BG64498B1 - Метод за повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млечна и/или тъканна мазнина на преживни животни, използване на транс-11 изомер на октадеценовата киселина за повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млечнаи/или тъканна мазнина на преживни животни и състав на храна за животни - Google Patents
Метод за повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млечна и/или тъканна мазнина на преживни животни, използване на транс-11 изомер на октадеценовата киселина за повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млечнаи/или тъканна мазнина на преживни животни и състав на храна за животни Download PDFInfo
- Publication number
- BG64498B1 BG64498B1 BG104348A BG10434800A BG64498B1 BG 64498 B1 BG64498 B1 BG 64498B1 BG 104348 A BG104348 A BG 104348A BG 10434800 A BG10434800 A BG 10434800A BG 64498 B1 BG64498 B1 BG 64498B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- trans
- acid
- linoleic acid
- concentration
- milk
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K50/00—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
- A23K50/10—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for ruminants
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K20/00—Accessory food factors for animal feeding-stuffs
- A23K20/10—Organic substances
- A23K20/158—Fatty acids; Fats; Products containing oils or fats
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Animal Husbandry (AREA)
- Zoology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Birds (AREA)
- Fodder In General (AREA)
- Feed For Specific Animals (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Dairy Products (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до метод за повишаване концентрацията на цис-9, транс-11-изомер на октадекадиенова киселина в млечната мазнина и/или в тъканната мазнина на преживни животни. Изобретението се отнася също така до използване на транс-11-изомер на октадеценовата киселина за повишаване концентрацията на цис-9,транс-11-изомер на октадекадиеновата киселина в млечна и/или тъканна мазнина на преживни животни. По метода съгласно изобретението и при използването животните се хранят с транс 9-11-изомер на октадеценовата киселина самостоятелно или смесено с други храни, отделно или заедно с други мастни киселини. Изобретението се отнася също до състав на храна за животни, съдържащ най-малко транс-11-изомер на октадеценовата киселина. а
Description
(54) МЕТОД ЗА ПОВИШАВАНЕ НА КОНЦЕНТРАЦИЯТА НА СПРЕТНАТА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА В МЛЕЧНА И/ИЛИ ТЪКАНИ А МАЗНИНА НА ПРЕЖИВНИ ЖИВОТНИ, ИЗПОЛЗВАНЕ НА ТРАНС-11 ИЗОМЕР НА ОКТАДЕЦЕНОВАТА КИСЕЛИНА ЗА ПОВИШАВАНЕ НА КОНЦЕНТРАЦИЯТА НА СПРЕТНАТА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА В МЛЕЧНА И/ИЛИ ТЪКАН НА МАЗНИНА НА ПРЕЖИВНИ ЖИВОТНИ И СЪСТАВ НА ХРАНА ЗА ЖИВОТНИ
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за повишаване на концентрацията на спретната линолова киселина, т.е. с точно химическо наименование цис-9,транс-11 -изомер на октадекадиенова киселина (CLA, цис-9,транс-11-С 18:2), в млечната мазнина и/или в тъканната мазнина на преживните животни, при хранене на животните с ваксенова киселина, т.е. химически прецизно наречена транс-11-изомер на октадеценовата киселина (транс-11-С 18:1), или самостоятелно, или смесена с други храни, отделно или заедно с други мастни киселини.
Предшестващо състояние на техниката
Установено е, че спретнатата линолова киселина (CLA) осигурява доста ефективна защита срещу някои форми на рак (На У. L. et al., Cancer Res. 1990,50:1097; Ip C. et al. Cancer 1994,74:1050). Наблюдавано е, че тази киселина е ефективна срещу рак на кожата и стомаха на мишки и срещу рак на млечната жлеза на плъх (Scimeca J. A. et al., Diet and Breast Cancer. American Inst. Of Cancer Res. 1994, Plenum Press, London). Растежът на човешки ракови клетки също успешно се инхибира в клетъчни култури (Shultz Т. D. et al., Cane. Lett. 1992,63:125). Също така са наблюдавани други метаболитни ефекти, някои от които ясно предполагат въздействие върху здравето на човека (Banni,
S. and J. С. Martin. 1998. Trans fatty acids in human nutrition, Ed. Sebodio and Christie, The Oily Press, Dundee).
В природата спретнатата линолова киселина се намира главно като компонент на тъканната мазнина и на млечната мазнина на преживни животни, като основният изомер е цис-9,транс11 (приблизително 90%). В млякото са налични малки количества от други изомери, но в контекста на настоящето изобретение понятието спрет ната линолова киселина (CLA) обхваща по-специално цис-9,транс-11-изомера.
Техническа същност на изобретението
Обект на изобретението е метод, подходящ за приложение в животновъдството, чрез който да се повиши концентрацията на спретната линолова киселина в млечната и/или тъканната мазнина на преживни животни. Това се постига съгласно изобретението по начина, разкрит в придружаващите патентни претенции.
Методът съгласно изобретението е подходящ за всички видове преживни животни, по-специално за преживни животни, които са източник на мляко, като крави, при което за консуматорите на мляко и млечни продукти става възможно да се получава мляко с модифициран състав на мастни киселини. Промяната на състава на мастните киселини в млякото и млечните продукти е полезно за здравето на консуматорите. Обичайно спретнатата линолова киселина, т.е. цис-9 ,транс11 -С18:2-мастна киселина, се съдържа в количество от 0.3 до 0.7% тегл. спрямо всички мастни киселини в кравето мляко. Даже в такава концентрация то може да защитава хората, консумиращи млечни продукти от рак, в случай че консумацията на мляко е достатъчно голяма. (Knekt Р. R. et al., Brit. J. of Cancer, 1996,73:687). Навиците да се консумират хранителни мазнини доста се промениха в последните години. Консумацията на мазнини, по-специално на млечни мазнини се понижи и като резултат от това също се намали приемането на спрегната линолова киселина чрез храната. Чрез повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млякото с количества, съответстващи на понижаване на консумацията на млечни мазнини, ще бъде възможно да се достигне до поемане на количества от спрегната линолова киселина чрез храната до нива, съответстващи на тези, от предишните години, без необходимостта от повишаване на консумацията на мазнини. Повишаването на количеството на спрегната линолова киселина в млякото до нива, по-високи от предишните може да има особено позитивен ефект, тъй като при експерименти с животни е наблюдавано, че защитният ефект на спретнатата линолова киселина има очевиден отговор спрямо повишената доза (Ip. С. et al., Cancer 1994,74:1050). Наличието на спрегната линолова киселина в храната може да понижи също и количеството на лош холестерол (LDL) в кръвта (Lee etal., 1994, Atherosclerosis, 108:19). Природният изомер на спретната линолова киселина в млякото е консумиран от хората от стотици години, без да е наблюдаван какъвто и да е било недостатък.
Образуването на спрегната линолова киселина (цис-9,транс-11-С 18:2) чрез изомеризация на обикновената линолова киселина (цис-9,цис12-С18:2) в преживни животни може да се опише както следва:
цис-9,цис-12-С 18:2 (линолова киселина) цис-9,транс-11-С 18:2 (спрегната линолова киселина) транс-11-С18:1 (ваксенова киселина)
С18.0 (стеаринова киселина).
Концентрацията на спрегната линолова киселина в млякото се повишава успешно при хранене на кравите с растителни мазнини, които съдържат линолова киселина (Griinari J. М. et al., J. Dairy Sci. 1998,81:1251). Kelly etal. (Kelly M. L.et al., J. Nutr. 1998,128:881) сравняват ефекта натри растителни масла при прибавянето им към храна върху концентрацията на спрегната линолова киселина и наблюдават, че добавката, съдържаща най-висока концентрация на линолова киселина (слънчогледово масло), дава най-добър отговор като концентрация на спрегната линолова киселина в млякото. Те отбелязват, че концентрацията на спрегната линолова киселина в мляко може да се повиши чрез хранене на животните с течни мазнини, по-специално съдържащи линолова киселина.
Смятало се е, че спрегната линолова киселина, преминала в млечната мазнина, е производно единствено на линоловата киселина, налична в животинската храна, т. е. на октадекадиеновата киселина - цис-9,цис- 12-изомер, която под действие на микробите в търбуха на преживното животно се изомеризира до цис-9,транс-11 -С18:2 изомер, преди да се редуцира до ваксенова киселина (транс- 11-С18:1)и след това до стеаринова киселина (С18:0). Спрегнатата линолова киселина не се получава в необходимото количество при хидрогениране на линоленовата киселина, т.е. цис-9,цис-12,цис-15-С18:3 изомера на октадекатриеновата киселина, но ваксеновата киселина е също един важен продукт от биохидрогенирането на линоленовата киселина (Harfoor and Haz-lewood 1988, The rumen microbial ecosystem, Ed. Hobson, P. N. Elsevier Science Publishers В. V., Amster fam, The Netherlands). Съгласно известната досега теория част от спрегнатата линолова киселина, получена като междинен продукт при биохидрогенирането на линоленовата киселина, се излива от търбуха заедно с непрекъснато оттичащите се течности, преди да се е превърнала във ваксенова киселина. Спрегнатата линолова киселина, която изтича от търбуха, се абсорбира главно от тънките черва, прехвърля се чрез циркулацията на кръвта в млечната жлеза и се свързва там като част от състава на мастните киселини на млечната мазнина.
Съгласно изобретението е установено, че рибено масло, което съдържа ниски нива на линолова киселина (съставът е показан на таблица 1), повишава концентрацията на спрегната линолова киселина в мляко (таблица 2).
Таблица 1.
Състав на мастните киселини в рибено масло
% | |
Миристинова киселина (14:0) | 8.6 |
Палмитинова киселина (16:0) | 18.6 |
Палмитолова киселина (цис-9-16:1) | 11.9 |
Стеаринова киселина (18:0) | 3.6 |
Олеинова киселина (цис-9-18:1) | 9.4 |
Други цис-киселини | 0.9 |
Ваксенова киселина (транс-11-18:1) | 52 |
Елайдинова киселина (транс-9-18:1) | 02 |
Линолова киселина (18:2, п-6) | 2.5 |
Линоленова киселина (18:3, п-3) | 1.7 |
ЕРА (20:5, п-3) | 102 |
DHA (22:6,п-3) | 7.6 |
Таблица 2.
Ефект върху състава на мастните киселини в мляко при хранене с рибено масло (% спрямо общото количество мастни киселини)
Без прибавяне на масло | С прибавяне на рибено масло | |
С12:0 | 3.4 | 1.9 |
С14:0 | 12.8 | 9.3 |
С16:0 | 38.4 | 34.3 |
С18:0 | 9.7 | 3.8 |
С18:1 | 26.1 | 28.6 |
Транс-11-С18:1 | 1.1 | 32 |
С182 | 2.4 | 2.6 |
С18:3 | 02 | 0.5 |
CLA | 0.7 | 1.9 |
Общоприетият механизъм за образуване на спрегната линолова киселина, описан по-горе (Harfoot and Halzlewood 1988), също не обяснява повишаването на концентрацията на спретната линолова киселина в мляко, когато кравите получават пасищна трева като единствена храна (Griinarietal., 1998 J. Dairy (Sci., 81 (Suppl. 1):300 (Abst.), тъй като основната мастна киселина в мазнините, налични в пасищната трева, е линоленова киселина и количеството на линоловата киселина обичайно е твърде ниско.
На базата на тези наблюдения, съгласно настоящето изобретение се стига до заключение, че спретнатата линолова киселина в млякото може да бъде също производно на източник, различен от изомеризация на линоловата киселина, протичаща в търбуха на животното. Освен това, тъй като в търбуха на кравата след хранене само с пасищна трева са налични някои изомери на спретната линолова киселина (цис-9,транс-11С18:2 и транс-9,транс-11-С18:2) в средно съотношение 1:1, но в млякото концентрацията на цис9,транс-11-С18:2-изомера е 10 пъти по-голяма в сравнение с тази на транс-9,транс-11-С18:2-изомера (Griinari and Nurmela, непубликувано), в изобретението се отбелязва, че спретната линолова киселина в млечни мазнини може при някои ситуации на хранене да се образува в много по-широк обхват от други места, не само в търбуха. Наблюдавано е, че споменатият по-горе трансфер в изомери на спретната линолова киселина от храносмилателния тракт до млякото е почти с една и съща скорост, така че това, което става в тази ситуация, не е свързано с дискриминация на един от изомерите на мастната киселина (Chouinard et al. 1998, J. Dairy Sci. 81 (Suppl. 1):353 (Abstr.)).
Изобретението се базира на установеното, че добавянето на масло към храна, съдържаща ниско ниво на линолова киселина, причинява забележимо повишаване на концентрацията на спретната линолова киселина в млякото. Първоначалното количество на спретната линолова киселина трябва обаче да се образува в търбуха, тъй като спретната линолова киселина присъства в значително количество само в млечните мазнини и в тъканните мазнини на преживното животно.
Наблюдавано е също така, във връзка с изобретението, че при крави, хранени само с пасищна трева, концентрацията на някои транс-мастни киселини (т.е. изомери на мастни киселини, образувани в търбуха) в храносмилателната течност, изтичаща от търбуха, е много близка до концентрацията на тези мастни киселини в млякото (фиг. 1).
Тази близост в съотношенията между концентрацията на храносмилателната течност в търбуха и концентрацията в млечните мазнини поддържа хипотезата, че тези изомери на мастни киселини се образуват в търбуха. От гледна точка на спретнатата линолова киселина, посоченото съотношение обаче не е вярно (фиг. 2а). Концентрацията на ваксенова киселина (транс-11) в смляната храна, изтичаща от търбуха, реално обяснява значително по-добре варирането на концентрацията на спретната линолова киселина в млякото (фиг. 2Ь). Изследването на връзката на ваксеновата киселина с количеството на спретната линолова киселина в млечните мазнини показва, че тази връзка е дори по-близка (фиг. 2с). Тази тясна зависимост вероятно се обяснява като връзка между метаболитен субстрат (транс- 11-С18:1)и продукт (цис9,транс-11-С18:2).
На базата на тези изследвания на съотношенията и свързаните с това заключения е направено наблюдение, във връзка с изобретението, че млечната спретната линолова киселина може при някои условия на хранене да се образува главно чрез десатурация на ваксенова киселина до получаване на спретната линолова киселина. Това превръщане се осъществява под действие на ензима Δ-9-десатураза в тъканите на животното, както следва:
Δ-9-десатураза транс-11 -С18:1 (ваксенова киселина) —> цис-9,транс-11-С18:2 (спретната линолова киселина).
Така че е възможно спретнатата линолова киселина в млечните мазнини да се образува предимно в тъканите на преживните животни, като Δ-9-десатуразата добавя цис-9-двойна връзка към транс-11 -С18:1 -мастна киселина, която се образува в търбуха и изтича от търбуха заедно със смляната храна. Δ-9-десатуразата е активен ензим в различни тъкани, но неговата активност е наблюдавана по-специално в млечните жлези на крави, където той десатурира стеариновата киселина (С18:0) до олеинова киселина (цис-9-С 18:1) (Kinsella J.E., Lipids 1972,7:349). От друга страна е наблюдавано, че микрозомалната Δ-9-десатураза в клетки на черния дроб на плъхове десатурира транс-11 -С18:1 -мастна киселина до цис-9, транс11 -спретната линолова киселина ин витро (Mahfouz Μ. М. et al., Biochim. Biophys. Acta 1980,618:1).
Хранене, което повишава образуването на ваксенова киселина, т.е. транс-11 -С18:1 -мастна киселина в търбуха на животното може по този на чин да увеличи концентрацията в млякото на спретната линолова киселина, дължащо се на десатурация на транс-11 -С18:1 -мастна киселина в млечната жлеза или някъде на друго място в организма на кравата. Посоченият по-горе ефект на рибено масло за увеличаване на концентрацията на спретната линолова киселина в млякото също може да се обясни чрез ефекта на рибеното масло за синтез на транс-11-С18:1-мастна киселина в тьрбуха. Това се потвърждава от наблюденията на Pennington and Davis (J. Dairy Sci. 1975, 58:49) за повишаване на синтеза в тьрбуха на животните на ваксенова киселина, когато кравите се хранят с рибено масло. Съгласно изобретението повишаването на концентрацията на спретната линолова киселина в млякото при някои случаи на хранене се обяснява чрез образуване на транс11-С 18:1-мастна киселина в тьрбуха и десатурацията на тази мастна киселина до спретната линолова киселина в организма на кравите, а не чрез образуване на спретната линолова киселина в тьрбуха, както е било смятано досега (Harfoot and Hazlewood 1988). Описаното по-горе обогатяване с цис-9,транс-11-изомер на спретната линолова киселина в млякото в сравнение с концентрацията на изомера транс-9,транс-11 на спретната линолова киселина при крави, хранени с пасищна трева, се обяснява от факта, че транс-9,транс11-изомерът не може да се образува в тъканите на кравата, докато цис-9,транс-11-изомерът се образува главно като продукт на десатурация. Респективно, при хранене с пасищна трева в тьрбуха се образува може би само малка част от наличната цис-9,транс-11 -спретната линолова киселина в млякото.
Изобретението се състои в метод за повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млечни мазнини и в тьканни мазнини, чрез хранене на преживните животни с мастна добавка, която съдържа транс-11 -С-18:1 -мастна киселина, т.е. ваксенова киселина, която е субстрат на природната Δ-9-десатураза в организма. Ваксеновата киселина се превръща в организма, например в млечните жлези в цис-9,транс-11спрегната линолова киселина и се секретира в млякото. По подобен начин, спрегната линолова киселина, образувана в тъканите, може да се вгради в тъканните липиди.
В US 5,416,115 е описан метод, чрез който може да се понижат млечните мазнини и да се повиши продукцията на мляко чрез използване на транс-мастни киселини. При този метод нап ример върху кравата се прилага чрез инфузия транс-18:1-смес от изомери. Обаче, в тази статия не се твърди, че снабдяването на храната на животните с транс-18:1 -мастна киселина може да повиши концентрацията на спрегната линолова киселина в млечните мазнини и в тъканните мазнини.
Установено е, че храна, която съдържа транс-11 -С18:1 -мастна киселина, повишава концентрацията на цис-9,транс-11 -спрегната линолова киселина в кръвта (Salminen et al., J. Nutr. Biochem. 1998,9:93), когато диетата на опитните субекти съдържа много малки количества от полиненаситени мастни киселини, по начин, отличаващ я от обичайната диета. Повишаването на концентрацията на спрегната линолова киселина в кръвта, описано от Salminen et al. (1998), показва, че десатурация на транс-мастна киселина, по-рано наблюдавана в клетките на черния дроб (Mahfouz Μ. М. et al., Biochim. Biophys. Acta 1980, 618:1), е активен процес също в човешкия индивид, но се ограничава от диетата, която осигурява ограничени количества от полиненаситени мастни киселини. Santora et al. (1998) (материал, представен на годишната среща на AOCS, Chicago) отбелязва, че когато ваксеновата киселина се добавя в храна на мишки, количеството на спрегната линолова киселина в мастните тъкани на мишките се утроява. Образуването на спрегната линолова киселина се понижава, когато храната на мишки съдържа 5% царевично масло. Царевичното масло съдържа голямо количество от полиненаситени мастни киселини, т.е. активността на десатуразата зависи от степента на ненаситеност на храните, предложени от диетата.
Изобретението показва, че преживните животни могат да бъдат използвани за продуциране на природно най-обичайния изомер на спрегната линолова киселина за целите на хранене на човека, чрез прибавяне на ваксенова киселина (транс-11 -С18:1) към храната на преживните животни. Преживните животни са предимно млекодайни животни, като крави, но изобретението може да се приложи също и при животни, отглеждани за производство на месо.
При храненето на преживните животни е за предпочитане транс-11-С-18:1 мазнината да се защити от ефекта на биохидрогениране в търбуха по познатите методи за защита. Така например в патент US 4,642,317 е описан обичайно използваният метод за защита на мазнината.
С цел да се повиши концентрацията на спрегната линолова киселина в млечни мазнини е за предпочитане храната да съдържа ваксенова киселина, т.е. транс-11-С18:1-мастна киселина, в смес, която съдържа голямо количество наситени мастни киселини, тъй като преминаването на наситени мастни киселини през млечната жлеза промотира активността на Δ-9-десатураза в млечната жлеза и с това предизвиква конверсия на транс-11-изомера в цис-9,транс-11-спретната линолова киселина.
Най-подходящият начин за дозиране на ваксенова киселина в храната на животните е тя да се дава като смес с обичайната храна или като отделна хранителна прибавка. Предпочитаните дози на ваксенова киселина, които трябва да се добавят, могат да се определят чрез измерване на количеството на ваксенова киселина, чрез което може да се постигне максимално ниво на спретната линолова киселина в млякото, така че това прибавяне да е достатъчно икономически изгодно спрямо разходите.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението се илюстрира със следващите примери.
Пример 1. Целта на експеримента е да покаже, че транс-11 -С18:1 -киселина, дозирана в дойни крави пост руминално (след търбуха) в храносмилателния тракт, се превръща в цис-9,транс11 -спрегната линолова киселина в тъканите. Опи10 тът се провежда върху крави чрез прилагане на свободно от мазнини мляко (носител, 5 kg/дневно) чрез непрекъсната инфузия в абомасума в продължение на три дни (предварителен период). В следващите три дни (инфузия) върху кравите се 15 прилага чрез инфузия 25 g/дневно смес от транс-
-мастна киселина и транс-12-С18:1 -мастна киселина, емулгирани в свободно от мазнини мляко. Концентрациите на транс-11 -С18:1 -киселината и на спрегната линолова киселина в млякото на крави20 те се определя на третия ден след всяко от двете третирания - предварителното третиране и инфузията. Резултатите са показани в таблица 3.
Таблица 3
Предварителен | Инфузия | % Повишение | |
период | |||
Мастни киселини в млякото (mg/д млечна мазнина) транс-11-С18:1 | 12.0 | 14.0 | 17 |
цис-9, транс-11-С18:2 | 2.8 | 4.1 | 46 |
Концентрацията на транс-11 -С18:1 -киселина в млякото се повишава по време на инфузията, което показва, че приложените чрез инфузия мастни киселини се абсорбират, преминават в млечната жлеза и стават част от млечните мазнини. Концентрацията на спрегната линолова киселина също се повишава, показвайки, че значително количество от транс-11 -С18:1 мастна киселина, получена от животното, се е превърнало в тъканите на кравата в спрегната линолова киселина. Този опит показва, че преживните животни, които продуцират по естествен път спрегната линолова киселина в техните тела, повишават про дукцията на спрегната линолова киселина, ако получат транс-11 -С18:1 -киселина в подходяща за абсорбиране форма, напр. прибавена чрез храната им. Транс-11-С 18:1 -мастна киселина трябва да се дозира в храната ежедневно, тъй като концентрацията на спрегната линолова киселина в млякото намалява веднага, след като прекъсне захранването. При този опит концентрацията на спрегната линолова киселина в млякото се намалява до обичайното ниво в рамките на три дни след прекъсване на инфузията на транс-мастни киселини (фиг. 3).
Пример 2. Млекодайни крави (п = 2) се хра нят със смес от втвърдена растителна мазнина (0, 200 или 400 g/дневно), която съдържа 7.9% транс11-С 18:1 -мастна киселина. Концентрацията на спретната линолова киселина в млякото се повишава, когато се повишава храненето с по-голямо 5 количество от втвърдена растителна мазнина (таб лица 4). Този опит демонстрира ефекта от отговора на приложената доза при хранително приемане на транс- 11-С 18:1 -мастна киселина и концентрацията на спретната линолова киселина в млякото на опитните крави.
Таблица 4
Контрола | |||
0 д/ден | 200 д/ден | 400 д/ден | |
Мастни киселини в млякото, % транс-11 -С18:1 | 1.2 | 2.1 | 2.6 |
цис-9,транс-11-С18:2 | 0.5 | 1.0 | 1.4 |
Патентни претенции
Claims (10)
- Патентни претенции1. Метод за повишаване на концентрацията на цис-9,транс-11 -изомер на октадекадиеновата киселина в млечни и/или тъканни мазнини на преживни животни, характеризиращ се с това, че транс-11-изомер на октадеценова киселина се въвежда като храна на животното, или самостоятелно или във вид на смес с друга храна, отделно или заедно с други мастни киселини.
- 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че преживното животно е млекодайно преживно животно.
- 3. Метод съгласно претенции 1 или 2, характеризиращ се с това, че транс-11-изомерът на октадеценовата киселина се защитава от редукция в търбуха на животното.
- 4. Метод съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че другите мастни киселини са наситени мастни киселини.
- 5. Използваненатранс-11-изомернаоктадеценовата киселина за повишаване на концентрацията на цис-9,транс-11 -изомер на октадекадиеновата киселина в млечните мазнини и/или в тъ- канните мазнини на преживни животни, за хранене с нея на преживното животно самостоятелно или във вид на смес с друга храна, отделно или заедно с други мастни киселини.
- 6. Използване съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че преживното животно е млекодайно преживно животно.
- 7. Използване съгласно претенция 6, характеризиращо се с това, че транс-11-изомерът на октадеценовата киселина се защитава от редукция в търбуха на животното.
- 8. Използване съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че другите мастни киселини са наситени мастни киселини.
- 9. Състав на храна за животни, характеризиращ се с това, че съдържа най-малко един транс11-изомер на октадеценова киселина.
- 10. Състав на храна за животни съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че съдържа допълнително и други мастни киселини.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FI974017A FI974017A0 (fi) | 1997-10-21 | 1997-10-21 | Foerfarande foer oekning av halten av konjugerad linolsyra i mjoelk- och/eller vaevnadsfettet hos daeggdjur |
FI980961A FI110379B (fi) | 1997-10-21 | 1998-04-30 | Menetelmä märehtijän maito- ja/tai kudosrasvan konjugoidun linolihapon pitoisuuden nostamiseksi |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG104348A BG104348A (bg) | 2001-08-31 |
BG64498B1 true BG64498B1 (bg) | 2005-05-31 |
Family
ID=26160461
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG104348A BG64498B1 (bg) | 1997-10-21 | 2000-04-17 | Метод за повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млечна и/или тъканна мазнина на преживни животни, използване на транс-11 изомер на октадеценовата киселина за повишаване на концентрацията на спрегната линолова киселина в млечнаи/или тъканна мазнина на преживни животни и състав на храна за животни |
Country Status (22)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6635271B1 (bg) |
EP (1) | EP1026959B1 (bg) |
JP (1) | JP2001520028A (bg) |
AT (1) | ATE237235T1 (bg) |
AU (1) | AU757377B2 (bg) |
BG (1) | BG64498B1 (bg) |
CA (1) | CA2306808A1 (bg) |
DE (1) | DE69813600T2 (bg) |
DK (1) | DK1026959T3 (bg) |
EE (1) | EE04137B1 (bg) |
ES (1) | ES2196607T3 (bg) |
FI (1) | FI110379B (bg) |
HR (1) | HRP20000239B1 (bg) |
HU (1) | HUP0004847A3 (bg) |
NO (1) | NO20002045D0 (bg) |
NZ (1) | NZ504085A (bg) |
PL (1) | PL190840B1 (bg) |
PT (1) | PT1026959E (bg) |
RU (1) | RU2230462C2 (bg) |
SK (1) | SK284183B6 (bg) |
WO (1) | WO1999020123A1 (bg) |
YU (1) | YU49406B (bg) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FI109324B (fi) * | 1998-11-06 | 2002-07-15 | Rehuraisio Oy | Rehu ja menetelmä sen valmistamiseksi |
US6242013B1 (en) | 1999-07-27 | 2001-06-05 | Land O'lakes, Inc. | Method and composition for enhancing oleic acid content of milk produced by ruminants |
ATE478563T1 (de) | 2000-12-22 | 2010-09-15 | Univ Catholique Louvain | Verfahren zur änderung des isomeren trans- fettsäureprofils in wiederkäüerfleisch und milch und erhöhung der konzentration der cis-9, trans- 11 konjugierten linoleinsäure |
US7700833B2 (en) | 2002-03-01 | 2010-04-20 | Cornell University | Process for the production of unsaturated fatty acids |
ATE402616T1 (de) * | 2003-05-06 | 2008-08-15 | Virtus Nutrition Llc | Den pansen umgehende calcium-salze von trans- und mehrfach ungesättigten fettsäuren |
JP4015149B2 (ja) * | 2004-11-22 | 2007-11-28 | 明治飼糧株式会社 | 飼料組成物 |
WO2008128767A2 (en) * | 2007-04-24 | 2008-10-30 | Lipid Nutrition B.V. | Low sugar yoghurt |
EP2055195A1 (fr) * | 2007-10-29 | 2009-05-06 | Corman S.A. | Procédé de reduction de la teneur en acides gras saturés de la matiere grasse du lait , produits obtenus et applications de ceux-ci. |
JP5579413B2 (ja) * | 2008-11-05 | 2014-08-27 | 明治飼糧株式会社 | 反芻家畜の乳又は肉中の共役リノール酸増加方法 |
WO2015116232A1 (en) * | 2014-02-03 | 2015-08-06 | Benemilk Oy | Dietary compositions for ruminants and methods of making the same |
Citations (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4073960A (en) * | 1973-05-14 | 1978-02-14 | Commonwealth Scientific And Industrial Research Organization | Meat and milk products from ruminants |
US5215766A (en) * | 1980-04-02 | 1993-06-01 | Alifet Ag | Process for covering the energy needs of animals and feed for carrying it out |
WO1994016690A1 (en) * | 1993-01-22 | 1994-08-04 | Wisconsin Alumni Research Foundation | Method for increasing the efficiency of feed conversion in animals |
US5416115A (en) * | 1992-06-19 | 1995-05-16 | University Of Maryland, Dept. Of Animal Sciences | Method for regulating milk fat and milk production using trans-fatty acids |
US5547686A (en) * | 1994-08-15 | 1996-08-20 | Clemson University | Feed supplements for ruminants and method for using same |
US5770247A (en) * | 1996-10-03 | 1998-06-23 | Wisconsin Alumni Research Foundation | Method of increasing the CLA content of cow's milK |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AU5961494A (en) | 1992-12-30 | 1994-08-15 | Morgan Manufacturing Co., Inc. | Composition and method for ruminant milk production |
US5693358A (en) | 1995-10-20 | 1997-12-02 | Park; Soo Kil | Animal feed manufacturing method based on fish oil |
-
1998
- 1998-04-30 FI FI980961A patent/FI110379B/fi active
- 1998-10-20 US US09/529,639 patent/US6635271B1/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-10-20 AT AT98949023T patent/ATE237235T1/de not_active IP Right Cessation
- 1998-10-20 RU RU2000112528/13A patent/RU2230462C2/ru not_active IP Right Cessation
- 1998-10-20 JP JP2000516544A patent/JP2001520028A/ja active Pending
- 1998-10-20 WO PCT/FI1998/000815 patent/WO1999020123A1/en active IP Right Grant
- 1998-10-20 DK DK98949023T patent/DK1026959T3/da active
- 1998-10-20 EP EP98949023A patent/EP1026959B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-20 ES ES98949023T patent/ES2196607T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-20 CA CA002306808A patent/CA2306808A1/en not_active Abandoned
- 1998-10-20 EE EEP200000227A patent/EE04137B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-10-20 AU AU95438/98A patent/AU757377B2/en not_active Ceased
- 1998-10-20 YU YU22100A patent/YU49406B/sh unknown
- 1998-10-20 DE DE69813600T patent/DE69813600T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1998-10-20 PL PL340303A patent/PL190840B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1998-10-20 SK SK582-2000A patent/SK284183B6/sk unknown
- 1998-10-20 PT PT98949023T patent/PT1026959E/pt unknown
- 1998-10-20 HU HU0004847A patent/HUP0004847A3/hu unknown
- 1998-10-20 NZ NZ504085A patent/NZ504085A/en unknown
-
2000
- 2000-04-17 BG BG104348A patent/BG64498B1/bg unknown
- 2000-04-18 NO NO20002045A patent/NO20002045D0/no unknown
- 2000-04-21 HR HR20000239A patent/HRP20000239B1/xx not_active IP Right Cessation
Patent Citations (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4073960A (en) * | 1973-05-14 | 1978-02-14 | Commonwealth Scientific And Industrial Research Organization | Meat and milk products from ruminants |
US5215766A (en) * | 1980-04-02 | 1993-06-01 | Alifet Ag | Process for covering the energy needs of animals and feed for carrying it out |
US5416115A (en) * | 1992-06-19 | 1995-05-16 | University Of Maryland, Dept. Of Animal Sciences | Method for regulating milk fat and milk production using trans-fatty acids |
WO1994016690A1 (en) * | 1993-01-22 | 1994-08-04 | Wisconsin Alumni Research Foundation | Method for increasing the efficiency of feed conversion in animals |
US5547686A (en) * | 1994-08-15 | 1996-08-20 | Clemson University | Feed supplements for ruminants and method for using same |
US5770247A (en) * | 1996-10-03 | 1998-06-23 | Wisconsin Alumni Research Foundation | Method of increasing the CLA content of cow's milK |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES2196607T3 (es) | 2003-12-16 |
WO1999020123A1 (en) | 1999-04-29 |
DE69813600T2 (de) | 2004-01-08 |
PT1026959E (pt) | 2003-08-29 |
FI980961A (fi) | 1999-04-22 |
RU2230462C2 (ru) | 2004-06-20 |
HRP20000239B1 (en) | 2003-12-31 |
DK1026959T3 (da) | 2003-07-14 |
JP2001520028A (ja) | 2001-10-30 |
EE200000227A (et) | 2001-06-15 |
NZ504085A (en) | 2002-02-01 |
AU9543898A (en) | 1999-05-10 |
CA2306808A1 (en) | 1999-04-29 |
NO20002045L (no) | 2000-04-18 |
AU757377B2 (en) | 2003-02-20 |
SK5822000A3 (en) | 2000-11-07 |
HUP0004847A2 (hu) | 2001-05-28 |
EP1026959A1 (en) | 2000-08-16 |
YU22100A (sh) | 2001-12-26 |
EP1026959B1 (en) | 2003-04-16 |
SK284183B6 (sk) | 2004-10-05 |
EE04137B1 (et) | 2003-10-15 |
NO20002045D0 (no) | 2000-04-18 |
PL340303A1 (en) | 2001-01-29 |
YU49406B (sh) | 2005-11-28 |
HRP20000239A2 (en) | 2001-04-30 |
HUP0004847A3 (en) | 2001-08-28 |
DE69813600D1 (de) | 2003-05-22 |
FI110379B (fi) | 2003-01-15 |
FI980961A0 (fi) | 1998-04-30 |
US6635271B1 (en) | 2003-10-21 |
PL190840B1 (pl) | 2006-02-28 |
BG104348A (bg) | 2001-08-31 |
ATE237235T1 (de) | 2003-05-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Mansbridge et al. | Nutritional factors affecting the fatty acid composition of bovine milk | |
Lawson et al. | The role of dairy products in supplying conjugated linoleic acid to man's diet: a review | |
Chilliard et al. | A review of nutritional and physiological factors affecting goat milk lipid synthesis and lipolysis | |
Gulati et al. | Hydrogenation of eicosapentaenoic and docosahexaenoic acids and their incorporation into milk fat | |
Griinari et al. | Conjugated linoleic acid is synthesized endogenously in lactating dairy cows by Δ9-desaturase | |
Khanal et al. | Biosynthesis of conjugated linoleic acid (CLA): a review | |
Vahmani et al. | Effect of supplementation with fish oil or microalgae on fatty acid composition of milk from cows managed in confinement or pasture systems | |
Gallardo et al. | Effects of olive and fish oil Ca soaps in ewe diets on milk fat and muscle and subcutaneous tissue fatty-acid profiles of suckling lambs | |
Pajor et al. | Effect of marine algae supplementation on the fatty acid profile of milk of dairy goats kept indoor and on pasture | |
EP1026959B1 (en) | Method for increasing the concentration of conjugated linoleic acid in milk and/or tissue fat of a ruminant | |
CA2307941C (en) | Method of altering nutritional components of milk produced by a lactating animal | |
Markey et al. | Does modifying dairy fat composition by changing the diet of the dairy cow provide health benefits? | |
US20120308682A1 (en) | Ruminant feed, products, and methods comprising beneficial fatty acids | |
LIU et al. | The effect of dietary vegetable oilseeds supplement on fatty acid profiles in milk fat from lactating dairy cows | |
Brzóska | Effect of fatty acid calcium salts from linseed oil on the yield and n-3 fatty acid content of milk and on blood plasma parameters of cows | |
Voigt et al. | Dietary influence on a desirable fatty acid composition in milk from dairy cattle | |
JP4015149B2 (ja) | 飼料組成物 | |
US20040116513A1 (en) | Method to alter the isomeric profile of trans fatty acid in ruminant meat and milk and to increase the concentration of $I(cis)-11 conjugated linoleic acid | |
Fébel et al. | Effect of different fat sources on in vitro degradation of nutrients and certain blood parameters in sheep | |
Gajaila et al. | Link between dairy cows diet and milk lipid profile variability. | |
Peterson | Enriching Bovine Milk Fat with Alpha-Linolenic Acid, an Omega-3 Fatty Acid, Through Feeding of a Rumen Protected Flax-Based Supplement | |
Pena Pena | Novel Protected Gelatin Capsules Containing Fish Oil Mitigated the Effect of Milk Fat Depression and Reduced Rumen Degradation Compared to Untreated Capsules | |
Gantner et al. | Variation in Milk Composition of Dairy Goats due to N-3 Unsaturated Fatty Acids Supplementation: Варијације у саставу млијека коза услијед суплементације n-3 незасићеним масним киселинама | |
Klir et al. | Feeding modulation of the fatty acid composition in lamb meat | |
CZ20001356A3 (cs) | Metoda pro zvýšení koncetrace konjugované kyseliny linolové v mléčném anebo tkáňovém tuku přežvýkavce, její použití a složení krmivá |