BG64304B1 - Съединител за съединяване на заваръчна горелка - Google Patents

Съединител за съединяване на заваръчна горелка Download PDF

Info

Publication number
BG64304B1
BG64304B1 BG106306A BG10630602A BG64304B1 BG 64304 B1 BG64304 B1 BG 64304B1 BG 106306 A BG106306 A BG 106306A BG 10630602 A BG10630602 A BG 10630602A BG 64304 B1 BG64304 B1 BG 64304B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
insert
connector
socket
housing
current
Prior art date
Application number
BG106306A
Other languages
English (en)
Other versions
BG106306A (bg
Inventor
Lajos Kerekes
Laszlo Meszaros
Antal Natta
Antalne Natta
Ferenc Natta
Original Assignee
Lajos Kerekes
Laszlo Meszaros
Antal Natta
Antalne Natta
Ferenc Natta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from HU0002269A external-priority patent/HU222855B1/hu
Application filed by Lajos Kerekes, Laszlo Meszaros, Antal Natta, Antalne Natta, Ferenc Natta filed Critical Lajos Kerekes
Publication of BG106306A publication Critical patent/BG106306A/bg
Publication of BG64304B1 publication Critical patent/BG64304B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/32Accessories
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/32Accessories
    • B23K9/323Combined coupling means, e.g. gas, electricity, water or the like

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Manufacturing Of Electrical Connectors (AREA)
  • Connections Effected By Soldering, Adhesion, Or Permanent Deformation (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Connections By Means Of Piercing Elements, Nuts, Or Screws (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася за съединител за заваръчна горелка, по-специално, за цокълоподобен свързващ елемент, съединяващ заваръчен апарат със заваръчна горелка.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е т.нар. съединител тип Binzel, чието тяло е направено от месинг, като заваръчният ток се подава на свързващото тяло отзад, използвайки междинния детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава, закрепен в тяло на съединителя с винтово съединение, а токът се свързва към междинния детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава с помощта на винтово съединение, например, чрез закрепване към него на кабелната обувка на токоносещия кабел. Известен е и съединителят, описан в заявка за патентно описание № ЕР 0794029, но той има недостатъка, че заваръчният ток се свързва към тялото на съединителя, осигурявайки индиректен контакт отзад през междинния детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава, а токът, например кабелната обувка на токоносещия кабел, се свързва към междинен детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава чрез винтово съединение. Освен това, недостатък на това устройство е това, че свързващото тяло, носещо гнездата за електрическите контакти, е направено от проводящ материал, в резултат на което теглото на съединителя все още е твърде голямо.
Недостатък на двете конструкции е, че свързващото тяло е закрепено в пластмасовия корпус на съединителя и за да се предотврати изместването или въртенето му, то се фиксира с допълнително винтово съединение, което може да се разхлаби в хода на редовната нормална употреба.
Задачата на изобретението е да се създаде съединител, така че да се намалят теглото и надлъжният размер, а съединителят да може да се монтира по-лесно и по по-прост начин към заваръчния апарат, както и да бъде лесен за манипулиране, без да се намаляват производителността и изолационните свойства.
Освен това, съединителят трябва да може да се моделира по такъв начин, че да е взаимозаменяем с широко използваните съединители със същото предназначение и устройствата, свързвани към съединителите.
Техническа същност на изобретението
Съединителят съгласно изобретението се състои от тяло на съединителя, гнездо за телоподаващата дюза на заваръчната глава и гнездо за тръбопровода за газта върху предната повърхност на тялото на съединителя, един или повече електрически контакти, разположени наравно с предната повърхност, и извод от задната повърхност на тялото на съединителя, междинен детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава, свързан към задната страна на гнездото за телоподаващата дюза на заваръчната глава, и извод към гнездото за тръбопровода за газта, резбована повърхност от електрически проводящ материал и контактна повърхност до него, и корпус, направен от изолационен материал, обхващащ тялото на съединителя отстрани с подходяща форма за монтирането му. Съгласно изобретението тялото на съединителя и корпусът са направени от изолационен материал, за предпочитане пластмаса, конструирани като монолитен блок, съединени със задна стена. Освен това, той има вложка, направена от електрически проводящ материал, носеща резбованата повърхност, направена от електрически проводящ материал, и контактната повърхност, за предпочитане с пръстеновидна форма, която вложка може да бъде монтирана в гнездо, образувано от страничната повърхност на тялото на съединителя от този блок и повърхността на корпуса на блока срещу тази странична повърхност, вложката има участък на своята странична повърхност, подходящ за свързване на тока към нея, а на страничната стена на корпуса има отверстие, което остава открита страничната повърхност на вложката за свързване на тока към нея, а вложката се закрепва ротационно в гнездото чрез напасване на формата и/или чрез запъването на устройството, свързано към страната на вложката, подходящо за свързване на тока към него, в ръба на отвора.
В едно изпълнение вложката се осигурява срещу издърпване от гнездото чрез кон струкция, при която или страничната повърхност на вложката, подходяща за свързване на тока към нея, или устройство, свързано към страничната повърхност на вложката, подходяща за свързване на тока към нея, се запъва в ръба на отвора.
В едно особено сполучливо изпълнение, където страничната повърхност на вложката, подходяща за свързване на тока към нея, е удебелен страничен участък, който ляга в отверстието на страничната стена на корпуса, за предпочитане стърчейки навън, ако вложката е във фиксирано положение в гнездото.
За да се свърже токоносещо устройство към вложката, вложката има резбови отвор в удебеления си страничен участък, конструиран по такъв начин, че да бъде подходящ за свързване на тока към нея.
При друго изпълнение удебеленият страничен участък на вложката, подходящ за свързване на тока към нея, монтирана в отверстието в корпуса, се издава от страничната повърхност на корпуса близо до задната стена.
В хода на използването по предназначение, съединителят се фиксира в отвор върху лицевата плоча на заваръчния апарат. Монтажът може да бъде решен с фланец, формиран от предната стена на корпуса и един или повече проходни отвори във фланеца, чрез които той може да бъде монтиран върху лицевата плоча на заваръчния апарат с винтово съединение.
При друго възможно решение за монтаж на съединителя съгласно изобретението, корпусът има фланец и един или повече езици, простиращи се от задната стена към фланеца, като в свалено положение на вложката езикът може да бъде огънат към тялото на съединителя, а ако вложката е на мястото си, езикът не може да бъде огънат, като в своето неогънато положение този език дефинира задържащ жлеб със срещуположната страна на фланеца. При това изпълнение в края на езика има издатък или краят на езика е удебелен, така че да образува по-дълбок задържащ жлеб.
Положението на съединителя в съответствие с изобретението се фиксира ротационно в лицевата плоча на заваръчния апарат, ако има анзац върху задната повърхност на фланеца на корпуса с форма, различна от кръг, и има отвор върху лицевата плоча, в който влиза анзацът, така че той се фиксира в него.
В друго изпълнение на съединителя съгласно изобретението вложката има цилиндрично или призматично тяло, за предпочитане четириъгълна призма със заоблени ръбове, с аксиален проходен отвор, отговарящ на тялото на съединителя, а формата на приемното гнездо за вложката се моделира по такъв начин, че цилиндричното или призматичното тяло да ляга в него.
Междинният детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава на съединителя в съответствие с изобретението има сменяема втулка на телоподаващата дюза в своя аксиален отвор. Междинният детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава може да бъде направен от материал, който не е много добър проводник на електричеството или може да бъде направен от непроводящ материал.
Вложката е направена от материал с добра електрическа проводимост, за предпочитане мед, месинг, медна сплав или друг подходящ проводящ материал.
Главното предимство на съединителя в съответствие с изобретението е, че поради своята новаторска конструкция, когато съединителят бъде свързан, през резбованата повърхност на вложката и пръстеновидната контактна повърхност в близост до резбованата повърхност се установява електрически контакт аналогично на решението при традиционните съединители, и заваръчният ток се подава към вложката отстрани близо до резбованата повърхност, като само вложката с малко тегло, която действа като контакт за заваръчния ток, трябва да бъде направена от материал с добра електрическа проводимост и достатъчна твърдост, например, от мед или медна сплав, за предпочитане, месинг.
Тъй като тялото на съединителя, върху което са разположени електрическите контакти и гнездата, е направено от непроводяща пластмаса заедно с корпуса, това решава проблема за безопасното изолиране на електрическите контакти един от друг и от контакта за заваръчния ток, и освен това, профилираната форма прави възможно монтирането на съединителя върху лицевата плоча на заваръчния апарат по начин, който предотвратява изместването му, и монтирането на вложката, която действа като електрическа връзка за заваръчния ток в корпуса по начин, който предотвратява изместването й, благодарение на приля3 гането на формите и/или механичното съединение на токоносещия кабел.
Друго предимство е, че съединителят може да бъде по-прецизно настроен спрямо мощността на даден заваръчен апарат, като аксиалният размер на вложката бъде избран в съответствие с номиналната мощност на апарата.
Друго предимство е, че междинният детайл на телоподаващата дюза няма токопроводяща функция, мястото, необходимо за създаване на електрическа връзка се намалява, така че аксиалният размер на съединителя може да бъде по-малък и междинният детайл на телоподаващата дюза може да бъде направен от материал с по-слаба проводимост и с попроста технология. Друго предимство е, че броят на електрическите съединения и следователно, броят на контактните съпротивления се намалява с единица, като загубите върху тези контакти се намаляват. По този начин съединителят може да бъде изработен по-малък по размер и тегло, да се регулира прецизно в съответствие с необходимата мощност, да се използва по-малко количество метал, по-проста технология и по-икономично в сравнение с познатите съединители.
Описание на приложените фигури
По-нататък същността на изобретението е описана подробно чрез представяне на примерните изпълнения чрез отпратки към съпътстващите схематични фигури, в които:
фигура 1 е перспективно изображение в разглобен вид на първото примерно изпълнение на съединителя съгласно изобретението;
фигура 2 - перспективно изображение на примерно изпълнение на вложката на съединителя с втора форма;
фигура 3 - перспективно изображение на примерно изпълнение на вложката на съединителя с трета форма;
фигура 4 - изглед отпред на съединителя;
фигура 5 — страничен изглед на съединителя, показващ връзките;
фигура 6 - страничен изглед на съединителя, частичен изглед и частичен разрез по равнината, показана на фиг. 4.
Примерно изпълнение на изобретението
Фигура 1 показва перспективно изображение в разглобен вид на първото примерно изпълнение на съединителя (10) в съответствие с изобретението. Както се вижда от фигурата, основните части на съединителя (10) са блокът (12), състоящ се от тялото на съединителя (20), и корпуса (40), вложката (50) и междинния детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава (16).
Блокът (12) се състои от задна стена (14) и цилиндричното тяло на съединителя (20) и корпуса (40), обхващащ тяло на съединителя (20) странично на равномерно разстояние, като съединителят се издава от задната стена (14).
Тялото на съединителя (20) има гнездо (24) за телоподаващата дюза на заваръчната глава и гнездо (26) за тръбопровода за газа на предната си повърхност (22), и има два електрически контакти (не са посочени на фигурата), разположени наравно с отворите (28, 29) на предната си повърхност (22), и извод на задната стена.
Междинният детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава (16) има отвор (17) и се закрепва в резбования отвор в задната стена (14) на блока (12) с резбования си край (18). В това положение отворът (17) на междинния детайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава (16) се съединява с дъното на гнездото (24) за телоподаващата дюза на заваръчната глава. Сменяема втулка (19), така наречената капилярна тръба в отвора (17) на междинния детайл (16), поддържа заваръчната тел, постъпваща от подаващо устройство при използването на съединителя (10), като по този начин улеснява движението на заваръчната тел през съединителя (10).
По-нататък, блокът (12) има зареждащ отвор, водещ в чашата на гнездото (26) за тръбопровода за газта в тялото на съединителя (20) на блока (12), и в този зареждащ отвор може да се монтира газов накрайник (15) посредством уплътнително съединение, през който да се подава защитният газ в съединителя за транспортиране до заваръчната горелка. На фигурата е показан само газовият накрайник (15).
Тялото на съединителя (20), корпуса (40) и задната стена (14), която ги съединява, са направени от електрически изолационен материал, за предпочитане пластмаса, като монолитен блок (12).
В представеното примерно изпълнение на съединителя (10) вложката (50) има тяло (54) с аксиален отвор (52), като тялото има форма на четириъгълна призма със заоблени ръбове, вложката (50) има резбована повърхност (55) върху предната си цилиндрична част и пръстеновидна контактна повърхност (57) до резбованата повърхност (55) върху челната зона. На своята странична повърхност вложката (50) има подходящ участък за свързване на тока, като в това примерно изпълнение той представлява по-дебел страничен участък (59), издаващ се над тялото (54) зад резбованата повърхност (55) като блок, и резбован отвор (60) в него в посока към осовата линия на вложката (50).
Вложката (50) е направена от материал с добра електрическа проводимост, например мед или медна сплав, за предпочитане месинг.
Вложката (50) влиза в гнездото (30), образувано от страничната повърхност (21) на тялото на съединителя (20) и повърхността на корпуса (40), като в монтирано положение тялото на съединителя (20) запълва аксиалния отвор (52) на вложката (50), а вложката (50) запълва гнездото (30), което има формата на вложката (50). По този начин вложката (50), вкарана в гнездото (30), се фиксира ротационно.
В страничната повърхност на корпуса (40), обхващащ гнездото (30), има процеп (не е показан на фигурата), който приема и направлява удебелената странична част (59) на вложката (50) при влизането й в гнездото, като този процеп се простира от отвора на гнездото (30) до отверстието (33) върху страничната повърхност на корпуса (40). В нормално сглобено положение на вложката (50) в гнездото (30), отверстието (33) оставя открити удебелената странична част (59) на вложката (50) за електрическото свързване и резбования отвор (60) в нея, осигурявайки по този начин необходимия достъп.
Токът може да се свърже към съединителя (10), когато вложката (50) е вкарана в гнездото (30). В това положение резбованият отвор в удебелената странична част с форма на блокче (59), издаваща се през отверстието (33), става достъпен и в него през отверстието (33) с помощта на винт може да се закрепи кабелната обувка на токоносещия кабел. Позицията на винтовото съединение е индицирана от винта (35), начертан над мястото на резбова ния отвор (60) в сглобено положение.
В същото време това съединение не позволява на вложката (50) да бъде издърпана от корпуса (40), тъй като кабелната обувка и/или винтът (35) се запъват в предния ръб на отверстието (33).
Оформянето на вложката (50) с удебеления страничен участък (59) за свързване на тока към нея заедно с отверстието (33) осигуряват допълнително вложката (50) против въртене в гнездото (30), тъй като при въртене на вложката (50) ръбът на удебеления страничен участък (59) се запъва в ръба на отверстието (33).
Решението за монтирането на съединителя (10) се вижда ясно на фигурата на това примерно изпълнение под формата на пръстеновиден фланец (43), издаващ се от челната стена на корпуса (40), и два езика, издаващи се от задната стена (14) на корпуса (40) към фланеца (43) (на фигурата се вижда само единият от езиците (45)). При извадена вложка (50) езиците, поради своята гъвкавост, могат да се огънат към тялото на съединителя (20), но при вкарана на мястото си вложка (50), тя не позволява на езиците да се огънат. В неогънато положение краищата на тези езици дефинират задържащ жлеб с насрещната задна повърхност на фланеца (43), който може да се види на фиг. 5 и 6 и е посочен там.
Дълбочината на задържащия жлеб се увеличава от издатините в краищата на езиците, като на фигурата се вижда само издатък (47).
Обикновено при работа съединителят (10) се монтира на лицевата плоча на заваръчния апарат. За монтиране на съединителя на лицевата плоча на заваръчния апарат се формира кръгъл или правоъгълен отвор (10). Корпусът (40) на съединителя (10) се закрепва в този отвор отпред, като езиците се държат огънати, а лицевата плоча се захваща от фланеца (43) на корпуса (40), и след това езиците се отпускат, заемайки своето неогънато положение, при което лицевата плоча се фиксира в задържащия жлеб. Езиците се заклинват при вкарването на вложката (50) и заваръчният ток се подава към вложката (50) на съединителя (10) впоследствие, което със сигурност не позволява на вложката (50) да се измести от гнездото (30), поради запъването на кабелната обувка и винта (35) в ръба на отверстието (33) близо до фланеца (43).
Фигура 2 е перспективно изображение на вложката (150) с втора форма, образуваща част от съединителя в съответствие с изобретението. Тази вложка (150) има цилиндрично тяло (154) с аксиален отвор (152) и резбована повърхност (155) върху предната част на цилиндричното тяло (154) и пръстеновидната контактна повърхност (157) е до нея в челната зона.
Участъкът от вложката (150), подходящ за свързване на тока към нея, е удебелен страничен участък (159), издаващ се над повърхността на цилиндричното тяло (154) зад резбованата повърхност (155), който в това примерно изпълнение има форма на блокче, съдържащо резбован отвор (160), насочен към осовата линия на вложката (150).
Съединителят, който не е показан на фигурата и който приема вложката (150), показана на тази фигура, може да има правоъгълно гнездо (30), което приема вложката, както е показано на фигура 1, или гнездото, приемащо вложката, може да има кръгло сечение, съответстващо на цилиндричното тяло (154) на вложката (150), където, аналогично на фигура 1, има процеп, формиран в страничната стена на корпуса, обхващащ гнездото, който приема удебеления страничен участък (159), който процеп води до отверстие, позволяващо достъп до удебеления страничен участък (159) на вложката (150), така че токоносещият кабел може да бъде свързан към вложката (150) с винтово съединение през това отверстие, използвайки резбования отвор (160), както вече беше описано подробно.
Аналогично на описаното по-горе, вложката (150) е осигурена срещу въртене в гнездото чрез запъване на блокчето на удебеления страничен участък (159) в страничния ръб на отверстието за достъп, или в сглобено положение на съединителя, чрез запъването на съединението на токоносещия кабел към удебеления страничен участък (159) в страничния ръб на отверстието за достъп, докато в сглобено положение изместването на вложката (150) навън от гнездото се предотвратява от запъването на съединението на токоносещия кабел към удебеления страничен участък (159) в страничния ръб на отверстието за достъп.
В примерното изпълнение на съединителя с вложка (150), вложката (150) е направена от тръба или планка от материал с ниско специфично съпротивление, за предпочитане мед, месинг или друга медна сплав, като нейното напречно сечение съответства на напречното сечение на вложката (150) в нейния удебелен страничен участък (159), като по този начин вложката може да бъде изработена със сравнително малко машинна обработка.
Фигура 3 е перспективно изображение на вложката (250) с трета форма, образуваща част от съединителя в съответствие с изобретението. Тази вложка (250) има цилиндрично тяло (254) с аксиален отвор (252) и резбована повърхност (255) върху предната част на цилиндричното тяло (254) и пръстеновидната контактна повърхност (257) е до нея в челната зона.
Участъкът от вложката (250), подходящ за свързване на тока към нея, е удебелен страничен участък (250), издаващ се над повърхността на цилиндричното тяло (254) зад резбованата повърхност (255), който в това примерно изпълнение има форма на шийка, съдържаща резбован отвор (260), насочен към осовата линия на вложката (250).
Аналогично на описаното във фигура 2, съединителят, който не е показан на фигурата и който приема вложката (250), показана на тази фигура, може да има правоъгълно гнездо (30), което приема вложката, както е показано на фигура 1, или гнездото, приемащо вложката, може да има кръгло сечение, съответстващо на цилиндричното тяло (254) на вложката (250), където, има процеп, формиран в страничната стена на корпуса, обхващащ гнездото, който приема удебеления страничен участък (259), който процеп води до отверстие, позволяващо достъп до удебеления страничен участък (259) на вложката (250), така че токоносещият кабел може да бъде свързан към вложката (250) с винтово съединение през това отверстие, използвайки резбования отвор (260), както вече беше описано подробно.
Аналогично на описаното по-горе, вложката (250) е осигурена срещу въртене в гнездото чрез запъване на шийката на удебеления страничен участък (259) в страничния ръб на отверстието за достъп, или, в сглобено положение на съединителя, чрез запъването на съединението на токоносещия кабел към удебеления страничен участък (259) в страничния ръб на отверстието за достъп, докато в сглобено положение изместването на вложката (250) навън от гнездото се предотвратява от запъването на съединението на токоносещия кабел към удебеления страничен участък (259) в страничния ръб на отверстието за достъп.
В примерното изпълнение на съединителя с вложка (250), вложката (250) също е направена от тръба или планка с необходимите размери от материал с ниско специфично съпротивление, за предпочитане мед, месинг или друга медна сплав, като по този начин тя може да бъде изработена със сравнително малко машинна обработка. Удебеленият страничен участък (259) се оформя чрез закрепване по подходящ начин на отделна шийка в отвора върху цилиндричната повърхност на тръбата. Материалът на шийката е същият като този на тръбата.
Фигура 4 е изглед отпред на съединителя (10), от който по-добре се виждат подробностите. На фигурата ясно се виждат тялото на съединителя (20), разположено в корпуса (40), с гнездата в неговата челна повърхност (22), вложката (50) с тяло на квадратна призма, обхващаща тялото на съединителя (20), нейната резбована повърхност (55), пръстеновидната контактна повърхност (57) и удебеленият страничен участък (59). С прекъсвана линия на фигурата са показани езиците (45, 46) зад фланеца (43) на корпуса (40), така, както са заклинени от вложката (50), и анзацът (49) с форма, различна от кръговата в задната повърхност на фланеца (43). Фигурата показва също и водещия процеп (31), формиран на страничната стена на корпуса (40), водещ до външното отверстие в страничната стена, осигуряващ направляваща за удебеления страничен участък на вложката при правилно позициониране.
Друго решение за монтиране на съединителя (10) са фиксиращите отвори във фланеца (43), издаващ се от корпуса (40), от които е показан само фиксиращият отвор (44).
Съединителят (10) може да бъде сглобен или по метода, описан по-горе с помощта на езиците (45, 46), и/или чрез винтово съединение през отворите (44). При монтиране на съединителя правоъгълната форма на анзаца (49) се поставя в отвор със същата форма, което предотвратява ротационното движение на съединителя и увеличава сигурността на монтажа.
Фигура 5 е страничен изглед на съединителя (10). Фигурата показва езика (45) в страничната стена на корпуса (40), простиращ се от задната стена (14) на корпуса (40) към фланеца (43) с издатъка (47) в края си. Тя също показва задържащия жлеб (39), определен от края на езика (45) и отсрещната повърхност на фланеца (43), който, както беше описано по-горе, може да се използва за фиксиране на лицевата плоча. На фигурата се вижда също така анзацът (49), формиран на задната повърхност на фланеца (43).
Фигурата показва също така междинния детайл на телоподаващата дюза (16), монтиран на задната стена (14) заедно с втулката (19), през която минава заваръчната тел (71), тръбопровода за газта, електрическото и механичното съединение на кабелната обувка (70) на токоносещия кабел за заваръчния ток и удебеления страничен участък (59) на вложката с винта (35).
Фигура 6 представлява частичен изглед и частичен разрез на съединителя по равнината, показана на фигура 4. Фигурата ясно показва тялото на съединителя (20) и корпуса (40) със съединителната задна стена (14), образуващи монолитен блок, езика (46), простиращ се от задната стена (14) към фланеца (43) с издатъка (48) в края си, тя също така показва задържащия жлеб (39), определен от края на езика (46) и отсрещната повърхност на фланеца (43) и анзаца (49), образуван на задната повърхност на фланеца (43).
Фигурата ясно показва положението на вложката (50) в гнездото (30) за вложката, образувано от страничната повърхност (21) на тялото на съединителя (20) и срещулежащата повърхност (41) на корпуса (40). Тя показва също прилягането на аксиалния отвор на вложката (50) върху тялото на съединителя (20) и положението на удебеления страничен участък (59) на вложката (50) и резбования отвор (60) в него в отверстието върху страничната стена на корпуса (40). Както беше споменато, удебеленият страничен участък (59) се издава над страничната повърхност на корпуса (40), като мярката за това издаване е отбелязана с “d” на фигурата и тя улеснява достъпа до вложката (50).
Съединителят в съответствие с изобретението може да бъде реализиран и в други примерни изпълнения. Той може да бъде проектиран да осигурява по-малко възможности за монтаж, например, със или без фиксиращи езици, със или без анзац, с фланец със или без фиксиращи отвори, или всякаква желана комбинация от тези решения. Гнездото, приемащо вложката, може да бъде с цилиндрична или призматична форма, корпусът може да бъде с цилиндрична или призматична форма, в зависимост от изискванията. Вложката, действаща като връзка за заваръчния ток, също може да бъде оформена в съответствие с останалите части на съединителя, със странична повърхност с равномерна дебелина, подходяща за свързване на тока към нея или с форма на полигон, за предпочитане правилен четиристен или шестостен.

Claims (10)

1. Съединител за съединяване на заваръчна горелка, състоящ се от тяло на съединителя (20) на предната повърхност (22), на който има гнездо (24) за телоподаващата дюза на заваръчната глава и гнездо (26) за тръбопровода за газта, един или повече електрически контакти, разположени на равно с предната повърхност (22) и извод на задната повърхност (14) на тялото на съединителя (20) за междинен де- 25 тайл на телоподаващата дюза на заваръчната глава (16), свързана към задната страна (14) на гнездо (24) за телоподаващата дюза на заваръчната глава и входен извод, влизащ отзад в гнездото за тръбопровода за газта (26), резбова повърхност, направена от електропроводим материал, контактна повърхност до него, свързана към междинния детайл на телоподаващата дюза (16) и корпус (40), направен от изолационен материал, обхващащ тялото на съединителя (20) отстрани с подходяща форма за монтиране на съединителя, характеризиращ се с това, че тялото на съединителя и корпусът са направени от изолационен материал, за предпочитане пластмаса, конструирани като монолитен блок (12), съединени със задна стена (14), освен това, той има вложка (50, 150, 250), направена от електрически проводящ материал, с резбована повърхност (55, 155, 255) в единия край, направена от електрически проводящ материал, и контактна повърхност (57, 157, 257), за предпочитане с пръстеновидна форма, която вложка (50, 150, 250) може да бъде монтирана в гнездо (30), образувано от страничната повърхност (21) на тялото на съединителя (20) на този блок (12) и повърхността (41) на корпуса (40) на този блок (12) срещу тази странична повърхност (21), като вложката (50, 150, 250) има участък на своята странична повърхност, подходящ за свързване на тока към нея, а на страничната стена на 5 корпуса (40) има отверстие (33), което оставя открита страничната повърхност на вложката (50, 150, 250) за свързване на тока към нея, а вложката (50, 150, 250) се осигурява срещу въртене в гнездото (30) чрез напасване 10 на формата и/или чрез запъване на устройство, свързано към страната на вложката (50, 150, 250), подходящо за свързване на тока към него, в ръба на отверстието (33).
2. Съединител (10) съгласно претенция 1, 15 характеризиращ се с това, че вложката (50,
150, 250) се осигурява срещу издърпване от гнездото (30) чрез конструкция, при която или страничната повърхност на вложката, подходяща за свързване на тока към нея, или уст20 ройство, свързано към страничната повърхност на вложката (50, 150, 250), подходяща за свързване на тока към нея, се запъва в ръба на отвора.
3. Съединител (10) съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че страничната повърхност на вложката (50, 150, 250), подходяща за свързване на тока към нея, е удебелен страничен участък (59, 159, 259), който ляга в отверстието (33) на страничната сте-
30 на на корпуса (40), за предпочитане стърчейки навън, ако вложката (50, 150, 250) е във фиксирано положение в гнездото (30).
4. Съединител (10) съгласно някоя от претенции от 1 до 3, характеризиращ се с то-
35 ва, че вложката (50, 150, 250) има резбови отвор (60, 160, 260) в страничната си част, конструирана по такъв начин, че да бъде подходяща за свързване на тока към нея.
5. Съединител (10) съгласно някоя от 40 претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че удебеленият страничен участък (59, 159, 259) на вложката (50, 150, 250), лягащ в отверстието (33), се издава от страничната повърхност на корпуса (40) близо до задната
45 стена (14).
6. Съединител (10) съгласно някоя от претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че монтажът се решава с фланец (43), формиран върху лицевата плоча на корпуса (40)
50 и един или повече проходни отвори (44) във фланеца (43).
7. Съединител (10) съгласно някоя от претенции от 1 до 6, характеризиращ се с това, че монтажът се решава с фланец (43), издаващ се от лицевата плоча на корпуса (40), и един или повече езици (45, 46), простиращи се от задната му стена (14) към фланеца (43), 5 като в свалено положение на вложката (50, 150, 250) езикът (45, 46), понеже е гъвкав, може да бъде огънат към тялото на съединителя (20), а ако вложката (50, 150, 250) е на мястото си, езикът (45, 46) не може да бъде огънат, като в своето неогънато положение този език (45, 46) дефинира задържащ жлеб (39) със срещуположната повърхност на фланеца (43).
8. Съединител (10) съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че в края на езика (45, 46) има издатък (47, 48) или краят на езика (45, 46) е удебелен.
9. Съединител (10) съгласно някоя от претенции от 1 до 8, характеризиращ се с това, че корпусът (40) има прилягащ анзац (49) зад фланеца (43) с форма, различна от кръглата.
10. Съединител (10) съгласно някоя от претенции от 1 до 9, характеризиращ се с това, че вложката (50, 150, 250) има цилиндрично или призматично тяло, за предпочитане четириъгълна призма със заоблени ръбове, с аксиален проходен отвор (52, 152, 252), отговарящ на тялото на съединителя (20), а формата на приемното гнездо за вложката (50, 150, 250) се моделира по такъв начин, че цилиндричното или призматичното тяло (54, 154, 254) да ляга в него.
BG106306A 1999-06-14 2002-01-14 Съединител за съединяване на заваръчна горелка BG64304B1 (bg)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9901959A HU223861B1 (hu) 1999-06-14 1999-06-14 Csatlakozó hegesztőpisztoly csatlakoztatásához
PCT/HU2000/000056 WO2001000364A1 (en) 1999-06-14 2000-06-14 Connector for connecting welding torch
HU0002269A HU222855B1 (hu) 2000-06-14 2000-06-14 Csatlakozó hegesztőpisztoly csatlakoztatásához

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG106306A BG106306A (bg) 2002-08-30
BG64304B1 true BG64304B1 (bg) 2004-09-30

Family

ID=89998492

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG106306A BG64304B1 (bg) 1999-06-14 2002-01-14 Съединител за съединяване на заваръчна горелка

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6786752B1 (bg)
EP (1) EP1210202B2 (bg)
JP (1) JP3727881B2 (bg)
KR (1) KR100482922B1 (bg)
CN (1) CN1186163C (bg)
AT (1) ATE267662T1 (bg)
AU (1) AU775503B2 (bg)
BG (1) BG64304B1 (bg)
CA (1) CA2377059C (bg)
CZ (1) CZ20014504A3 (bg)
DE (1) DE60011102T3 (bg)
DK (1) DK1210202T3 (bg)
EE (1) EE04422B1 (bg)
ES (1) ES2222909T3 (bg)
HK (1) HK1048784B (bg)
HU (1) HU223861B1 (bg)
PL (1) PL194029B1 (bg)
RU (1) RU2242344C2 (bg)
SK (1) SK284790B6 (bg)
UA (1) UA66413C2 (bg)
WO (1) WO2001000364A1 (bg)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7238164B2 (en) 2002-07-19 2007-07-03 Baxter International Inc. Systems, methods and apparatuses for pumping cassette-based therapies
CN2800594Y (zh) * 2005-05-10 2006-07-26 富士康(昆山)电脑接插件有限公司 电源连接器
EP2015887B1 (en) * 2005-09-12 2012-05-30 Antal Natta Connector for connecting welding torch
US8847116B2 (en) * 2006-06-12 2014-09-30 Victor Equipment Company Wire feeder with interchangeable adaptor cartridges
KR100741271B1 (ko) * 2006-06-28 2007-07-19 주식회사 하이닉스반도체 반도체 소자의 콘택 플러그 형성 방법
AT507878B1 (de) * 2009-02-06 2011-07-15 Fronius Int Gmbh Strombuchse für ein schweissgerät
AT508285B1 (de) 2009-05-06 2011-11-15 Fronius Int Gmbh Anschlusssystem mit einer kupplungsvorrichtung und einem steckelement für einen schweissbrenner
CN101658972B (zh) * 2009-09-14 2012-04-18 济南尼克焊接技术有限公司 组合式氩弧焊枪后端焊机复合接口
IT1398415B1 (it) * 2010-02-22 2013-02-22 Tyco Electronics Amp Italia Srl Gruppo connettore derivatore per impianti elettrici.
AT509589B1 (de) * 2010-06-11 2011-10-15 Fronius Int Gmbh System zur befestigung einer drahtseele in einer kupplung und drahteinlaufdüse für ein solches befestigungssystem
AT509982B1 (de) * 2010-08-09 2012-01-15 Fronius Int Gmbh Befestigungssystem eines brennerkörpers eines wig-schweissbrenners, brennerkörper und wig-schweissbrenner
FR2978366A1 (fr) * 2011-07-27 2013-02-01 Gys Ensemble femelle de connexion d'un poste a souder
AU2013209396B2 (en) * 2012-01-19 2016-07-07 Victor Equipment Company Universal conduit assembly for a welding torch
US9314867B2 (en) * 2013-03-11 2016-04-19 Illinois Tool Works Inc. Replaceable machine-mounted male input power connections
KR101479476B1 (ko) * 2013-10-21 2015-01-08 박근종 절연 연결부재
US9669487B2 (en) * 2014-11-06 2017-06-06 Illinois Tool Works Inc. Electrical contact for MIG welding torch
CN104439657B (zh) * 2014-11-26 2016-04-27 泰佰亿(山东)工业有限公司 一种连接焊枪枪颈与电缆的连接件
US11241753B2 (en) * 2016-07-08 2022-02-08 Norsk Titanium As Contact tip contact arrangement for metal welding
US20180290227A1 (en) * 2017-04-07 2018-10-11 Lincoln Global, Inc. Self adjusting seals for wire feeder connection
CN108176917A (zh) * 2018-03-01 2018-06-19 姜龙河 金龙气体降温型电焊枪连接装置
USD914071S1 (en) 2018-11-02 2021-03-23 Esab Ab Welding device enclosure
US10700451B1 (en) * 2019-02-08 2020-06-30 Lear Corporation Electrical connector assembly
US11738403B2 (en) 2020-01-27 2023-08-29 The Esab Group Inc. Push pull torch

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4052116A (en) * 1976-10-27 1977-10-04 Central Welding Supply Co., Inc. Swivel connector for an arc gouging torch
US4864099A (en) * 1987-03-19 1989-09-05 Tweco Products, Inc. Water cooled semi-automatic welding gun
IT239387Y1 (it) * 1995-03-16 2001-02-26 Trafimet Spa Attacco centralizzato per torce per taglio plasma
IT239427Y1 (it) 1995-11-14 2001-02-26 Trafimet Spa Raccordo per collegare una pinza porta elettrodo all'attacco di unatorcia tig
IT241750Y1 (it) 1996-03-05 2001-05-17 Trafimet Spa Attacco per torce di saldatura
DE19631090C2 (de) 1996-08-01 2001-12-13 Binzel Alexander Gmbh Co Kg Kabelanschluß für ein Schweißkabel
US5902150A (en) * 1997-01-09 1999-05-11 Illinois Tool Works Inc Connector for a power supply

Also Published As

Publication number Publication date
CA2377059A1 (en) 2001-01-04
KR20020020739A (ko) 2002-03-15
CN1370099A (zh) 2002-09-18
KR100482922B1 (ko) 2005-04-14
DE60011102T2 (de) 2005-06-30
SK18522001A3 (sk) 2002-05-09
CZ20014504A3 (cs) 2002-07-17
EE200100676A (et) 2003-02-17
AU775503B2 (en) 2004-08-05
SK284790B6 (sk) 2005-11-03
DE60011102D1 (de) 2004-07-01
HK1048784B (zh) 2005-03-04
ATE267662T1 (de) 2004-06-15
HUP9901959A2 (hu) 2002-05-29
EP1210202B1 (en) 2004-05-26
US6786752B1 (en) 2004-09-07
JP2003503207A (ja) 2003-01-28
DE60011102T3 (de) 2009-02-26
CN1186163C (zh) 2005-01-26
EP1210202A1 (en) 2002-06-05
AU5834700A (en) 2001-01-31
EP1210202B2 (en) 2008-07-02
HU223861B1 (hu) 2005-02-28
ES2222909T3 (es) 2005-02-16
DK1210202T3 (da) 2004-09-27
HK1048784A1 (en) 2003-04-17
RU2242344C2 (ru) 2004-12-20
PL351482A1 (en) 2003-04-22
WO2001000364A1 (en) 2001-01-04
BG106306A (bg) 2002-08-30
JP3727881B2 (ja) 2005-12-21
CA2377059C (en) 2005-11-01
UA66413C2 (en) 2004-05-17
PL194029B1 (pl) 2007-04-30
EE04422B1 (et) 2005-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG64304B1 (bg) Съединител за съединяване на заваръчна горелка
RU2002100352A (ru) Соединитель для присоединения сварочной горелки
US11165205B2 (en) Multi-phase connector for electric powertrain system
US20100108656A1 (en) Connector for connecting welding torch
US7416432B2 (en) Cable connector assembly
EP0997990A2 (en) Connection configuration of a multiple-light lighting fixture
EP3131158B1 (en) Power contact
SA97180646B1 (ar) تجميعة مسار كهربي ومهايئ electrical track and adapter asembly
US3995930A (en) High voltage tube connector
US6183297B1 (en) Coaxial connector
JP4088441B2 (ja) 配線器具、配線装置およびライティングダクト装置
GB2288287A (en) Electrical connector
EP1063732A1 (en) Press pin ground
JP4249844B2 (ja) 電流接触線のための入口給電装置
RU2416138C2 (ru) Быстро разъединяемый контакт, выполненный с возможностью помещения в выводном щитке, в частности, для электронного устройства воспламенителя газа для электрических бытовых приборов
EP1147576A1 (en) Electrical connector
HU222855B1 (hu) Csatlakozó hegesztőpisztoly csatlakoztatásához
EP0981178A2 (en) Control wire terminal for wire clamp terminals
EP0794029A1 (en) Attachment for welding torch
GB2355346A (en) Electrical terminal assembly with catches
JP2004259568A (ja) コンセント
MXPA98000805A (en) Ench
RU2002113292A (ru) Устройство для подачи проволоки с соединителем