CS195318B2 - Facility for feeding several yarns or infinite fibres by interchangeable velocities - Google Patents

Facility for feeding several yarns or infinite fibres by interchangeable velocities Download PDF

Info

Publication number
CS195318B2
CS195318B2 CS767713A CS771376A CS195318B2 CS 195318 B2 CS195318 B2 CS 195318B2 CS 767713 A CS767713 A CS 767713A CS 771376 A CS771376 A CS 771376A CS 195318 B2 CS195318 B2 CS 195318B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
drive
yarns
levers
strand
axis
Prior art date
Application number
CS767713A
Other languages
English (en)
Inventor
Stephen M Bialek
Pile Fabric Corp Providence
Original Assignee
Stephen M Bialek
Pile Fabric Corp Providence
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stephen M Bialek, Pile Fabric Corp Providence filed Critical Stephen M Bialek
Publication of CS195318B2 publication Critical patent/CS195318B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/16Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics using jets or streams of turbulent gases, e.g. air, steam
    • D02G1/162Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics using jets or streams of turbulent gases, e.g. air, steam with provision for imparting irregular effects to the yarn
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H51/00Forwarding filamentary material
    • B65H51/30Devices controlling the forwarding speed to synchronise with supply, treatment, or take-up apparatus
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/02Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics by twisting, fixing the twist and backtwisting, i.e. by imparting false twist
    • D02G1/04Devices for imparting false twist
    • D02G1/06Spindles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/38Thread sheet, e.g. sheet of parallel yarns or wires

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Forwarding And Storing Of Filamentary Material (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Tension Adjustment In Filamentary Materials (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro přivádění několika přízí nebo nekonečných vláken při proměnlivých rychlostech na další stanoviště. Zejména se týká zařízení pro přivádění několika přízí při proměnlivých rychlostech posuvu jednotlivých přízí pro další textilní zpracování, zejména zpracování na tvarovacích strojích.
V mnoha textilních nebo netextilních oborech je požadováno, aby se pramen přízí nebo' vláken dopravoval z jednoho bodu do druhého při předem zvolených proměnlivých rychlostech. Jedním z běžných případů použití takového postupu je výroba vzduchem tvarovaných přízí s jádrovou přízí opřádanou pohledovými přízemi, kdy do trysky na tvarování vzduchem se přivádí řada pramenů příze, aby se potom spletly doi složené příze konkrétními způsoby odvislými od požadovaného charakteru výsledného výrobku. Při takovém postupu je obecně zapotřebí, aby se v proměnlivé míře přivádělo větší množství jednoho nebo více jednota livých přízových pramenů vstupujících do tvarovací jednotky, aby se tak barvou, tvarem nebo jinou fyzikální vlastností tato příze zdůraznila v konečné sestavě, tj. že tato určitá barevná příze bude v periodických intervalech přiváděna v natolik větším množství, aby tato barva v těchto periodic2 kých intervalech převládla ve výsledné složené přízi, takto vytvářené. Podobně lze takto vyrábět i příze s proměnlivou tloušťkou, s periodicky se opakujícími místy proměnlivé tloušťky.
Jsou již známa zařízení pro periodické přivádění pramenů v takovýchto proměnlivých rychlostech, jako například zařízení podle amerického patentního spisu číslo 3 805 344, které se zvláště hodí pro použití ve výše uvedených postupech s tvarováním vzduchem. Toto zařízení zahrnuje první a druhý přiváděči válec na přízi, pracující s různými povrchovými rychlostmi. Každý přiváděči válec má volný válec, který je к němu přidružen, avšak umístěn od něj s odstupem. Zařízení zahrnuje také prostředek pro střídavé pohybování jedním z volných válců proti přiváděcímu válci, se kterým je sdružen, čímž je příze, probíhající přes něj, к němuž přitlačována a přiváděči válec otáčením přízi posouvá. Toto zařízení, i když je průmyslově používáno, nezajišťuje souvislé ovládání přiváděné příze, protože pokaždé, když je příze převáděna z dotyku s jedním přiváděcím válcem do dotyku s druhým, je příze v tomto okamžiku vodná a může vyběhnout ze své předpokládané dráhy. Vytvoření ovládacího prostředku, který by bránil takovému vybíhání a i jinak zajistil účinnější ovládání, vyžaduje včlenění velmi složitých a choulostivých vyrovnávacích mechanismů. Zařízení tohoto typu také nejsou uzpůsobena pro současné přivádění většího počtu přízí při rozdílných rychlostech.
Je proto žádoucí vytvořit mechanismus pro přivádění pramenů, který by. umožnil přivádění jednoho nebo více samostatných pramenů při střídavě proměnlivých rychlostech, například pro další zpracování na následujících pracovních stanovištích, jako pro tvarování vzduchem, a dosáhnout toho při udržování kontroly nad každým - takovým pramenem.
Tohoto cíle, při odstranění výše uvedených nevýhod známého· řešení, je dosaženo zařízením pro přivádění několika přízí nebo nekonečných vláken při proměnlivých rychlostech, které podle vynálezu sestává z poháněcího ústrojí pro souvislé třecí zabírání do uvedené skupiny přízí nebo nekonečných vláken, prvního otáčivého válce pro ovládání rychlosti poháněcího· ústrojí, druhého- -otáčivého válce pro ovládání rychlosti poháněcího ústrojí, přičemž mezi prvním a druhým otáčivým válcem je vytvořena mezera půlená osou A symetrie obou těchto otáčivých válců, vzhledem k níž je poháněči ústrojí upraveno výkyvně přestavitelně na obě její strany, přičemž tato osa symerie A je ve střední poloze poháněcího ústrojí společnou -osou symetrie poháněcího ústrojí, prvního otáčivého válce a druhého otáčivéhoo válce, přičemž dále šířka poháněcího ústrojí v jeho střední poloze v mezeře a ve směru kolmém na osu symetrie A je menší, než je šířka této mezery v její části, v níž leží · poháněči ústrojí, přičemž obvodová rychlost prvního· otáčivého válce je menší, než je obvodová rychlost druhého otáčivého válce, a dále sestává z výkyvného- nosiče připojeného svým jedním koncem k poháněcímu ústrojí, a otočně uloženého- ve středu otáčení, ležícím na ose symetrie A, a připojeného svým druhým koncem k ovládacímu posunovači, upravenému posuvně podél osy B, kolmé na osu symetrie A, přičemž vzdálenost poháněcího ústrojí od středu otáčení výkyvného nosiče je taková, že tečná kružnice, dotýkající se obvodu poháněcího ústrojí na jeho . straně odvrácené od středu otáčení, mající svůj geometrický střed v tomto středu otáčení, a ležící v rovině kolmé na osy otáčení obou otáčivých válců, se dotýká obvodu každého z obou otáčivých válců alesppooň v jednom jeho· bodě.
Poháněči ústrojí je s výhodou vytvářeno skupinou dvojic svěrných válců, - uspořádaných na společných osách v řadě za sebou, a s třecími povrchu.
Výkyvný nosič je podle dalšího znaku vynálezu tvořen skupinou dvouramenných pák, otočně uležených na čepu v uvedeném středu otáčení, přičemž počet pák je shodný s počtem odpovídajících dvojic svěrných vál ců poháněcího ústrojí, a každý páka nese jednu dvojici svěrných válců.
Ovládací posunovač je s výhodou vytvářen skupinou vratně pohyblivých tyčí, nezávisle na sobě spojených s vlastním -ovládacím' členem, přičemž na druhém konci jsou tyto- vratně pohyblivé tyče připojeny k odpovídající páce, a -to na jejím konci protilehlém vůči místu připojení svěrných válců, a počet vratně pohyblivých tyčí je shodný s počtem pák a dvojic svěrných válců poháněcího ústrojí. Ovládací členy mohou být s výhodou řešeny jako vzduchem ovládané válce a vratně pohyblivé tyče jako pístní tyče těchto válců.
Každá vratně pohyblivá tyč má podle dalšího znaku vynálezu na svém konci, přilehlém ke konci odpovídající páky, vidlici s čepem připojenou ke konci ramene páky vsunutím čepu do štěrbiny vytvořené v tomto konci ramene páky, přičemž tato štěrbina probíhá ve směru délky páky a má tvar zářezu otevřeného na horním konci této· páky.
Každá z pák výkyvného- nosiče je s výhodou opatřena samostatným vodítkem pro vedení skupiny přízí mezi svěrné válce. Cepy vidlic mohou být ve štěrbinách kluzně uloženy, přičemž průměr čepů je nanejvýše roven šířce štěrbiny.
Podle dalšího znaku vynálezu jsou ovládací členy uloženy na otáčivé konzole, uložené otočně na vodorovné ose, orientované kolmo vzhledem k ose podélných štěrbin v pákách.
Podle dalšího- znaku vynálezu je čep - pro uložení dvouramenných pák výkyvného nosiče řešen ve tvaru komolého kužele - a nese páky v otvorech v nich vytvořených a uspořádaných v ose za sebou, přičemž dále nese rozpěrky, vložené mezi jednotlivé páky pro· stanovení jejich předem určených vzájemných roztečí. Tento čep ve tvaru komolého kužele je s - výhodou přestavitelně uložen na rámu stroje pro- seřízení polohy poháněcího ústrojí vzhledem k otáčivým členům pro ovládání rychlosti.
Skupina ovládacích členů může být opatřena programovacím zařízením - pro- programování posunů jednotlivých vratně pohyblivých tyčí. Toto- programovací zařízení s výhodou sestává ze spojitě pohyblivé neprůhledné děrované pásky, opatřené řadou otvorů probíhajících napříč touto páskou v souladu s požadovanou kombinací jednotlivých přízí v konečném výrobku, a fotobuňky na zjišťování propustnosti světla děrovanou páskou v každé řadě otvorů, přičemž každá řada otvorů v děrované pásce odpovídá ovládacímu členu jedné vratně pohyblivé tyče, selektivně spojitelnému s fotobuňkou.
Takto řešené zařízení přináší účinný prostředek pro vytváření různých složených přízí s jádrovou přízí a pohledovými přízemi, jako například tvarováním vzduchem, a umožňuje třením mezi přítlačnými válci
5 318 kontinuálně posouvat jednotlivé příze, bez ohledu na to, kam se mají dopravovat, a zajišťuje tak lepší ovládání přízových pramenů než u známých zařízení. Rychlost, kterou se jedna nebo řada přízí přivádí, může být selektivně měněna při použití pouze jedné dvojice válců pro ovládání rychlosti. Způsob, kterým může být přiváděči ústrojí snadno demontováno, vyjmuto a/nebo zpětně osazeno, kromě toho má velkou hodnotil z hlediska průmyslového využití zařízení.
Další znaky a výhody vynálezu budou patrny z následujícího popisu příkladu jeho konkrétního provedení s odvoláním na výkrese, ve kterých obr. 1 znázorňuje perspektivní pohled na celou sestavu stroje, obsahujícího zařízení podle vynálezu, obr. 2 je zvětšený perspektivní pohled na část stroje, znázorňující vlastní zařízení podle vynálezu, obr. 3 je pohled zepředu na zařízení z obr. 2, obr. 4 je pohled ze strany na část zařízení podle vynálezu, znázorněného na obr. 2, obr. 5 je čelní pohled na část obr. 1, znázorňující vzájemné vztahy při přivádění jednotlivých přízí pří konkrétním textilním postupu tvarování příze vzduchem, obr. 6 ukazuje poháněči ústrojí pro různé složky přiváděcího zařízení podle vynálezu a tvarovacího· zařízení podle vynálezu a tvarovacího zařízení, a to v pohledu zezadu na sestavu znázorněnou na obr. 5, obr. 7 je schematické znázornění programovacího ústrojí pro volbu rychlosti, při které jsou různé příze přiváděny, obr. 8 je zvětšený čelní pohled znázorňující konkrétní způsob, kterým může být poháněči ústrojí zařízení podle vynálezu snadno demontováno z jeho ovládacího ústrojí ppro rychlou výměnu, a obr. 9 je schematický pohled na složenou přízi, vyrobenou na znázorněné sestavě stroje.
I když zařízení podle vynálezu je popisováno na konkrétním případě použití v souvislosti s výrobou tvarované příze tvarováním vzduchem, kde nachází zvláště výhodné uplatnění, lze takové zařízení použít ve všeobecném smyslu zahrnujícím všechny druhy „pramenů“ bud textilních, nebo jiných, a je proto třeba chápat myšlenku vynálezu v tomto širokém rozsahu možného použití.
Na výkresech, především na obr. 1, je znázorněna celková sestava 10 stroje na výrobu tvarované příze, schopného přijímat několik různých přízí a vyrábět z nich složenou přízi, a schopného dosahovat různých vzorků a nových vzhledových účinků tvarováním vzduchem. Na obr. 1 je také zobrazeno ústrojí pro přebírání takové příze a pro její navíjení do použitelných forem balení. Sestava 10 zahrnuje cívkové mechanismy 12 a 14, na nichž je uložena obvyklým způsobem zásobní cívka 18 jádrové příze a řada zásobních cívek 13 pohledové příze pro zásobení přiváděcího stanoviště 20. Přiváděči stanoviště 20 slouží pro přivádění různých pohledových přízí při proměnlivých rychlostech do tvarovacího stanoviště 22 a konečně na přebírací stanoviště 24, kde je výsledná složená, vzduchem tvarovaná příze navíjena na kužel nebo střídající se cívku P pro použití při dalším zpracování, jako tkaní nebo pletení.
Celková sestava 10 je uložena na vhodných nosičích 28 a zahrnuje dolní skříň 30, do které je možno umístit různé obslužné součásti sestavy, jako kompenzátor napětí 32 a regulátor 34 rychlosti přebírání. Skříň 30 dále slouží jako základna pro samotné přebírací ústrojí 24, tj. strojovou podnož 35, zahrnující neznázorněné pohonn'é ústrojí, která nese příčník 36 a nosný hřídel 38 pro cívku ₽. Nosný hřídel 33 cívky P může být poháněn přímo nebo· nepřímo a přebírací ústrojí 24 může být řešeno jakýmkoliv vhodným Způsobem, protože je zřejmé, že jeho úkolem je přebírat přízi z předchozího zpracovávacího· stanoviště, bez ohledu na to, je-И to tvarovací stanoviště 22 nebo stanoviště pro jiné procesy, textilní nebo netextilní, a navíjet ji ná použitelnou cívku P. Přebírací stanoviště 24 a tvarovací stanoviště 22 netvoří součást vynálezu. Dolní skříň 30 dále obsahuje nosič, jako konzolu 40, pro umístění volicího a programovacího stanoviště 26 celkové sestavy 10, zajišťující volbu rychlosti nebo· programování.
Nosiče 28, vytvářející rám sestavy 10, dále slouží pro uložení horní skříně 42, ve které jsou uložena vhodným způsobem přiváděči stanoviště 20 a tvarovací stanoviště 22. Skříň 42 dále slouží pro osazení různých pohonných ústrojí příslušejících stanovištím 20 a 22, jak bude ještě podrobněji popsáno.
Přiváděči stanoviště 20 obsahuje dílčí sestavu 44 pro přivádění jádrové příze C z její zásobní cívky 16, a dílčí sestavu 46 pro přivádění jednotlivých pohledových přízí E z jejich odpovídajících zásobních cívek. Dílčí sestava 44 pro jádrovou přízi zahrnuje poháněči válec 48 a oddělovací válec 50, umožňující provést větší počet ovinutí okolo· poháněcího válce 48, aby se tak dosáhlo plynulejších rychlostí jádrové příze. Jádrová příze C je přiváděna na tvarovací stanoviště 22 otvorem 52, vytvořeným ve skříni 54 a při konstantní rychlosti, jak je obvyklé u takových postupů.
Dílčí sestava 46 na přivádění pohledové příze naproti tomu umožňuje, aby byl jakýkoli nebo násobný počet takovýchto pohledových přízí přiváděn na tvarovací stanoviště 22 otvory 56 ve skříni 54 při proměnlivých rychlostech, závislých zcela na požadovaných pohledových efektech ve výsledné přízi, a tato dílčí sestava 46 tvoří jednu z nejdůležítějších částí vynálezu. Výsledná složená příze Y prochází dvojicí přítlačných
1'9 5' 319 válců .58 ' a ' 60, která 'slouží - pro řízení napětí ' - v hotové přízi, když opouští tvarovací stanoviště 22. 'Tvarovací stanoviště 22 zahrnuje trysku 62 pro tvarování vzduchem, která je známé konstrukce, jako - například konstrukce ' -. popsané v americkém ' patentním spisu č. 3 577 614. Tvarovací .stanoviště 22 rovněž obsahuje konsolidační vedení a smáčecí ústrojí -64 pro předběžné spojení jednotlivých pohledových - přízí - a jádrové příze a pro· jejich - smočení před - jejich tvarováním . do· - složené příze v jednotce -na tvarování vzduchem. .
Přední plocha skříně 54 ' může být - průhledná, jak - je - znázorněno ve výkresech, takže - zamotání ' nebo nežádoucí výchylky v - hotové přízi jsou okamžitě zpozo-rovatelné obsluhou.
Přiváděči dílčí sestava 46, která - umožňuje přivádět - - jednotlivé - pohledové - příze při proměnlivých - - rychlostech,, avšak - vždy při účinném - - třecím - záběru s -pohonnými - prostředky - této- - sestavy, - je nejlépe znázorněna - na 'obr. 2 až 4. Na - přední' stěně- 65 skříně - 42 jsou osazeny dva' otáčivé ' válce 66 a 68 pro ovládání rychlosti, - upravené pro otáčení ve směrech proti sobě navzájem a při různých povrchových rychlostech -' a uložené se vzájemným odstupem' v podobě mezery 200. Takového rozdílu povrchových rychlostí lze dosáhnout tím, že válce jsou poháněny různou rychlostí nebo že jeden válec má průměr menší ' než druhý, anebo' kombinací obojího. Ve znázorněném konkrétním případě provedení je válec 66 - jak poháněn nižší - rychlostí, - tak-má i - menší průměr - než válec 68. V důsledku toho je ták - válec - 66 upraven pro to, ' aby se otáčel první, - poměrně malou ·· povrchovou rychlostí, a válec 68 je upraven pro - otáčení druhou, - relativně velkou povrchovou rychlostí. Konkrétní, uložení' nebo· ' vzájemný odstup' těchto válců 66 a 68 nejsou důležité, pokud tyto válce jsou schopné ' dodávat různé rychlosti poháněcímu' ústrojí 70 pro posun pohledové příze E, jak bude dále blíže vysvětleno.
Jak je nejlépe patrno· z obr. 6, je na dně skříně 42 uložen motor 72. Řemen 74 probíhá přes řemenice - 76 a 78 a slouží k otáčení ' hnacího hřídele 80 válce 68 s -vysokou rychlostí, nesoucího současně ozubené kolo 82. Ozubené kolo· 82 do sebe zapadá s ozubeným kolem 84, které má o- něco větší průměr než ozubené - kolo - 82 a má po obvodě větší počet zubů. Tato závislost má za následek, že ' se - ozubené - kolo 84 - otáčí pomaleji než ozubené kolo 82, a v důsledku toho je udělována - i pomalejší rychlost hřídeli 86, který sám je spojen s válcem 66, takže tento válec sé otáčí při relativně malé povrchové rychlosti. - Hřídel 86 může být dále opatřen řemenicí ' 88, na které je uložen druhý řemen 90. Řemen 90 zabírá do řemenic 92 a 94 připojených ke hřídelům '96 a 98, které slouží k pohánění válců 48 a 58. Řemeny, hřídele a řemenice jsou obvyklým způsobem neseny z - konzoly - 100 a sloupku 102 ve - vhodných ' ložiskových blocích.
Poháněči - ústrojí - 70 je vytvářeno skupinou dvojic svěrných válců 104 a '106. s - povrchy umožňujícími vysoké tření, jako - s povlakem polyuretanu, pryže atd. Svěrné - válce 104, 106 jsou otáčivě - uloženy při - vzájemném hnacím záběru na - vidlicovitém - . - konci 107 páky 108. Řada takových - pák 108, které nesou řadu- dvojic svěrných válců 104, 106, a vytvářejí - spolu výkyvný ' nosič - 201, · jsou upraveny pro uložení vedle sebe mezi otáčivými -válci 66 a 68 pro - ovládání - rychlostí, a to· pomocí· - čepů - 110 ve tvaru komolého kužele, který je -upevněn - ve štěrbině 112, vytvořené ve stěně 65 skříně 42, a upravený pro - svislé seřízení polohy, takže poháněči ústrojí 70 může - 'být volně uloženo· při měnící se velikosti válců 66 a 66 a ' může být vhodně umístěno '- v mezeře - - 200 mezi nimi tak, aby - jednotlivé dvojice - svěrných válců 104, 106 mohly být střídavě uváděny do hnacího záběru - s jedním - nebo-'s druhým - z - válců 66, 68 pro· ovládání rychlosti. I když -bylo ' řečeno, že poháněči ústrojí ' 70 je vytvořeno z válců, je třeba poznamenat, - že když válce jsou nejvýhodnější, je možno použít jakýchkoli jiných konstrukčních prvků - umožňujících sevření -přízí a vyvíjení rotační síly pro jejich posun, jako· nekonečných řemenů. Totéž platí o- otáčivých - válcích B6, 68.
Správné ' rozestupy jednotlivých pák 108 výkyvného- nosiče 201 jsou zajištěny válcovitými rozpěrkami 114, nesenými čepem - 110. Na- horním konci - jsou páky 108 připojeny k ovládacímu ' posunovači 202 pro ovládání výkyvné polohy výkyvného nosiče 201. Za tímto účelem je horní konec každé páky 108 opatřen svisle orientovanou štěrbinou' 116, otevřenou směrem nahoru a upravenou - pro vsunutí čepu 118, neseného ' mezi protilehlými stranami vidlice 120, která sama je nesena - vratně pohyblivou - tyčí 122 ovládacího členu 203. Tímto -ovládacím členem 203 je v daném příkladě provedení vzduchem ovládaný válec 124 - a vratně pohyblivou tyčí 122 jeho pístní tyč. Každá vratně pohyblivá tyč 122 se pohybuje ve směru šipek znázorněných na obr. 3. Tato činnost vratně pohyblivé tyče 122 má za následek, že se odpovídající páka 108 otáčí okolo trnu 110 a pohyb do strany se tak přenáší na dolní konec páky 108, a v důsledku toho na -odpovídající svěřné válce 104, 106. Pohyb pák 108 v důsledku toho slouží k tomu, aby se střídavě přitlačil jeden nebo druhý ze svěrných válců 104, 106 příslušné páky 108 k tomu z válců 66, 68 pro ovládání rychlosti, u kterého tento svěrný válec 104, 106 leží. Jelikož každá jednotlivá dvojice svěrných válců 104, 106 a její příslušná páka 108 jsou opatřeny samostatným - -ovládacím členem 203, zajišťuje - pohyb vratně pohyblivé tyče 122 do strany, vyvolaný jakýmkoli známým hydraulickým nebo pístním mechanismem, nezávislé pohánění jednotlivých ' přízí, pro195318 cházejících přiváděcím stanovištěm 20, a to buď relativně vysokou rychlostí, nebo relativně nízkoů rychlostí, v závislosti na tom, se . kterým z válců pro ovládání rychlosti je příslušná dvojice svěrných válců 104, 106 v daném okamžiku ve styku. Jak bude zřetelněji patrno z obr. 2, použito celkem čtyř dvojic svěrných válců 104, 106, což znamená, že se přivádí čtyři pohledové příze, ačkoliv jich samozřejmě může být přiváděno. ' více nebo' méně, použije-li se více nebo méně těchto' dvojic. Aby se získal větší prostor pro vratně pohyblivé tyče 122, jsou horní konce pák 108 umístěny s prostřídáním, jak je patrno. z obr. 2. .
Třecí dotyk mezi jedním z válců 66, 68 pro ovládání rychlosti a s jedním ze svěrných válců 104 nebo. 106 uděluje otáčivý pohyb příslušné dvojici svěrných válců, . v jejíž svěrné mezeře je zachycena příslušná příze, která je v souvislém třecím záběru s těmito svěrnými válci 104, 106. Takový třecí dotyk slouží k tomu, že tato jednotlivá příze se posouvá při střídavých rychlostech podle ' toho, na kterém z válců pro ovládání rychlosti se v té době otáčí její svěrné válce· Jednotlivé příze E jsou vedeny ' do převáděcího stanoviště přes skupinové vodítko 130 a potom jednotlivými vodítky 132, uloženými na každé páce 108 nad svěrnými válci 104, 106 a obvykle mezi nimi, aby se tak zajistil lépe přímý pohyb těchto. přízí do svěrné mezery těchto válců.
Pro .usnadnění demontáže dílčí sestavy 46, jako například při vytvoření nežádoucích navinutí příze okolo· jednoho nebo více přítlačných válců 104, 106, je zařízení opatřeno uchycovacím prostředkem 134 s rychlým uvolňováním, jak je nejlépe patrno· z obr. 8. Tento uchycovací prostředek 134 zahrnuje otáčivou konzolu 136 s přírubou 137, vybíhající z ní směrem ven. Konzola 136 je připojena ve dvou bodech na stěnu 65 skříně ' 42 příchytnými prostředky, jako šrouby 130 a 140. Šroub 140 může být upraven pro rychlé uvolnění a umožnit tak po svém vyjmutí otočení konzolou 136 ve směru 'hodinových ručiček okolo· šroubu 138, jak je znázorněno čerchovaně na obr. 8. Otáčení konzolou 136 slouží k uvolnění jednotlivých vidlic 120 . a jejich čepů 118 ze štěrbin 116 v pákách 108, takže páky 108 jsou uvolněny ze svých ovládacích prostředků 203. Válce 124 jsou uloženy na otáčivé konzole 136 a jí neseny pouze nasunutím do otvorů vytvořených ' ve přírubě 137 otáčivé konzoly 136, a jsou k ní připevněny matkami 142. Cepy 118 vidlic 120 mají ve štěrbinách 116 dostatečně velkou vůli, takže nedojde k jejich uváznutí v průběhu jejich vysouvání z těchto štěrbin 116. Je tedy zřejmé, že po vyjmutí šroubu 140 se konzola 136 může volně otáčet ve směru hodinových ručiček okolo šroubu 138 a v důsledku toho se umožní vyjmutí všech čepů 118 a vidlic 120 z konců pák 108 výkyvného nosiče 201, takže páky 108, a tedy i celé poháněči ústrojí 70 lze snadno vy jmout jako celek z jejich uložení ve štěrbině 112. Lze potom tuto vyjmutou dílčí sestavu 46 nahradit stejnou nebo podobnou, anebo alternativně může být sestava zbavena nežádoucích navinutí nebo podobných poruch v přízích, příze mohou být znovu navlečeny a sestava může být znovu osazena do pracovní polohy.
Způsob, kterým je rychlost jednotlivých přízí ' ovládána řídicím stanovištěm 26, ' je nejlépe znázorněna na obr. 1 a 7. Mezi neznázorněným zdrojem světla a fotobuňkou 146 je uložena posuvně neprůhledná děrovaná páska 144. Tato páska může být řešena ve formě nekonečného pásu a může být uložena okolo hnaného válce 148 a volného válce 156, přičemž hnaný válec 148 je poháněn motorem .152, uloženým na konzole 40. Páska 144 je opatřena řadami otvorů na celou šíři, odpovídajících počtu jednotlivých dvojic svěrných válců 104, 106 poháněcího ústrojí 70, které se mají ovládat. Fotobuňka 146 je tak ' schopna zaznamenat přítomnost nebo nepřítomnost světla, a v důsledku toho převést tento· signál dtí elektrického. impulsu pro. relé 154, uvede v činnost vzduchové ventily 155, -ovládané solenoidem a ty ovládají vzduchové válce 124. Vzduchové válce 124 ovládají vratně pohyblivé tyče 122, jejichž pohyb se projeví změnou polohy příslušných pák 108, a tím je řízena rychlost, kterou se příslušné ' dvojice svěrných válců 104, 106 poháněcího ústrojí ' 70 otáčí a přivádí příslušné příze. Když se ' tak děrovaná páska 144 postupně posouvá, dostávají ' se před fotobuňku postupně' různé řady otvorů a ' v závislosti na tom, které otvory se nacházejí před fotobuňkou 146, jsou ovládány odpovídající ventily 155 válců 124 a válce mění polohu odpovídající dvojíce svěrných válců 104, 106 a v důsledku toho i rychlost, kterou se příslušná pohledová příze posouvá, jak již bylo vysvětleno výše. Je . tak zřejmé, že je možno postupně měnit rychlost přivádění každé pohledové příze, 'takže je možné při použití přízí různých barev zajistit v předem' určených ' intervalech převládání některých . barev ve složené přízi tím, že se v těchto intervalech přivede zvýšené množství této příze, tj. dvojice svěrných válců 104, 106 pro' tyto barvy se v uvedených intervalech uvede ' do záběru s válcem 68 s vysokou rychlostí. Stejným ' způsobem je možno, nezávisle ' a odděleně od výchylek v barvě, docílit proměnlivé tloušťky, jak je znázorněno na obr. 9, a to tím, že se v proměnlivých kombinacích přivádí zvětšené množství jedné nebo více přízí. Je zřejmé, ze je možno také získávat složenou přízi s proměnlivou tloušťkou i s proměnlivými barevnými vlastnostmi, a že naprogramováním děrovanou páskou 144 je možno předem určit přesně jaká nová příze se má vytvořit, anebo- je-li to žádoucí, může být vzorek zcela nahodilý a opakovat se pouze potom, co děrovaná páska 144 ' dokončila dráhu své jedné délky. Tato· možnost vytvá195318 řet přízi, která nemusí mít nutně krátký opakující se cyklus, je velmi výhodná. Je také možno použít zařízení podle vynálezu pro přivádění různých typů pohledové příze při různých rychlostech, například použít polyamidy barvené kyselým nebo kationtovým barvivém, s hlubokými odstíny nebo černých, anebo použít směsí acetáto vé příze, příze z umělého hedvábí, polyamidu nebo přízí odolných vůči barvivům. Vynálezu je také možno· použít v systému, kde se nepoužívá jádrové příze, ale kde je složené příze dosahováno pouze tím, že se měPÍEDMĚT

Claims (13)

  1. PÍEDMĚT
    1. Zařízení pro přivádění několika přízí nebo nekonečných vláken při proměnlivých rychlostech k dalšímu zpracování, vyznačené tím, že sestává z poháněcího ústrojí [70) pro souvislé třecí zabírání do uvedené skupiny přízí nebo nekonečných vláken, prvního otáčivého válce (66) pro ovládání rychlosti poháněcího ústrojí (70), druhého· otáčivého válce (68) pro ovládání rychlosti poháněcího ústrojí, přičemž mezi prvním a druhým 'Otáčivým válcem (66, 68) je vytvořena mezera (200) půlená osou (A) symetrie obou těchto otáčivých válců (66, 68), vzhledem k níž je poháněči ústrojí (70) upraveno výkyvné přestavitelně na obě její strany, přičemž tato osa symetrie (A) je ve střední poloze poháněcího ústrojí (70) společnou osou symetrie poháněcího ústrojí (70), prvního otáčivého válce (66) a druhého otáčivého válce (68), přičemž dále šířka poháněcího ústrojí (70) v jeho střední poloze v mezeře (200) a ve směru kolmém na osu Symetrie (A) ' je menší, než je šířka této mezery (200) v její části, v níž leží poháněči ústrojí (70), přičemž obvodová rychlost prvního otáčivého válce (66) je menší, než je obvodová rychlost druhého otáčivého válce (68), a dále sestává z výkyvného nosiče (201), připojeného svým jedním koncem k poháněcímu ústrojí (70), a otočně uloženého ve středu otáčení (S), ležícím na ose symetrie (A), a připojeného svým druhým koncem k ovládacímu posunovači (202), upraveném posuvně podél osy (B) kolmé na osu symetrie (A), přičemž vzdálenost poháněcího ústrojí (70) od středu otáčení (S) výkyvného nosiče (201) je taková, že tečná kružnice, dotýkající se obvodu poháněcího ústrojí (70) na jeho straně odvrácené od středu otáčení (S), mající svůj geometrický střed v tomto středu otáčení (S), a ležící v rovině kolmé na osy otáčení obou otáčivých válců (66, 68), se dotýká obvodu každého z obou otáčivých válců (66, 68) alespoň v jednom jeho bodě.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že poháněči ústrojí (70) je vytvářeno skupinou dvojic svěrných válců (104, 106), uspořádaných na společných osách v řadě za sebou, a s třecími povrchy.
    ní množství přiváděných různých ' pohledových přízí.
    I když řídicí stanoviště 26 je znázorněno jako ovládající jednu sestavu 10, je samozřejmé, že může být použito pro současné ovládání řady sestav 10.
    I když v předchozím popisu byla popsána konkrétní konstrukce zařízení jako příklad provedení vynálezu, je odborníkům zřejmé, že jednotlivé části zařízení mohou být podrobeny různým obměnám, aniž by se přitom opustil rozsah vynálezu.
    VYNA LEZŮ
  3. 3. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že výkyvný nosič (201) je tvořen skupinou dvouramenných pák (108), otočně uložených na čepu (110) v uvedeném středu otáčení (S), přičemž počet pák (108) je shodný s počtem odpovídajících dvojic svěrných válců (104, 106) poháněcího ústrojí (70), a každá páka (108) nese jednu dvojici svěrných válců (104, 106).
  4. 4. Zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačené tím, že ovládací posunovač (202) sestává ze skupiny vratně pohyblivých tyčí (122), nezávisle na sobě spojených s vlastním ovládacím členem (203), přičemž na druhém konci jsou tyto· vratně pohyblivé tyče (122) připojeny k odpovídající páce (108), a to na jejím konci protilehlém vůči místu připojení svěrných válců (104, 106), a počet vratně pohyblivých tyčí (122) je shodný s počtem pák _ (108) a dvojic svěrných válců (104, 106) poháněcího ústrojí (70·).
  5. 5. Zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že ovládací členy (203) tvoří vzduchem ovládané válce (124) a vratně pohyblivé tyče (122) tvoří pístní tyče těchto válců (124).
  6. 6. Zařízení podle bodů 4 a 5, vyznačené tím, že · každá vratně pohyblivá tyč (122) má na svém konci, přilehlém ke konci odpovídající páky (108), vidlici (120) s čepem (118), připojenou ke konci ramene páky (108), vsunutím čepu (118) do štěrbiny (116) vytvořené v tomto; konci ramene páky (108), přičemž tato· štěrbina (116) probíhá ve směru délky páky (108) a má tvar zářezu otevřeného na horním konci této· páky (108).
  7. 7. Zařízení podle bodů 1 až 6, vyznačené tím, že každá z pák (108) je opatřena samostatným vodítkem (132) pro· vedení skupiny přízí mezi svěrné válce (104, 106),
  8. 8. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že čepy (118) vidlic (120) jsou ve štěrbinách (116) kluzně uloženy, přičemž průměr čepů (118) je nanejvýše roven šířce štěrbiny (116).
  9. 9. Zařízení podle bodů 7 a 8, vyznačené tím, že ovládací členy (203) jsou uloženy na otáčivé konzole (136), uložené otočně na vodorovné ose (138), orientované kolmo vzhledem k ose podélných štěrbin (116) v pákách (108).
  10. 10. Zařízení podle bodů 3 až 9, vyznačené tím, že čep (110) má tvar komolého kužele a nese páky (108) v otvorech v nich vytvořených a - uspořádaných v ose za sebou, přičemž dále nese rozpěrky (114), vložené mezi jednotlivé páky (108) pro stanovení jejich předem určených vzájemných roztečí.
  11. 11. Zařízení podle bodů 3 až 10, vyznačené tím, že čep (110) ve tvaru komolého kužele je přestavitelně uložen na rámu stroje pro seřízení - polohy poháněcího· ústrojí (70) vzhledem k otáčivým členům (66, 68) pro ovládání rychlosti.
  12. 12. Zařízení podle bodů 4 až 11, vyznačené tím, že skupina ovládacích členů (203) je opatřena programovacím zařízením pro programování posunů jednotlivých vratně pohyblivých tyčí (122).
  13. 13. Zařízení podle bodu 12, vyznačené tím, že programovací zařízení sestává ze spojitě pohyblivé neprůhledné děrované pásky (144), opatřené řadou otvorů probíhajících napříč touto· páskou (144). v souladu s požadovanou kombinací jednotlivých přízí v konečném výrobku, a fotobuňky (146) na zjišťování propustnosti světla děrovanou páskou (144) v každé řadě otvorů, přičemž každá řada otvorů v děrované pásce (144) odpovídá ovládacímu členu (203) jedné vratně pohyblivé tyče (122), selektivně spojitelnému s fotobuňkou (146).
    2 listy výkresů
    Savarografia, n. p.. závod 7, Most
CS767713A 1975-12-01 1976-11-29 Facility for feeding several yarns or infinite fibres by interchangeable velocities CS195318B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/636,552 US4014489A (en) 1975-12-01 1975-12-01 Variable yarn feed device

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195318B2 true CS195318B2 (en) 1980-01-31

Family

ID=24552403

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS767713A CS195318B2 (en) 1975-12-01 1976-11-29 Facility for feeding several yarns or infinite fibres by interchangeable velocities

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4014489A (cs)
JP (1) JPS5288648A (cs)
AT (1) AT357908B (cs)
AU (1) AU1971576A (cs)
BE (1) BE848924A (cs)
BR (1) BR7607956A (cs)
CA (1) CA1058848A (cs)
CH (1) CH601528A5 (cs)
CS (1) CS195318B2 (cs)
DE (1) DE2653493A1 (cs)
DK (1) DK515576A (cs)
ES (1) ES453717A1 (cs)
FI (1) FI763417A (cs)
FR (1) FR2333740A1 (cs)
GB (1) GB1531300A (cs)
IL (1) IL50935A (cs)
IT (1) IT1072113B (cs)
MX (1) MX147215A (cs)
NL (1) NL7613180A (cs)
NO (1) NO142212C (cs)
NZ (1) NZ182666A (cs)
SE (1) SE7613474L (cs)
ZA (1) ZA766969B (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3306867C2 (de) * 1983-02-26 1995-06-14 Fleissner Maschf Gmbh Co Vorrichtung zum seitlichen Verschieben und schließlich Übereinanderlegen von mehreren synthetischen Faserkabeln
DE3720106A1 (de) * 1987-06-16 1988-12-29 Eno Electronic Gmbh Vorrichtung zur erzeugung zufaellig angeordneter und/oder ausgebildeter effekte an einem garn
JPH10154423A (ja) * 1996-11-22 1998-06-09 Harness Sogo Gijutsu Kenkyusho:Kk ワイヤーハーネス製造における電線繰り出し量の保証方法及びその装置
US20020011018A1 (en) * 2000-07-17 2002-01-31 Healy Francis J. Air-texturized dubbing yarn and method of tying a fishing fly using same
EP1600535B1 (de) * 2004-05-29 2010-04-28 SSM Schärer Schweiter Mettler AG Gehäuse
EP2868791A1 (fr) * 2013-10-30 2015-05-06 SUPERBA (Société par Actions Simplifiée) Reprise de fil dans un dispositif de traitement de fil synthétique

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE33238C (de) * O. GRAF und V. PREUSSER in Kottbus Einrichtung zur Herstellung von Noppengarnen auf Zwirnmaschinen
US2880684A (en) * 1955-03-09 1959-04-07 Masland C H & Sons Formation of high and low pile by needling
US2954865A (en) * 1956-03-15 1960-10-04 Cabin Crafts Inc Tufted rug machine design control mechanism
US3026011A (en) * 1960-03-22 1962-03-20 Albert M Grass Variable speed paper feeding drive
US3805344A (en) * 1972-09-14 1974-04-23 Enterprise Machine & Dev Variable feed means for jet texturing apparatus
GB1471414A (en) * 1973-09-24 1977-04-27 Mackie & Sons Ltd J Spinning

Also Published As

Publication number Publication date
ES453717A1 (es) 1977-12-16
JPS5288648A (en) 1977-07-25
GB1531300A (en) 1978-11-08
AU1971576A (en) 1978-05-25
FR2333740B1 (cs) 1980-09-19
US4014489A (en) 1977-03-29
BE848924A (fr) 1977-03-16
DK515576A (da) 1977-06-02
MX147215A (es) 1982-10-25
NO764080L (cs) 1977-06-02
CA1058848A (en) 1979-07-24
IT1072113B (it) 1985-04-10
AU501095A (cs) 1979-06-07
ZA766969B (en) 1977-10-26
NL7613180A (nl) 1977-06-03
NO142212C (no) 1980-07-30
AT357908B (de) 1980-08-11
BR7607956A (pt) 1977-11-08
IL50935A0 (en) 1977-01-31
ATA883876A (de) 1979-12-15
IL50935A (en) 1979-09-30
NO142212B (no) 1980-04-08
FR2333740A1 (fr) 1977-07-01
NZ182666A (en) 1978-12-18
DE2653493A1 (de) 1977-06-02
SE7613474L (sv) 1977-06-02
FI763417A (cs) 1977-06-02
CH601528A5 (cs) 1978-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102482806A (zh) 用于生产增加有不同颜色纤维或不同特性的分类的或图案化的纱线的装置
US3872692A (en) Automatic doffing system for a circular knitting machine
US4047271A (en) Method for space dyeing yarn
CS195318B2 (en) Facility for feeding several yarns or infinite fibres by interchangeable velocities
US4232507A (en) Apparatus and method for wrapping core yarns
JPH0860477A (ja) 短尺経糸を製造するための装置及び方法
ITFI990118A1 (it) Orditoio per campioni a controllo elettronico
ITFI990078A1 (it) Sistema di orditura con orditoio per campioni a controllo elettronicoe dispositivo per il richiamo dei fili
US5084948A (en) Textile napping machine
DE102012007987A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum kontinuierlichen Abziehen und Aufspulen mehrerer Fäden
US3214943A (en) Method and apparatus for producing a fabric
US4326322A (en) Beaming machine
US3390439A (en) Apparatus for cross-laying fibrous material
CN2903113Y (zh) 经纱分片多轴卷绕机
CZ20012853A3 (cs) Způsob a zařízení na zdvojování nebo splétání dvou nebo více nití při vstupu do textilního stroje na pletené, punčochové nebo podobné zboľí
US5058398A (en) Thread supply device for a circular knitting machine
US3692466A (en) Method for space dyeing yarns
US3922736A (en) Machine and method for space dyeing
US3134529A (en) Yarn threading mechanism for a pattern attachment for tufting machines
US5600973A (en) Process and machine for manufacturing elastic bands as well as bands thus obtained
CN100507109C (zh) 经纱分片多轴卷绕工艺及经纱分片多轴卷绕机
DE3007034C2 (de) Fadenliefervorrichtung, insbesondere für Rundstrickmaschinen
BG62816B1 (bg) Метод и устройство за напречно плетене
JP3418568B2 (ja) 電子制御サンプル整経機における糸交換機構
EP1461485A1 (en) Device for the tensioning on four sides of textile materials, relative method and relative quilting/embroidering machine