BG66403B1 - Микросензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност - Google Patents

Микросензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG66403B1
BG66403B1 BG10110498A BG11049809A BG66403B1 BG 66403 B1 BG66403 B1 BG 66403B1 BG 10110498 A BG10110498 A BG 10110498A BG 11049809 A BG11049809 A BG 11049809A BG 66403 B1 BG66403 B1 BG 66403B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hall
contacts
parallel axis
parallel
sensor
Prior art date
Application number
BG10110498A
Other languages
English (en)
Other versions
BG110498A (bg
Inventor
SiyaЛОЗАНОВА Сия Lozanova
ЧавдарRoumenin CHavdar РУМЕНИН
Original Assignee
Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН filed Critical Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН
Priority to BG10110498A priority Critical patent/BG66403B1/bg
Publication of BG110498A publication Critical patent/BG110498A/bg
Publication of BG66403B1 publication Critical patent/BG66403B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Микросензорът на Хол с паралелна ос на магниточувствителност съдържа полупроводникова подложка (1), върху едната страна на която са формирани четири омични контакта - първи (2), втори (3), трети (4) и четвърти (5). Първият (2) и вторият (3) контакт през товарни резистори (6 и 7) са свързани с по един от изводите на два източника (8 и 9), които са в режим генератор на напрежение, като полярността на тези изводи съвпада. Третият (4) и четвъртият (5) контакт през резистори (10 и 11) са съединени с другите изводи на източниците на напрежения (8 и 9). Четирите товарни резистора (6, 7, 10 и 11) са с една и съща стойност. Първият (2) и вторият (3), и съответно третият (4) и четвъртият (5) омичен контакт са двата независими изхода (12 и 13) на микросензора на Хол. Външното магнитно поле (16) е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката (1).

Description

Изобретението се отнася до микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, приложимо в областта на микро- и наносензориката, слабополеватамагнитометрия, безконтактната автоматика и управление, безжичните комуникации, контролно-измервателната технология, навигацията, автомобилостроенето, енергетиката, позиционирането на обекти в пространството, уредостроенето, медицината, военното дело и антитерористичната дейност и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани последователно и на разстояния един от друг четири правоъгълни омични контакти първи, втори, трети и четвърти, разположени успоредно на дългите си страни. Първият и третият са свързани с първи захранващ източник в режим генератор на ток. Вторият и четвъртият омичен контакт са свързани през втори източник в режим генератор на ток. Полярностите на захранване на втория и третия омичен контакгсъвпадат. Изходите на микросензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност са съответно първият и четвъртият, и вторият и третият омични контакти. Външното магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка и е успоредно на дългите страни на правоъгълните омични контакти [1].
Недостатък на този микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност е ниската преобразувателна ефективност (магниточувствителност) в резултат на значително редуцираното напрежение на Хол между изходните на втория и третия омични контакти, тъй като в зоната между тях двата захранващи тока са противоположно насочени, което отслабва в значителна степен генерирания чрез тях ефект на Хол.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност с висока преобразувателна ефективност (магниточувствителност).
Тази задача се решава с микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани последователно и на разстояния един от друг четири правоъгълни омични контакти първи, втори, трети и четвърти, разположени успоредно на дългите си страни. Първият и вторият контакти през съответни товарни резистори са свързани с по един от изводите на два захранващи източника, които са в режим генератор на напрежение като полярността на тези изводи съвпада, а третият и четвъртият контакти също през съответни товарни резистори са съединени с другите изводи на източниците на напрежение, като четирите товарни резистори са с една и съща стойност. Първият и вторият, и съответно третият и четвъртият омични контакти са двата независими изхода на микросензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, като външното магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка и е успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с приложената фигура, представляваща напречното сечение на едно негово примерно изпълнение.
Примери за изпълнение на изобретението
Микросензорът на Хол с паралелна ос на магниточувствителност съдържа полупроводникова подложка 1 с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани последователно и на разстояния един от друг четири правоъгълни омични контакти първи 2, втори 3, трети 4 и четвърти 5, разположени успоредно на дългите си страни. Първият 2 и вторият 3 контакти през съответни товарни резистори 6 и 7 са свързани с по един от изводите на два захранващи източника 8 и 9, които са в режим генератор на напрежение, като полярността на тези изводи съвпада, а третият 4 и четвъртият 5 контакти също през съответни товарни резистори 10 и 11 са съединени с другите изводи на източниците на напрежение 8 и 9, като товарните резистори 6,7,10 и 11 са с една и съща
66403 Bl стойност. Първият 2 и вторият 3, и съответно третият 4 и четвъртият 5 омични контакти са двата независими изходи 12 и 13 на микросензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, като външното магнитно поле 14 е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка 1 и е успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти 2,3, 4 и 5.
Действието на микросензора на Хол е паралелна ос на магниточувствителност, съгласно изобретението, е следното.
При включване на източниците на напрежение 8 и 9, в резултат на еднаквите по стойност товарни резистори R, 6 и 7, и съответно R3 10 и R4 11, R = R2 = R3 = R4, които са свързани към изводите с една и съща полярност на източниците 8 и 9, в подложката 1 протичат два еднакви и съпосочни тока 125 и 134 като 12 5 = 13 4. Понеже омичните контакти 2,3,4 и 5 са планарни и представляват еквипотенциални равнини, токовете през тях 12, 13, 14 и 15 първоначално са перпендикулярни на горната повърхност на подложката 1 и проникват навътре в обема й, след което траекториите им стават успоредни на горната повърхност на подложката 1. Ако по някакви причини (например, различна по повърхността на полупроводниковата подложка 1 температураТот протичането на токове 12, I 1 и 15; наличие на механични напрежения от корпусирането на чипа с микросензора на Хол; нанасяне на изолиращи диелектрични покрития, проводящи тънки слоеве или шини върху полупроводниковата подложка 1 при технологичните процеси; неминуеми геометрични литографски грешки в разположението на омичните контакти 2 и 3, и 4 и 5; нееднородности в легирането на подложката 1 и др.) двата тока 1,5 и 13 4 се отличават по стойност или топология на протичане в обема. В резултат между контактите 2 и 3, и съответно 4 и 5 могат да възникнат в отсъствие на магнитното поле В 14 паразитни напрежения (офсети) V23(B = 0) ? 0 и V45(B = 0) * о. Тяхното компенсиране (включително нулиране) лесно се постига чрез вариране стойностите на някои от товарните резистори 6, 7, 10 или 11. Резисторите 6, 7, 10 и 11, с които се установяват двата захранващи тока 1,5 и 1,4 следва да превишават най-малко с един порядък стойността на входното съпротивление на микросензора на Хол. В отличие от известното решение, ключова особеност на новото решение, че захранващите токове 12 и I 4 са съпосочни във всяка една част от траекториите си в подложката 1. Анализът показва, че новият микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност функционално обединява в обща сензорна област на подложката 1 два елемента на Хол с изходните контакти 2 и 3, и съответно 4 и 5. По същество това е мултисензор, предоставящ информация за магнитното поле В 14 едновременно с два независими изходи 12 и 13.
Прилагането на външното магнитно поле В 14 перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка 1 и успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти 2,3,4 и 5 чрез силата на Лоренц FL = qVdr х В води до отклонение и деформиране като цяло на двата съпосочни тока 12 5 и 13 4, Vdr е дрейфовата скорост на движение на носителите, q е товарът на електрона. Например, двете траектории на токове 125 и I в зависимост от посоката на магнитното поле В 14 или едновременно се “свиват” към горната повърхност на подложката 1, или едновременно се “разширяват” навътре в обема. В резултат върху горната повърхност на подложката 1, където са разположени вътрешните омични контакти 3 и 4, магнитното поле В 14, без какьвто и да е механизъм на неутрализиране, генерира допълнителни електрически товари с един и същ знак, т.е. ефектът на Хол не се редуцира. Същевременно токът 13 4 и полето В 14 индуцират върху външните контакти 2 и 5 допълнителни товари също с един и същ знак, обаче противоположен по отношение на генерираните върху контактите 3 и 4. Следователно, ефектът на Хол създава две независими напрежения на Хол V,3(B) и - V45(B) върху изходите 12 и 13, които превъзхождат по стойност тези от известното решение, т.е. магниточувствителността S на микросензора на Хол е повишена в съответствие със задачата на изобретението. Омичните контакти 2, 3, 4 и 5 на функционално интегрирания микросензор на Хол са едновременно захранващи и изходни. Възникването на напрежения на Хол се обуславя и от товарните резистори R] 6 и R2 7, и съответно R310 и R411. Важната особеност на двете изходни напрежения УЩЗ(В) и VH45(B) е, че са с противоположен знак, т.е. VH2 3(В) = |-VH4 5(В)|. Ако магниточувствителностите в двата сензорни канала евентуално се отличават, изравняването им става на следващия етап от обработката на сигналите.
66403 Bl
Това може да стане, както е в известното решение, с вариране коефициентите на усилване на два суматора, към които са включени двата сензорни изходи 12 и 13. Ако изходните напрежения на двата суматора се извадят с диференциален усилвател се 5 постига драстично редуциране на резултиращия офсет и на температурния му дрейф, и удвояване на изходното напрежение [ 1 ].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение, в сравнение с известния 10 четириконтактен микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност е отстраняване на съществуващото редуциране на ефекта на Хол чрез съпосочност на двата захранващи тока I2 5 и 13 4, и необичайно избраните изходи 12 и 13 - напре- 15 женията V2 3(В) 12 и V4 5(В) 13 се снемат от съседните контакти 2 и 3, и съответно 4 и 5, противно на общоприетия метод, при който сензорните и захранващите контакти се редуват. При необходимост микросензорът на Хол може да се 20 опрости, заменяйки захранването му от двата източника 8 и 9 с един източник на напрежение 8. В този случай резисторите 6 и 7, и съответно 10 и 11 се включват към изводите на източника 8.
Проведените експерименти с п-тип 25 силициеви микросензори на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съгласно изобретението, показват нарастване на преобразувателната ефективност с не по-малко от 30 %, в сравнение с известното решение. 30
Предпочитаната технология за реализиране на новия микропреобразувател на Хол е CMOS.
Патентни претенции

Claims (1)

1. Микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани последователно и на разстояния един от друг четири правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети и четвърти, разположени успоредно на дългите си страни, два захранващи източника, като външното магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка и е успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти, характеризиращ се с това, че първият (2) и вторият (3) контакт през съответните товарни резистори (6 и 7) са свързани с по един от изводите на двата захранващи източника (8 и 9), които са в режим генератор на напрежение, като полярността на тези изводи съвпада, а третият (4) и четвъртият (5) контакт също през съответните товарни резистори (10 и 11) са съединени с другите изводи на източниците на напрежение (8 и 9), а товарните резистори (6, 7, 10 и 11) са с една и съща стойност, като първият (2) и вторият (3), и съответно третият (4) и четвъртият (5) омични контакти са двата независими изходи (12 и 13) на микросензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност.
Приложение: 1 фигура
BG10110498A 2009-10-20 2009-10-20 Микросензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност BG66403B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110498A BG66403B1 (bg) 2009-10-20 2009-10-20 Микросензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110498A BG66403B1 (bg) 2009-10-20 2009-10-20 Микросензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110498A BG110498A (bg) 2011-04-29
BG66403B1 true BG66403B1 (bg) 2013-12-31

Family

ID=45877005

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110498A BG66403B1 (bg) 2009-10-20 2009-10-20 Микросензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66403B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG110498A (bg) 2011-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105652220B (zh) 霍尔传感器及其温度分布造成的偏移的补偿方法
CN106164691B (zh) 低偏移和高灵敏度垂直霍尔效应传感器
BG66403B1 (bg) Микросензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност
BG65935B1 (bg) Микропреобразувател на хол
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG65231B1 (bg) Магниточувствителен сензор
BG66404B1 (bg) Полупроводников елемент на хол с паралелна ос на чувствителност
BG113275A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG66955B1 (bg) Микросензор на хол с тангенциална чувствителност
BG66848B1 (bg) Устройство на хол с равнинна чувствителност
BG111414A (bg) Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG66840B1 (bg) Сензор на хол с равнинна магниточувствителност
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
BG65970B1 (bg) Микросистема за измерване на трите компоненти на магнитното поле
BG67384B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG66281B1 (bg) Биполярен магнитотранзистор