BG63836B1 - Стъпален превключвател - Google Patents
Стъпален превключвател Download PDFInfo
- Publication number
- BG63836B1 BG63836B1 BG104832A BG10483200A BG63836B1 BG 63836 B1 BG63836 B1 BG 63836B1 BG 104832 A BG104832 A BG 104832A BG 10483200 A BG10483200 A BG 10483200A BG 63836 B1 BG63836 B1 BG 63836B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- contacts
- switching
- switch
- actuating
- contact
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H01—ELECTRIC ELEMENTS
- H01H—ELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
- H01H63/00—Details of electrically-operated selector switches
-
- H—ELECTRICITY
- H01—ELECTRIC ELEMENTS
- H01H—ELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
- H01H9/00—Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
- H01H9/0005—Tap change devices
- H01H9/0038—Tap change devices making use of vacuum switches
Landscapes
- Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)
- High-Tension Arc-Extinguishing Switches Without Spraying Means (AREA)
- Electrophonic Musical Instruments (AREA)
- Lock And Its Accessories (AREA)
- Manufacture Of Switches (AREA)
- Oscillators With Electromechanical Resonators (AREA)
Abstract
При стъпалния превключвател като електрическо комутационно средство са предвидени две вакуумни камери (34, 35). Неподвижните избирателни контакти (n)са монтирани в паралелни направляващи и се комутират чрез два механични контакта (8, 9), които са свързани подвижно един към друг. Чрез задействан след предхождащо повдигане енергиен акумулатор се задейства един механичен превключващ контакт (28), като едновременно с това се задействат двете камери (34, 35) за всяка фаза.
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до стъпален превключвател за непрекъсваемо прекъсване между различните отклонения на намотката на стъпален трансформатор.
Предшестващо състояние на техниката
Стъпалните превключватели се използват за настройване на напрежението, активната мощност и реактивната мощност на електрическите мрежи чрез изменение на коефициента на трансформация под товар. При известен от WO94/ 02955 еднофазен стъпален превключвател неподвижните стъпални контакти, които винаги са свързани електрически с едно отклонение на намотката на стъпалния трансформатор, са монтирани вертикално в една линия. Освен това са предвидени два отделни, движещи се линейно, избирателни контакти, които обикалят неподвижните избирателни контакти, независимо един от друг. Задействането на подвижните избирателни контакти при известния стъпален превключвател се изпълнява посредством задвижващ механизъм, който се състои по същество от изтегляема шейна, с възможност за непрекъснато задвижване, и от задвижвана част, която може да се повдига посредством пружинен енергиен акумулатор. След задействане на пружинния енергиен акумулатор задвижваната част следва скокообразно предходното непрекъснато движение на изтегляемата шейна. Един от подвижните избирателни контакти е монтиран твърдо към изтегляемата шейна, а другият подвижен избирателен контакт се намира на задвижваната част Като комутационно средство при този известен еднофазен стъпален превключвател са предвидени поне две, обикновено три, вакуумни комутационни камери, които заедно с поне един превключваем резистор са монтирани неподвижно към задвижваната част и по този начин изпълняват нейното скокообразно движение след задействане.
От DE 4216034 С1 е известен друг стъпален превключвател, който също така притежава неподвижни избирателни контакти, монтирани в една направляваща, и подвижни контакти, които са монтирани в корпус и се нуждаят само от едно задвижване. При този стъпален превключвател става въпрос за еднофазна конструкция, т.е. кор пусът огражда всички конструктивни детайли, които са необходими за превключване на една фаза и образуват така наречения еднофазен модул на стъпален превключвател. За трифазна конструкция трябва да се използват три такива модула стъпални превключватели и след това три отделни корпуса.
Известните стъпални превключватели са годни сами по себе си за реализирането на големи мощностни превключвания и намират приложение в големи партиди изделия. За по-прости случаи на приложение, само при ниските системни напрежения и мощностни превключвания, те са прекалено сложни. Преди всичко трябва да се има предвид, че известният стъпален превключвател представлява един еднофазен модул. За обикновеното трифазно използване трябва да работят заедно три такива комплектни стъпални превключвателя заедно, а с това също така са необходими и три комплектни задвижващи механизма, енергийни акумулатори, така както и три задействащи механизма. Задвижващата част на известния стъпален превключвател, която при всяко превключване изпълнява едно скокообразно вертикално движение, поради многото конструктивни детайли, които са закрепени към нея, има значителна маса. Вследствие на това са необходими скъпи средства за демпфериране на движението, както и за уравновесяване на силите на тежестта. Синхронното задвижване на отделните вакуумни комутационни камери по време на последователността на превключване изисква и относително сложни задвижващи средства с висока точност.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде стъпален превключвател от посочения тип, който има проста и надеждна конструкция и при използването само на две вакуумни камери като електрически комутационни средства да позволява сигурно мощностно комутиране в долния и средния диапазон на комутируеми мощности до стъпални напрежения от порядъка на около 500 V.
Задачата е решена чрез стъпален превключвател с признаците на първата патентна претенция. Зависимите претенции се отнасят до особено преимуществени усъвършенствания на изобретението.
Полезното в стъпалния превключвател съгласно изобретението е простата и надеждна конструкция. Механичните, както също така и елект2 рическите комутационни средства за всички комутирани фази, са събрани в един единствен корпус. По този начин е необходим само един единствен задвижващ механизъм за всички фази. Налице е само един единствен енергиен акумулатор и всички вакуумни камери на всички фази, както и всички механични превключващи контакти са монтирани върху една единствена основна плоча. Стъпалният превключвател съгласно изобретението има само малки подвижни маси, именно поради това, както се изяснява, че конвенционалните конструктивни детайли са неподвижно монтирани и движенията не трябва да се изпълняват с подвижните избирателни контакти. Допълнително преимущество на стъпалния превключвател съгласно изобретението е това, че двата подвижни избирателни контакта вече не са задвижвани независимо един от друг, а са фиксирани заедно и неизменно в тяхното относително положение един спрямо друг. Това опростява цялостната механична конструкция допълнително и прави възможно освен това компановка с икономия на място.
Според едно особено преимуществено изпълнение на изобретението, задействането на тези подвижни контакти се изпълнява по особено прост начин чрез линеен малтийски сегмент или посредством два такива малтийски сегмента. От US-PS 3673364 и 3824355 е известно преместване на подвижни контакти по дължината на една направляваща посредством зъбна рейка. Известните решения не се отнасят обаче до работещ под товар стъпален превключвател, а до превключван без товар превключвател на отклоненията (деенергизиран превключвател на отклоненията). Друга разлика в това примерно изпълнение на стъпалния превключвател съгласно изобретението се състои в това, че известните зъбни рейки се задействат от едно намиращо се в постоянно залепване зъбно колело. Малтийският сегмент на описваното примерно изпълнение на стъпалния превключвател съгласно изобретението е задвижван от малтийски задвижващ елемент, който при определено положение достига до зацепване. Решението с малтийския сегмент позволява по особено прост начин едно непрекъснато въртеливо движение на задвижващия мотор, респ. на задвижващия вал, да се преобразува временно в изместено надлъжно движение с празен ход, като по този начин известните решения със своята твърда връзка между задвижващата и задвижваната част по принцип не са подходящи. Според друго особено преимуществено примерно изпълнение двата подвиж ни избирателни контакта на всяка фаза са монтирани заедно неподвижно върху носеща рама по такъв начин, че носещата рама от описвания малтийски сегмент може да се движи.
Пояснение за приложените фигури
По-нататък изобретението се разяснява поподробно с помощта на фигурите, от които:
фигура 1 показва стъпален превключвател съгласно изобретението в схематично изображение, поглед отпред;
фигура 2 - частично изображение на основната плоча на стъпалния превключвател, поглед отзад;
фигура 2а - също такова изображение, при което за яснота на монтажа изясняваното допълнително ролково водене е изпуснато;
фигура 3 - частично изображение на основната плоча на този стъпален превключвател в поглед отпред;
фигура 4 - схематично изображение на взаимодействието на неподвижните избирателни контакти и подвижните контакти;
фигура 5 - подробна електрическа схема, на която се основава стъпалния превключвател съгласно изобретението;
фигура 6 - последователност на превключването при превключване от отклонението на намотката п-2 върху отклонението на намотката п-1.
Примери за изпълнение на изобретението
В началото трябва да се изясни принципната конструкция на стъпален превключвател съгласно изобретението с помощта на фигура 1. Целият апарат се намира в корпус, който има задна, електрически изолирана корпусна плоча 2. В задната корпусна плоча 2 са закрепени паралелно един спрямо друг три контактни носача 3 от електроизолационен материал, които носят неподвижните избирателни контакти 4. При това един контактен носач 3 е предвиден за една фаза. Отделните контактни носачи 3 са монтирани паралелно един спрямо друг и отделните неподвижни избирателни контакти 4 за всяка от трите фази са монтирани по идентичен начин. Както се вижда от фигурата, отделните неподвижни избирателни контакти 4 са оформени винаги като редуващо се разместени един спрямо друг върху лявата и дясната част на контактния носач 3. Превключването на неподвижните избирателни контакти 4 се разяс3 нява допълнително по-надолу. Към страничните стени на корпуса 1 са предвидени надлъжни водачи 5, в които е воден малтийският сегмент 6, с възможност за вертикално преместване. Между двата странични малтийски сегмента 6 е закрепена носеща рама от електроизолационен материал 7, която за всяка фаза носи два подвижни контакта 8,9. Подвижните контакти 8, 9 на всяка фаза винаги съответстват с неподвижните контакти 4 на съответната фаза. Посредством надлъжно изместване на малтийските сегменти бис това на носещата рама 7 вътрешно на надлъжните водачи 5 подвижните контакти 8, 9 могат да превключват различни неподвижни избирателни контакти 4. Подвижните контакти 8, 9 са така оразмерени по своето надлъжно удължение, че при тяхното цялостно движение при всяка стъпка на превключване един от тях винаги достига нов неподвижен контакт, без другия от тях да е напуснал досегашния неподвижен избирателен контакт. Това е представено още един път на фигура 4: а) показано е положението преди движението на носещата рама Ί и с това на подвижните контакти 8,9 в) показано е положението след една напълно изпълнена комутационна стъпка. Към фигура 1 странично в корпуса 1 е предвиден задвижващ мотор 10 в закрепващото приспособление 11 и свързан с предавка 12. От тази предавка 12 излиза първи задвижващ вал 13 от електроизолационен материал, който пронизва корпуса хоризонтално и е лагеруван в другия край в лагер 15. В двата края задвижващият вал 13 има съответно малтийски задвижващ елемент 16, който отговаря на съответния малтийски сегмент 6. Предавката 12 е монтирана така, че при всяко превключване, при което се задвижва моторът 10, първият задвижващ вал 13 изпълнява едно завъртане на 360°. Двата малтийски задвижващи елемента 16 се зацепват в съответните малтийски сегменти 6 и ги изместват и с това закрепената между тях носеща рама 7 на определен ход нагоре, респ. надолу, като това е в зависимост от посоката на въртене и с това от посоката на превключване на стъпалния превключвател. Чрез това изместване на носещата рама 7 нагоре, респ. надолу, се задвижват двата подвижни контакта 8,9 на всяка фаза заедно нагоре, респ. надолу. При това единият от тези подвижни контакти, както вече е изяснено, напуска досегашния неподвижен избирателен контакт, към който той е прилягал, и контактува с друг неподвижен избирателен контакт 4, докато съответният друг подвижен контакт също се измества чрез неговото надлъжно оразмерява не, но остава още в контакт с досегашния неподвижен избирателен контакт 4. Със своите свободни краища подвижните контакти 8, 9 се плъзгат съответно върху паралелните една спрямо друга електрически проводими контактни направляващи 17, 18 на всяка фаза, които от своя страна съответно са свързани електрически с един първи неподвижен контакт 25, респ. един втори неподвижен контакт 26. Това ще бъде изяснено подолу. Отделните контактни направляващи 17,18 от своя страна фиксирани пространствено в корпуса 1 посредством траверса 52. Наред с вече описания първи задвижващ вал 13 от предавката 12 излиза също така още един втори задвижващ вал 14 и се простира в корпуса вертикално нагоре. Този втори задвижващ вал 14 изпълнява при всяко превключване завъртане на 180° и е свързан с изтегляема шейна 19 на енергиен акумулатор. Енергийният акумулатор притежава като съществени конструктивни части именно тази изтегляема шейна 19, която посредством вторият задвижващ вал 14 се натяга срещу силата на пружината на енергийния акумулатор 20, както и допълнителна задвижвана част 21, която след задействане следва надлъжно движение на изтегляемата шейна 19. Такива енергийни акумулатори, при които една изтегляема шейна се придвижва посредством въртеливо движение на вал в надлъжна посока и с това се натяга и при които задвижвана част след задействане изпълнява също така надлъжно движение, са принципно известни вече, така че по-подробни детайли тук няма да се описват. Енергийни акумулатори от този вид са обстойно описани в DE-PS 2806282 или също така в DE-PS 3919596. Задвижваната част 21 е свързана със задвижвана връзка 22, чрез която се предава скокообразното хоризонтално надлъжно движение след въздействие върху задействаща шейна 23 от електроизолационен материал. Функцията на задействащата шейна 23 се изяснява допълнително по-надолу. Трябва още веднъж да се обърне внимание на монтираната в корпуса 1 основна плоча 24 от също така електроизолационен материал, на която за всяка фаза са предвидени съответно един първи неподвижен контакт 25 и един втори неподвижен контакт 26, както и един неподвижен основен контакт 27. Освен това в лагерен елемент 29 е монтиран подвижен превключващ контакт 28, който има контактен детайл 31, чрез който винаги един от двата неподвижни контакта 25, 26 може да бъде свързан електрически с основния контакт 27. Ця4 лостната конструкция има функцията на електрически превключвател. Подвижният превключващ контакт 28 има в своята горна част задействащ жлеб 32, който може да бъде задействан от задействаща част 30 със задействащ шип 33, закрепена в задействащата шейна 23. При хоризонтално движение на задействащата шейна 23, след задействане на задвижваната част 21 на енергийния акумулатор, задействащият шип 33 се зацепва в задействащия жлеб 32 и завърта целия подвижен превключващ контакт 28 около неговия лагеруващ елемент 29, чрез което се осъществява превключване между електрическото съединение на един от двата неподвижни контакта 25, 26, както и основния контакт 27. Отзад, в обърната към задната плоча на корпуса 2 страна на основната плоча 24, са закрепени два конструктивни елемента, които сега трябва да бъдат изяснени по-подробно с помощта на фигури 2, 2а и 3. Преди всичко за всяка фаза чрез закрепващи винкели 36,37 един път към основната плоча 24 са закрепени две вакуумни комутационни камери 34, 35. В долния участък на основната плоча 24 освен това за всяка фаза е монтиран превключваем резистор 49. Излизащите навън задействащи плъзгачи 50,51 на двете вакуумни комутационни камери 34, 35 са предвидени съответно с едно люлеещо се задействащо рамо 38, 39. Всяко задействащо рамо 38, 39 има в свободния си край съответно една ролка 40, 41. Задействащите рамена 38, 39 по отношение на свята геометрия са оформени така, че двете ролки 40, 41 на всяка фаза се разполагат една върху друга в една вертикална линия. Двете ролки 40, 41 се търкалят съответно в един контур
43,44 на ролкова направляваща 42, която за всяка фаза е закрепена в задействащата шейна 23. Ролковата направляваща 42 има втори допълнителен контур 53, в който е водена една допълнителна ролка 54. Допълнителната ролка 54 е закрепена директно към основната плоча 24 и направлява задействащата шейна 23 при нейното хоризонтално движение след задействане на енергийния акумулатор. Допълнително е предвидена също така закрепена към задействащата шейна 23 задържаща планка от ламарина 47 с един общ надлъжен водач 48 за всяка фаза, в която са водени също така двете ролки 40, 41. Чрез тази допълнителна задържаща планка 47 е осигурено задействащите рамена 38, 39 действително да се движат вертикално при изместване на задействащата шейна 23 и с това на ролковата направляваща 24 с нейните контури 43, 44, и по този начин се за действат задвижващите плъзгачи 50,51 на вакуумните комутационни камери 34,35, но не могат да се отклоняват странично. Тази задържаща планка 47 е монтирана между ролковата направляваща 42 и задействащата шейна 23. В изображението според фигура 2 това се скрива от ролковата направляваща 42, на фигура 2а ролковата направляваща 42 е изпусната. Двете ролки 40,41 при всички случаи са така оразмерени, че те едновременно се търкалят в един от контурите 43, 44 и допълнително в надлъжния водач 48. по известен начин за изравняване на контактния нагар допълнително в задвижващите плъзгачи 50,51 още са предвидени пружини 45, 46.
По-нататък трябва още един път да се разясни функцията на описваните конструктивни детайли при едно превключване в тяхното взаимодействие. За започване на мощностно превключване от съответно един неподвижен избирателен контакт 4 върху един съседен друг избирателен контакт се задейства електрическият задвижващ мотор 10, който през предавката осъществява независимо едно от друго две движения на двата задвижващи вала 13,14. Въртенето на всеки от двата задвижващи вала 13,14 при това зависи от посоката на мощностното превключване, т.е. от това дали едно превключване се изпълнява в посока “високо” или в посока “ниско”. Първият задвижващ вал 13 при всяко мощностно превключване изпълнява завъртане на 360°, след един определен ъгъл на завъртане зацепва двата малтийски задвижващи елемента 16 в съответните малтийски сегменти 6 и измества носещата рама 7 и с това подвижните контакти 8, 9 по такъв начин, че един от двата подвижни контакта достига новия неподвижен избирателен контакт. Допълнително в предавката 12 е предвиден един сам по себе си известен, непредставен подробно свободен ход на първия задвижващ вал 13, с който се постига това, че при обръщане посоката на превключване и с това обръщане посоката на въртене на задвижващите валове, първият задвижващ вал 13, и с това и малтийският задвижващ елемент 16, се завъртат не на пълни 360°, а на един малък ъгъл по такъв начин, че не се осъществява зацепване на малтийския задвижващ елемент 16 в малтийския сегмент 6 и по този начин също така не се осъществява движение на подвижните контакти 8,9. Този обичаен принцип при стъпалните превключватели може да се изясни също с помощта на фигури 4 и 6. При първото обръщане на посоката на превключване подвижните контакти 8, 9 остават върху съответните избирателни контакти, които току- що контактуват, докато чрез втория задвижващ вал 14 се осъществява натягане на енергийния акумулатор и след неговото задействане се осъществява задействане на подвижните превключващи контакти 28, както и на вакуумните комутационни камери 34,35. При многократно превключване в същата посока описваният свободен ход не действа и първоначално подвижните контакти 8, 9 се довеждат в тяхното ново положение, преди отново след освобождаване на енергийния акумулатор да се задействат механичните и електрически комутационни средства. Едновременно с това вторият задвижващ вал 14 изпълнява завъртане на 180° и натяга изтегляемата шейна 19. След пълно натягане задвижваната част 21 чрез непоказан в подробности палец се освобождава и осъществява скокообразно движение в хоризонтална посока. Движението се изпълнява винаги редуващо се, един път надясно и при следващото превключване □ наляво и т.н., което се получава вследствие на това, че задвижваната част след освобождаване винаги променливо се придвижва в своето ляво, респ. дясно крайно положение. Съответното хоризонтално движение на задвижваната част 21 през задвижваната връзка 22 се предава върху задвижващата шейна 23, която също така редуващо се отскача един път надясно и при следващото превключване един път наляво. По този начин се задействат както механичните превключващи елементи върху предната страна на основната плоча 24, така също и вакуумните комутационни камери 34, 35 върху обратната страна на основната плоча 24. Върху предната страна на основната плоча 24 съответният задействащ шип 33 се зацепва в задействащия жлеб 32 и завърта подвижния превключващ контакт 28, който по този начин прекъсва електрическата връзка от първия неподвижен контакт 25 към основния контакт 27 и по-точно вместо него свързва електрически втория неподвижен контакт 26 с основния контакт 27 и обратно. Както вече бе изяснено, двата неподвижни контакта 25, 26 през двете контактни направляващи 17, 18, съответно са свързани електрически тъкмо с действително контактуващия с подвижните контакти 8, 9 неподвижен избирателен контакт 4 по такъв начин, че чрез задействане на подвижните превключващи контакти 28 се осъществява превключване от един подвижен контакт 8 върху другия подвижен контакт 9 и по този начин от досегашния контактуващ неподвижен избирателен контакт към новия неподвижен избирателен кон такт. Върху обратната страна на основната плоча 24 се задейства ролковата направляваща 42, която също така се придвижва насам-натам, чрез която и изместваните с нея контури 43, 44, в които са водени ролките 40, 41 на задействащите рамена 38, 39, съответно на вакуумните комутационни камери 34,35. Чрез съответно геометрично оформление на контурите 43, 44, по-точно чрез тяхното хоризонтално изместване, при това са дефинирани точно последователностите на задействане. Допълнително вече разяснената задържаща планка 47 с нейното надлъжно водене 48 предотвратява едно нежелано странично изместване на ролките 40, 41 и с това на целите задействащи рамена 38,39. На фигурите електрическите връзки между отделните описвани конструктивни детайли не са изобразени във всеки случай. На фигура 1 са представени само контактните направляващи 17, 18 на всяка фаза, които са свързани електрически със съответния подвижен контакт 8, 9 и от тяхна страна с един от двата неподвижни контакта 25, 26, съответно. Електрическите съединителни проводници към неподвижните избирателни контакти 4, към вакуумните комутационни камери 34, 35, към неподвижните контакти 25, 26, основният контакт 27 и към товарната секция не са изобразени от съображения за прегледност.
Електрическата връзка между отделните описвани конструктивни елементи може да се види изцяло от фигура 5.
Най-накрая фигура 6, с помощта на схемата съгласно фигура 5, още веднъж описва едно примерно мощностно превключване от п-2 към η-l, по-точно последователността на следващото едно след друго задействане на отделните конструктивни елементи. Съответните тоководещи части на електрическата схема са означени с дебели линии. Тъй като разположението на конструктивните елементи съответства точно на фигура 5, от съображения на прегледност на фигура 6, позициите не са посочени. Мощностното превключване се състои от следните, протичащи една след друга стъпки на превключване:
а) показва изходното положение, в което неподвижният контакт п-2 е включен. В това положение подвижният превключващ контакт 28 свързва първия неподвижен контакт 25 с основния контакт 27 и през затворената първа вакуумна комутационна камера 34 установява връзката към товарното отклонение L. Втората вакуумна комутационна камера 35 е отворена
в) подвижните контакти 8, 9 са задвижени заедно; подвижният контакт 8 остава още върху неподвижния избирателен контакт п-2, а подвижният контакт 9 е достигнал новия неподвижен избирателен контакт за комутиране η-l. Това е представено на фигура 4; изменение на схемата в представянето в сравнение с а) оттук все още не се установява
c) втората вакуумна комутационна камера 35 се затваря, част от товарния ток сега протича допълнително през превключвателния резистор 49
d) първата вакуумна комутационна камера 34 се отваря, целият товарен ток протича през превключвателния резистор 49 и втората вакуумна комутационна камера 35
e) подвижният превключващ контакт 28 се завърта и свързва втория неподвижен контакт 26 с основния контакт 27 първата вакуумна комутационна камера 34 се затваря и поема товарния ток, като допълнително протича уравнителен ток
g) втората вакуумна комутационна камера 35 отново се отваря, сега товарният ток протича от новия неподвижен избирателен контакт η-l през първата вакуумна комутационна камера 34 към товарното отклонение L; Новото стационарно положение е достигнато и товарното превключване е приключило.
Изобретението е обяснено чрез един трифазен стъпален превключвател. В рамките на изобретението вместо него също е възможно да се предвиди един еднофазен стъпален превключвател, при който е предвиден само един от досега описваните отделни конструктивни възли, съставен съответно от неподвижни избирателни контакти 4, подвижни контакти 8, 9, превключвател 25, 26,27, 28 и две вакуумни комутационни камери 34,35. С това в комутацията и последователността на превключване не се изменя видът и начинът на задействане на отделните конструктивни елементи чрез първия и втория задвижващ вал 13,14.
Claims (10)
1. Стъпален превключвател за непрекъсваемо превключване между различни отклонения на намотката на стъпален трансформатор, при което неподвижни избирателни контакти, свързани електрически с отделните отклонения на намотката, са монтирани надлъжно в линии, при което като електрическо комутационно средство за всяка от комутираните фази са предвидени две ваку умни комутационни камери, при което е предвидено задвижване, което се привежда в движение винаги при задействане на стъпалния превключвател, и при което е предвиден енергиен акумулатор, който се натяга от задвижването и се задейства след задействане на електрическите комутационни средства, характеризиращ се с това, че за всички комутирани фази необходимите неподвижни избирателни контакти (4), подвижните контакти (8,9), двете вакуумни комутационни камери (34, 35), всички допълнителни комутационни и задействащи средства, както и отделното задвижване (10), и също така отделният енергиен акумулатор, са монтирани в един общ корпус (1), че неподвижните избирателни контакти (4) на всяка фаза са монтирани редуващо се в две паралелни направляващи, че двата подвижни контакта (8,9) на всяка фаза могат да бъдат задвижвани заедно и неизменяемо в своето относително положение един спрямо друг, че всеки от двата подвижни контакта (8, 9) на всяка фаза съответства на монтиране съответно в една направляваща неподвижни избирателни контакти (4), че всеки от двата подвижни контакта (8,9) на всяка фаза е свързан електрически с един механичен неподвижен контакт (25, 26) на електрически превключвател, чийто основен контакт (27) през една първа вакуумна комутационна камера (34) е свързан с едно товарно отклонение (L) и, че единият от двата подвижни контакта (8) допълнително през едно последователно съединение от превключваем резистор (49) и втора вакуумна комутационна камера (35) е свързан също така с товарното отклонение (L).
2. Стъпален превключвател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отделното задвижване (10) са изходящи един първи задвижващ вал (13) и един втори задвижващ вал (14), че всички подвижни контакти (9,10) на всички комутируеми фази са задействани заедно непрекъснато от първия задвижващ вал (13), че изтегляема шейна на енергийния акумулатор се задейства от втория задвижващ вал (14), чиято задвижвана част (21) задейства скокообразно в предварително определена последователност на превключване всички превключватели, състоящи се съответно от два неподвижни контакта (25, 26), основен контакт (27) и един подвижен превключващ контакт (28) и всички вакуумни комутационни камери (34, 35) на всяка от комутируемите фази.
3. Стъпален превключвател съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че всички подвижни контакти (8,9) са монтирани неподвижно върху обща носеща рама (7), че твърдата носеща рама (7) е изпълнена с възможност за надлъжно изместване по такъв начин, че неподвижните избирателни контакти (4) са с възможност за повторно обхождане от подвижните контакти (8,9) и, че твърдата носеща рама (7) е свързана в двете си страни съответно с един малтийски сегмент (6), и че първият задвижващ вал притежава два малтийски задвижващи елемента (16), които винаги съответстват на един от малтийските сегменти (6) по такъв начин, че чрез въртене на първия задвижващ вал (13) носещата рама (7), и по този начин подвижните контакти (8,9), са с възможност за придвижване на определена комутационна стъпка вертикално нагоре или надолу.
4. Стъпален превключвател съгласно претенция 2 или 3, характеризиращ се с това, че в корпуса (1) е предвидена една основна плоча (24), в която върху предната си страна носи за всяка превключвана фаза превключвател, който се състои от двата неподвижни контакта (25, 26), основният контакт (27) и единият подвижен превключвателен контакт (28) и която върху задната си страна носи за всяка фаза две вакуумни превключвателни камери (34,35), че задвижваната част (21) със своето скокообразно движение след задействане се свързва със следващата задействаща шейна (23) и, че задействащата шейна (23) върху своята предна страна носи средство за задействане на подвижните превключвателни контакти (28) и върху своята задна страна носи средства за задействане на вакуумните комутационни камери (34,35).
5. Стъпален превключвател съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че средствата за задействане на подвижните превключвателни контакти (28) се състоят от една задействаща част (30) със задействащ шип (33), при което последният винаги се зацепва в задействащ жлеб (32) на лагерувания с възможност за въртене около лагерен елемент (29) превключвателен контакт (28).
6. Стъпален превключвател съгласно претенция 4 или 5, характеризиращ се с това, че средствата за задействане на вакуумните комутационни камери (34,35) се състоят винаги от една ролкова направляваща (42), че всяка от тези ролкови направляващи (42) има два контура (43, 44), в които винаги е водена една ролка (40, 41) и, че всяка ролка (40, 41) винаги действа през едно задействащо рамо (38,39) върху един задействащ плъзгач (50,51) на вакуумната комутационна камера (34, 35)
7. Стъпален превключвател съгласно претенция 4 или 5, или 6, характеризиращ се с това, че двете ролки (40, 41) на всяка фаза са водени допълнително винаги в една друга вертикална направляваща (48) на една задържаща планка от ламарина (47), закрепена в задействащата шейна (23) по такъв начин, че те са фиксирани една спрямо друга в своето вертикално положение.
8. Стъпален превключвател съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че електрическата връзка между съответните подвижни контакти (8,9) и съответните неподвижни контакти (25,26) на съответните превключватели се изпълнява винаги чрез електрически проводящи контактни направляващи (17, 18) по такъв начин, че подвижните контакти (8, 9) се плъзгат винаги с единия свободен край върху едната от контактните направляващи (17,18), по-точно свързани са електрически.
9. Стъпален превключвател съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че подвижните контакти (8,9) са така оразмерени по своето надлъжно удължение в посоката на движение, че при тяхното съвместно движение, при всяка стъпка на комутация, единият от тях винаги достига един нов неподвижен избирателен контакт (4), без другия от тях да напусне досегашния неподвижен избирателен контакт (4).
10. Стъпален превключвател съгласно една от претенциите от 6 до 9, характеризиращ се с това, че са предвидени допълнителни средства за хоризонтално направляване на задействащата шейна (23) по такъв начин, че свързаната със задействащата шейна (23) ролкова направляваща (42) има допълнителен хоризонтален контур (53), в който се направлява една допълнителна ролка (54), която е свързана твърдо с основната плоча (24).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19847745A DE19847745C1 (de) | 1998-10-16 | 1998-10-16 | Stufenschalter |
PCT/EP1999/006805 WO2000024013A1 (de) | 1998-10-16 | 1999-09-14 | Stufenschalter |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG104832A BG104832A (bg) | 2001-05-31 |
BG63836B1 true BG63836B1 (bg) | 2003-02-28 |
Family
ID=7884685
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG104832A BG63836B1 (bg) | 1998-10-16 | 2000-10-10 | Стъпален превключвател |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1121696B1 (bg) |
KR (1) | KR20010082232A (bg) |
CN (1) | CN1127104C (bg) |
AT (1) | ATE215728T1 (bg) |
AU (1) | AU6083199A (bg) |
BG (1) | BG63836B1 (bg) |
DE (2) | DE19847745C1 (bg) |
ES (1) | ES2172351T3 (bg) |
HK (1) | HK1041100A1 (bg) |
WO (1) | WO2000024013A1 (bg) |
Families Citing this family (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10016489C2 (de) * | 2000-04-01 | 2002-01-31 | Reinhausen Maschf Scheubeck | Verfahren zur Steuerung eines Motorantriebes für einen Stufenschalter sowie für ein solches Verfahren geeigneter Stufenschalter |
KR100584742B1 (ko) * | 2001-12-21 | 2006-05-30 | 주식회사 포스코 | 강도 및 윤활성이 우수한 질화붕소계 복합체 |
US7982142B2 (en) | 2004-06-30 | 2011-07-19 | Abb Research Ltd. | Diverter switch, a method for operating such a switch and use of such a switch |
DE102006033515A1 (de) * | 2006-07-14 | 2008-01-17 | Siemens Ag | Antriebsanordnung mit einer gemeinsamen Antriebseinrichtung für mehrere Schaltpole eines elektrischen Schaltgerätes |
DE202012101475U1 (de) | 2012-04-20 | 2013-07-23 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Laststufenschalter |
DE202012101477U1 (de) * | 2012-04-20 | 2013-07-23 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Laststufenschalter |
DE102012103490B4 (de) * | 2012-04-20 | 2015-11-12 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Verteiltransformator zur Spannungsregelung von Ortsnetzen |
DE102012103489B4 (de) | 2012-04-20 | 2015-11-12 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Laststufenschalter und dessen Verwendung zur Spannungsregelung in einem Verteiltransformator |
DE202012101476U1 (de) * | 2012-04-20 | 2013-07-23 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Laststufenschalter |
DE202012101543U1 (de) * | 2012-04-25 | 2012-05-07 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Laststufenschalter |
DE102012105152B4 (de) * | 2012-06-14 | 2015-11-12 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Laststufenschalter zur unterbrechungslosen Umschaltung zwischen verschiedenen Wicklungsanzapfungen eines Stufentransformators |
CN103337383B (zh) * | 2013-07-12 | 2015-05-13 | 广州市德百顺电气科技有限公司 | 真空有载分接开关 |
CN103337382B (zh) * | 2013-07-12 | 2015-05-13 | 广州市德百顺电气科技有限公司 | 一种真空泡切换机构及该有载分接开关 |
CN105448548B (zh) * | 2015-12-21 | 2018-01-09 | 浙江宝威电气有限公司 | 变压器有载调压开关 |
DE102020122450A1 (de) * | 2020-08-27 | 2022-03-03 | Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh | Schaltmodul und Laststufenschalter mit Schaltmodul |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1114868A (en) * | 1965-10-21 | 1968-05-22 | Ass Elect Ind | Improvements in or relating to electrical on-load tap-changers |
US3673364A (en) * | 1970-11-13 | 1972-06-27 | Westinghouse Electric Corp | Transformer slide switch with contact clamping means |
SE364139B (bg) * | 1972-06-27 | 1974-02-11 | Asea Ab | |
DE2806282C2 (de) * | 1978-02-15 | 1980-04-10 | Maschinenfabrik Reinhausen Gebrueder Scheubeck Gmbh & Co Kg, 8400 Regensburg | Lastumschalter für Stufenschalter von Stufentransformatoren |
DE3919596A1 (de) * | 1988-06-15 | 1989-12-21 | Toshiba Kawasaki Kk | Lastregelschalter |
DE4216034C1 (de) * | 1992-05-15 | 1993-12-09 | Reinhausen Maschf Scheubeck | Stufenschalter für einen vorzugsweise gießharzisolierten Stufentransformator |
DE4237242A1 (de) * | 1992-05-15 | 1994-05-05 | Reinhausen Maschf Scheubeck | Stufenschalter für einen vorzugsweise gießharzisolierten Stufentransformator |
RU2121182C1 (ru) * | 1992-07-16 | 1998-10-27 | Машиненфабрик Райнхаузен Гмбх | Ступенчатый выключатель |
-
1998
- 1998-10-16 DE DE19847745A patent/DE19847745C1/de not_active Expired - Fee Related
-
1999
- 1999-09-14 DE DE59901152T patent/DE59901152D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-09-14 KR KR1020017004784A patent/KR20010082232A/ko active IP Right Grant
- 1999-09-14 CN CN99807740A patent/CN1127104C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1999-09-14 AT AT99947347T patent/ATE215728T1/de not_active IP Right Cessation
- 1999-09-14 ES ES99947347T patent/ES2172351T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-09-14 AU AU60831/99A patent/AU6083199A/en not_active Abandoned
- 1999-09-14 EP EP99947347A patent/EP1121696B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-09-14 WO PCT/EP1999/006805 patent/WO2000024013A1/de active IP Right Grant
-
2000
- 2000-10-10 BG BG104832A patent/BG63836B1/bg unknown
-
2001
- 2001-10-04 HK HK01106964A patent/HK1041100A1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU6083199A (en) | 2000-05-08 |
ATE215728T1 (de) | 2002-04-15 |
EP1121696A1 (de) | 2001-08-08 |
CN1306669A (zh) | 2001-08-01 |
ES2172351T3 (es) | 2002-09-16 |
DE59901152D1 (de) | 2002-05-08 |
BG104832A (bg) | 2001-05-31 |
DE19847745C1 (de) | 2000-01-05 |
WO2000024013A1 (de) | 2000-04-27 |
HK1041100A1 (en) | 2002-06-28 |
CN1127104C (zh) | 2003-11-05 |
KR20010082232A (ko) | 2001-08-29 |
EP1121696B1 (de) | 2002-04-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
BG63836B1 (bg) | Стъпален превключвател | |
CN107039195B (zh) | 直线式永磁真空有载分接开关 | |
JP4235290B2 (ja) | 負荷時タップ切換器 | |
RU1838844C (ru) | Силовой переключатель дл ступенчатого выключател ступенчатого трансформатора | |
JP3313716B2 (ja) | 負荷時タップ切換器 | |
JP2015515139A (ja) | 負荷時タップ切換器 | |
US9455658B2 (en) | On-load tap changer | |
CN1198303C (zh) | 每极具有一个基本开关杆的多极电开关 | |
JP2015517218A (ja) | 負荷時タップ切換器 | |
SU541450A3 (ru) | Трехфазный переключатель дл трансформатора со ступенчатым регулированием напр жени под нагрузкой | |
CZ285329B6 (cs) | Výkonový přepínač stupňového přepínacího zařízení | |
RU2005134008A (ru) | Ступенчатый переключатель | |
AU2017326303A1 (en) | On-load tap changer, regulating transformer with on-load tap changer, and method for connecting an on-load tap changer | |
US2621995A (en) | Power-operated visible index | |
CN104810168A (zh) | 电抗式真空条形有载分接开关 | |
CN105977070A (zh) | 接地变压器用无励磁分接开关 | |
CN210223811U (zh) | 一种小型化有载调压开关 | |
JP4127571B2 (ja) | 負荷時タップ切換器 | |
CN2253042Y (zh) | 一种真空有载分接开关 | |
CN209981101U (zh) | 一种有载调压开关 | |
CN111463038A (zh) | 一种配电变压器专用有载调压开关及有载调压配电变压器 | |
CN113593966A (zh) | 一种平动多触指隔离开关 | |
CN114304905A (zh) | 一种智能密集架专用移动柜 | |
KR20230054692A (ko) | 온-로드 탭 절환기 모듈 | |
JP2015515138A (ja) | 負荷時タップ切換器 |