 Toray Industries, Inc. Woven fabric and process of producing same
DE102013214598A1 (de) * 2013-07-25 2015-01-29 Lindauer Dornier Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung Webmaschine mit einer Vorrichtung zum Bilden einer Dreherkante
GB2571563B (en) * 2018-03-01 2023-01-04 Dewhurst James Ltd Woven textile and associated method of manufacture

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2802488A (en) * 1954-08-30 1957-08-13 Vyzk Ustav Tvarecich Stroju Method and device for producing gauze borders on fabrics
US3171443A (en) * 1964-02-10 1965-03-02 Crompton & Knowles Corp Selvage forming mechanism
FR1563842A (cs) * 1968-01-18 1969-04-18
DE1814269C3 (de) * 1968-12-12 1973-11-08 Fa. Gebr. Schmeing, 4283 Weseke Vorrichtung zur Herstellung einer Schnittleiste
ES205051Y (es) * 1974-07-31 1976-06-01 Incotex, S. A. Mecanismo de gasa de vuelta perfeccionado.
CS172682B1 (cs) * 1974-08-12 1977-01-28

Also Published As

Publication number Publication date
NL7703287A (nl) 1977-09-27
SU692576A3 (ru) 1979-10-15
PL102000B1 (pl) 1979-02-28
CA1047888A (en) 1979-02-06
DD129456A5 (de) 1978-01-18
ES457205A1 (es) 1978-02-16
JPS52118063A (en) 1977-10-04
IT1083865B (it) 1985-05-25
US4108213A (en) 1978-08-22
CH595490A5 (cs) 1978-02-15
BR7701840A (pt) 1977-11-08
GB1554501A (en) 1979-10-24
FR2345544B1 (cs) 1982-03-05
FR2345544A1 (fr) 1977-10-21
BE852835A (fr) 1977-07-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Brunnschweiler Braids and braiding
CN1046973C (zh) 特别是用于无梭织机的纱罗织边织造装置
JP2002540306A (ja) バイアス織物、かかる織物を連続的に製造するための製造方法と織機
CN1712596B (zh) 自动改变纬纱线的导纬针织带机
JPS583684B2 (ja) スライドフアスナオソノ シジリボンオオルサイニセイサクスルホウホウオヨビ ソウチ
CS196342B2 (en) Method of and apparatus for forming fabric selvedge
CZ200452A3 (cs) Název neuveden
CN107923085A (zh) 二维织物及用于制造其的方法
EP2800829B1 (en) Device for forming a fabric recessed selvedge on shuttleless looms
US3016068A (en) Loom for weaving non-cylindrical fabrics
US3083738A (en) Forming a selvage on a fabric by bending projecting weft thread ends into the shed while the fabric is woven
JPS583683B2 (ja) オツテツクツタ スライドフアスナ
CA1090547A (en) Apparatus for manufacturing a slide fastener stringer having a woven coiled element
US3682205A (en) Needle loom
US3741256A (en) Device for the production of intermediate selvages in fabric webs
JPH03185148A (ja) 織布側縁部のからみ織り装置
US2742932A (en) libby
NL8001987A (nl) Circelvormig weefgetouw met hoge snelheid voor het vervaardigen van buisvormige stoffen uitgaande van draden, garens en dergelijke materialen van kunst- matige en natuurlijke substanties.
US3232320A (en) Shuttle-less wire weaving loom
CN108914362B (zh) 一种钩编机用布条导向机构
US3664380A (en) Loom with traveling shed
US4796674A (en) Shed-forming apparatus for doup weave
JPS6375138A (ja) いわゆるゴ−ズ型の繊維のインタ−レ−スを達成する簡素化された方法
US3871420A (en) Method and apparatus for manufacturing slide fastener elements
JPS5830429B2 (ja) レノイトヨウカイテンカラミオリソウチ