CS195650B1 - Způsob výroby osnovních pletenin - Google Patents

Způsob výroby osnovních pletenin Download PDF

Info

Publication number
CS195650B1
CS195650B1 CS433078A CS433078A CS195650B1 CS 195650 B1 CS195650 B1 CS 195650B1 CS 433078 A CS433078 A CS 433078A CS 433078 A CS433078 A CS 433078A CS 195650 B1 CS195650 B1 CS 195650B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
chain
knitting
knitted fabrics
weave
warp
Prior art date
Application number
CS433078A
Other languages
English (en)
Inventor
Ervin Faulhaber
Jan Skrepek
Zdenek Kochta
Original Assignee
Ervin Faulhaber
Jan Skrepek
Zdenek Kochta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ervin Faulhaber, Jan Skrepek, Zdenek Kochta filed Critical Ervin Faulhaber
Priority to CS433078A priority Critical patent/CS195650B1/cs
Publication of CS195650B1 publication Critical patent/CS195650B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

(54) Způsob výroby osnovních pletenin
Vynález se týká způsobu výroby osnovních pletenin, obsahujících samostatné jednoočkové nebo víceočkové sloupky jednoduchých a/nebo zdvojených řetízkových oček, vytvořených z přímého kladení na jednolůžkových nebo dvoulůžkových osnovních pletařských strojích s. použitím odstranitelné vazby. Odstranitelná vazba je v průběhu pletení pouze dočasným pomocným prostředkem pro očkotvorné pracovní elementy pletařského stroje k bezporuchovému vytvoření sloupků řetízkových oček. '
Je znám způsob použití odstranitelné pletařské vazby, např. při výrobě vzorovaných pletených osnovních textilií a propletů, pomocí nichž se vytváří v těchto textiliích různé efekty, jako jsou např. smyčky, třásně, prolamované vzory apod. Tímto známým způsobem se kladou do odstranitelné vazby osnovní útvary z jedné·nebo více soustav nití, přičemž odstranitelná vazba tyto útvary svazuje a při následující tepelné úpravě jsou jejím prostřednictvím tyto útvary tvarově stabilizovány.
Dále jsou známé způsoby použití odstranitelné pletařské vazby při výrobě pletených stuh, kterou se jednotlivé stuhy v průběhu pletení spojují po šíři do pásů nebo plošného útvaru o určitém počtu stuh.
Uvedené známé způsoby výroby pletenin však neřeší výrobu osnovních pletenin, obsahujících v konečném provedení samostatné, mezi sebou »nespojené sloupky řetízkových oček. Výroba tohoto speciálního druhu pletenin je podle známého stavu techniky velice obtížná a v případě výskytu většího počtu řádků oček v samostatných řetízkových sloup2 cích vůbec neproveditelná, zvláště na osnovních stávcích.
Jednotlivé, po několik řádků vzájemně neprovázané sloupky řetízkových oček nemohou totiž zachytit odhazovací platiny'osnovních stávků, čímž nastávají závady jak při zátahu, tak při odhazování oček v samostatných řetízkových sloupcích. Při zdvihu pletacích jehel do uzavírací a kladecí polohy se v tomto případě sloupky řetízkových oček zvedají zároveň se stvolem pletacích jehel.. Podobné závady nastávají rovněž při pletení samostatných řetízkových sloupků oček na rašlových s troj í ch.
K odstranění těchto uvedených závad, vyskytujících se při pletení samostatných sloupků řetízkových oček, se podle známých způsobů používá, např. při výrobě pleteného tylu na osnovních stávcích, přídavných bočních dlouhých· posuvných pohybů kladecích strojů, tvořících sloupky řetízkových oček tak, že se šikmo položené nitě při pohybu kladecího přístroje do strany zachytí o nosy odhazovačích platin, čímž je zaručen bezporuchový odhoz a uzavření oček. Uvedený přídavný pohyb kladecího přístroje je však spojen se zvýšenými nároky na mechanické namáhání pracovního ústrojí a omezuje do značné míry pracovní rychlost osnovních pletařských strojů a tím efektivnost výroby. _
Zároveň může docházet k poškozování osnovních nití při jejich zachycování o nosy platin. Popsaným přídavným bočním pohybem kladecích přístrojů se na jedné straně zlepšuje zátah, odhoz a uzavíraní oček v řetízkových sloupcích, např. při výrobě ple195650 .195650 teného tylu, avšak na druhé straně se neřeší tímto způsobem potřeba sortimenty nových druhů pletených textilií, sestávajících z velkého počtu řádků v sloupcích řetízkových oček bez propojení těchto sloupků. Přídavným bočním pohybem kladecích přístrojů na osnovním stávku nelze však zhotovit takové druhy pletenin, které by, sestávaly pouze ze sloupků řetízkových oček.
Zhotovení samostatného řetízkového kladení, ze kterého, vzniká j í s-loupky řetízkových oček, lze uskutečnit na těch osnovních pletařských strojích, kde se mezi řádky jednotlivých řetízkových sloupků prokládají volně uložené ^itě v příčném směru textilie, anebo na proplétacích strojích, kde se používá výplňkov^ složky ve formě plošného útvaru. Těmito způsoby není možno vyrobit pletenou textilii, která by obsahovala samostatné sloupky v jednoočkovém nebo víceočkovém provedení.
Vynález si klade za úkol odstranit závady a nedostatky popsaných známých způsobů výroby osnovních pletenin, obsahujících spolu nespojené sloupky řetízkových oček.
Podstata způsobu výroby osnovních pletenin podle vynálezu, obsahujících jednoočkové nebo víceoČkové sloupky jednoduchých a/nebo zdvojených řetízkových oček, vytvářených přímým kladením,spočívá přitom v tom, že se tyto sloupky řetízkových oček mezi sebou spojují dočasnou pomocnou vazbou kladením pod jehlami nebo přes jehly. Dočasná pomocná vazba propojuje mezi sebou sousední sloupky řetízkových oček v podobě dočasného pomocného prostředku pro očkotvorné pracovní nástroje pletařského stroje, jako jsou kladecí jehly, pletací jehly, odhozové a uzavírací platiny, umožňující těmto nástrojům vytvořit zátah, odhoz a uzavírání oček v řetízkových sloupcích. V průběhu úpravy pleteniny se dočasná pomocná vazba rozpustí nebo roztaví, čímž dojde k vytvoření samostatných, vzájemně mezi sebou nespojených sloupků řetízkových oček.
Podle vynálezu může dočasná pomocná, vazba vytvářet např. na dvoulůžkovém osnovním pletařském stroji dočasný pomocný prostředek uvedeným očkotvorným pracovním ná-. strojům samostatně na každém jehelním lůžku, a to spojením sloupků řetízkových oček zvlášt na každém jehelním lůžku. Rovněž podle vynálezu může dočasná pomocná vazba vytvářet např, na dvoulůžkovém osnovním pletařském stroji dočasný pomocný prostředek uvedeným očkotvorným pracovním nástrojům společně na 'obou lůžkách střídavým propojením sloupků řetízkových oček, vytvářených na obou jehelních lůžkách.
Některá příkladná provedení způsobu výroby osnovních pletenin podle vynálezu jsou znázorněna schematicky na výkresech, kde znač í:
obr. 1 kladení jednolícní osnovní pleteniny, sestávající ze samostatných sloupků řetízkových oček, obr. 2 kladení jednolícní osnovní pleteniny, sestávající ze samostatných sloupků řetízkových oček, střídajících se s úseky plné souvislé pleteniny v podobě příčných pruhů - po úpravě pleteniny, obr. 3 jed.nolícní osnovní pleteninu podle obr. 2 v podobě geometrických obrazců - po úpravě pleteniny, obr. 4 oboulícní osnovní pleteninu v řezu, sestávající ze dvou soustav samostatných sloupků řetízkových oček, spojených mezi sebou v určitých místech, obr. 5 oboulícní osnovní pleteninu v řezu, sestávající na jedné straně ze souvislého plošného útvaru a na druhé straně ze samostatných sloupků řetízkových oček, spojených místně s plošným útvarem, obr. 6 oboulícní osnovní* pleteninu v řezu, sestávající střídavě na obou stranách ze souvislého plošného útvaru a samostatných sloupků řetízkových oček a obr. 7 kladení jednolícní osnovní pleteniny v tylové vazbě.
Způsob výroby osnovních pletenin podle vynálezu je založen na principu spojování samostatných sloupků řetízkových oček 1 dočasnou pomocnou vazbou £, která vytváří dočasný pomocný prostředek očkotvorným pracovním nástrojům osnovního pletařského stroje. Nosy zatahovacích a odhozových platin se v průběhu tvoření řádků oček £ v řetízkových sloupcích opírají o spojovací kličky dočasné pomocné vazby £, přičemž svým pohybem za jistu j í' bezpečný zátah a odhoz řetízkových oček £. Při zdvihu pletacích jehel do kladecí polohy přidržují nosy platin sloupky řetízkových oček £ za spojovací kličkou dočasné pomocné vazby £, čímž zároveň zamezují zvedání sloupků řetízkových oček £ po stvolech jehel*
V takto vytvořené hotové pletenině pozbývá dočasná pomocná vazba £ svůj význam, nebot její funkce sloužila po dobu tvoření řádku oček £ v řetízkových sloupcích. Z tohoto důvodu se odstraňuje dočasná pomocná vazba 2 v průběhu následné úpravy textilie známými způsoby, např. rozpouštěním nebo roztavením.
Podle obr. 1 je možno vyrábět jednolícní osnovní pleteniny, sestávající ze samostatných sloupků řetízkových oček £, které se po libovolném počtu řádků přesazují do stran za účelem zhotovení souvislého plošného útvaru. Podle obr. 2 a 3, lze vyrábět jednolícní osnovní pleteniny, ve kterých se střídají úseky samostatných, vzájemně nespojených sloupků řetízkových oček £ s úseky' plné souvislé pleteniny £. Ve všech těchto případech jsou samostatné sloupky řetízkových oček £ v průběhu pletení vzájemně spojovány dočasnou pomocnou vazbou £ /obr. 1/,.j která vytváří dočasný pomocný prostředek za účelem vytvoření oček v těchto sloupcích, .
Je rovněž možno vyrábět způsobem podle vynálezu oboulícní osnovní pleteniny na’ dvoulůžkových pletařských strojích. Podle obr. 4 mohou tyto pleteniny sestávat ze dvou soustav samostatných řetízkových sloupků oček 1, £*, které se vytvářejí zvlášt na každém jehelním lůžku a po libovolném počtu řádků se propojují mezi sebou tak, že nitě, vytvářející sloupky řetízkových oček £,se provazují v místech změny kladení£ s nitěmi, vytvářejícími sloupky řetízkových oček £“ na druhém jehelním lůžku. Tímto způsobem lze zhotovit vzdušnou pleteninu, sestávající ze dvou jednolícních pletenin, spojených k sobě v určitých řádcích oček v místech změny kladení £, přičemž sloupky řetízkových’ oček £ jsou spojovány mezi sebou v průběhu pletení dočasnou pomocnou vazbou £ /obr. 1/ zvlášt na každém lůžku.
Dále lze vytvářet na dvoulůžkových pletařských strojích pleteninu způsobem podle obr. 5 tak, že se na prvním jehelním lůžku zhotovuje útvar v podobě plošné souvislé pleteniny 3 v různých vazbách a na druhém jehelním lížku se zhotovují samostatné sloupky řetízkových oček £, spojené mezi sebou dočasnou pomocnou vazbou£, např. podle obr. 1, přičemž se sloupky řetízkových oček £ po libovolném počtu řádků propojují změnou kladení v místěch.změny kladení £ se souvislou pleteninou £, tvořenou “na prvním jehelním lůžku. Takto vznikne pletenina, sestávající ze dvou jednolícních osnovních pletenin, z nichž jedna tvoří souvislý plošný útvar, k němuž se připléta195650 jí sloupky řetízkových oček vytvářející druhou jednolícní pleteninu.
V jiném, provedení podle obr. 6 je možno vyrábět na dvoulůžkovém osnovním pletařském stroji i takové textilie, které obsahují v určitých úsecích na jedné straně pleteniny sloupky řetízkových oček vytvořené např.· na prvním jehelním lůžku a spojované mezi sebou dočasnou pomocnou vazbou /obr. 1/ a na druhé straně pleteniny plošný útvar^resp. souvislou pleteninu _3 v různých vazbách, vytvořenou na druhém jehelním lůžku, přičemž po libovolném počtu řádku se vytvoří v místech změny kladení na druhém jehelním lůžku opět sloupky řetízkových oček _£, propojené dočasnou pomocnou vazbou 2^, zatímco na prvním jehelním lůžku se vytvoří souvislá plošná pletenina 3.
PŘEDMĚT V

Claims (1)

  1. Způsob výroby osnovních pletenin na jednolůžkových nebo dvoulůžkových osnovních pletařských strojích, obsahujících jednoočkové nebo víceočkové sloupky jednoduchých a/nebo zdvojených řetízkových oček, vytvořených z přímého kladení s použitím odstranitelné vazby, vyznačený tíjn, že sloupky řetízkových oček jsou v průběhu pletení mezi sebou spojeny dočasnou pomocnou vazbou kladením pod jehlami nebo přes jehly, umožňujíPodle obr. 7 je možno vyrábět s výhodou také sítované pleteniny, např. v tylové ' vazbě s libovolným počtem řádků ve sloupcích řetízkových oček _1_> spojených dočasně mezi sebou dočasnou pomocnou vazbou 2.
    Osnovní pleteniny, vyrobené způsobem podle vynálezu, je možno použít na přehozy a záclony/ závěsy a dekorační textilie, vzdušné pleteniny pro dámské ošacení, dále na víceřádkové pletené tyly, sítě, mřížky apod. Vlastnosti pletenin uvedených druhů jsou rozdílné, a to podle účelu jejich použití. Tak např. budou vykazovat jiné vlastnosti úplety ve vazbě dvanáctiřádkového tylu a jiné vlastnosti úplety dekorativní nebo s určením pro ošacení, znázorněné na obr. 2 až 6, kde vyniká struktura samostatných víceřádkových sloupků řetízkových oček.
    YNÁLEZU / cí pracovním nástrojům vytvoření zátahu, odhozu a uzavírání oček ve vytvořené soustavě a/nebo soustavách řetízkových sloupků oček samostatně na každém nebo současně na obou lůžkách, načež je dočasná pomocná vazba v průběhu úpravy pleteniny rozpuštěna nebo roztavena, čímž se vytvoří pletenina, obsahující samostatné, vzájemně mezi sebou nespojené sloupky řetízkových oček.;
    4 listy výkresů
    Severografla. n. p., xávod 7. Moet íH H íH h ih η
    OBR. 1
CS433078A 1978-06-30 1978-06-30 Způsob výroby osnovních pletenin CS195650B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS433078A CS195650B1 (cs) 1978-06-30 1978-06-30 Způsob výroby osnovních pletenin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS433078A CS195650B1 (cs) 1978-06-30 1978-06-30 Způsob výroby osnovních pletenin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195650B1 true CS195650B1 (cs) 1980-02-29

Family

ID=5385793

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS433078A CS195650B1 (cs) 1978-06-30 1978-06-30 Způsob výroby osnovních pletenin

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS195650B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5284031A (en) Knit ply fabric with connecting layer
US4307496A (en) Warp-knitted lace strip, material fabric, and manufacturing method thereof
GB2051153A (en) Warp-knit Lace Strip and Method of Manufacture
PT868549E (pt) Tecidosplacados de padrao volteado e com motivos e processo para o seu fabrico
JPH08510792A (ja) 網状繊維編地の製造のための方法及び装置
US4003224A (en) Warp knit elastic fabric having ravel resistant features
US8051684B2 (en) Knitted tulle
US5505062A (en) Method for increasing stitches at an intermediate position in a row of stitches of a rib knit fabric
DE2034120A1 (de) Stoff, insbesondere textile Warenbahn und Verfahren zur Herstellung derselben so wie eine Vorrichtung zur Herstellung des Stoffes
US3685319A (en) Sheer warp knit garment and method for making same
US1852936A (en) Method and apparatus for producing fancy knit fabric
RU2288982C1 (ru) Кулирный трикотаж с отверстиями и способ его изготовления
US2667775A (en) Knitted fabric
US3651667A (en) Machine knitting
CS195650B1 (cs) Způsob výroby osnovních pletenin
US3447345A (en) Knitted mesh fabric
US2257235A (en) Knitted fabric
US2059682A (en) Method of producing fabrics similar to ribbed goods with the aid of knitting machines
US2991638A (en) Method of making warp knitted pile fabric with multiple laid-in weft bind
US2991640A (en) Warp knitted pile fabric with multiple laid-in weft bind
US2968171A (en) Warp knitting with pile contributing to lay-in weft bind
RU2367733C1 (ru) Кулирный трикотаж и способ его вязания
US3455123A (en) Method and knitting apparatus for producing a pile fabric
RU1786206C (ru) Двусторонний плюшевый трикотаж и способ его получени
CS195928B1 (cs) Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích