CS206871B1 - Pletená stuha a způsob její výroby - Google Patents

Pletená stuha a způsob její výroby Download PDF

Info

Publication number
CS206871B1
CS206871B1 CS394379A CS394379A CS206871B1 CS 206871 B1 CS206871 B1 CS 206871B1 CS 394379 A CS394379 A CS 394379A CS 394379 A CS394379 A CS 394379A CS 206871 B1 CS206871 B1 CS 206871B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
knitted
stitches
ribbon
weft
row
Prior art date
Application number
CS394379A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Skrepek
Ervin Faulhaber
Zdenek Kochta
Original Assignee
Jan Skrepek
Ervin Faulhaber
Zdenek Kochta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Skrepek, Ervin Faulhaber, Zdenek Kochta filed Critical Jan Skrepek
Priority to CS394379A priority Critical patent/CS206871B1/cs
Publication of CS206871B1 publication Critical patent/CS206871B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Vynález se týká pletené stuhy, sestávající ze základní osnovní pletařské vazby a z útkového kladení ze dvou nití probíhajících proti sobě pod ! očky, přičemž alespoň jedna útková nit probíhá pod očky celého řádku z jednoho okraje k druhému okraji stuhy a způsobu výroby této pletené stuhy.
Jé známo několik provedení pletených stuh podle postupu jejich výroby. V jednom případě se rozřezává široký úplet na úzké proužky podle šířky stuh,' přičemž se široký úplet vyrábí v různých kombinacích základních osnovních vazeb anebo v kombinaci těchto vazeb s průběžným útkovým kladením od jednoho okraje úpletu k druhému okraji. Do této skupiny pletených stuh náleží také široké úplety, u kterých jsou sloupky oček spojová- j i né kladením pod jehlami o různé délce. Široký : úplet se po sejmutí se stroje fixuje a zušlechťuje, načež se rozřezává na požadovanou šíři jednotlivých stuh.
Nevýhodou tohoto provedení a technologického procesu výroby stuh jsou roztřepené okraje stuh, které navíc postrádají pevné okraje, výroba je složitá a vyžaduje další operace na speciálním zařízení, což je nákladné a snižuje produktivitu práce.
V jiném případě se vyrábějí pletené stuhy i
206871 -- -----__ s pevným okrajem v různých kombinacích základ-, i , nich osnovních vazeb anebo ve formě sloupků spojovaných kladením pod jehlami o různé délce, přičemž se naráz plete větší množství stuh vedle sebe spojených nitěmi, které se v průběhu úpravy odstraňují.
K nevýhodám tohoto postupu výroby stuh patří potřeba úpravy širokých úpletů, což představuje . I výrobní operaci navíc, je nákladné a zvyšuje ; nároky na další manipulaci před úpravou stuh a při . vlastní úpravě stuh na speciálním, dosti nákladném j ί a složitém úpravárenském zařízení. j
V dalším případě se vyrábějí jednotlivé pleteně i i stuhy samostatně, hlavně v hrubším provedení tak, : že se sloupky řetízkových oček spojují útkovým kladením z jedné silnější nitě, která probíhá pod ί očky celého řádku pleteniny z jednoho okraje ‘ k druhémp okraji, čímž se vytvářejí pevné okraje ί stuhy, avšak za cenu použití speciálního pokládacíi ho zařízení.
! Popsaný technologický postup vyžaduje osnovní i I pletařské stroje, vybavené zvláštním jednoúčelo- i 1 vým pokládacím zařízením, které snižuje produkci:
1 strojů v důsledku nutnosti sloučení činnosti uvede- í , ného pokládacího zařízení s přidržovacím zaříze ním. Konstrukce pokládacího zařízení nedovoluje ί pokládání dvou útkových nití proti sobě anebo i
2; Ί dém řádku a jednou další osnovou v podélném I směru v plném návleku, obr. 4 vazbu pletené stuhy ! se dvěma útkovými nitmi proti sobě v každém řádku a jednou další osnovou v podélném směru ve vzorovém návleku, obr. 5 vazbu pletené stuhy se dvěma útkovými nitmi proti sobě v každém řádku v různé délce kladení a jednou další osnovou ; ! v podélném směru v plném návleku, obr. 6 schéma ; kladení dvou pletených stuh vedle sebe se dvěma | útkovými nitmi proti sobě v každém,řádku s vyžna- i čenými prázdnými jehlami v okrajích stuh.
Na obr. lje znázorněna pletená stuha, která sestává z řetízkových oček 1, tvořících' základ pletené stuhy. Řetízková očka 1 vážou rubními i kličkami 2 na rubní straně pleteniny v každém řádku Rj áž R3 útkové nitě 3 a 4, které v krajích vytvářejí obloučky 5 a 6 proti sobě.
Podle obr. 2 sestává pletená stuha z řetízkových oček 1 a 1', tvořících základ pletené stuhy. Řetízková očka 1 vážou rubními kličkami 2 na rubní straně pleteniny ob řádek R2, R4 útkové niti 3 a 4,' které v krajích vytvářejí obloučky S a 6 proti sobě. Řádky R2, R4 o menší délce řetízkových oček 1'; nevážou útkové niti 3,4.
Na obr. 3 je znázorněna pletená stuha z řetízko-, vých oček 1, tvořících základ pletené stuhy. Řetízková očka 1 vážou rubními kličkami 2 na rubní straně pleteniny v každém řádku Rx až R3 útkové nitě 3 a 4, které v krajích vytvářejí obloučky 5 a 6 proti sobě. Mezi sloupky řetízkových oček 1 probíhá v podélném směru další osnova z nití l 7 hrubého provedení, které z větší části zaplňují í mezery mezi sloupky řetízkových oček 1 a tato > I zužují. Jak je znázorněno na tomto obrázku, jsou niti 7 osnovy kladené v podélném směru vázány v lícní i rubní straně útkovými nitmi 3 a 4.
Podle obr. 4 sestává pletená stuha z řetízkových oček 1, tvořících základ pletené, stuhy. Řetízková; očka 1 vážou rubními kličkami 2 na rubní straně;; pleteniny v každém řádku Rx až R3 útkové nitě; í 3 a 4, které v krajích vytvářejí obloučky 5 a 6 proti I sobě. Mezi dvěma okrajovými sloupky Sx a S8 řetízkových oček 1 probíhá na obou stranách stuhy , v podélném směru další osnova z nití 7 hrubého provedení ve vzorovém návleku. Nitě 7 zaplňují okrajové mezery mezi plným počtem sloupků S2 až S7 řetízkových oček 1, které se tímto způsobem zužují. Nitě 7 osnovy kladené v podélném směru jsou Vázány z lícní i rubní strany útkovými nitmi 3 a 4.
Na obr. 5 je znázorněna pletená stuha z řetízkových oček 1, tvořících základ pletené stuhy. Řetízková očka 1 vážou rubními kličkami 2 na rubní straně pleteniny v každém řádku R2 až Rs útkové nitě 3 a 4. Útková nit 3 probíhá pod očky 1 celého ί řádku Rp R4, Rs, zatímco v řádku R2, R3 je vázána I očky 1 sloupku Sť Útková nit 4 probíhá pod očky 1 celého řádku R2, R3> zatímco v řádku Rx je vázána očkem 1 sloupku S4 a v řádku R4 a R5 je vázána očky 1 sloupků S2, S3, S4. Ve všech řádcích Ri až Rs jsou obloučky 5, 6 proti sobě. Mezi sloupky St až S4 řetízkových oček 1 probíhá další osnovy), případně dalších osnov v podélném směru. Nevýhodou je rovněž útkové kladení v každém řádku, nikoliv v libovolně zvoleném řádku.
Uvedené nevýhody známých provedení pletených stuh odstraňuje vynález, jehož podstatou je pletená stuha nové konstrukce, kterou tvoří alespoň jedna základní jednolícní osriovní vazba v různém kladení v kombinaci s útkovým kladením a která obsahuje v jednom řádku oček dvě útkově nitě kladené proti sobě, z nichž alespoň jedna ί probíhá pod očky celého řádku z jednoho okraje ’ k druhému okraji pleteniny, přičemž vracející se útkové nitě vytvářejí v pletené stuze obloučky proti sobě.
Podle jednoho význaku vynálezu obsahuje ple- j i tená stuha dvě útkové nitě v každém řádku, podle !
; jiného význaku v každém druhém, třetím nebo libovolně zvoleném řádku. Pletenou stuhu je mož1 no s výhodou zesílit a zestejnoměmit tím, že se zaplétá alespoň jedna další osnova vázaná mezi dvěma útkovými nitěmi, probíhajícími pod očky celého řádku a v podélném směru mezi sloupky oček. Tato alespoň jedna další osnova může být , přitom v plném nebo vzorovém návleku.
Způsob výroby pletených stuh podle vynálezu spočívá v tom, že dvě útkové nitě jsou kladeny v libovolném řádku proti sobě dvěma kladecími přístroji kolem jedné nebo obou prázdných'pletacích jehel, sousedících s jehlami tvořícími krajní sloupky oček, na něž jsou útkové nitě vázány, přičemž vzorový návlek kladecích přístrojů odpovídá šíři zhotovované jednotlivé stuhy na pletacích i jehlách, kterou by bez použití prázdných pletacích jehel nebylo možno vyrobit.
Pletené stuhy vyrobené způsobem podle vynálezu vykazují v jednom řádku oček dvě útkové nitě probíhající proti sobě, čímž dodávají stuze charakter tkané stuhy s vyšší stabilitou ve všech směrech v porovnání se známými pletenými stuhami. Nové stuhy se vyznačují lepším, pravidelhým estetickým vzhledem, než například pletené stuhy ve formě sloupků, spojovaných kladením pod jehlami o růz- | né délce. Výhoda nového způsobu výroby stuh je především v možnosti využití stávajících osnovních pletařských strojů bez potřeby přídavného jednoúčelového pokládacího zařízení. Další výhodou je vyšší výkon a produkce osnovních pletařských strojů v porovnání se stuhařskými stavy a možnost využití pletených stuh pro některé speciální účely. Dále je možno vytvářet různé vazební Struktury | podobné tkaninám, například vazbě keprové, plátnové apod., a to délkou kladení útkových nití ve zvolené střídě za sebou. Podle vynálezu je možno vytvářet zcela nová vazební provedení včetně oboustranných vzorů nebo smyček.
Další výhody a charakteristické význaky pletených stuh podle vynálezu vyplývají z přiložených výkresů, kde ukazuje obr. 1 vazbu pletené stuhy se dvěma útkovými nitmi proti sobě v každém řádku, obr. 2 vazbu pletené stuhy se dvěma útkovými nitmi proti sobě ob řádek, obr. 3 vazbu pletené stuhy se dvěma útkovými nitmi proti sobě v kaž- j , . ' JI v podélném směru další osnova z nití 7 hrubšího i provedení, ktérě i větší části zaplňují mezery mezi sloupky Sr až S4 řetízkových oček 1 a tato zužují. Nitě 7 osnovy kladené v podélném směru jsou vázány z lícní i rubní strany útkovými nitmi 3 a 4.
; Na obr. 6 je schematicky znázorněné kladení dvou nespojených pletených stuh vedle sebě. Pomocí znázorněného přímého kladení 1 se vytvářejí řetízky na všech pletacích jehlách s výjimkou neobsazených pletacích jehel 8, kolem kterých še však kladou útkové nitě 3 a 4, vytvářející přitom obloučky 5 a 6 proti sobě. V tomto případě slouží neobsazené pletací jehly 8 jako dočasné pomocné
- - J 206871 prostředky pro přidržení útkových nití 3 a 4 při dlouhém vratném kladení, při kterém by za nori málních okolností docházelo k ohýbání pletacích jehel tvořících okrajové sloupky oček, což by j způsobovalo padání okrajových oček. Dlouhé j j vratné kladení kolem neobsazených pletacích jehel ( 8 zabraňuje tomuto nežádoucímu jevu.
i Pro jednoduchost a snadnější představivost je na í všech obrázcích znázorněna pletená stuha pouze ; ! v základní jednolícní řetízkové vazbě. Je však i i zřejmé, že v praxi lze používat do základu pleteI ných stuh i jiných druhů osnovních jednolícních | vazeb. ' - '

Claims (2)

  1. : 1. Pletená stuha, sestávající alespoň z jedné základní jednolícní osnovní pletařské vazby v různém kladení v kombinaci s útkovým kladením, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň v některém řádku (Rx až R5) oček (1) dvě útkové nitě (3, 4) kladené proti sobě, z nichž alespoň jedna probíhá pod očky (1) celého řádku (Rx až R5) z jednoho j okraje k druhému okraji pleteniny, přičemž vracej -jící se útkové nitě (3, 4) vytvářejí v pletené stuze i obloučky (5, 6) proti sobě.
  2. 2 P Pletená stuha podle bodu 1, vyznačující se tím( že mezi dvěma útkovými nitmi (3, 4), z nichž alešpop jedna probíhá pod očky (1) celého řádku ; 6 v
    VYNÁLEZU (Řjj až R5), obsahuje nitě (7) alespoň jedné další ! soustavy v podélném směru stuhy mezi sloupky i oček (1) v plném nebo vzorovém návleku, j 3.| Způsob výroby pletených stuh podle bodu j 1 nebo Z, sestávajících ze základní pletařské vazby j ! tvořící sloupky oček a z útkového kladení, vyznače’ ný tjm, že dvě útkové nitě se kladou v libovolném řádku oček proti sobě a alespoň jedna z nich se pokládá pod očka celého řádku, přičemž tato nit, resp: tyto nitě se ňa obou okrajích pleteniny kladou alespoň kolem jedné prázdné pletací jehly sousedící s jehlami tvořícími krajní sloupky oček, kterými . jsou ,útkové nitě vázány. ;______ J křesů
CS394379A 1979-06-08 1979-06-08 Pletená stuha a způsob její výroby CS206871B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS394379A CS206871B1 (cs) 1979-06-08 1979-06-08 Pletená stuha a způsob její výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS394379A CS206871B1 (cs) 1979-06-08 1979-06-08 Pletená stuha a způsob její výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS206871B1 true CS206871B1 (cs) 1981-07-31

Family

ID=5380974

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS394379A CS206871B1 (cs) 1979-06-08 1979-06-08 Pletená stuha a způsob její výroby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS206871B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100673742B1 (ko) 편성 면파스너
US5074129A (en) Formable fabric
US5191777A (en) Weft inserted, warp knit, woven-look fabric and apparatus and methods of making the fabric
US4003224A (en) Warp knit elastic fabric having ravel resistant features
US3864944A (en) Method for making a double faced warp knit fabric
US8051684B2 (en) Knitted tulle
JPH02277864A (ja) パイルニツト製品の製造法とそれを製造するための経編機
JP3406085B2 (ja) 筒状編地の編み幅側縁部に縄柄を編成する方法
CS206871B1 (cs) Pletená stuha a způsob její výroby
US5440902A (en) Warp knitted fabric and a machine and process for forming same
US3675447A (en) Simulated-weave, warp-knit fabric, and method for making the same
DE2454562A1 (de) Strickware mit einer grundstruktur, in der verknuepfungen der gestrickten maschen vorkommen
US2228944A (en) brandt
CN107956035B (zh) 经编织物
EP2034062B1 (en) Corduroy fabric
CS195928B1 (cs) Způsob výroby osnovních pletených nebo proplétaných textilních útvarů s jedno- nebo oboustranným smyčkovým povrchem a/nebo s třásněmi na okrajích
US2968171A (en) Warp knitting with pile contributing to lay-in weft bind
JPS60470B2 (ja) 経編製品及びその製造方法
CS214475B1 (cs) Proplet a vyztuženým smyčkovým povrchem a způsob jeho výroby
CS202931B1 (en) Warp-knitted fabric and method of manufacturing same
CS195650B1 (cs) Způsob výroby osnovních pletenin
CS230461B1 (en) Knit-woven fabric and method of manufacturing same
CS259791B1 (cs) Způsob výroby proplétaná textilie a vlasovým povrchem
CS219144B1 (cs) Oboulfcní osnovní pletenina se sníženou tažností
DD207941A1 (de) Rechts-links-kettengewirke