BG65510B1 - Електротелфер - Google Patents

Електротелфер Download PDF

Info

Publication number
BG65510B1
BG65510B1 BG107662A BG10766203A BG65510B1 BG 65510 B1 BG65510 B1 BG 65510B1 BG 107662 A BG107662 A BG 107662A BG 10766203 A BG10766203 A BG 10766203A BG 65510 B1 BG65510 B1 BG 65510B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
friction
drum
gear
hub
electric hoist
Prior art date
Application number
BG107662A
Other languages
English (en)
Other versions
BG107662A (bg
Inventor
Атанас АРНАУДОВ
Петко АРНАУДОВ
Original Assignee
Атанас АРНАУДОВ
Петко АРНАУДОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Атанас АРНАУДОВ, Петко АРНАУДОВ filed Critical Атанас АРНАУДОВ
Priority to BG107662A priority Critical patent/BG65510B1/bg
Publication of BG107662A publication Critical patent/BG107662A/bg
Publication of BG65510B1 publication Critical patent/BG65510B1/bg

Links

Landscapes

  • Retarders (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)

Abstract

Електротелферът е предназначен за повдигане на товари. Той е с опростена конструкция, с намален брой на възлите и детайлите, при ниски производствениразходи. Работи плавно, безшумно и с повишен кпд.Електротелферът има корпус с фланци (1), барабан (4), лагеруван към фланците с лагери (5), електродвигател (9) и редуцираща предавка от две неразривно свързани стъпала. Входното стъпало е фрикционнопланетно и е съставено от централно входящо колело (11), взаимодействащо с фрикционни планетни колела(16 и 17), които са с различни диаметри. Колелата(16, 17) взаимодействат с вътрешната повърхностнаексцентрично изместен зъбен венец (19) с външни зъби, който взаимодейства чрез сцепване със зъбен венец (23) с вътрешни зъби и с централна ос и е съединен с предавателната кутия (10) чрез гилзови еластични елементи (24). Венецът (19), който извежда движението от второто зъбно стъпало, е разположен ексцентрично и е свързан с барабана (4) чрез два съединителя (33) за малки ъглови отклонения на валовете. Електротелферът има фрикционни двойки от бързоходното стъпало, които се самозатягат автоматично, съответно на натоварването и на възможността засамозадържане на редуциращата предавка. Като резултат фрикционното стъпало работи без плъзгане на фрикционните колела (16 и 17), предавката изпълнявафункцията на спирачка, задържаща товара на даденависочина, без специална механично-електромагнитнаспирачна система.

Description

(54) ЕЛЕКТРОТЕЛФЕР
Област на техниката
Изобретението се отнася до електротелфер, който намира широко приложение; в стопанския живот за повдигана и пренасяна на къси разстояния на тежки товари, за манипулиране в складови помещения, за товарене и разтоварване на превозни средства, за маневриране, при поставяне на тежки заготовки на металорежещи машини, при монтажни операции и други.
Предшестващо състояние на техниката
Задвижването на барабаните на известните електротелфери на фирмите, “Демаг”, “Балканкарподем” се осъществява от фланцов електродвигател, съединен външно към корпуса на електротелфера чрез тристьпален планетен редуктор с водило на всяко стъпало. За задържане на повдигнатия товар на определена височина, към удължена шийка в задния край на двигателния вал е монтирана спирачна система, представляваща триещи дискове, притиснати от пружина, действаща върху вала на електродвигателя, която е с осова подвижност. Освобождаването на спирачката се осъществява чрез осово изместване на вала, при включване на двигателя под електромагнитното действие на ротора и статора, които са с конусни повърхнини. На срещуположната страна на корпуса на електротелфера е закрепен шкаф на електрическо табло за включване и управление на движението.
Известните електротелфери са с големи осови размери и маса, определени от електромагнитната спирачна система, усложненото електрическо табло и утежненото зъбно задвижване на барабана, динамичното натоварване и шум от сцепване на зъбните колела от входните стъпала, ниският кпд, характерен за използваните зъбни предавки и начинът на вграждане на еластичен съединител чрез разделяне и лагеруване на валовете.
Техническа същност на изобретението
Електротелферът включва корпус със странични фланци, кожух и греда, свързваща елементите на корпуса, барабан, лагеруван по централна ос към фланците на корпуса, фланцов електродвигател, редуцираща предавка, състояща са от две неразривно свързани с общ елемент стъпала. Входното е фрикционно съставено от входящо централно колело, взаимодействащо с фрикционни планетни колела с различни диаметри, които чрез оси са монтирани при определена ъглова дистанция в касета, съставена от два успоредни диска, съединени с дистанционни щифтове. От своя страна планетните колела взаимодействат фрикционно с вътрешна повърхност на зъбен венец с външни зъби и ексцентрично изместена ос. Същият е монтиран с малка хлабавина върху фрикционните планетни колела и взаимодейства чрез зацепване с вътрешни зъби на зъбен венец с централна ос, образувайки второ зъбно стъпало на предавателната кутия. Ексцентричното изместване на зъбния венец с външни зъби е равно на междуосовото разстояние на залепените зъбни венци, характерни с малка разлика в броя на зъбите.
При един вариант на решение, редуциращата предавка, оформена в отделна предавателна кутия, с електродвигателя са монтирани към капаците на корпуса в двете страни на електротелфера. В това решение входящия вал на предавката и вала на двигателя са свързани чрез трансмисионен вал съосно на барабана. При него зъбния венец с вътрешни зъби от второто зъбно стъпало на предавателната кутия е закрепен към вътрешната повърхност на кутията чрез еластични гилзови елементи, а зъбния венец с ексцентрично изместена ос и външни зъби е съединен с прилежащия капак на барабана чрез компенсиращ съединител за успоредно измествана на валовете тип Олдхам с кръстата кулиса. За намаляване на триенето между направляващите повърхнини на дисковете и кръстата кулиса на съединителя е предвидено да се използват лагерни ролки.
Параметрите на предавката, включващи междуосовото разстояние на двойката зъбни венци с вътрешно зацепване, на диаметъра на централното задвижващо колело, на фрикционните планетни колела, на вътрешната повърхност на зъбния венец с външни зъби и на разположението на планетните колела в клиновидното пространство между централното задвижващо колело и изместения зъбен венец са такива, че ъгь
65510 Bl лът на заклинване между тангентите към точките на притискане на планетните колела между цилиндричните повърхнини на централното задвижващо колело и на ексцентрично изместения зъбен венец е по-малък от сумата на ъглите на триене, което е условие за самозатягане на фрикционните двойки, изключващо приплъзване на планетните колела. Симетрията на двустьпалната редуцираща предавка, както по отношение на състава на елементите, тяхното разположение и еднозначната функция на самозатягане на фрикционните планетни колела в двете посоки на завъртане създава самозадържане при обратното завъртане под действието на товара при електротелферите. Това свойство на самозадържане на товара изключва необходимостта от специална електромагнитна спирачна система при електротелфера със самозатягащи се фрикционни планетни колела.
При втори вариант на електротелфера централното задвижващо колело е монтирано на вала на електродвигателя, който е закрепен към предавателната кутия на редуциращата предавка, която от своя страна е закрепена към корпусния фланец съосно на барабана. Зъбният венец с външни зъби и ексцентрично изместена ос е свързан със задвижвания барабан чрез срещуположния му капак посредством диск с втулкова главина, закрепен странично към зъбния венец, два съединителя за ъглови отклонения, които са съединени съответно към втулковата главина на диска и срещуположния капак на барабана посредством междинна втулкова главина. Съединителите са свързани с междинен съединителен вал.
При трети вариант на електротелфера по изобретението електродвигателя е монтиран към корпусния му фланец съосно на барабана, а двустьпалната предавка от фрикционно планетно стъпало и двойка зъбни венци с вътрешно залепване и малка разлика в броя на зъбите е поместена във вътрешността на барабана, като задвижващото централно колело на предавката е монтирано на вала на електродвигателя. Зъбният венец с централна ос и вътрешни зъби е монтиран към вътрешната повърхност на барабана чрез еластични елементи, а зъбният венец с ексцентрично изместена ос и външни зъби е съединен със срещуположния корпусен фланец посредством два диска с втулкови главини, от които единият диск е съединен странично към зъбния венец, а другият е съединен със срещуположния корпусен фланец, като дисковете са свързани чрез два съединители за ъглови отклонения на валовете, които от своя страна са свързани със съединителен вал между тях.
Предимствата на електротелфера съгласно изобретението са следните. Запазват се предимствата на известните електротелфери относно функционалността, като освен това електротелферът по изобретението с предварително редуциращо фрикционно планетно стъпало работи със самозатягане на фрикционните колела, безшумно и с триене при търкаляне, което подобрява коефициента на полезно действие. Освен това двойката зъбни венци с вътрешно залепване с малка разлика в броя на зъбите и близки диаметри се въртят в една посока с намалено относително плъзгане, което намалява загубите от триене между зъбите до стойности, близки до нула, а увеличеният коефициент на припокриване на двойките зъби е условие за плавна работа, безшумност и увеличена товароносимост. Влияние в тази насока оказва броят на двойката сцепващи се зъби и скоростта на сцепване. Особено предимство на електротелфера съгласно изобретението, е възможността чрез подбор и съчетание на геометричните и конструктивни параметри да се осъществи подемен механизъм със самозадържащо свойство, който изпълнява функцията и на спирачка, без използване на механично-електромагнитна спирачна система. Електротелферът съгласно изобретението е с опростена конструкция, с намален брой възли и детайли и с намалени производствени разходи.
Пояснение на приложените фигури
Изобретението е пояснено по-подробно с помощта на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява надлъжен симетричен разрез на електротелфера;
фигура 2 - надлъжен симетричен разрез на електротелфера по варианта, при който предавателната кутия със закрепения към нея електродвигател е свързана с корпусния фланец на електротелфера;
фигура 3 - надлъжен симетричен разрез на електротелфера, на който двигателят е закрепен непосредствено към корпусния фланец;
65510 Bl фигура 4 - напреден разрез А-А пред двустъпалната фрикционно зъбна предавка от фигури 1, 2 и 3;
фигура 5 - напреден разрез Б-Б през кулисния съединител от фиг. 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Електротелферът, показан на фигури 1,2, 3,4 и 5 се състои от корпус, съдържащ два фланеца 1, кожух 2, греда 3, свързваща корпусните елементи, барабан 4, лагеруван чрез лагери 5 към фланците 1 посредством два капака 6 на барабана 4 съгласно вариантите от фигури 1 и 2 или лагеруван директно към входния фланец 1 при варианта по фиг. 3 чрез лагер 7 с уплътнителен диск 8. Електродвигател 9 е закрепен челно към единия от корпусните фланци 1, съосно на барабана 4 при вариантите по фигури 1 и 3 или към предавателната кутия 10 на предавката, съединена от своя страна с корпусния фланец 1, съгласно фиг. 2. Редуциращата предавка на електротелфера съгласно изобретението е от две неразривно свързани с общ конструктивен детайл стъпала, от които предварително редуциращото е фрикционно планетно стъпало, съставено от входящо централно колело 11, което по варианта по фиг 1 е монтирано на входящия вал 12, лагеруван към предавателната кутия 13 чрез лагери 14, и е свързан с вала на двигателя 9 чрез трансмисионен вал 15, разположен по оста на барабана. При вариантите по фигури 2 и 3 централното входящо колело на фрикционното планетно стъпало е монтирано на вала на двигателя 9. Колелото взаимодейства с фрикционни планетни колела с различни диаметри 16 и 17, които освен като едно цяло могат да бъдат съставени от две части, външна цилиндрична и вътрешна с главина 18, взаимодействащи с вътрешната повърхност на зъбен венец 19 с външни зъби и ексцентрично изместена ос, които са монтирани в касета 20 чрез оси 21 с възможност за притискане чрез пружини 22 към централното колело 11 и вътрешната повърхност на ексцентрично изместения зъбен венец 19, който от своя страна взаимодейства чрез сцепване със зъбен венец 23 с централна ос и вътрешни зъби, монтиран към предавателната кутия 13 или 10, съответно на вариантите от фигури 1 и 2 или към вътрешната повърхност на барабана 4 при вари анта от фиг. 3, като е използван междинен гилзов еластичен елемент 24.
Зъбният венец с ексцентрично изместена ос 19 от варианта по фиг. 1, при който предавателната кутия 13 е закрепена към срещуположния фланец 1 на корпуса, е свързан с барабана 4 чрез поместен в предавателната кутия 13 кулисен съединител с два съединителни диска 25 и 26 с плоскостенни направляващи 27 от едната страна на дисковете, симетрично на диаметралната ос, между които е монтирана кръстата кулиса 28 с лагерни ролки 29, от които единият диск 25 е закрепен странично към ексцентрично изместения зъбен венец 19, а другият диск 26, който е лагеруван към капака 30 на предавателната кутия 13 с лагер 31 посредством втулкова главина към диска, е свързан с прилежащия капак 6 на барабана 4. При варианта на електротелфера по фиг. 2 ексцентрично изместеният зъбен венец 19 е свързан с барабана 4 посредством диск с втулкова главина 32, съединен странично към зъбния венец и два съединителя 33 за ъглови отклонения на съединените валове, които съединители за намаляване на вътрешното триене са свързани съответно с втулковата главина на диска 32 и влулиовата главина 34, свързана със срещуположния капак 6 на барабана 4, при което съединителите са свързани помежду си с междинен съединителен вал 35.
При варианта по фиг. 3 предавката е разположена във вътрешността на барабана без обособяване в отделна предавателна кутия, като централното задвижващо колело 11 на предварително редуциращото стъпало е монтирано на вала на двигателя, който е закрепен към фланеца 1 на електротелфера, като зъбният венец с централна ос и вътрешни зъби 23 е монтиран към барабана 4 посредством гилзови еластични елементи 24, а зъбния венец с ексцентрично изместена ос и външни зъби 19 е свързан със срещуположния на двигателя 9 корпусен фланец 1 чрез два диска с втулкови главини 32, от които единият е съединен странично към зъбния венец 19, а другият е съединен със срещуположния фланец 1. Двата диска са съединени с два съединителя 33 за ъглови отклонения на валовете, като съединителите са свързани със съединителен вал 35.
Планетните колела на предварително редуциращото фрикционно планетно стъпало са изработени или като едно цяло, или от две части,
65510 Bl свързани c шлицево съединение.
Фрикционните планетни колела са монтирани чрез оси в касета, съставена от два диска с възможност за притискане към централното задвижващо колело и вътрешната повърхност на зъбния венец с външни зъби от пружини, действащи върху осите на колелата, като между дисковете на касетата е поставена балансна тежина 39, закрепена чрез съединителни щифтове на касетата 40.
Електротелферът има краен изключвател 36, механизъм за навиване на носещо въже 38 с кука към него и електрическо табло 37.
Освен разгледаните варианти на разполагане на блоковете на електротелфера към корпуса, при запазване на съответните им функции са възможни и други подобни варианти на решения. Такъв един вариант като съчетание от решенията на фигури 1 и 3 е показан на фиг. 6. За улеснение на сравнението, при него са запазени позициите на съответните конструктивни елементи.

Claims (6)

  1. Патентни претенции
    1. Електротелфер, включващ корпус със странични фланци, кожух и греда, свързваща елементите на корпуса, барабан, лагеруван централно към фланците на корпуса, фланцов електродвигател, редуцираща предавка, която се състои от две неразривно свързани с общ детайл стъпала, от които входното е фрикционно, съставено от входящо централно колело, взаимодействащо с фрикционни планетни колела, които, от своя страна, взаимодействат с вътрешната повърхност на зъбен венец с външни зъби и ексцентрично изместена ос, който взаимодейства чрез сцепване със зъбен венец с централна ос и вътрешни зъби, осъществявайки вътрешно зацепване с малка разлика в броя на зъбите като второ стъпало, като предавката при един вариант на електротелфера, обособена в отделна кутия с електродвигателя са съединени централно към фланците отделно към двете страни на корпуса, при което валът на двигателя и входящият вал на предавката с монтирано на него задвижващо централно колело на фрикционното стъпало са свързани чрез трансмисионен вал, разположен по оста на барабана, при който зъбният венец с вътрешни зъби и централна ос е закрепен към вътрешната повърхност на предавателната кутия посредством гилзови еластични елементи, а зъбният венец с ексцентрично изместената ос и външни зъби е съединен с барабана на електротелфера, характеризиращ се с това, че връзката на зъбния венец с ексцентрично изместената ос (19) с централно разположения барабан (4) е осъществена посредством кулисен съединител, съставен от два съединителни диска (25 и 26) със странични плоскостенни направляващи (27) с диаметрална ос на симетрия, между които е монтирана кръстата кулиса (28) с лагерни ролки (29), като единият съединителен диск (25) е свързан странично към ексцентрично изместения зъбен венец (19), а другият диск (26), снабден с втулкова главина, е лагеруван към капака (30) на предавателната кутия (13) чрез лагер (31) и е свързан чрез шлицево съединение с прилежащия капак (6) на барабана (4).
  2. 2. Електротелфер съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че параметрите на редуциращата планетна предавка, включващи междуосовото разстояние на двойката зъбни венци (19 и 23), диаметърът на централното задвижващо колело (11), на фрикционните планетни колела (16 и 17), на вътрешната повърхност на зъбния венец (19), както и положението на колелата (17), определено с ъгъл алфа от вертикалната ос на симетрия в напречно сечение, определят ъгъл между тангентите към точките 1 и 2 на притискане на фрикционните повърхнини, който е помалък от сумата на ъглите на триене в тези точки.
  3. 3. Електротелфер съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че ексцентрично изместеният зъбен венец (19) с външни зъби е свързан със задвижвания барабан (4) чрез срещуположния му капак (6) посредством диск с втулкова главина (32), и е закрепен странично към зъбния венец (19), като два съединителя (33) за ъглови отклонения на валовете, съединени съответно към диска на втулковата главина (32) и срещуположния капак на барабана (6), посредством втулкова главина (34), са свързани с междинен съединителен вал (35).
  4. 4. Електротелфер съгласно претенции от 1 до 3, характеризиращ се с това, че зъбният венец с централна ос и вътрешни зъби (23) е монтиран към барабана (4) посредством гилзови еластични елементи (24), а зъбният венец с
    65510 Bl ексцентрично изместена ос и външни зъби (19) е съединен със срещуположния корпусен фланец (1) посредством два диска с втулковите главини (32) с ексцентрично взаимно изместени оси, от които единият диск (32) е съединен стра- 5 нично към зъбния венец (19), а другият диск (32) е съединен със срещуположния корпусен фланец (1), като дисковете са свързани чрез два съединители (33) за ъглови отклонения на валовете, които са съединени чрез междинен съединителен вал (35).
  5. 5. Електротелфер съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че фрикционните планетни колела (16 и 17) на предварително редуциращото фрикционно планетно стъпало са съставени от две части (16 и 18), съответно (17 и 18), на които периферните цилиндрични части съответно (16 и 17) с различни диаметри са съединени с вътрешната част с главина (18) посредством шлицево съединение, което е центровано по страничните повърхнини на шлиците.
  6. 6. Електротелфер съгласно претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че фрикционните планетни колела (16 и 17), съединени с главината (18) чрез шлицево съединение, са притиснати към централното входящо колело (11) и зъбния венец (19) от пружини (22) чрез осите на планетните колела(21).
BG107662A 2003-03-24 2003-03-24 Електротелфер BG65510B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107662A BG65510B1 (bg) 2003-03-24 2003-03-24 Електротелфер

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107662A BG65510B1 (bg) 2003-03-24 2003-03-24 Електротелфер

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG107662A BG107662A (bg) 2004-09-30
BG65510B1 true BG65510B1 (bg) 2008-10-31

Family

ID=33136598

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107662A BG65510B1 (bg) 2003-03-24 2003-03-24 Електротелфер

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65510B1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020088303A1 (zh) * 2018-10-30 2020-05-07 姜启胜 安装有自动换挡的行星齿轮变速器的卷扬机

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020088303A1 (zh) * 2018-10-30 2020-05-07 姜启胜 安装有自动换挡的行星齿轮变速器的卷扬机
US20220119234A1 (en) * 2018-10-30 2022-04-21 Qisheng Jiang Winch fitted with planetary gear transmission having function of automatic gear shifting
US11897737B2 (en) * 2018-10-30 2024-02-13 Qisheng Jiang Winch fitted with planetary gear transmission having function of automatic gear shifting

Also Published As

Publication number Publication date
BG107662A (bg) 2004-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2398181C (en) Electric drive for a vehicle
EP3812617B1 (en) Transmission, power drive system, and vehicle
US9130412B2 (en) Motor drive assembly for a vehicle
EP3354933A1 (en) Power-driven system and vehicle provided with same
WO2014134765A1 (zh) 刚性内外齿廓包齿减速器
JP2003191760A (ja) 電動機付駆動装置
CN102248540A (zh) 机器人驱动关节
CN202144852U (zh) 一种减速器
CN102192274A (zh) 矿磨机锥齿-摆线大传动比减速器
BG65510B1 (bg) Електротелфер
JP2016136054A (ja) プラネタリギヤ装置
EP3815950A1 (en) Vehicle transmission apparatus and vehicle
CN217683072U (zh) 行星减速器及具有它的轮毂电机系统和电动车辆
JP2007074856A (ja) 車両用回転電機
CN101299555A (zh) 活齿减速轮毂电机
CN214270043U (zh) 一种卷扬式行星启闭机
CN113580848A (zh) 一种桥箱一体式驱动桥
CN114538276A (zh) 一种起重机车轮
CN210309919U (zh) 减速电机、减速电机模组、驱动轮组件、轮组和车辆
JP6617723B2 (ja) 制動装置
CN221647523U (zh) 太阳轮中空式轮边行星减速机
CN221723354U (zh) 差速器、电驱动总成及车辆
CN220770052U (zh) 一种混凝土搅拌运输车用行星减速器
CN215970951U (zh) 一种桥箱一体式驱动桥
KR100971256B1 (ko) 호이스트용 감속기