CS195252B2 - Method of thermal processing strip spools from metals,especially from aluminium and its alloys and device for making the said method - Google Patents

Method of thermal processing strip spools from metals,especially from aluminium and its alloys and device for making the said method Download PDF

Info

Publication number
CS195252B2
CS195252B2 CS772745A CS274577A CS195252B2 CS 195252 B2 CS195252 B2 CS 195252B2 CS 772745 A CS772745 A CS 772745A CS 274577 A CS274577 A CS 274577A CS 195252 B2 CS195252 B2 CS 195252B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
coil
alloys
current
metals
heat treatment
Prior art date
Application number
CS772745A
Other languages
English (en)
Inventor
Mihaly Anka
Deszoe Gallo
Peter Lukacs
Jozsef Szabics
Geza Szalay
Original Assignee
Magyar Aluminium
Szekesfehervari Koennyuefemmue
Budapesti Mueszaki Egyetem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Magyar Aluminium, Szekesfehervari Koennyuefemmue, Budapesti Mueszaki Egyetem filed Critical Magyar Aluminium
Publication of CS195252B2 publication Critical patent/CS195252B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22FCHANGING THE PHYSICAL STRUCTURE OF NON-FERROUS METALS AND NON-FERROUS ALLOYS
    • C22F1/00Changing the physical structure of non-ferrous metals or alloys by heat treatment or by hot or cold working
    • C22F1/04Changing the physical structure of non-ferrous metals or alloys by heat treatment or by hot or cold working of aluminium or alloys based thereon
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D1/00General methods or devices for heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering
    • C21D1/34Methods of heating
    • C21D1/40Direct resistance heating
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D9/00Heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering, adapted for particular articles; Furnaces therefor
    • C21D9/52Heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering, adapted for particular articles; Furnaces therefor for wires; for strips ; for rods of unlimited length
    • C21D9/54Furnaces for treating strips or wire

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Heat Treatment Of Strip Materials And Filament Materials (AREA)
  • Winding, Rewinding, Material Storage Devices (AREA)
  • Manufacturing Of Steel Electrode Plates (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu tepelného zpracování pásových cívek, vyrobených z kovu, zejména z hliníku a jeho slitin, a také zpracování deskových a fóliových cívek rozdílných tloušťek a šířek; vynález se také týká zařízení к provádění tohoto způsobu.
V kovodělném průmyslu se různými výrobními postupy, např. válcováním za studená nebo za tepla, vyrábějí polotovary různých šířek a tloušťěk, jež jsou hotoveny a dále zpracovávány ve formě cívek, přičemž cívky musí být před dalším zpracováním nebo v jeho průběhu ještě podrobeny tepelnému zpracování. Účel tepelného zpracovávání může být různý a je závislý na požadavcích kladených na kvalitu a vlastnosti hotového výrobku, přičemž podlé požadovaného výsledku se může měnit druh tepelného zpracování, např. může být prováděno měkké žíhání, popouštění, uklidnění, kalibrování apod.
Při dosud známých postupech se tepelné zpracování provádí v příslušných pecích, přičemž jsou známy tři základní druhy tepelného zpracování. Při jednom z těchto postupů se materiál vložený do pece ponechává v klidu, tj. zpracovávaný materiál zůstává bez pohybu. Jiný základní typ má podstatu svého řešení v tom, že cívky se v průběhu tepelného zpracování pohybují a po1 souvají kontinuálně nebo přerušovaně od jednoho konce poměrně dlouhé pece к druhému konci. Konečně při třetím základním typu pracovního postupu je polotovar ve formě cívky kontinuálně převíjen. Společným znakem všech těchto zpracovatelských postupů je skutečnost, že se tepelné zpracovávání provádí pomocí nějakého přenosového prostředku, např. vzduchu, plynu, fluidního média apod.
Nevýhody a nedostatky dosud známých způsobů tepelného zpracování polotovarů jsou dobře známy, spočívají především ve značných pořizovacích a provozních nákladech strojního zařízení a také ve velkých nárocích na prostor potřebný к provozování tohoto postupu. Tím, že se teplo přenáší ze zdroje na zpracovávaný předmět nepřímo, pomocí přenosu tepla prostředím nebo přenosovým prostředkem, je účinnost využití tepelné energie nízká, přičemž doba trvání jednotlivých pracovních operací je vysoká. Další nedostatek spočívá v tom, že mechanické vlastnosti zpracovávaného materiálu jsou nehomogenní a proto se snadno poškozuje jeho povrch.
Jsou známy způsoby tepelného zpracování, při kterém se v průběhu převíjení přivádí do převíjeného úseku pásové cívky elektrický proud. Takové řešení je známo např.
z- - italského patentního spisu . č. - 679 042 a z britského patentního spisu . č. 1 200 089. Teo- . reticky jsou tyto, způsoby z energetického hlediska výhodnější, . avšak přesto se v průmyslové praxi příliš - nerozšířily vzhledem k ' obtížím, spojeným s přívodem proudu - a s ří- zením 'celého procesu.
Účelem - vynálezu je odstranit shora uvedené nedostatky známých způsobů a umožnit průmyslové využití elekrického proudu pro odporové tepelné zpracování pásových cívek z kovů.
Bylo zjištěno, že hodnota měřitelného elektrického odporu mezi sousedními kovovými vrtvami pásové cívky, vedené z válcovací stolice, je poměrně vysoká. Tento elektrický odpor je závislý na izolačních vlastnostech mazacích prostředků nanesených na materiál v průběhu . válcování, kysličníků vyskytujících se popřípadě - na plochách materiálu a . na . izolačních vlastnostech vzduchových mezer mezi závity cívky. U pásových cívek jsou tudíž mezi závity izolační vrstvy podobné jako u navíjených fóliových kondenzátorů, a proto může .být za určitých předpokladů veden cívkou elektrický proud, aniž by docházelo ke zkratu mezi jednotlivými závity cívky.
Vynález vychází ze shora uvedených poznatků. Podstata způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že na oba konce cívky se připojí - elektrody, - jimiž - se do - cívky- přivádí stejnosměrný nebo střídavý . proud, - -který- v - :závislosti na společném elektrickém odporu izolačních vrstev mezi kovovými závity cívky, zahrnujících mazací prostředek, vrstvy kysličníků . a vzduchovou . mezeru, ipá nastaveno napětí· na - hodnotu 0,01 až 0,25 V na jeden závit - cívky - a intenzitu na . hodnotu 1000 až 10 000 A, načež po ohřátí cívky na teplotu v rozmezí 150 až - 800 °C se provádí popouštění š následujícím- přirozeným nebo umělým - Ochlazením cívky.
Způsob podle vynálezu - je z ekonomického hlediska velmi výhodný - a navíc umožňuje vřadit tepelné zpracování do technologického sledu všech operací prováděných při zpracování pásu.
Podstata zařízení podle - vynálezu k provádění tohoto způsobu spočívá -v tom, že je opatřeno regulátorem intensity proudu, který je na své - 'vstupní straně napojen na napájecí' zdroj a na - své výstupní straně je - opátřéú vodiči, ukončenými elektrodami pro připojení vodičů ke- koncům zpracovávané cívky.
Jestliže - se například v závislosti na odporu mezi závity cívky vede cívkou při nízkém napětí na jeden závit, například 0,2 V, stejnosměrný- nebo střídavý proud s vyšší intenzitou, například 1000 A, dojde působením proudu - k zahřátí’ Cívky·. Vzhledem k tomu, že elektrický odpor pásové cívky je poměrně nízký, je možno i při nízkém přiváděném napětí vést, cívkou - zahřívací - proud ' - s vysokou intenzitou. Protože mezi - tepelným příkonem a elektrickým odporem, . - jakož ·- i- mezi tepelným příkonem - - a intenzitou - - proudu je kvadratická závislost, stačí prd i - účinné tepelné zpracování cívky - proudem vysoké intenzity krátká doba, a - sice podle rozměrů cívky jedna až šedesát minut.
Předmět vynálezu je - patrný z popisu - a schematického výkresu, na němž je znázorněn příklad provedení zařízení podle vynálezu.
Cívka - 1 - je tvořena závity kovového pásu, na - němž je - mazací prostředek a vrstvy kysličníků, přičemž mezi jednotlivými závity- jsou vzduchové mezery. K oběma koncům pásu jsou připojeny - elektrody 2, které jsou prostřednictvím vodičů 3 a regulátoru 4 intenzity -proudu - napojeny na elektrické vedení. Do - cívky 1 se přivádí - potřebný - zahřívací proud, který může být proudem stejnosměrným nebo střídavým, a jehož intenzita se seřizuje regulátorem- 4 stupňovitě nebo- plynule - - v -průběhu tepelného zpracování.
Při jednom z možných konkrétních provedení způsobu podle vynálezu se ke koncům cívky 1, jejímž základním materiálem je AlMgSi, připojí elektrody 2, jejichž prostřednictvím - se na - cívku přivádí střídavý proud s napětím 0,02 - V na jeden závit cívky 1 a s intenzitou 5000 A. Po ohřátí cívky 1 na teplotu 750 °C a po vystavení pásové cívky působení této teploty - po dobu tří minut se cívka nechá vychladnout na vzduchu.
Uspořádání podle vynálezu přináší výrazné úspory elektrické energie, což při zpracování velkého - množství výrobků znamená značný přínos.
Výrobky, - zpracovávané způsobem a zařízením podle vynálezu, mají homogenní mechanické vlastnosti. Doba tepelného zpracování - může být výrazně zkrácena oproti známým postupům. Současně se snižuji -investiční náklady.

Claims (2)

PREDMÍT
1. Způsob tepelného zpracování pásových cívek z kovů, zejména z hliníku a jeho slitin, průchodem elektrického proudu cívkou, vyznačený tím, že na oba konce cívky se připojí elektrody, jimiž se do cívky přivádí stejnosměrný nebo střídavý proud, který v závislosti na společném elektrickém odporu izolačních vrstev mezi kovovými závity cívky, zahrnujících mazací prostředek, vrstvy kysličníků a vzduchovou mezeru, má nastaveno napětí na hodnotu 0,01 až 0,25 V na jeden závit cívky a intenzitu na hodnotu vynalezu
1000 až 10 000 A, načež po ohřátí cívky na teplotu v rozmezí 150 až 800 se provádí popouštění s následujícím přirozeným nebo umělým ochlazením cívky.
2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, vyznačené tím, že je opatřeno· regulátorem (4) intenzity proudu, který je na své vstupní straně napojen na _ napájecí zdroj a na své výstupní straně je opatřen vodiči (3), ukončenými elektrodami (2) pro připojení vodičů ke koncům zpracovávané cívky (1).
CS772745A 1976-04-27 1977-04-26 Method of thermal processing strip spools from metals,especially from aluminium and its alloys and device for making the said method CS195252B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU76FE969A HU173060B (hu) 1976-04-27 1976-04-27 Sposob i ustanovka dlja termoobrabotki rulonnoj lenty iz metalla i splavov, glavnym obrazom iz aljuminija i aljuminievykh splavov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195252B2 true CS195252B2 (en) 1980-01-31

Family

ID=10996128

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS772745A CS195252B2 (en) 1976-04-27 1977-04-26 Method of thermal processing strip spools from metals,especially from aluminium and its alloys and device for making the said method

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4124416A (cs)
CA (1) CA1099202A (cs)
CH (1) CH630960A5 (cs)
CS (1) CS195252B2 (cs)
DD (1) DD130490A5 (cs)
DE (1) DE2718358B2 (cs)
FR (1) FR2349657A1 (cs)
GB (1) GB1578831A (cs)
HU (1) HU173060B (cs)
IT (1) IT1143652B (cs)
PL (1) PL197633A1 (cs)
YU (1) YU101877A (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3903727A1 (de) * 1989-02-08 1990-08-09 Siemens Ag Verfahren und vorrichtung zum thermischen behandeln von metallbunden

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2308995A (en) * 1941-12-20 1943-01-19 Miess Fred Method of electrically heating metallic strip
GB1082251A (en) * 1964-02-11 1967-09-06 Aluminium Foils Ltd Method of heat treatment of aluminium foil
US3294598A (en) * 1964-04-21 1966-12-27 United States Steel Corp Method of annealing strip in coils
FR1391639A (fr) * 1964-05-06 1965-03-05 Thyssen Huette Ag Système de four pour traiter rapidement par voie thermique, à des températures élevées, des rubans métalliques
US3746582A (en) * 1971-08-26 1973-07-17 Southwire Co Method of producing annealed stranded cable
AT318096B (de) * 1972-09-27 1974-09-25 Vmw Ranshofen Berndorf Ag Verfahren zur Wärmebehandlung von Metallbändern

Also Published As

Publication number Publication date
CA1099202A (en) 1981-04-14
PL197633A1 (pl) 1978-02-27
GB1578831A (en) 1980-11-12
IT1143652B (it) 1986-10-22
FR2349657A1 (fr) 1977-11-25
DD130490A5 (de) 1978-04-05
DE2718358A1 (de) 1977-11-17
FR2349657B1 (cs) 1983-11-25
YU101877A (en) 1982-08-31
HU173060B (hu) 1979-02-28
CH630960A5 (de) 1982-07-15
US4124416A (en) 1978-11-07
DE2718358B2 (de) 1978-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2349569A (en) Processing of metal strip
US3826690A (en) Method of processing aluminum electrical conductors
JPH0124846B2 (cs)
US2019555A (en) Electric heating and conditioning apparatus and method
BG60468B1 (bg) Индукционна пещ за нагряване и хомогенизиране на температурата при горещо валцуване на тънки стоманени ленти
US2351922A (en) Treatment of silicon-iron alloys
US4574604A (en) Process and apparatus for high speed fabrication of copper wire
CS195252B2 (en) Method of thermal processing strip spools from metals,especially from aluminium and its alloys and device for making the said method
US2437776A (en) Electric induction furnace for continuously heating metal strip
US2445866A (en) Apparatus for electric resistance heating of moving metallic strip
US4615195A (en) Process and apparatus for high speed fabrication of copper wire
US3144364A (en) Induction annealing of magnetic alloy sheet
US4822969A (en) Apparatus for continuous-direct-resistance heating of long-length articles
RU2071990C1 (ru) Способ термомеханической обработки полосы
US1427753A (en) Method of annealing metal
US2576902A (en) Method for flow brightening electrodeposited tin on tinplate
DE4126175A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum erwaermen von elektrisch leitfaehigem material
JP2003507577A (ja) 焼なまし装置
SU737032A1 (ru) Способ продольной прокатки
JPS6010582A (ja) ビレツトヒ−タ
JP2002146433A (ja) ダブルテーパ鋼線と、その連続熱処理方法および装置
JPH01142032A (ja) 帯材通電加熱装置
PL76420B1 (cs)
SU1544817A1 (ru) Способ термообработки сварных соединений полос и устройство дл его осуществлени
JPS58120737A (ja) 金属線の連続焼鈍方法及び装置