BG62623B1 - Съоръжение за укрепване на изкопи - Google Patents

Съоръжение за укрепване на изкопи Download PDF

Info

Publication number
BG62623B1
BG62623B1 BG101296A BG10129697A BG62623B1 BG 62623 B1 BG62623 B1 BG 62623B1 BG 101296 A BG101296 A BG 101296A BG 10129697 A BG10129697 A BG 10129697A BG 62623 B1 BG62623 B1 BG 62623B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
box
plates
support
knife support
knife
Prior art date
Application number
BG101296A
Other languages
English (en)
Other versions
BG101296A (bg
Inventor
Josef Krings
Original Assignee
Wolfgang Richter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4432319A external-priority patent/DE4432319A1/de
Application filed by Wolfgang Richter filed Critical Wolfgang Richter
Publication of BG101296A publication Critical patent/BG101296A/bg
Publication of BG62623B1 publication Critical patent/BG62623B1/bg

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D17/00Excavations; Bordering of excavations; Making embankments
    • E02D17/06Foundation trenches ditches or narrow shafts
    • E02D17/08Bordering or stiffening the sides of ditches trenches or narrow shafts for foundations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Pit Excavations, Shoring, Fill Or Stabilisation Of Slopes (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
  • Mechanical Coupling Of Light Guides (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Assembled Shelves (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Pressure Sensors (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
  • Dicing (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Steering Control In Accordance With Driving Conditions (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Compression-Type Refrigeration Machines With Reversible Cycles (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до съоръжение за укрепване на изкопи под формата на укрепващ бокс, намиращо приложение в строителството, по-специално при изкопна работа.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е решение съгласно DE 2 057 263 СЗ, където е описано съоръжение за укрепване стените на изкопи най-малко с две опорни стени, състоящи се от разположени един върху друг стенни участъци. Стените са поддържани на разстояние чрез напречен крепеж /паянти/. Най-долната двойка опорна стени /накратко основен бокс/ има на долния кант една забиваща се в земята /дъното/ ножова опора, докато противолежащият на ножовата опора горен кант на плочата е оформен като челен ръб, например като четирикантова напорна греда. Наредените по етажния метод, над основния бокс, плочи оформят съосни във вертикална посока надстроечни боксове, състоящи се от двойки плочи, които имат както на горния кант, така и на долния кант един челен /прав или леко заоблен/ завършващ профил, респ. споменатия челен ръб, т.е. нямат ножова опора. Укрепващите плочи на надстроечните боксове се различават от укрепващите плочи на основните боксове главно само по това, че имат или нямат ножова опора. Ножовата опора позволява проникването на основния бокс в земята. Надстроечният блок не се нуждае от тази ножова опора, тъй като той лежи върху основния блок, който е разрязал вече земната маса по ширината на изкопа.
Основният недостатък при използването на специални надстроечни елементи, респ. боксове, се състои в това, че те са използваеми само за надстрояване, т.е. само при сравнително дълбоки изкопи. При това основният бокс винаги е необходим. Надстроечният бокс се използва само в редки случаи, тогава обаче за всеки основен бокс се използва най-малко един надстроечен бокс. Ако иска винаги да е подготвен, строителният предприемач трябва да може да изпълнява гъвкаво поръчките и да има на склад сравнително голямо количество надстроечни боксове, както и основни боксове, въпреки че при нормални дълбочини на изкопите не са необходими надстроечни боксове.
В US-A-3593528 е описано съоръжение за укрепване на изкопи, състоящо се от поддържан на разстояние чрез разпъващи греди основен бокс от укрепващи плочи, които на горния си кант имат един относително стабилен срещу ударите на багерната кофа челен 10 ръб, а на долния си кант всяка укрепваща плоча има ножова опора за набиване на основния бокс надолу в земната маса и един етаж от разположени съосно върху основния бокс укрепващи плочи на един надстроечен бокс, 15 при което укрепващите плочи на надстроенния бокс са оформени и центровани като укрепващите плочи на основния бокс. За да се изключи съгласно US-A-3593528 пречупването на ножовите опори на горния бокс от чел20 ните ръбове на долния бокс, на ударната линия на стоящите една над друга укрепващи плочи е поставена, за предпочитане е заварена, една триъгълна носеща опора на наклонената повърхност на ножовата опора съответно на 25 горната укрепваща плоча. Известните триъгълни носещи опори правят ръба на ножовата опора на горестоящата укрепваща плоча да изглежда като челен ръб. Така произволни плочи стоят една върху друга като плочите на 30 надстроечния бокс съгласно DE 2057263C3. В общия случай ножовите опори образуват един кант и с това една част от опорната прилягаща повърхност на горния бокс върху долния бокс.
От US-A-4056938 е известно поставянето на съответния надстроечен бокс чрез челната част върху основния бокс. Тогава съответната горна укрепваща плоча лежи с челния си ръб върху челния ръб на долната укрепваща плоча. Съответно ножовите опори на поставения върху основния бокс укрепващ бокс са насочени нагоре. При набиване на съответен двуетажен бокс насочените нагоре ножови опори могат да се повредят.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде съоръжение за укрепване на изкопи, което, също когато поради необходимата дълбочина на изкопа, височината на основния бокс не е достатъчна, за укрепване на съответния изкоп, без да излиза извън описания по-горе като стопански неефективен, специален надстроечен бокс, при който надстроечните елементи на укрепващите плочи са оформени като укрепващите плочи на основния бокс, изключва приплъзване при набиване една спрямо друга на укрепващите плочи и при което надстроечните елементи без опасност за насочените в този случай нагоре ножови опори могат да се поставят в последователност челен ръб върху челен ръб върху съответния долен бокс. Съгласно изобретението съоръжението за укрепване на изкопи се състои главно само от укрепващи плочи, които имат на един надлъжен ръб пригодена за набиване в земната маса /дъното/ ножова опора. При изкопаване на изкопа найнапред се набива на дъното основният бокс с ножовата опора надолу. След това върху основния бокс се поставя един надстрочен бокс. Надстроечният бокс може да се разположи алтернативно с ножовата опора нагоре и с ножовата опора надолу. В последния случай ножовата опора на надстроечния бокс и горният кант на основния бокс трябва да се свържат с предпазна шина, т.е. съединителен елемент, който предпазва ножовата опора и изключва пречупването на ножовата опора от горния кант на основния бокс.
Когато противно на това, както се предпочита съгласно изобретението, надстроечният бокс ляга с тъпия си завършващ кант върху съответно челния завършващ кант на укрепващите плочи на основния бокс, като съединителен елемент между основния бокс и надстроечния бокс са достатъчни съединени с болтове или винтове, евентуално едностранно заварени, съединителни планки, които възпрепятстват пречупването на надстроечния бокс и които преди всичко са от значение при изваждането в обратен ред, т.е. при изтеглянето навън на боксовете от дъното /след изготвянето на изкопа/.
В този случай съгласно изобретението върху горния кант на завършващо с ножова опора съоръжение от стоящи една върху друга двойки от укрепващи плочи се поставя предпазна шина, която главно трябва да се състои от кантов профил от вида на напорната напречна греда, който на една от своите повърхности има отнемане на материала /кухина/, което се разпростира по дължината на профила навътре в профилното тяло, в което се влага ножовата опора и прави съединение вследствие на формата си. Една такава предпазна шина е важна за случая, когато надстроечен бокс се разполага с насочена нагоре ножова опора, защото боксът в общия случай се притиска в дъното с предназначената за изкопаване на изкопа кофа на багера. Ако се действа с багерната кофа непосредствено върху ножовата опора, не може да се избегне огъването на ножовата опора. Затова е важно да се предвиди предпазна шина върху всяка ножова опора за всяко укрепване, завършващо с насочена нагоре ножова опора.
Предпазната шина трябва да се разпростира за предпочитане върху цялата дължина на съответната плоча, респ. ножова опора. В отделни случаи, от гледна точка на икономия, може да е целесъобразно да се разположи съответно една по-къса предпазна шина само там, където багерната кофа удря или притиска върху плочата.
Предвидената съгласно изобретението предпазна шина трябва да има върху цялата си дължина едно отнемане на материала /кухина/, в която се влага ножовата опора вследствие на формата си. По принцип това означава, че отнемането на материала може да се оформи като матрична форма на края на ножовата опора на една основна плоча. Матричната форма в този случай трябва да се разпростира върху цялата дължина на предпазната шина. Изобщо напасващата към ножовата опора, благодарение на формата, част от матричната форма може да има прекъсвания по дължината на шината, когато прекъсванията не влияят на стабилността и твърдото положение на шината върху ножовата опора. Когато ножовата опора, както обикновено, се състои от едно едностранно скосяване, което при експлоатация е обърнато към вътрешната страна на изкопа на съответния ръб на плочата, за пълноценно отнемане на материала /кухина/ е достатъчно върху противолежащата на ножовата опора външна страна на плочата, на достатъчни от съображения за стабилност разстояния, да се разположат съединителни планки на предпазната шина, стърчащи над ножовата опора.
В по-тесен смисъл предпазната шина се поставя върху горните кантове на укрепващите плочи на един укрепващ бокс, когато при дву- или многоетажен укрепващ бокс ножови те опори на най-горния надстроечен бокс са ориентирани нагоре. Особено в този случай, п роти вол ежа щата на отнемането на материала, което трябва да приеме благодарение на формата си ножовата опора, обратна страна, респ. горна страна на кантовия профил на предпазната шина, трябва да бъде за предпочитане приблизително толкова тъпа, колкото противолежащия кант на укрепващата плоча. Тъй като в този случай предпазната шина се третира непосредствено от кофата на багера при набиване на укрепващия бокс в дъното, тя трябва да бъде толкова стабилна, че самата тя /и специално намиращата се под нея ножова опора/ да не може да се огъва или да се поврежда от кофата на багера. Тя трябва да лежи върху канта на ножовата опора толкова здраво, че за предпочитане, дори без специални закрепващи средства, да не пада надолу от ножовата опора при натиск или удари с кофата на багера. В този смисъл е целесъобразно шината да е оформена така, че центърът й на тежестта да бъде възможно най-ниско, за предпочитане под височината на канта на ножовата опора, когато предпазната шина е нахлузена върху ножовата опора. Една шина, обхващаща с цялата си дължина, благодарение на формата, ножовата опора може в частта наковалня, върху която кофата на багера удря непосредствено, да е направена сравнително тънка, така че якостта на частта наковалня е малка спрямо отнемането на материала /кухината/ на шината в направление на граничещата равнина на плочата. Това съотношение може препоръчително да бъде в обхвата между 1:5 до 1:15.
За случая, при който в едно съоръжение за укрепване на изкопи с два или повече етажа от основен и надстроечни боксове, една ножова опора е опряна върху челен ръб или две ножови опори са опрени една в друга съгласно изобретението се предвижда като предпазна шина, респ. съединителен елемент на прехода на стоящите една върху друга укрепващи плочи една разпростираща се надлъжно скоба, която обхваща благодарение на формата си ножовите опори и съответно челния ръб. Препоръчително предпазната шина трябва да изключва непосредствен взаимен допир на стоящите една над друга укрепващи плочи чрез една /напр.неразглобяема/ лежаща между ударните плочи изравнителна плоча. И в този случай специално оформените захващащи части на предпазната шина, представляваща скоба, могат да имат прекъсвания. Разбира се и тук е препоръчително да се използва разпростираща се върху цялата дължина на двете пло5 чи предпазна шина, въпреки че може да е достатъчно да се предпазват само отделни части с една или повече частични предпазни шини. Оформените като скоба предпазни шини съгласно по-нататъшно развитие на изобретение10 то се оформят не само за взаимното подпиране на укрепващите плочи, но те трябва да обхващат също и съединителни елементи, които позволяват изтеглянето от изкопа в обратен ред, като се изтегля лежащият отдолу бокс 15 заедно с лежащия над него бокс, като се захваща горният бокс. За тази цел обхващащите, благодарение на формата си, ножовите опори, респ. челните ръбове, предпазни шини, респ. скоби, трябва препоръчително да са твърдо 20 свързани със съответния кант на плочата, респ. ножовата опора с прокарани през ножовите опори, респ. плочите, отвори. Чрез изобретението е създадена молекулна система, която се състои само от основни плочи, респ. основ25 ни боксове и съединителни елементи /напр. предпазни шини/. Обичайните необходими надстроечни плочи, които, като се махне ножовата опора, практически са идентични с основните плочи, стават напълно излишни. Строи30 телният предприемач се нуждае в склада си само от обичайните основни плочи и в случая, когато двойка основни плочи не е достатъчна за определена дълбочина на изкопа, се допълват само съединителни елементи. Едно съ35 ществено предимство на изобретението се състои в това, че при укрепване с един основен бокс и един единствен надстроечен бокс последният е ориентиран с ножовата опора нагоре и ножовата опора се осигурява перфектно спрямо вредните действия на кофата на багера с поставена върху ножовата опора, благодарение на формата си, предпазна шина.
Вместо множество от складирани досега специални надстроечни боксове, в общия случай на прилагане на изобретението е достатъчно да се съхранява на склад за всеки две двойки основни боксове една двойка от предпазни шини. Когато върху описаното разположение с предпазна шина се постави друг надстроечен бокс с ориентирана нагоре ножова опора, за едно триетажно съоръжение за укрепване на изкопи е достатъчно да се нами рат на склад три двойки от основни боксове и две двойки от предпазни шини. По-специално, за да се направят алтернативно или основно подходящи предпазните шини също и за междинните фуги между два етажа от укрепващи елементи, съгласно друг аспект на изобретението е целесъобразно предпазната шина да е снабдена със съединителни елементи за твърдо свързване със или на граничещи плочи, както и с водещи елементи за избягване на взаимното изместване на стоящите една върху друга плочи.
Описание на приложените фигури
Чрез схематично изображение на примерните изпълнения се поясняват подробностите на изобретение. На фигурите са показани: фигура 1 - съоръжение за укрепване на изкопи с два стоящи един над друг етажи от укрепващи боксове;
фигура 2 - една страна на съоръжение за укрепване на изкопи с три стоящи една над друга укрепващи плочи с последователност челен ръб върху челен ръб и челен ръб върху ножова опора;
фигура 3 - триетажно съоръжение за укрепване на изкопи с три стоящи една над друга укрепващи плочи с последователност ножова опора върху челен ръб и челен ръб върху челен ръб;
фигура 4 - една страна на триетажно съоръжение за укрепване на изкопи с три стоящи една върху друга укрепващи плочи с последователност челен ръб върху челен ръб и ножова опора върху ножова опора;
фигури 5-8 - примери на съединение на разположени една върху друга укрепващи плочи с последователност челен ръб върху челен ръб;
фигури 9-11 - примери на съединение на разположени ножова опора върху ножова опора укрепващи плочи;
фигура 12 - двуетажен укрепващ бокс със символично различни, разположени една над друга и съединени помежду си укрепващи плочи.
Примери за изпълнение на изобретението
На фиг. 1 е показан основен блок 3 и стоящ над него надстроечен бокс 4 в изкоп 1 на заобикаляща земна маса 2. Двата бокса се състоят от идентични една на друга укрепващи плочи 5. Всяка укрепваща плоча 5 има на надлъжния си кант ножова опора 6, а на противолежащия надлъжен кант - оформен например като четирикантова напорна напречна греда челен ръб 7. Укрепващите плочи на всеки бокс се поддържат по обичаен начин на разстояние чрез разпъваща греда 8 /сравни DE 4209675 С1/. Върху ориентираните нагоре ножови опори 6 на надстроечния бокс 4 се намира по една предпазна шина 9, която се състои главно от устойчив спрямо атаката на багерната кофа кантов профил 10 и една матрична форма, представляваща едно отнемане на материала 11, разпростиращо се по дължината на профила от една от неговите повърхнини навътре в профилното тяло, което отнемане на материала 11 обхваща, главно благодарение на формата си, ножовата опора 6. Според това отнемането на материала 11, също когато е с незастрашаващи стабилността прекъсвания, изглежда като една вътрешна форма на ножовата опора 6. Кантовият профил 10, който в дадения случай се “обработва” непосредствено от кофата на крана, може да се означи, поради необходимата стабилност, също като профил наковалня.
Съгласно фиг. 2 върху конструкцията от фиг. 1 може да се постави втори надстроечен бокс 12 /съответстващ на трети етаж на съоръжението за укрепване на изкопи/, съответно с насочена нагоре ножова опора 6, при което ножовата опора 6 е покрита отново предпазна шина 9.
Когато съгласно фиг. 3 върху съответната укрепваща плоча 5 на основния бокс първият надстроечен бокс 4 не е с насочена нагоре ножова опора 6, а е поставен с насочена надолу ножова опора 6, като съединителен елемент на линията на свързване между основния бокс 3 и надстроечния бокс 4 може да се използва по принцип една “обърната” предпазна шина 9, която образува линия на налагането между разположените в последователност ножова опора върху челен ръб боксове 3 и 4. Вторият надстроечен бокс 12 съгласно фиг.
може да се разположи както на фиг. 2, т.е. с насочена нагоре ножова опора 6. Алтернативно на фиг. 3 вторият надстроечен бокс 12 може да се ориентира като първия надстроечен бокс и да се постави върху последния. Между първия и втория надстроечни боксове тогава се разполага съответно една “обърната” предпазна шина 9.
Освен описаните взаимни разположения на челния ръб и ножовата опора е възможно още съгласно фиг. 4 положение на поставени една върху друга две укрепващи плочи 5 в последователност ножова опора върху ножова опора. В този случай на линията на свързване на обърнатите една към друга ножови опори 6 по принцип могат да се предвидят двойка лежащи “гръб към гръб” предпазни шини 9, така че плочите 5 на първия надстроечен бокс 4 и втория надстроечен бокс 12 съгласно фиг. 4 лежат една върху друга с тъпите страни, т.е. противолежащите на отнемането на материала 11 повърхности на кантовия профил 10. В практиката се препоръчва разполагането гръб към гръб на предпазните шини 9 да бъде неразглобяемо /от един къс/ или те да бъдат челно твърдо свързани, по-специално заварени.
За безупречно функциониране на съоръжението за укрепване на изкопи не е достатъчно да се предпазват само ножовите опори срещу увреждане от атакуващата кофа на багера, респ. /тук също челните ръбове/ срещу отчупване на горния кант на трасирана надолу плоча на укрепващ бокс, а трябва да се внимава за това, цялото съоръжение за укрепване на изкопи да се изважда от изкопа чрез теглене на най-горния укрепващ бокс при извършване на дейностите в обратен ред. Затова укрепващите плочи трябва да са свързани здраво помежду си, също и в посоката на теглене. Няколко примерни изпълнения на средства за съединяване на разположени една върху друга укрепващи плочи в последователност челен ръб върху челен ръб са дадени по принцип на фиг. 5-8.
Съгласно фиг. 5 двете лежащи една върху друга с челния ръб 7 укрепващи плочи 5 се свързват помежду си със здраво скрепени, напр. чрез заваряване върху съответните плочи 5 съединителни планки 13 и съединителни детайли 14 чрез болтове 15. Част А от фиг. 5 показва един разрез, вертикално на равнината на плочата; част В от фиг. 5 показва един поглед на мястото на съединяване със заварена върху закрепващата плоча двойка съединителни планки 13 с отвори за съединителния детайл 14 и болтове 15.
Фиг. 6 показва алтернатива на фиг. 5, при която двата челни ръба 7 се свързват един с друг чрез друга съединителна планка 16, за предпочитане във вътрешността на една кухина 17 и чрез два разглобяеми болта 18.
Фиг. 7 и 8 показват примерни изпълнения съгласно фиг. 5 и 6. Съгласно фиг. 7 на съединителния детайл 14 е монтиран, за предпочитане чрез заваряване, допълнителен профил 19, напр. двойно Т-шинообразен профил. Профилът 19 може да се разпростира частично или изцяло върху цялата дължина на плочата и служи за трайното изключване на взаимно придвижване на лежащи една върху друга с челните си ръбове 7 укрепващи плочи 5.
Съгласно фиг. 8 съединителната планка 16 от фиг. 6 е свързана, за предпочитане чрез заваряване, с проходен шинообразен профил 20. Освен това за допълнително взаимно стабилизиране на стоящите една върху друга укрепващи плочи 5 е целесъобразно наличието на контрасъединителна планка 21. Част А от фиг. 8 показва един поглед на мястото на съединение, погледнат вертикално към повърхността на плочата, част В от фиг. 8 показва един разрез, перпендикулярно към повърхността на плочата. Съгласно част В от фиг. 8 челният ръб 7 на плочата, който е оформен препоръчително като четирикантова напорна греда, в областта на местата за свързване е оформен до едно тясно опорно ребро 22 с отвор за болт 23.
На фиг. 9 и 10 са изобразени други изпълнения съгласно изобретението на предпазната шина 9, която е оформена специално за свързване на разположени ножова опора към ножова опора укрепващи плочи. Предпазната шина 9 съгласно фиг. 9 има отвори 24 за болтове 25 на ножовата опора, които са прокарани през предвидените в съответните ножови опори 6 отвори, респ. гнезда 26 на ножовата опора. Предпазната шина 9 съгласно фиг. 10 е изменена спрямо съответната шина от фиг. 9 с това, че ножовите опори 6 прилягат, главно благодарение на формата си, не само върху наклонената страна 27 на ножовата опора 6, а за по-добра стабилност също върху оформената като право продължение на повърхността на плочата 5 обратна страна на ножовата опора 28.
Съгласно фиг. 11 като свързващо средство на двете ножови опори 6 може да е достатъчен само един единствена болт 29, който е прекаран през двете гнезда 26 на ножовата опора. Върху дължината на ножовите опори 6 тогава трябва да се предвидят най-малко две такива болтови съединения.
На фиг. 12 са изобразени по принцип други примерни изпълнения на съединения на плочите, респ.предпазните шини. Необходимите при укрепване на изкопите съгласно фиг. 12 разпъващи греди за поддържане на разстояния на стоящите един над друг етажи от укрепващи плочи не са показани с цел по-доброто възприемане на основното във фигурата.
На лявата страна на фиг. 12 е изобразена една специална, оформена за случая при едно подреждане ножова опора върху чело, предпазна шина 9. Тя обхваща надлъжно разпростираща се скоба 35. Предпазната шина 9 лежи върху ножовата опора 6 на горната плоча 5, докато скобата 35 захваща напорната напречна греда 36, респ. челото 7 на долната плоча 5, главно благодарение на формата. Освен това могат да се предвидят /за създаване на устойчиво съединение/ болтове 25 и 30, които в горния участък минават през ножовата опора 6, а в долния участък - през плочата 5. Върху дясната страна на долната от лежащите една върху друга плочи 5 от фиг. 12 е предвидено едно съединение ножова опора върху ножова опора, което в основни линии съответства на примерното изпълнение съгласно фиг. 5. Съединителният детайл 14 е предвиден между два пружинни накрайника 31, напр. съгласно DE 4341626 С1, в които са лагеровани подпиращите двете срещуположни стени на плочите разпъващи греди 8.
На фиг. 12 са изобразени принципно средства, с които съоръжението за укрепване на изкопи с два или повече етажи от укрепващи боксове се изтегля от укрепен вече изкоп. Когато, както е изобразено в дясната страна на фиг. 12, най-горният укрепващ бокс стои с ножовата опора 6 нагоре, произволна кука на кран 32 може да захване в едно предвидено в ножовата опора гнездо 26 на ножовата опора. Когато противно на това укрепващият бокс завършва горе с челната страна /както се разбира, това е при най-долния основен бокс/ куката на крака 32 захваща по обичаен начин в един предвиден в плочата, напр. съдържащ държащ болт 37 отвор за захващане, респ. повърхностно гнездо 33, в разположена на напречната напорна греда, респ. челото, халка 34 или други подобни.
Едно съоръжение за укрепване на изкопи, при което лежащите една върху друга укрепващи плочи се поддържат на разстояние чрез разпъваща греда и при което укрепващите плочи на основния бокс имат върху надлъжния ръб ножова опора за набиване в земната маса, може да се надстроява с имащи ножови опори укрепващи плочи на двойна или поголяма височина, когато при използване на еднакви укрепващи плочи за основни боксове и за надстроечни боксове на ударната линия на стоящите една върху друга укрепващи плочи са предвидени предпазни шини, които изключват взаимното приплъзване при набиване и при отделяне при изтегляне в обратен ред на укрепващия бокс.
Списък на използваните означения
1. Изкоп
2. Земна маса /дъно/
3. Основен бокс
4. Първи надстроечен бокс
5. Укрепваща плоча
6. Ножова опора
7. Челен ръб
8. Разпъваща греда
9. Предпазна шина
10. Кантов профил
11. Отнемане на материала /10/
12. Втори надстроечен бокс
13. Заварена съединителна планка
14. Съединителен детайл
15. Болт
16. Съединителна планка
17. Кухина
18. Разглобяем болт
19. Профилна Т-образна шина/14/
20. Проходна профилна шина
21. Контрасъединителна планка
22. Ребро
23. Болт
24. Отвор
25. Болт
26. Гнездо на ножовата опора
27. Наклонена страна /6/
28. Обратна страна на ножовата опора
29. 30. Болтове
31. Пружинен накрайник
32. Кука на кран
33. Повърхностно гнездо
34. Халка
35. Скоба
36. Напорна напречна греда

Claims (13)

  1. Патентни претенции
    1. Съоръжение за укрепване на изкопи под формата на укрепващ бокс, включващо основен бокс (3), състоящ се от поддържани на разстояние една от друга чрез разпъваща греда (8) укрепващи плочи (5), които укрепващи плочи на горния си кант имат сравнително стабилен срещу ударите на багерната кофа челен ръб (7), по-специално четирикантова напорна напречна греда (36), а на долния си кант всяка укрепваща плоча (5) има ножова опора (6) за набиване на основния бокс (3) надолу в земната маса (2), както и от наймалко един етаж на разположени съосно върху основния бокс (3) и свързани с него укрепващи плочи (5) на един надстроечен бокс (4, 12), при което укрепващите плочи (5) на надстроечния бокс (4,12) са оформени като укрепващите плочи (5) на основния бокс (3), характеризиращо се с това, че е предвидена най-малко една, поставена върху ножовата опора (6) на стоящата върху основния бокс (3) укрепваща плоча (5), предпазна шина (9), която се състои главно от кантов профил (10) от вида на напорна напречна греда и разпростираща се по дължината на кантовия профил (10), на една от неговите повърхности навътре в профилното тяло, матрична форма, приемаща ножовата опора (6), в основни линии благодарение на формата си.
  2. 2. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че стоящите върху основния бокс (3) укрепващи плочи (5) са разположени една върху друга с насочена нагоре ножова опора (6) челен ръб върху челен ръб (7) и са свързани помежду си със заварени към тях съединителни планки (13), чрез свързващи ги съединителни детайли (14) и болтове (15) или със закрепени върху повърхността на плочата, респ. в една кухина (17) на укрепващата плоча (5) други съединителни планки (16) и разглобяеми болтове (18).
  3. 3. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че съединителните детайли (14), респ. съединителните планки (16), са свързани твърдо, по-специално чрез заварка, с плъзгащите се между челните ръбове (7) на стоящите една върху друга укрепващи плочи (5), шинообразни профили (19, 20).
  4. 4. Съоръжение на укрепване на изкопи съгласно най-малко една от претенциите от 1 до 3, характеризиращо се с това, че предпазната шина (9) е поставена върху завършваща на горния кант с ножова опора (6) конструкция от стоящи една върху друга двойки от укрепващи плочи (5).
  5. 5. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно претенция 4, характеризиращо се с това, че матричната форма има едно обхващащо, благодарение на формата си, ножовата опора (6), отнемане на материал (11) и че отнемането на материала (11) препокрива ножовата опора (6) върху цялата й дължина и когато в съответния случай са налице невлияещи на стабилността прекъсвания.
  6. 6. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно претенция 4 или 5, характеризиращо се с това, че центърът на тежестта на предпазната шина (9) лежи под горния кант на ножовата опора (6).
  7. 7. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно най-малко една от претенциите 5 и 6, характеризиращо се с това, че дебелината на лежащата на канта на ножовата опора (6), част наковалня на предпазната шина (9), е малка в сравнение с цялостния размер на предпазната шина (9) в същото направление /паралелно на равнината на укрепващата плоча/.
  8. 8. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно най-малко една от претенциите от 1 до 7, характеризиращо се с това, че стоящите върху основния бокс (3) укрепващи плочи (5) на надстроечния бокс (4) са разположени с ножовата опора (6) под междинното положение на предпазната шина (9) върху оформените като челен ръб (7) кантове съответно на най-долния бокс (3).
  9. 9. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно една от претенциите от 1 до 8, характеризиращо се с това, че един, поставен върху първия надстроечен бокс (4) и оформящ трето ниво, втори надстроечен бокс (12) е разположен ножова опора върху ножова опора, челен ръб върху челен ръб, ножова опора върху челен ръб или челен ръб върху ножова опора.
  10. 10. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно най-малко една от претенциите от 1 до 9, характеризиращо се с това, че като предпазна шина (9) на прехода на стоящите една върху друга укрепващи плочи (5) за случая, когато една ножова опора (6) е опряна върху един челен ръб (7) или две ножови опори (6) са опрени една в друга, е предвидена предпазна шина (9) с нахлузена скоба (35), която съответно обхваща също челния ръб (7), благодарение на формата си, и за предпочитане чрез една неразглобяема, лежаща между тях изравнителна част, изключва непосредственото взаимно допиране на стоящите една върху друга плочи (5).
  11. 11. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно претенция 10, характеризиращо се с това, че оформената в дадения случай като отворена от двете страни скоба предпазна шина (9) се състои по принцип от две оформени гръб към гръб едностранни предпазни шини.
  12. 12. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно най-малко една от претенциите 1 до
    11, характеризиращо се с това, че обхващащите, благодарение на формата си, ножовите
    5 опори (6), респ. челните ръбове (7), предпазни шини (9) са свързани помежду си чрез използване на прокарани през ножовите опори, респ.укрепващите плочи (5), отвори (26, 30) на съответните ръбове на плочите.
  13. 13. Съоръжение за укрепване на изкопи съгласно най-малко една от претенциите 1 до
    12, характеризиращо се с това, че предпазните шини (9) имат съединителни елементи за твърдо свързване с граничещата/те/ укрепваща плоча (5), както и водещи елементи за избягване на взаимно изместване на стоящите една върху друга укрепващи плочи (5).
BG101296A 1994-09-12 1997-03-07 Съоръжение за укрепване на изкопи BG62623B1 (bg)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4432319A DE4432319A1 (de) 1994-09-12 1994-09-12 Stützschuhgehäuse einer Grabenverbauplatte
DE9419834U DE9419834U1 (de) 1994-09-12 1994-12-10 Grabenverbauvorrichtung
PCT/DE1995/001045 WO1996008609A1 (de) 1994-09-12 1995-08-04 Grabenverbauvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG101296A BG101296A (bg) 1997-09-30
BG62623B1 true BG62623B1 (bg) 2000-03-31

Family

ID=25940027

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG101296A BG62623B1 (bg) 1994-09-12 1997-03-07 Съоръжение за укрепване на изкопи

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5902075A (bg)
EP (1) EP0781362B1 (bg)
AT (1) ATE177807T1 (bg)
AU (1) AU3218895A (bg)
BG (1) BG62623B1 (bg)
CZ (1) CZ291711B6 (bg)
DE (1) DE19581008D2 (bg)
ES (1) ES2130633T3 (bg)
HU (1) HU220325B (bg)
PL (1) PL178390B1 (bg)
WO (1) WO1996008609A1 (bg)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7048471B2 (en) * 2000-04-05 2006-05-23 Maksim Kadiu Shoring device
US6821057B1 (en) 2000-04-05 2004-11-23 Maksim Kadiu Magnetic shoring device
US7168581B2 (en) 2001-12-21 2007-01-30 Rexam Medical Packaging Inc. Closure for a retort processed container having a peelable seal
US7644902B1 (en) 2003-05-31 2010-01-12 Rexam Medical Packaging Inc. Apparatus for producing a retort thermal processed container with a peelable seal
US7056067B2 (en) * 2003-10-03 2006-06-06 Max Kadiu Trench shoring device
US20040226259A1 (en) 2004-07-15 2004-11-18 Thermoformed Block Corp. System for the placement of modular fill material forming co-joined assemblies
US7798359B1 (en) 2004-08-17 2010-09-21 Momar Industries LLC Heat-sealed, peelable lidding membrane for retort packaging
US8100277B1 (en) 2005-07-14 2012-01-24 Rexam Closures And Containers Inc. Peelable seal for an opening in a container neck
US7780024B1 (en) 2005-07-14 2010-08-24 Rexam Closures And Containers Inc. Self peel flick-it seal for an opening in a container neck
US8251236B1 (en) 2007-11-02 2012-08-28 Berry Plastics Corporation Closure with lifting mechanism
CN100593052C (zh) * 2008-09-16 2010-03-03 中铁大桥局集团第一工程有限公司 开口式明挖基坑支护方法
KR100948059B1 (ko) 2009-03-17 2010-03-19 정광옥 강재 케이싱 토류벽을 이용한 도로확장 시공방법
WO2010104234A1 (ko) * 2009-03-09 2010-09-16 Chung Kwang-Ok 강재 케이싱 토류벽 구조와 그 시공방법 및 이를 이용한 하천제방정비와 도로확장 공법
US8613573B2 (en) * 2009-09-08 2013-12-24 Max Kadiu Telescopic shoring system
US8845239B2 (en) * 2011-10-28 2014-09-30 Taymurt Shoring, LLC Shoring box and related methods
US8845238B1 (en) * 2011-11-23 2014-09-30 Roger F. Fontaine Trench box and panel assembly therefor
CN102966109A (zh) * 2012-11-05 2013-03-13 天津二十冶建设有限公司 软土地基带状深基坑封底施工方法
US9777490B2 (en) 2015-12-11 2017-10-03 Falsework & Shoring Designs, Inc. Falsework hook and fastener
CN110485435B (zh) * 2019-09-18 2021-06-25 陕西建工第九建设集团有限公司 一种房屋建筑基坑围护结构
US11834804B1 (en) * 2022-09-01 2023-12-05 Tom Malloy Corporation Retainer plate and retention pin for trench shoring securement

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2633713A (en) * 1949-06-24 1953-04-07 Treaty Excavating Corp Cage for use in excavating trenches
US2657554A (en) * 1951-08-21 1953-11-03 Roy F Steward Liquid dispenser
US3347049A (en) * 1964-05-08 1967-10-17 Ernric Company Trench shoring apparatus
US3593528A (en) * 1969-12-15 1971-07-20 John R Pavese Safety trenching box
DE2057263C3 (de) * 1970-11-21 1978-05-24 Josef 5142 Hueckelhoven Emunds Vorrichtung zum Abstützen von Grabenwänden
US4033138A (en) * 1976-02-09 1977-07-05 Griswold James L Trench shoring assembly with stacking accessory
US4056938A (en) * 1976-02-09 1977-11-08 Griswold James L Trench shoring assembly with rigid main frame support
DE2624954C2 (de) * 1976-06-03 1982-12-16 Josef Ing.(grad.) 5142 Hückelhoven Emunds Doppelwandige Stahlverbauplatte
US4090365A (en) * 1976-10-12 1978-05-23 Efficiency Production, Inc. Portal frame for trench box stack
US4498802A (en) * 1983-09-29 1985-02-12 Burroughs Corporation Coupling arrangement
DE4111266C1 (bg) * 1991-03-02 1992-09-17 Teska Verbautechnik Gmbh, 4200 Oberhausen, De
DE4209675C1 (bg) * 1992-03-25 1993-07-15 Teska Verbautechnik Gmbh, 4200 Oberhausen, De
US5277522A (en) * 1992-06-02 1994-01-11 Empire Manufacturing, Inc. Trench shield assembly
US5664382A (en) * 1993-09-09 1997-09-09 Melnick; David W. Method for making block forms for receiving concrete
US5527137A (en) * 1994-04-29 1996-06-18 Spencer; Dennis I. Knife structure for shoring assemblies used in excavations
CA2132168A1 (en) * 1994-09-15 1996-03-16 William Shaw Wall and roof construction system

Also Published As

Publication number Publication date
PL318975A1 (en) 1997-07-21
BG101296A (bg) 1997-09-30
EP0781362B1 (de) 1999-03-17
DE19581008D2 (de) 1998-01-08
CZ291711B6 (cs) 2003-05-14
EP0781362A1 (de) 1997-07-02
ES2130633T3 (es) 1999-07-01
ATE177807T1 (de) 1999-04-15
PL178390B1 (pl) 2000-04-28
HU220325B (hu) 2001-12-28
CZ73697A3 (en) 1997-10-15
WO1996008609A1 (de) 1996-03-21
US5902075A (en) 1999-05-11
AU3218895A (en) 1996-03-29
HUT76888A (en) 1997-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG62623B1 (bg) Съоръжение за укрепване на изкопи
KR101614253B1 (ko) 가설교량의 캔틸레버식 시공방법
US7883296B2 (en) Shoring beam extension and reinforcement assembly
US6416259B1 (en) Corner connection for temporary shoring
US6984092B1 (en) Corner connection for temporary shoring
US3393521A (en) Excavation shoring frame assemblies
US4725168A (en) Retaining wall anchoring system and method
US3362168A (en) Trench wall retainer
JP5901873B2 (ja) 法面用仮設足場の設置方法
KR102121943B1 (ko) 가시설 띠장 간격 홈메움 장치
EA003592B1 (ru) Способ возведения сооружения для использования в качестве дороги или строительных лесов на склоне
JP2015183366A (ja) 盛土構造体の構造および構築方法
KR100458821B1 (ko) 길이조절식 토류판과 이를 이용한 토류벽 가시설 설치공법
KR102345291B1 (ko) 터널 시공 방법 및 터널 지지 구조
KR101219445B1 (ko) 지중 벽체 시공방법
KR20090116251A (ko) 에이치 빔을 이용한 슬라이드 레일식 흙막이 벽체 구조
KR100567853B1 (ko) 토류판 구조물
JP6562271B2 (ja) 滑動抵抗板が設置された空積みブロック擁壁の施工法
US4364539A (en) Diamond drill skid pad
US2997268A (en) Scaffold jack
JPH0995938A (ja) 親杭横矢板およびその施工方法
CN221120018U (zh) 一种煤矿巷道挖掘过陷落柱的支护结构
CN216949482U (zh) 用于沉井作业的悬挑式施工作业平台
KR102276810B1 (ko) 흙막이 구조물, 토류판 및 이의 시공방법
CN219671361U (zh) 一种深基坑支护组合结构