CZ291711B6 - Pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh - Google Patents

Pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh Download PDF

Info

Publication number
CZ291711B6
CZ291711B6 CZ1997736A CZ73697A CZ291711B6 CZ 291711 B6 CZ291711 B6 CZ 291711B6 CZ 1997736 A CZ1997736 A CZ 1997736A CZ 73697 A CZ73697 A CZ 73697A CZ 291711 B6 CZ291711 B6 CZ 291711B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lining plates
edge
lining
plates
cutting edge
Prior art date
Application number
CZ1997736A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ73697A3 (en
Inventor
Josef Krings
Original Assignee
Richter Wolfgang
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4432319A external-priority patent/DE4432319A1/de
Application filed by Richter Wolfgang filed Critical Richter Wolfgang
Publication of CZ73697A3 publication Critical patent/CZ73697A3/cs
Publication of CZ291711B6 publication Critical patent/CZ291711B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D17/00Excavations; Bordering of excavations; Making embankments
    • E02D17/06Foundation trenches ditches or narrow shafts
    • E02D17/08Bordering or stiffening the sides of ditches trenches or narrow shafts for foundations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Pit Excavations, Shoring, Fill Or Stabilisation Of Slopes (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Mechanical Coupling Of Light Guides (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
  • Compression-Type Refrigeration Machines With Reversible Cycles (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
  • Dicing (AREA)
  • Pressure Sensors (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Steering Control In Accordance With Driving Conditions (AREA)
  • Assembled Shelves (AREA)
  • Sewage (AREA)

Abstract

Pa ic za° zen ve form pa ic sk° n pro pa en r²h sest v ze spodn sk° n (3), vytvo°en z pa ic ch desek (5) udr ovan²ch v odstupu od sebe rozp rami (8), kter jsou na sv horn hran opat°eny tup²m okrajem (7), tvo°en²m zejm na ty°bok²m zatla ovac m nosn kem (36), a kter maj na sv spodn hran vytvo°en b°it (6) pro zar en spodn sk° n (3) sm rem dol do zeminy (2). D le sest v z nejm n jednoho dalÜ ho patra pa ic ch desek (5) n stavbov sk° n (4, 12) l cuj c ch se spodn sk° n (3). Pa ic desky (5) n stavbov sk° n (4, 12) maj stejn proveden jako pa ic desky (5) spodn sk° n (3). Pa ic za° zen obsahuje nejm n jednu ochrannou kolejnici (9) um st nou na b°itu (6) pa ic desky (5) ulo en na spodn sk° ni (3). Ochrann kolejnice (9) je tvo°ena tuh²m a tlaku odoln²m hranolovit²m profilem (10) s dopl kovou ·lo nou plochou tvarem p°izp sobenou tvaru b°itu (6), prob haj c po d lce hranolovit ho profilu (10).\

Description

Pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh
Oblast techniky
Vynález se týká pažícího zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh, sestávající ze spodní skříně, vytvořené z pažících desek, které jsou udržovány v odstupu od sebe rozpěrami, které jsou na své horní hraně opatřeny tupým okrajem relativně stabilním vůči nárazům lopaty rýpadla a tvořeným zejména čtyřbokým zatlačovacím nosníkem, a které mají na své spodní hraně vytvořen břit pro zarážení spodní skříně směrem dolů do zeminy, a z nejméně jednoho dalšího patra pažících desek nástavbové skříně lícujících se spodní skříní, přičemž pažicí desky nástavbové skříně mají stejné provedení jako pažicí desky spodní skříně.
Dosavadní stav techniky
V DE 20 57 263 C3 je popsáno zařízení pro podepření stěn hloubených rýh, obsahující opěrné stěny sestávající z nejméně dvou nad sebou uspořádaných stěnových úseků. Obě stěny jsou udržovány v odstupu od sebe pomocí příčných rozpěr. Nejspodnější dvojice opěrných stěn, nazývaná pro zjednodušení spodní pažicí skříní, je opatřena na svém spodním okraji břitem zaráženým do zeminy, zatímco horní hrany desek, protilehlé břitům, jsou vytvořeny ve formě tupého okraje, tvořeného například příčlí se čtyřúhelníkovým průřezem. Nad spodní pažicí skříní z pažících desek je ve formě dalšího patra pažicí konstrukce osazena nástavbová skříň sestávající z dvojic pažících desek svisle lícujících s pažícími deskami spodní skříně a opatřených jak na svých horních hranách, tak také na spodních hranách tupým ukončovacím profilem, který může být přímý nebo mírně obloukový, popřípadě tupým okrajem, ale žádným břitem. Pažicí desky nástavbových skříní se odlišují od pažících desek spodní skříně v podstatě jen tím, že jsou buď opatřeny jedním břitem nebo nemají žádný břit. Nástavbová skříň nemusí být takovým břitem opatřena, protože je uložena na spodní skříni, která se zařezává do zeminy v šířce hloubené rýhy.
Podstatná nevýhoda odlišných nástavbových prvků nebo skříní spočívá v tom, že mohou být používány jen při nastavování pažicí konstrukce na výšku, to znamená jen u poměrně hlubokých rýh. Spodní skříň se naproti tomu používá ve všech případech. Nástavbové skříně se používají jen zřídka, ovšem při potřebě použití nástavbových skříní musí být jejich počet roven počtu spodních skříní. Stavitelé proto musí být, jestliže chtějí být připraveni na všechny možnosti a na všechny druhy zakázek, vybaveni přibližně stejným počtem nástavbových skříní jako je počet základních spodních skříní, i když jsou nástavbové skříně při normálních hloubkách hloubených rýh zcela zbytečné.
US-PS 3 593 528 popisuje pažicí zařízení pro pažení rýh, sestávající ze základní pažicí skříně z pažících desek, udržovaných v odstupu od sebe rozpěrami a opatřených na svém horním okraji poměrně tuhým tupým okrajem, odolávajícím nárazům lopaty rypadla, přičemž na spodní straně každé pažicí desky je vytvořen břit pro zatlačování základní skříně dolů do zeminy, přičemž součástí zařízení je další patro tvořené nástavbovými skříněmi obsahujícími pažicí desky lícující s pažícími deskami základních skříní a pažicí desky nástavbové skříně jsou vytvořeny stejně jako pažicí desky základní skříně.
Aby se u známého zařízení podle US-PS 3 593 528 zamezilo sklouznutí břitu horní skříně s tupého okraje spodní skříně, jsou do styčné linie mezi nad sebou uloženými pažícími deskami vloženy nosné patky s trojúhelníkovým průřezem, osazené na šikmé plochy břitů příslušných horních pažících desek, které jsou upevněny zejména přivařením. Tyto známé patky trojúhelníkového průřezu tak mohou upravit okraj horních pažících desek s břitem do tvaru tupého okraje. Příslušné dvojice pažících desek jsou pak uloženy na sebe stejně jako desky nástavbové skříně
-1 CZ 291711 B6 podle DE 20 57 263 C3. Při tomto provedení však tvoří břity hrany a tím také části úložné plochy horní skříně na spodní skříni.
Z US-PS 4 056 938 je známo osazovat příslušnou nástavbovou skříň prostřednictvím hlavice na základní skříň. Horní pažící desky jsou potom uloženy tupým okrajem na tupém okraji spodních pažících desek. Břity horní pažící skříně, uložené na spodní pažící skříň, jsou obráceny směrem nahoru. Při zarážení takto vytvořené dvoupatrové pažící skříně tak může dojít k poškození nahoru směrovaného bří tu.
Úkolem vynálezu je vyřešit konstrukci pažícího zařízení pro pažení rýh, která by se i v případě, kdy výška základní pažící skříně není postačující pro zapažení rýhy s velkou hloubkou, obešla bez odlišných nástavbových pažících skříní, které jsou pokládány za nehospodámé, u které by byly nástavbové prvky pažících desek vytvořeny stejně jako u pažících desek základní pažící skříně a přitom by bylo zamezeno vzájemnému posunutí pažících desek při jejich zarážení a nástavbové díly by se mohly ukládat na sebe tupým okrajem na tupý okraj bez nebezpečí poškození nahoru orientovaných břitů.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh, sestávající ze spodní skříně, vytvořené z pažících desek, které jsou udržovány v odstupu od sebe rozpěrami, které jsou na své horní hraně opatřeny tupým okrajem relativně stabilním vůči nárazům lopaty rýpadla a tvořeným zejména čtyřbokým zatlačovacím nosníkem, a které mají na své spodní hraně vytvořen břit pro zarážení spodní skříně směrem dolů do zeminy, a z nejméně jednoho dalšího patra pažících desek nástavbové skříně lícujících se spodní skříní, přičemž pažicí desky nástavbové skříně mají stejné provedení jako pažicí desky spodní skříně, podle vynálezu, jehož podstatou je, že pažicí zařízení obsahuje nejméně jednu ochrannou kolejnici umístěnou na břitu pažicí desky uložené na spodní skříni, přičemž ochranná kolejnice je tvořena tuhým a tlaku odolným hranolovitým profilem s doplňkovou úložnou plochou tvarem přizpůsobenou tvaru břitu, probíhající po délce hranolovitého profilu a zasahující z jedné z jeho ploch dovnitř tělesa hranolovitého profilu, v níž je vložen břit.
Podle vynálezu tedy sestává pažicí zařízení pro pažení rýh v podstatě jen ze základních pažících skříní s pažícími deskami, které jsou opatřeny na svých podélných okrajích břity vhodnými pro zatlačování do zeminy. Při hloubení rýhy se nejprve základní pažicí skříň s břity zaráží nebo zatlačuje směrem dolů do zeminy, načež se na základní spodní pažicí skříň nasadí nástavbová skříň. Nástavbová skříň může být uložena tak, že její břit alternativně směřuje nahoru nebo je její břit orientován směrem dolů. V druhém případě musí být břit nástavbové skříně spojen s horní hranou základní spodní skříně pomocí ochranné kolejnice, to znamená spojovacího prvku, který chrání břit a zamezuje vzájemným posunům břitu od horní hrany spodní skříně.
Jestliže je podle výhodného provedení vynálezu nástavbová skříň uložena svými tupými spodními okraji na tupých okrajích pažících desek základní skříně, postačují pro spojení nástavbové skříně a základní skříně spojovací prvky ve formě spojovacích styčnic, které jsou přišroubovány, připojeny čepy nebo z jedné strany přivařeny, aby zamezily sklouznutí nástavbové skříně, a které mají význam zejména při vytahování skříní ze zeminy po dokončení prací v rýze.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je na skupině nad sebou uložených dvojic pažících desek, ukončených na své horní hraně břitem, osazena ochranná kolejnice, sestávající zejména z tuhého hranolovitého profilu, v jehož profilovém tělese je vytvořena dovnitř zasahující doplňková plocha pro tvarový spoj s břitem. Taková ochranná kolejnice je v případě, že nástavbová skříň je uložena s břity pažících desek orientovanými nahoru, velmi důležitá, protože skříň je zpravidla zatlačována nebo zarážena do zeminy lopatou rypadla, používanou hlavně pro
-2CZ 291711 B6 hloubení rýhy v zemině. Jestliže by se působilo lopatou rypadla přímo na břit pažících desek, nebylo by možno zamezit prohnutí břitů. Proto je důležité, aby u pažení ukončeného shora břitem byl každý takový břit opatřen ochrannou kolejnicí.
Ochranná kolejnice má probíhat po celé délce příslušné pažící desky nebo břitu. V některých případech je však možno například z úsporných důvodů použít kratších ochranných kolejnic, které jsou umístěny jen v oblastech, kde lopata rypadla dosedá na pažící desky a tlačí nebo naráží na ně.
Podle ještě jiného výhodného provedení vynálezu má být ochranná kolejnice opatřena na celé své délce vybráním, do kterého je potom uložen břit mající v průřezu stejný tvar jako vybrání. To v principu znamená, že vybrání tvoří průběžnou doplňkovou opěrnou plochu pro volný okraj břitu na spodních pažících deskách. Doplňková plocha má probíhat v celé délce ochranné kolejnice, i když je možné, aby doplňkové plochy pro uložení břitu a přizpůsobené jeho tvaru měly po celé délce ochranné kolejnice přerušení, pokud tato přerušení neovlivní nepříznivě stabilitu a pevné uložení ochranné kolejnice na břitu. Jestliže je břit opatřen stejně jako u dosud obvyklých provedení jen na jedné straně skloněnou plochou na příslušném okraji pažící desky, která je při použití přivrácena ke střední části rýhy, postačuje pro vytahování desky opatřit pažící desku na jejím vnějším okraji, protilehlém k břitu, v odstupech postačujících pro zajištění stability jednotlivými styčnicemi nebo příložkami ochranné kolejnice, přesahujícími nad břit.
Ochranná kolejnice v užším smyslu je osazena na horní hrany pažících desek pažicí skříně, jestliže jsou při sestavení dvoupatrové nebo vícepatrové pažicí skříně břity nejvyšší nástavbové skříně umístěny nahoře. Zvláště v takovém případě je zadní strana, popřípadě horní strana hranolovitého profilu ochranné kolejnice, protilehlá k vybrání pro tvarové uložení břitu, přibližně stejně rovinná jako protilehlá strana pažicí desky. Protože v tomto případě působí při zarážení pažicí skříně do zeminy lopata rypadla přímo na ochrannou kolejnici, musí být tato kolejnice tak stabilní, aby nemohla být sama nebo společně s břitem, který kryje, lopatou rypadla deformována nebo jinak poškozena. Musí být uložena tak pevně na břitu pažících desek, že i bez upevňovacích prostředků musí být schopna při tlaku nebo dokonce nárazech lopaty rypadla držet na břitu.
V tomto smyslu je výhodné vytvořit ochrannou kolejnici v takovém tvaru, aby její těžiště bylo co nejníže, zejména aby leželo pod úrovní okrajové hrany břitu, jestliže je ochranná kolejnice nasazena na břit. Kolejnice překrývající v celé své délce břit může být vytvořena ve své části, na kterou přímo dosedá lopata rypadla při zarážení pažení, poměrně tenká, takže tloušťka této dosedací oblasti je ve směru roviny pažících desek malá. Poměr těchto tlouštěk se pohybuje v rozsahu od 1:5 do 1:15.
V případě, kdy v pažícím zařízení pro pažení rýh se dvěma nebo i více patry, vytvořeným ze základní pažicí skříně a z nástavbových skříní dosedá břit na tupý okraj sousedních pažících desek nebo dva břity dosedají na sebe, je podle dalšího výhodného provedení vynálezu ochranná kolejnice opatřena osazenou svěrkou, obklopující břit a popřípadě také tupý okraj a zamezuje zejména pomocí jednodílného mezilehlého vyrovnávacího kusu bezprostřednímu dosednutí nad sebou uložených pažících desek na sebe. Také v tomto případě mohou být vytvořeny tvarové záběrové části svěrkové ochranné kolejnice s přerušeními. Také v tomto případě je však výhodné, jestliže, ochranná kolejnice probíhá v celé délce pažících desek, i když je postačující podepřít jednotlivé díly jen jednou nebo několika dílčími ochrannými kolejnicemi.
Ochranná kolejnice vytvořená jako svěrka je upravena podle výhodného provedení vynálezu nejen pro vzájemné podepření pažících desek, ale může být opatřena také spojovacími prvky, které umožňují vytahování spodní pažicí skříně společně s horní nástavbovou skříní záběrem s horní nástavbovou skříní z vyhloubené rýhy. Pro tento účel mají být ochranné kolejnice nebo svěrky, tvarově obklopující břity nebo tupé okraje, pevně spojeny prostřednictvím čepů uložených v otvorech procházejících břity nebo pažícími deskami s příslušnými okraji pažících desek a s břity.
-3 CZ 291711 B6
Vynálezem je vyřešen stavebnicový systém, sestávající pouze ze základních pažících desek, popřípadě ze základních pažících skříní a spojovacích prvků, zahrnujících popřípadě také ochranné kolejnice. Dosud nezbytné nástavbové desky, které byly kromě břitů prakticky stejné 5 jako základní desky, jsou tak v zařízení podle vynálezu zcela zbytečné. Stavitel tak musí mít ve svém skladu jen obvyklé základní pažící desky a pro případ, že by jedna dvojice pažících desek nestačila na hloubku hloubené rýhy, přiberou se navíc pouze spojovací prvky. Rozhodující výhoda vynálezu spočívá také vtom, že při pažení vytvářeném sjednou základní skříní a sjedinou nástavbovou skříní může být horní skříň orientována svými břity nahoru ajejí břity 10 jsou dokonale chráněny nasazenou ochrannou kolejnicí proti poškození lopatou rypadla.
Místo velkého počtu dosud obvykle skladovaných nástavbových skříní postačuje při použití vynálezu mít připravenu pro vždy dvě dvojice základních pažících skříní jednu dvojici ochranných kolejnic. Jestliže se na popsanou soustavu s ochrannou kolejnicí osadí další pažící skříň 15 s břitem obráceným nahoru, je postačující pro vytvoření třípatrové sestavy pažícího zařízení pro pažení rýh mít na skladě tři dvojice základních pažících skříní a dvě dvojice ochranných kolejnic. Aby bylo možno ochranné kolejnice v alternativním nebo základním provedení upravit pro vložení do styčných spár mezi dvěma patry pažících prvků, je podle dalšího výhodného provedení vynálezu opatřena ochranná kolejnice spojovacími prvky pro spojení se sousedními 20 pažícími deskami a také vodícími prvky pro zamezení vzájemných posunů na sebe dosedajících pažících desek.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkiesech, kde znázorňují obr. 1 svislý řez pažícím zařízením pro pažení rýh, tvořeným dvěma patry nad sebou 30 uložených pažících skříní, obr. 2 svislý řez jednou stranou pažícího zařízení pro pažení rýh se třemi nad sebou uspořádanými pažícími deskami se sledem svislých styků tupý okraj na tupý okraj a tupý okraj na břit, obr. 3 třípatrové pažící zařízení pro pažení rýh se třemi nad sebou postavenými pažícími deskami se sledem svislých styků břit na tupý okraj a tupý okraj na tupý okraj, obr. 4 svislý řez jednou stranou pažícího zařízení pro pažení rýh se třemi nad sebou 40 uspořádanými pažícími deskami se sledem svislých styků tupý okraj na tupý okraj a břit na břit, obr. 5 až 8 příklady vzájemného spojení nad sebou uložených pažících desek spoji typu tupý okraj na tupý okraj, obr. 9 až 11 příklady vzájemného spojení pažících desek spoji typu břit na břit a obr. 12 čelní pohled na dvoupatrovou pažící skříň s pažícími deskami uloženými nad sebou a spojenými rozdílnými spoji.
-4CZ 291711 B6
Příklady provedeni vynálezu
Obr. 1 zobrazuje spodní skříň 3 uloženou v rýze 1 vyhloubené v zemině 2, nad kterou je uložena nástavbová skříň 4. Obě skříně 3, 4 jsou vytvořeny ze shodných pažících desek 5. Každá pažící deska 5 je opatřena na jedné své podélné hraně břitem 6 a na své protilehlé podélné straně tupým okrajem 7, vytvořeným například tlačným zhlavím se čtyřúhelníkovým průřezem. Pažící desky každé skříně jsou udržovány obvyklým způsobem v odstupu od sebe pomocí rozpěr 8, jak je to patrno zDE 42 09 675 Cl. Na břitech 6 nástavbové skříně 4, obrácených směrem nahoru, je uložena vždy jedna ochranná kolejnice 9, která je tvořena hranolovitým profilem 10, odolným proti tlaku lopaty rýpadla, a vybráním 11 probíhajícím po délce profilu, zasahujícím na jedné boční ploše profilu do profilového tělesa a obklopujícím v podstatě tvarovým záběrem břit 6. Vybrání 11 má tvar, který je kromě přerušení neohrožujících stabilitu doplňkovým tvarem břitu 6. Hranolovitý profil 10, který je v některých případech přímo zpracováván lopatou rypadla, může být pro potřebu své stability nazýván kovadlinovým profilem.
Podle obr. 2 se může v podstatě na pažící konstrukci z obr. 1 nasadit druhá nástavbová skříň 12, která vytváří třetí patro pažícího zařízení pro pažení rýh 1 a která je rovněž opatřena nahoru obráceným břitem 6, přičemž tento nahoru vystupujících břit 6 může být překryl ochrannou kolejnicí 9.
Jestliže podle obr. 3 není na pažících deskách 5 spodní skříně 3 nasazena první nástavbová skříň 4 svým břitem 6 nahoru, ale je-li její břit 6 orientován směrem dolů, je možno použít jako spojovacího prvku ve spojovací úrovni mezi spodní skříní 3 a nástavbovou skříní 4 v principu obrácené ochranné kolejnice 9, kterou je vytvořena ložná spára mezi skříněmi 3, 4 uloženými na sobě a spojenými spojem typu břit na tupém okraji. Druhá nástavbová skříň 12 podle obr. 3 může být uložena podobně jako na obr. 2, to znamená je uložena břity 6 směrem nahoru. V alternativním provedení může být v příkladu podle obr. 3 druhá nástavbová skříň 12 orientována stejně jako první nástavbová skříň 4 a uložena na ní. Mezi první nástavbovou skříní 4 a druhou nástavbovou skříní 12 je potom rovněž uložena obrácená ochranná kolejnice 9.
Kromě popsaného vzájemného polohování tupého okraje a břitu je podle příkladu z obr. 4 možno ukládat dvě pažící desky 5 na sebe tak, že břit 6 se uloží na břit 6. V takovém případě je možno v místě styku dvou k sobě přivrácených břitů 6 osadit v principu dvojici ochranných kolejnic 9, uložených hřbet na hřbet, takže pažící desky 5 první nástavbové skříně 4 a druhé nástavbové skříně 12 podle obr. 4 mohou spočívat na sobě podle obr. 4 svými tupými stranami, to znamená plochami hranolovitých profilů 10, které jsou protilehlé k vybráním 11. V praxi je výhodnější vytvořit spojení ochranných kolejnic 9 spojem typu hřbet na hřbet jednodílným prvkem nebo pevným spojením, zejména svařením dvou prvků.
Pro bezporuchovou funkci pažícího zařízení pro pažení rýh 1 podle vynálezu nepostačuje jen ochrana břitů proti poškození zabírající lopatou rypadla, popřípadě v některých případech také proti sklouznutí z horní hrany spodní prodloužené desky pažící skříně, ale je nutno se také postarat o to, aby se celé pažící zařízení pro pažení rýh mohlo opět vytáhnout působením tahové síly na nejvyšší pažící skříň. K tomu je nutné, aby pažící desky byly pevně spolu spojeny také ve vytahovacím směru. Některé příklady vytvoření spojovacích prostředků ve spojích typu tupý okraj na tupém okraji, vytvořených ve stykovým místech na sebe osazených pažících desek, jsou v principu znázorněný na obr. 5 až 8.
Podle obr. 5 jsou obě pažící desky 5, uložené nad sebou a dosedající na sebe svými tupými okraji 2, spolu spojeny pomocí přivařených prvních styčnic 13 a spojovacích dílů 14, spojených s prvními styčnicemi 13 pomocí uvolnitelných čepů 15. Část A obr. 5 zobrazuje tento spoj v řezu vedeném kolmo na rovinu pažících desek 5, část B obr. 5 zobrazuje pohled na místo spoje
-5CZ 291711 B6 s dvojicemi styčnic 13 přivařených na pažících deskách 5 a opatřených otvory pro čepy 15 a spojovací díl 14.
Obr. 6 zobrazuje alternativní provedení k obr. 5, u kterého jsou oba tupé okraje 7 spolu 5 uvolnitelně spojeny pomocí druhé styčnice 16, uložené zejména uvnitř vybrání 17, a dvěma čepy 18.
Obr. 7 a 8 znázorňují obměny příkladného provedení z obr. 5 a 6. Podle obr. 7 je na spojovací díl 14 upevněn zejména přivařením přídavný profil 19, například nosníkový prvek profilu dvojitého ίο T. Tento přídavný profil 19 může být upevněn jen v některých úsecích nebo v celé délce pažících desek 5 a slouží ktomu, aby zamezil nežádoucím vzájemným pohybům pažících desek 5, dosedajících na sebe svými tupými okraji 7.
Podle obr. 8 jsou druhé styčnice 16 z obr. 6 spolu spojeny průchozím profilem 20, připojeným 15 zejména přivařením. Kromě toho je možno pro dodatečnou polohovou stabilizaci na sebe dosedajících pažících desek 5 výhodně použít protilehlé styčnice 2L Část A obr. 8 zobrazuje pohled na místo spoje, vedený ve směru kolmém na rovinu pažících desek 5. Část B obr. 8 zobrazuje řez tupým okrajem 7 pažících desek 5, vytvořeným ve formě čtyřúhelníkového profilu, který je ve styčné oblasti zúžen na úzkou stojinu 22 s otvorem pro spojovací čep 23.
Na obr. 9 a 10 jsou zobrazena další příkladná provedení ochranné kolejnice 9, která je upravena speciálně pro spojení pažících desek 5, umístěných proti sobě svými břity. Ochranná kolejnice 9 podle obr. 9 je opatřena otvory 24 pro čepy 25, procházející protilehlými břitovými děrami, popřípadě břitovými oky 26 vytvořenými v příslušných břitech 6. Ochranná kolejnice 9 podle 25 obr. 10 je obměněna oproti ochranné kolejnici 9 podle obr. 9 tím, že břity 6 dosedají, tvarovým uložením do vybrání ochranné kolejnice 9 nejen svou šikmou stranou, ale také svou hřbetní stranou 28, která je vytvořena jako pokračování plochy pažících desek 5.
Podle obr. 11 může jako spojovací prvek obou břitů 6 sloužit také jen jediný čep 29, procházející 30 oběma břitovými oky 26. Na délku břitu 6 mají potom být vytvořeny nejméně dva takové čepové spoje.
Na obr. 12 jsou kromě jiného zobrazeny další příklady provedení deskových spojů, popřípadě ochranných kolejnic 9. U pažení podle obr. 12 nejsou pro lepší přehlednost tohoto příkladu 35 zobrazeny rozpěry, které jsou pochopitelně nezbytné pro udržování jednotlivých nad sebou uložených pater pažících desek 5 v potřebném odstupu od sebe.
Na levé straně obr. 12 je zobrazena v řezu ochranná kolejnice 9, vytvarovaná speciálně pro případ spoje břit na tupý okraj. Součástí tohoto spoje je podlouhlá svěrka 35 a vlastní ochranná 40 kolejnice 9 je uložena na břitu 6 horní pažicí desky 5, zatímco svěrka 35 rovněž v podstatě tvarově obklopuje zatlačovací nosník 36, popřípadě tupý okraj 7 spodních pažících desek 5. Kromě toho může tento spoj obsahovat spojovací čepy 25, 30 pro vytvoření spoje pevného také v tahu, které v horní oblasti procházejí břitem 6 ave spodní oblasti pažicí deskou 5. Na pravé straně obr. 12 jsou nad sebou uložené pažicí desky 5 spojeny spojem typu tupý okraj na tupý 45 okraj, který v podstatě odpovídá příkladu z obr. 5. Spojovací díl 14 je v tomto příkladu upraven mezi dvěma pružnými botkami 31, vytvořenými například podle DE 43 41 626 Cl, o které jsou opřeny rozpěry 8 rozepírající dvojice vzájemně protilehlých pažících desek 5.
Na obr. 12 je také schematicky znázorněn prostředek, kterým se pažicí zařízení pro pažení rýh 50 s nejméně dvěma patry pažících skříní vytahuje z dohotovené rýhy. Jestliže je nejvyšší nástavbová skříň 4 na pravé straně obr. 12 opatřena břitem 6 obráceným nahoru, může se příslušný jeřábový hák 32 zachytit za břitové oko 26 vytvořené v příslušném břitu 6. Jestliže má pažicí skříň naopak na své horní straně tupý okraj, což se může pochopitelně vyskytnout také u nejnižší pažicí skříně, může se jeřábový hák 32 zachytit obvyklým způsobem v zachycovacím otvoru,
-6CZ 291711 B6 popřípadě zachycovacím oku 33 vytvořeném v ploše pažicích desek 5 a obsahujícím například závěsný čep 37 nebo také v kroužku 34 upevněném na zatlačovacím nosníku nebo tupém okraji.
Pažicí zařízení pro pažení rýh, u kterého jsou vzájemně protilehlé pažicí desky rozepřeny a udržovány v odstupu od sebe rozpěrami a u kterého jsou pažicí desky spodní skříně opatřeny na spodní podélné hraně břity pro zarážení do zeminy, může být sestavováno z pažicích desek opatřených břity a ukládaných nad sebe na dvojnásobnou nebo i větší výšku, jestliže při použití stejných pažicích desek pro základní spodní skříň a nástavbovou skříň se do styčné spáry mezi nad sebou osazenými pažícími deskami vloží ochranné kolejnice, aby se zamezilo vzájemnému posunutí pažicích desek při zarážení a při vytahování pažicích skříní.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh, sestávající ze spodní skříně (3), vytvořené z pažicích desek (5), které jsou udržovány v odstupu od sebe rozpěrami (8), které jsou na své horní hraně opatřeny tupým okrajem (7) relativně stabilním vůči nárazům lopaty rýpadla a tvořeným zejména čtyřbokým zatlačovacím nosníkem (36), a které mají na své spodní hraně vytvořen břit (6) pro zarážení spodní skříně (3) směrem dolů do zeminy (2), a z nejméně jednoho dalšího patra pažicích desek (5) nástavbové skříně (4, 12) lícujících se spodní skříní (3), přičemž pažicí desky (5) nástavbové skříně (4, 12) mají stejné provedení jako pažicí desky (5) spodní skříně (3), vyznačující se tím, že obsahuje nejméně jednu ochrannou kolejnici (9) umístěnou na břitu (6) pažicí desky (5) uložené na spodní skříni (3), přičemž ochranná kolejnice (9) je tvořena tuhým a tlaku odolným hranolovitým profilem (10) s doplňkovou úložnou plochou, tvarem přizpůsobenou tvaru břitu (6), probíhající po délce hranolovitého profilu (10) a zasahující z jedné z jeho ploch dovnitř tělesa hranolovitého profilu (10), v níž je vložen břit (6).
  2. 2. Pažicí zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že ve styčné spáře mezi tupým okrajem (7) a břitem (6) na sobě uložených pažicích desek (5) je upravena alespoň jedna ochranná kolejnice (9) se spojovacími prostředky, jako šroubovými spoji, nebo ve styčné spáře mezi tupými okraji (7) na sobě uložených pažicích desek (5) jsou upraveny spojovací prostředky, jako šroubové spoje, pro vyloučení vzájemného posuvu pažicích desek (5) při jejich zarážení a popřípadě při oddělování pažicích desek (5) v průběhu jejich vytahování.
  3. 3. Pažicí zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pažicí desky (5) s nahoru směřujícím břitem (6) umístěné na spodní skříni (3) jsou svým tupým okrajem (7) osazeny na tupém okraji (7) pažicích desek (5) spodní skříně (3) a jsou vzájemně spojeny pomocí přivařených prvních styčnic (13) a spojovacích dílů (14) nebo pomocí druhých styčnic (16) upevněných na plochách pažicích desek (5) nebo ve vybráních pažicích desek (5) pomocí spojovacích čepů (15,18).
  4. 4. Pažicí zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že spojovací díly (14), popřípadě druhé styčnice (16), jsou pevně spojeny zejména svařením s kolejnicemi (19, 20) upravenými pro vsunutí mezi tupé okraje (7) na sebe uložených pažicích desek (5).
  5. 5. Pažicí zařízení podle nároků laž4, vyznačující se tím, že ochranná kolejnice (9) je umístěna na břitu (6) horní pažicí desky (5) z dvojice nad sebou uspořádaných pažicích desek (5).
  6. 6. Pažicí zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňková úložná plocha pro vložení břitu (6) je vytvořena jako vybrání (11), které překrývá břit (6) v celé jeho délce, popřípadě je vytvořeno s přerušeními.
  7. 7. Pažicí zařízení podle nároku 5 nebo 6, v y z n a č u j í c í se t í m , že ochranná kolejnice (9) má těžiště umístěné pod horní hranou břitu (6).
  8. 8. Pažicí zařízení podle alespoň jednoho z nároků 5 až 7, vyznačující se tím, že tloušťka části hranolovitého profilu (10) ochranné kolejnice (9) nad břitovou hranou je malá vzhledem k celkovému rozměru ochranné kolejnice (9) ve stejném směru, rovnoběžném s rovinou pažících desek (5).
  9. 9. Pažicí zařízení podle alespoň jednoho z nároků laž8, vyznačující se tím, že pažicí desky (5) nástavbové skříně (4), uložené na spodní skříni (3), jsou břitem (6) umístěny na okrajích spodní skříně (3) vytvořených jako tupý okraj (7), přičemž mezi břitem (6) a tupým okrajem (7) je vložena ochranná kolejnice (9).
  10. 10. Pažicí zařízení podle alespoň jednoho z nároků laž9, vyznačující se tím, že na první nástavbové skříni (4) je uložena druhá nástavbová skříň (12), tvořící třetí patro pažení, spoji typu břit na břit, tupý okraj na břit, břit na tupý okraj nebo tupý okraj na tupý okraj.
  11. 11. Pažicí zařízení podle alespoň jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že jako ochranná kolejnice (9) ve styčném místě mezi nad sebou uloženými pažícími deskami (5) je v případě uložení břitu (6) na tupém okraji (7) nebo uložení dvou břitů (6) první nástavbové skříně (4) a druhé nástavbové skříně (12) na sobě je upravena ochranná kolejnice (9) s nasazenou svěrkou (35), která popřípadě obklopuje i tupý okraj (7), pro zabránění bezprostředního dosednutí nad sebou uložených pažících desek (5) na sebe, zejména pomocí jednodílného mezilehlého vyrovnávacího kusu.
  12. 12. Pažicí zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že ochranná kolejnice (9), vytvořená popřípadě jako oboustranně otevřená svěrka, sestává ze dvou jednostranných ochranných lišt dosedajících svými hřbetními stranami na sebe.
  13. 13. Pažicí zařízení podle alespoň jednoho z nároků lažl2, vyznačující se tím, že ochranné kolejnice (9) obklopující tvarově přizpůsobenými plochami břity (6), popřípadě tupé okraje (7), jsou vzájemně spojeny na příslušných okrajích pažících desek (5) pomocí otvorů (26, 30) procházejících břity (6), popřípadě pažícími deskami (5).
  14. 14. Pažicí zařízení podle alespoň jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že ochranné kolejnice (9) jsou opatřeny spojovacími prvky pro pevné spojení s navazujícími pažícími deskami (5) a vodícími prvky pro zamezení vzájemného posunu nad sebou uložených pažících desek (5).
CZ1997736A 1994-09-12 1995-08-04 Pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh CZ291711B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4432319A DE4432319A1 (de) 1994-09-12 1994-09-12 Stützschuhgehäuse einer Grabenverbauplatte
DE9419834U DE9419834U1 (de) 1994-09-12 1994-12-10 Grabenverbauvorrichtung
PCT/DE1995/001039 WO1996008607A2 (de) 1994-09-12 1995-08-04 Stützschuhgehäuse einer grabenverbauplatte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ73697A3 CZ73697A3 (en) 1997-10-15
CZ291711B6 true CZ291711B6 (cs) 2003-05-14

Family

ID=25940027

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1997736A CZ291711B6 (cs) 1994-09-12 1995-08-04 Pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5902075A (cs)
EP (1) EP0781362B1 (cs)
AT (1) ATE177807T1 (cs)
AU (1) AU3218895A (cs)
BG (1) BG62623B1 (cs)
CZ (1) CZ291711B6 (cs)
DE (1) DE19581008D2 (cs)
ES (1) ES2130633T3 (cs)
HU (1) HU220325B (cs)
PL (1) PL178390B1 (cs)
WO (1) WO1996008609A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11834804B1 (en) 2022-09-01 2023-12-05 Tom Malloy Corporation Retainer plate and retention pin for trench shoring securement

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7048471B2 (en) * 2000-04-05 2006-05-23 Maksim Kadiu Shoring device
US6821057B1 (en) 2000-04-05 2004-11-23 Maksim Kadiu Magnetic shoring device
US7168581B2 (en) 2001-12-21 2007-01-30 Rexam Medical Packaging Inc. Closure for a retort processed container having a peelable seal
US7644902B1 (en) 2003-05-31 2010-01-12 Rexam Medical Packaging Inc. Apparatus for producing a retort thermal processed container with a peelable seal
US7056067B2 (en) * 2003-10-03 2006-06-06 Max Kadiu Trench shoring device
US20040226259A1 (en) * 2004-07-15 2004-11-18 Thermoformed Block Corp. System for the placement of modular fill material forming co-joined assemblies
US7798359B1 (en) 2004-08-17 2010-09-21 Momar Industries LLC Heat-sealed, peelable lidding membrane for retort packaging
US8100277B1 (en) 2005-07-14 2012-01-24 Rexam Closures And Containers Inc. Peelable seal for an opening in a container neck
US7780024B1 (en) 2005-07-14 2010-08-24 Rexam Closures And Containers Inc. Self peel flick-it seal for an opening in a container neck
US8251236B1 (en) 2007-11-02 2012-08-28 Berry Plastics Corporation Closure with lifting mechanism
CN100593052C (zh) * 2008-09-16 2010-03-03 中铁大桥局集团第一工程有限公司 开口式明挖基坑支护方法
WO2010104234A1 (ko) * 2009-03-09 2010-09-16 Chung Kwang-Ok 강재 케이싱 토류벽 구조와 그 시공방법 및 이를 이용한 하천제방정비와 도로확장 공법
KR100948059B1 (ko) 2009-03-17 2010-03-19 정광옥 강재 케이싱 토류벽을 이용한 도로확장 시공방법
US8613573B2 (en) * 2009-09-08 2013-12-24 Max Kadiu Telescopic shoring system
US8845239B2 (en) * 2011-10-28 2014-09-30 Taymurt Shoring, LLC Shoring box and related methods
US8845238B1 (en) * 2011-11-23 2014-09-30 Roger F. Fontaine Trench box and panel assembly therefor
CN102966109A (zh) * 2012-11-05 2013-03-13 天津二十冶建设有限公司 软土地基带状深基坑封底施工方法
US9777490B2 (en) 2015-12-11 2017-10-03 Falsework & Shoring Designs, Inc. Falsework hook and fastener
CN110485435B (zh) * 2019-09-18 2021-06-25 陕西建工第九建设集团有限公司 一种房屋建筑基坑围护结构

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2633713A (en) * 1949-06-24 1953-04-07 Treaty Excavating Corp Cage for use in excavating trenches
US2657554A (en) * 1951-08-21 1953-11-03 Roy F Steward Liquid dispenser
US3347049A (en) * 1964-05-08 1967-10-17 Ernric Company Trench shoring apparatus
US3593528A (en) * 1969-12-15 1971-07-20 John R Pavese Safety trenching box
DE2057263C3 (de) * 1970-11-21 1978-05-24 Josef 5142 Hueckelhoven Emunds Vorrichtung zum Abstützen von Grabenwänden
US4033138A (en) * 1976-02-09 1977-07-05 Griswold James L Trench shoring assembly with stacking accessory
US4056938A (en) * 1976-02-09 1977-11-08 Griswold James L Trench shoring assembly with rigid main frame support
DE2624954C2 (de) * 1976-06-03 1982-12-16 Josef Ing.(grad.) 5142 Hückelhoven Emunds Doppelwandige Stahlverbauplatte
US4090365A (en) * 1976-10-12 1978-05-23 Efficiency Production, Inc. Portal frame for trench box stack
US4498802A (en) * 1983-09-29 1985-02-12 Burroughs Corporation Coupling arrangement
DE4111266C1 (cs) * 1991-03-02 1992-09-17 Teska Verbautechnik Gmbh, 4200 Oberhausen, De
DE4209675C1 (cs) * 1992-03-25 1993-07-15 Teska Verbautechnik Gmbh, 4200 Oberhausen, De
US5277522A (en) * 1992-06-02 1994-01-11 Empire Manufacturing, Inc. Trench shield assembly
US5664382A (en) * 1993-09-09 1997-09-09 Melnick; David W. Method for making block forms for receiving concrete
US5527137A (en) * 1994-04-29 1996-06-18 Spencer; Dennis I. Knife structure for shoring assemblies used in excavations
CA2132168A1 (en) * 1994-09-15 1996-03-16 William Shaw Wall and roof construction system

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11834804B1 (en) 2022-09-01 2023-12-05 Tom Malloy Corporation Retainer plate and retention pin for trench shoring securement

Also Published As

Publication number Publication date
EP0781362A1 (de) 1997-07-02
HU220325B (hu) 2001-12-28
US5902075A (en) 1999-05-11
WO1996008609A1 (de) 1996-03-21
AU3218895A (en) 1996-03-29
HUT76888A (en) 1997-12-29
EP0781362B1 (de) 1999-03-17
BG62623B1 (bg) 2000-03-31
BG101296A (en) 1997-09-30
ATE177807T1 (de) 1999-04-15
DE19581008D2 (de) 1998-01-08
PL178390B1 (pl) 2000-04-28
CZ73697A3 (en) 1997-10-15
ES2130633T3 (es) 1999-07-01
PL318975A1 (en) 1997-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ291711B6 (cs) Pažicí zařízení ve formě pažicí skříně pro pažení rýh
EP0396420B1 (en) Trench-box panel
US20130318840A1 (en) Lip for excavating bucket
US6416259B1 (en) Corner connection for temporary shoring
US6984092B1 (en) Corner connection for temporary shoring
US4667811A (en) Channel sections of scraper-chain conveyors
US3593528A (en) Safety trenching box
US2865178A (en) Shoring apparatus
US5199824A (en) Excavation shoring system
KR101127916B1 (ko) 수직 옹벽축조용 중공블록
JPS61242205A (ja) 運搬および建設の方法
JP2015169013A (ja) コンクリート岸壁に用いる残存型枠とこれを用いたコンクリート岸壁の構築方法
RU2149946C1 (ru) Мостовая рамная опора (ее варианты)
KR100472077B1 (ko) 간이 흙막이 구조물 및 공법
KR101219445B1 (ko) 지중 벽체 시공방법
CN211648141U (zh) 一种综掘机履带轨道
SU1087069A3 (ru) Секци желоба цепного скребкового забойного конвейера
JP6562271B2 (ja) 滑動抵抗板が設置された空積みブロック擁壁の施工法
CN213804841U (zh) 一种桥梁预制构件立柱
JPH0626580Y2 (ja) 土留装置用サポート
JPH0995938A (ja) 親杭横矢板およびその施工方法
EP0192481A2 (en) Transportation and construction method
JP2014009473A (ja) 擁壁用ブロック
EP0202207A1 (en) Securing element for trenches
KR100732944B1 (ko) 흙막이 조립체

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060804