CS195928B1 - Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích - Google Patents

Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích Download PDF

Info

Publication number
CS195928B1
CS195928B1 CS70377A CS70377A CS195928B1 CS 195928 B1 CS195928 B1 CS 195928B1 CS 70377 A CS70377 A CS 70377A CS 70377 A CS70377 A CS 70377A CS 195928 B1 CS195928 B1 CS 195928B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
removable
chains
pattern
loops
laying
Prior art date
Application number
CS70377A
Other languages
English (en)
Inventor
Ervin Faulhaber
Jan Skrepek
Zdenek Kochta
Original Assignee
Ervin Faulhaber
Jan Skrepek
Zdenek Kochta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ervin Faulhaber, Jan Skrepek, Zdenek Kochta filed Critical Ervin Faulhaber
Priority to CS70377A priority Critical patent/CS195928B1/cs
Publication of CS195928B1 publication Critical patent/CS195928B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Of Fabric (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích na jedno nebo dvoulůžkovém pletařském nebo proplétacím stroji.

Description

Vynález se týká způsobu výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích na jedno nebo dvoulůžkovém pletařském nebo proplétacím stroji.
Známé způsoby výroby smyčkových pletených nebo proplétaných textilií a textilních útvarů s třásněmi vyžadují použití přídavných ústrojí, např. pomocných platin nebo jehel pro přidržování vytvářené smyčky nebo třásně až do jejího, zakotvení v základní vrstvě. Tato přídavná ústrojí a jejich ovládání značně komplikují pracovní ústrojí a snižují výkon stroje. Kromě toho nelze známými způsoby vytvářet smyčky různých výšek nebo třásně různých délek a možnosti vzorování Jsou značně omezené. Takovým způsobem je např. výroba pleteniny, která sestává ze základního upletu, do kterého se zaplétají kličky, např. z termoplastických vláken, které se následně fixují. Z uvedeného vyplývá, že tímto způsobem nelze vyrábět smyčky s různou výškou a tvarem na jedné nebo obou stranách textilie.
Rovněž jsou známé textilie se smyčkovým efektem, obsahující základní vlákennou vrstvu, dále jednu nebo dvě vrstvy řídké textilie a vazné nitě. Smyčkový efekt je dosažen z nití řídké textilie. Proplet takto zho2 tovený neobsahuje ovšem smyčky z volných nití, ani vzory s různou výškou a tvarem smyček a ani třásně v jakémkoliv provedení.
Smyčkové textilie mohou být vyrobeny podle několika známých výrobních způsobů i technologií netkaných textilií, a to buď proplétáním nebo prošíváním. Např. vytvořené smyčky přes platiny, které určují výšku smyček, jsou zavázány do základní vrstvy netkané textilie. Využitím sráživosti části použitých nití se nesráživé nitě po vysrážení základu uvolní a vytvoří smyčky. Nevýhodou těchto způsobů je často malá pevnost v uchycení smyček, které se vytahují a obtížnost při výrobě, která vyžaduje zpravidla zvláštního zařízení.
Účelem vynálezu je odstranit shora uvedené nedostatky, zjednodušit výrobu a rozšířit sortiment vyráběných smyčkových pletených a proplétaných textilií a textilních útvarů s třásněmi.
Tohoto účelu se dosáhne způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se nejprve vytváří pletenina s hladkým povrchem nejméně ze dvou osnov, z nichž nejméně z jedné se kladou přímým, střídavým nebo postupným kladením pletařské vazby, jako je řetízek, trikot, sukno, átlas, kepr nebo slepé kladení a nejméně jedna
S další je určena pro vytvoření smyček, tj. vzorová osnova, kt. rá se klade vratně pod a/nebo na jehly a provozuje se s uvedenými pletařskými vazbami vratnými úseky vratného kladení, přičemž zvolená vazba se vytváří z nití odstranitelných rozpouštěním nebo tavením, načež po vytvoření takovéto pleteniny s hladkým povrchem se provádí odstranění vazby, vytvořené z odstranitelných nití, při němž se uvolňují příslušné vratné úseky vratného kladení vzorových nití, které byly provázeny odstranitelnou vazbou a tyto uvolněné vratné úseky vratného kladení vzorových nití vytvářejí smyčky a/nebo třásně, přichycené protějšími vratnými úseky a/nebo středními úseky vratného kladení vzorových nití k neodstranitelné nosné vazbě. Je zřejmé, že tento způsob, který se může provádět na všech osnovních pletařských a proplétacích strojích bez jakéhokoliv přídavného ústrojí je podstatně jednodušší a produktivnější než známé mechanické způsoby.
Pro pletení oddělitelných od sebe útvarů, např. stuh s třásněmi, případně efektních proužkových smyčkových útvarů v jedné souvislé pletenině s hladkým povrchem se ve zvolených místech klade například mezi dva nosné řetízky alespoň jeden odstranitelný řetízek a tyto dva nosné řetízky se mezi sebou spojují pouze prostřednictvím tohoto odstranitelného řetízku a vzorových nití, z nichž po odstranění odstranitelného řetízku se vytvoří smyčky nebo třásně, přičemž uvedené nosné řetízky se od sebe oddělí. Tato výroba je velmi výhodná, protože efektního povrchu se dosáhne za současného oddělování útvarů od sebe.
Pro vytvoření souvislé smyčkové pleteniny se při vytváření pleteniny s hladkým povrchem klade například vratně kromě vzorových nití nejméně jedna další neodstranitelná osnova, která vytváří základní vratné útky, spojující mezi sebou všechny nosné řetízky, přičemž nosné řetízky spolu se základními útky vytvářejí nosnou vrstvu výsledné smyčkové pleteniny.
Pro vytvoření souvislé smyčkové pleteniny s jednostranným smyčkovým povrchem se při vytváření pleteniny s hladkým povrchem použije například nejméně jedné další neodstranitelné osnovy, z níž se plete souvislá základní vrstva, přičemž nitě pro základní vrstvu se kladou jako první v pořadí před vratným kladením vzorových nití a s očky základní vrstvy provazují jak odstranitelné, tak i nosné řetízky, které po odstranění odstranitelných řetízků zůstávají zakotveny v základní vrstvě.
K vytvoření textilie se smyčkovým povrchem anebo s třásněmi po okrajích je možno s výhodou použít pletařských vazeb, vytvořených přímým, střídavým nebo postupným kladením, a to jak pro vytvoření základní vrstvy, tak pro vazbu, vytvořenou z odstranitelných nití.
Pro vytvoření útvaru s oboustranným smyčkovým povrchem na jednolůžkovém stroji, což známými způsoby nebylo doposud proveditelné, se při vratném kladení soustavy nití kladou napřed vzorové nitě pro vytváření smyček na jedné straně pleteniny, potom základní útky a nakonec vzorové nitě pro vytvoření smyček na druhé straně pleteniny.
Způsob podle vynálezu může být prováděn rovněž na dvoulůžkovém stroji tak, že se vytvářejí například nosné řetízky a spojující je základní útky na jehlách jednoho jehelního lůžka dvoulůžkového stroje, odstranitelné řetízky se vytvářejí na jehlách druhého jehelního lůžka a vzorové nitě se kladou vratně střídavě pod a/nebo na jehly s nosnými řetízky a s odstranitelnými řetízky, přičemž po odstranění odstranitelných řetízků se vytvoří jednolícní pletenina s jednostranným smyčkovým povrchem. Výhodou použití dvoulůžkového stroje je dosažení větší výšky smyček, ovlivněné vzdáleností obou jehelních lůžek.
Pro vytvoření smyček různé výšky a/nebo třásní různé délky, což známými způsoby nebylo doposud proveditelné, se kladou nejméně dvě vzorové osnovy s různou délkou vratného kladení.
Vzorová osnova může být kladena s různou délkou kladení v řádcích následujících po sobě, přičemž posuny kladecích přístrojů, navlečených vzorovými nitěmi podél jehelního lůžka mohou být programově řízeny. Tím se dosáhne různých útvarů smyček a maximálně se rozšíří vzorování, což známými způsoby nebylo možno dosáhnout.
Úplně nového povrchového efektu se dosáhne tím, že se vzorové nitě z několika osnov kladou střídavě svými středními úseky přes sebe pod skupiny pletacích jehel, z nichž na jedné nebo na obou krajních jehlách se vytvářejí například nosné řetízky a mezi nimi odstranitelné řetízky, přičemž po odstranění odstranitelných řetízků vytvářejí uvolněné, překrývající se smyčky střechovitý efekt.
Uvedené alternativy provádění způsobu podle vynálezu lze uplatnit při použití dalších vazeb, jako je trikot, sukno, atlas, kepr nebo slepé kladení, při výrobě nejrůznějších úpletů, ale i při výrobě propletu tak, že při vytváření pleteniny s hladkým povrchem se touto pleteninou proplétá plošný útvar vhodný pro proplétání, který vytváří základní vrstvu, v níž jsou ve výsledném smyčkovém propletu zakotveny nosné řetízky, případně očka jiné vazby.
Pro vytvoření vlasového povrchu pletenin nebo propletů se vytvořené smyčky mohou postřihovat. Před vytvořením smyčkového povrchu se mohou pleteniny nebo proplety potiskovat a po vytvoření smyčkového povrchu pletenin nebo propletů se mohou vytvořené smyčky postřihovat.
Pro spolehlivější zakotvení vlasu nebo smyček, případně třásní v nosné vrstvě se na jehlách vytvářejí řetízky nebo jiné vazby z nití s nižší tepelnou stabilitou, než ostatní neodstranitelné nitě pleteniny, případně základní vrstva propletu., a při odstraňování odstranitelných řetízků působením tepla se nosné řetízky natavují, přičemž se neoddělitelně spojují s provazujícími vratnými úseky smyček.
Předmět vynálezu je patrný z popisu a schematických výkresů, na kterých znázorňují obr. 1, 3, 5, 7, 9 a 11 příklady vazeb pletenin s hladkým povrchem, vytvořených v první fázi výroby textilie způsobem podle vynálezu; obr. 2 vazbu pleteného útvaru podle obr. 1 po úpravě, tj. po odstranění odstranitelných řetízků; obr. 4 vazbu pleteniny podle obr. 3 po obdobné úpravě; obr. 6 vazbu pleteniny podle obr. 5 po úpravě; obr.
vazbu pleteniny podle obr. 7 po úpravě; obr. 10 vazbu pleteniny podle obr. 9 po úpravě; obr. 12 vazbu pleteniny podle obr. 11 po úpravě; dále obr. 13 schéma kladení pleteniny pro výrobu stuh s třásněmi; obr. 14 schéma kladení pleteniny pro dosažení střechovitého efektu; obr. 15 schéma kladení kombinované pleteniny; obr. 16 schéma kladení pleteniny s programově řízeným kladením vzorových nití. Na obr. 17 je vazba pleteniny kladené podle schématu z obr. 16; na obr. 18 a 19 schéma střídavého kladení pro dosažení smyčkového povrchu. Na obr. 20 je schéma postupného kladení pro dosažení smyčkového povrchu a na obr. 21 schéma vazby pleteniny se slepým kladením z odstranitelných nití.
Na obr. 1 je znázorněna vazba pleteniny s hladkým povrchem, vytvořená na jednolůžkovém stroji, z níž se ve druhé fázi výroby, tj. po odstranění odstranitelných nití vytváří pletený útvar, znázorněný na obr. 2. Tento výsledný útvar imituje efektní smyčkovou přízi.
Jednolícní pletenina s hladkým povrchem obsahuje podle obr. 1 jednoočkové řetízky ze dvou soustav nití jedné osnovy. Nitě jedné soustavy, např. neodstranitelné, se v ní střídají s nitěmi druhé soustavy, např. odstranitelnými, takže v pletenině se střídají plnou čarou znázorněné neodstranitelné nosné řetízky 1 s odstranitelnými řetízky 2, znázorněnými přerušovanou čarou. Nosné> řetízky 1 a odstranitelné řetízky 2 jsou mezi sebou spojeny dvěma soustavami navzájem protisměrných vratných vzorových útků 3’, 3”, z nichž vzorové útky 3’ jedné soustavy jsou znázorněny trojitou plnou čarou a vzorové útky 3” druhé soustavy dvojitou čárkovanou čarou. Nosné řetízky 1 jsou navíc provázány další podélnou nití 4, znázorněnou dvojitou plnou čarou.
Z obr. 1 se dá snadno odvodit, že vytváření popsané pleteniny probíhá takto:
První kladecí přístroj s plným návlekem nití znázorněných trojitou plnou čarou klade vratně pod dvě jehly vzorové útky 3’.
Druhý kladecí přístroj s návlekem 1 : 1 klade vratně pod jednu jehlu podélné nitě 4, znázorněné dvojitou plnou čarou.
Třetí kladecí přístroj s plným návlekem nití znázorněných dvojitou čárkovanou čarou klade vratně pod dvě jehly vzorové útky 3” protisměrně k vzorovým útkům 3’.
Čtvrtý kladecí přístroj má plný návlek a střídají se v něm silně znázorněné neodstranitelné nitě se slabě znázorněnými odstranitelnými nitěmi. Tento kladecí přístroj klade jednoočkové řetízky, z nichž se každý odstranitelný řetízek 2 provazuje střídavě s vratným úsekem vzorového útku 3’ a vzorového útku 3”, a neodstranitelný nosný řetízek 1 provazuje v každém řádku jak s oběma vzorovými útky 3’, 3”, tak i s podélnou nití 4.
Je zřejmé, že v prvé fázi výroby, tj. při pletení, jsou vedle sebe vytvářeny třísloupkové útvary s nosným řetízkem 1 uprostřed a s odstranitelnými řetízky 2 na krajích. Těmito okrajovými odstranitelnými řetízky 2 jsou vedle sebe vytvářené třísloupkové útvary, navzájem spojeny do souvislé pleteniny s hladkým povrchem.
Ve druhé fázi výroby se rozpouštěním nebo tavením odstraňují odstranitelné řetízky 2, čímž se třísloupkové útvary od sebe oddělují (obr. 2). Současně příslušné vratné úseky vzorových útků 3’, 3”, které byly provázány odstranitelnými řetízky 2, se uvolní a vytvoří smyčky 5 přichycené protějšími vratnými úseky k nosnému řetízku 1. Vznikne takto pletený útvar, imitující efektní smyčkovou přízi. Podélná nit 4, provázána s nosným řetízkem 1 zvyšuje pevnost útvaru v tahu.
Z obr. 2 je dále zřejmé, že smyčkový povrch útvaru je vlastně oboustranný. Smyčky 5 ze vzorového útku 3’ směřují totiž za rovinu výkresu, zatímco smyčky 5 ze vzorového útku 3” směřují před rovinu výkresu.
Postřihováním lze získat vlasový efektní útvar. Aby bylo spolehlivě zajištěno zakotvení vlasu v nosném řetízku 1, může být nosný řetízek 1 vytvořen z nití s nižší tepelnou stabilitou než ostatní neodstranitelné nitě útvaru. Následujícím tepelným působením se nosný řetízek 1 nataví, takže dojde k jeho neoddělitelnému spojení se vzorovými útky 3’, 3”.
Na obr. 3 je znázorněna vazba pleteniny s hladkým povrchem ve druhém příkladném provedení, přičemž i tato pletenina je vytvořena na jednolůžkovém stroji. Vazba po úpravě je znázorněna na obr. 4.
Podle obr. 3 je jednolícní pletenina tvořena jednak základní vrstvou, jednak soustavou nosných řetízků 1, odstranitelných řetízků 2 a vzorovými útky 3. Základní vrstva sestává ze slabě znázorněných jednoočkových základních řetízků 6, spojených mezi sebou slabě znázorněnými vratnými základními útky 7. Prostřední znázorněný základní řetízek 6 provazuje s novým neodstranitelným řetízkem 1, znázorněným plnou čarou, který tvoří spolu se základní vrstvou nosnou vrstvu výsledné pleteniny. Základní řetízky 8, znázorněné na obr. 3, na krajích provazují s odstranitelnými řetízky 2, znázorněnými přerušovanou čarou. Každý sloupek pleteniny je takto tvořen řetízkem s dvojitými očky.
Nosné řetízky 1 jsou spojeny s odstranitelnými řetízky 2 vratnými vzorovými útky 3, znázorněnými silnými plnými čarami. Vzorové útky 3 jsou položeny protisměrně k základním útkům 7.
Z obr. 3 se dá snadno odvodit to, že první kladecí přístroj s plným návlekem slabě znázorněných nití klade vratně pod dvě jehly základní útky 7.
Druhý kladecí přístroj s plným návlekem slabě znázorněných nití klade jednoočkové základní řetízky 6.
Z uvedeného je zřejmé, že obě soustavy nití pro vytvoření základní vrstvy jsou kladeny jako první v pořadí před kladením dalších soustav nití.
Třetí kladecí přístroj s plným návlekem silně znázorněných nití klade protisměrně k prvnímu kladecímu přístroji vratně pod dvě jehly vzorové útky 3, které vzhledem k tomuto pořadí kladecích přístrojů neprovazují se základními řetízky 6.
Čtvrtý kladecí přístroj má plný návlek a střídají se v něm plnou čarou znázorněné neodstranitelné nitě a přerušovanou čarou znázorněné odstranitelné nitě. Tento kladecí přístroj klade jednoočkové řetízky, tj. nosné řetízky 1 a odstranitelné řetízky 2, které provazují jak se základními řetízky 6, tak i se vzorovými útky 3.
Vazba popsané pleteniny po odstranění odstranitelných řetízků 2 ve druhé fázi výroby je znázorněna na obr. 4. U výsledné pleteniny se střídají jednoduché základní řetízky 6 s dvojitými řetízky 1, 6. Všechny tyto řetízky tvoří spolu se spojujícími je mezi sebou základními útky 7 nosnou vrstvu pleteniny. K nosné vrstvě, resp. k. nosným řetízkům 1 jsou přichyceny smyčky 5, vzniklé uvolněním vratných úseků vzorových útků 3, které v původní pletenině před úpravou byly provázány odstranitelnými řetízky
2.
Takto vytvořená souvislá smyčková pletenina je jednolícní a má jednostranný smyčkový povrch.
Jednolícní pletenina s hladkým povrchem podle obr. 5 sestává z jednoočkových řetízků ze dvou soustav nití jedné osnovy uspořádaných tak, že se střídají plnou čarou znázorněné neodstranitelné nosné řetízky 1 s odstranitelnými řetízky 2, znázorněnými přerušovanou čarou. Nosné řetízky 1 jsou tudíž v každém druhém sloupku a jsou mezi sebou spojeny dvěma soustavami navzájem protisměrných vratných základních útků 7’, 7”. Odstranitelné řetízky 2 jsou spojeny s nosnými řetízky 1 na jedné straně vratnými vzorovými útky 3’, znázorněnými trojitou plnou čarou, které leží za základními útky 7”, a na druhé straně obdobnými vratnými vzorovými útky 3”, znázorněnými dvojitými přerušovanými čarami, přičemž tyto vzorové útky 3” leží před základními útky
Nosná vrstva je u této pleteniny tvořena nosnými řetízky 1 každém druhém sloupku a spojujícími je dvěma soustavami základních vratných útků 7’, 7”.
Z obr. 5 je zřejmé, že první kladecí přístroj s návlekem 1:1 klade vratně pod dvě jehly vzorové útky 3’.
Druhý kladecí přístroj s návlekem 1 : 1 klade vratně pod tři jehly základní útky 7’.
Třetí kladecí přístroj s návlekem 1: 1 klade vratně pod tři jehly základní útky 7” protisměrně vůči druhému kladecímu přístroji.
Čtvrtý kladecí přístroj s návlekem 1: 1 klade vratně pod dvě jehly vzorové útky 3”.
Pátý kladecí přístroj s plným návlekem klade střídavě odstranitelné a neodstranitelné nitě, to je jednoočkové nosné řetízky 1 a odstranitelné řetízky 2.
Po úpravě, při níž se odstraní odstranitelné řetízky 2, se uvolní příslušné vratné úseky vzorových útků 3’, 3”, které byly těmito odstranitelnými řetízky 2 provázány. Z těchto vratných úseků vzniknou smyčky 5 (obr. 6), které jsou přichyceny k nosným řetízkům 1. Přitom, jak je zřejmé z obr. 6, jsou smyčky 5 z jednoho vzorového útku 3’ za rovinou výkresu, tj. na jedné straně pleteniny, a smyčky ze sousedního vzorového útku 3” před rovinou výkresu, tj. na druhé straně pleteniny. Oboustranně smyčkový povrch je důsledkem shora popsaného postupu při kladení, a sice toho, že se vratně kladené soustavy nití kladou v tomto pořadí: napřed vzorové útky 3’ pro vytvoření smyček 5 na jedné straně pleteniny, potom základní útky 7’ a 7” a nakonec vzorové útky 3” pro vytvoření smyček 5 na druhé straně pleteniny.
Výroba této jednolícní pleteniny s oboustranným smyčkovým povrchem nebyla proveditelná známými způsoby výroby osnovních smyčkových pletenin.
Pletenina podle obr. 7. je jednolícní pletenina s hladkým povrchem. Její základní vrstvu tvoří slabě znázorněné jednoočkové základní řetízky 6, spojené mezi sebou slabě znázorněnými základními vratnými útky 7. Tato základní vrstva tvoří spolu s nosnými řetízky 1, znázorněnými plnou čarou, nosnou vrstvu. Mezi nosnými řetízky 1, které tvoří s příslušnými základními řetízky 6 dvojitý řetízek, jsou dvojité řetízky, sestávající ze základních řetízků 6, provázaných přerušovaně znázorněnými odstranitelnými řetízky
2. Odstranitelné řetízky 2 jsou spojeny mezi sebou a s nosnými řetízky 1 třemi soustavami vzorových útků 3’, 3”, 3”’ různé délky kladení. Vzorové útky 3’ jedné soustavy jsou znázorněny trojitými plnými čarami, vzorové útky 3” druhé soustavy dvojitými přerušovanými čarami a vzorové útky 3‘“ (
třetí soustavy přerušovanými trojitými čarami.
Pořadí kladecích přístrojů je následující. První kladecí přístroj klade základní útky 7, druhý kladecí přístroj klade základní řetízky 8, třetí kladecí přístroj klade vzorové útky 3’, čtvrtý kladecí přístroj klade vzorové útky 3”, pátý kladecí přístroj klade vzorové útky 3’”, šestý kladecí přístroj klade nosné řetízky 1 a odstranitelné řetízky 2 a střídají se v něm jedna nit pro nosný řetízek 1 a tři odstranitelné nitě pro odstranitelné řetízky 2.
Jak je zřejmé z obr. 8, výsledná pletenina, která vznikla po odstranění odstranitelných řetízků 2, má k nosnému řetízku 1 přichycené tři soustavy smyček 5 různé výšky, což je důsledkem toho, že vzorový útek 3’ byl položen pod dvě jehly, vzorový útek 3” byl položen pod tři jehly a vzorový útek 3”” pod čtyři jehly. Pletenina má jednostranný smyčkový povrch.
Teprve způsob podle vynálezu umožnil vytváření smyčkové pleteniny s různou výškou smyček 5.
Pletenina podle obr. 9 je jednolicní pletenina s hladkým povrchem. Její nosnou vrstvu tvoří plnou čarou znázorněné jednoočkové nosné řetízky 1 v každém druhém sloupku, spojené mezi sebou slabou plnou čarou, znázorňující základní vratné útky 7. Mezi nosnými řetízky 1 jsou sloupky, v nichž se střídají očka odstranitelného jednoočkového řetízku 2, znázorněného přerušovanou čarou s očky vzorového sukna 8, znázorněnými plnou čarou. Očka vzorového sukna 8 na opačném vratném úseku vytvářejí dvojitá očka s nosným řetízkem 1. Vratný vzorový útek 3”, znázorněný dvojitě přerušovanou čarou se provazuje ve svých vratných úsecích s odstranitelnými řetízky 2.
Kladecí přístroje jsou uspořádány za sebou tak, že první kladecí přístroj klade vzorové útky 3”’, druhý kladecí přístroj klade základní útky 7, třecí kladecí přístroj klade vzorové sukno 8, čtvrtý kladecí přístroj klade nosné řetízky 1 a pátý kladecí přístroj klade odstranitelné řetízky 2.
Jak se dá snadno odvodit z obr. 10, výsledná pletenina vzniklá po odstranění odstranitelných řetízků 2, má k nosnému řetízku 1 dvojitými očky přichyceny silnou čarou znázorněné smyčky 5’, vzniklé z vratného očka vzorového sukna 8, a rovněž přichyceny dvojitě přerušovanou čarou znázorněné smyčky 5”. Tyto smyčky 5” se liší od smyček v předchozích provedeních tím, že jsou přichyceny k nosnému řetízku 1 středními úseky vzorových útků 3” a jsou vytvořeny ze všech vratných úseků vzorových útků 3”, takže jsou orientovány na obě strany nosného řetízku 1. Petenina má oboustranný smyčkový povrch s rozdíným tvarem smyček na obou stranách. Silně znázorněné smyčky 5’ jsou orientovány před rovinu výkresu, tj. na rubní straně pleteniny a dvo10 jitě přerušovanou čarou znázorněné smyčky 5” za rovinu výkresu, tj. na lícní straně pleteniny.
Pletenina s hladkým povrchem podle obr. 11 je vytvořena na dvoulůžkovém stroji. Obsahuje jednolicní základní vrstvu vytvořenou na jehlách zadního lůžka, sestávající z nosných řetízků 1, znázorněných plnou čarou, spojených mezi sebou slabou čarou znázorněnými základními vratnými útky 7. Odstranitelné jednolicní řetízky 2, které jsou znázorněny přerušovanou čarou, jsou vytvořeny na jehlách předního lůžka. Odstranitelné řetízky 2 provazují s oboulícními vzorovými vratnými řetízky 9, znázorněnými silnou plnou čarou, jejichž očka jsou vytvářena střídavě na jehlách obou lůžek, takže zadní vratné úseky, rubní očko vzorových řetízků 9, provazují s očky nosných řetízků 1. V těchto místech se vytvářejí dvojitá očka.
Z obr. 12 je zřejmé, že po odstranění odstranitených řetízků 2 se uvolní lícní očka oboulícních vzorových řetízků 9, které vytvoří smyčky 5 na přední straně pleteniny. Výsledná pletenina je jednolicní. Výhodou výroby takovéto pleteniny na dvoulůžkovém stroji je dosažení větší výšky smyček 5, ovlivněné vzdáleností obou lůžek.
Na obr. 13 je znázorněno schéma kladení souvislé pleteniny s hladkým povrchem pro výrobu stuh s třásněmi různé délky. Plnými čarami jsou znázorněny jednoočkové nosné řetízky 1 a základní útky 7, které spolu vytvářejí vlastní stuhy. Čárkovaně jsou znázorněny odstranitelné řetízky 2, které jsou mezi sebou spojeny obloučkově znázorněnými vzorovými útky 3 různé délky kladení. Z těchto vzorových útků 3 vznikají po odstranění odstranitelných řetízků 2 třásně po obou krajích stuh, přičemž současně se jednotlivé stuhy od sebe oddělují.
Na obr. 14 je znázorněno schéma kladení pleteniny, u níž po odstranění přerušovanou čarou znázorněných odstranitelných řetízků 2, vzniknou navzájem se překrývající silně znázorněné smyčky 5, které vytvářejí střechovitý efekt. Ani takováto smyčková pletenina nebyla vyrobitelná známými způsoby.
Pro názornost je toto schéma zjednodušeno tím, že není na něm naznačeno kladení základní vrstvy, v níž jsou zakotveny plnou čarou znázorněné okrajové nosné řetízky 1, mezi nimiž jsou v tomto provedení kladeny čtyři odstranitelné řetízky 2.
Dalších deset kladecích přístrojů klade navzájem se překrývající silně znázorněné vzorové útky 3’, 3” pod pět jehel. Z toho pět kladecích přístrojů klade vzorové útky 3’, provazující svými vratnými úseky s levým nosným řetízkem 1 a se čtvrtým zleva odstranitelným řetízkem 2, zatímco dalších pět kladecích přístrojů klade vzorové útky 3”, provazující svými vratnými úseky s pra195928 vým nosným řetízkem las prvním zleva odstranitelným řetízkem 2.
Po odstranění odstranitelných řetízků 2 vytvoří první uvedená soustava vzorových útků 3’ smyčky 5, přichycené k levému nosnému řetízku 1 a směřující doprava, zatímco druhá uvedená soustava vzorových útků 3” vytvoří smyčky 5”, přichycené k pravému nosnému řetízku 1 a směřujícímu doleva.
Na souvislé pletenině nebo u propletu mohou se tímto způsobem vytvářet střechovité pruhy. Postřihováním a počesáním lze dosáhnout vlasového povrchu podobného manšestru. Může se rovněž dosáhnout efektu kombinovaného tak, že se vytvoří smyčky různých výšek, přičemž vyšší smyčky se prostřihávají, zatímco nižší se ponechávají uzavřené.
Na obr. 15 je znázorněno schéma kladení kombinované smyčkové pleteniny nebo propletu. Kladení v pravé části je cbdobné jako na obr. 14 a v levé části jako v předcházejících provedeních.
Na obr. 16 je znázorněno schéma kladení pleteniny, jejíž výsledná struktura je znázorněna na obr. 17.
Odstranitelné řetízky 2 jsou znázorněny čárkovaně, nosné řetízky 1 plnou čarou a vzorové útky 3, 3” silnou plnou čarou a obloučkovitou čarou. Různou délkou vratného kladení vzorových nití v různých řádcích a programově řízenými posuny kladecích přístrojů, navlečených vzorovými nitěmi se dosáhne nových smyčkových efektů. Jak je zřejmé z obr. 17, jsou zde po odstranění odstranitelných řetízků 2 dva druhy smyček, z nichž plně silně znázorněné smyčky 5’ jsou na rozdíl od shora popsaných provedení přidržovány dvěma sloupky nosných řetízků 1 a smyčky 5” jsou vázány jen jedním sloupkem oček.
Na obr. 18 je znázorněno schéma střídavého kladení k vytvoření smyčkové textilie podle vynálezu. Z kladení je patrno, že první kladecí přístroj klade trikot 10, druhý kladecí přístroj základní řetízek 6, čímž společně vytváří nosnou vrstvu. Třetí přístroj klade vratné vzorové útky 3, které jsou vázány další trikotovou vazbou, kladenou čtvrtým kladecím přístrojem, ve kterém jsou střídavě navlečeny v poměru 1: 1 nitě odstranitelné 2‘ a neodstranitelné 1‘. Odstraněním trikotové vazby vytvořené z odstranitelných nití 2’ se vytvoří z útkových nití smyčky 5, jenž jsou zakotvené v očkách trikotové vazby, vytvořené z neodstranitelných nití Γ.
Na obr. 19 je znázorněno schéma střídaného kladení k vytvoření smyčkové textilie podle vynálezu. Podle tohoto schématu první kladecí přístroj klade trikot 10 v plném návleku a tvoří základní vrstvu. Druhý kladecí přístroj klade vratné vzorové útky 3, jenž jsou spojovány trikotovou vazbou, vytvořenou třetím kladecím přístrojem, ve kterém jsou navlečeny v poměru 1: 1 odstranitelné nitě 2’ a neodstranitelné nitě Γ.
Odstraněním trikotové vazby, zhotovené z odstranitelných nití 2’, se uvolní úseky útkového kladení a vytvoří se z nich smyčky 5, zakotvené střídavě v levém a pravém sloupku oček trikotové vazby, vytvořené z neodstranitelných nití 1’.
Na obr. 20 je znázorněno schéma postupného kladení k vytvoření smyčkové textilie podle způsobu uvedeném ve vynálezu.
Podle tohoto kladení klade první kladecí přístroj dvouřádkový atlas 11 a je navlečen ob jednu kladecí jehlu. Druhý kladecí přístroj klade vratné vzorové útky 3. Třetí kladecí přístroj, který je navlečen odstranitelnými nitěmi 2” a neodstranitelnými nitěmi 1” v poměru 1:1, klade opět protisměrně dvouřádkový atlas, čímž vytváří jednak s prvním přístrojem základní vrstvu textilie a jednak váže útkové kladení.
Odstraněním atlasové vazby, zhotovené z odstranitelných nití 2”, se vytvoří z útkového kladení smyčky na filetovém podkladu textilie, přičemž smyčky 5 jsou zakotvené v sloupku oček atlasové vazby, vytvořené z neodstranitelných nití 1”, které společně s atlasem 11 tvoří současně základní vrstvu textilie.
Na obr. 21 je znázorněno schéma vazby pleteniny, podle které se dosáhne smyčkového povrchu odstraněním slepého kladení. Základní pletená vrstva se vytváří z nití, pomocí nichž se kladou základní útky 7 a základní řetízky 6. Z další osnovní soustavy se kladou vzorové útky 3, které se střídavě připlétají k základu slepým kladením z odstranitelných nití 2”’ a z neodstranitelných nití Γ”. Slepé kladení, zhotovené z odstranitelných nití 2”’ se v průběhu úpravy odstraní, čímž se uvolní vratné úseky vzorových útků 3, z kterých se vytvoří smyčky 5.
Způsob podle vynálezu může být rovněž prováděn na proplétacím stroji, a to tak, že při vytváření pleteniny s hladkým povrchem se touto pleteninou proplétá plošný útvar, který vytváří základní vrstvu, v níž jsou ve výsledném smyčkovém propletu zakotveny nosné řetízky 1, případně jiné osnovní vazby.
Smyčková pletenina nebo proplet, vyrobený způsobem podle vynálezu, může být podroben postřihování pro vytvoření vlasového povrchu. Aby byl vlas, případně i smyčky 5 spolehlivě zakotveny v nosné vrstvě, mohou být nosné řetízky 1 případně další osnovní vazby, vytvářeny z nití s nižší tepelnou stabilitou, než ostatní neodstranitelné nitě pleteniny nebo případně základní vrstva propletu. Při odstraňování odstranitelných řetízků 2, případně dalších osnovních vazeb působením tepla, se nosné řetízky 1 nataví, přičemž se neoddělitelně spojí s provazujícími vratnými úseky smyček 5.

Claims (11)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích, s použitím vazby z odstranitelných nití, na jedno nebo dvoulůžkovém stroji, vyznačený tím, že se nejprve vytváří pletenina s hladkým povrchem přímým, střídavým nebo postupným kladením nejméně ze dvou osnov, z nichž ' nejméně z jedné se vytvářejí neodstranitelné pletařské vazby, jako např. řetízek, trikot, sukno, atlas, kepr nebo slepé kladení a nejméně jedna další je určena pro vytvoření smyček, tj. vzorová osnova, která se klade vratně pod a/nebo na jehly a provazuje se pletařskými vazbami, jako je např. řetízek, trikot, sukno, atlas, kepr nebo slepé kladení přičemž zvolené pletařské vazby se vytvářejí z nití odstranitelných rozpuštěním nebo tavením, načež po vytvoření takovéto pleteniny s hladkým povrchem se provádí odstranění uvedených odstranitelných osnovních vazeb, při čemž se uvolňují příslušné vratné úseky vratného kladení vzorových nití, které byly svázány těmito odstranitelnými vazbami a tyto uvolněné vratné úseky vratného kladení vzorových nití vytvářejí smyčky a/nebo třásně přichycené protějšími vratnými úseky a/nebo středními úseky vratného kladení vzorových nití k zvolené neodstranitelné pletařské vazbě.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že pro pletení oddělitelných od sebe útvarů v jedné souvislé pletenině s hladkým povrchem se ve zvolených místech klade mezi dva neodstranitelné nosné řetízky alespoň jeden odstranitelný řetízek a tyto dva nosné řetízky se mezi sebou spojují pouze prostřednictvím tohoto odstranitelného řetízku a vzorových nití, z nichž po odstranění odstranitelného řetízku se vytvoří smyčky nebo třásně, přičemž uvedené nosné řetízky se od sebe oddělí.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že pro vytvoření souvislé smyčkové pleteniny se při vytváření pleteniny s hladkým povrchem klade vratně kromě vzorových nití nejméně jedna další neodstranitelné osnova, která vytváří základní vratné útky, spojující mezi sebou všechny nosné řetízky, přičemž nosné řetízky spolu se základními útky vytvářejí nosnou vrstvu výsledné smyčkové pleteniny.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že pro vytvoření souvislé smyčkové pleteniny s jednostranným smyčkovým povrchem se při vytváření pleteniny s hladkým povrchem použije nejméně jedné další neodstranitelné osnovy, z níž se plete souvislá základní vrstva, přičemž nitě pro základní vrstvu
    VYNALEZU se kladou jako první v pořadí před vratným kladením vzorových nití a s očky základní vrstvy provazují jak odstranitelné, tak i nosné řetízky, které po odstranění odstranitelných řetízků zůstávají zakotveny v základní vrstvě.
  5. 5. Způsob podle bodu 1, 2 nebo 3, vyznačený tím, že pro vytvoření útvaru s oboustranným smyčkovým povrchem na jednolůžkovém stroji se při vratném kladení soustavy nití kladou napřed vzorové nitě pro vytvoření smyček na jedné straně pleteniny, potom základní útky a nakonec vzorové nitě pro vytvoření smyček na druhé straně pleteniny.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, 2, 3 nebo 4, vyznačený tím, že se nosné řetízky a spojující je základní útky vytvářejí na jehlách jednoho jehelního lůžka dvoulůžkového stroje, odstranitelné řetízky se vytvářejí na jehlách druhého jehelního lůžka a vzorové nitě se kladou vratně střídavě pod nebo na jehly jednoho a druhého jehelního lůžka a provazují střídavě s nosnými řetízky a s odstranitelnými řetízky, přičemž po odstranění odstranitelných řetízků se vytvoří jednolícní pletenina s jednostranným smyčvým povrchem.
  7. 7. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačený tím, že pro vytvoření smyček různé výšky a/nebo třásní různé délky se kladou nejméně dvě vzorové osnovy s různou délkou vratného kladení.
  8. 8. Způsob podle bodů 1 až 7, vyznačený tím, že vzorová osnova se klade v řádcích následujících po sobě s různou délkou kladení.
  9. 9. Způsob podle bodů 1 až 7, vyznačený tím, že se vzorové nitě z několika osnov kladou střídavě svými středními úseky přes sebe pod skupinu pletacích jehel, z nichž na jedné nebo na obou krajních jehlách se vytvářejí nosné řetízky a mezi nimi odstranitelné řetízky, přičemž po odstranění odstranitelných řetízků vytvářejí uvolněné překrývající se smyčky střechovitý efekt.
  10. 10. Způsob podle bodů 1 až 4 a 7 až 9, vyznačený tím, že při vytváření pleteniny s hladkým povrchem se touto pleteninou proplétá plošný útvar vhodný pro proplétání, který vytváří základní vrstvu, v níž jsou ve výsledném smyčkovém propletu zakotveny nosné řetízky.
  11. 11. Způsob podle bodů 1 až 10, vyznačený tím, že po vytvoření pleteniny nebo propletu s hladkým povrchem se textilie potiskne, čímž se po uvolnění úseků vratného kladení odstraněním odstranitelné vazby vytvoří smyčky s potištěným povrchem.
CS70377A 1977-02-03 1977-02-03 Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích CS195928B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS70377A CS195928B1 (cs) 1977-02-03 1977-02-03 Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS70377A CS195928B1 (cs) 1977-02-03 1977-02-03 Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195928B1 true CS195928B1 (cs) 1980-02-29

Family

ID=5339623

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS70377A CS195928B1 (cs) 1977-02-03 1977-02-03 Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS195928B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100526533C (zh) 针织表面扣件
JPH08510792A (ja) 網状繊維編地の製造のための方法及び装置
JPH02277864A (ja) パイルニツト製品の製造法とそれを製造するための経編機
EP2220274A2 (en) Knitted tulle
JP2952194B2 (ja) フリンジ付ニット生地の編成方法
CS195928B1 (cs) Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích
JP3030490U (ja) 経編レース地におけるふさ部のほつれ止め構造
CS214475B1 (cs) Proplet a vyztuženým smyčkovým povrchem a způsob jeho výroby
JPH0121989Y2 (cs)
JPS6245760A (ja) 織物調立体編物およびその製造方法
CS204695B1 (cs) Smyčkový proplet a způsob jeho výroby
CS230768B1 (en) Knitted-woven textiles
CN117802685A (zh) 带边缘加强部的针织品及制造这种针织品的设备和方法
CS195650B1 (cs) Způsob výroby osnovních pletenin
CS259791B1 (cs) Způsob výroby proplétaná textilie a vlasovým povrchem
CS206871B1 (cs) Pletená stuha a způsob její výroby
CS212034B1 (cs) Způsob výroby jednolicní nebo oboultení osnovní pleteniny s hladkým smyčkovým krytem
JPS5858456B2 (ja) 経編細幅レ−ス地の製造方法
CS242843B1 (cs) Efektní nitový útvar a osnovní pletařskou vazbou
CS269459B1 (en) Bulked warp-knitted fabric
CS217908B1 (cs) Jednolícní vzorovaná osnovní pletenina
CS251887B1 (en) Braided chenille yarn
JPS61167068A (ja) 経編細幅レ−ス地の製造方法
CS267432B1 (cs) Vzorovaná osnovní pletenina s plastickým efektem ve dvojité kombinované vazbě
JPS6220298B2 (cs)