BG66495B1 - Метод и инсталация за производство на воден акриламидов разтвор с биокатализатор - Google Patents

Метод и инсталация за производство на воден акриламидов разтвор с биокатализатор Download PDF

Info

Publication number
BG66495B1
BG66495B1 BG108289A BG10828903A BG66495B1 BG 66495 B1 BG66495 B1 BG 66495B1 BG 108289 A BG108289 A BG 108289A BG 10828903 A BG10828903 A BG 10828903A BG 66495 B1 BG66495 B1 BG 66495B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
biocatalyst
centrifuge
acrylamide
process according
aqueous solution
Prior art date
Application number
BG108289A
Other languages
English (en)
Other versions
BG108289A (bg
Inventor
Burkhard Theis
Michael Colberg
Olaf Petersen
Original Assignee
Ashland Licensing & Intellectual Property Llc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from PCT/EP2002/004565 external-priority patent/WO2002088372A1/de
Application filed by Ashland Licensing & Intellectual Property Llc filed Critical Ashland Licensing & Intellectual Property Llc
Publication of BG108289A publication Critical patent/BG108289A/bg
Publication of BG66495B1 publication Critical patent/BG66495B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12MAPPARATUS FOR ENZYMOLOGY OR MICROBIOLOGY; APPARATUS FOR CULTURING MICROORGANISMS FOR PRODUCING BIOMASS, FOR GROWING CELLS OR FOR OBTAINING FERMENTATION OR METABOLIC PRODUCTS, i.e. BIOREACTORS OR FERMENTERS
    • C12M41/00Means for regulation, monitoring, measurement or control, e.g. flow regulation
    • C12M41/48Automatic or computerized control
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12MAPPARATUS FOR ENZYMOLOGY OR MICROBIOLOGY; APPARATUS FOR CULTURING MICROORGANISMS FOR PRODUCING BIOMASS, FOR GROWING CELLS OR FOR OBTAINING FERMENTATION OR METABOLIC PRODUCTS, i.e. BIOREACTORS OR FERMENTERS
    • C12M41/00Means for regulation, monitoring, measurement or control, e.g. flow regulation
    • C12M41/12Means for regulation, monitoring, measurement or control, e.g. flow regulation of temperature
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/02Amides, e.g. chloramphenicol or polyamides; Imides or polyimides; Urethanes, i.e. compounds comprising N-C=O structural element or polyurethanes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод и инсталация за получаване на воден разтвор на акриламид чрез хидратиране на акрилнитрил във воден разтвор в присъствието на биокатализатор. 16 претенции, 1 фигура

Description

Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до метод и инсталация за получаване на воден акриламидов разтвор чрез хидратиране на акрилнитрил във воден разтвор в присъствието на биокатализатор.
Предшестващо състояние на техниката
Превръщането на акрилнитрила в акриламид в присъствието на подходящ биокатализатор във вода е познато от много години и е описано например в DE 30 17 005 С2, като при този метод биокатализаторьт е имобилизиран. В DE 44 80132 С2 и в ЕР 0 188 316 В1 са описани специални биокатализатори за превръщане на акрилнитрил в акриламид. Патент US 5 334 519 описва хидратизиране на акрилнитрил до акриламид в присъствието на биокатализатори и кобалтови йони. Всички тези методи имат общия недостатък, че се получават нежелани странични продукти.
Настоящото изобретение има задача да предложи един, възможно най-благоприятен за околната среда метод, при който страничните продукти са минимизирани.
Техническа същност на изобретението
Съгласно изобретението тази задача се решава чрез метод за получаване на воден разтвор от акриламид чрез хидратиране на акрилнитрил във воден разтвор в присъствие на биокатализатор, при който биокатализаторьт се извежда от водния акриламидов разтвор в продължение на < 2 h, за предпочитане < 1 след завършване на реакцията.
За стартиране на реакцията в реактора се въвеждат предварително водата и биокатализаторьт и се загряват до температура 15 до 20оС, за предпочитане 16 до 20°С. След като температурата бъде достигната, в реактора се дозира акрилнитрилът, с което започва превръщането в акриламид. Цялото превръщане протича за предпочитане изотермично, като за целта се осигурява по време на цялото превръщане охлаждане, за да бъде отвеждана топлината от реакцията. По отношение на охлаждането на реактивната смес се цитира паралелната патента заявка с условен номер ST0031, която по такъв начин се въвежда като част от разкритието по настоящата заявка. Концентрацията на биомаса при началото на реакцията възлиза на 0,03 до 2,5 g/1, за предпочитане 0,05 до 1 g/Ι и особено се предпочита 6,8 до 7,5 g/1.
След завършване на дозирането на акрилнитрила е необходимо време за предпочитане от 4 до 20 min и особено за предпочитане 5 до 10 min, за да се извърши възможно най-пълно превръщане.
По смисъла на настоящото изобретение реакцията е завършена, ако остатъчното съдържание на акрилнитрил в акриламидовия разтвор е по-малко от 10 ppm, за предпочитане, по-малко от 5 ppm.
Съгласно изобретението биокатализаторьт се извежда от водния акриламидов разтвор след завършване на реакцията, в продължение на < 2 h и за предпочитане в продължение на < 1 h.
Извеждането на биокатализатора се извършва за предпочитане с тръбна центрофуга, каквато е описана например от Dr.-Ing. Heinz Hemfort в Separatoren, научно-техническа документация. Документацията може да се получи от фирмата GEA Westfalia Separator AG, Werner Habig-Strasse 1, D-59302 Oelde и тя тук се привежда като цитат и представлява част от разкритието.
Също така за предпочитане е отвеждането на биокатализатора да се извършва с поне една частично непрекъснато действаща центрофуга. Особено предпочитана е центрофугата с пръстеновиден процеп, описана от Dr. - Ing. Heinz Hemfort в Separatoren, научно-техническа документация.
При една предпочитана форма на изпълнение на настоящото изобретение избистрящото действие на центрофугата се контролира с помощта на оптическо средство. Това оптическо средство е за предпочитане една светлинна бариера, която е настроена на определена степен на мътност на акриламвда при избистрянето. Светлинната бариера е монтирана в изходящия канал на центрофугата, където осветява изтичащия воден разтвор на акриламид. Светлинната бариера се състои от светлинен източник и приемник. Интензитетът на светлината на светлинния източник се регулира за предпочитане така, че отслабеният от абсорбацията в осветявания воден акриламидов разтвор
66495 Bl светлинен лъч все още да има останал интензитет, достатъчен за да сигнализира приемника, че отвеждането на катализатора е достатъчно. Ако светлинната абсорбация поради започналото затъмняване от биокатализатора е по-голяма, ще се намали светлинния интензитет и приемникът ще изпрати сигнал, че отделянето на катализатора не е достатъчно. Този сигнал се използва за управление на центрофугите. За предпочитане с този сигнал се управляват интервалите на изпразване и на почистване на центрофугите.
Изгодно е преди извличането биокатализаторът да се пресече. Пресичането може да се извърши в реактора, в който е протекло превръщането на акрилнитрила в акриламид. За предпочитане е, обаче това да стане в отделен реактор за пресичане. Пресичането може да се извърши с всяко подходящо за тази цел средство. За предпочитане е все пак, да се използва алуминиев сулфат и/или някой анионен полимер. Подходящи аниони полимери са например продуктите Praestol® 2510 или Praestol® 2530 на фирмата заявителка.
За предпочитане пресичането се извършва при pH стойност от 6,8 до 8,0, но особено за предпочитане са pH стойност от 7,5 до 7,5. 25
След като биокатализаторът, биомасата, се изведе от водния разтвор на акриламида е препоръчително акриламидовияг разтвор да се доведе до pH стойност от 4,5 до 7,0 и особено за предпочитане от 5,5 до 6,5.
При една предпочитана форма на изпълнение на настоящото изобретение биокатализаторът се освобождава в достатъчно висока степен от акриламид посредством поне еднократно, а подобре неколкократно промиване с отстраняване на промивната вода. За предпочитане е освен това, биокатализаторът да се промива толкова, че концентрацията на акриламид в него да слезе до < 10 ppm, а още по- добре до < 5 ppm.
Замърсената с акрил промивна вода се рециклира в процеса, като например се въвежда в реактора преди началото на процеса. В тази вода се суспендира биокатализаторът, преди да започне същинското превръщане на акрилнитрила в акриламид.
След промиването, за предпочитане, биокатализаторът се стерилизира и след това се изхвърля като обикновен биологичен отпадък. Стерилизацията се осъществява за предпочитане чрез кратковременно нагряване на биокатализатора до температури > 80°С.
Методът съгласно изобретението може да се проведе с всеки биокатализатор, който катализира превръщането на акрилнитрила в 5 акриламид. За предпочитане е обаче биокатализаторът Rhodococcus rhodocrous, както е депозиран с депозитен номер 14230 при DSMZ, Deutsche Sammlung von Mikroorganismen und Zellkulturen GmbH, Mascheroder Weg lb, D-381, 10 124 Braunschweig, Германия.
Методът съгласно изобретението има предимството, че отпадат по-малко странични продукти, че получаването на акрилнитрила е почти пълно и че се получава един почти 50% акрила15 мидов разтвор. Методът съгласно изобретението се провежда просто и евтино. Биокатализаторът се използва оптимално и може да се изхвърля като биологичен отпадък. Водата, която се използва за промиване на биокатализатора може да се 20 рециклира в процеса.
Методът, съгласно изобретението се провежда в инсталация за получаване на акриламидов разтвор чрез хидратиране на акрилнитрил във воден разтвор в присъствието на биокатализатор, което съдържа реактор и тръбна центрофуга за отделяне на биокатализатора от водния разтвор на акриламид. Тази инсталация е също обект на настоящото изобретение. Тръбните центрофуги са описани от Dr. - Ing. Heinz Hemfort в научно30 техническата документация 'Separatoren.
Друг предмет на настоящото изобретение е инсталация за получаване на акриламидов разтвор чрез хидратизиране на акрилнитрил във воден разтвор в присъствието на биокатализатор в един 3 5 реактор и една самоизпразваща се, поне частично непрекъснато работеща центрофуга за отделяне на катализатора от водния разтвор на акриламид.
За предпочитане, поне една частично непрекъснато работещата центрофуга е една 40 самоизпразваща се центрофуга с пръстеновиден процеп или дискова центрофуга с пръстеновиден процеп, каквато е описана от Dr.-Ing. Heinz Hemfort в научно-техническатадокументация Separatoren.
Данни за регулиране на центрофугите са 45 описани в посочените описания.
Инсталацията съгласно изобретението има предимството, че отпадат по-малко странични продукти, че превръщането на акрилнитрилае почти пълно и че се получава един почти 50 % 50
66495 Bl акриламидов разтвор. Инсталацията съгласно изобретението се управлява просто и евтино. Биокатализаторът се използва оптимално и може да се изхвърля като биологичен отпадък.
Пояснение на приложената фигура
Изобретението е изяснено по-подробно с помощта на фиг. 1. Тези пояснения имат само примерен характер и не ограничават изобретателската идея.
Фигура 1 представлява една схема на процеса по метода съгласно изобретението и показва също така отделните части на инсталацията съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Преди началото на същинското преобразуване на акрилнитрила в акриламид в реактора 3 се зарежда напълно обезсолена вода 1 и суспензия 2, която съдържа биокатализатор. Реакторът 3 се разбърква с бъркалка 16, задвижвана с мотор за поддържане на хомогенност. От външната страна на реактора са разположени тръбни охладители 17, които са свързани с входа 5 и изхода 6 на охладителна вода. За специалиста е ясно, че с помощта на тези тръбни охладители преди започване на същинската реакция реактивната смес може и предварително да се подгрее до определена температура.
По-нататък реакторът 3 има помпен кръговрат 18, с който една част от реактивната смес се транспортира в кръга с помощта на магнитно куплирана външна помпа 7. В кръговрата 18 са включени паралелно три тръбни топлообменника 6, с чиято помощ съдържанието на реактора може да се подгрява и охлажда. Топлообменниците също са свързани с органи за подвеждане и отвеждане на охладителна вода. Освен това помпеният кръговрат има един байпас 15, по който топлообменниците 6 могат да бъдат заобиколени. Съответните вентили не са показани на схемата. В помпения кръговрат освен това е включен и един инфрачервен спектрометър с Фурие преобразувател (FT-IR) 9 за непрекъснато измерване на концентрацията на акрилнитрил и акриламид в потока на кръговрата и в реактора. Контролният поток се взема от кръговрата 18 посредством бутално-мембранна помпа 8 и се вкарва в прибора FT-IR, където се анализира. Данните от анализа се използват за управлението на процеса. Близо преди навлизането на циркулационния поток обратно в реактора в него се въвежда допълнително акрилнитрил от резервоара 10. Резервоарът за акрилнитрил 10 и реакторът 3 са свързани с тръбна система откъм газовата страна на реактора. Тръбопроводът 19 се отваря преди началото на въвеждането на акрилнитрил в реактора и се затваря след завършване на дозирането. След завършване на дозирането на акрилнитрил е необходимо едно следреакционно време от 5 до 20 min, за да може акрилнитрилът да отреагира изцяло. Реакцията се счита за завършена, когато концентрацията на акриламид в биокатализатора достигне < 10 ppm.
След завършване на реакцията суспензията се изпомпва в един отделен резервоар (не е изобразен) и биокатализаторът се пресича при pH стойност 7,0 до 7,5 с алуминиев сулфат. След това биокатализаторът се отделя от акриламида с помощта на частично непрекъснато работеща, самоизпразваща се центрофуга с пръстеновиден процеп модел 12 на фирмата GEA Westfalia Separator AG, Wemer-Habig-Strasse 1, D-59302, Германия, като разделянето се завършва най-късно 1 h след завършване на реакцията. Центрофугата с пръстеновиден процеп се регулира по сигнал от светлинна бариера (не е изобразена), която е разположена в тръбопровода 20. Със сигнала на светлинната бариера се регулира по-специално отчасти непрекъснатото изпразване на центрофугата. Водният акриламид се събира в резервоара 13 и се довежда до pH стойност от 5,5 до 6,5. Биокатализаторът се отвежда в резервоара 14, след което неколкократно се промива с напълно обезсолена вода и се отводнява, за да се освободи напълно от акриламид. Промивната вода се връща през тръбопровода 1 и се рециклира в процеса. Промитият биокатализатор се стерилизира с водна пара и се изхвърля.

Claims (16)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за получаване на воден разтвор на акриламид чрез хидратиране на акрилонитрил във воден разтвор в присъствието на биокатализатор, характеризиращ се с това, че биокатализаторът се отделя от водния разтвор на акриламида посредством най-малко частично непрекъснато функционираща, самоотводняваща се центрофуга в рамките на ? 2 h, предпочитано в рамките на ? 1 h fc w4naiwiWj|№« и .1
    66495 Bl след края на реакцията, където чистото освобождаване от центрофугата се контролира от оптични средства, и където мониторингът се използва за контрол на центрофугата.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че центрофугата е центрофуга с пръстеновиден луфт.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че чистото освобождаване от центрофугата се контролира от светлинна бариера.
  4. 4. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че биокатализаторът се флокупира преди разделянето.
  5. 5. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че алуминиевият сулфат се използва като флокулиращ агент.
  6. 6. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че анионен полимер се използва като флокулиращ агент.
  7. 7. Метод съгласно всяка една от претенциите от 4 до 6, характеризиращ се с това, че флокулацията се извършва при стойност на pH от 6.8 до 8.0, предпочитано от 7.0 до 7.5.
  8. 8. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 7, характеризиращ се с това, че воден разтвор на акриламид се освобождава от биокатализатор настроен на стойност на pH от 4.5 до 7.0, предпочитано от 5.5 до 6.5.
  9. 9. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че отделеният биокатализатор е освободен от акриламид с наймалко едно, предпочитано многократно измиване и отделяне.
  10. 10. Метод съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че се извършва измиване с дейонизирана вода.
  11. 11. Метод съгласно претенция 9 или 10, характеризиращ се с това, че концентрацията на акриламид в биокатализатора е < 10 ppm, предпочитано < 5 ppm.
    5
  12. 12. Метод съгласно всяка една от претен- циите от 9 до 11, характеризиращ се с това, че промивната вода се рециклира в процеса.
  13. 13. Метод съгласно всяка една от претенциите от 9 до 12, характеризиращ се с това, 10 че биокатализаторьт се стерилизира след измиване.
  14. 14. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 13, характеризиращ се с това, че биокатализаторьт е Rhodococcus rhodochrous, заведен под депозитен номер 14320 е DSMZ, 15 deutsche sammlung von Mikroorganismen und Zellkulturen GmbH, Maschroder Weg lb, d-38124 Браутшвайг, Германия.
  15. 15. Инсталация за получаване на воден разтвор на акриламид чрез хидратиране на 20 акрилнитрил във воден разтвор в присъствието на биокатализатор, състояща се от последователно свързани реактор (3), помпен кръговрат (18), през който се прекарва една част от реакционната смес чрез помпа (7), поне един топлообменник (6), 25 характеризираща се с това, че включва и най-малко една частично непрекъснато работеща самоизпразваща се центрофуга (12), свързана с реактор (3), за отделяне на биокатализатора от водния разтвор на акриламид, чието изпразване се 30 контролира от оптични средства.
  16. 16. Инсталация съгласно претенция 15, характеризираща се с това, че центрофугата (12) е центрофуга с пръстенен луфт.
BG108289A 2001-04-26 2003-10-24 Метод и инсталация за производство на воден акриламидов разтвор с биокатализатор BG66495B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10120546A DE10120546A1 (de) 2001-04-26 2001-04-26 Verfahren zur Herstellung einer wässrigen Acrylamidlösung mit einem Biokatalysator
PCT/EP2002/004565 WO2002088372A1 (de) 2001-04-26 2002-04-25 Verfahren und vorrichtung zur herstellung einer wässrigen acrylamidlösung mit einem biokatalysator

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108289A BG108289A (bg) 2004-09-30
BG66495B1 true BG66495B1 (bg) 2015-06-30

Family

ID=7682865

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108289A BG66495B1 (bg) 2001-04-26 2003-10-24 Метод и инсталация за производство на воден акриламидов разтвор с биокатализатор
BG108290A BG108290A (bg) 2001-04-26 2003-10-27 Метод за получаване на воден разтвор на акриламид с биокатализатор

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108290A BG108290A (bg) 2001-04-26 2003-10-27 Метод за получаване на воден разтвор на акриламид с биокатализатор

Country Status (13)

Country Link
US (1) US20040175810A1 (bg)
EP (1) EP1385974A2 (bg)
JP (1) JP5025881B2 (bg)
KR (1) KR100915742B1 (bg)
CN (1) CN100473726C (bg)
AU (1) AU2002315322B2 (bg)
BG (2) BG66495B1 (bg)
BR (2) BRPI0209257B1 (bg)
DE (1) DE10120546A1 (bg)
MX (1) MX279101B (bg)
RU (1) RU2289626C2 (bg)
WO (1) WO2002088371A2 (bg)
ZA (1) ZA200308318B (bg)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1689861B1 (en) * 2003-12-02 2011-11-09 Ciba Specialty Chemicals Water Treatments Limited Strain of rhodococcus rhodochrous ncimb 41164 and its use as producer of nitrile hydratase
GB0327901D0 (en) * 2003-12-02 2004-01-07 Ciba Spec Chem Water Treat Ltd Process for producing polymers
JP2006187257A (ja) * 2005-01-07 2006-07-20 Daiyanitorikkusu Kk アミド化合物の製造方法およびアクリルアミド系ポリマー
KR101647165B1 (ko) * 2008-10-03 2016-08-09 다이야니트릭스 가부시키가이샤 아크릴아마이드의 제조방법
CN101665445B (zh) * 2009-09-14 2013-06-12 郑州正力聚合物科技有限公司 制备丙烯酰胺水剂的系统及丙烯酰胺水剂的制备方法
RU2475542C1 (ru) * 2011-12-29 2013-02-20 Учреждение Российской академии наук Институт экологии и генетики микроорганизмов Уральского отделения РАН Способ и установка для определения эффективности адсорбционной иммобилизации микроорганизмов и мониторинга функционального состояния биокатализаторов на основе иммобилизованных микробных клеток
CN110157751A (zh) * 2019-06-05 2019-08-23 英德市云超聚合材料有限公司 一种低电导率酰胺化合物水溶液的合成方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5835077B2 (ja) * 1979-05-02 1983-07-30 日東化学工業株式会社 微生物によるアクリルアミドまたはメタアクリルアミドの連続製造法
JPS61162193A (ja) 1985-01-08 1986-07-22 Nitto Chem Ind Co Ltd 微生物によるアミド類の製造法
DD274631A5 (de) 1987-09-18 1989-12-27 Kk Verfahren zur biologischen herstellung von amiden
US5595905A (en) * 1992-03-12 1997-01-21 G.D. Searle & Co. Process control system for fed-batch fermentation using a computer to predict nutrient consumption
RU2053300C1 (ru) 1993-12-17 1996-01-27 Государственный научно-исследовательский институт генетики и селекции промышленных микроорганизмов Штамм бактерий rhodococcus rhodochrous - продуцент нитрилгидратазы
RU2112804C1 (ru) * 1997-04-17 1998-06-10 Пермский завод им.С.М.Кирова Биотехнологический способ получения концентрированных растворов акриламида
RU2146291C1 (ru) * 1998-12-17 2000-03-10 Закрытое акционерное общество "Биоамид" Усовершенствованный биотехнологический способ получения акриламида
EP1046706A1 (en) * 1999-04-21 2000-10-25 GEA Liquid Processing Scandanavia A/S Method and apparatus for the continuous biocatalytic conversion of aqueous solutions, having one or more degassing stages
US6284453B1 (en) * 1999-09-29 2001-09-04 Steven Anthony Siano Method for controlling fermentation growth and metabolism
GB0002464D0 (en) * 2000-02-04 2000-03-22 Ciba Spec Chem Water Treat Ltd Analysis of catalysed reactions by calorimetry

Also Published As

Publication number Publication date
WO2002088371A2 (de) 2002-11-07
MXPA03009752A (es) 2004-06-30
JP2005507643A (ja) 2005-03-24
JP5025881B2 (ja) 2012-09-12
ZA200308318B (en) 2005-01-26
DE10120546A1 (de) 2002-10-31
CN1612933A (zh) 2005-05-04
BRPI0209257B1 (pt) 2018-05-15
KR100915742B1 (ko) 2009-09-04
BG108290A (bg) 2004-12-30
US20040175810A1 (en) 2004-09-09
EP1385974A2 (de) 2004-02-04
RU2289626C2 (ru) 2006-12-20
MX279101B (es) 2010-09-20
KR20040014513A (ko) 2004-02-14
WO2002088371A3 (de) 2003-11-13
BG108289A (bg) 2004-09-30
RU2003133138A (ru) 2005-05-10
AU2002315322B2 (en) 2007-07-12
BR0209257A (pt) 2005-04-19
CN100473726C (zh) 2009-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG66496B1 (bg) Метод и инсталация за производство на воден разтвор на акриламид при използване на биокатализатор
KR100966659B1 (ko) 생촉매를 사용하는 아크릴아미드 수용액 제조 장치 및 방법
JP2002523082A (ja) フォトバイオリアクタ
CN104829056A (zh) 一体化污水处理装置及使用该装置的污水处理工艺流程
BG66495B1 (bg) Метод и инсталация за производство на воден акриламидов разтвор с биокатализатор
EP2610222A1 (en) Method and plant for combined treatment of liquid organic waste
CN204675957U (zh) 一体化污水处理装置
EP2390235B1 (en) Method and plant for the treatment of liquid organic waste material
JP2019177332A (ja) 下水汚泥と生ごみの混合メタン発酵方法
CN205368067U (zh) 太阳能恒温微藻培养与恒温沼气池结合处理生活污水系统
CN211631396U (zh) 一种适用于大型中华鲟养殖池的排污装置
KR20170038456A (ko) 종속영양 미세조류를 이용한 축산폐수 처리장치 및 방법
CN110563269A (zh) 一种污水处理装置以及利用微藻处理污水兼利用污水生产微藻的方法
JPH04126594A (ja) 廃水処理法
JP2001121147A (ja) 膜分離浄化装置
CN218709618U (zh) 一种厌氧生物处理设备
JP2002320962A (ja) 殺藻方法とその装置
SU1587021A1 (ru) Установка дл анаэробной обработки отходов
CN212655638U (zh) 一种发酵废水处理中水回用除菌装置
SU1512933A1 (ru) Устройство дл переработки биомассы в биогаз и шлам
KR101655408B1 (ko) 광-막 생물 반응기 및 이를 이용한 해수 전처리 방법과 미세조류 배양 방법
WO2024023670A1 (en) Method and plant for treating waste waters
SU1745706A1 (ru) Способ обработки животноводческих стоков
CN116282755A (zh) 一种利用微藻处理养殖废水的装置及方法
SE427470B (sv) Forfarande och anleggning for att av s k strobeddsfri flytande godsel bereda ett neringsmedium for odling av mikroorganismer